16/07/2008 00:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανησυχεί κανείς για το Μέλλον;

 

_____________________________________ 

Σε ένα site που ασχολείται με πολιτικά, οικονομικά και λίγο κοινωνικά, και φαίνεται να έχει αρκετούς 40άρηδες, θα άξιζε ίσως να δούμε τι είναι αυτό που καθορίζει την Ελλάδα των επομένων 20 ή 50 χρόνων. Θα υπάρχει η Ελλάδα με την οποία μεγαλώσαμε; Σίγουρα όχι αφού ήδη αυτό που βλέπουμε σαν θέα και καθημερινότητα δεν έχει σχέση ούτε με τις αναμνήσεις μας, ή, για όσους έχουν θάψει τις αναμνήσεις τους, με τις ασπρόμαυρες ταινίες του χτες.

Τι έχει αλλάξει; Η ύπαιθρος δεν έχει ντόπιους, οι πολυκατοικίες έχουν σκαρφαλώσει στα βουνά της Αττικής, και οι Αθηναίοι, σκασμένοι από το στρίμωγμα έχουν αρχίσει και γεμίζουν πολυκατοικίες και την ύπαιθρο. Η ελληνική επίφαση του κεφαλαίου του’50 και του ’60 έχει αντικατασταθεί από ελληνικές εκδοχές πολυεθνικών και ο Κύριος Γενικός είναι ο μάνατζερ έτσι ή αλλιώς.

Η ποίηση τα έπη και η ονειροπόληση του Καζαντζάκη, του Καραγάτση, του Μυριβήλη, της Πηνελόπης Δέλτα έχουν υποκατασταθεί από περίεργα τηλεοπτικά προγράμματα με ψεύτικες ξανθές, άπιαστα ακριβά αυτοκίνητα και βλακώδεις προσδοκίες.

Οι δάσκαλοι, είτε ήταν στο 35ο δημοτικό σχολείο είτε στο Κολλέγιο Αθηνών, ήταν έμπνευση. Περήφανοι άνθρωποι που προσπαθούσαν να μας εμπνεύσουν να μας κάνουν «ανθρώπους» μιλώντας μας για τον Ρωμανό τον Δ’ τον Διογένη, τους νόμους της θερμοδυναμικής ή το φως του Υμηττού. Σήμερα;

Δεν αναπολώ τα νιάτα μου, αλλά στην μιζέρια της ύφεσης και των προσδοκιών που δεν θα υλοποιηθούν, αναρωτιέμαι, ποια παιδεία, ποιες αξίες, ποιες παραστάσεις θα φτιάξουν τους 40άρηδες του 2050. Θα μιλάνε ελληνικά; Θα ξέρουν ποιος ήταν ο Σεφέρης, ή ο Παλαμάς; Θα ξέρουν ποια είναι τα θεμέλιά τους; Ή θα είναι ζόμπυ κακέκτυπα των σημερινών τηλεπαρουσιαστών;

Έχετε ακούσει κανέναν πολιτικό να ανησυχεί για το μέλλον του τόπου;

Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/07/2008 00:33:54

    Έχετε ακούσει κανέναν πολιτικό να ανησυχεί για το μέλλον του τόπου;

    Αφού έχει εξασφαλίσει το δικό του μέχρι 3ης γενιάς γιατί να ανησυχεί? :

    -τη δημογραφική γήρανση (μην ανησυχείς για τους σαραντάρηδες του 2050 ...απλά δεν θα υπάρχουν)
    -για την παιδεία (αν ξέρει κανένας τον Ρωμανό Δ΄ ή τη μάχη του ...Μαντζικέρτ (19/8/1071) εγώ μέχρι και τον ...Τσίπρα χαρακτηρίζω ελπίδα του έθνους)
    - για τον πολιτισμό (άσε επιδοτούμαι Ιδρύματα)
    -για το περιβάλλον? το καίμε

    Απλά .... ίσως ήδη είναι πολύ αργά με την Δημοκρατία των επιγόνων.
    Χρειαζόμαστε, μια εθνική καταστροφή για μια Εθνική αφύπνιση.

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/07/2008 00:48:56

    Ωιμε! Δικηο εχεις που να μην ειχες...

  3. ο εξυπνος της πόλης avatar
    ο εξυπνος της πόλης 16/07/2008 01:01:36

    Σιγα μην εχει σαραντάρηδες, . του 40 είναι κα βάλε.Δεν μ ανησυχεί που ουτε τωρα δεν τους ξέρουν τους ποιητές εποχης μιας και τα προβλήματα του σημερα απέχουν από τα του χθες και τα του αυριο. Η τιμιότητα δεν πουλάει και κανείς δεν την θέλει.Λυπηρό είναι αυτό αλλα τοσο το χειρότερο για το λυπηρό

  4. Κοκκινοσκουφίτσα avatar
    Κοκκινοσκουφίτσα 16/07/2008 01:36:21

    Τις αξίες τις δώσαμε αντιπαροχή και πήραμε ένα τριαράκι και μια γκαρσονιέρα με θέα στον ακάλυπτο.
    Ο Σεφέρης, ο Παλαμάς, ο Ελύτης θα είναι σε λίγο μόνον ονόματα ...δρόμων.
    Κι όσο για τους σημερινούς 40-50άρηδες, στα 80 τους (εάν κι εφόσον ζουν) θα βλέπουν τα ufo να περνούν δίπλα τους και θα λένε, εμείς στην εποχή μας δεν είχαμε τέτοια!
    Άλλα είχαμε, αλλά δεν ξέραμε να τα διαχειριστούμε!
    Ούτε ατομικά ούτε σαν λαός!

  5. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 16/07/2008 02:38:23

    To θέμα δεν είναι να ξέρουν τον Σεφέρη. Το θέμα είναι να φτιάχνει η κάθε γενιά τον δικό της Σεφέρη και αυτό δεν γίνεται.

  6. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/07/2008 02:46:03

    Εγώ διαφωνώ ,

    Θεωρώ ότι υπάρχει ελπίδα . Και μάλιστα όχι μόνο ελπίδα , κάτι καλύτερο : υπάρχουν οι βάσεις για κοινωνική αλλαγή τουλάχιστον μακροπρόθεσμα .

    Η γνώση αν έχεις ίντερνετ και θέληση δεν κοστίζει παρά μια συνδρομή (πόσοι θα έχουν πρόσβαση σε 40 χρόνια?)

    Η γνώση λοιπόν θα προσφέρει στις επόμενες γενιές τα εχέγγυα να επαναπροσδιορίσουν τις ανάγκες τους και να τις καλύψουν εφαρμόζοντας καταλλήλως κοινωνικά προγράμματα που εμείς εδώ ούτε να τα φανταστούμε δε μπορούμε (π.χ παραγωγή μακροχρόνιας διάρκειας αγαθών ή παγκόσμια συμφωνία για μείωση της κατανάλωσης και πολλά άλλα που λόγω της τεχνολογίας θα είναι απλά και εφικτά).

    Εκτός της υλικής πλευράς του πράγματος , η κρίση των μελλοντικών γενεών δεν θα μπορεί να ξεγελιέται με ηλίθιους πολιτικάντηδες που η γενιά του 50' του 60' και του 70' εξέθρεψε και πίστεψε ηλιθιωδώς : 1ον) διότι ο έλεγχος των πολιτών θα είναι αδίστακτος , άμεσος και κυρίως προφανώς ηλεκτρονικός 2ον)Η εκάστοτε διοικούσα μελλοντική αρχή θα υπόκειται σε διαρκή έλεγχο από όποιονδήποτε διαθέτει ηλεκτρονική πρόσβαση .

    Η αιώνια διαμάχη των λαών , γειτόνων , κομμάτων , της Λίτσας , της Πίτσας κτλ κτλ κτλ που πάντα ήταν ο έλεγχος των όποιων "μέσων παραγωγής" θα είναι πια ανούσιος διότι (ευελπιστώ) η παραγωγή θα είναι ελεγχόμενη και η διανομή δίκαιη .

    Δηλαδή τι νομίζετε ?

    Η Ιστορία που μέχρι τώρα διαρκώς μας διδάσκει ότι τίποτα δεν μένει το ίδιο θα μας αφήσει από δω και πέρα στάσιμους ?

    Όχι , αποκλείεται .

    Το σύστημα κάποια στιγμή θα αλλάξει . Και σύμφωνα με τη μέχρι τώρα εξέλιξη (βασιλεία , φεουδαρχία , καπιταλισμός)ολοένα θα γίνεται και πιο δίκαιο .

    Το μέλλον θα δείξει . Αλλά μη ξεχνάτε scripta manent και το Ίντερνετ μπορεί κρατάει πολλή σαβούρα αλλά κρατάει και όλα τα καλά γραπτά , οπότε κανείς από τους μεγάλους πνευματικούς δεν θα χαθεί .

    Πολυλόγησα αλλά βρίσκομαι μακρυά και εδώ η ώρα είναι 18:41 οπότε συγνώμη αν κούρασα . Η απαισιοδοξία και η γκρίνια μου τη δίνει όμως . Ειδικά από τη γενιά που το μόνο που πρόσφερε στη κοινωνία εκτός από ηλίθιο καταναλωτισμό και διαφθορά είναι το Internet (και κάποιες ελευθερίες που όμως στη πορεία τις πήρε πίσω) .

  7. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/07/2008 02:48:49

    Υ.Γ : αρχαιοπτέρυξ δεν ξέρω τη γενιά σου αλλά εσύ μας πρόσφερες και την διακήρηξή σου οπότε σε βγάζω απ' έξω : http://www.antinews.gr/?p=2647#comment-35685

  8. mareli avatar
    mareli 16/07/2008 03:08:37

    Κάποτε, ο Ταϋγετος ήταν γεμάτος μικρές καλύβες, όπου κάθε καλοκαίρι οικογένειες ζούσαν τον αέρα και τις μυρουδιές του πεύκου και του έλατου. Προφανώς οι καλύβες ήταν παράνομες κατασκευές από τσιγκο και ελενιτ. Ωστόσο, ήταν γεμάτες ζωή, υγεία και ελπίδα. Το 1981 ο Ταϋγετος μαράζωσε γιατί απαγορεύτηκε η διαβίωση στα μέρη εκείνα... Από τότε ο Ταύγετος κάηκε τουλάχιστον δύο φορές. Εκεί όπου κάποτε μύριζες το ρετσίνι, τώρα μυρίζει καμμένο. (ΠΡΟΣΟΧΗ:Δεν ήταν "οικοπεδοφάγικοι" οι λόγοι της καταστροφής σε υψόμετρο 1500μ. Απλώς η εγκατάλειψη και η αδιαφορία έκανε το δάσος εύκολο στόχο).
    Η σύντομη αυτή ιστορία του Ταϋγέτου εξηγεί κατά την άποψή μου τους λόγους για τους οποίους ο archaeopteryx μελαγχόλησε αναπολώντας αυτό το παρελθόν. Το 1981 συνδέεται με δύο κορυφαία γεγονότα για την Ελληνική κοινωνία που περιγράφει πολύ γλαφυρά στο σημείωμά του ο archaeopteryx. Η αρχή της Σοσιαλιστικής περιπέτειας και του ευρωπαϊκού Γολγοθά της ελληνικής κοινωνίας. Ποιός μπορούσε να φανταστεί, ότι ο σοσιαλισμός που το 1981 απαγόρευε στο Γιάννη Πετρίδη να μας μαθαίνει "μουσικά ρεύματα" από το ραδιόφωνο, που απαγόρευε την προβολή αμερικάνικων ταινιών στην κρατική τηελόραση και καταργούσε τις καλύβες στον Ταύγετο, θα οδηγούσε τη χώρα στο μουσικό ρεύμα της Καλομοίρας, στην προβολή ελληνοποιημένων αμερικανικών σήριαλς και στην κατασκευή πολυτελών σαλέ στην Αράχωβα και στο Πήλιο από τους αμερικάνικων προδιαγραφών τηλεσταρς και τηλεδημοσιογράφους με θητεία στο "Σοσιαληστρικό" μονόδρομο.
    Σε όλα αυτά προστέθηκε και το όραμα "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο" για μια Ευρώπη, στην οποία οι Ελληνες θα μπορούσαν να αγοράζουν φθηνό αυτοκίνητο. Πράγματι, έχουμε αποκτήσει δύο φθηνά αυτοκίνητα. Γι' αυτό και τα παιδιά μας δεν έμαθαν ποτέ "να δίνουν τη θέση τους στον παππού ή στην έγκυο που μπήκε στο λεωφορείο!". Γιατί ο σεβασμός και ο αλτρουϊσμός για τον συνάνθρωπο ήταν αξίες που τότε τις βιώναμε γιατί το λεωφορείο ήταν ΤΟΤΕ βασικό μέσο μετακίνησης!!

  9. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 16/07/2008 03:23:32

    Το μέλλον είναι μακριά.

    Σαν την Κύπρο ένα πράγμα.

  10. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 16/07/2008 07:40:12

    Αντε και το 1012 θα γίνει και η καταστροφή του πλανήτη.! Σαν τους παλιόγερους που τα βλέπουν όλα μαύρα γίνατε. Τα ίδια έλεγε και η προηγούμενη γενιά.

  11. ιρανός avatar
    ιρανός 16/07/2008 08:22:56

    >Ποιός μπορούσε να φανταστεί, ότι ο σοσιαλισμός που το 1981 απαγόρευε στο Γιάννη Πετρίδη να μας μαθαίνει “μουσικά ρεύματα” από το ραδιόφωνο, που απαγόρευε την προβολή αμερικάνικων ταινιών στην κρατική τηελόραση και καταργούσε τις καλύβες στον Ταύγετο, θα οδηγούσε τη χώρα στο μουσικό ρεύμα της Καλομοίρας, στην προβολή ελληνοπο

    Το "προϊόν" πετρίδης είναι το ίδιο με το "προϊόν" καλομοίρα. Σε άλλο περιτύλιγμα.
    Αλλοίμονο αν συγκρίνεις τις αλλαγές στην κοινωνία, την ελευθερία διακίνησης (κι αποδοχής) των ιδεών, με τέτοια "προϊόντα". Εξαλλου κι η ίδια η κοινωνία τα παρασέρνει στο διάβα της και τα πετά στην άκρη όσα είναι ελαφρού βάρους, άχρηστα για το ταξίδι της.

    Σιγά μη πάρουμε τον WoolfΜan jack σαν κοινωνικό ζητούμενο!

    τουλάχιστον το προϊό καλομοίρα είναι πιο ενισχυμένο σαν προϊόν... έχει και άλλα πολυεπίπεδα προσόντα...π.χ. τραγουδίστρια χτες, σήμερα τηλεshowwoman . μεθαύριο εκπρόσωπο τύπου ή πρέσβειρα καλής θέλησης της εκκλησίας π.χ. καβάντζα βουλευτίνα... ενδεχομένως η μελίνα μερκούρη ή η μάρω κοντου της βουλευτικής δεκαετίας του 2040!

  12. Catherine avatar
    Catherine 16/07/2008 08:50:23

    Γι αλλού κινήσαμε
    κι αλλού η ζωή μας πάει...

  13. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/07/2008 09:57:32

    Συνολικός πληθυσμός της χώρας 10.000.000
    Άτομα με ηλικία μεγαλύτερη των 65 ετών 3.000.000
    Απομένουν να εργαστούν 7.000.000

    Άτομα μικρότερα των 18 ετών 3.000.000
    Απομένουν να εργαστούν 4.000.000

    Δημόσιοι υπάλληλοι 1.500.000
    Απομένουν να εργαστούν 2.500.000

    Στρατιωτικοί και κληρικοί 500.000
    Απομένουν να εργαστούν 2.000.000

    Κυβερνητικοί και άλλοι επίσημοι 800.000
    Απομένουν να εργαστούν 1.200.000

    Τεμπέληδες που δεν επιθυμούν εργασία 1.108.000
    Απομένουν να εργαστούν 12.000

    Φυλακισμένοι 11.988
    Απομένουν να εργαστούν 2

    να βρουμε τους 2 να μας σωσουν !

    ΠΠ

  14. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/07/2008 10:04:03

    Φακτωρα μπαντυ, και λοιποι φιλοι to πως θα μεγαλωσουμε εμεις τα παιδια μας ειναι το ζητουμενο. ΕΜΕΙΣ και ΟΧΙ οι ΑΛΛΟΙ. Τα παιδια μας ειναι το ΜΕΛΛΟΝ ΜΑΣ. Μπορειτε και να συγκινηθειτε ετσι κι αλλιως δεν σας βλεπει κανεις........

    Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1980

    H αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πώς καταφέραμε να επιβιώσουμε. Ήμαστε μια
    γενιά σε αναμονή: περάσαμε την παιδική μας ηλικία περιμένοντας. Έπρεπε
    να περιμένουμε δύο ώρες μετά το φαγητό πριν κολυμπήσουμε, δύο ώρες
    μεσημεριανό ύπνο για να ξεκουραστούμε και τις Κυριακές έπρεπε να
    μείνουμε νηστικοί όλο το πρωί για να κοινωνήσουμε. Ακόμα και οι πόνοι
    περνούσαν με την αναμονή.

    Κοιτάζοντας πίσω, είναι δύσκολο να πιστέψουμε ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί.
    Εμείς ταξιδεύαμε σε αυτοκίνητα χωρίς ζώνες ασφαλείας και αερόσακους.
    Κάναμε ταξίδια 10 και 12 ωρών, πέντε άτομα σε ένα Φιατάκι και δεν υποφέραμε
    από το «σύνδρομο της τουριστικής θέσης». Δεν είχαμε πόρτες, παράθυρα,
    ντουλάπια και μπουκάλια φαρμάκων ασφαλείας για τα παιδιά. Ανεβαίναμε
    στα ποδήλατα χωρίς κράνη και προστατευτικά, κάναμε ωτο-στοπ,
    καβαλάγαμε μοτοσικλέτες χωρίς δίπλωμα. Οι κούνιες ήταν φτιαγμένα από
    μέταλλο και είχαν κοφτερές γωνίες.

    Ακόμα και τα παιχνίδια μας ήταν βίαια.
    Περνάγαμε ώρες κατασκευάζοντας αυτοσχέδια αυτοκίνητα για να κάνουμε
    κόντρες κατρακυλώντας σε κάποια κατηφόρα και μόνο τότε ανακαλύπταμε
    ότι είχαμε ξεχάσει να βάλουμε φρένα. Παίζαμε «μακριά γαϊδούρα» και
    κανείς μας δεν έπαθε κήλη ή εξάρθρωση. Βγαίναμε από το σπίτι τρέχοντας
    το πρωί, παίζαμε όλη τη μέρα και δεν γυρνούσαμε στο σπίτι παρά μόνο
    αφού είχαν ανάψει τα φώτα στους δρόμους. Κανείς δεν μπορούσε να μάς
    βρει. Τότε δεν υπήρχαν κινητά. Σπάγαμε τα κόκαλα και τα δόντια μας
    και δεν υπήρχε κανένας νόμος για να τιμωρήσει τους «υπεύθυνους»
    Ανοίγανε κεφάλια όταν παίζαμε πόλεμο με πέτρες και ξύλα και δεν έτρεχε
    τίποτα.
    Ήταν κάτι συνηθισμένο για παιδιά και όλα θεραπεύονταν με λίγο ιώδιο ή
    μερικά ράμματα. Δεν υπήρχε κάποιος να κατηγορήσεις παρά μόνο ο εαυτός
    σου. Είχαμε καυγάδες και κάναμε καζούρα ο ένας στον άλλος και μάθαμε
    να το ξεπερνάμε.

    Τρώγαμε γλυκά και πίναμε αναψυκτικά, αλλά δεν ήμασταν παχύσαρκοι. Ίσως
    κάποιος από εμάς να ήταν χοντρός και αυτό ήταν όλο. Μοιραζόμασταν
    μπουκάλια νερό ή αναψυκτικά ή οποιοδήποτε ποτό και κανένας μας δεν
    έπαθε τίποτα.
    Καμιά φορά κολλάγαμε ψείρες στο σχολείο και οι μητέρες μας το αντιμετώπιζαν
    πλένοντάς μας το κεφάλι με ζεστό ξύδι.

    Δεν είχαμε Playstations, Nintendo 64, 99 τηλεοπτικά κανάλια,
    βιντεοταινίες με ήχο surround, υπολογιστές ή Ιnternet. Εμείς είχαμε
    φίλους. Κανονίζαμε να βγούμε μαζί τους και βγαίναμε. Καμιά φορά δεν
    κανονίζαμε τίποτα, απλά βγαίναμε στο δρόμο και εκεί συναντιόμασταν για
    να παίξουμε κυνηγητό, κρυφτό, αμπάριζα... μέχρι εκεί έφτανε η
    τεχνολογία. Περνούσαμε τη μέρα μας έξω, τρέχοντας και παίζοντας.
    Φτιάχναμε παιχνίδια μόνοι μας από ξύλα. Χάσαμε χιλιάδες μπάλες
    ποδοσφαίρου.
    Πίναμε νερό κατευθείαν από τη βρύση, όχι εμφιαλωμένο, και κάποιοι
    έβαζαν τα χείλη τους πάνω στη βρύση. Κυνηγούσαμε σαύρες και πουλιά με
    αεροβόλα στην εξοχή, παρά το ότι ήμασταν ανήλικοι και δεν υπήρχαν
    ενήλικοι για να μας επιβλέπουν. Θεέ μου!




    Πηγαίναμε με το ποδήλατο ή περπατώντας μέχρι τα σπίτια των φίλων και
    τους φωνάζαμε από την πόρτα. Φανταστείτε το! Χωρίς να ζητήσουμε άδεια
    από τους γονείς μας, ολομόναχοι εκεί έξω στο σκληρό αυτό κόσμο! Χωρίς
    κανέναν υπεύθυνο! Πώς τα καταφέραμε;

    Στα σχολικά παιχνίδια συμμετείχαν όλοι και όσοι δεν έπαιρναν μέρος
    έπρεπε να συμβιβαστούν με την απογοήτευση. Κάποιοι δεν ήταν τόσο καλοί
    μαθητές όσο άλλοι και έπρεπε να μείνουν στην ίδια τάξη. Δεν υπήρχαν
    ειδικά τεστ για να περάσουν όλοι. Τι φρίκη!

    Κάναμε διακοπές τρεις μήνες τα καλοκαίρια και περνούσαμε ατέλειωτες
    ώρες στην παραλία χωρίς αντηλιακή κρέμα με δείκτη προστασίας 30 και
    χωρίς μαθήματα ιστιοπλοΐας, τένις ή γκολφ. Φτιάχναμε όμως φανταστικά
    κάστρα στην άμμο και ψαρεύαμε με ένα αγκίστρι και μια πετονιά. Ρίχναμε
    τα κορίτσια κυνηγώντας τα για να τους βάλουμε χέρι, όχι πιάνοντας
    κουβέντα σε κάποιο chat room και γράφοντας ; ) : D : P

    Είχαμε ελευθερία, αποτυχία, επιτυχία και υπευθυνότητα και μέσα από όλα
    αυτά μάθαμε και ωριμάσαμε. Δεν θα πρέπει να μάς παραξενεύει που τα
    σημερινά παιδιά είναι κακομαθημένα και χαζοχαρούμενα.

    Αν εσύ είσαι από τους «παλιούς»... συγχαρητήρια! Είχες την τύχη να
    μεγαλώσεις σαν παιδί...

  15. isnogood avatar
    isnogood 16/07/2008 11:02:50

    Πάντα μου άρεζε το μάθημα της Αγωγής του Πολίτη.
    Απο μαθητής ακόμα.
    Όταν αργότερα για κάποια χρόνια έμπαινα στις σχολικές τάξεις της Ε και της ΣΤ του δημοτικού και δίδασκα για λίγες ώρες την εβδομάδα Αγωγή και Ιστορία, μου άρεζε πάντα να 'σπέρνω' στο μυαλό των μαθητών, τους πρώτους σπόρους για την ποιότητα της δημοκρατίας, για τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του πολίτη, για την παιδεία και για όλα εκείνα τα ωραία και θαυμαστά πράγματα που λέει το αξιοθαύμαστο αυτό σχολικό βιβλίο.
    Το πιο παρεξηγημένο μάθημα του δημοστικού σχολείου: η αγωγή του πολίτη!
    Η οποία διδάσκεται για μια ώρα την εβδομάδα σε ολόκληρο το σχολικό πρόγραμμα.
    (Θυμηθείτε όσοι διαβάζετε αυτές τις γραμμές, τις δικές σας ώρες στην Ε και ΣΤ δημοτικού της Αγωγής)
    Απο την μικρή μου εμπειρία, έβγαλα το συμπέρασμα, οτι μια λύση για να δημιουργηθούν στην Ελλάδα σκεπτόμενοι και ποιοτικοί πολίτες, που να διαθέτουν ισχυρές βάσεις δημοκρατίας στην ψυχή τους, είναι η ΑΛΛΑΓΗ του σχεδόν ανύπαρκτου μαθήματος της Αγωγής του Πολίτη στο δημοτικό σχολείο, απο τελευταίο σε ΠΡΩΤΟ.
    Να πάρει ισάξια το μάθημα αυτό τη θέση του δίπλα στη Γλώσσα και τα Μαθηματικά.
    Επειδή μέχρι την ηλικία των 12 ετών, τα παιδιά έχουν αναπτύξει και παγιώσει πολλές έννοιες στο μυαλό τους και στον σκληρό δίσκο τους έχουν καταγραφεί πληροφορίες που θα επηρεάσουν σημαντικές αποφάσεις στην μετέπειτα ζωή τους - για αυτό και η προσπάθεια παρέμβασης της κυρίας Ρεπούση με το φιλοκεμαλικό βιβλίο- η προώθηση του μαθήματος της Αγωγής στην εμπροσθοφυλακή των κυρίων μαθημάτων του δημοτικού σχολείου, κρίνεται απαραίτητη.
    Τα υπόλοιπα που μας προβληματίζουν όλους εδώ μέσα, θα γίνουν τουλάχιστον πιο ξεκάθαρα...

  16. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 16/07/2008 11:09:41

    Ευχαριστώ!

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 11:26:32

    Λοιπόν, εγώ βλέπω "ομοϊδεάτες", "κοινούς παρονομαστές", "ταύτιση απόψεων", ασχέτως κυνισμού, κριτικής και παραδοσιακών πολιτικών τοποθετήσεων.

    Ξύπνησα χτές και γκρίνιαζα, σήμερα ξύπνησα και μου έχει μπει μια λέξη στο κεφάλι και αρνείται να φύγει: "αντίσταση"

  18. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 16/07/2008 11:50:32

    Εγώ θα πώ κάτι που έχω δοκιμάσει αλλά είναι :
    α) Κοινότυπο
    β)δύσκολο
    γ) ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΕΡΑ ΓΙΑ ΠΕΡΑ

    Αν αλλάξουμε τον εαυτό μας, ως εκ θαύματος θα δούμε να αλλάζει και ο περίγυρός μας...
    Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε τον Εξορκιστή2 (με τον Μπαρτ Λάνκαστερ) η....

  19. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/07/2008 11:59:29

    @archaeopteryx: "Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται"...
    *****

    "Η διαθήκη μου"- Μιχάλης Κατσαρός


    ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ
    σ'αυτόν που χτίζει ένα μικρό σπιτάκι
    και λέει: καλά είμαι εδώ.

    Αντισταθείτε σ'αυτόν που γύρισε πάλι
    και λέει: Δόξα σοι ο Θεός.

    Αντισταθείτε
    στον περσικό τάπητα των πολυκατοικιών
    στον κοντό άνθρωπο του γραφείου
    στην εταιρία εισαγωγαί - εξαγωγαί
    στην κρατική εκπαίδευση
    στο φόρο
    σε μένα ακόμα που σας ιστορώ.

    Αντισταθείτε
    σ' αυτόν που χαιρετάει απ' την εξέδρα ώρες
    ατέλιωτες τις παρελάσεις
    σ' αυτή την άγονη κυρία που μοιράζει σμύρναν
    σε μένα ακόμα που σας ιστορώ.

    Αντισταθείτε πάλι σ' όλους αυτούς που λέγονται
    μεγάλοι
    στον πρόεδρο του Εφετείου αντισταθείτε
    στις μουσικές τα τούμπανα και τις παράτες
    σ' όλα τ' ανώτερα συνέδρια που φλυαρούνε
    πίνουν καφέδες σύνεδροι συμβουλατόροι
    σ' όλους που γράφουν λόγους για την εποχή
    δίπλα στη χειμωνιάτικη θερμάστρα
    στις κολακίες τις ευχές τις τόσες υποκλίσεις
    απο γραφιάδες και δειλούς για το σοφό
    αρχηγό τους.

    Αντισταθείτε στις υπηρεσίες των αλλοδαπών
    και διαβατηρίων
    στις φοβερές σημαίες των κρατών και τη
    διπλωματία
    στα εργοστάσια πολεμικών υλών
    σ' αυτούς που λένε λυρισμό τα ωραία λόγια
    στα θούρια
    στα γλυκερά τραγούδια με τους θρήνους
    στους θεατές
    στον άνεμο
    σ' όλους τους αδιάφορους και τους σοφούς
    στους άλλους που κάνουνε το φίλο σας
    ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ αντισταθείτε.

    Τότε μπορεί βέβαιοι να περάσουμε προς την
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    (: τα κεφαλαία δικά μου)

  20. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 16/07/2008 12:18:52

    @ΝΠ
    φιλε ΝΠ, μολις το διαβασα τα πηρα κρανιο !!!!

    ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

    ΠΠ

  21. Σαραντάχρονος avatar
    Σαραντάχρονος 16/07/2008 12:23:55

    Αφήστε ρε παιδιά τώρα...αυτά που βλέπετε είναι τα δικά σας χάλια, και τα χάλια της αριστεράς του Πολυτεχνείου που μεγάλωσε και έγινε εξουσία. Ποιοι είναι στα πόστα, ποιοι είναι στα media που βρίζετε;
    Ποιοι έφτιαξαν τις βίλες, τα αυθαίρετα και τις χωματερές; Ποιοι έστησαν το χρηματιστήριο; Αφήστε τις χρεοκοπημένες μαρξιστικές ερμηνείες και δείτε καθαρά: τον εμφύλιο τον κέρδισε η Αριστερά στη χώρα.
    Ο πιο δεξιός στην εξουσία σήμερα (πολιτική, οικονομία, media) ήταν στο ΚΚΕ. Από οπαδούς του Στάλιν, του Μαό και του Κιμ Ιλ Σουγκ να περιμένω καπιταλισμό της προκοπής;
    Αφήστε τα παιδιά, καλύτεροι από εμας θα βγουν, με λιγότερα κόμπλεξ "σοσιαλιστικού μετασχηματισμού της κοινωνίας". Εκτός και αν γίνουν Τσίπρες, δηλαδή κακέκτυπα των γονιών τους, δηλαδή υμών...

  22. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 16/07/2008 12:31:52

    Συμμετέχω και εγώ στην θλίψη και στις πένθιμες διαπιστώσεις. Διαπιστώνω οτι ζώντας σε μια ασχήμια και μια στέρηση ζωτικού χώρου, ολα εχουν γίνει διεκδικήσιμα. Το να περπατάς στην πόλη σου,να περπατάς κανονικά στο πεζοδρόμιο,ο καποιςομε ειδικό ή κινητικό πρόβλημα, να κυκλοφορείς με το καρότσι στο μωρό σου, χωρίς να ειναι συνεχώς πίσω απο την εξάτμηση ενός αυτοκινήτου ή μιας μηχανής που ειναι στο πεζοδρόμιο μαρσάροντας, να μην κινδυνεύεις στον πεζόδρομο, να εχεις πεζοδρόμιο χωρίς αυτοκίνητα, χιλιάδες μηχανάκια και τραπεζάκια του κάθε κουτοπόνηρου καφετζή-ιδιοκτήτη καφε-ψητο-μπυρο-φραπέ-μπουγατσοπωλείου που απλώνει την αρίδα του και ιδιοπειείται κάθε δημόσια μιζεροσκιά και ελεύθερο- δημόσιο χώρο, με τις ευλογίες της άκρης του αληταρά που τον προστατεύει στον δήμο, στην αστυνομία ή τον βουλευτή, τον ατελείωτο βανδαλισμό του κάθε τρελλαμένου πιτσιρικά αθώου ή μεγαλοτσόγλανου που συμμετέχει στον βανδαλισμό με ενα σπρέυ, λερώνοντας ατελείωτα πινακίδες τροχαίας, σημάνσεις δρόμων,(2 χρόνια φυλάκιση υποτίθεται)ιστορικά κτίρια , ηρώα, σχολεία, πάρκα, καθε τι.Μια κουλτούρα καταστροφής, επιθετικότητας,χυδαιότητας, πρωτόγονης αντικοινωνικότητας και ελλειψης σεβασμού στο κοινό,το δημόσιο, στο του αλλου. Το ξέρεις ρε ποιός ειμαι εγώ εχει περάσει σε ανώτερο επίπεδο διεκδίκησης. Βαρβαρότητα. Ο θρίαμβος του γραικύλου.
    Πιστευω ομως οτι η μορφή της πολης διαμόρφωσε την αθλιότητα της καθημερινότητάς μας. Τα παιδιά μεγαλώνουν μεσα στην ασφυξία, την ασχήμια, την ελλειψη σεβασμού του μπαμπά που ειναι μαγκας και δεν τον νοιάζει,ή του "ελα μωρε τωρα τι ψάχνεις" γνωστού, του δάσκαλου-καθηγητή που εχει συνηθίσει και δεν μιλάει για την τάξη που εγινε σαν σταυλος απο τα πεταμένα σκουπίδια και τους μουτζουρωμένους τοιχους,ή δεν εχει χρόνο για μια συζήτηση γιατί η ύλη πιέζει. Μαθαίνει οτι η άλλη στάση ειναι μαλλον γραφική και δεν υποστηρίζεται. Χωρος ελεύθερος, πια μονο οι αυλές των σχολείων και τα ρημαγμένα παρκάκια της γειτονιας, απο τον κάθε "νεοφιλοζωο"., μηχανάκια που πάρκαρει εκεί πολύ καιρό τωρα,αφημένο αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες που ξεχάστηκε. Και πρεπει μονίμως να νοιαστούν 2-3 αυτών των αλλοιώτικων που θέλουν λίγο πολιτισμό, σεβασμό και κανόνες.

  23. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/07/2008 13:18:17

    @Ο Ιθαγενής, Ο Χαζος του χωριου, ο εξυπνος της πόλης, Anonymous 1:05, Κοκκινοσκουφίτσα, ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ, greekpoliticalreview, mareli, ΠΔύο, Catherine, Anonymous 8:53, Anonymous8:58, PORTA PORTA, isnogood, (Α)θανάσης, Anonymous 11:25, archaeopteryx και τ’ άλλα παιδιά τού antinews.gr:


    - ΟΠΟΙΟΣ αγαπάει την Ελλάδα, γιατί είναι Όμορφη
    - Όποιος ΑΓΑΠΑΕΙ την Ελλάδα, γιατί είναι Σεβαστή,
    - Όποιος αγαπάει την ΕΛΛΑΔΑ, γιατί είναι η Πατρίδα του,
    ΟΦΕΙΛΕΙ,

    ν’ ανοίξει αυτιά και μάτια και να κλείσει το υποκατάστατο της συν-ύπαρξης, της συν-ζήτησης και της συν-τροφικότητας,
    το υποκατάστατο του «ενός λεπτού ΜΑΖΙ»!

    «Έγχρωμη TV, ασπρόμαυρη ζωή»!.. Γυάλινη σφαίρα μαγική, γυάλινος κόσμος ψεύτικος…

    ΦΤΟΥ! ΞΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ!!!

    Όποιος θυμώνει, τρελαίνεται, νοσταλγεί, μελαγχολεί, στεναχωριέται και λυπάται,
    Γιατί,
    η Άνοιξη και το Φθινόπωρο δεν υπάρχουν, πλέον,
    Γιατί,
    οι ντομάτες δεν είναι …ντομάτες, πλέον,
    Γιατί,
    τα μοσχάρια τρώνε …χοιρινό, πλέον,
    Γιατί,
    τα κοτόπουλα ζούνε …ένα μήνα, πλέον,
    Γιατί,
    τα παιδιά δεν γεννιούνται με κόκκινα μάγουλα, αλλά με …άσθμα, πλέον,
    Γιατί,
    οι παιδεραστές θεωρούν τα εξάχρονα …περπατημένα, πλέον,
    γιατί,
    οι παππούδες κοιμούνται από βραδύς στο ΙΚΑ για μια …ασπιρίνη, πλέον,

    ε, τότε, ΟΦΕΙΛΕΙ, π*λ*έ*ο*ν!,

    να ψάξει να βρει και να διορθώσει, πάση θυσία!, το αίτιον που προκαλεί αυτή την Δυστυχία στην α-φύσικη ζωή μας!..

    @

    «Όταν η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ χωριζόταν από τη ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ,
    γκρεμιζόταν στο άπειρο και χανόταν στην ύβρη,
    ενώ η δικαιοσύνη,
    όταν εγκατέλειπε την ελευθερία,
    ξέπεφτε στο αφηρημένο σχήμα του νόμου,
    που - για τους Έλληνες - ήταν μεν αναγκαίο,
    αλλά όχι το κύριον.

    Η ελευθερία και η δικαιοσύνη,
    διασπασμένες και άμετρες
    όταν βρίσκονταν η μια χωριστά απ’ την άλλη,
    μεταβάλλονταν πάντοτε σε δυνάμεις απρόσωπες και
    ΤΟΤΕ,
    η π ό λ η παραδινόταν στα χέρια κάποιου τυράννου»,

    Απόστολος Αποστολόπουλος, «Η Δύση των φαντασμάτων και η Μέσα Ελλάδα», Ίνδικτος 1998.

    ***

    «ΠΡΟΦΗΤΙΚΟΝ»

    Σκουριάζουν τα σίδερα, και τιμωρώ τον αιώνα τους
    Εγώ που δοκίμασα τις μυριάδες αιχμές.
    Κι από γιούλια και νάρκισσους ετοιμάζω
    Το καινούργιο μαχαίρι που ταιριάζει στους Ήρωες.
    Γυμνώνω τα στήθη μου, και ξαπολυούνται οι άνεμοι
    Κι ερείπια σαρώνουνε και χαλασμένες ψυχές.
    Κι απ’ τα νέφη τα πυκνά της καθαρίζουν
    Τη Γη, να φανούν τα Λιβάδια τα Πάντερπνα…",

    Οδυσσέας Ελύτης, «Το άξιον εστί»
    *****

    @Προφήτη: μια που το΄'φερε η κουβέντα, πού 'σαι, e-φίλε; έχουμε "στερητικό σύνδρομο" ...προφητίνης!

  24. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 16/07/2008 13:21:09

    Σαραντάχρονε, δίκιο με τα χίλια, αλλά:
    Το αψιδωτό σύστημα ισχύει ΚΑΙ στην κοινωνία, ΚΑΙ στην πολιτική. Το τί είδους "αριστερά" αποκτήσαμε (ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ και τελευταίως ΣΥΡΙΖΑ), οφείλεται στο τι είδους "δεξιά" είχαμε τόσα χρόνια. Η μια χτίστηκε κόντρα στην άλλη. ΚΑΙ οι δύο κατάπτυστες "ιδεολογίες" (δικαιολογίες) συγκοινώνησαν τελικά και να (που) τις χαιρόμαστε σήμερα.

  25. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/07/2008 13:25:15

    Και στην Αλεξάνδρα, φυσικά, που μπήκε ενώ έγραφα. Και σ' όλους τους άλλους φίλους που θα γράψουν εδώ μη "ξινά"...

  26. χαμένη αξιοπρέπεια avatar
    χαμένη αξιοπρέπεια 16/07/2008 13:25:46

    Φίλε ΡΡ 10:04. Πραγματικά έτσι είναι όπως τα περιγράφεις, έχοντας όμως παιδιά σε προσχολική ηλικία με θλίβει το γεγόνος ότι τα παιδιά μου δεν θα ζήσουν τίποτα από όλα αυτά γιατί τώρα πας βόλτα μαζί τους και τρέμεις μην στα αρπάξει κανένα αρρωστημένο μυάλο από δίπλα σου, στον ήλιο δεν μπορούν να παίξουν γιατί παραμονευούν τα μελανώματα, νερό δεν μπορούν πιούν όχι από πηγή ούτε από την βρύση του σπιτιού τους γιατί είναι μολυσμένο, το φαγητό που τους παρέχεις είναι μέσα στις ορμόνες και το πλέον στοιχειώδες ο αέρας που αναπνέουν είναι τόσο μολυσμένος που το άσθμα κάνει πάρτυ. Τους κληροδοτούμε ένα τόσο αβέβαιο μέλλον που ειλικρινά αν το σκεφτούμε σοβαρά κανένας μας δεν θα ήθελε να είναι στη θέση τους.

  27. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 16/07/2008 13:30:36

    Δώσε στα παιδιά σου τα υπόλοιπα... Τουλάχιστον τάϊσε το πνεύμα τους, την περιέργειά τους... Τουλάχιστον να μάθουν τι έχασαν...

  28. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 16/07/2008 14:02:43

    Π.Π.

    μίλησες στα φυλλοκάρδια και στην ψυχή μου καθώς θυμήθηκα ότι, έτσι ήταν και το δικό μου παρελθόν. Και επειδή αυτά που περάσαμε σαν πρώτες εντυπώσεις της ζωής μας ξεχνιούνται τελευταία, άς ξανασκεφθούμε μήπως και μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά και τα εγγόνια μας στην επιστροφή στην φύση. Στην αλάνα με την τσιλίκα τσομάκα, τον πετροπόλεμο, την κονσέρβα στην λακκούβα με νερό και ασετυλίνη, στις γκαζιές και στα παιγνίδια που φτιάχναμε μόνοι μας. Τότε που δέν μπορούσε να διανοηθεί κανείς ότι υπάρχουν στον κόσμο και μαγαζιά για παιδιά.

    Η χώρα μας δόξα τω Θεώ διαθέτει φύση μοναδική και ανεπανάληπτη. Και είναι περισσότερο απο βέβαιο ότι, σ'αυτήν θα επιστρέψει ο 'Ελληνας. 'Οταν ο βίος στα κέντρα που δημιούργησε, θα αποτελεί παγίδα θανάτου. Και επειδή όλοι το βλέπουμε να έρχεται, αλλά το εξορκίζουμε με τρόπο ανάρμοστο και αναποτελεσματικό, σίγουρα οι διαπιστώσεις μας μας, οι σκέψεις μας και ο λόγος μας θα βοηθήσουν στο άνοιγμα της εξόδου απο τον θάλαμο εξοντώσεως.

    ΠΕΛΙΑΣ

  29. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 16/07/2008 14:08:08

    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να σε βουλιάξει στο μαύρο της η απελπισία και με γαριασμένη την ψυχή να δεις τον πρωινό ήλιο (ακόμη και αυτόν της νεφόπληκτης Αττικής) κατάμαυρο.
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να να σε υψώσει σαν κορυδαλλό στα σύννεφα μια άκριτη αισιοδοξία και να κελαηδάς θριαμβικά από ψηλά, ενώ κάτω, στα χαμηλά, ''καίγονται όμορφα τα όμορφα χωριά''.
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να είσαι ''προοδευτικός'', θεωρώντας πως ό,τι καινούργιο σερβίρει η Ιστορία είναι καλό.
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να είσαι ''συντηρητικός'' και να πιστεύεις ότι ''καλά είμαστε εδώ που είμαστε, πιο κει καραδοκεί γκρεμός''.
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να σου αρέσει μόνο ένα χρώμα, ενώ η ζωή είναι απίστευτα πολύχρωμη.
    Το πιο εύκολο πράγμα είναι να να αντιπαρατάσσεις στη μονοχρωμία το ''παρδαλό κατσίκι''.
    .....
    Για το όποιο μέλλον μας, ας συλλογιστούμε λίγο τι είχε υπόψη του ο μεγάλος Αλεξανδρινός χρησιμοποιώντας σ' ένα ποίημά του τη φράση ''στοχαστικές προσαρμογές''.

  30. Σαραντάχρονος avatar
    Σαραντάχρονος 16/07/2008 14:24:35

    Σέβομαι τις αγνές προθέσεις σας, αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω ριζικά: Η επίκληση της επιστροφής σε ένα "αγνό", "αμόλυντο" παρελθόν που ποτέ δεν υπήρξε όπου οι σχέσεις ήταν πιο ανθρώπινες κλπ κλπ αποτελεί μια μεταμοντέρνα αριστερή θεολογία, σύμφωνα με την οποία, αφού κάποιος άλλος "διαβολικός καπιταλισμός" μας καταδυναστεύει, "όλα επιτρέπονται: και να σπάμε, και να βρωμίζουμε, και να κρατάμε κλειστά πανεπιστήμια και ομήρους καθηγητές και φοιτητές. "Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός" και άλλες συριζιακές ανοησίες.
    Και μετά να κλαίμε για την κατάντια της κοινωνίας που οι ίδιοι οικοδομούμε με τις πράξεις μας.
    Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
    (Α)θανάση συμφωνώ μαζί σου. Επιμένω όμως να καταλήγουμε σε ορθές, λογικές διαπιστώσεις γιατί πολύ φοβάμαι ότι το (ψευδο)ρομαντικό / λουδιτικό πνεύμα που διακατέχει μια μερίδα απογοητευμένων (από τις συνέπειες των ίδιων τους των πράξεων) αριστερών θα φέρει χειρότερα ακόμη αποτελέσματα. Ο δρόμος για τη κόλαση είναι στρωμένος με καλές προθέσεις ή αλλιώς "εκείνοι που μας υπόσχονται παράδεισο στη γη δεν έχουν δημιουργήσει ποτέ τίποτε άλλο από κολαση".

  31. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 16/07/2008 14:41:52

    Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι περί “αγνού”, “αμόλυντου” παρελθόντος. Εδώ έχουμε να κάνουμε με τις έννοιες του "καλύτερου" και του "χειρότερου". Αντιπαραβάλλοντας το χτες και το σήμερα μεταξύ τους. Σαν μέσο όρο, και όχι στα σημεία.

  32. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 16/07/2008 14:53:11

    Σαραντάχρονε, έγραψες:


    ===
    Σέβομαι τις αγνές προθέσεις σας, αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω ριζικά: Η επίκληση της επιστροφής σε ένα “αγνό”, “αμόλυντο” παρελθόν που ποτέ δεν υπήρξε όπου οι σχέσεις ήταν πιο ανθρώπινες κλπ κλπ αποτελεί μια μεταμοντέρνα αριστερή θεολογία, σύμφωνα με την οποία, αφού κάποιος άλλος “διαβολικός καπιταλισμός” μας καταδυναστεύει, “όλα επιτρέπονται: και να σπάμε, και να βρωμίζουμε, και να κρατάμε κλειστά πανεπιστήμια και ομήρους καθηγητές και φοιτητές. “Ένας άλλος κόσμος είναι εφικτός” και άλλες συριζιακές ανοησίες.
    ===


    Πώς τα μπλέκεις όλ' αυτά μαζί, ένας Βελζεβούλ το ξέρει. Ίσως να τα ξεδιαλύνεις τα επόμενα σαράντα χρόνια.

    Ο καπιταλισμός εκ φύσεως είναι αντίθετος με την ανθρώπινη φύση. Στόχος είναι η αύξηση του κεφαλαίου, το κεφάλαιο δεν είναι αυθύπαρκτο και έτσι χρειάζεται η δημιουργία νέων αγορών συνεχώς, κρατώντας αναγκαστικά κάποιες χώρες σε άθλιο επίπεδο. Δεν είναι ανάγκη να προσκυνά κανείς στον Περισσό ή τη Μητρόπολη για να το αντιληφθεί.

    Επίσης, δεν έχουμε καμιά απολύτως σχέση τα σχόλια περί ασυδοσίας, καταστροφών και... συριζαϊκών καταβολών.

    Καλό θα είναι να αποφεύγονται οι γενικεύσεις και η καταχώριση των άλλων σε κουτάκια δημοσκοπήσεων.

  33. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 16/07/2008 14:54:02

    έχουμε=έχουνε

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 15:07:59

    δεν είμαι, ούτε αγνός και αμόλυντος, ούτε απογοητευμένος. Θυμωμένος είμαι. Δεν μου αρέσει το σκηνικό, ούτε σε σας. Δεν με εμπνέουν οι ηγέτες, ούτε και μερικούς από εσάς. Μυρίζω αδιέξοδο, νομίζω το συμερίζεστε.

    Ψάχνω σε εσάς τους συνομιλητές ή στον host κατεύθυνση: αντίσταση; επανάσταση; νέο κόμμα; στο παρασκήνιο; στον δρόμο;

    Έναν πραγματικό επαναστάτη κομμουνιστή ξέρω, τον ρώτησα το ίδιο πράγμα. Με αποπήρε. Είπε το πράγμα είναι χαμένο, πιστεύει ότι χρειάζεται "Ε.Ο." Του είπα δεν έχω όρεξη να φάω ξύλο. Μου είπε να κάτσω στα αυγά μου. Τίποτα πιο μικροαστικό δεν υπάρχει;

  35. dona E avatar
    dona E 16/07/2008 15:09:49

    Εγω λεω πως ισχυει ο λαικος στιχος'οσο υπαρχουν δασκαλοι θα βγαινουν μαθηταδες και οσο υπαρχει τραπουλα θα βγαινουν ρηγαδες'.Μην ωραιοποιειται τοσο την εποχη μας ,εγω θυμαμαι και ο Χατζιδακις τοτε το '79-80 νομιζω ειχε πολυ κακη γνωμη για τους νεους σε μια συνεντευξη που συζητηθηκε.Οι νεοι εχουν τωρα μια αλλη πραγματικοτητα να αντιμετωπισουν.Παντως συγκινηθηκα με την περιγραφη της εποχης, οντως ...

  36. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 16/07/2008 15:21:00

    Ε.Ο. Κααααλά...
    Αμ τι αλλο θα έλεγε, βέβαια... Παρασκήνιο, βρώμικες κρυφές συμφωνίες με τον "διάβολο", στημένα κόλπα, σε κόκκινο περιτύλιγμα πολιτικής Φερράρι.

  37. Φιδίας avatar
    Φιδίας 16/07/2008 15:36:52

    Για να μην κλάψουμε απο τη νοσταλγια θα πω και μιά αισιόδοξη είδηση.

    Λέγε, λέγε τον γλωσσοφάγαμε τον καπιταλισμο. Ακούω οτι 90 τράπεζες στις ΗΠΑ βρισκονται σε χοντρή κριση - ισως και στα 'χνάρια των τριών που ήδη δάγκωσαν χώμα. Ακόμα και η κραταιά Citigroup δεν αισθάνεται καλά. Καί μέσα σ'ολα κυκλοφορεί και φήμη οτι ο Μπούς χωρίζει (National Examiner). Ρε σεις τι ματιάρηδες είμαστε, το εξοντώσαμε το σύστημα. Μερικά ακόμα αντικαπιταλιστικά ποστ-έξοσετ και βλέπω και τον Μπεν Μπερνάνκε (της Federal Reserve) στη ζητιανιά ή να πλένει τζάμια στα φανάρια.

    Φιδιας

  38. Σαραντάχρονος avatar
    Σαραντάχρονος 16/07/2008 15:58:29

    Το σκηνικό μας είναι το σκηνικό μιας εποχής που τελειώνει. Ο κόσμος αλλάζει, όπως άλλωστε πάντοτε άλλαζε, απλώς αυτό γίνεται με αφάνταστα πιο γοργούς ρυθμούς.
    Η άποψη ότι ο καπιταλισμός είναι εκ φύσεως στην ανθρώπινη φύση δεν λέει τίποτα σε μένα που δεν συμμερίζομαι τη θεολογία σας. Είναι σαν να κατηγορούμε την εποχή του χαλκού ή την ανακάλυψη του ηλεκτρισμού για τα δεινά της ανθρωπότητας.
    Είδαμε και τις μη-καπιτελιστικές ή προ-καπιταλιστικές κοινωνίες πόσο "ανθρωπινες" ήταν.
    Η επιδοτούμενη ανάπτυξή μας τελείωσε. Οι ηγέτες μας είναι άξιοι της γενιάς που τους ανέδειξε. Δεν έχουμε ανάγκη τους επαγγελματίες πολιτικούς για να προχωρήσουμε. Θα εκλείψουν κι αυτοί λόγω της εξέλιξης. Επιταχύνετέ την αντί να νοσταλγείτε τον νέο "σοφό πατερούλη" που θα μας σώσει. Μορφώστε τα παιδιά σας με ελεύθερο πνεύμα να γίνουν ισότιμοι πολίτες του κοσμου, να μαθαίνουν να αμφισσβητούν τα παραδεδομένα και μην τους πιπιλίζετε το μυαλό με τις ανοησίες που πιστεύατε εσείς μικροί. Μην τους μεταδίδετε την ανασφάλειά σας για το μέλλον. Θα βελτιώσουν την πατρίδα μας γιατί είναι καλύτεροι από εμάς.

  39. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 16/07/2008 16:13:13

    Μόνο που σήμερα, οι (κοινωνικές) ταχύτητες είναι πολύ μεγάλες. Οι "νέες αρχές" έρχονται πολύ πριν το "τέλος των παλιών εποχών". Αποτέλεσμα, νόθα συστήματα, νόθες ιδέες, αδυναμία προσανατολισμού και ετεροπροσδιορισμού. Το "κοινωνικοχρονικό" συνεχές (κατά το χωροχρονικό) αναδιπλώνεται και μας μπερδεύει. Τι καλό βγαίνει απ'άυτό?

  40. Σαραντάχρονος avatar
    Σαραντάχρονος 16/07/2008 16:47:31

    Φίλε (Α)θανάση: Καθόμουν στο αεροπλάνο. Ξεκινά η πτήση και παιδεύομαι να καταλάβω πώς διάολο μπαίνει το κανάλι της μικρής τηλεόρασης που έχω μπροστά μου. Ο επτάχρονος δίπλα μου, με κοιτάει, αφήνει το playstation portable (ναι, ναι, το εργαλείο του καπιταλισμού για να καθυποτάξει συνειδήσεις) και μου δείχνει, σε δευτερόλεπτα, τι να κάνω.
    Εμείς μπορεί να νιώθουμε πιο χαμένοι, οι μικροί όμως θα πλοηγηθούν ασφαλέστερα στο σύνθετο περιβάλλον. Εμείς ξεκινήσαμε με atari, pacman και μουσικόραμα. Αυτοί με grand theft auto, youtube και Athens Voice.
    Πολύ καλύτερα, δεν νομίζετε;

  41. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 16/07/2008 16:54:54

    Εμείς όμως, το απολαύσαμε το ταξίδι και είχαμε και προορισμό και δρόμο να κάνουμε. Αυτοί φτάνουν ΠΡΙΝ ξεκινήσουν... Ξενερουά, δεν νομίζετε;

  42. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 16/07/2008 17:05:15

    Και για να μην το ξεχάσω: Αρχαιοπτέρυγα, ΟΧΙ κόμμα, προς Θεού! Κίνηση, σύλλογο, ΜΚΟ (!?!), αλλά ΟΧΙ κόμμα! Θα σας κράξουνε και θάχουνε και δίκιο!

    Αντίσταση στο παρασκήνιο. Ο καθένας στον εαυτό του, στην οικογένειά του και στη δουλειά του. Να τεθούν όροι και συντεταγμένες, και σε 1-2 χρόνια ραντεβού για απολογισμό και αποτίμηση.

  43. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 16/07/2008 17:05:27

    Σαραντάχρονε, κάνεις λογικά άλματα και σφάλματα.

    ===
    Η άποψη ότι ο καπιταλισμός είναι εκ φύσεως στην ανθρώπινη φύση δεν λέει τίποτα σε μένα που δεν συμμερίζομαι τη θεολογία σας. Είναι σαν να κατηγορούμε την εποχή του χαλκού ή την ανακάλυψη του ηλεκτρισμού για τα δεινά της ανθρωπότητας.
    Είδαμε και τις μη-καπιτελιστικές ή προ-καπιταλιστικές κοινωνίες πόσο “ανθρωπινες” ήταν.
    ===

    Πρώτον: θεωρείς εκ προοιμίου δογματικούς ("θεολογία") όσους δε συμμερίζονται τις απόψεις σου.

    Δεύτερον: θεωρείς πως επειδή υπήρξαν κάποιοι μισότρελοι εθνικοσοσιαλιστές και παράφρονες κομμουνιστές, όλοι είναι ίδιοι, αυτό ήταν, μόνο ο Καπιταλισμός σώζει (επειδή δε βολεύεται με τους πολέμους, βλάπτουν την Αγορά).

    Τρίτον: κάνεις τα στραβά μάτια, γιατί ο καπιταλισμός σου στηρίζεται στη δυστυχία των άλλων. Αν όλοι είχαμε το ίδιο βιοτικό επίπεδο, ο πλανήτης δε θα έφτανε να τραφούμε. Γι' αυτό, ο καλύτερος φίλος των καπιταλιστών είναι η Κίνα και τα sweatshops. Γι' αυτό η δυστυχία της Αφρικής συντηρείται, ώστε να θεωρούμαστε τυχεροί με όσα έχουμε.

    Ζήτω ο "δυτικός τρόπος ζωής".

  44. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 17:24:30

    OK, όχι κόμμα. Ούτε δίλημμα ανατολή-δύση πάει. Ναι στην αντίσταση στο παρασκήνιο (αυτό δεν κάνουμε μερικοί εδώ;)

    Κύριοι σας το λέω, μπορεί οποιοσδήποτε να "φύγει" αύριο. Αλλά το ταξίδι δεν τελείωσε, ούτε σκοπός είναι να το βάλουμε κάτω. Το όραμα είναι θολό αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει...αν κανείς πάρει κάτι χαμπάρι, ας το πει...

  45. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/07/2008 18:48:31

    @ porta porta (σχόλιο 19)& (Α)θανάση (σχόλιο48)

    Σίγουρα όλα αυτά είναι ωραία , ρομαντικά , αθώα , ξέγνοιαστα κτλ κτλ κτλ .

    Θες να σου πω και τη συνέχεια όμως φίλε ? Τον προορισμό που λέει κι ο (Α)θανάσης ?

    Πως εξελίχθηκαν αυτές οι γενιές ? Πως κατέστρεψαν ό,τι οι παιδική τους ηλικία τους χάρισε απλόχερα ? Πως γκρέμισαν ό,τι η "μοίρα" τους έδωσε ?

    Δες τον σημερινό κόσμο ή αν το θες δες τη σημερινή Ελλάδα .

    Ποιος νομίζεις ότι ευθύνεται για τα χάλια μας ?

    Οι ίδιοι που έπαιζαν με τις σφεντόνες και τις μπίλιες τώρα παίζουν stock options και είναι ευτυχισμένοι μόνο και μόνο που μπορούν να πιουν το καφέ τους στο γαμώ Dacapo .

    Αν προσέξετε π.χ ποιοι κάνουν ανακύκλωση στην Ελλάδα θα καταλάβετε ότι η νέα γενιά σας ξεπερνά κατά πολύ , ακόμα και τα 20χρονα . Η κοινωνική συνείδηση που εξελίσσεται στη νεολαία (ακόμα και στο σιχαμένο Facebook)είναι τρόμος για τις εκάστοτε ελίτ . Τα Blogs , τα forum , όλες οι κοινές δράσεις προέρχονται από τη νεολαία .

    Δηλαδή νομίζετε ότι οι περσινές πορείες για τη παιδεία έγιναν μόνο από "Συριζόπουλα" και "Σοράκια" (χρησιμοποιώ φράσεις που πολλοί εδώ μέσα επιτηδευμένα και προσκολλημένοι στο παρελθόν χρησιμοποιούν) ???

    Για πηγαίνετε να δείτε αν στα πάρκα στις ευρωπαικές πόλεις γίνονται κοινωνικές δράσεις !

    Εγώ προσωπικά που βρίσκομαι τυχαία στο Chicago αυτή τη στιγμή είδα με τα μάτια που 5.000 ανθρώπους (μέσα στους οποίους κι εγώ) να κάνουν το γύρω της πόλης με ποδήλατα για την εξάπλωση της συνείδησης για μείωση κατανάλωσης πετρελαίου . Η πλειοψηφία ήταν νεολαίοι και οικογένειες ! Ακόμα και στη χώρα με την πιο ισχυρή προπαγάνδα !!

    Δηλαδή συν-πολίτες μου τι νομίζετε ? Ο κόσμος δεν πρόκειται να σταματήσει να εξελίσσεται ποτέ μέχρι την πλήρη αυτοκαταστροφή του . Και τίποτα δεν θα μείνει το ίδιο .

    Όλα θα καλυτερεύσουν όπως είπα και στο προηγούμενο σχόλιο διότι η γνώση άρα η παιδεία εξαπλώνονται πια for free ! Θέληση χρειάζεται και σωστές βάσεις στα παιδιά σας .

    Κάντε το και σταματήστε να γκρινιάζετε μόνο και μόνο επειδή το παιδικό παιχνίδι εξελίχθηκε από τόμπολα σε Pro Evolution Soccer .

    Αυτά και καλημέρα σε όλους . (εδώ είναι ακόμα 10:00)


    Υ.Γ : Αρχαιοπτέρυξ εγώ είμαι υπέρ του κόμματος (άμα χρειαστείς γραμματέα ή καφετζή εδώ είμαι!!!)

  46. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 19:06:35

    εγώ θα είμαι ο καφετζής, please. Στα άλλα είμαι άσχετος

  47. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/07/2008 20:23:48

    @ανώνυμο 2:18: δεν αντιγράφω ΚΑΝΕΝΑΝ. Ό,τι δεν είναι δικό μου είναι σε εισαγωγικά και καταγράφεται ΠΑΝΤΑ η πηγή του. Αν δεν σ' αρέσουν αυτά που γράφω και όπως τα γράφω να τα προσπερνάς. Τι ζόρι τραβάς; Και βρες ένα νικ να ξέρουμε, απ' αυτά που γράφεις, με ποιον έχουμε να κάνουμε.

    Εκτιμώ, πάντως, τον ευγενικό τρόπο γραφής σου, αλλά ...σήκω, ρε, παιδί μου, από τα γόνατα, αφού, ξέρεις ότι είμαι και ιδεολογικά Έλληνας = "ΟΥΧ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΕΙΝ, ιδέες- Δόγματα & ανθρώπους- Δεσπότες".

    Επειδή προβληματίστικα, όμως, θα ήθελα να ρωτήσω και τους άλλους e- φίλους, αν ενοχλούνται από τον τρόπο γραφής μου, για να συμμορφωθώ. Δεν μ' αρέσει να ενοχλώ και, μάλιστα, φιλοξενούμενος.

  48. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/07/2008 20:26:51

    Sorry: "προβληματίστηκα"

  49. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/07/2008 21:46:14

    Εγώ επειδή είμαι και "αγράμματος" ψηφίζω υπέρ του νήπιου .

    Θεωρώ ότι αυτά που προσφέρει (δεν είναι και λίγο να ψάχνεις βιβλία και συγγραφείς και να τα γράφεις . Παίρνει ώρα μεγάλε μου) και με προβληματίζουν και μου προσφέρουν γνώση που ίσως δεν την έψαχνα ποτέ .

    Όποιος δεν γουστάρει δεν είναι τίποτα ένα κουμπάκι είναι που λέγεται "page down" . Στα δεξιά του πληκτρολογίου σου είναι "ανώνυμε" . Τόσο πολύ βαριέσαι να πατήσεις το κουμπάκι που αντί να το προσπεράσεις το διαβάζεις ???

  50. Theodore avatar
    Theodore 16/07/2008 21:57:31

    Τι μου θυμησες τωρα!Τα 35 χρονια, που εφαγα μεσα στα Σχολεια.Και την προοδευτικη υποβαθμιση τους, ελεω πολιτικων και κυριως του φοβερου Πασοκ, που κι εγω, σα μαλακας το ψηφιζα συνεχως και αδιαλειπτως.
    Απο την εποχη του μουστακαλη Βερυβακη, το 81, μεχρι τον Αρσενη, το επιπεδο, επεφτε συνεχως και στα μαθηματα, αλλα και στον πολιτισμο.
    Οι ανθρωποι, δεν ηθελαν ελιτ, ελεγαν. Και το προσπαθησαν πετυχαινοντας το, σε μεγαλο βαθμο.
    Οι μαθητες, αφεθηκαν να κατρακυλανε και εμπεδωσαν για τα καλα, την αρχη της ησσονος προσπαθειας,αφου δεν υπαρχουν πια φιλτρα, που να τους ελεγχουν και να τους σταματανε αν δεν ξερουν αυτα που πρεπει.
    Τα Σχολεια, καθε χρονο, καταστρεφονται, απο ορδες βασιβουζουκων, που με καποιο προσχημα, επιτιθενται με μενος εναντιον τους και τα διαλυουν.
    Ποιος να τους εμποδισει;Οι γονεις;
    Μα αυτοι, εχουν αλλη προτεραιοτητα. Να βγαζουν λεφτα. Με καθε τροπο και καθε τιμημα.
    Ετσι,
    "δειλοι, μοιραιοι και αβουλοι ανταμα,
    προσμενουμε ισως καποιο θαμα".

  51. Καίσαρας avatar
    Καίσαρας 16/07/2008 22:14:38

    Πετυχημένο εκείνο το 80's σύνθημα που έλεγε:
    ΨΗΦΙΣΤΕ ΗΡΩΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΑΣ!

  52. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 16/07/2008 22:23:45

    @ Φιδία (σχόλιο 44)

    Είδες , σίγουρα , πως το αντιμετώπισε η κραταιά Μεγάλη Βρετανία .

    Ε , έτσι θα το κάνουν κι αυτοί εδώ απ' ότι μου λένε οι δικοί μου .

    Ήδη ο Μπους ετοιμάζει κρατική χρηματοδότηση για τη μια από αυτές για να μην χρεοκοπήσει . Και ξέρεις φίλε μου για τι λεφτά μιλάμε ?

    Απ' όσα άκουσα από κάτι Γερμανούς που ζουν εδώ προετοιμάζει μπουγιουρντί 500 εκατομμυρίων δολαρίων μόνο και μόνο για τη μια .

    Σκέψου πόσα θα πληρώσουν οι φορολογούμενοι για 90 !!!!!

  53. Dennyl avatar
    Dennyl 16/07/2008 22:29:09

    Κι εγώ συμφωνώ με τον greekpoliticalreview. Όποιον τον χαλάνε τα κείμενα του νήπιου μπορεί να τα προσπερνάει με το που βλέπει το νικ. Υπάρχει και η ροδέλα στο ποντίκι για scroll down (το λέω γι'αυτούς που βαριούνται να πατήσουν το κουμπάκι)...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί να συνεχίζεις να διαβάζεις τα κείμενα κάποιου που τα θεωρείς άσχετα ή βαρετά.

  54. Underdog avatar
    Underdog 16/07/2008 23:00:25

    Σαν να ακούω τους μεγάλους της εποχής 1960-1970.
    Οταν δεν υπάρχουν όνειρα αρχίζουν οι αναμνήσεις;
    Ωραία όσα λένε οι φίλοι για τα περασμένα χρόνια
    (άδολα, αγνά κλπ,κλπ)
    Για να θυμηθούμε:
    - Φτώχεια, μετανάστευση , χωρίς εκπαίδευση, η γυναίκα res, πολιτική ανωμαλία, εξορίες , φυλακές,διαλυμένες οικογένεις, άναρχη κοινωνία,
    κομπλεξ, δεν έπαιρνε είδηση κανένας και για τίποτα, θνησιμότητα , ούτε φως, πρώτο ταξίδι ο στρατός για πολλούς.
    Συγκριτικά νομίζω είναι πολύ καλύτερα σήμερα .

  55. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/07/2008 23:20:20

    πόσο δίκιο έχεις underdog...

  56. Λαρα avatar
    Λαρα 16/07/2008 23:34:38

    Ε, βρε Νηπιε
    εσυ εχεις σειρα τωρα;
    Βλεπεις η απουσια μου γινεται αισθητη με το να βαρβατευουν ακομα και τα βατα.
    Την καληνυχτα μου με Αιγαιοπελαγιτικα μποφορια.
    λαρα

  57. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/07/2008 00:40:40

    troll troll troll !!

  58. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/07/2008 01:21:44

    @Anonymous 8:24 pm: πολιτικό κείμενο- αποκάλυψη! Thanks, φίλε!

  59. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 10:48:47

    @νήπιος γέρων
    Τα κείμενα σου μας αρέσουν και μην μασάς.

    @αρχαιοπτέρυξ
    Ψηφίζω κι εγώ κόμμα - αφού η θέση του καφετζή είναι μάλλον πιασμένη, εγώ θυρωρός

    @underdog
    συμφωνω, συνήθως απο "τα παλιά" θυμώμαστε μόνο τα καλά και ξεχνάμε τα χάλια (επιλεκτική μνήμη)

  60. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 12:58:07

    χμμ.. για κόμμα θέλουμε και τον factorx

    @νήπιε, καλά σου λένε, μην τσιμπάς!

  61. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 14:05:40

    εννοείται και φακτορα

    [αν κι επειδή μας κόβω όλους του πιό χαλαρού στυλ βλέπω να καταλήγουμε αντί για κόμμα σε κανένα think tank, σε καμιά "ομάδα προβληματισμού και πίεσης"...]

  62. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 15:20:14

    φιδία, γνωριζόμαστε εικονικά. Δεν ξέρω από κόμματα, γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα με κόμματα. Αλλά κάτι μου μυρίζει, δεν μου αρέσει το status quo, αν βρεθεί πολιτικός που ξέρει και μπορεί, ίσως υπάρξει "αρχή".

    Η απογοήτευση, ο κυνισμός και η ανασφάλεια θα εντείνονται. Αν η ιστορία επανλάμβάνεται, τέτοις περίοδοι προσφέρονται για αλλάγές, συνήθως κακές, αλλά που ξέρεις; ας έχουμε τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά

  63. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 17:46:42

    @Anonymous 4:32

    Δυστυχώς η Ιστρία μας λέει (αν διαβασουμε προσεκτικά) οτι οι νέες ιδέες, τσεςι, ακόμα κι επαναστάσεις ξεκίνησαν απο καποιους βαρεμένους. Μετά, σε κάποιες περιπτώσεις, ο λαός ακολούθησε.

    @Αρχαιοπτέρυξ
    Συμφωνώ αναγκαστικά φιλε μου, αλλα μερικές φορές με πιάνει απόγνωση, ξέρεις χρόνια τώρα "έχουμε τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά" και περιμένουμε, περιμένουμε...
    Ίσως να έχεις δίκιο κι ότι πρέπει να κάνει μιά πρώτη κίνηση ένας πολιτικός. Αλλά ποιός; Δεν μπορώ να φανταστώ, δεν τον βλέπω, ούτε μπορώ να φανταστώ...

    Φιδιας

  64. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 17:49:29

    λάθη βιασύνης

    τσεςι = τάσεις

  65. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 17/07/2008 18:09:44

    Παίδες,

    όρεξη απ΄ ό,τι βλέπω υπάρχει, και κάτι άρχισε να "ψήνεται" που μυρίζει πολύ ωραία!

  66. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 18:13:48

    φιδία θα σου πω μόνο ότι πριν 6 μήνες δεν φανταζόμουν ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοιοι διάλογοι, πόσο μάλλον ότι θα ...συμμετείχα. Δεν υπαινίσσομαι αδράνεια. Απλά δεν ξέρω από που ξεκινάει κανείς ή "τι" ξεκινάει κανείς. Ψάχνω...

  67. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/07/2008 21:35:41

    Ο λαός είναι έτοιμος να ακολουθήσει ακόμα και το ..."κανίς του γείτονα" αν πιστέψει ότι αυτό που του λέει το "κανίς" είναι σωστό , ηθικό , αληθινό και κυρίως χωρίς δεύτερες σκέψεις από πίσω .

    Φίλε ανώνυμε το καλό με την Ελλάδα είναι ότι μπορεί όλοι να είναι βαρεμένοι μέχρι κεραίας αλλά το αληθινό και το ηθικό μόλις το δουν το αναγνωρίζουν .

    Δεν έχει βρεθεί ακόμα βέβαια αλλά αυτό είναι άλλη ...πικρή ιστορία .

    Εγώ αρχαιοπτέρυξ θα διαφωνήσω μαζί σου μόνο στο εξής : δεν χρειάζεται κανένας πολιτικός για να ξεκινήσει η προσπάθεια . Ποτέ στην ιστορία δεν άλλαξε κάτι ριζικά ξεκινώντας από επαγγελματίες πολιτικούς .

    Ότι άλλαξε προήλθε από "βαρεμένους" σαν κι μερικούς εδώ μέσα που δεν άντεξαν άλλο και απλά ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ .

    Η συγκεκριμένη εποχή δεν θα μπορούσε να ήταν καλύτερη για ένα φαινόμενο ομπάμα και στην Ελλάδα αλλά χωρίς τον Ομπάμα .

    Μόνοι μας ότι κάνουμε σ αυτή τη χώρα . Τους πολιτικούς βράστους . Δε θα έλεγα όχι όμως σε πολλούς ιστορικούς διότι η ιστορία είναι που μας δείχνει το δρόμο .

    Αυτά , και μιας και δεν φτιάχνω τόσο καλό καφέ αποσύρομαι από τη διεκδίκηση της θέσης . Πλένω καλά τα τζάμια όμως . . .

  68. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 17/07/2008 22:06:28

    έχουμε και λέμε: καφετζής, θυρωρός, τζαμάς, αρχίζω να ανησυχώ...θα αλλάξω ψευδώνυμο σε "κανίς". Πού' σαι βρε Προφήτη να δώσεις καμιά συμβουλή;

  69. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 17/07/2008 22:24:48

    Αυτό δεν είναι κόμμα , η reception της βουλής θα είναι !

  70. Φιδίας avatar
    Φιδίας 17/07/2008 22:31:54

    o Factor τι λεει;

  71. archaeopteryx avatar