#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/12/2013 14:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανετανόητος ο ΣΥΡΙΖΑ καλεί σε διαδήλωση για τα Δεκεμβριανά του 2008



Είναι αμετανόητοι αυτοί οι νεολαίοι του ΣΥΡΙΖΑ. Πέντε χρόνια μετά τη δολοφονία του Γρηγορόπουλου και εν συνεχεία την πυρπόληση και το πλιάτσικο της Αθήνας από ακραίους που εκμεταλλεύτηκαν τη λαϊκή οργή, και αυτοί συνεχίζουν να προκαλούν.

Εξέδωσαν και ανακοίνωση για να μας θυμίσουν ότι έγινε εξέγερση της νεολαίας τον Δεκέμβριο του 2008 και μας καλούν να διαδηλώσουμε και να πούμε όχι στον αυταρχισμό που όπως λένε συνεχίζεται.

Ούτε μια κουβέντα για το τι πραγματικά έγινε τότε, ποιοι προκάλεσαν το χάος της Αθήνας, πώς μια δολοφονία ενός 15χρονου επιχειρήθηκε να γίνει αφορμή για κατάλυση της Δημοκρατίας, με τη βοήθεια ασφαλώς ανίκανων υπουργών και στελεχών. Διαβάστε την ανακοίνωση των Νέων ΣΥΡΙΖΑ για να καταλάβετε ότι οι άνθρωποι είναι εκτός τόπου και χρόνου και άκρως επικίνδυνοι. Θα ήθελαν να ξαναδούν φλόγες στην Αθήνα.

«Πέντε χρόνια μετά την εν ψυχρώ δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου από την κρατική καταστολή κι η τελευταία δεν έχει σταματήσει καθόλου να έχει στο επίκεντρο των επιθέσεών της τις νέες και τους νέους. Από τότε μέχρι σήμερα, το πανεπιστημιακό άσυλο έχει γίνει παρελθόν, η αστυνομία έχει εισβάλει σχεδόν σε όλους τους ελεύθερους αυτοδιαχειριζόμενους χώρους, εκατοντάδες νέες και νέοι έχουν ξυλοκοπηθεί και προσαχθεί αναίτια στις μεγάλες κινητοποιήσεις του αγωνιζόμενου λαού και η βία και ο αυταρχισμός έχουν γίνει τα κύρια μέσα για την επιβολή μιας πολιτικής που καταδικάζει κάθε όνειρο των νέων, που θεωρεί τις ανάγκες μας περιττό βάρος στο δρόμο για την «ανάπτυξη».

Πέντε χρόνια μετά τη νεολαιίστικη εξέγερση του Δεκέμβρη κι ακόμα παλεύουμε οι νέες και οι νέοι για όσα θα πρεπε να θεωρούνται αυτονόητα: για δουλειά με δικαιώματα, για δημόσια και δωρεάν παιδεία, για να μην είναι οι δυνάμεις καταστολής συνέχεια από πίσω μας, για ζωή με αξιοπρέπεια κι ελευθερία. 

Για όλα αυτά, λοιπόν, θα διαδηλώσουμε και φέτος στις 6 Δεκέμβρη, γιατί η εξέγερση μένει ζωντανή στις μνήμες μας, γιατί τώρα έχουμε ακόμα περισσότερους λόγους να αγωνιζόμαστε και να αντιστεκόμαστε και γιατί τώρα πρέπει να νικήσουμε. 

Όλες και όλοι την Παρασκευή 6/12, 18:00 στα Προπύλαια!»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/12/2013 15:32:26

    Αυτοί οι "γνωστοί - άγνωστοι" πότε θα μπούνε μια και καλή μέσα στο κελί;;;
    http://news-up.gr

  2. pan avatar
    pan 05/12/2013 16:30:41

    έτσι για να θυμόμαστε και την αποτελεσματικότητα του τότε υπουργού και νυν αγανακτισμένου κυρίου Προκόπη...

    • Eva avatar
      Eva @ pan 06/12/2013 07:37:39

      Σκέφτηκε κανείς να ρίξει ένα τόσο δα καρφάκι?
      Πολύ κομψά όμως.
      Κι αν γίνει θέμα, δηλώνουμε ότι ο καθένας έχει
      τη γνώμη του (καλή ώρα...)

  3. Magganas avatar
    Magganas 05/12/2013 16:49:27

    Εδώ καλούσαν τον κόσμο στα δικαστήρια της Σύρου, για να στηρίξουν και να συμπαρασταθούν στον Πακιστανό που σακάτεψε τη Μυρτώ για να της πάρει το κινητό, για το Γρηγορόπουλο λέτε εσείς...;;;;;;;;;;

    • Eva avatar
      Eva @ Magganas 06/12/2013 08:04:18

      Και ποιός το πληροφορήθηκε?
      Ποιός το χρησιμοποίησε σαν επιχείρημα κατα του σύριζα?
      Εδώ είναι το μεγάλο έλλειμμα.
      Άσχετο...αλλά πόσος κόσμος γνωρίζει της απόψεις της κ. Γαιτάνη
      του σύριζα-ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ??

    • ΟΤΙ ΝΑ
      ΟΤΙ ΝΑ 'NAI @ Magganas 06/12/2013 09:50:24

      Ρε φίλε που το είδες αυτό;

  4. popaia avatar
    popaia 05/12/2013 17:44:40

    Τί να πούνε τα παιδιά; Να παραδεχτούνε πως η "νεολαιίστικη εξέγερση" ήταν όπως οι "εξεγέρσεις" της "αραβικής άνοιξης"; Και με τον ίδιο στόχο, εκεί μεν να φέρουν τους ισλαμοφασίστες, εδώ δε τον ΓΑΠ; Εμ δε λέγονται αυτά. Ίσα-ίσα στηρίζεις μέχρις τέλους τις....ανταρσύες για να το κάνεις να φαίνεται αληθινό!

  5. Nikolas avatar
    Nikolas 05/12/2013 18:09:42

    Το κακό ποιό είναι? Μακάρι να είναι πάντα έτσι η νεολαία, αμφισβητίες και απέναντι στην εξουσία και να διεκδικούν. Δε θέλουμε νεολαία-νεκροταφείο που θα δέχεται το οτιδήποτε της προσφέρει η εκάστοτε εξουσία. Ακόμα και η όποια υπερβολή της νεολαίας, είναι γοητευτική και ανεκτή.

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Nikolas 05/12/2013 19:41:42

      Μάλλον θες να πεις ότι η νεολαία είναι καλή όταν δέχεται καθοδήγηση από τους ινστρούκτορες της κουμουνδούρου. Γιατί περί αυτού πρόκειται.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/12/2013 18:10:15

    Είπαμε, η βλακεία είναι ενδημική στην ελλάδα.

    • GLAD avatar
      GLAD @ Νίκος Αργεάδης 05/12/2013 20:48:08

      Δεν είναι αυτή η ενδημική .
      Άλλη είναι , αλλά και αυτής το όνομα καταλήγει σε ...ία.

  7. Ελσα Ποταγα avatar
    Ελσα Ποταγα 05/12/2013 18:17:03

    Είναι δυνατόν κόμμα(;) που ζητά να κυβερνήσει να προσκαλεί το λαό να διαδηλώσει; Γι' αυτό δεν σας εμπιστεύεται ο ελληνικός λαός. Οι έλληνες γνωρίζουν πολύ καλά ότι η κυβέρνηση του Αντώνη Σαμαρά κάνει ότι το καλύτερο μπορεί για να βάλει τη χώρα στον δρόμο της προόδου.

  8. ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΜΙΧΑΗΛ Ο ΗΛΙΟΥΠΟΛΙΤΗΣ 05/12/2013 19:31:57

    Τι κρίμα, να μην υπάρχει η ΕΚΟΦ να τους κάνει μια αντισυγκέντρωση που να την θυμούνται σε όλη τους την ζωή......να φωνάζουν την Αστυνομία για να τους σώσει....!!!!

    στο τέλος οι νεολαίοι του Συριζα, με αυτά που κάνουν, θα την αναβιώσουν.....και τότε.....θα γελάσει ο κάθε πικραμένος....

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 05/12/2013 20:01:44

    Επίτιμος καλεσμένος θα είναι ο Πάκης Παυλόπουλος φαντάζομαι...

  10. Berlousconication avatar
    Berlousconication 05/12/2013 20:17:34

    Πρέπει να καεί η γυναίκα σου και το μαγαζί σου για να καταλάβεις τη γοητεία της στάχτης;
    Κόπανε.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Berlousconication 06/12/2013 18:05:43

      Ο τελευταίος χαρακτηρισμός είναι ο ευστοχότερος δυνατός για τέτοια άτομα...

  11. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 05/12/2013 22:47:13

    «και η βία και ο αυταρχισμός έχουν γίνει τα κύρια μέσα για την επιβολή μιας πολιτικής που καταδικάζει κάθε όνειρο των νέων»
    Συμφωνούμε. Πρώτα όμως αποβάλετε την βία και τον δικό σας αυταρχισμό στην προσπάθειά σας να επιβληθείτε .
    «για δουλειά με δικαιώματα, για δημόσια και δωρεάν παιδεία, για να μην είναι οι δυνάμεις καταστολής συνέχεια από πίσω μας, για ζωή με αξιοπρέπεια κι ελευθερία»
    Θα έλεγα για δουλειά και με υποχρεώσεις, για δημόσια και δωρεάν παιδεία(και όχι μόνο εκπαίδευση) εφόσον τα δημόσια σχολεία παραμένουν ανοικτά και οι λειτουργοί τους σέβονται τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους (κάπνισμα, κινητά, εφαρμογή αποφάσεων που στηρίζονται στην νομοθεσία κλπ) ,οι δε νεολαίες να σέβονται την συνήθως διαφορετική άποψη της πλειοψηφίας των νέων που ζητούν ανοικτά σχολεία και πανεπιστήμια και η βία της μειοψηφίας τα κρατάει κλειστά.
    Όσο για τις δυνάμεις καταστολής θα πάψουν να υπάρχουν πίσω μας όταν αποφασίσουν κάποιοι να καταστείλουν την εγκληματικότητα που σέρνουν πίσω τους.
    Τότε πλέον θα μπορούμε δειλά δειλά να μιλάμε για αξιοπρέπεια και ελευθερία στη ζωή μας.

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 06/12/2013 06:31:55

    Οι ενέργειες του ΣΥΡΙΖΑ καταδεικνύουν πέραν πάσης αμφιβολίας ότι, η Αθήνα κατακάηκε και λεηλατήθηκε με την ευθύνη και την παρότρυνση των Πασόκων της εποχής εκείνης και σημερινών Συριζαίων !
    Και επειδή πάντοτε πρέπει να σκεφτόμαστε και αντίστροφα, μπορείτε να φανταστείτε τις συνέπειες, αν την Αθήνα την έκαιγαν στοιχεία με την παρότρυνση της ΝΔ, αν αυτά τα στοιχεία "Δολοφονούσαν" τους άτυχους της MARFIN, αν ακραία δεξιά στοιχεία εκτελούσαν εν ψυχρώ έξω από κομματικό γραφείο του ΣΥΡΙΖΑ δύο μέλη του κλπ,κλπ.
    Δυστυχώς αυτή η γραμμή και η νοοτροπία της σημερινής Αξιωματικής αντιπολίτευσης, στερεί από την Ελλάδα την Ελπίδα για την ύπαρξη μιας αξιόπιστης εναλλακτικής λύσης!!

  13. parsifal avatar
    parsifal 06/12/2013 10:11:19

    Η ανευθυνότης και η παντελής απουσία ιστορικής αντιλήψεως του χώρου αυτού είναι η καλή εκδοχή. Η κακή, είναι η συνειδητή παρότρυνση πρός ακολασία εάν ληφθεί υπόψιν η απαρχή δεινών για την χώρα που εσήμανε η "πορτοκαλλί επανάσταση" του Δεκεμβρίου 2008.
    Δεν εχουν αντιληφθεί οτι η αστοχη ενέργεια του ΕΦ, ιδίας ανοησίας και ελαφρότητος με την δολοφονία του Φύσσα, απλώς ελειτούργησε ως πυροκροτητής σε μια απο μακρού σχεδιαζομένη "εξέγερση" για την επαναφορά της χώρας στο μαντρί ; Τα τεκταινόμενα στην Ουκρανία δεν τους λέγουν τίποτε ;
    Οτι Τζιχαντιστές απο τον Καύκασο "πλαισιώνουν" την "στενή αυτοάμυνα" των "δημοκρατών" που παρανομούν στους δρόμους του Κιέβου δεν τους προκαλεί συνειρμούς για την ενθουσιώδη συμμετοχή ΑΛβανών και τριτοκοσμικών κατασαπλιάδων στον ... κοκκινόμαυρο Δεκέμβρη ;
    Πλήρης ανοια, πλήρης νέκρωση στοιχειωδών ικανοτήτων πολιτικής αναλύσεως η ψυχρή λογική "οσο χειρότερα τα πράγματα για την χώρα, τόσο καλύτερα για την ...επανάσταση ;"

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ parsifal 06/12/2013 12:03:45

      Eγω βλεπω ότι η εξεγερση πετυχε τους στοχους της φερνοντας το μνημονιο.Τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ ηταν ένα μικρο κομμα.Σημερα είναι ένα από τα δυο μεγαλα ,ισως και πρωτο τωρα.Επομενως η καταστροφή και η δυστυχια τον ευνοησε.Δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να μετανοησουν.
      Οσο για τη συγκριση με την Ουκρανια εκει η εξεγερση ηταν και είναι φιλοευρωπαικη - παντου υπαρχουν σημαιες της ΕΕ.Η αθηναικη παρα τα λεγομενα ηταν αντιευρωπαικη αφου ηταν η αρχη της κρισης του ευρω.

  14. sousana avatar
    sousana 06/12/2013 10:36:56

    Parsifal οι αναλυσεις σου ειναι παντα ευστοχες και θα σου ελεγα ταπεινα να συμβουλευεις και μερικους κατα Μαξιμου μερια γιατι οι πολιτικοστρατιωτικες αναλυσεις τους ειναι αστοχες ειδικα στο θεμα του τζαμιου ενα θεμα στο οποιο θα μας βρουνε απεναντι τους και αυτο θα το θυμηθουμε στις Ευρωεκλογες. Πανω απ'ολα η Πατριδα.

  15. Natalia avatar
    Natalia 06/12/2013 11:57:16

    Μιλώντας στο συνέδριο του Ελληνοαμερικανικού Εμπορικού Επιμελητηρίου ο κ. Τσίπρας, μεταξύ άλλων, είπε : «Η δική μας οικονομική πολιτική έχει ως επίκεντρο την τόνωση της εσωτερικής ζήτησης και της αγοράς. Θα δημιουργήσει συνεπώς συνθήκες κερδοφορίας των επιχειρήσεων». Αυτό που είναι σίγουρο είναι οτι ο ΣΥΡΙΖΑ, μέσω των μολότωφ ενδειαφέρεται για την κερδοφορία των βενζινάδικων, των εταιρειών μπύρας και των τζαμάδων!!