Ανεξαρτητοποιείται ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Αλεξόπουλος!
15/03/2014 14:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανεξαρτητοποιείται ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Αλεξόπουλος!

Την ανεξαρτοποίησή του ανακοίνωσε με επιστολή που έστειλε σήμερα προς τον Πρόεδρο της Βουλής Βαγγέλη Μεϊμαράκη ο βουλευτής Λάρισας της Χρυσής Αυγής Χρυσοβαλάντης Αλεξόπουλος. Για τον κ. Αλεξόπουλο όπως και για άλλους βουλευτές της Χρυσής Αυγής έχει ζητηθεί η άρση ασυλίας του καθώς ελέγχονται από τη δικαιοσύνη για σύσταση και συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση.

Στην επιστολή του ο κ.Αλεξόπουλος, αρνείται κάθε κατηγορία ενώ τονίζει χαρακτηριστικά, «μετά τα όσα στοιχεία αποκαλύφθηκαν για την εγκληματική δράση της Χρυσής Αυγής που εγώ δεν γνώριζα, δεν μπορώ να ανήκω πλέον σ΄αυτό το κόμμα». Ο κ. Αλεξόπουλος καταλήγει, λέγοντας ότι « τα κίνητρά μου για την ένταξη μου στην Χρυσή Αυγή είναι πατριωτικά».

Η ανεξαρτητοποίηση του βουλευτή της Χρυσής Αυγής δεν είναι ένα απλό γεγονός και δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο. Ιδιαίτερα αν επιβεβαιωθούν οι φήμες ότι και ο βουλευτής Δημήτρης Κουκούτσης ετοιμάζεται να ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο.

Η κίνηση του Αλεξόπουλου έχει ιδιαίτερο βάρος καθώς για πρώτη φορά βουλευτής της Χρυσής Αυγής παραδέχεται ότι υπήρξε εγκληματική δράση της οργάνωσης. Ακόμη κι αν κάποιοι μπορεί να πιστέψουν ότι είναι μια παρελκυστική πολιτική ορισμένων μελών της οργάνωσης για να γλιτώσουν τις διώξεις, η αναφορά στην επιστολή του για εγκληματική δράση, ανοίγει νέους δρόμους στις έρευνες της Δικαιοσύνης.

Να θυμίσουμε ότι ο Αλεξόπουλος δεν έχει εμπλακεί στις ψευτομαγκιές και τις άλλες φασιστικές – ναζιστικές συμπεριφορές των περισσοτέρων μελών της Χ.Α. αλλά είχε ζητηθεί η άρση της ασυλίας για παράνομο ραδιοσταθμό στη Λάρισα. Είναι φανερό πλέον το ρήγμα στις τάξεις της Χρυσής Αυγής που είναι σπασμένη σε δύο στρατόπεδα. Σ’ αυτούς που θέλουν να επιβάλουν ναζιστικές συμπεριφορές με τη βία και με τον τσαμπουκά και σε όσους θέλουν να γλιτώσουν το τομάρι τους και αντιδρούν σφόδρα στη συμπεριφορά του Κασιδιάρη και της παρέας του.

Και με ιδιαίτερο ενδιαφέρον θα περιμένουμε τι έχει να πει ο ανεξάρτητος πλέον βουλευτής και όποιος άλλος ανεξαρτητοποιηθεί, για τα εγκλήματα που έχει κάνει η Χρυσή Αυγή. Κάτι θα ξέρουν παραπάνω αυτοί…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΑΓΙΟΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ 15/03/2014 16:39:05

    ΚΙΝΗΣΗ ΘΑΡΡΟΥΣ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ . ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΑΥΤΟΑΜΥΝΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΙ.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ ΑΓΙΟΣ 15/03/2014 17:39:47

      Ισα ισα τωρα που εγινε φανερα στοχος οποιος και να τον πειραξει η ΧΑ θα το πληρωσει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΑΓΙΟΣ 16/03/2014 18:54:30

      Απόλυτα σωστό. Θέλει "μπάλες" αυτό που έκανε. Και αποδεικνύεται από την επίσημη ανακοίνωση της ΧΑ που τον λέει Ιούδα.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/03/2014 19:53:04

    Ακούγοντας τον Αλεξόπουλο της Χ.Α. να μιλάει, σκέφτηκα πως αν ο Σαμαράς θέλει να τελειώσει την κοινοβουλευτική παρουσία της Χ.Α., αρκεί να ψηφίσει ένα νόμο όπου θα απαιτείται οι υποψήφιοι βουλευτές να έχουν τελειώσει το δημοτικό...

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Strange Attractor 15/03/2014 23:42:03

      Δεν ξέρω αν συμφέρει και τη ΝΔ αυτό μετά την γκαφα,για να μην το χαρακτηρίσω αλλιώς ,του Ντινόπουλου...

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Strange Attractor 16/03/2014 10:19:45

      Πού καλό!!! Με βαθμό πτυχίου Α;

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 15/03/2014 22:14:11

    Από το '96 πού ήταν στη Χρυσή Αυγή μέχρι σήμερα,δέν κατάλαβε τίποτα για την ιδεολογία του μίσους της οργάνωσης αυτής; Από το Σεπτέμβριο μέχρι σήμερα δέν κατάλαβε τίποτα για τις εγκληματικές της ενέργειες και πρακτικές; Αν μη τι άλλο,υποβιβάζει στο επίπεδο της δικής του νοημοσύνης,εκτός από τους υπόλοιπους Έλληνες,και τον Πρόεδρο της Βουλής. Ας πεί απλά ένα παραιτούμαι,αν δεν έχει τα κότσια να παραδεχτεί οτι φοβάται τη φυλακή.

  4. Μεγάλες στιγμές. avatar
    Μεγάλες στιγμές. 15/03/2014 23:43:26

    Στη Λάρισα η ΧΑ ασχολείται μόνο με βιβλίο,τσάι και συμπάθεια... Ιδέα δεν είχε ο πατριώτης

  5. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 16/03/2014 07:03:59

    ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΩΤΟΠΑΛΗΚΑΡΟ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΕΓΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΙ ΟΥΤΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΕΚΤΡΟΠΑ ΧΡΥΣΑΥΓΟΥΛΙΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ ΠΑΝΤΟΥ ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΥΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΗΔΗ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΑΝ ΤΑ ΠΡΩΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΕ ΚΟΣΜΗΤΙΚΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΧΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΒΟΤΑΝ ΚΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΤΟΛΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΕΙΤΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΙΓΟΙ ΚΑΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙ

    • Μεγάλες στιγμές. avatar
      Μεγάλες στιγμές. @ ΗΛΕΚΤΡΑ 16/03/2014 08:06:02

      Κανένας βουλευτής της ΧΑ δεν είναι τυχαίος.Κανένας δεν εκλέχτηκε επειδή απλά ήρθε πρωτος σε σταυρούς ανάμεσα σε ίσους... Ολοι είναι επιλογές της κεντρικής επιτροπής και οι ψηφοφόροι της ΧΑ ,το ίδιο τυφλά πρόβατα με τους ΚΚΕέδες,ψήφισαν σαν να υπήρχε μόνο ενα όνομα στο ψηφοδέλτιο.Και αποδείχτηκε εκ των υστέρων ,ότι όπου εγιναν ''λάθη'' τα διορθωσε ο Αρχηγός διαλέγοντας αυτούς που ήθελε.Παραιτήθηκε ο άνεργος βουλευτής στις Σέρρες λόγω φόρτου εργασίας αν θυμάσαι για να πάρει τη θεση του ο εκλεκτός του Μιχαλολιάκου. Αρα λοιπόν και ο Αλεξόπουλος δεν είναι τυχαίο στέλεχος,ήξερε τα πάντα ως προς τη δράση αλλά κάτι φοβήθηκε...!

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Μεγάλες στιγμές. 16/03/2014 09:05:41

        ΕΠΙΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΞΕΡΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΜΕ " ΑΝΔΡΑΓΑΘΗΜΑΤΑ" ΤΑ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΠΑΛΗΚΑΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΒΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΝ;;;; ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΗΣ Χ.Α. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΚΚΕ ΕΔΕΣ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΟΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΨΗΦΙΣΑΝ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΤΗΣ Χ.Α ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΚΑΛΠΕΣ ΘΑ ΔΕΙΞΟΥΝ ΠΟΣΟΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΜΕΝΟΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΚΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΦΙΛΟΝΑΖΙΣΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ;;;;; ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ !!!!!!!!!

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ ΗΛΕΚΤΡΑ 16/03/2014 11:00:15

          Δεν μιλησα για ιδεες. Μιλησα για τυφλη υπακοη στις επιταγες της ηγεσιας Και πιστεψε με,σε αυτο ειναι απολυτως ιδιοι

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Μεγάλες στιγμές 16/03/2014 16:55:33

            ΤΥΦΛΗ ΥΠΑΚΟΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΗΓΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ...ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΤΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ;;;; ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΩ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ ΛΑΜΒΑΝΩ ΥΠΟΨΙΝ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ

  6. Fiscal avatar
    Fiscal 16/03/2014 11:43:52

    Πάντως αν οι ανακρίτριες ΔΕΝ προφυλακίσουν τον συγκεκριμένο και προφυλακίσουν όλους τους υπολοίπους, τι θα πούνε όλοι αυτοί που λένε ότι δεν είναι πολιτική δίωξη; Θα καταπιούν τη γλώσσα τους ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Fiscal 16/03/2014 18:57:14

      Άσε τις εξυπνάδες υπερασπιστή των μαφιόζων. Η έμπρακτη αναγνώριση του λάθους και η μεταμέλεια αποτελεί βασικό στοιχείο για να προφυλακιστεί κάποιος ή όχι. Εκτός αν δεν έχεις ιδέα από νομικά και τότε σε δικαιολογώ και παίρνω πίσω τον χαρακτηρισμό.

      • αΧβαΧ! avatar
        αΧβαΧ! @ Γεώργιος Τ. 16/03/2014 20:07:59

        ακριβως , ακριβως! Μονο που καποτε οι "εξαναγκαζομενοι" σε Μετανοια πιναν τετσινολαδο....και οι ....ρετσινοχοοι ησαν φασιστες! Τωρα τι ειναι οι μετανοιωμενοι και τι οι χειριστες τους;;;; τωρα τι πινουν;;;;

  7. τοξο avatar
    τοξο 16/03/2014 13:51:25

    Μεταξύ των στοιχείων που οδηγούν σε προσωρινή κράτηση,είναι και η μεγάλη πιθανότητα να προβεί σε επανάληψη των πράξεων που βαρύνουν τον ύποπτο.Από αυτήν την επιβαρυντική περίπτωση,μάλλον γλυτώνει με την "μεταμέλειά "του.

    • Νάρκισσος avatar
      Νάρκισσος @ τοξο 16/03/2014 17:26:33

      Για ποιές πράξεις ακριβώς κατηγορούνται ;

    • Γεώργιος Τ. avatar