#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/10/2009 21:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανατροπή του σκηνικού σε ΝΔ - σε απόσταση αναπνοής Αντώνης –Ντόρα

 

 

Σε ντέρμπυ μεταξύ του Αντώνη Σαμαρά και της Ντόρας Μπακογιάννη εξελίσσεται η διαδικασία για την εκλογή νέου αρχηγού της ΝΔ.

Δημοσκόπηση της Alco που δημοσιεύεται στον Κόσμο του Επενδυτή, στο ερώτημα «ποιος θα θέλατε να εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ» εκείνοι που δηλώνουν ότι θα ψηφίσουν για την εκλογή προέδρου του κόμματος βγάζουν:

Ντόρα Μπακογιάννη: 35, 8%

Αντώνης Σαμαράς: 34%

Δημήτρης Αβραμόπουλος: 16,8%

Παν, Ψωμιάδης: 9,8%

ΔΞ/ΔΑ: 3,6%

Στο δεύτερο γύρο, σε περίπτωση μονομαχίας Μπακογιάννη-Σαμαρά η πρώην υπουργός Εξωτερικών έχει ένα προβάδισμα περίπου επτά μονάδων (42,9%) έναντι του κ. Σαμαρά (35,5%) στο σύνολο των ψηφοφόρων της ΝΔ.

Το προβάδισμα, ωστόσο, αυτό εξανεμίζεται (43,1 έναντι 42,4%) όταν το ερώτημα περιορίζεται σε αυτούς που θα πάνε στις κάλπες να ψηφίσουν, καθώς ο Αντώνης Σαμαράς εμφανίζεται να έχει υψηλή απήχηση στη στενότερη κομματική βάση.

Πιο σαφή είναι τα πράγματα σε περίπτωση δεύτερου γύρου μεταξύ Σαμαρά και Αβραμόπουλου, καθώς ο κ. Σαμαράς έχει προβάδισμα σχεδόν 11 μονάδων (47,1% έναντι 36,3%) μεταξύ όσων δηλώνουν ότι θα ψηφίσουν.

Σε αναμέτρηση Μπακογιάννη-Αβραμόπουλου η πρώην υπουργός Εξωτερικών προηγείται με σχεδόν εννέα ποσοστιαίες μονάδες (41,8%) από τον Δ. Αβραμόπουλο (31,0%).

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 23/10/2009 22:15:30

    Το ιδιο εργο, οπως το 2007, με αλλους(?) πρωταγωνιστες.
    Ο κοσμος της βασης ευτυχως δεν ειναι ουτε κουτος , ουτε βρωμικος...

  2. mara avatar
    mara 23/10/2009 22:37:20

    Για να δούνε "μερικοί-μερικοί" πως όταν ο κόσμος θέλει, μπορεί να ανατρέψει μηχανισμούς χρόνων... (αλλά η κυρία και οι υποτακτικοί της, δεν πρόκειται να παραδώσουν έτσι απλά τα όπλα, τώρα θα αρχίσουν τον βρώμικο πόλεμο)

  3. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 23/10/2009 22:55:19

    Για να μην ανοίξει πάλι καμιά "περίεργη" συζήτηση του στυλ "εμείς οι αγνοί- οι άλλοι οι πουλημένοι" παραπέμπω σε διπλανό post "Aπάντηση Σαμαρά σε Μπακογιάννη για το savoir vivre".
    Οφείλω να ομολογήσω ότι οι υποψήφιοι αρχηγοί κινούνται σε πολύ καλύτερο επίπεδο απ΄ ότι ορισμένοι οπαδοί τους.

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ΑΡΗΣ Θ 23/10/2009 23:05:09

      Λίγες ακόμα δημοσκοπήσεις σαν κι αυτήν και θα δεις που θα βρεθεί το επίπεδο.
      Και σημασία έχει το τι γίνεται στο παρασκήνιο. Στο προσκήνιο είναι όλοι καλοί και άγιοι. Και επειδή πολλοί από εμάς έχουμε γνωρίσει τι σημαίνει "κύκλωμα Ντόρας", ξεχνάμε και λίγο το savoir vivre.

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 23/10/2009 23:13:54

    Οι Μητσοτάκηδες αν και έμπειροι σε εκλογές ξεκίνησαν πολύ μουδιασμένα και υποτονικά. Αρχικά δυσανασχέτησαν με την εκλογή αρχηγού από την βάση και τελικά το δέχτηκαν, θέλανε βουλευτές να υπογράφουν τις υποψηφιότητες των αρχηγών για επίδειξη δύναμης και τέλικα συμφώνησαν με την πρόταση Σαμαρά να μην γίνει κάτι τέτοιο. Χρεώθηκαν τις ακροβασίες Μειμαράκη και την άκομψη απόφαση της Ντόρας να ανακοινώσει την υποψηφιότητα της την ώρα που συνεδρίασε η επιτροπή οργάνωσης των εκλογών. Ακατανόητες οι σημερινές τους δηλώσεις για τους εργαζόμενους στα stage. Οσο περνάει ο καιρός και ξεφτίζει ο μύθος του φαβορί για την Ντόρα τόσο τα μεσαία στελέχη δεν θα φοβούνται kai σε τοπικό επίπεδο θα εκδηλώνουν την συμπαραστασή τους στον Σαμαρά.
    Παρατήρηση ο Σαμαράς έχει κρατηθεί μακριά από την φθορά της τηλεόρασης κρατώντας εμφανίσεις για το τέλος ενώ η Ντόρα τα έχει πει ήδη όλα.

    • Παλιός avatar
      Παλιός @ Aris. A 23/10/2009 23:26:25

      Πολύ σωστά, της Ντόρας της κάνουν μεγάλη ζημιά οι εκτός τόπου και χρόνου τοποθετήσεις του Μεϊμαράκη ή της ανεκδιήγητης της Βούλτεψη. Υπάρχει κόσμος που έχει φορτώσει άσχημα και από τη στάση απογοήτευσης και αδιαφορίας, αρχίζει τώρα να προσανατολίζεται να στηρίξει Σαμαρά και να τιμωρήσει στο πρόσωπο της Ντόρας το σύνολο των προβεβλημένων της Ν.Δ. για όλα όσα έγιναν τα τελευταία χρόνια (όχι μόνο τα 5,5 της διακυβέρνησης...). Ο Σαμαράς παίρνει κεφάλι υπογείως στη βάση.

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 23/10/2009 23:26:33

    Τι να πω και τέτοια ποσοστά να έχει ένας του Μητσοτακέικου είναι θέμα... δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτονται αυτά τα κομματόσκυλα της δεξιάς.

  6. panos avatar
    panos 24/10/2009 00:23:00

    Έχουμε ξαναπεί οτι το ψευδώνυμο αυτό χρησιμοποιείται απο άλλον.Παρακαλώ να το αλλάξεις

  7. spm avatar
    spm 24/10/2009 00:29:31

    Αυτή η εκλογή έχει πολύ πολιτικό δρόμο ακόμη να διανείσει.
    Νομίζω ότι στο τέλος της ημέρας, θα δουμε και ακροτητες -ειδικα απο το Μητσοτακεϊκο-. Ο Σαμαράς, από τη μια, φαίνεται να θέλει να κρατήσει την αναμέτρηση σε ενα υψηλό επίπεδο πολιτικού πολιτισμού, αλλά δεν το βλέπω από την άλλη πλευρά.
    Και αν -οπως δείχνουν- οι νέες μετρησεις η Ντόρα, ακούει την ανάσα του Σαμαρά, με πολύ σοβαρό ενδεχόμενο, να βλέπει σύντομα και την πλάτη του, τότε θα δούμε όλοι το αληθινο πρόσωπο της αγίας οικογένειας.
    Με τους Μητσοτάκηδες, δε μπορείς να έχεις μπέσα. Η είσαι μαζί τους ή είσαι εχθρός τους. Δεν παίζει μέση λύση.
    Ο λαός όμως, η βάση δηλαδή της ΝΔ, πλέον ξέρει. Ξερει ποιοί είναι και τι κακό έχουν κάνει σ αυτόν τον τόπο.
    Και για κακή τους τύχη δεν έχει ¨κοντή¨μνήμη με ορίζοντα δεκαετίας, όπως έλεγε ο Μητσοτάκης, ότι κανένας δε θυμάται το όνομα Μακεδονία σε 10 χρόνια.

    Όταν λοιπόν, δούν ότι το παιχνίδι χάνεται, τότε θα ρίξουν όλα τα όπλα στην αρένα, νομιμα ή παράνομα -κατά βάση παράνομα-, θα ανοίξουν τους κρουνούς με το χρήμα, θα απειλήσουν, θα εκβιάσουν, θα λοιδωρήσουν, θα ταπεινώσουν και εν κατακλείδι θα ρίξουν στην αγορά όλα αυτά τα ¨ωραία¨ όπλα που χρακτηρίζουν το ¨δικό τους¨πολιτισμό και αξιοπρέπεια.
    Μη γελιέστε αυτό θα κάνουν, απλά γιατί ήδη έχουν ξεκινήσει να δουλεύουν με αυτό τον τρόπο. Εχουν ήδη ξεκινήσει να στέλνουν τέτοια μηνύματα. Χωρις έλεος.

  8. blue nile avatar
    blue nile 24/10/2009 01:00:04

    ΄ Το ανέκδοτο το έχετε ακούσει? Τα παπαγαλάκια της Ντόρας προπαγανδίζουν ότι αυτή τη στιγμή το κόμμα δεν θέλει έναν αρχηγό με ικανότητες για να ανανέωσει τον πολιτικό λόγο και να επαναπροσδιορίσει την παράταξη, αλλά κάποιον που να μπορεί να κερδίσει τις εκλογές. Εμμέσως πλην σαφώς αποδέχονται ότι ο Σαμαράς είναι ικανότερος και καταλληλότερος για αρχηγός αλλά του προσάπτουν ότι δεν έχει τα προσόντα για να κερδίσει εκλογές. Εικοσιτέσσερα χρόνια πριν τα ίδια περίπου έλεγαν και τελικά εάν είχε τελικα εκλεγεί αρχηγός ο Στεφανόπουλος θα είχε πάρει 55% το 89΄

    • anetos avatar
      anetos @ blue nile 24/10/2009 07:42:50

      αν δεν βγει η Ντ-ωραια θα φυγει ? η θα αρχισει το φθορα....
      οπωσδηποτε ομως ο μπαμπας δρακουμελ θα μας αποχερετησει....

      • Αρράκις الراقص avatar
        Αρράκις الراقص @ anetos 24/10/2009 13:58:22

        Μπα θα φύγει, δεν την παίρνει να κάνει ό,τι έκανε μέχρι τώρα, σε πρόεδρο εκλεγμένο από εκατοντάδες χιλιάδες μέλη. Και δεν νομίζω πως αντέχει το Μητσοτακέϊκο να συνυπάρχει σε ένα κόμμα υπό τον Σαμαρά. Θα φύγει και μάλλον καλά θα κάνει. Με το Σημιτικό κομμάτι του ΠΑΣΟΚ, οψέποτε αυτό αποχωρήσει, θα μπορούσε να δημιουργήσει τον τρίτο πόλο (που ονειρεύονταν προ διετίας οι ημεδαποί και αλλοδαποί προστάτες μας)

  9. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 24/10/2009 02:04:14

    Αν επαληθευτούν τα ποσοστά η ντόρα δεν έχει καμμιά ελπίδα στην τελική αναμέτρηση.

  10. Μπολα Κουϊνάκι avatar
    Μπολα Κουϊνάκι 24/10/2009 02:11:19

    γουστάρετε...

    γούστο
    me gusta
    γουστέρα

  11. thouthou avatar
    thouthou 24/10/2009 02:26:56

    Εγώ όμως που έχω αποφρικαριστεί (νεολογισμός και παρακαλώ να μου κατοχυρωθεί η πατέντα), δεν μπορώ να ακολουθήσω τα δημοσκοπικά δεδομένα...
    Φάγαμε τόσο καιρό να οικτήρουμε τα δημοσκοπικά δεδομένα για το νταβατζιλίκι τους, και ξαφνικά βλέπουμε το νταβατζίστικο πουλέν να υποχωρεί δημοσκοπικά;
    Γιατί δεν καταλαβαίνω;
    Σαρώνει ο Σαμαράς, ή ένα ντέρμπυ στην ΝΔ βοηθά σε κάτι άλλο; Να έγινε ο Σαμαράς αγαπημένος; Γιατί;
    Δεν πάνε στον διάολο οι νταβατζήδες που μας έχουν βάλει να αναλύουμε και την σκιά μας, αντί να ασχολούμαστε με την ουσία.......

    • zaza avatar
      zaza @ thouthou 24/10/2009 02:39:00

      καλοοοοοο!!!!!

    • anetos avatar
      anetos @ thouthou 24/10/2009 07:45:36

      "γιατι" ? γιατι παντα θελουν να ειναι μετον νικητη .

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ thouthou 24/10/2009 11:18:14

      Αυτός ο συμψηφισμός Ντόρας-Αντώνη δεν το καταλαβαίνω, όπως και το αγαπημένος Σαμαράς, έχω την εντύπωση ότι αγαπημένη της "χάι" κοινωνίας είναι μια ξεκάθαρα.

  12. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/10/2009 02:42:14

    Άσε τις φιοριτούρες. Εδώ παίζεται η τύχη της Ελλάδας.
    ΓΑΠ + Ντόρα = I Love USA
    Δεν υπάρχει τίποτα άλλο : Μόνο η εξάλειψη του Μητσοτακέϊκου με κάθε τρόπο. Η αποκοπή του καρκινικού όγκου.

    Κι άμα σε ενοχλεί η αλάνα ρίχνε κολόνια στην ποσετ.
    Με κάτι τέτοια κυριλίκια φεσωθήκαμε το ΠΑΣΟΚ.

    • Πονοκέφαλος avatar
      Πονοκέφαλος @ Προφήτης 24/10/2009 03:48:06

      Υπογράφω με τα χίλια και δεν έχω οποιαδήποτε σχέση με ΝΔ.

      "Εδώ παίζεται η τύχη της Ελλάδας.
      ΓΑΠ + Ντόρα = I Love USA"

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Προφήτης 24/10/2009 11:21:58

      Φίλε δεν είναι μόνο το USA, είναι η Αγία Οικογένεια, τα έργα και ημέρες στο ΥΠΕΞ της Ντόρας, οι συσκευές siemens του Κούλη που εξοφλήθηκαν τελικά, οι δεξιώσεις και το χαρτί του Χριστοφοράκου που κόλλησε...κλπ κλπ

      Τα έργα και ημέρες μιλούν...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 24/10/2009 11:33:25

      Προφήτη, ξέρω ότι δεν πας το Δυτικό μπλοκ. Αλλά δεν πας και τον Σημίτη που είναι ο κατ εξοχήν εκφραστής του Ευρωπαϊκού... Ξέρω, δεν σου αρέσουν οι δυαδικές επιλογές... πιστέυεις σε τρίτους δρόμους. Και ο Καντάφι προσκύνησε. Όσο σφίγγουν τα οικονομικά, η πόλωση θα οξύνεται και δεν θα περάσει πολυς καιρός, φοβάμαι και αντεύθχομαι, μέχρι να κληθείς και εσύ να απαντήσεις "are you with us or against us"? (χαχαχα)

      Θα αρχίζω να το λέω ξεκάθαρα: anti-USA είναι προ-Ράϊχ. Εκτός να μας βλέπεις με τους τουρκοϊρανούς...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Προφήτης 24/10/2009 11:34:50

      αλλά προς θεού, Σαμαράς, Σαμαράς, Σαμαράς.

  13. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 24/10/2009 10:44:23

    Η αγνή βάση της Νέας Δημοκρατίας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟΥΣ.
    Τη σχέση έχουν οι κομματικοί φεουδάρχες μέσα σε ένα καθαρά λαϊκό κόμμα;
    Η Νέα Δημοκρατία κάποτε ήταν το κόμμα που εξέφραζε τον απλό νοικοκύρη, το σοβαρό οικογενειάρχη, τον ισορροπημένο πολίτη.
    Εξέφραζε όλους αυτούς που απεχθάνονταν τους φανφαρονισμούς και της μεγαλοστομίες των πασόκων.
    Πρέπει να απομακρυνθούν οι πλούσιοι που φέρνουν φεουδαρχικές νοοτροπίες και αλλοτριώνουν τον κόσμο της Ν.Δ. από τις αρχές και τα ιδανικά της.
    Να φύγουν, να πάνε αλλού.
    Άς ιδρύσουν δικό τους κόμμα για να δούμε πόσες ψήφους θα πάρουν.
    Μετά ξαναμιλάμε.

  14. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 24/10/2009 11:24:17

    Ελπίζω ο Σαμαράς να βγει και αν βγει να μην απογοητεύσει.

    Τώρα αν βγει να ξεσκαρτάρει την ΝΔ, και αν η ντόρα ακολουθήσει τα χνάρια του μπαμπά της, ακόμα καλύτερα.

  15. καθρέφτης avatar
    καθρέφτης 24/10/2009 11:38:12

    Με δεδομένη τη σύσταση και τον τρόπο λειτουργίας των κομμάτων - από το αγγλικό, ρωσικό και γαλλικό ακόμα - δεν συμμερίζομαι την αισιοδοξία ότι αρκεί η ανάδειξη ενός συγκριτικά αγνότερου προσώπου στην αρχηγία της ΝΔ.
    Εξάλλου, με τους ίδιους, φθαρμένους καρεκλοκένταυρους της κομματικής επετηρίδας - νικητές και ηττημένους - δεν θα πορευτεί την επόμενη μέρα;
    Οι υγιείς δυνάμεις της κοινωνίας που παρακολουθούν με πλήρη απογοήτευση τα τεκταινόμενα στην πολιτική ζωή, όσοι νοιάζονται πραγματικά γι' αυτήν τη χώρα κάνοντας στο ακέραιο το καθήκον τους, έκαστος στον τομέα του με γνώση, αίσθηση ευθύνης και ψυχή, τόσα λαμπρά μυαλά που εκφράζουν σημαντικά εναλλακτικές ιδέες και ολοκληρωμένες πραγματιστικές απόψεις - και αν κρίνω και από το παρόν μπλογκ είναι πολλοί - όλοι αυτοί και όσοι σκέπτονται και πράττουν έτσι, δεν είναι αποκλεισμένοι εξαρχής και εξ' ορισμού;
    Η μόνη οδός είναι η ηθελημένη αφάνεια και η ιδιώτευση. Ως έσχατη άμυνα.

  16. sinn avatar
    sinn 24/10/2009 12:13:41

    "Η μόνη οδός είναι η ηθελημένη αφάνεια και η ιδιώτευση. Ως έσχατη άμυνα."

    ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟΙ

    • skeptiki avatar
      skeptiki @ sinn 24/10/2009 13:07:27

      Δεν είναι έσχατη άμυνα.... είναι διαχρονική άμυνα, και ήδη υπάρχει για όποιον κοιτάζει γύρω του τα διαμάντια δεν είναι σίγουρα στα πρωτοσέλιδα

  17. fatfat avatar
    fatfat 24/10/2009 12:17:33

    @ factorX.....το να σβήνεις αυθαίρετα τα σχόλιά μου είναι ΛΟΓOΚΡΙΣΙΑ!!!!!......και από την στιγμή που δεν βρίζω κανέναν στο κείμενό μου,αυτό που κάνεις δεν είναι και πολύ δημοκρατικό.......τουλάχιστον απαιτώ να μου εξηγήσεις,έστω και καθυστερημένα,τον λόγο που έσβησες το σχόλιό μου.....

    • Factorx avatar
      Factorx @ fatfat 24/10/2009 12:33:17

      Καταρχήν, δεν μπορείς να απαιτείς. Δεν είμαστε ούτε εκλεγμένοι, ούτε διορισμένοι για να "απαιτεί" κάποιος κάτι.
      Δεύτερον, δεν σβήσαμε κανένα σχόλιό σου. Ξαναστείλτο και ήλεγξε το σύστημά σου

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Factorx 24/10/2009 12:42:16

        πάντως factorx, το ότι οι σχολιαστές σου έχουμε απαιτήσεις, σημαίνει ότι ο καιρός να χρεώνεις για σχόλια ωριμάζει :-)

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 24/10/2009 15:03:03

    Σιγα σιγα θα ανατραπουν τα δεδομενα. Στερεοτυπα ετων δεν καταρρεουν αμεσως. Χρονια τωρα ειχε αποτυπωθει στο θυμικο του λαου πως στη ΝΔ μετα τον Καραμανλη ερχεται η Ντορα. Αυτο αρχιζει τωρα να αλλαζει. Μεχρι τις 29 Νοεμβριου εχουμε χρονο για να γυρισει το πραγμα και να μην παει η παραταξη στη Ντορα. Χρειαζεται αγωνας και επαγρυπνιση.

  19. mara avatar
    mara 24/10/2009 15:49:58

    Βλέποντας την ήττα να είναι πρό των πυλών οι υποτακτικοί της Ντόρας, έχουν αρχίσει άλλο παραμύθι.... για να δικαιολογήσουν την συντριβή.
    "Η Ντόρα θέλει να χάσει γιατί δεν θέλει να καεί... και να επανέλθει αργότερα μετά από ήττα σε εκλογική αναμέτρηση του Σαμαρά με το ΠΑΣΟΚ". Έτσι λοιπόν την λένε τώρα την μούτζα του κόσμου.
    Θυμάστε την ελληνική ταινία "Τζένη-Τζένη"?
    Τον Παπαγιαννόπουλο όταν σταμάτησε να στηρίζει τον Γκόρτζο, που έλεγε "...καήμενε Γκόρτζο, τί όνειρο να΄βλέπες χθες το βράδυ..." της ταιριάζει απόλυτα της κυρίας. "....καημένη Ντόρα τί όνειρο να΄βλέπες και εσύ...."