#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/10/2013 14:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανατριχίλα προκαλεί «ο όρκος των χρυσαυγιτών»



Ανατριχίλα προκαλεί «ο όρκος των χρυσαυγιτών» που βρέθηκε στο σπίτι του Χρήστου Παππά. Φράσεις που ξεχειλίζουν μίσος και ταυτίζουν την ιδεολογία της ΧΑ με τα χιτλερικά κατασκευάσματα: «Ορκίζομαι ότι θα αγωνισθώ με όλες μου τις δυνάμεις διά την οριστική συντριβή του Εβραίου υπανθρώπου. Εάν ποτέ προδώσω αυτόν τον όρκο, εύχομαι οι Συναγωνιστές μου να με τιμωρήσουν με τον πλέον σκληρό και απάνθρωπο τρόπο. Μάρτυρές μου ας είναι οι θεοί, οι θεοί των Ελλήνων που μου έδωσαν την ευτυχία να γεννηθώ σ’ αυτήν την ιερή Γη».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 05/10/2013 16:09:16

    Με τις υγίες μας! Αφιερωμένο σε όσους πίστευαν τις δικαιολογίες των χρυσαυγιτών όταν τους κατηγορούσαν για ναζιστικό χαιρετισμό, σβάστιγκα και δωδεκαθεϊσμό-σατανισμό. Και για όσους δε το ξέρουν, ο Αδόλφος ήταν σατανιστής-αρχιολάτρης-θεοσοφιστής.

  2. Jim Bim avatar
    Jim Bim 05/10/2013 16:36:00

    Πόσο δειλοί είναι αυτοί οι τύποι, πόσο ρηχοί ιδεολογικά πόσο τσάμπα μάγκες που ενώ έχουν από κράνη, βιβλία, σημαίες, χαιρετισμούς ναζιστικους και χιτλερικούς ΔΕΝ ΤΟ αποδέχονται - ΑΠΟ ΦΟΒΟ.
    ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΠΟΥ θα σώσουν την Ελλάδα .....

  3. DI.KO avatar
    DI.KO 05/10/2013 18:32:13

    Wehret den Anfängen ήταν το σύνθημα στη δεκαετία του '70 όταν έκαναν πάλι την εμφάνιση τους νεοναζιστικά μορφώματα στη Γερμανία. "Αντισταθείτε στο ξεκίνημα" σε ελεύθερη μετάφραση. Αυτό δυστυχώς δεν το πράξαμε στην Ελλάδα.
    Ούτε ο ναζιστικός χαιρετισμός ούτε η άρνηση του Ολοκαυτώματος ποινικοποιείται, όπως σε άλλα κράτη της Ευρώπης. Γιατί άραγε; Ξεχάσαμε τόσο γρήγορα τα Καλάβρυτα και το Δίστομο; Ξεχάσαμε τόσο γρήγορα τα εκατομύρια θύματα του ναζισμού, το Άουσβιτς και το Μπελζενμπέργκεν, το Νταχάου;
    Μήπως είμαστε ο λαός που θέλει να ξεχνάει γιατί έτσι βολεύεται καλύτερα;
    Οι περισσότεροι που ψήφισαν ΧΑ ήξεραν τι σόϊ κόμμα είναι. Όπως και οι περισσότεροι Γερμανοί που έμεναν δίπλα στο Νταχάου ήξεραν τι συμβαίνει εκεί μέσα και ας λένε ότι δεν γνώριζαν τίποτα. Για να ψηφίσεις ΧΑ τη σημερινή εποχή πρέπει να έχεις τον Χίτλερ μέσα σου ή να είσαι σκληρός φασίστας.
    Όλα τ' άλλα είναι ........

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ DI.KO 05/10/2013 19:18:26

      Τώρα ποιός ο λόγος να αποκαθηλώσουν το όνομα του αείμνηστου πρώην Πρωθυπουργού Παναγή Τσαλδάρη από Οδό του Κερατσινίου για να δώσουν το όνομα του αδικοχαμένου Παύλου Φύσσα;
      Αυτό τους ήταν πιο εύκολο να καταργήσουν;
      Γιατί δεν καταργούν του Γρ. Λαμπράκη για παράδειγμα;
      Σε μια εποχή που απαιτείται εθνική ενότητα και συννενόηση κάποιοι ρίχνουν νερό στο μύλο του διχασμού.
      Ολόκληρη οδός Ταϋγέτου είναι δίπλα ακριβώς και ουδόλοως θα στενοχωρείτο ο Ταύγετος αν έφευγε το ονομά του για να τιμηθεί ο αδικοχαμένος Π. Φύσσας.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 05/10/2013 20:18:21

        Τί λές,πιό εὔκολα κουνιέται ἕνας ἄνθρωπος ἀπό ἕνα βουνό...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 05/10/2013 21:04:50

        Έλα ντε. Ο αριστερισμός έχει κολλήσει τα μοτέρ τους... Συγγνώμη τα μυαλά ήθελα να πω.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΣΟΝ ΠΕΝ 07/10/2013 13:49:01

        Γιατί ο Παναγής Τσαλδάρης ήταν δεξιός. Ακόμα δεν το κατάλαβες; Αφορμή έψαχναν. Οι αριστεροδημαρχαίοι του δυτικού Πειραιά τον χαβά τους, ζουν ακόμα στη δεκαετία του '80. Αφού γεμίσαμε με διάφορα πολιτιστικά κέντρα "Μελίνα Μερκούρη¨ και διάφορες πλατειούλες "Γιώργου Γεννηματά" (τα πολιτιστικά και πολιτικά υπερπροϊόντα της παπανδρεϊκής Ελλάδας...), τώρα θυμήθηκαν να ξαναπιάσουν τις αλλαγές των δρόμων από εκεί που τις είχαν αφήσει... Τους βαρεθήκαμε πια...

  4. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 05/10/2013 19:46:48

    Έλληνα, είσαι ανώριμος πολιτικά και κοινωνικά όμως πλέον ΔΕΝ είσαι παιδί. Μετά από 40 χρόνια μεγάλωσες φλώρος, εξαρτημένος, τεμπέλης και θρασύδειλος. Είσαι μεζές στο πιάτο των αλητοπολιτικάντηδων και ΔΕΝ σε σώζει τίποτα. ΟΥΤΕ και ο μάντης που σου γράφει την αλήθεια. Το μόνο που σου μένει είναι να καταφέρουν οι καλοπροαίρετοι να σε ξεγελάσουν μπας και πιάσει τόπο η ρημάδα η ψήφος σου. Καλημέρα.

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 05/10/2013 20:24:09

    Καλό εἶναι νά μή γενικεύουμε καί νά καταδικάζουμε ἀβίαστα μισό ἑκατομύριο ψηφοφόρους.
    Δέ λέω ὅλοι,ἀλλά κάποιοι σίγουρα παραπλανήθηκαν καί πάνω στήν ἀπελπισία τους ἀπό τή δύσκολη οἰκονομικά καί ἠθικά ἐποχή πού βιώνουμε,ἔδωσαν-κακῶς-ἐκεῖ τήν ψήφο τους.
    Θά ἔχουμε ὅμως ὅλο τό δικαίωμα στίς ἐπόμενες ἐκλογές νά τούς καταδικάσουμε ἄν τούς ξαναψηφίσουν. Τότε μποροῦμε νομίζω νά ποῦμε ὅτι πραγματικά ἤξεραν.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Κυθήριος 05/10/2013 22:20:12

      ᾿Αγαπητέ Κὑθήριε,

      Πιστεύω ὅτι οἱ περισσότεροι ψηφοφόροι ἐπικρότησαν τό "κυνῆγι τῶν λάθρο". ῞Οντως, τό μεγαλύτερο πρόβλημα τῆς ῾Ελλάδας εἶναι ἡ λαθρομετανάστευση.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Φωτεινή 05/10/2013 22:58:40

        Ἀκριβῶς ἀγαπητή Φωτεινή!
        Διάβασε,στίς γειτονιές πού δροῦσε ἀνεξέλεγκτα ἡ Χ.Α.(Νίκαια καί ἀλλοῦ),ὁ κόσμος τῶρα πού τήν ἀποκαθήλωσαν αἰσθάνεται ἀνακουφισμένος,ἤ συνεχίζει νά ζεῖ μέ τό φόβο τῆς δράσης τῶν λαθρομεταναστῶν;

      • Ύπαρ avatar
        Ύπαρ @ Φωτεινή 05/10/2013 23:24:52

        Ακριβώς!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 06/10/2013 18:12:41

      Συμφωνώ απόλυτα Κυθήριε...

  6. τάσος avatar
    τάσος 06/10/2013 00:50:04

    ο γερμένης πάντως έσκασε με μπλουζάκι death στη γαδα, ενώ ο chuck ήταν μισός εβράιος.

  7. gonzilaus avatar
    gonzilaus 06/10/2013 03:08:00

    Έλα ντε. Δεν μπορούσαν πριν πεθάνει να τον πάνε παραδίπλα να μην μας χαλάσουν και τον δρόμο; Σαν το ανέκδοτο. Χέρι στο χαντάκι, Σώμα στο χαντάκι, κεφάλι στο οδοστρ οδοστρ χαντάκι. Θα μας τρελάνετε;

    • Ναύτης avatar
      Ναύτης @ gonzilaus 06/10/2013 11:37:55

      Εσύ φίλε μου αυτούς περίμενες για να αναρωτηθείς;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ gonzilaus 07/10/2013 13:56:44

      Κάθε πασόκος και αριστερός στην Ελλάδα δικαιούται να έχει ένα δρόμο στο όνομά του, έστω για μερικά χρόνια (μέχρι να τον ξαναλλάξουν). Είναι κάτι σαν τα 5 λεπτά δημοσιότητας.
      Τώρα που το σκέφτομαι, η μόνη πιθανότητα να απαλλαγούμε από "πλατείες Ανδρέα Παπανδρέου" και "Γιώργου Γεννηματά" στην Ελλάδα, είναι αν σκοτώσει εκεί κανένας ανεγκέφαλος μαχαιροβγάλτης χρυσαυγίτης κάποιον αριστερό. Οπότε, η πλατεία θα πάρει το όνομα του αριστερού, μέχρι νεωτέρου περιστατικού...

  8. gonzilaus avatar
    gonzilaus 06/10/2013 03:09:49

    Τι λέτε; οι περισσότεροι είναι ανακουφισμένοι γιατί πουλούσαν προστασία. Πλάκα μου κάνετε; Κάνετε κριτική από την Κηφησιά και δεν έχετε έρθει ποτέ στο Πέραμα;

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar