#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/06/2011 21:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανατροπή του σκηνικού βλέπει και το συγκρότημα Αλαφούζου



Μπροστά η ΝΔ με διαφορά 4 μονάδων και επτακομματική βουλή καταγράφει το μηνιαίο Βαρόμετρο της Public Issue που πραγματοποιήθηκε για λογαριασμό του ΣΚΑΪ και της Καθημερινής, τα αποτελέσματα του οποίου δημοσιεύουμε με κάθε επιφύλαξη

Μετουσιώνονται και σε δημοσκοπικό επίπεδο οι έντονες διεργασίες που συντελούνται  στο κοινωνικό επίπεδο. Νομοτελειακή η εξέλιξη αυτή, όπως είχαμε γράψει και πρόσφατα (Σαμαράς προ των πυλών !!!, 21/5/2011) καθώς και στο (Μπροστά η ΝΔ σε ένα περιβάλλον καθολικής απαξίας της Κυβέρνησης, 1/6/2011)

Η ΝΔ αποκτά λοιπόν για πρώτη φορά προβάδισμα κατά 4% έναντι του καταρρέοντος ΠΑΣΟΚ, συγκεντρώνοντας ποσοστό 31% ενώ το ΠΑΣΟΚ, που εμφανίζει ραγδαία φθορά υποχωρεί στο 27%. Σημειώνουμε ότι τον Οκτώβριο του 2010 η ίδια εταιρεία έδινε 42% ΠΑΣΟΚ έναντι 28% της ΝΔ.

Το εκλογικό σώμα δείχνει να πείθεται ότι η ΝΔ του Σαμαρά είναι ένα κόμμα που μπορεί να εμπιστευθεί για την έξοδο της χώρας από την κρίση.

Το κατώφλι του 3% που διασφαλίζει κοινοβουλευτική εκπροσώπηση υπερβαίνουν ΚΚΕ, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, Οικολόγοι και οριακά η Δημοκρατική Αριστερά, με τη Δημοκρατική Συμμαχία να κινείται στο 2,5%.

Το ποσοστό της αποχής κινείται στο 38%, ποσοστό που κρίνεται φυσιολογικό, ενώ όσο ανεβαίνει εννοεί τα δύο μεγάλα κόμματα  Η κατανομή της «αδιευκρίνιστης» ψήφου ενδεχομένως ευνοεί τα μικρότερα κόμματα. Έξι κόμματα στην επόμενη Βουλή είναι πιθανό σενάριο, πολύ δύσκολα θα μπουν όμως επτά.

Επίσης, για πρώτη φορά, οι Γιώργος Παπανδρέου και Αντώνης Σαμαράς εμφανίζονται να «ισοδυναμούν» στο ερώτημα της καταλληλότητας για την πρωθυπουργία, αλλά με ποσοστό της τάξης του 23.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης ότι το 87% των ερωτηθέντων πιστεύει ότι η χώρα κινείται σε λάθος κατεύθυνση, το 88% δηλώνει δυσαρεστημένο με τη λειτουργία της Δημοκρατίας, το 82% δυσαρεστημένο από τη ζωή και το 72% θεωρεί ότι η οικονομική κατάσταση θα χειροτερέψει.

Σημαντικό είναι τέλος το γεγονός ότι τον τελευταίο μήνα, με βάση τον σχετικό δείκτη του Βαρόμετρου η κοινωνική συμμετοχή σε κάθε είδους εκδηλώσεις και μορφές διαμαρτυρίας υπερδιπλασιάστηκε, από 12% το Μάιο σε 25% τον Ιούνιο. Το ποσοστό αυτό αντιστοιχεί σε 2,2 εκατ. πολίτες.

Πλήρης ανατροπή του πολιτικού σκηνικού μέσα σε 20 μήνες. Είναι αναμφίβολα η ταχύτερη αλλαγή στις προτιμήσεις  της πλειοψηφίας του εκλογικού σώματος στην ελληνική πολιτική ιστορία.



Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 11/06/2011 21:09:36

    Eγω πάντως δεν μπορώ να πιστέψω πώς ακόμα και τώρα 27% ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ ή πρόκειται για τρελλούς ή έχει διορίσει τόσους πολλούς ο Γιωργάκης, εκτός βέβαια αν η φυλλάδα του Αλαφούζου τα έχει μαγειρεψει

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ anonymous 11/06/2011 21:22:21

      Δες εδώ και μια διαδικτυακή δημοσκόπηση!!!!!!
      http://psifizoume-ellada.gr/

    • anonymous avatar
      anonymous @ anonymous 11/06/2011 23:19:28

      Όταν κατέρρευσαν τα πρώην ανατολικά κράτη τα κομμουνιστικά κόμματά τους συνέχισαν να παίρνουν ένα 20%. Ήταν οι βολεμένοι του συστήματος.

      Ακόμη και πλήρης καταστροφή να επέλθει το ΠΑΣΟΚ θα συνεχίσει να κρατάει το σκληρό πυρήνα του 20%

      • Greco avatar
        Greco @ anonymous 12/06/2011 00:56:13

        και επισης απτη στιγμη που εχει περασει στο ποπολο οτι "νοιαζεται για τη φτωχολογια" (σε αντιθεση με την κακια δεξια) δημιουργει φαυλο κυκλο

        δηλαδη ακομα και αν ολοι καταστραφουμε απτο πασοκ (και πραγματι το 1980 δεν υπηρχαν οι νεοπτωχοι της δεκαετιας του 90), παλι ενα μεγαλο ποσοστο παλι πασοκ θα ψηφιζει γιατι "μονο αυτο θα νοιαστει για εμας"

        breanwashing και το κολπο της αντεστραμενης ψυχολογιας
        Αυτο για εναν φιλο που προχθες αναρωτιοταν πως ειναι δυνατον τοσα χρονια ο εργατης απτο Περαμα να ψηφιζει το ιδιο κομμα με τον Μπομπολα και τον Κοκαλη

      • Πιπερι avatar
        Πιπερι @ anonymous 12/06/2011 02:14:52

        Εδω η χουντα και ο βασιλιας συνεχισαν να εχουν υποστυρικτες ακομα και μετα την πτωση τους, και δεν θα εχει το Πασοκ...

  2. Orestios avatar
    Orestios 11/06/2011 21:09:46

    Υπάρχει τρομακτική μεταβολή της πολιτικής έκφρασης των Ελλήνων.
    Είναι το ποτάμι που θα σαρώσει την μεταπολίτευση και όλη την πολιτική της γενιά, που εκφράζεται από την "γενιά του Πολυτεχνείου"

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/06/2011 21:10:05

    Μετά κι από την ανακοίνωση για το μεσοπρόθεσμο, όπου δεν θα μείνει κουνούπι ζωντανό, η διαφορά πρέπει να εκτοξευτεί στο 15% τουλάχιστον.
    Αλλιώς θάμαστε κορόιδα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Strange Attractor 11/06/2011 21:17:16

      Το ζήτημα είναι να στείλουμε στα αζήτητα της Ιστορίας το ΠΑΣΟΚ, εκεί περίπου στο 7%.

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ anonymous 11/06/2011 22:54:16

        Εν τω μεταξύ, θα ΄χει προλάβει το Πασοκ, να στείλει τους έλληνες στα αζήτητα της ιστορίας.
        Είμαι σχεδόν βέβαιος γι' αυτό...

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymous 11/06/2011 23:26:53

        Το ΠΑΣΟΚ είναι ο διάδοχος του Κέντρου δηλ. της Βενιζελικής παράταξης. Αυτοί παθαίνουν κάτι όταν βρίσκονται εκτός εξουσίας. Σεληνιάζονται.
        Οπότε από δω θα το φέρουν από κει θα το φέρουν α μεταλλαχθούν φορώντας νέο μανδύα και θα σου εμφανιστούν ως κάτι άλλο.
        Ακόμη δηλ και να πέσουν στο 7% θα πρέπει να αναζητήσεις το νέο σχήμα στο οποίο έχουν στεγαστεί, για να βάζουν το κορόιδα να δουλεύουν να τους δίνουν φόρους και να τους ταΐζουν.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 21:15:19

    Μου κανει εντυπωση το 58% των 2 κομματων ! απο 40 πριν 1 μηνα !....

    ΠΠ

    • gas avatar
      gas @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 21:20:12

      Μην ξεχνάτε ότι αυτό το 58% αναφέρεται σε αυτούς που δηλώνουν πως θα πάνε να ψηφίσουν

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 11/06/2011 21:52:57

      www.minisikerdoskopon.gr

      ΠΠ
      αυτη ειναι η ηλεκτρονικη διευθυνση των δυο που καταθεσαν μυνηση εναντιον των κερδοσκοπων, και τους τιμα ο ΔΣΑ την Τεταρτη.
      Εσυ που κατεχεις το αθλημα μπορει να σε ενδιαφερει.

      Τετοια κανει ο Μαυρης και θα μου τον σκασει τον Μπαμπη.

  5. dmtrs avatar
    dmtrs 11/06/2011 21:19:32

    χμ... +4 (σε πρώτη φάση)
    γουστάρω πολύ!
    από την άλλη βέβαια παίρνω και ένα μύνημα του στυλ:
    ελάτε τώρα μαζί γιατί αν όχι μπορούμε και με τους άλλους πρόθυμους
    πιστεύω οτι θα δούμε κι άλλες δημοσκοπήσεις σε αυτή την κατεύθυνση
    ψυχραιμία! μέχρι στιγμής κρατάει ο σαμαράς!
    κι ας μη ξεχνάμε:
    φέτος το φεγγάρι θάναι πιο όμορφο στις πλατείες από τις παραλίες!

  6. man8os avatar
    man8os 11/06/2011 21:23:24

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ, ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΤΟ -3 ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ +4 ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ?
    ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ?? ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ 30 ΜΕΡΕΣ Η ΝΔ ΗΤΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΒΓΑΖΑΝΕ ΠΑΣΟΚ +3 ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΟΚ? ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ Η ΝΔ ΜΠΡΟΣΤΑ ΒΑΖΟΥΝ +4 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΚΙΟΛΑΣ? Η ΜΗΠΩΗ ΗΜΑΣΤΑΝ +3 ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΚΑΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΣΑΝ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ?
    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ. ΕΞΗΓΗΣΤΕ ΜΟΥ ΠΩς ΣΥΝΕΒΗ ΑΥΤΗ Η ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΣΗ.

    • Striker avatar
      Striker @ man8os 11/06/2011 21:29:32

      Βδομάδα από βδομάδα έχει τεράστια διαφορά στη διαμόρφωση της κοινωνικής συνείδησης. Υπάρχει, όμως, και κάτι πιο πονηρό: οι νεοδημοκράτες επιστρέφουν, στελέχη και ψηφοφόροι. Αν ήταν εξ' αρχής συσπειρωμένοι γύρω από το Σαμαρά θα είχαμε αυτό το προβάδισμα από την αρχή του έτους.

    • Roulis avatar
      Roulis @ man8os 12/06/2011 16:21:57

      Eπειδη ειχα δει την προηγουμενη δημοσκοπηση του Μαυρη τον προηγουμενο μηνα,που εδινε τη ΝΔ -3,ειχε πει οτι πλεον στις μετακινησεις παρατηρουμε απευθειας μετακινηση ψηφοφορων απο το ΠΑΣΟΚ στη ΝΔ και παραλληλα το ΠΑΣΟΚ να αποσυσπειρωνεται ταχυτατα.Και ειχε πει οτι αν συνεχιστει αυτο,σε 1-2 το πολυ μηνες θα δουμε τη ΝΔ μπροστα.

  7. factorx avatar
    factorx 11/06/2011 21:32:34

    Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί με τα γκάλοπ του συγκροτήματος Αλαφούζου. Θυμάστε που πριν απο λίγο καιρό έβγαζε τον Καρατζαφέρη με 10%. Και η Ντόρα από 1% πως πήγε στο 2,5%; Χειροκροτώντας την Τροϊκα και την συναίνεση. Κάτι ετοιμάζουν και να μου το θυμηθείτε. Αναγκάζονται μεν να ομολογήσουν ότι η ΝΔ του Αντώνη βγαίνει μπροστά, αλλά;

    • Striker avatar
      Striker @ factorx 11/06/2011 21:42:55

      Ίσως μαγειρεύουν ένα πολυκομματικό σκηνικό για να στείλουν μήνυμα στον Σαμαρά να ξεχάσει την αυτοδυναμία τώρα που βλέπουν οτι θα προηγηθεί και με διαφορά. Είναι το επόμενο χαρτί τους.

      • tpe avatar
        tpe @ Striker 11/06/2011 23:13:12

        Ακριβώς. Το είπαν κιόλας. Γιατί το 2,5% της Ντόρας γιατί ήρθε; Για να μη σκούξει...

        • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
          ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ tpe 11/06/2011 23:28:28

          Καλά μ΄αυτό το ποσοστό να κοιμαται η Κόρη και
          καλά κρασιά......Δεν το αποφεύγει το εγκεφαλικό
          τη βραδυά των εκλογών.
          Βέβαια μην ξεχνάμε ότι στην πολιτική δεν λέμε
          ποτέ, ποτέ.

    • Κάσσανδρος ο Κυανός avatar
      Κάσσανδρος ο Κυανός @ factorx 11/06/2011 21:58:40

      Εγώ νομίζω ότι όσο αυξάνεται η αγωνία Παπανδρέου για να περάσει το μεσοπρόθεσμο, τόσο πιο κοντά έρχεται η συμμαχία των προθύμων.

    • bkue nile avatar
      bkue nile @ factorx 11/06/2011 22:08:56

      ,,,κάτι ξέρεις και δεν το μαρτυράς; ...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ factorx 11/06/2011 22:55:54

      Συμφωνώ απόλυτα!

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ factorx 12/06/2011 01:22:21

      O σαλτιμπάγκος λαγός υπερψηφίζεται από το 8% των Ελλήνων? Δε Νομίζω Τάκη...

    • κοινη λογικη avatar
      κοινη λογικη @ factorx 12/06/2011 11:01:44

      ...επειδή η στατιστική είναι επιστήμη και δεν την γνωρίζουν όλοι, από 1% στο 2,5% σε τέτοια δείγματα, είναι περίπου αύξηση κατά 4 ψηφοφόρους (χοντρά χοντρά για να συνεννοούμαστε).
      και κάτι ακόμα για να μην μπερδεύονται ορισμένοι: το ποσοστό που συγκεντρώνει η ΝΔ είναι 31%, συνεπώς α/ έχει "πείσει" 1 στους 3 ψηφοφόρους ΜΟΝΟΝ, β/ με 31% δεν κυβερνάς αυτοδύναμα.
      Δείτε λίγο τον εκλογικό νόμο, και πείτε στον Αντώνη να κάνει επιτέλους Αντιπολίτευση. Διαφορετικά θα κοιτιόμαστε στον καθρέφτη και θα παρφουμαριζόμαστε τραγουδώντας : είμαστε μπροστά από το ΠΑΣΟΚ 4 μονάδες, γιούχουυυυυ

  8. ηρεμήστε... avatar
    ηρεμήστε... 11/06/2011 21:34:56

    θα ήθελα να μου πει κάποιος ειλικρινά αν βλέπει στο γκάλοπ πέρα από την κατάρρευση του ΠΑΣΟΚ, κάποιο στοιχείο που να δείχνει πως εμπιστεύεται ο λαός τη ΝΔ για να τη βγάλει τη χώρα από την κρίση. Πρωτού φίλοι της ΝΔ βγείτε στους δρόμους με τις σημαίες (όπως ένα απόγευμα Απρίλη του 2000) δείτε τα πράγματα πιο ψύχραιμα...

    • man8os avatar
      man8os @ ηρεμήστε... 11/06/2011 21:50:44

      Γιατι απλα φιλε/φιλη μου, δεν υπαρχει αλλη ενναλακτικη λυση. Τωρα που το μνημονιο απετυχε, μονο αντιμνημονιακες λυσεις μπορουμε να ψηφισουμε, αν θελουμε να αισθανομαστε και λιγο υπερηφανοι, αν εχουμε εστω και ελαχιστο φιλοτιμο.

      • ηρεμήστε... avatar
        ηρεμήστε... @ man8os 11/06/2011 22:00:58

        μπορείς φίλε Μάνθο να μου κάνεις λίγο λιανά αυτά περί φιλοτίμου και περηφάνιας;

        • man8os avatar
          man8os @ ηρεμήστε... 11/06/2011 22:19:04

          Εστω οτι ψηφισες στις προηγουμενες εκλογες μνημονιακη επιλογη (ΠΑΣΟΚ, ΝΤΟΡΑ,ΛΑΟΣ)
          Δεδομενου του μνημονιου που εβαλε σε κατοχη την χωρα δεν νομιζω πως καποιος λογικος ανθρωπος θα ψηφισει αυτο το πραγμα παρα μονο εαν συντρεχει καποιος απο τους παρακατω λογους:
          Εαν στις επομενες ψηφισει παλι το ιδιο θα σημαινει οτι ειτε κατι του ταξανε, ειτε ειναι γραμμενος αφισοκολητης, ειτε ειναι φρενοβλαβης. Αυτο ισχυει τοσο για την κυβερνηση οσο και για τα εξαπτερυγα της, στους ψηφοφρους των οποιων μπορει να αποδωθει ενα ελαφρυντικο, γιατι ο Μητσοτακης διδαξε και στους δυο πως πρεπει να βαφτιζουν πολλα παιδια...
          Εφοσον αποκλεισαμε τις παραπανω επιλογες για λογους και ηθικης (θα ψηφισεις τους κλεφτες, τα λαμογια, αυτους που εκχωρησαν μονοκοντυλια εθνικη κυριαρχια;) και για λογους οικονομικους (θα ψηφισεις αυτους των οποιων το σχεδιο οδηγει με μαθηματικη βεβαιοτητα οτι θα σου κατασχει το σπιτι η εφορια προς οφελος των δανειστων) και για λογους πολιτικους (θα προκρινεις τους αξιους η τους ελεω θεου και κληρονομικου δικαιωματος αρχοντες;) παμε να εξετασουμε τι αλλες επιλογες μας εμειναν:
          ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΝΔ, ΔΗΜΑΡ, ΑΡΜΑ, ΧΑ, ΑΝΤΑΡΣΙΑ
          Ας αρχισουμε δια της εις ατοπον επαγωγης.
          Δεν εχει λογο ,νομιζω,κανεις να υποστηριξει την υπερβολικη χρηση βιας της Χρυσης Αυγης, οποτε την εξαιρεις απο τον καταλογο. Ουτε εχει νοημα να υποστηριξει κανεις το ΚΚΕ που εχει ξεμεινει στο 1917. Ουτε οι θαυμαστες του Μπακουνιν μπορουν να βρουν την λυση στα προβληματα μας, εκτος και αν η λυση ειναι να αλληλοεξωντοθουμε. Συνεπως και η ΑΝΤΑΡΣΙΑ εκτος επιλογης...
          Μενουν λοιπον 4 επιλογες, απο τις οποιες αποφασιζεις.
          Θες πατριωτικη, κοινωνικη λυση, με προτασεις εφαρμοσιμες και κυβερνιτικες ψηφισε ΝΔ.
          Εισαι αντιΝΔ, για τον οποιονδηποτε προσωπικο σου λογο? Ψηφισε ειτε ΣΥΡΙΖΑ, αν πειστευεις στην μαχητικοτητα και την αποφασιστικοτητα του Τσιπρα, Κουβελη αν εισαι υπερ των κυβερνιτικων συνασπισμων με αριστερες συνιστωσες και καθαρο Ευρωπαισμο, Αρμα πολιτων γιατι ο Δημαρας εφυγε απο το ΠΑΣΟΚ χωρις να ατιμαστει ψηφιζοντας μνημονιο.
          Συγνωμη για την εκταση της απαντησης αλλ με λιγοτερα λογια δεν θα μπορουσα να εκφραστω.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ηρεμήστε... 11/06/2011 21:51:03

      http://psifizoume-ellada.gr/

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ ηρεμήστε... 12/06/2011 12:52:40

      Σωστά τα λες. Έχει πολλά ακόμα να κάνει ο Σαμαράς για να πείσει. Βρίσκεται σε σωστή κατεύθυνση μεν, αλλά ο κόσμος είναι ΠΟΛΥ ΔΙΣΤΑΚΤΙΚΟΣ ακόμα να εμπιστευτεί το κόμμα, γιατί του φέρνει ιδια γεύση. Οι πιο ψυχραιμοι εδώ νεοδημοκράτες το βλέπουν και αγωνιούν (κάποιοι άλλοι εκπλήσσονται που ο πολύς κόσμος τους βλέπει ίδιους...)

  9. Greco avatar
    Greco 11/06/2011 21:35:23

    υπαρχουν πολλοι λογοι και εχουν αναλυθει αρκετα

  10. bromoskylo avatar
    bromoskylo 11/06/2011 21:37:07

    Μεγάλη δεξαμενή ψηφοφόρων σήμερα είναι οι υποψήφιοι για απόλυση....κάποιοι απ' αυτούς "έχουν τον τρόπο" για να παραμείνουν διορισμένοι!

  11. ΜΠ avatar
    ΜΠ 11/06/2011 21:52:51

    Και πού είσαι ακόμα!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Stripper avatar
    Stripper 11/06/2011 22:02:12

    Εγώ νομίζω ότι αρχίζουν και παραμιλούν:


    Ο Χρύσανθος και οι Χάνοι
    http://nonews-news.blogspot.com/2011/06/o_11.html

    Ο κύριος Χρύσανθος Λαζαρίδης, φίλος και σύμβουλος του Σαμαρά έχει ένα σπουδαίο προσόν. Αντιλαμβάνεται ταχύτατα τις αδυναμίες και το πεδίο άγνοιας των συνομιλητών του και χτυπάει καίρια.

    Μοιάζει χαλαρός γάτος, αλλά είναι κόμπρα.
    Όπλα του, πολλά και... εναλλασσόμενα λεκτικά τεχνάσματα και ταχύρρυθμες κατασκευές μύθων.

    Οι αδαείς - και με εγκεφαλικές στροφές στο ρελαντί - συνομιλητές του - όπως καλή ώρα οι Χασαποαναγνωστάκηδες- τον κοιτάνε, ανίκανοι να αντιδράσουν, σαν Χάνοι.
    Και στο τέλος τον ευχαριστούν κιόλας. Που τους έκανε να φανούν μακάκες...

    • ΗΛΙΑΣ avatar
      ΗΛΙΑΣ @ Stripper 12/06/2011 00:13:37

      ανεβαστε καποιος το βιντεακι με τον Χρυσανθο και τους χανους......

  13. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 11/06/2011 22:07:30

    Αποτελέσματα βουλευτικών εκλογών 1977:

    Νέα Δημοκρατία 41,84
    Πανελλήνιο Σοσιαλιστικό Κίνημα (ΠΑΣΟΚ) 25,34
    Ένωση Δημοκρατικού Κέντρου (ΕΔΗΚ) 11,95
    Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας (ΚΚΕ) 9,36
    Εθνική Παράταξη 6,82
    Συμμαχία Προοδευτικών και Αριστερών Δυνάμεων 2,72
    Κόμμα Νεοφιλελευθέρων (μητσοτάκης) 1,08

    προβλέπω πολλές ομοιότητες με τις εποόμενες εκλογές..

    • man8os avatar
      man8os @ περήφανος δεξιός 11/06/2011 22:21:40

      Ποσοστο ΝΔ, ναι, ΠΑΣΟΚ λιγο πιο ψηλα μαλλον, ΕΔΗΚ θα μοιραστει μεταξυ οικολογων και ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ καπου εκει, ΛΑΟΣ οσο το 6,8 και λιγο πιο κατω και Κουβελης Ντορα στα ποσοστα τους

      • περήφανος δεξιός avatar
        περήφανος δεξιός @ man8os 11/06/2011 22:31:49

        διαφωνώ μόνο ως προς το ότι το πασοκ θα πάρει παραπάνω..ταβάνι το 25%..

    • ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. @ περήφανος δεξιός 12/06/2011 01:25:37

      Η Εθνική Παράταξη μπορεί να ψηφίζονταν από βασιλοχουντικούς της εποχής αλλά είχε πολλά σοβαρά στελέχη και ανθρώπους που τουλάχιστον είχαν σοβαρές απόψεις.. Δεν ήταν σαν το ΛΑ(Γ)Ο και την κουστωδία κλόουν (΄Αδωνις, Ροντούλης, Αιβαλιώτης κλπ). Σιγά μην πάρουν 6,8%!!

  14. aris. A avatar
    aris. A 11/06/2011 22:10:30

    Η επιμονή του Παπανδρέου σε αυτή την περίφημη ιστορία της συναίνεσης που πήγε να παγιδέψει τον Σαμαρά μάλλον του βγαίνει ανάποδα.

    Δείχνει πλέον πολύ αδύναμος και φοβισμένος στα μάτια των πολιτών.

  15. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 11/06/2011 22:19:53

    Η μη παραχώρηση συναίνεσης ισοδυναμεί με προσφυγή στις κάλπες, είναι ένας έμμεσος τρόπος να ζητήσει εκλογές ο Σαμ. Ήδη η γκρίνια είναι μεγάλη στο εσωτερικό της κοινοβουλευτικής ομάδας του ΠΑΣΟΚ. Δεν ξέρω αν στις 3 Σεπτεμβρίου θα γιορτάσουν την ίδρυση ή τη διάλυση του κόμματος.

    • factorx avatar
      factorx @ EΛΛΗΝΑΣ 11/06/2011 22:36:28

      !!!!

  16. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 11/06/2011 22:28:42

    ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΝΔ, ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΚΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΑΡΙΔΙΑ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ,ΟΛΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΟΙ ΦΙΛΟΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ, ΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΟΥ ΑΝΑΝ, ΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΗΣ ΡΕΠΟΥΣΗ. ΓΙΑ ΝΑ ΛΗΞΕΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ Η ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟ, ΑΣΤΙΚΟ, ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ, ΠΕΤΩΝΤΑΣ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΩΤΕΡΩ.

    • Νίκος Παπαδημητρίου avatar
      Νίκος Παπαδημητρίου @ EPICOUROS 12/06/2011 12:21:24

      Ετσι.

  17. sawas avatar
    sawas 11/06/2011 22:30:56

    Θα ξαναπροτείνω εδώ μια παλαιότερη πρόταση για διεξαγωγή δημοσκόπησης

    Δημοσκοπήσεις θα δούμε πολλές με πολλά ανεβοκατεβάσματα στα αποτελέσματα.
    Δεν έχει καμία άξια, να απαξιώνεις μια έρευνα «δημοσιεύουμε με κάθε επιφύλαξη» και από την άλλη να προσπαθείς να εξηγήσεις τι θέλει να πει/κάνει/επιδιώκει ο ποιητής.
    Εφόσον είναι ύποπτη δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε άλλο με αυτήν. Μόνο για την πρόθεση του συγγραφέα (της δημοσκόπησης) μπορούμε να μιλάμε και να αγνοήσουμε τελείως τα νούμερα και ποσοστά που μας δίνει.

    Γιατί προσπαθούμε να εξηγήσουμε τις προθέσεις του άλφα η βήτα και να μην γράψουμε εμείς την δική μας ιστορία. Γιατί να μην έχουμε μια δημοσκόπηση στα χέρια μας η οποία θα είναι προϊόν δικό ΜΑΣ και όχι αποτέλεσα συνδιαλλαγής, συμφερόντων και σκοπιμοτήτων όπου τα νούμερα θα είναι τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και ΟΧΙ τα πλασματικά που διαμορφώνονται με βάση τους συσχετισμούς και τις επιδιώξεις του εκάστοτε εντολοδόχου.

    Τι πιο απλό από το να μαζευτούμε εδώ μέσα και να συμφωνήσουμε ΕΜΕΙΣ στο είδος, τον τρόπο και την διατύπωση των ερωτήσεων και να αφήσουμε πίσω τις αλλοπρόσαλλες έρευνες και αποτελέσματα του κάθε συγκροτήματος.


    Θέλουμε να κάνουμε μια δημοσκόπηση ΕΜΕΙΣ και μόνο ΕΜΕΙΣ?

    Θέλουμε να ξέρουμε που τι έχουμε στα χέρια μας?

    Αλλιώς: θέλετε να μιλάνε οι άλλοι για ΕΜΑΣ?

    Αν ναι, να δηλώσουμε την συμμέτοχη μας εδώ και τώρα και να βάλουμε μπρος τα οργανωτικά. Αντίθετα θα αναμασάμε τα αποφάγια τους.

    Σε αυτό το τρυπάκι εγώ δεν μπαίνω.

  18. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 11/06/2011 22:39:31

    Η πολιτική στάση του Σαμαρά έχει δυναμική και μέσω αυτής συμπαρασύρεται προς τα πάνω και η παράταξη.Αυτός δείχνει δημοκρατικά πατριωτική στάση και αποκρούει επιθέσεις,εκβιασμούς και απειλές.Από κει και πέρα,ας είμαστε και επιφυλακτικοί.Το συγκρότημα που δημοσιεύει τη δημοσκόπηση,το βλέπουμε όλοι τι πρεσβεύει γενικώς....Φοβού τους Δαναούς δώρα φέροντες...

  19. a.p. avatar
    a.p. 11/06/2011 22:50:21

    ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΝΔ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΟΝΑΔΕΣ!!!
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Ο ΛΑΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ.
    ΑΝΤΩΝΗ ΖΗΤΑ ΑΜΕΣΑ ΕΚΛΟΓΕΣ. Σ Ω Σ Ε Μ Α Σ

  20. EΛΛΗΝΑΣ avatar
    EΛΛΗΝΑΣ 11/06/2011 23:02:17

    Συγκυβέρνηση βλέπετε ; Αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη σημαίνει Νέο Σύνταγμα και άρση της μονιμότητας στο δημόσιο. Θα μου πείτε είναι κακό αυτό ; Ως προς την άρση της μονιμότητας είναι. Δεν πρέπει να πυροβολούμε αδιακρίτως όλους τους Δ.Υ. Το πρόβλημα είναι ο πασοκικός στρατός των ΔΕΚΟ που στην πλειοψηφία τους είναι απόφοιτοι λυκείου - αν είναι - και παίρνουν 3.000 - 4.000 το μήνα. Αυτά πρέπει να εξορθολογιστούν όχι να ξεσκίσουνε το φουκαρά με τα 1.000/μήνα.

  21. dadelos avatar
    dadelos 11/06/2011 23:15:32

    Υπαρχουν ανθρωποι που ψηφιζουν ακομα ΛΑΟΣ;

    • Posidonas avatar
      Posidonas @ dadelos 12/06/2011 00:16:30

      ΕΓΩ!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Posidonas 12/06/2011 11:59:36

        Μην ανησυχείς, η ιατρική επιστήμη σήμερα κάνει θαύματα.

  22. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 11/06/2011 23:20:49

    ΤΟ 27%ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΙΤΟΓΙΑΝΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ .ΕΣΕ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ Η ΕΚΛΟΓΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΙΣΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΝΕΙ.

  23. Κώστας avatar
    Κώστας 11/06/2011 23:25:35

    Aντώνη, πλειοψηφία έχεις.
    Κοινωνικό ρεύμα θα αποκτήσεις. Σύντομα.
    Αλλά η Ελλάδα δεν χρειάζεται απλά δημοσιονομικό νοικοκύρεμα, αντιμετώπιση της λαθρομετανάστευσης, ΑΟΖ κλπ. Η κοινωνία για να ανασάνει θέλει κάτι ακόμη. Θέλει παραδειγματική τιμωρία των Ολιγαρχών, που χθες λεηλατούσαν τη χώρα και σήμερα προπαγανδίζουν -για ίδιον όφελος-το Μνημόνιο.
    Αντώνη, η σάπια ελληνική πολιτική ζωή σου παραδίδει έναν εσμό Ολιγαρχών που κυριαρχούν δυστυχώς ακόμη( "νταβατζήδων" κατά Καραμανλή). Πραγματικό καρκίνωμα. Τέλειωσέ τους και κυβέρνα την Ελλάδα-αν το κάνεις- για πολλά χρόνια. Γέμισε την Ελλάδα με ....Χοντορκόφσκι.

    "Την ενοχή σε δεύτερη δίκη του πιο πλούσιου άνθρωπου της Ρωσίας, του Μιχαήλ Χοντορκόφσκι, ανακοίνωσε νωρίς το πρωί δικαστήριο της Μόσχας. Πρόκειται για τον πρώην μεγιστάνα του ρωσικού πετρελαϊκού κολοσσού, Γιούκος, που σήμερα δεν υπάρχει πια αφού ο πρωθυπουργός Πούτιν, όταν ήταν πρόεδρος της χώρας, φρόντισε να διαλύσει τη εταιρεία και να την πουλήσει, επειδή ο Χοντορκόφσκι φλερτάριζε επικίνδυνα με τη Δύση και παραβίασε άγραφη συμφωνία μαζί του να μη ενισχύσει την αντιπολίτευση."
    http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6375068,00.html

  24. Πανος avatar
    Πανος 11/06/2011 23:56:52

    συνγωμη αλλα το συμπερασμα ειναι οτι η ΝΔ εμπνεει τον κοσμο?

    Δεν εχετε παρει χαμπαρι οτι ο κοσμος περιμενει ενα Μεσσια? Οταν εμφανιστει ουτε ΝΔ θα υπαρχει ουτε ΠΑΣΟΚ.

    Πρωην ΝΔτης

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Πανος 15/06/2011 18:06:32

      ντοράκι θά ήσουν

  25. Stefanos avatar
    Stefanos 12/06/2011 00:09:45

    ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ....ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΑ!ΕΧΟΥΝ ΠΕΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΞΩ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΟΥΝ ΕΚΛΟΓΕΣ......ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΛΙΑ.....ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΠΗ!!!!!ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΔΙΠΟΛΟ ΠΑΣΟΚ-ΝΔ....ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΓΚΑΛΟΠ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Stefanos 12/06/2011 00:56:34

      Μακάρι να πάνε στις κάλπες

  26. Posidonas avatar
    Posidonas 12/06/2011 00:15:15

    Ο Αλαβουζος προσπαθει να προλαβει τα πραγματα για να ειναι μεσα παλι. Αφου ειδε οτι δεν πειθει με την καταιγιστικη του προπαγανδα το γυρισε.

  27. Tem avatar
    Tem 12/06/2011 00:20:34

    ότι και να λέμε , το πασοκ είναι κάτω από 20 %

  28. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 12/06/2011 00:25:42

    Ύφος ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ ΚΑΡΑΦΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΤΑΚΙ (φερετζε). Με μία λέξη ΓΑΠ.

  29. sauraki avatar
    sauraki 12/06/2011 00:44:20

    δυστυχώς οι δημοσκοπησεις του συγκεκριμένου συγκροτήματος δεν μπορούν να ληφθουν σοβαρά υπόψιν. Παρα το γεγονός πως αυτή τη φορά το αποτέλεσμα μας ευνοεί.

  30. Μνημόνιος Τσιφτετέλληνας avatar
    Μνημόνιος Τσιφτετέλληνας 12/06/2011 01:03:15

    Ερχεται με φόρα ο επόμενος σωτήρας. Τι διαφορετικό λέει, ο ΝΕΟΣ ΕΘΝΙΚΑ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ?

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Μνημόνιος Τσιφτετέλληνας 12/06/2011 12:00:39

      Όχι στο μνημόνιο, ναι στην αξιοπρέπεια. Εμένα μου αρκούν αυτά.

  31. νεφέλη avatar
    νεφέλη 12/06/2011 01:08:56

    Η ανατροπή του πολιτικού σκηνικού ενδιαφέρει,
    ή,
    αν όσοι επένδυσαν στην κατάρευσή της χώρας, θα κερδοφορήσουν;

  32. ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΠ. 12/06/2011 01:28:36

    Ελπιδοφόρα τα μηνύματα αλλά ας μην ανοίγουν σαμπάνιες στη ΝΔ γιατί ο δρόμος είναι ΠΟΛΥ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟΣ και καλά θα κάνουν να ετοιμαστούν σοβαρά, υπεύθυνα και έντιμα. Η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη και πρέπει να γίνει σοβαρή δουλειά. Όποιος κάνει πρόβα υπουργικού κοστουμιού να σταλεί από εκεί που ήρθε. Λάθη όπως αυτά των 5,5 ετών δεν θα συγχωρεθούν ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ..

  33. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/06/2011 01:51:29

    @ΠΑΝΟΣ
    ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΛΟΥΝ ΟΙ ΝΕΟΤΑΞΙΤΕΣ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΕ ΕΠΗΡΕΑΣΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

    • Πανος avatar
      Πανος @ ΕΥΑ 12/06/2011 14:26:51

      Τι σημαινει "Νεοταξιτης"?

      Δε σου αρκει οτι ειμαι απογοητευμενος απο το κομματα συνολικα? Και ιδιαιτερα απο τη ΝΔ γιατι απο το 81 και μετα προσπαθησε να αντιγραψει το ΠΑΣΟΚ ξεχνωντας βασικες της αρχες. "Ζηλεψε" ομως την επιτυχια του καταστροφεα Ανδρεα και απεδειξε οτι ειναι γλυκια η εξουσια.

      Και αντε να βγει η ΝΔ. Με ποιον θα κυβερνησει η ΝΔ? Με το Σταικουρα? Με το Στυλιανιδη? Με το Χαρακοπουλο (εν μεσω της μεγαλυτερης οικονομικης κρισης των τελευταιων 50 χρονων εκανε επερωτησεις στη Βουλη για τη μολυνση του Ιορδανη ποταμου!!!!!!!). Τα κομματα, ως επι το πλειστον στηριζονται σε ατομα που δεν εχουν δουλεψει ποτε, που δεν ξερουν τι θα πει εργασια παρα μονο παρασκηνιο, παραπολιτικα κουτσομπολια, ιντριγκα και αμπελοφιλοσοφια.
      Αν νομιζεις αυτοι θα βγαλουν την Ελλαδα απο την κριση, τοτε μαλλον θα περιμενεις πολυ.

  34. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 12/06/2011 04:01:31

    Φυσικά

    Αφού υπάρχουν άτομα σαν και του λόγου σου που βλέπουν οτι η Χούντα και ο Βασιλιάς ήταν χειρότεροι απο το ΘΑΣΟΚ !!!!!!!!!!!!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΕΛΛΗΝ 12/06/2011 11:56:33

      Πες τα ρε Έλλην. Τουλάχιστον με το Βασιλιά κάποτε πήραμε και 5-10 σπιθαμές γης πίσω, με δαύτους χάσαμε (γκρίζες ζώνες και έχει ακόμα μέλλον)! Για τη δε χούντα, στη χειρότερη υπέγραφες ένα κωλόχαρτο και ζούσες όσο δημιουργικά ήθελες τη ζωή σου, εδώ στην καλύτερη να υπογράψεις την κομματική ταυτότητα μπας και σε τρουπώσουν με καμιά σύμβαση πουθενά. Ούτε τη χούντα ούτε το Βασιλιά "νοσταλγώ", αλλά πλέον αυτά τα στερεότυπα της "κακιάς δεξιάς" καταντάνε φαιδρά. Σε λίγο, οι αυτόχειρες από χρέη και οι δολοφονημένοι από έλλειψη ασφάλειας (λαθροεγκληματικότητα κλπ) θα ξεπεράσουνε τους δολοφονημένους λόγω πεποιθήσεων επί χούντας.

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ ΕΛΛΗΝ 12/06/2011 18:28:44

      ας μη γελιόμαστε. Το ΠΑΣΟΚ υπήρξε από γεννήσεώς του η κολυμβήθρα του σιλωάμ γιά τη χούντα. Οι πραξικοπηματίες ξεκίνησαν την καταστροφή της χώρας την οποία συνέχισε ο Ανδρέας Παπανδρέου με την ανάληψη της εξουσίας. Έκτοτε και τα δύο κόμματα εξουσίας κινούνται στον αστερισμό του. Διότι και ο Μητσοτάκης οδήγησε στον εκπασοκισμό του έτερου μεγάλου κόμματος που μπορούσε να ανατρέψει την προϊούσα παρακμή.

  35. Βολευτής avatar
    Βολευτής 12/06/2011 05:47:16

    Δεν θέλω να χαλάσω το πάρτυ αλλά το ότι μέσα στους 8 περίπου μήνες που το ΠΑΣΟΚ έχασε 15 μονάδες η ΝΔ κέρδισε μόνο 3, το θεωρείτε "επιτυχία";
    Το ότι 2 στους 5 Ελληνες (που σίγουρα θα είναι παραπάνω) θα γυρίσουν την πλάτη στην εκλογική διαδικασία, ποιος το θεωρεί "λογικό"; Μήπως πρέπει να πανηγυρίζουμε και γι αυτό;

  36. αν.βορινος avatar
    αν.βορινος 12/06/2011 09:46:56

    Συνελθετε ολοι σας το ΠΑΣΟΚ ΔΕΝ προκειται να πεσει κατω απο το 35% .Σημασια εχει ποσο θα ανεβει το ποσοστο της ΝΔ. Ο Homo pasokus ειναι επταψυχος.Η ΝΔ ανεβαινει δυσκολα και πεφτει ευκολα το αντιστροφο συμβαινει μετο Πασοκ.

  37. patsios avatar
    patsios 12/06/2011 10:11:27

    Στημενη δημοσκοπηση 100%!!

  38. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 12/06/2011 12:45:33

    Ευτυχώς που ο ..κοκός είναι μια γραφική καρικατούρα πλέον που αγανακτεί (:D) και από την χούντα έμεινε μόνο το απολειφάδι ο πατακος να γελάμε μαζί του

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 13/06/2011 03:08:17

      @ Αλώβητος

      Φίλε μου μπορείς να γελάς όσο θέλεις για να σου φύγει και η καταθλιπτική διάθεση που έχει πλήξει όλους τους Ελληνες.

      Αλλά η αλήθεια είναι ΜΙΑ.

      Ο πιό πλούσιος απο αυτούς τους γραφικούς που λές είναι ο Πατακός με μία Γκαρσονιέρα 40 τ.μ

      Της δε Δέσποινας Παπαδοπούλου το ενοίκιο πλήρωνε ο Βότσης ο δημοσιογράφος (Ελευθεροτυπία)

      Την στιγμή που θα μπορούσαν να πάρουν όλο το χρυσάφι της Ελλάδας και να την κάνουνε κατα Λατινική Αμερική μεριά.........

      ¨Ολοι τους πέθαναν στον Ασσο

      Καλά για τον κοκό δεν μιλάω γιατί αυτός ήταν απέναντι αλλά και αυτόν μόνο ο Γιώργης μπόρεσε να τον διώξει .

  39. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/06/2011 14:59:19

    @ΠΑΝΟ
    ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ ΣΟΥ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΛΕΧΘΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ..ΑΠ΄Ο,ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΘΕΛΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΄΄ΕΛΛΗΝΙΚΟ΄΄...ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΘΑ ΚΡΙΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ...ΑΠΛΑ ΔΙΑΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΟΤΙ ΄΄ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ΄΄΄..ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΙ ΕΓΩ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ, Η ΝΔ ΑΝ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΗ ΜΑΣ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ...

  40. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 12/06/2011 17:58:58

    ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ,ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΑ ΣΟΥ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΕΛΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ;MΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ 10 ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΓΚΙΝΕΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΄'ΠΑΤΡΙΔΑ΄'ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ ΓΙ ΑΥΤΗΝ;ΑΛΛΟΙΩΣ Γ**Α ΤΑ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ Ο ΑΡΗΣ,Ο ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ ,Ο ΓΙΑΚΟΥΜΑΤΟΣ,Ο ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ,Ο ΧΑΤΖΗΓΑΚΗΣ ,ΝΑ ΠΑΜΕ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΖΑΛΟΓΓΟ...

  41. tiramola avatar
    tiramola 12/06/2011 19:10:14

    Και μόλις εκλεγεί ο Σαμαράς ετοιμαστείτε για νέο κύκλο επαφών με την ΕΕ για υπογραφή μνημονίου 2α.
    Και τότε όλοι μαζί θα κάνετε λόγο για σωτηρία της χώρας με τον ίδιο ακριβώς Παπανδρεικό τρόπο.
    Αλλά ο στόχος θα έχει επιτευχθεί.
    Η ΝΔ θα έχει πάρει το πρωτάθλημα.
    Η επιχειρηματολογία γνωστή.
    Φταίει ο προηγούμενος.
    Τι να κάνει και ο Αντώνης που παρέλαβε χάος κλπ...
    Θα έχουν ξεχαστεί και τα εγκλήματα Καραμανλή στον οποίο θα προταθεί να αναλάβει εθνικό πόστο.

    Φυσικά τίποτε από όλα αυτά δεν θα συμβεί.Διότι μέχρι τότε αφού βρουν τρόπο να μειώσουν τον κίνδυνο ντόμινο για τις οικονομίες τους θα μας πετάξουν έξω.
    Η Σερβία και η Αλβανία θα κάνουν αίτηση εισόδου στην ΕΕ και εμείς θα φεύγουμε διωγμένοι με τις κλωτσιές, αλλά περήφανοι...

  42. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 12/06/2011 20:37:57

    Τiramola ,συμφωνώ απολύτως!Και ξέρεις κάτι;oι Έλληνες δεν αλλάζουν ...

  43. ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ avatar
    ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑΚΗΣ 13/06/2011 12:25:25

    «Δυστυχισμένε μου λαέ καλέ και αγαπημένε. Πάντα ευκολόπιστε και πάντα προδομένε.» –
    Διονύσιος Σολωμός

    ...O EΘΝΙΚΟΣ ΜΑΣ ΥΜΝΟΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ !!!!
    ....ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!!
    ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ "ΓΙΔΙ" ΓΙΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.........
    ....
    Ο Κοινοβουλευτισμός είναι η χειρότερη και η πιο απατηλή μορφή της θεωρίας της «Δημοκρατίας»… Δίνει το προβάδισμα σε ανθρώπους που ξέρουν να μιλούν, αντί εκείνων που ξέρουν να δρουν. Διακηρύσσει την αφύσικη αρχή εκλογής ικανών από ανικάνους… Φέρνει στην εξουσία ψευδοεκλεκτούς της δημαγωγίας και όχι οδηγούς λαών. Είναι συνώνυμος και αρρήκτως δεμένος με τη συναλλαγή, τη διαφθορά και την πλουτοκρατία…

  44. igognito avatar
    igognito 15/06/2011 13:10:02

    Η πλειονοτης των χουντικών μετετράπει σε Πασόκους καθώς οι φανατικοί
    ενός χώρου μόλις εξαγοραστούν μεταβάλλονται σε φανατικούς ενός άλλου
    χώρου.Το είδαμε να συμβαίνει σε γνωστούς,γείτονες,συγγενείς κλπ. που ενώ
    ήταν χουντικοτατοι αμέσως έγιναν πασόκοι -αυριανιστές.Αυτό έκανε το Πασοκ επί χρόνια εξαγοράζοντας οπαδούς εφτιαχνε μουζαχεντίν και ετσι
    κυβέρνησε χωμένο στη διαφθορά 35 χρόνια και τα χρόνια που δεν ήταν
    κυβέρνηση διοικούσε με τα συνδικάλια της και λοιπά μούτρα.

  45. Νίκος avatar
    Νίκος 18/06/2011 14:14:13

    ας γινει δημοψηφισμα για επιστροφη της βασιλειας να δουμε ποσα θα παρει ο βασιλιας, και νομιζω αν ειναι δικαιωμα των κουμουνιστων να εχουν λογο και γνωμη για το 8% που εχουν, τοτε εχουν δικαιωμα και οι βασιλικοι να εχουν τη γνωμη τους και τις πεποιθησεις τους, εγω παντως δεν εχω πειστει ουτε εχω τα δεδομενα οτι η απομακρυνση της βασιλειας βοηθησε την ελλαδα, το αντιθετο θα ελεγα