18/10/2010 09:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανησυχία για Σγουρό-Καμίνη

Σε κόκκινο συναγερμό  έχει τεθεί τα τελευταία εικοσιτετράωρα η Ιπποκράτους, καθώς τα μηνύματα που φτάνουν στο ΠΑΣΟΚ για  την αναμέτρηση στην περιφέρεια της Αττικής, αλλά και στο δήμο της  Αθήνας είναι εξαιρετικά απαισιόδοξα. Οι υποψήφιοι του κόμματος Γιάννης Σγουρός και Γιώργος Καμίνης αντίστοιχα, δεν συσπειρώνουν την εκλογική βάση του ΠΑΣΟΚ με ορατό τον κίνδυνο, ο μεν υποψήφιος περιφερειάρχης να χάσει στο δεύτερο γύρο από τον Γιάννη Δημαρά, ο δε υποψήφιος δήμαρχος Αθήνας να συντριβεί από τον Νικήτα Κακλαμάνη.

Το επιτελείο της  Ιπποκράτους με επικεφαλής τον γραμματέα  Μιχάλη Καρχιμάκη, αλλά και το Μέγαρο Μαξίμου σχεδιάζουν κινήσεις για τη στήριξη των δύο υποψηφίων, καθώς εκφράζονται έντονες ανησυχίες για το κλίμα, που θα διαμορφωθεί στην πολιτική σκηνή και στην κοινωνία, από τόσο επώδυνες εκλογικές ήττες στις δύο σημαντικότερες αναμετρήσεις της 7ης Νοεμβρίου.

Προς τούτο ο  πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου σηκώνει  τους τόνους της πολιτικής αντιπαράθεσης  με τον Αντώνη Σαμαρά, ενώ αναμένεται να κάνει πολιτική τοποθέτηση και  στη συνεδρίαση του υπουργικού συμβουλίου το μεσημέρι της Δευτέρας, που έχει ως κύριο αντικείμενο το νομοσχέδιο για τον κινηματογράφο.

http://www.protothema.gr/politics/article/?aid=86142

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 18/10/2010 09:48:17

    Ήδη έχουν ξαμολυθεί οι νταβατζοφυλλάδες να στηρίξουν τον Καμίνη. Κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου οργίασαν να προβάλουν ένα "υπερκομματικό" προφίλ, με διάφορους κοσμικούς κυρίους και κυρίες, που παριστάνουν τους "διανοούμενους", να δηλώνουν παρών στις εκδηλώσεις του και να πυκνώνουν τους συνδυασμούς του. Προφανώς, οι ίδιοι "διανοούμενοι" που ακόμα δεν έχουν ξεμπουκώσει από τη μασαμπούκα των κονδυλίων επί αχαμνού λογιστάκου.

    Και φυσικά, για να μη βγάζει και μάτι το ακριβές ποιόν όσων συντάσσονται με τον Καμίνη, οι φυλλάδες φροντίζουν να "στρογγυλεύουν" τις απωθητικές τους ιδιότητες. Για παράδειγμα, τα Νέα το Σάββατο έγραφαν ότι ανάμεσα στους υποψηφίους δημοτικούς συμβούλους του Καμίνη ήταν και "ο δικηγόρος Τάσος Αβραντίνης" (έτσι σκέτο), αποσιωπώντας φυσικά την κύρια ιδιότητά του, που είναι πρώην αντιπρόεδρος των "Ταύρων" του Μάνου και μέχρι πριν από λίγο καιρό υποψήφιος δήμαρχος της "Δράσης" για το δήμο Αθηναίων (πριν ο Μάνος αποφασίσει να στηρίξει τον Καμίνη).

    • Misha avatar
      Misha @ Αυριανιστής 18/10/2010 10:40:38

      Φίλε Αυριανιστή, οι νταβατζοφυλλάδες γλύφουν τα αφεντικά τους.
      Πώς θα επιβιώσουν μέσα στην κρίση , παρεκτός από τις κρατικές διαφημίσεις , και τις τραπεζικές «χορηγίες»;

      Η απάντηση είναι ΜΙΑ:

      Δεν αγοράζουμε τίποτα από όσα διαφημίζονται στα κανάλια και τις φυλλαδες τους και ασφαλώς δεν αγοράζουμε ούτε τις ίδιες τις φυλλάδες.

      • Y. avatar
        Y. @ Misha 18/10/2010 17:39:33

        ...και ούτε τις διαβάζουμε

  2. th.pr avatar
    th.pr 18/10/2010 10:42:59

    ΜΟνο που ο Σγουρος δεν ανησυχει για τον καημενο Κικιλια......

  3. eco-GR avatar
    eco-GR 18/10/2010 12:23:15

    Μεταξυ μας υπαρχει καμμια σχεση μεταξυ Καμινη και Κακλαμανη απο αποψη επιπεδου μορφωσης και κουλτουρας???Μη τρελλαθουμε ..Για τον Ψινακη δεν συζηταμε!! Ας παει στο καλο ο Κακλαμανης και το συναφι του αλλωστε η παρουσια του ολα αυτα τα χρονια ηταν ανυπαρκτη..Καληνυχτα σας κυριε Κακλαμανη!!!!!!

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 18/10/2010 12:57:27

    Δυστυχώς για τον Καμίνη. Σοβαρότατος, αξιοπρεπής και ικανότατος άνθρωπος.. Θα πνιγεί η υποψηφιότητά του λόγω του κόμματος που τον επέλεξε. Μακάρι να ψηφίζαμε πρόσωπα για δημάρχους και όχι κόμματα. Οι καιροί όμως επιβάλλουν πολιτική ψήφο.Και από την άλλη έχεις τον Κακλαμάνη... Με μηδενικό έως καταστροφικό έργο για την πόλη μας, τί να πρωτοθυμηθούμε...Καημένη Αθήνα

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 18/10/2010 13:07:03

      Σαν τον "αξιοπρεπή κύριο Φώτη" δηλαδή; Ξαφνικά όλοι οι απολογητές του μνημονίου έγιναν "αξιοπρεπείς" και "σοβαροί", ενώ όλοι οι άλλοι "λαϊκιστές" και "ανεύθυνοι".

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Αυριανιστής 18/10/2010 13:33:32

        Είπα εγώ κάτι τέτοιο; Δεν πάμε καλα

        Ως αυριανιστής έχεις στο αίμα σου την παραποίηση των λεγομένων των άλλων μήπως;

        Ημουν πολύ συγκεκριμένος.

        τώρα για τον λαϊκισμό του αντι-μνημονιακού-μη-χεσω Κακλαμάνη δεν είναι κάτι που χρειάζεσαι μπλε, πράσινα ή κοκκινα γυαλιά να δεις.

  5. eco-GR avatar
    eco-GR 18/10/2010 13:25:42

    Αυριανιστη.Τι σχεση εχει η τοπικη αυτοδιοικηση με το μνημονιο και πολυ περισσοτερο με την ικανοτητα των προσωπων????Ειμαστε επι τελους σοβαροι???Αφου αθιξες και θεμα μνημονιου τι εχει να προτεινει ο καθε εξυπνακιας??Ειδες καποια αλλη προταση???

    • Tassos avatar
      Tassos @ eco-GR 18/10/2010 13:43:38

      Οποιος υποστηρίζει το μνημόνιο από τους πολιτικούς , πρώτα κούρεμμα με την ψιλή , μετά σε φορτηγό να τον γυρίζουν στις γειτονιές για τα περαιτέρω και μετά Γουδί. Για τους δε απλούς ψηφοφόρους που υποστηρίζουν πολιτικούς που είναι υποστηρικτές του μνημονίου το παράσημο της ανοιχτής παλάμης.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Tassos 18/10/2010 14:52:21

        Δεν πειράζει. Λίγη υπομονή ακόμα, και έρχεται πελώριο το παράσημο της ανοιχτής παλάμης από τον ίδιο το λαό. Το 16% της Δαμανάκη το '98 θα φαντάζει... όνειρο απατηλό για τον Καμίνη.

      • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
        Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Tassos 18/10/2010 14:58:27

        Εάν ψηφίζω στην Ευρυτανία, θα ψηφίσω αντιμνημονιακά τον γιο της Ντόρας; Η θα πάρω κι εγώ το παράσημο της ανοιχτής παλάμης;

        Εσείς λοιπόν που κάνετε εύκολη κριτική και μοιράζετε αφειδώς ανοιχτές παλάμες, κοιταχτείτε πρώτα στον καθρέφτη πριν διπλώσετε το ... αντιμνημονιακό σας ψηφοδέλτιο του Ψωμιάδη-ΛΑΟΣ, Κακλαμάνη-we-love-Dora και υιου Μπακογιάννη... μπορεί να σας έρθει η επιθυμία να παρασημοφορησετε πρώτα τον εαυτό σας...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Tassos 18/10/2010 15:03:11

        Για το "παράσημο" στους ψηφοφόρους... συ είπας. Εγώ εννοούσα για το "παράσημο" στον Καμίνη (και στους λοιπούς απολογητές του μνημονίου).

        Αν και δε νομίζω να του πέσει άσχημα ένα 15% του Καμίνη. Προθάλαμος θα είναι, για να γίνει κάποτε Επίτροπος σαν τη Δαμανάκη. Θα του πάει άλλωστε μια χαρά στο κοσμοπολίτικο στυλάκι του.

    • Greg avatar
      Greg @ eco-GR 18/10/2010 14:29:04

      Όταν λόγω του μνημονίου κλεινουν δημοτικοί παιδικοί σταθμοί δεν έχει σχέση με το μνημόνιο

  6. eco-GR avatar
    eco-GR 18/10/2010 14:16:54

    Συγχαρητηρια κυριε Τασσο...!!

  7. Orestios avatar
    Orestios 18/10/2010 16:06:08

    Μα γιατί ανησυχούν? Αφού όλα πηγαίνουν πολύ καλά.