13/05/2012 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναταραχή στον ΣΥΡΙΖΑ από την στάση Τσίπρα

To πολιτικό αδιέξοδο είναι πλέον εμφανές με ευθύνη του Αλέξη Τσίπρα ο οποίος, διαβάζοντας τις δημοσκοπήσεις που τον βγάζουν πρώτο κόμμα σε ενδεχόμενες επαναληπτικές εκλογές, εμφανίζεται αδιάλλακτος.

Ωστόσο, στους κόλπους του ΣΥΡΙΖΑ επικρατεί αναταραχή και συγκρούσεις απόψεων καθώς η σκληρή γραμμή που βάζει σε κίνδυνο την Ελλάδα, έχει αρχίσει και ενοχλεί ιδιαίτερα τους πλέον νουνεχείς συντρόφους του κ. Τσίπρα.

Σύμφωνα με πληροφορίες, υπάρχουν στελέχη που έχουν αρχίσει και ασκούν κριτική στον Τσίπρα διότι έχει εγκλωβιστεί στα συνεχή «όχι». Το βασικό σημείο της κριτικής είναι ότι επικρατεί θολούρα στο θέμα των συνεργασιών. Λένε δηλαδή ότι δεν είναι δυνατόν ο ΣΥΡΙΖΑ να ζητά απλή αναλογική η οποία εκ των πραγμάτων οδηγεί σε κυβερνήσεις συνεργασίας και την ίδια στιγμή να μη συνεργάζεται όταν του το ζητούν.

Αν σήμερα είχαμε απλή αναλογική οι βουλευτές θα μοιράζονταν με τέτοιο τρόπο που σε καμιά των περιπτώσεων δε θα υπήρχε κόμμα που θα είχε αυτοδυναμία. Εκτός κι αν ο Τσίπρας πιστεύει ότι θα πάρει πάνω από 50%. Άρα λοιπόν, μαζί με την απλή αναλογική φτάνει το τέλος των αυτοδυναμιών και αρχίζει η περίοδος των υποχρεωτικών συνεργασιών. Τότε ο ΣΥΡΙΖΑ θα πρέπει να συνεργαστεί και με... μνημονιακούς, επομένως γιατί τώρα έχει στυλώσει τα πόδια του;

Αυτό και μόνο δείχνει ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη γραμμή στην Κουμουνδούρου ενώ κάποιοι έχουν αρχίσει και λένε επίσης ότι ίσως να μην προλάβει ο ΣΥΡΙΖΑ να μετασχηματιστεί σε ενιαίο κόμμα και να συνενώσει τις 12 και πλέον συνιστώσες του. Σ' αυτή την περίπτωση, και με βάση τον εκλογικό νόμο ο συνασπισμός κομμάτων δε μπορεί να πάρει το μπόνους των 50 εδρών σε περίπτωση που καταλάβει την πρώτη θέση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τάσος avatar
    τάσος 13/05/2012 17:20:21

    δώστε γρήγορα τη δυνατότητα στον αλέξη να κάνει μια κυβέρνηση της ευρύτερης αριστεράς μαζί με κατσέλη, οικολόγους, γσεε, αδεδύ, ολμέ, wwf κλπ, μη γίνει πάλι του δεκέμβρη το κάγκελο.

    http://www.youtube.com/watch?v=mjbt--pmRZI

    • chris avatar
      chris @ τάσος 13/05/2012 19:31:30

      Εκλογες τωρα.
      Η προηγουμενη Κυριακη εδειξε σαφεστατα οτι οι Ελληνες δεν θελουν το μνημονιο.
      Οι επομενες θα δειξουν εαν επιμενουν και εαν ειναι ετοιμοι να υπερασπισουν την επιλογη τους.

  2. monson avatar
    monson 13/05/2012 17:22:24

    Απορω γιατι απορουν για το μπαχαλο που επικρατει στις...συνιστωσες!! τοσες που ειναι εχουν χασει μπαλα!! εξαλλου ποιος μας λεει οτι μεταξυ τους ποτε συμφωνουνσαν??

    Αυτα ας τα βλεπουν ολοι αυτοι...που απο...τιμωρια και..θυμο εριξαν την ψηφο τους ΟΠΟΥ ΛΑΧΕΙ!!

  3. Νικηφορος Φωκας avatar
    Νικηφορος Φωκας 13/05/2012 17:31:18

    Καποιοι αποστεωμενοι αριστεροι θελουν να κρυφτουν αλλα η χαρα δεν τους αφηνει… γιαυτο και για να τους προσγειωσουμε απο την απεραντη γραφικοτητα τους και το αστειο οραμα του καραγκιοζ-πρωθυπουργου Τσιπρα τους υπενθυμιζω :

    1/ το συριζαριο εχει 16.5 %….. οσοι παιρνετε ληγμενα και το βλεπετε γυρω στο 30% η κοψτε τα ληγμενα η να μας πειτε που θα βρειτε αλλο ενα εκατομμυριο ψηφοφορους Περιμενετε ψηφους απο Χρυση Αυγη ? απο ΚΚΕ ? απο Καμμενο η απο ΝΔ ? – στο Πασοκ που το λεηλατησατε εμειναν μονο κεντρωοι που πιο ευκολα ψηφιζουν ΝΔ παρα ενα κομμα ακροαριστερο οπως η Συριζα…

    2/ η Συριζα ειναι ενα ΑΝΤΕΘΝΙΚΟ κομμα και αυτο δεν το λεω εγω το λενε οι ιδιοι, αν διαβασετε τις θεσεις τους για Σκοπιανο, Ελληνοτουρκικα, Κυπριακο αλλα και την γελοιοτητα να δινει ιθαγενεια σε οποιον ξενο πηδαει -ανενοχλητα- τα συνορα της χωρας μας φτανει…

    3/ ακομη και αν ερχοτανε ποτε στην εξουσια (εστω και για να γελασουμε οπως του ειπε ο Σαμαρας με την στηριξη του στη Βουλη) ΔΕΝ θα μπορουσε να κανει το παραμικρο αφου οι μονες ιδεες που κατεθεσε στο προγραμμα του (της πλακας) εφαρμοζονται ΜΟΝΟ με ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ και ΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΟΧΟ να γινει η χωρα Βορειος Κορεα η Αλβανια (κομμουνιστικη οπως την λατρεψε τοσο και ο θλιβερος Γλεζος…) απλα διοτι δεν ειναι ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ παρα γιαλαντζι κομμουνιστες που εναγκαλιζονται σφιχτα ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΛΩΡΟΥΣ που μονιμως τα στελεχη του τρεχουν να τα βγαλουν απο την ΓΑΔΑ και να τα προστατεψουν.

    Κανενα δεν μπορουν να κοροιδεψουν πια , ισως κοροιδεψαν ενα μικρο ποσοστο αφελων αλλα αυτοι μας τελειωσαν…

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2012 18:57:22

    Κάθε λεπτό που περνάει με τη χώρα ΑΚΥΒΕΡΝΗΤΗ εξ αιτίας των ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΩΝ του Τσιπράκη ξεκατινιάζονται και ξεμπροστιάζονται όλο και περισσότερο οι ανεκδιήγητοι κρατικοδίαιτοι μπάχαλοι που λέγονται συριζαίοι.

    ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΜΙΑ: ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΝΑ ΑΙΜΑΤΟΚΥΛΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

    ΗΔΗ ΑΡΧΙΣΑΝ ΚΑΤΙ ΠΡΟΒΕΣ...

    Η πολιτική αλεπού που λέγεται ΚΚΕ τον περιμένει στη γωνία, με σαφώς πιο υπεύθυνη στάση (τηρουμένων των αναλογιών βέβαια, να μη ξεχνιόμαστε...)

    Τελείωνε Τσίπρα γιατί συνεχώς αυτοκτονούν (10 αυτοκτονίες είχαμε αυτή την εβδομάδα) και το ΑΝΑΘΕΜΑ δεν θα κάνει διακρίσεις σε πολύ λίγο διάστημα!

    Πάρε στα στιβαρά σου χέρια τη διακυβέρνηση και δείξε άλλη μια φορά... στους Έλληνες τι είναι σε θέση... να κάνει "μια κυβερνώσα αριστερά" επιτέλους!...

    Όχι τίποτα άλλο, ΑΔΗΜΟΝΕΙ ΚΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΥΠΕΞ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

    Περιμένει και το Αμέρικα πως και πως να γκρεμιστεί το ευρώ.

    Η αμερικανόπνευστη αριστερά (occupy Wall, κινήματα Soros, αραβική "άνοιξη") θα φέρει το θρίαμβο για το δολάριο!

    ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 13/05/2012 19:19:46

      ΤΕΛΕΙΩΝΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

      ΠΑΡΤΕ ΤΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΣEΦΕΡΕ Η ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ TΣΑΛΙΜΑΚΙΑ!

      ΞΗΓΗΘΗΚΑΜΕ ΝΟΜΙΖΩ!

      Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟ ΚΟΜΜΑ.

      ΡΙΖΕΣ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!

    • ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
      ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ @ αλλενάκι 13/05/2012 22:30:43

      !!!!!!!!!!!!!!!

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 13/05/2012 19:13:53

    Ο Τσίπρας θα γινόταν πιστευτός για μια ΚΑΘΑΡΗ και ΑΤΑΛΑΝΤΕΥΤΗ (χα χα... τι αριστερά τσιτάτα από α-στερητικό είναι αυτά...) θέση του υπέρ της δραχμής, εάν δεν ήταν λαθρομεταναστολάγνος.

    Ως γνωστόν,

    Ή Ευρώ και αλβανοπακιστανό, ή ΔΡΑΧΜΗ ΚΑΙ ΑΝΑΙΜΑΚΤΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ !!!

    Αν είχα ακούσει αυτό το επιχείρημα από το στόμα του, θα τον έβλεπα με κάπως πιο θετικό μάτι.

    Αλλά είναι ο μέγιστος υποκριτής καιροσκόπος.
    Θέλει και την πίτα ολόκληρη (επιστροφή στη δραχμή) και το σκύλο χορτάτο... (έτοιμο ξενόφερτο στρατό αλλόφυλων και αλλόθρησκων ψηφοφόρων, και όχι μόνο...)

    Και τα δύο μαζί δεν γίνεται...
    Οι αλβανοπακιστανοί -στο μεγαλύτερο μέρος τους- θα σκορπίσουν στους πέντε ανέμους μόλις έρθει δραχμή ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥΣ ΣΚΛΗΡΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΑΝΙΣΤΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ!!!. Θα μείνει ένα ελάχιστο τμήμα, απολύτως διαχειρίσιμο και ελέγξιμο.

    Γι'αυτό ο Τσίπρας είναι μέγιστος καιροσκόπος.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ αλλενάκι 13/05/2012 21:07:34

      Γιά πές μου σέ παρακαλῶ ἀλλενάκι ἓνα πράγμα μόνο:γιατί στό καλό τούς θέλει τόσο τούς λαθρομετανάστες;Τόσο πολύ τους ἀγαπάει,πού μισεῖ τούς Ἓλληνες;

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/05/2012 21:26:08

        Είναι "ανθρωπιστές" ΚΥΘΗΡΙΕ.
        Επιλεκτικά... φυσικά...

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ αλλενάκι 14/05/2012 00:47:22

          Μόλις μέ βοήθησες νά ἀνακαλύψω ἂλλο ἓνα ἐλάττωμά μου...,δέν εἶμαι καθόλου ἀνθρωπιστής!
          Ἒ,ρε βρεγμένη σανίδα πού τούς χρειάζεται...

  6. ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΙΣΘΕΝΗΣ 13/05/2012 19:21:22

    Προ ημερών κάποιοι καφενόβιοι τύποι του Κολωνακίου και κάποιες επαγγελματίες αοιδοί ψηφοφόροι του Σύριζα, καθύβριζαν τους συμπατριώτες μας που ψήφισαν για τους δικούς τους, κατανοητούς για πολλούς από εμάς λόγους, την ακροδεξιά.
    Να δούμε τώρα με την επερχόμενη κορύφωση του δράματος και την άγρια επιστροφή στη δραχμούλα που θα τρέχουν να κρυφτούν τα φαιδρά αυτά υποκείμενα,οι συνιστώσες και τα μέλη.

  7. sxolioblog avatar
    sxolioblog 13/05/2012 19:37:36

    οταν καποιοι ηρεμησουν - που λενε οτι ναναι απο την εποχη της συγκυβερνησης Παπαδημου - δε μου λετε κι εμενα γιατι να πιεζουμε τον Τσιπρα να συγκυβερνησει με ΝΔ και ΠΑΣΟΚ κι οχι τον Καμμενο ? Δεν ειναι πιο ομορος χωρος με την ΝΔ ?

    Οκ δεν πηγαμε καλα στις εκλογες αλλα θα παμε καλυτερα μ αυτο το παραληρημα ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ sxolioblog 13/05/2012 20:15:10

      Μα δε θέλει ο 2ος να κυβερνήσει και θέλει ο 4ος; Και με τι πρόγραμμα για παιδεία και υγεία; Αφού ούτε νεκρός λέει. Μη δουλευόμαστε λεβέντη μεταξύ μας. Καίγεται η Ελλάδα και ασχολείσαι με τον Καμμένο...

  8. mitsos avatar
    mitsos 13/05/2012 21:20:42

    Δυστυχώς λαικιστες τύπου Τσιπρα γνωρίζουν πρωτοφανή άνοδο. Το πρόβλημα είναι το ευρω και μονο η ΕΚΤ μπορεί να το λύσει με αμεση χρηματοδότηση των κρατων αυτό όμως θα αλλαξει μόνο σε ευρωπαικό επίπεδο μετα απο πιεση χωρων η Γαλια και θελει δουλεια σοβαρή δεν μπορει να το αλλαξει ο Τσιπρας μονος του. Η Γερμανικη προτεσταντικη ηθική καταστρεφει αλλη μια φόρα την Ευρώπη, αυτη την φορά κατηγορώντας την Ελλαδα για ανηθικοτητα και παραποιηση στοιχειων οπως αλλοτε οι Ναζί κατηγορούσαν τους Εβραιους για ανήθικους επειδή δηθεν πρόδοσαν τους Γερμανους στον Α' παγκόσμιο πόλεμο για να πλουτισουν οι εβραικες επιχειρησεις της Ευρώπης. Δυστυχως με μονο εναν Ακη στην φυλακή το δηθεν ηθικο πλεονεκτημα των Γερμανων θα συνεχισει να ισχυει. Και ειναι δηθεν το ηθικο πλεονεκτημα λογων της εισαγομενης διαφθορας τυπου Siemens, Ferostal των δηθεν ηθικα ανωτερων Γερμανων.

  9. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 13/05/2012 22:33:00

    Ο κ. Καμμένος κατέθεσε επτά προτάσεις. Ουσιαστικα δε διαφέρουν καθόλου από τις εκπεφρασμένες διαχρονικές θέσεις της ΝΔ και του Αντώνη Σαμαρά. Μήπως πρέπει να δούμε ψύχραιμα, με ορίζοντα και κάποια ευελιξία τα πράγματα σε αυτή την κατεύθυνση σε συνάρτηση και με το προσκλητήριο του Προέδρου Αντώνη Σαμαρά; Στην πολιτική η ικανότητα να προσαρμόζεις την τακτική σου στα δεδομένα για να επιτύχεις το στρατηγικό σου στόχο δεν είναι αμαρτία. Άλλωστε από τη διατύπωσή τους όπως τις διάβασα στον "Ελεύθερο Τύπο" αφήνουν περιθώρια προσέγγισης διότι δείχνουν χρονικό ορίζοντα βάθους. Χρειάζεται περίσκεψη και ήρεμη προσέγγιση. Ο κόσμος των ΑΝΕΛ είναι δικοί μας άνθρωποι.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Εύμηλος 13/05/2012 23:14:58

      Τον Βενιζέλο τον ρώτησες αν συμφωνεί?

  10. Nik avatar
    Nik 14/05/2012 00:42:25

    "Περιμένει και το Αμέρικα πως και πως να γκρεμιστεί το ευρώ.
    Η αμερικανόπνευστη αριστερά (occupy Wall, κινήματα Soros, αραβική “άνοιξη”) θα φέρει το θρίαμβο για το δολάριο!
    ΚΑΙ Ο ΝΟΩΝ ΝΟΗΤΩ!"

    Ευστοχο σχόλιο! Και να μην ξεχνάμε ποιοι και πως, και πόσο λυσσαλέα, υποστήριξαν το σχέδιο Αννάν. Εκείνα επιβεβαιώνουν τούτα.

  11. dim avatar
    dim 14/05/2012 02:35:18

    Ας τους πει κάποιος στους Συριζαίους, που μιλάνε συνέχεια για τον εκλογικό νόμο, ότι αν είχαμε απλή αναλογική όπως θέλουν, σήμερα θα έβγαζαν 50 βουλευτές, αντι για 52 που τους έδωσε τώρα ο "κάλπικος εκλογικός νόμος". Αλλα δεν είναι τσακάλια οι δικοι μας, όταν ακούγονται αυτές οι μπούρδες στα πάνελ, να απαντανε αμέσως για το ανακόλουθο της συλλογιστικής τους.

    ΟΚ και η ΝΔ θα είχε 57 αντι για 108, αλλά το κεντρικό θέμα της εβδομάδας των διερευνητικώνδεν ήταν αν θα κάνει κυβέρνηση τώρα η ΝΔ, αλλά αν θα έκαναν κυβέρνηση οι αριστεροί, και έλεγαν ότι δε βγαίνουν τα κουκιά, λόγω του εκλογικού νόμου και του μπόνους των 50 εδρών. Και οι αριστεροί, που όλοι μπήκαν στη βουλή, θα είχαν λιγότερες έδρες με απλή αναλογική. Οι μόνοι εν δυνάμει σύμμαχοι τους που μείνανε εκτός βουλής θα ήταν οι Οικολόγοι με 9 βουλευτες, η Κατσέλη με 2 βουλευτές, ο Καζάκης με 1 βουλευτη, και ο Λεβέντης με 1 βουλευτή!

    Όλες οι άλλες έδρες με απλή αναλογική θα πήγαιναν σε κεντροδεξιά κόμματα: ΛΑΟΣ 9 βουλευτες, ΔΗΣΥ 8, ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ 7, ΔΡΑΣΗ 5

    Ας τελειώνουμε λοιπόν και με αυτό το παραμύθι.

    (τώρα για οποιον απορεί γιατι συμβαίνει αυτό, είναι απλά μαθηματικά, γιατί τα κόμματα δεν μπήκαν ήταν 19%, και άρα επι 3 = 57 έδρες, ενώ το μπόνους είναι 50 έδρες, άρα κατα 7 έδρες βγήκαν κερδισμένα και τα υπόλοιπα κόμματα που μπήκαν στη βουλή)