#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/07/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναταραχή στο ΠΑΣΟΚ για την Παιδεία



Η εσωκομματική κόντρα Βενιζελικών και αντι-Βενιζελικών οξύνεται με αφορμή το νέο νόμο για την Παιδεία

Ο εξοβελισμός των κορυφαίων στελεχών του ΠΑΣΟΚ, από τις υπουργικές καρέκλες, τους έχει οδηγήσει  να κηρύξουν έναν ιδιότυπο πόλεμο απέναντι στον Πρόεδρο του Κινήματος. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η Άννα Διαμαντοπούλου, που χθες, ύστερα από μέρες σιωπής, ξεσπάθωσε απέναντι στις ρυθμίσεις, που προώθησε το Υπουργείο Παιδείας στον δικό της νόμο

Με μία οξύτατων τόνων ανακοίνωση υποστήριξε ότι «η προβαλλόμενη ως συμφωνία των τριών αρχηγών στην αλλαγή ενός νόμου επειδή αρνούνται να τον εφαρμόσουν βίαιες μειοψηφίες και δημόσιοι λειτουργοί που υπηρετούν δικές τους σκοπιμότητες είναι ύβρις για τη Δημοκρατία».

Από το Περιβάλλον του Βενιζέλου χαρακτηρίζουν πολιτικά άστοχή τη δήλωσή της πως «είναι ύβρις για τη Δημοκρατία οι προωθούμενες ρυθμίσεις», μιας και στη πράξη ο νόμος δεν είχε εφαρμοστεί ποτέ.

Πολλοί «σύντροφοί της» δε ξεχνούν επίσης πως ένα χρόνο πριν οι μαθητές έκαναν μαθήματα με …φωτοτυπίες» γεγονός που κόστισε στην εικόνα της προηγούμενης κυβέρνησης.

Θεωρούν επίσης απαράδεκτο να υποκινεί τέτοιου είδους διαδικασίες και να προσπαθεί να σύρει τον κύκλο επιρροής της -που εδράζεται στον ακαδημαϊκό εκσυγχρονιστικό κύκλο-σε μια περίοδο που η κυβέρνηση προσπαθεί να σώσει τη χώρα.

Πληροφορίες αναφέρουν στον μεταξύ  με τις απόψεις της κ. Διαμαντοπούλου στο θέμα της Παιδείας συμφωνούν και άλλα κορυφαία στελέχη του παραπαίοντος ΠΑΣΟΚ όπως ο Γ. Ραγκούσης και ο Α. Λοβέρδος.

Από την άλλη μεριά , ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Μιχάλης Χρυσοχοΐδης ζήτησε και είδε χθες εκτάκτως τον κ. Βενιζέλο, για να του επισημάνει ότι το ΠΑΣΟΚ οφείλει να παρακολουθεί στενά και να προσέχει τον τρόπο με τον οποίο θα επιχειρηθεί να προχωρήσουν οι αποκρατικοποιήσεις, ζητώντας διαφάνεια και καθαρότητα. Η κίνηση Χρυσοχοϊδη εκλήφθηκε ως «καμπανάκι» προ τον Βενιζέλο και μαζί με τις διαφωνίες Διαμαντοπούλου και την εντεινόμενη φημολογία για τη δημιουργία νέου κόμματος στο χώρο της Κεντροαριστεράς δημιουργούν ένα εκρηκτικό σκηνικό και καθιστούν τις εξελίξεις στο ΠΑΣΟΚ παράγοντα αστάθειας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. avanti avatar
    avanti 31/07/2012 10:34:22

    Εάν διαφωνεί η Διαμαντοπούλου, ο ΓΑΠ και ο Ραγκούσης με τον νέο νόμο, τότε ο υπουργός παιδείας βρίσκεται σε καλό & σωστό δρόμο!
    Είναι αδύνατον εκ του αποτελέσματος, οι ως άνω, να θεωρηθεί ότι μπορούν να αποφασίσουν ή έχουν αποφασίσει, θετικά για το οτιδήποτε αφορά την χώρα.

  2. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 31/07/2012 12:42:05

    Και όμως αγαπητέ. Οι μεγαλύτεροι θαυμαστές της Άννας από πέρυσι τον Αύγουστο βρίσκονται εδώ μέσα. Ρίξε μια ματιά στα σχόλια της ανάρτησης "Οι βασικές αρχές του νομοσχεδίου για την ανώτατη εκπαίδευση" και θα εκπλαγείς. Και δεν μπορεί όλοι αυτοί να περιμένανε να εκλεγούν στα συμβούλια διοίκησης ως εξωτερικοί. Την έχουν πιστέψει την κυρία ...

  3. niknikopol avatar
    niknikopol 31/07/2012 13:56:29

    έτσι παρηγοριέστε??? καλά.....

  4. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 31/07/2012 14:51:56

    Mα είναι ποτέ δυνατόν, οτιδήποτε είναι αντίθετο με τις απόψεις της κ. Διαμαντοπούλου να αποτελεί "ύβριν για την Δημοκρατία" ;;;; Δέν ντρέπονται λιγάκι με την υπέρμετρη υπεροψία τους;; Ας καθίσει στο σπίτι της η εν λόγω κυρία. Αρκετά "προσέφερε " στην Ελλάδα. Ας μας αφήσει ήσυχους να πορευθούμε κατα πως νομίζουμε με την νέα Κυβέρνηση υπό τον Α.Σαμαρά!

    • tiramola avatar
      tiramola @ Κώστας τουρίστας. 31/07/2012 16:19:27

      Αυτός ο νόμος δεν είχε ψηφιστεί κατά γράμμα και από σύσσωμη την ΝΔ?

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ tiramola 31/07/2012 17:10:10

        Εμένα με πειράζει που θεωρεί οτι, οτιδήποτε πέρα απο τις δικές της απόψεις για οποιοδήποτε θέμα, ( γιατι έχει αντιδράσει με τον ίδιο τρόπο καί για άλλα θέματα) είναι λάθος και "ύβρις για την Δημοκρατία". Μεγάλη κουβέντα και προκλητική.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Κώστας τουρίστας. 31/07/2012 17:15:48

          Φυσικά και είναι ύβρις για τη δημιοκρατία από την στιγμή που μιά μειοψηφία επιβάλει την άποψή της αλλάζοντας ένα νόμο που ψηφίστηκε από 240 βουλευτές.

  5. Fontas90 avatar
    Fontas90 31/07/2012 17:50:37

    Το να μιλάνε η Διαμαντοπούλου που κατέστρεψε την ήδη διαλυμένη παιδεία και ο Λοβέρδος που διέλυσε ό,τι υπήρχε απ'την Υγεία,είναι σα να κάνει διάλεξη ο Ηρώδης για την μη αναγκαιότητα της έκτρωσης....

    • Ηλίας avatar
      Ηλίας @ Fontas90 01/08/2012 10:11:19

      Ντροπή σας ρε. Κρίνετε μόνο από τα ονόματα και σας ενδιαφέρει μόνο η επικοινωνιακή πλευρά του θέματος. Ο νόμος της Διαμαντοπούλου ψηφίστηκε από 240 βουλευτές και δεν εφαρμόστηκε ποτέ λόγω συντεχνιών, Βενιζέλου και μέρους της ΝΔ (και του ΣΥΡΙΖΑ). Ο Λοβέρδος που "διέλυσε την υγεία" απλά δεν πρόλαβε να συμμαζέψει αυτά... των Κακλαμάνη και Αβραμόπουλου (να μην αρχίσω να θυμίζω τις φοβερές επιτυχίες τους).

  6. Θ.Δ. avatar
    Θ.Δ. 31/07/2012 19:28:57

    Για ακομα μια φορα τα "πριγκηπατα" των πανεπιστημιων ξεφτιλισαν το ελληνικο συνταγμα και την ελληνικη βουλη!
    Ας κηρυξουν και την ανεξαρτησια τους να τελειωνουμε!
    Αλλα θελω να δω μετα που θα βρισκουν λεφτα για να κανουν δωρακια σε ηθοποιους και γαμους στο φαναρι!
    Στρατο παντως εχουν και μαλιστα ισχυρο!Δεκαδες πανεπιστημιακοι χωροι εχουν μετατραπει σε στρατοπεδα κουκουλοφορων με ειδικα εργαστηρια κατασκευης μολοτωφ.
    Το μηνυμα που βγαινει απο αυτο το γεγονος ειναι ενα!Οτι η δημοκρατια αναγνωριζει το πανεπιστημιο αλλα τον πανεπιστημιο δεν αναγνωριζει την...δημοκρατια και το συνταγμα!
    Και ας μην βιαζομαστε.Ο νομος συντομα θα πεταχτει στο καλαθο των αχρηστων!

  7. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 01/08/2012 01:48:55

    ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΟΛΑ!!!!!!!

  8. nikos avatar
    nikos 01/08/2012 22:43:02

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΦΥΛΑΚΗ ΟΛΗ Η ΣΙΜΟΡΙΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΟ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΚΤΩΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΩΤΕΡΑ ΘΑ ΕΡΧΩΝΤΕ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΨΕΙ ΤΟΣΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΥΦΗΖΗ ΕΝΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΚΗ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ .ΠΡΟΔΩΤΕΣ.