#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/11/2009 22:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανεξέλεγκτη η κατάσταση στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ

Υπό αμφισβήτηση η οικονομική πολιτική



Ανεξέλεγκτη τείνει να γίνει η κατάσταση στο εσωτερικό  του ΠΑΣΟΚ, με την κριτική, που  ασκείται σε επιλογές του οικονομικού  επιτελείου, λίγες μόνον εβδομάδες  πριν τη συζήτηση του προϋπολογισμού στη Βουλή.

Ο υπουργός Οικονομίας Γιώργος Παπακωνσταντίνου δέχεται  τα εσωκομματικά και εσωκυβερνητικά πυρά για την απόφαση, που τελικά ανακάλεσε, σχετικά με το πάγωμα των μισθών άνω των 2000 ευρώ, αλλά και την επέκταση, προς τα κάτω της έκτακτης εισφοράς στην ακίνητη περιουσία.

Κι αν την αρχή έκανε ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Χρήστος Παπουτσής, που ζήτησε και πέτυχε να μην παγώσουν οι μισθοί, η κριτική από τον  Θεόδωρο Πάγκαλο για το ίδιο θέμα, προκαλεί ισχυρές αναταράξεις. Θεωρείται  δε ότι τις απόψεις των κυρίων Παπουτσή και Πάγκαλου συμμερίζεται η μεγάλη πλειοψηφία των βουλευτών  του ΠΑΣΟΚ, που προειδοποιούν  ότι σε λίγο δεν θα μπορούν να εμφανίζονται στα καφενεία και τους ψηφοφόρους του Κινήματος.

Ο κ. Πάγκαλος υποστήριξε ότι «το επιτελείο του υπουργείου Οικονομικών έπρεπε να έχει μελετήσει καλύτερα τα μισθολογικά θέματα» και υπογράμμισε ότι «δεν είναι προνομιούχος όποιος παίρνει 2.000 ευρώ».

Η παρέμβασή του  προκάλεσε την έμμεση και προσεκτική απάντηση του κ. Παπακωνσταντίνου, ο  οποίος δήλωσε ότι «τα προβλήματα του νέου προϋπολογισμού και η επίλυσή τους είναι πολύ παραπάνω από τον σχολιασμό μίας δήλωσης του αντιπροέδρου της κυβέρνησης». Σημείωσε ακόμη ότι «θα πρέπει η οικονομική πολιτική να ισορροπήσει στο συμμάζεμα της δημοσιονομικής κατάστασης από τη μία και στην τόνωση της οικονομικής δραστηριότητας και αυτών που έχουν πραγματικά ανάγκη από την άλλη».

Ωστόσο επικρατεί  ήδη αναβρασμός στο οικονομικό επιτελείο, που εκτιμά ότι η στάση αυτή κυβερνητικών και κομματικών στελεχών εμποδίζει στην εφαρμογή μέτρων, που  πέρα από εξοικονόμηση πόρων θα βοηθήσει στην ανάταξη του κύρους της χώρας  στην ευρωπαϊκή επιτροπή, που επιμόνως ζητάει δείγματα περικοπής των δαπανών.

http://www.protothema.gr/content.php?id=52473&category_id=202

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 24/11/2009 22:30:44

    Ο δε πρωθυπουργός άφαντος. Που είναι να σώσει τον υπουργό? Πείτε του να κυβερνήσει από την Καραϊβική μέσω λάπτοπ. Να μας στείλει e-mail.
    Η αρχή του τέλους μόλις ξεκίνησε.

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/11/2009 23:00:29

    Μην ενοχλείτε τον πρωθυπουργό μας και πρόεδρο της σοσιαλιστικής διεθνούς.
    Διαβουλεύεται για το σοσιαλιστικό μέλλον του πλανήτη.
    Εμπρός της γής οι χορτασμένοι
    ............

    • Orestios avatar
      Orestios @ εναςάσχετος 24/11/2009 23:15:47

      Τώρα ησύχασα. Αφού ανέλαβε αυτός το μέλλον του πλανήτη να προετοιμαζόμαστε γιατί έχει ΣΧΕΔΙΟ. Τρομάρα του. Θέλει να σώσει τον πλανήτη παρατώντας την διακυβέρνηση της χώρας έχοντας πρώτα πουλήσει ψεύδη σε έναν απελπισμένο λαό.

  3. JOHN avatar
    JOHN 24/11/2009 23:55:23

    Αβυσος η αποσταση μεταξυ λογων και εργων.ΟΧΙ παλι τα ιδια υποζυγια να πληρωσουν το μαρμαρο!Ποτε ο πολιτης οταν αδικειται δεν θ αποκτησει φορολογικη συνειδηση που ειναι και το ζητουμενο.Με αρπαχτες δεν γινεται φορολογικη πολιτικη,και επι πλεον οχι μονο δεν φτιαχνουν αλλα επιδεινωνονται και τα οικονομικα μεγεθη.Εαν δεν κινηθει η αγορα πως θα εισπραξει το κρατος φορους?Με κεφαλικα χαρατσια μονο μπαλωμα γινεται και αυτο μικρης διαρκειας.Μονο η καταπολεμηση τις μεγαλης φοροδιαφυγης και οι διαρθωτικες αλλαγες σωζουν τη κατασταση,και αυτο μακροπροθεσμα γιατι το πελατιακο μας συστημα μας εκανε να χασουμε πολυ και πολυτιμο χρονο δημιουργησε πολιτες βολεψηματιες και οχι δημιουργηκους,και ετσι οδηγηθηκαμε στα σημερινα αδιεξοδα.

  4. vas avatar
    vas 25/11/2009 00:05:34

    o ΓΑΠ πήγε να φέρει τα λεφτά ρε νούμερα

    • Orestios avatar
      Orestios @ vas 25/11/2009 00:11:54

      χαχαχαχα. Ναι, με αέρα Πούτιν! Ο descamisados στην Ισπανιόλα ιδρώνει να μαζέψει λεφτά. Τί άλλο θα ακούσουμε? Μήπως θα σώσει τον πλανήτη από την υπερθέρμανση?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ vas 25/11/2009 00:23:06

      ..σε νουμερα θα τα φερει !

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 25/11/2009 00:27:42

        Σε ...... νούμερα ασφαλώς. Μια μικρή γεύση πείραμε από τα πρόσωπα της κυβέρνησης.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 25/11/2009 00:55:25

          ρε συ Ορεστιε, καλα γελαμε με δαυτους.. αλλα θα μας πανε πολλα χρονια πισω.. Το γελιο το ειχαμε σιγουρο δυστυχως.

          ΓΑΠ unlucky look

          ΠΠ

        • Orestios avatar
          Orestios @ Orestios 25/11/2009 01:03:14

          Πράγματι, είναι λυπηρό και δεν αξίζει στο λαό μας να του συμπεριφέρονται έτσι. Ειδικά όταν επένδυσε πολλά σε ανθρώπους που ήταν φανερό πως τον κοροϊδεύουν. Αλλά δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον λαό γιατί πιστεύει ακόμα και επιθυμεί το καλύτερο. Τους ψεύτες οφείλουμε να κατηγορούμε που είναι ασύδοτοι και το μόνο που θέλουν είναι να κρατούν την κουτάλα προσποιούμενοι τους σοσιαλιστές.
          Αν και εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ vas 25/11/2009 04:04:58

      Xαχαχα! Kαλό!

  5. αντί avatar
    αντί 25/11/2009 00:29:00

    Ρε παιδιά, καλό δεν είναι να υπάρχουν αντιδράσεις και να παίρνουν πίσω τις πατάτες που κάνουν;

    • Orestios avatar
      Orestios @ αντί 25/11/2009 00:48:16

      Αντιδράσεις στο ΣΧΕΔΙΟ? Μα το είχαν έτοιμο και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να φύγει η κακή κυβέρνηση της ΝΔ, γιατί αυτή έφταιγε μόνο. Αυτό έλεγαν πριν κάποιες μέρες. Ξέχασες κιόλας?

  6. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 25/11/2009 01:02:18

    Ούτε στο Αγ. Δομινικό δεν μπορεί να πάει ο άνθρωπος ξινό θα του το βγάλετε.

    Αλήθεια τα ταξιδάκια της σοσιαλιστικής διεθνούς ποιος τα πληρώνει;

    • Orestios avatar
      Orestios @ «Κασσάνδρα» 25/11/2009 01:08:10

      Προβοκάτσια, κασσάνδρα. Τα χρήματα ποιός τα πληρώνει? ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ! Τί ερώτηση είναι αυτή?

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Orestios 25/11/2009 01:17:24

        Ερώτηση που περιμένει απάντηση το κόστος των ταξιδίων είναι σημαντικότατο, πέραν του κρίσιμου της κατάστασης της χώρας και ότι δεν έχει βρει ακόμα ΓΓ ασχολείται με τα φιλοσοφικά ερωτήματα σοσιαλισμός και πράσινη ανάπτυξη είναι πρόκληση

  7. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 25/11/2009 10:49:02

    Παντελώς ανέτοιμοι, ανίκανοι, αδέξιοι και αλαζόνες, αυτή είναι η περιβόητη "πράσινη ανάπτυξη"...και τα μυαλά στα κάγκελα.

    όσο πιο γρήγορα πάνε σπτάκι τους τόσο καλύτερα για τη χώρα.

    Να φανταστείτε, δεν έχουν αντιπολίτευση, είναι μόλις 45 μέρες άρτι νεοεκλεγείς κύβέρνηση, υποτίθεται ότι έχουν και τη στήριξη "διεθνών ισχυρών κύκλων" και τα έχουν κάνει μαντάρα.

    Εάν αλλάξουν τα δεδομένα προς το χείρον, για αυτή τη κυβέρνηση θα καταρέυσει ως χάρτινος πύργος.

    Και δυστυχώς, υπάρχουν και υπουργοί με απίστευτη μικρότητα σε αυτή τη κυβέρνηση.



    Υ.Γ Ο Σηφουνάκης έδωσε την εντολή για το "πόρισμα" Ρακιντζή ή ο Ρέππας?

    Απίστευτη αθλιότητα και μεθόδευση τύπου Πινοσέτ.