#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2011 20:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανεξέλεγκτη η δυναμική της ύφεσης

Σε  προηγούμενες αναρτήσεις (Οι στατιστικές αλχημείες με το ΑΕΠ…έχουν κοντά ποδάρια και Ανάπτυξη ……με εποχική διόρθωση!) αποκαλύπταμε το επικοινωνιακό φιάσκο της κυβέρνησης, που με την …στήριξη της ΕΛΣΤΑΤ  μιλούσαν  ακόμη και για ισχυρή ανάπτυξη το 1ο τρίμηνο του 2011,    +0,8% !!!

Με νέο Δελτίο Τύπου η ΕΛΣΤΑΤ, σε λιγότερο από ένα μήνα,   διορθώνει την ύφεση η οποία «τρέχει» με ετήσιο ρυθμό μεταβολής -7,3% (διόρθωση -0,4%), επιβεβαιώνοντας  τις εκτιμήσεις μας .

Ας θυμηθούμε πως … κινήθηκαν οι προβλέψεις της Κυβέρνησης  για την ύφεση του 2011.



Με  διαθέσιμα  τα στοιχεία του α εξαμήνου του 2011 (βλέπε τον παρακάτω πίνακα) θα είχε ενδιαφέρον να μας εξηγήσει  κάποιος πως με ύφεση -8,1% και -7,3% το α και β τρίμηνο αντίστοιχα,  η ύφεση το 2011 θα είναι  -5,3% (Το 2010 είχαμε ετήσια ύφεση -4,5% ,  α τριμ +0,7%, β τριμ -4%)!!!!

Μήπως θα πρέπει να προετοιμαζόμαστε …. για αλλά μεγέθη ύφεσης σαφώς υψηλότερα;



Ν.Π. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2011 20:16:28

    Σιγά το δελτίο της ΕΛ ΣΤΑΤ ...ο συνταγματολόγος προϊστάμενός τους θα τους εξηγήσει πως κάνουν επιστημονική οικονομική επεξεργασία δεδομένων....

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 08/09/2011 21:28:12

      +10000

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Ο Ιθαγενής 09/09/2011 00:20:24

      Κι επίσης με επιστημονική ορολογία θα εξηγήσει το πώς θα μπει ο πάτος στο βαρέλι

  2. ataktos avatar
    ataktos 08/09/2011 20:45:48

    για 25 χρόνια τσιμεντοποίησαν αυτών τον λαό ... Αίσχος!!!

  3. Orestios avatar
    Orestios 08/09/2011 21:28:44

    Ούτε σε πόλεμο τετοια ύφεση.
    Η Κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ τα διέλυσε όλα

  4. ORIMA avatar
    ORIMA 08/09/2011 21:34:48

    Οι στατιστικές τέτοιου είδους, που πλέον η αξία τους τσεκάρεται από την ΕΕ-Τρόικα, απλά δείχνουν ορισμένους οικονομικούς δείκτες, οι οποίοι στον πλατύ λαό αλλά και σε πολλούς δημοσιογράφους δεν έχουν εξηγηθεί ποτέ. Εν ολίγοις (δεν είμαι ο ειδικότερος επί του θέματος), παραλείπουν να δείξουν την "ποιότητα" και σφοδρότητα της ύφεσης. Θα έρθει καιρός που όλοι θα έχουμε ξεχάσει πώς είναι οι "καλές μέρες", τα θετικά πρόσημα κλπ. και τότε ίσως αρχίσει μια αναιμική ανάπτυξη. Προσωπικός μου φόβος είναι πως πρώτα πρέπει όλα να γίνουν "οικόπεδο", μετά να μοιραστούν και τότε να αρχίσει να χτίζεται κ´ατι που ελάχιστα θα μοιάζει με το παλιό. Για καλό ή για κακό, θα δείξει. Ναη λησμονούμε ότι για να έχουμε "βιώσιμη" ανάπτυξη πρέπει να παράγουμε σταθερά περισσότερα από αυτά που καυαναλώνουμε, για αρκετά τρίμηνα, και ταυτόχρονα να δανειζόμαστε όλο και λιγότερο, πάλι για αρκετά χρόνια. Δεδομένου ότι για πάνω από μια δεκαετία (μέχρι το 2024 νομίζω), οι πληρωμές είναι κανονισμένες, η πιθανή ανάπτυξη θα εμφανιστεί από το 2020-2025 και μετά.

  5. pikras57 avatar
    pikras57 08/09/2011 22:02:52

    Με τα μέτρα του Μεσοπρόθεσμου που θα τρέξουν από δω και πέρα και θα στεγνώσουν τους πολίτες να δούμε πως θα αναστραφεί η πορεία της ύφεσης.
    Η κατανάλωση θα καταποντιστεί και άλλο, οι δε επενδύσεις ..... θα εξαφανιστούν..
    Να προετοιμαζόμαστε για μέγεθος ύφεσης το 2011...κοντά στο 7%????

  6. Dal avatar
    Dal 08/09/2011 22:14:54

    Με βάση τους αριθμούς το πρώτο εξάμηνο η ύφεση είναι 7,7%. Με αυτό συνεπάγεται ότι η ύφεση για φέτος θα είναι στην καλλίτερη των περιπτώσεων πάνω από 6%.Οπερ και σημαίνει, σχέση χρέους/ΑΕΠ 160% ,και ετήσιο έλλειμμα σε καμιά περίπτωση κάτω του 10%. Οι κόποι και το βασανιστήριο όλων μας γίνεται μάταια.

  7. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 09/09/2011 08:43:42

    Η πιο καταστροφική διακυβέρνηση εν καιρώ ειρήνης από ιδρύσεως νέου Ελληνικού κράτος. Δύο χρόνια απόλυτης καταστροφής.