03/03/2009 18:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανησυχία στην κυβέρνηση – αναμένονται εξελίξεις;

Έντονη ανησυχία και προβληματισμός επικρατεί στην κυβέρνηση για τις πιθανές επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης, την ώρα που η εκπρόσωπος του επιτρόπου Αλμούνια τονίζει ότι η Ελλάδα δεν έχει τα ίδια περιθώρια ελιγμών με τις άλλες χώρες της ευρωζώνης για την αντιμετώπιση της κρίσης. O ίδιος ο Αλμούνια άφησε ανοικτό το ενδεχόμενο επιδείνωσης των ρυθμών ανάπτυξης της ευρωπαϊκής οικονομίας και τάχθηκε εμμέσως υπέρ της έκδοσης κοινών κρατικών ομολόγων από τα μέλη της Ε.Ε που θα ήθελαν να συμμετάσχουν.

Μετά το τέλος της συνεδρίασης της σημερινής κυβερνητικής επιτροπής ο υπουργός Οικονομίας Γ. Παπαθανασίου έκανε λόγο για αναπάντεχες και δυσάρεστες εξελίξεις που συμβαίνουν καθημερινά στην οικονομία. Χαρακτήρισε, μάλιστα, «πρωτοφανή» την κρίση και επανέλαβε ότι οι προσπάθειες επικεντρώνονται στην ανάπτυξη και τη βοήθεια στους οικονομικά ασθενέστερους.

«Το σχέδιό μας, πρόσθεσε,  έχει στόχο αφενός να περιορίσει τα ελλείμματα του δημοσίου και αφετέρου αναπτυξιακές δράσεις, που να δημιουργήσουν νέα εισοδήματα για τους Έλληνες και νέες θέσεις εργασίας. Είμαστε, όμως, και σε επιφυλακή για να θωρακίσουμε την οικονομία της χώρας»
 

                                          Επαφές Καραμανλή με Παπούλια και αρχηγούς

Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευ. Αντώναρος ανακοίνωσε πως αύριο Τετάρτη στις 11.30 ο πρωθυπουργός θα συναντηθεί με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κάρολο Παπούλια και στις 13.00 με τον Πρόεδρο της Βουλής Δημήτρη Σιούφα. Σύμφωνα με τον κ. Αντώναρο, εντός της εβδομάδας θα πραγματοποιηθούν και οι συναντήσεις του πρωθυπουργού με τους πολιτικούς αρχηγούς.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ, Γιώργος Παπανδρέου, κατέθεσε επίκαιρη ερώτηση προς τον πρωθυπουργό για την πτώση της ζήτησης και την «πιστωτική ασφυξία στην αγορά».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. υπερ-βαλλων avatar
    υπερ-βαλλων 03/03/2009 18:37:42

    Κοινώς , ψόφησε το γαιδούρι.

  2. ελληνας avatar
    ελληνας 03/03/2009 18:46:56

    άντε και εκλογές οσονούπω.

  3. bill avatar
    bill 03/03/2009 18:50:15

    Εκμεταλλευτείτε τις ιδέες που μας δίνουν οι υπουργοί:
    Πχ. κόψτε το σεξ επί χρήμασι και βρείτε καμιά παντρεμένη.

  4. theo1611 avatar
    theo1611 03/03/2009 19:16:08

    Για να μην τρώμε κουτόχορτο

    1. Οι μάγκες είχαν και έχουν αποδυθεί σε ένα όργιο δημιουργίας νέων υπηρεσιών, που θα επιβαρύνουν τα δημόσια οικονομικά εσαεί!!!

    2. Οι μάγκες έβαλαν ταρίφα πάνω από 30% στις αναθέσεις του Δημοσίου με ταυτόχρονη μείωση των συμβάσεων της τάξης του 30%. Αποτέλεσμα: έχει ήδη σημειωθεί περιστολή 30% με εγγυημένο μηδενικό αν όχι αρνητικό αποτέλεσμα. Πόση άλλη περιστολή μπορούν να επιβάλλουν τα λαμόγια?

    3. Για τους παροικούντες την Ιερουσαλήμ, το ΕΤΑΚ θα το εισπράξοιυν του αγίου πο.τσου (ή μπούτσου κατά Καραϊσκάκη). Που πάτε ρε Καραμήτροι χωρίς Κτηματολόγιο? (επειδή το βαφτίσατε περιουσιολόγιο, νομίζετε ότι φτιάξατε κιόλας?)

  5. Swell avatar
    Swell 03/03/2009 19:18:14

    Mα καλά δεν μας έλεγαν ότι η ελληνική οικονομία είναι ισχυρή;

  6. Nick avatar
    Nick 03/03/2009 19:25:16

    Swell, και που το έλεγαν τους πίστευε κανένας;;

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2009 19:26:01

    Η Ευρώπη το ξέκοψε, δεν δίνει μία, προηγείται η Γενική Κινητήρων Ευρώπης η οποία χρειάζεται 30 δις γιατί διακυβεύονται 300.000 ευρωπαϊκές θέσεις εργασίας το επόμενο τρίμηνο και ζητά εκταμίευση έκτακτων κεφαλαίων από τα ευρωπαϊκά κράτη (πηγή ΗΜΕΡΗΣΙΑ).

  8. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/03/2009 19:57:40

    Καλα ο παπαθανασιου και οι λοιποι...συγγενεις εχουν σωας τας φρενας???(απο καθαρευουσα......!!)Το σχεδιο τους λεει εχει στοχο αφ ενος τον περιορισμο των ελλειματων και αφ ετερου αναπτυξιακες δρασεις που θα δημιουργησουν εισοδηματα και νεες θεσεις εργασιας που θα μειωσουν την ανεργια!!! Το μονο που μπορω να πω εγω ειναι'''Μωραινει Κυριος ον βουλεται απωλεσαι'' Εχουν τρελλαθει εντελως!!Ακουω αποψεις....

  9. Νωε avatar
    Νωε 03/03/2009 19:58:57

    οντισιόν με τον Παπούλια, και πάλι διάγγελμα...
    οντισιόν με τον Παπούλια, και πάλι διάγγελμα...
    οντισιόν με τον Παπούλια, και πάλι διάγγελμα...
    .
    .
    .
    οντισιόν με τον Παπούλια, και πάλι διάγγελμα...

    Ωρες ωρες
    Μου δημιουργείται η εντύπωση οτι μας δουλεύουν.

  10. theo1611 avatar
    theo1611 03/03/2009 20:18:56

    @9
    Έχουν απολύτως σώας τας φρένας!!!

    Μας δουλεύουν κανονικά!!!!

    Εκείνο που δεν λένε είναι ότι αυτά που μας βάζουν μέσα και φέτος και εσαεί (π.χ. νέες υπηρεσίες και προσλήψεις) δεν πρόκειται να τα περικόψουν διότι τα έχουν ήδη δρομολογήσει και υλοποιήσει, οπότε αυτό που θα κάνουν είναι να κακοπληρώσουν τις δεσμεύσεις που έχουν αναλάβει ή θα αναλάβουν για δημόσιες επενδύσεις (το είπαν εξάλλου μείωση 10% στο όριο πληρωμών όχι δεσμεύσεων!!!)

    Έχουμε τα κότσια να υποχρεώσουμε τον Αλογοσκούφη να βγεί στη σέντρα και να πεί τα πράγματα με το ονομά τους? (αυτός τα ξέρει καλύτερα από όλους, το μόνο ερωτηματικό είναι αν θέλει να φανεί και χρήσιμος!!!)

  11. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/03/2009 20:22:06

    @9 Σκόρπιε, ''άκουσες'' καμία άποψη;

  12. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 03/03/2009 20:52:47

    Τι εξελίξεις να αναμένονται; Θα λουστεί η χώρα τη φαιδρότητα, τη μικρότητα και την ανικανότητα μέχρι τέλους. Κι ο Θεός βοηθός.

  13. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/03/2009 20:59:08

    @12 ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ,,,,ΣΕΒΑΣΜΟΥ.ΚΑΝΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΣΟΦΟ ΚΑΙ...ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΟ ΣΟΥ ΛΟΓΟ..ΔΑΣΚΑΛΕ!!!!

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/03/2009 21:02:28

    Διαβάζω ότι η Κυβέρνηση είναι σε επιφυλακή και θωρακίζει την οικονομία από τις εξελίξεις.

    Μου θυμίζει τις οδηγίες για ενδεχόμενο πυρηνικής επίθεσης στην Αμερική, την δεκαετία του 60.

    "Όταν ακούσεις συναγερμό ότι επίκειται πυρηνική επίθεση, πας κάτω από ένα τραπέζι, καταβάζεις το παντελόνι σου, σκύβεις ανάμεσα στα γόνατά σου and you kiss your ass good bye"

    Έτσι και εσείς παληκάρια. Θωρακίστε.

  15. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 03/03/2009 21:05:47

    Εν τω μεταξύ:

    "Την Δευτέρα ξεκινά επισήμως ο διάλογος για την αναβάθμιση της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, για την αναμόρφωση του λυκείου και για το νέο σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Ο Αρ.Σπηλιωτόπουλος κάλεσε τους εκπροσώπους των κομμάτων για την πρώτη συνεδρίαση της πολιτικής επιτροπής."

    Θου Κύριε...

  16. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/03/2009 21:25:57

    @14 Σκόρπιε,
    το ερώτημα που έθεσες, ζητώντας από τους πιστούς αναγνώστες σου να εκφράσουν άποψη, ήταν το κατά πόσο ''έχουν σώας τα φρένας ο Παπαθανασίου και οι λοιποί συγγενείς''. Μόνος σού τα σκέφτεσαι, βρε παιδί μου, ή διαθέτεις και επιτελείο επιστημονικών συμβούλων; Και μας ρίχνεις και μια καθαρεύουσα για να μας μπερδέψεις κι άλλο.
    Τρομαχτικά δύσκολο ερώτημα, με πτυχές οντολογικές και προεκτάσεις αμφιδραμαμινοειδείς. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι η ενασχόληση μαζί του θα τεζάρει και θα διευρύνει τους πνευματικούς μας ορίζοντες. Κρίμα που εγώ αδυνατώ, γιατί βρίσκομαι ακόμα υπό την επήρεια της χθεσινής τσιπουροκανάνυξης...
    Μήπως μπορώ να αλλάξω; Να πάρω την κουρτίνα Νο 2 ή, έστω, να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού;

  17. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/03/2009 21:50:59

    @ 18 Κανε τον κοπο να διαβασεις τα παρα πανω και εχε υπομονη για τα επομενα!!

  18. thanos avatar
    thanos 03/03/2009 21:54:58

    18-Σπατζιώτης Says:
    March 3rd, 2009 at 9:25 pm

    Βοηθεια μονο απο τον Ορεστιο μπορεις να εχεις..-))) ελα πλακα κανω.

  19. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 03/03/2009 22:19:17

    @18 Σκόρπιε,
    υποσχέσου πάντως ότι τα επόμενα θέματα που θα θέτεις προς συζήτηση και προβληματισμό θα λαμβάνουν υπόψη τους και το γεγονός ότι δεν έχουμε όλοι το ύψος και το βάθος της διανοίας σου. Αρχισε πρώτα με πράγματα πιο απλά και σιγά-σιγά ανέβασέ μας.
    @20 θάνος,
    :-)

  20. Orestios avatar
    Orestios 03/03/2009 23:02:36

    thanos
    Είσαι (οινο)πνευματώδης, αν μη τι άλλο.

  21. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/03/2009 23:19:40

    @ 21 Σπατζιωτης""Επειδη απο τις απαντησεις σου μου δινεις την εντυπωση μη σοβαρου ατομου και δεν με ενδιαφερουν οι πολιτικες σου πεποιθησεις δεν προκειται στο μελλον να απαντησω σε σχολια σου!!ειρωνιες ,εξυπναδουλες,υφακια σου τα επιστρεφω. Επι τελους τελος......!!!!

  22. οκτώ avatar
    οκτώ 03/03/2009 23:30:44

    Α ρε Τρικούπη.
    Τουλάχιστον εσύ έχεις και έναν δρόμο με το όνομά σου.
    Ο τωρινός θα πρέπει να βολευτεί με την υστεροφημία του θείου του.

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/03/2009 23:35:17

    Μαγκες,ετοιμαστε τη βαζελινη.Και για παν εδεχομενο,παρτε σε μεγαλη συσκευασια.

  24. οκτώ avatar
    οκτώ 04/03/2009 00:14:20

    «Η Πορτογαλία αρνείται ευρωπαϊκή οικονομική βοήθεια». Ο υπουργός οικονομικών Πίνο αρνείται τη σύγκριση με Ιρλανδία και Ελλάδα» επιγράφει εκτεταμένο άρθρο της στις οικονομικές σελίδες η έγκυρη Frankfurter Allgemeine Zeitung: «Η Πορτογαλία αμύνεται στο ενδεχόμενο να συγκριθεί με χώρες όπως η Ιρλανδία ή η Ελλάδα, οι οποίες εξαιτίας των οικονομικών δυσχερειών που αντιμετωπίζουν απειλείται η παραμονή τους στην ευρωζώνη. ‘Η κατάστασή μας είναι τόσο σταθερή ώστε από τη σημερινή σκοπιά δεν χρειαζόμαστε οικονομική βοήθεια από την ΕΕ’ δήλωσε ο υπουργός οικονομικών σε συνέντευξή του στην εφημερίδα. Έτσι η Πορτογαλία δεν ζητά την έκδοση ευρωομολόγων με τα οποία οι οικονομικά ασθενέστερες χώρες μπορούν να αποφύγουν μειονεκτήματα που προκύπτουν από τη μειωμένη πιστοληπτική τους ικανότητα.»
    ( από Deutsche Welle )

    Πρέπει να μας το φυλάγανε από το Euro, δεν εξηγείται αλλιώς.

  25. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/03/2009 02:20:19

    Guys , τα πράγματα είναι απλά :

    Παράγουμε πλούτο ? Όχι

    Παράγουμε υπηρεσίες εξαγώγιμες ? Όχι

    Παράγουμε κάτι τέλος πάντων ? Όχι

    Τι μένει ? Ο δασμός !

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2009 06:26:23

    παράγουμε στίβες χώμα, κακότεχνα μπετά, τα ονοματίζουμε "έργα" και αφήνουμε μιά Ελλάδα πολύ ασχημότερη από ότι την παραλάβαμε. (Και βάζουμε και ξενόγλωσες πινακίδες για να φαίνονται ωραία)

  27. Anonymous avatar
    Anonymous 04/03/2009 12:03:48

    Αντε και στα δικά μας!

    ΟΥΚΡΑΝΙΑ.
    Για να αποφύγουν μια κοινωνική έκρηξη, ο πρόεδρος Βίκτορ Γιουστσένκο, η πρωθυπουργός Γιούλια Τιμοσένκο, οι υπουργοί και οι βουλευτές αποφάσισαν χθες εκτάκτως να μειώσουν τους μισθούς τους στο μισό έως το τέλος του χρόνου. Το μέτρο ψηφίστηκε από 374 βουλευτές σε σύνολο 450, ενώ μόνο ένας εθνοπατέρας τόλμησε να το καταψηφίσει.
    Οι Ουκρανοί έχουν βαρεθεί την άγονη μάχη εξουσίας μεταξύ του προέδρου Γιουστσένκο και της πρωθυπουργού Τιμοσένκο και αδιαφορούν για τις προεδρικές εκλογές του 2010
    Πέρυσι ο μηνιαίος μισθός του προέδρου της Ουκρανίας ήταν περίπου 41.000 χρίβνια (8.000 δολάρια με βάση την περσινή ισοτιμία), αλλά με τις συνεχείς υποτιμήσεις έφτασε να αντιστοιχεί σε 4.800 δολάρια. Εξάλλου στο τέλος της περσινής χρονιάς ο μισθός της πρωθυπουργού αντιστοιχούσε σε 3.800 δολάρια και των βουλευτών σε 1.650. Υπερβολικά νούμερα, τη στιγμή που το μηνιάτικο του μέσου Ουκρανού μόλις υπερβαίνει τα 240 δολάρια.
    Το... «κηδειόσημο» για την ουκρανική οικονομία ήρθε όταν το ΔΝΤ αρνήθηκε να εκταμιεύσει τη δεύτερη δόση ενός δανείου συνολικού ύψους 16,4 δισ. δολαρίων, κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι διασπάθισε την πρώτη δόση 4,5 δισ., χωρίς να μειώσει τα ελλείμματα. Το Σάββατο θα φανεί αν η Ουκρανία κινείται πράγματι στον αστερισμό του Χαρίλαου Τρικούπη, δηλώνοντας αδυναμία να εξοφλήσει ένα χρέος 400 εκατ. δολαρίων προς τη ρωσική Gazprom.
    Πολλοί πιστεύουν πως μια νέα κόντρα με τους Ρώσους θα δώσει το σήμα της διάλυσης, μετατρέποντας σε κοινωνικό ξεσηκωμό τις σποραδικές διαδηλώσεις, που ξεφυτρώνουν εδώ και μερικές εβδομάδες στο Κίεβο και σε άλλες πόλεις. Σε αντίθεση με την Πορτοκαλί Επανάσταση του 2004, τώρα όλοι οι πολιτικοί είναι απαξιωμένοι και το αγαπημένο σύνθημα των νέων είναι «Ολοι έξω!».

  28. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/03/2009 12:09:37

    Πάντως διάβαζα σήμερα στην Ναυτεμπορική ότι οι εξαγωγές ανέβηκαν (κυρίως σε τρόφιμα και δομικά υλικά) αρχαιπτέρυξ . Τουλάχιστον ένα καλό νέο .