#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2010 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Αναταραχή στη ΝΔ», ή τρικυμία εν κρανίω;

 

«Νέο χτύπημα Μητσοτάκη» χαρακτηρίζει σήμερα ανοικτά η «Ελευθεροτυπία» - και υπονοούν άλλοι - τη « νέα αποδόμηση της κυβέρνησης Καραμανλή» στην οποία προχώρησε Κ. Μητσοτάκης, «παίρνοντας μάλιστα θέση υπέρ μιας εξεταστικής επιτροπής που θα διερευνήσει την τυχόν παραποίηση των οικονομικών στατιστικών στοιχείων».

Οι δηλώσεις του Επίτιμου ( για τις οποίες γράφουμε και άλλου http://www.antinews.gr/?p=31066) συνδυάζονται φυσικά με την διαφοροποίηση της Μαριέττα Γιαννάκου, αλλά και του αναπληρωτή του Α. Σαμαρά στον τομέα της οικονομίας Θ. Καράογλου, από τη δήλωση του ίδιου του προέδρου της ΝΔ ότι στις 100 μέρες του ΠΑΣΟΚ εγκαθιδρύθηκε «ακυβερνησία». Ο κ. Καράογλου χαρακτηρίζει μάλιστα «βαριά κουβέντα» την «ακυβερνησία».

Δεν γνωρίζουμε φυσικά αν όλες αυτές έγιναν ύστερα από κάποιον συντονισμό. Αν και η πιάτσα βοά ότι ο Μητσοτάκης ανέλαβε προσωπικά τον χειρισμό της «αντιπολίτευσης στον Σαμαρά», κάνοντας προς το παρόν στην άκρη τη Ντόρα, ή ζητώντας την εκδίωξη στελεχών του γραφείου της που θεωρεί υπεύθυνα για την αποτυχία της να εκλεγεί πρόεδρος της ΝΔ.

Η αίσθησή μας όμως είναι ότι ο Μητσοτάκης επιλέγει απέναντι του Σαμαρά το μόνο παιχνίδι που ξέρει καλά: την υπονόμευση και την αμφισβήτηση, με την δημιουργία συνεχών τριβών και τριγμών. Στόχος του να ρίξει τη ΝΔ στην εσωστρέφεια και να καλλιεργήσει ένα κλίμα διάσπασης εν όψει του Συνεδρίου.

Οι προσπάθειες αυτές γίνονται πλέον καθημερινά αντιληπτές και στο Διαδίκτυο. Όπου διάφοροι γνωστοί από την προεκλογική διαδικασία στη ΝΔ επιχειρούν να πλαγιοκοπήσουν τον Σαμαρά και από «φιλελεύθερη» και από «ακροδεξιά» σκοπιά με τα γνωστά εξουσιαστικά μοτίβα: Να ζητήσει εκλογές τον Μάρτιο, να κατεβεί στους δρόμους και να ανατρέψει την κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, να ζητήσει δημοψήφισμα κοκ.

Που θα οδηγήσουν όλα αυτά και ποια θα είναι η αντίδραση του Σαμαρά θα το δούμε. Αναφορικά όμως με τις διαφωνίες περί «ακυβερνησίας», είναι σαφές πως υφίσταται όταν υπάρχει κυβέρνηση, αλλά δεν μπορεί να ελέγξει την κατάσταση, αυτό δηλαδή που συμβαίνει σήμερα.

Όταν  λοιπόν κάποιος, όπως η κ. Γιαννάκου και ο κ. Καράογλου, διαφωνεί σήμερα με αυτόν τον ορισμό, δυο τινά μπορεί να συμβαίνουν: Ή δεν αντιλαμβάνεται την κατάσταση, ή τείνει χείρα βοηθείας προς το παραπαίον ΠΑΣΟΚ, ή μερίδα του.

Άλλωστε και ο Κ. Μητσοτάκης από τον Παπαδήμο και τον Σημίτη ζήτησε να σώσουν τη χώρα, όχι από τη ΝΔ.

Αναφορικά τώρα με τις εκτιμήσεις διαφόρων ότι ο Μητσοτάκης  στρέφεται κατά του Καραμανλή για να δημιουργήσει πρόβλημα στον Σαμαρά επειδή υποτίθεται στηρίχτηκε πάνω του για να εκλεγεί, καλά πληροφορημένοι παρατηρητές σχολιάζουν: «κούνια που τον κούναγε» (τον Μητσοτάκη).

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/01/2010 23:12:01

    Μεγάλη φούρια τελευταία από τους ακολούθους ενός ανοϊκού γέροντα. Ειδικά με την στήριξη προς το GAP μου φαίνεται πως οι εκλογές είναι κοντά.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Orestios 15/01/2010 23:33:33

      Όχι μόνο τον ΓΑΠ αλλά και τον ίδιο τον διάολο θα στήριζε. Ειδικά μετά το χουνέρι που έπαθε με την Θεοδώρα. Και όχι τίποτε άλλο. Δεν προλαβαίνει να φτιάξει το Profile του Κυριάκου.
      Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις! Ακόμα και ο χάρος, μάλλον τον φοβάται!!!!!

  2. karenin avatar
    karenin 15/01/2010 23:14:42

    Και ο Γιακουμάτος, κάτι ψέλιζε και αυτός σήμερα ότι λυπάτε που δεν έριξε τον Καραμανλή τότε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ karenin 15/01/2010 23:24:26

      Κάτι μύρισε σήμερα. Ποιός έκλασε?

  3. mara avatar
    mara 15/01/2010 23:36:05

    Δεν βλέπετε πως παρουσιάζουν τις δηλώσεις Σαμαρά τα ΜΜΕ??? Εντελώς τηλεγραφικά, λές και δεν έχουμε αξιωματική αντιπολίτευση και φυσικά ούτε αρχηγό. Η τακτική εμφανέστατη για να δείχνουν ότι ο Σαμαράς είναι ανύπαρκτος. Αυτή την εικόνα θέλουν να καλλιεργήσουν και είναι όλοι μέσα στο "παιχνίδι" Μητσοτάκης, Καρατζαφέρης και φυσικά οι γνωστοί... δημοσιο...κάφροι. Τα ίδια δεν έκαναν και κατά την διάρκεια της προεκλογικής περιόδου των εσωκομματικών εκλογών της Ν.Δ.??? Αν κάποιος δεν είχε πρόσβαση στο διαδίκτυο και η μόνη ενημέρωση του ήταν από τα κανάλια, θα πίστευε ότι η Ντορίτσα κάνει περίπατο και το θέμα της εκλογής της, είναι καθαρά τυπικό και διαδικαστικό.
    Τώρα στόχο έχουν να δημιουργήσουν αμφισβήτηση στον κόσμο που στήθηκε ατελείωτες ώρες να ψηφίσει Σαμαρά, άν πραγματικά άξιζε ο κόπος. Θέλουν να κάνουν τον κόσμο να πιστέψει ότι τελικά ήταν "άνθρακες ο θησαυρός".
    Πάλι μας γράφουν κανονικά. Δεν διδαχτήκανε τίποτα από αυτό που είδανε στις 29??? Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα το καταλάβουν καλύτερα, γιατί οι περισσότεροι από αυτούς μάλλον θα φύγουν νύχτα...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ mara 15/01/2010 23:40:48

      Μάρα!
      Πρέπει να το αποδεχθούμε. Αυτή θα είναι η στάση τους. Και πιστεύω πως η κατάσταση θα χειροτερεύει. Είναι λογικό. Αφού οι άνθρωποι "σιτίζονται" από αυτό. Να μην "τιμήσουν" το "ψωμί" που "τρώνε";
      Εσύ άν το έκανες δεν θα ήσουν "αχάριστη";;;;;

    • anonymous avatar
      anonymous @ mara 15/01/2010 23:53:16

      mara,
      είχαμε γράψει ότι ο Σαμαράς πρέπει να απευθυνθεί στον κόσμο. Κατά τη γνώμη μου από τα ΜΜΕ δεν πρέπει να περιμένει τίποτε. Να χρησιμοποιήσει το Ιντερνετ για όλες τις δραστηριότητές του, να ανοίξει κανάλι στο youtube που θα ανεβάζει τα πάντα και να κάνει και ο ίδιος αλλά και τα στελέχη του πορεία στο λαό (άμεση προσωπική επαφή) όπου θα εξηγήσουν την αλήθεια.

  4. papadopoulos takis avatar
    papadopoulos takis 15/01/2010 23:37:22

    ΕΛΕΟΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ Ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΘΑ ΕΠΣΑΧΝΕ ΛΑΓΟΥΜΗ ΝΑ ΜΠΕΙ

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ papadopoulos takis 15/01/2010 23:42:29

      Μην τον φοβάσαι. Οι ασπάλακες τα καταφέρνουν καλύτερα μέσα στη γή παρά έξω.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/01/2010 23:41:07

    Την προδοσία πολλοί ηγάπησαν, τον προδότη ουδείς, λένε στην Γερμανία.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ archaeopteryx 15/01/2010 23:50:08

      archaeopteryx
      Αυτό είναι κοινώς παραδεκτό. Σε όλο τον κόσμο.

    • ataktos avatar
      ataktos @ archaeopteryx 15/01/2010 23:55:15

      Έχουμε και τον Αθανάσιο Ι. στη τζιουκα την δευτέρα…..

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ archaeopteryx 16/01/2010 00:01:12

      Στην Ελλάδα υπάρχει μια ατάκα(σε ελληνική ταινία) που αποδίδεται στον Αρτέμη Μάτσα και έχει σχέση με Γερμανούς.

      "Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας. Δεν είμαι προδότης. Είμαι εθνικός πατριώτης".

      Φίλε archaeopteryx εκτός από την διαφορετική οπτική γωνία που βλέπουν οι "προδότες" τα πράγματα, έχουν και διαφορετική άποψη για το τι είναι "προδότης" και "προδοσία".

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 16/01/2010 00:01:34

      άτακτε... είναι θεόμουρλοι οι Έλληνες (όσοι δεν φοράνε κουκούλα)

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 15/01/2010 23:51:28

    Ο Μητσοτάκης μέσα από τις ενεργειές του αποδεικνύει ότι είναι μια ιδιόμορφη πολιτική προσωπικότητα.
    Καταρχήν προσπαθεί στα λόγια να μας πείσει ότι ήταν ο ιδανικός πρωθυπουργός και δεν το καταλάβαμε. Σε όποια ευκαιρία του δίνεται εδώ και χρόνια πιστεύει ότι είχε λύση για όλα τα προβλήματα της Ελλάδας αλλά δεν τον αφήσαμε.
    Για την οικονομία είχε την λύση αλλά δεν πρόλαβε ακόμα και το Κυπριακό και τα Ελληνοτουρκιά πιστέύει ότι θα είχε λύσει με τον Οζάλ.
    Ισχύει η κρητική παροιμία ο Μανωλιός στα λόγια χτίζει ανώγεια και κατώγια.
    Η ψυχολογία του δεν μπορεί να αντέξει ότι δεν αγαπήθηκε από τα κόμματα που πέρασε και πάντα ερχόνταν δεύτερος. Το κέντρο λάτρεψε τον Α Παπανδρέου και η ΝΔ τον Κ Καραμανλή. Για αυτό μετά το θάνατο και των δύο με διαδοχικές του αποκαλύψεις προσπαθεί να μειώσει την προσωπικότητα τους και να δείξει στην κοινή γνώμη ότι άδικα θεωρείται ο Αρτέμης Μάτσας της ελληνικής πολιτικής ζωής. Είναι σαν να φωνάζει υπήρξαν και άλλοι σαν και μένα καθάρματα.
    Πραγματικά μας στεναχωρεί η εικόνα ενός ανθρώπου 91 ετών να περιφέρεται από κανάλι σε κανάλι διαλαλώντας έμμεσα την πολιτική του ιδιοφυία.
    Πρόεδρε πρέπει να ησυχάσεις η κοινή γνώμη έχει βγάλει τα συμπερασματά της μην την προκαλείς.
    Κακό μυαλό δεν είσαι. Αντίθετα είσαι έξυπνος άνθρωπος με πολιτικές ικανότητες.
    Δεν είσαι όμως ο πραγματικός ηγέτης.
    Στηρίχθηκες στο παρασκήνιο και στην ίντριγκα και όχι στην αναμέτρηση στήθος με στήθος.
    Τους λαοφιλής πολιτικούς πρώτα από όλα τους χαρακτηρίζει η αφοσίωση στην πολιτική και η απαξία προς τα πλούτη.
    Ησουν καλός πολιτικός αλλά όπως δείχνει η ιστορία και πολύ καλύτερος επιχειρματίας και στο δεύτερο μετερίζι πήγες πολύ καλύτερα από το πρώτο.

  7. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 15/01/2010 23:54:34

    Χάρη θα κάνουν στο Σαμαρά. Δε πιστευω ο Μητσοτάκης να είναι τόσο ανόητος.
    Ο Σαμαράς έχει μιλήσει για σφουγγάρι και αν του δώσουν δικαίωμα θα τους καθαρίζει σαν αυγό.

    Θα ήταν μεγάλη τύχη πιθανή διάσπαση μ' ευθύνη του Μητσοτάκη, εφόσον βέβαια πέρναγε έτσι στον κόσμο.

    Σε αυτή τη περίπτωση θ' αναλάμβανε δράση ο Καραμανλής και μαζί με τον Σαμαρά θα καθάριζαν τη 'κόπρο του Αυγεία' από τη ΝΔ.

    Εχω ξαναγράψει ότι ο Αντώνης χρειάζεται κάποια "θυσία" για να πάρει το μεγαλύτερο μέρος της κοινωνίας με το μέρος του.

    Περιμένω να δώ πότε θα μιλήσει ο ΚΚ, διότι θεωρώ ΣΙΓΟΥΡΟ ότι θα μιλήσει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ένας Τυχαίος 16/01/2010 00:07:26

      Συμφωνώ πως κάνουν χάρη στο Σαμαρά. Φαίνονται πλέον. Παρατάσονται για σφαγή.

  8. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 00:05:04

    Ο Λυκος και αν εγερασε και εχασε το μαλι του ουτε την γνωμη αλαξε ουτε την κεφαλι του(Μητσοτακουλας)ΟΥΣΤ

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ μαρικα 16/01/2010 00:12:15

      Μην λές τέτοια Μαρίκα. Θέλεις να σου ευχηθεί "Καλή Χρονιά". Και δεν ξέρω άν έχεις πρόχειρα σκόρδα στο σπίτι σου.

  9. diogenis avatar
    diogenis 16/01/2010 00:17:24

    Μήπως να το μετονομάσετε σε SamaraBlog?

    • XAPLAS avatar
      XAPLAS @ diogenis 16/01/2010 00:43:06

      Μηπως ηθελες να πεις SamaraGlobe? Μιλα ελευθερα!

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ diogenis 16/01/2010 01:13:48

      Μπά! DiogenisBlog είναι καλύτερο!

      Τίποτα ποιό έξυπνο έχεις να μας πείς;

      Ψάχνουμε εν αγωνίως την αντίθετη άποψη!

  10. μαρικα avatar
    μαρικα 16/01/2010 00:26:23

    ΠΕΤΡΟΣ,οχι μονο σκορδα κουβαλαω αλλα και φυλαχτο,ακουστε ,δεν θα τους περαση,ειμαστε πολυ δυνατοι για να πεθανουμαι.Εσεις ολοι οι νεοι της πατριδας μας να εχεται τα ματια σας ορθανοιχτα.Εσεις εισαστε η ΕΛΠΙΔΑ

  11. ndvoice avatar
    ndvoice 16/01/2010 00:38:04

    Παιδιά,
    Μας συγχωρείτε , αλλά έχουμε την αίσθηση ότι δεν καταλάβατε καθόλου την ενέργεια Μητσοτάκη.
    Λοιπόν, άρχισε ήδη με εκπληκτική μαεστρία το πριόνισμα του Σαμαρά.
    Αν ο Αντώνης Σαμαράς δεν έχει καταλάβει τι τον περιμένει, τότε κακό του κεφαλιού του. Κάποια στιγμή θα καταλάβει ότι δεν έχει καρέκλα και ότι οι 800.000 ψηφοφόροι θα έχουν γίνει αέρας.
    Θα μας επιτρέψετε να εκτιμήσουμε ότι το κτύπημα Μητσοτάκη προς Καραμανλή δεν είναι καθόλου εκδικητικό. Απλά πρώτα γκρεμίζει το βάθρο του Καραμανλισμού που στέκεται πολιτικά και στελεχιακά ο Σαμαράς. Μετά θα έρθει η σειρά του Σαμαρά. Για να μην πούμε ότι ήδη ήρθε η σειρά του. Μάλιστα ψιθυρίζεται ότι κάποιο στέλεχος του Σαμαρά που ανήκε στο Καραμανλικό στρατόπεδο θα δεχτεί τις επόμενες μέρες κτυπήματα, σχετικά με την υπουργική του θητεία και ίσως αναγκαστεί ο Σαμαράς να τον αποσύρει, υφιστάμενος την πρώτη πολιτική του ήττα. Οι δημοσκοπήσεις που δημοσιεύονται (αληθινές ή εξωπραγματικές) είναι άλλη μία πολιτική ήττα του δυστυχώς.
    Αν δεν το καταλάβατε, στην ουσία η βολή Μητσοτάκη κατά Καραμανλή ενοχοποιεί στα μάτια του λαού και ακυρώνει την αντιπολίτευση ενός πολιτικά λευκού και άφθαρτου Σαμαρά, μέσα από την αμαύρωση της πολιτικής της Νέας Δημοκρατίας επί Καραμανλή.
    Εξάλλου, που ξανακούστηκε να λέει ο Πρόεδρος του κόμματος ότι η Νέα Δημοκρατία είναι κάθετα αντίθετη με τον εκλογικό νόμο που προτείνει το ΠΑΣΟΚ και αμέσως να βγαίνει ο Κυριάκος Μητσοτάκης και να λέει, ότι αυτό είναι ένα θέμα που θα το αποφασίσουν τα όργανα. Πέστε μας λοιπόν αυτό δεν είναι ευθεία αμφισβήτηση του Αρχηγού; Αν δηλαδή ήταν πρωθυπουργός τώρα ο Σαμαράς δεν θα έπρεπε να ζητήσει την παραίτηση του Κυριάκου από κάποιο υπουργείο που υποτίθεται ότι θα τον είχε.
    Που ξανακούστηκε να βγαίνουν στελέχη, όπως η κ. Γιαννάκου και ο κ. Καράογλου και να αμφισβητούν τις εκτιμήσεις του Αρχηγού;
    Πρέπει λοιπόν να καταλάβει άμεσα ο Αντώνης Σαμαράς ότι θα πρέπει να πάψει να το παίζει ισορροπιστής και συμβιβαστικός, γιατί απλά ακυρώνει αυτό που σχημάτισαν σαν όραμα τα 800.000 μέλη του κόμματος.
    Η βάση ψήφισε έναν στιβαρό ηγέτη που δεν τον νοιάζουν οι ισορροπίες και το βόλεμα των πολιτικών τζακιών.
    Αν η βάση σχηματίσει την λαθεμένη και υποβολιμαία άποψη "μάπα το καρπούζι", θα ψάχνει να βρει την καρέκλα του.
    Τον αγαπάμε πολύ, γι' αυτό του τα λέμε έτσι ωμά και ξέρουμε ότι θα τα διαβάσει, γιατί διαβάζει αυτή εδώ την ιστοσελίδα.

    • loretta avatar
      loretta @ ndvoice 16/01/2010 00:51:48

      χαχαχα βγηκε ο χαρος παγανια...αλλα δυστηχως δεν θα του κατσει...και θα μπει στην κασα μια ωρα αρχιτερα...!!

      Ο δύστυχος μητσοτακουλας πλεον και λογο ηλικιας και λογο κακιας...φανταζει πλεον στα ματια του κοσμου εως γελοιος και ξεμωραμενος...ειλικρινα ουτε την "διαδρομη"του δεν σεβεται...οποτε γιατι να το σεβαστουν οι υπολοιποι??

      Ο Σαμαρας με την πειρα που απεκτησε μετα τα μητσοδρακουλιστικα χτυπηματα κατα την πορεια της ζωης του τους εδωσε το πρωτο ΧΑΣΤΟΥΚΑΡΟ στις 29 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ το δευτερο το εριξε μεσο του ιδιου του γιου ΚΥΡΙΑΚΟΥ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ που με δηλωσεις του κοινως αποδομησε τις δηλωσεις του πατερα δρακουλα.

      Ντορουλα....πουσαι βρε δρακουλινα????
      Η συνεχεια έπεται....!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ndvoice 16/01/2010 00:59:26

      Αν και δεν πιστεύω ότι θα πέσει πριόνισμα. Δεν τους παίρνει πλέον. Καλού κακού, ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ πρέπει να έχει αυτιά και μάτια ανοιχτά. Και δεν εννοώ τα δικά του. Δεν φτάνουν. Εννοώ αυτών που βρίσκονται γύρω του!!!!! Πρέπει να τους προσέχει!!!!!!

    • Hase avatar
      Hase @ ndvoice 16/01/2010 10:30:27

      Φιλε, ο Κυριακος ειχε τοποθετηθει προεκλογικα υπερ του Γερμανικου μοντελλου και τωρα πηγε να τα μπαλωσει χωρις να εκτεθει πολυ, κατι θαπρεπε δηλ. να πει.
      Σιγουρα ο Σαμαρας θα πρεπει να δρασει καποτε, αλλα δεν πρεπει να βιαζεται. Ο κοσμος καταλαβαινει που το παει ο Δρακουμελ, αυτο το εδειξε και με την καταψηφιση της Ντορας.
      Καποτε θα πρεπει να βγει και ο ιδιος ο Καραμανλης να μιλησει, ο Δρακουμελ αυτον κατηγορει.
      Αληθεια για την κορουλα του δεν λεει τιποτα, αυτη σε ποια κυβερνηση ηταν; Τον Καραβελλα δεν τον εδιωξε κανοντας χαρη στο ΠΑΣΟΚ οπως η ιδια ομολογησε;
      Υπαρχουν πολλα που θαπρεπε να τον ρωτησουν και οι καφροι δημοσιογραφοι αλλα αυτοι εχουν κατα νου μονο την κονομα τους.

  12. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 16/01/2010 00:52:45

    @ ndvoice,
    συμφωνώ μαζί σου.Ελπίζω νά καταλαβαίνη τήν αγωνία μας ό Σαμαράς.

  13. mara avatar
    mara 16/01/2010 01:37:29

    Πέτρο, φυσικά και "σιτίζονται" για να κάνουν αυτό που "πρέπει" να κάνουν. Αλλά όσο και ελαστική εθνική συνείδηση αν έχουν, υπάρχουν και όρια. Τα έχουν όλοι τους ξεπεράσει προ πολλού. Έχουν ξεφύγει γιατί είναι αχόρταγοι για χρήμα και εξουσία. Οι ελάχιστοι από δαύτους ευφυείς, είναι φυσικά οι πιό επικίνδυνοι γιατί ξέρουν τί "παίζεται", οι υπόλοιποι όμως είναι τόσο πανηλίθιοι που δεν αντιλαμβάνονται καν τί συμβαίνει και σε τι μηχανισμούς εξόντωσης μας, γρανάζια είναι μέρος. Θυσιάζουν τα πάντα για την προσωρινή δύναμη που τους δίνει το χρήμα και η εξουσία. Ελπίζω να προλάβουμε σαν λαός να μπλοκάρουμε αυτούς του μηχανισμούς και να ανατραπούν τα "περίφημα" σχέδια τους. Έγινε η αρχή με τον Αντώνη. Να βάλουμε ξανά εμείς ο απλός κόσμος ώμο, να βοηθήσουμε τον Αντώνη και τον κάθε Αντώνη που πονάει αυτή την πατρίδα. Γιατί τα χειρότερα έρχονται...
    (έχει δίκιο ο φίλος που γράφει ότι μόνο από το διαδίκτυο ο Σαμαράς θα μπορεί να κάνει αντιπολίτευση γιατί αν περιμένει από τα γνωστά ΜΜΕ... "σώθηκε" και αυτός και εμείς...)

  14. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 16/01/2010 01:46:08

    Το πρόβλημα δυστυχώς είναι πως η δική μας ελαστικότητα είναι μεγαλύτερη! Και δυστυχώς για μάς!!! το ξέρουν πολύ καλά!!!! και το χρησιμοποιούν!!! Πιάνει!!! Το ΠΩΠΟΛΟ βλέπεις!!!!!

  15. τακης avatar
    τακης 16/01/2010 05:43:25

    γνωρίζω ότι ο μητσοτάκης τον τελευταίο καιρό έχει αύξησει τις δόσεις των φαρμάκων που παίρνει, ότι αυτό συνεπάγει...

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/01/2010 07:16:22

    Κάπου πήρε το μάτι μου να αναφέρεται ότι και ο Χατζηγάκης έγραψε κάτι κάπου υπέρ των λαθρομεταναστών.

    Μετρούμε λοιπόν: Χατζηγάκη, Μητσοτάκη πατέρα, Κυριάκο (ο ισορροπιστής, που όμως με τη δήλωσή του για τα "όργανα" ξεμπροστιάστηκε), Μαριέτα, Καράογλου. Κι όλα αυτά μέσα σε δύο μέρες. Και ακόμη σκεφτόμαστε αν είναι στημένο ή όχι;

    Το "σύστημα", το εσωτερικό παρακράτος καθώς και οι εκπρόσωποι του διεθνούς παρακράτους στη χώρα μας, έφαγε μια δυνατή σφαλιάρα με την εκλογή Σαμαρά, ωστόσο τώρα προσπαθεί να ξανακάνει παιχνίδι χτυπώντας το Σαμαρά στα αδύνατα σημεία του, την έλλειψη τύπου και διαπλοκής. Από τη μια λοιπόν υπερπροβάλλονται οι εσωκομματικοί αντίπαλοί του και παράλληλα οι προσπάθειες αποδόμησης του ΓΑΠ δεν στρέφονται στη στήριξη της ΝΔ, αλλά στη στήριξη άλλων παραγόντων εντός του ΠΑΣΟΚ, ενώ από την άλλη βγαίνουν οι γνωστές στημένες δημοσκοπήσεις που δείχνουν το ΠΑΣΟΚ δέκα ή δεκαεφτά (!) μονάδες μπροστά.

    Όσο θυμάμαι τι είχε βγάλει η MRB στον Ελεύθερο Τύπο στο πρώτο (δεν είμαι σίγουρος) φύλλο της νέας του έκδοσης, είναι να χτυπιέται κανείς. Παντού προηγούνταν η Ντόρα, σε όλη τη χώρα, σε όλες τις γεωγραφικές περιφέρειες. Παραδόξως δεν μας έδινε συγκεντρωτικό αποτέλεσμα. Νομίζω ότι μετά την εμπειρία της εσωκομματικής αναμέτρησης στη ΝΔ, οι εταιρίες πήραν πολύ αέρα, γιατί σου λέει, τόσα και τόσα κάναμε και κανένας εισαγγελέας δεν μας κυνήγησε, γιατί να μην κάνουμε και κάτι παραπάνω; Από τη μια λοιπόν πριονίζουν συστηματικά το Σαμαρά, ενώ από την άλλη προσπαθούν και να του σπάσουν το ηθικό με τις δημοσκοπήσεις.

    Τι πρέπει λοιπόν να γίνει; Ο μεγάλος κίνδυνος είναι αυτός που επεσήμανε η mara, να εμφανιστεί ο Σαμαράς ανύπαρκτος για να σταματήσει ο κόσμος να πιστεύει σε αυτόν. Αυτή ήταν η κύρια στόχευση των δημοσκοπήσεων. Να δείξουν ότι ο Σαμαράς "δεν τραβάει". Ο κίνδυνος αυτός αντιμετωπίζεται μόνον με μια αντιπολιτευτική υπερδραστηριοποίηση Σαμαρά και κύκλου του. Δεν μιλούμε για την "όλη ΝΔ", αν υπάρχει κάτι τέτοιο, μιλούμε για ανθρώπους που θα θέλουν και θα μπορούν να παράγουν έργο. Ο Καράογλου π.χ., πέραν του ότι αποδείχθηκε υπονομευτής, ο άνθρωπος είναι ένας εφοριακός που ξέρει αυτά που κάνουν τόσα χρόνια οι εφορίες, δεν γνωρίζει κάτι άλλο. Πώς να κάνει φορολογική πολιτική να βγει μπροστά, να εξηγήσει γιατί το ΠΑΣΟΚ λέει βλακείες στα φορολογικά; Ο υιός Σταϊκούρας, εξοφλούμενο γραμμάτιο στήριξης του πατέρα, τι να κάνει το παιδί στα οικονομικά;

    Να βγει λοιπόν μια συγκροτημένη αντιπολιτευτική ομάδα που να πλημμυρίσει όσο πάει τον τύπο, το Ίντερνετ, παντού, με ανακοινώσεις, κείμενα, συνεχή αποδόμηση της κυβερνητικής και "αντιπολιτευτικής" πολιτικής. Τα κείμενα υπάρχουν οι πραγματικοί bloggers και όχι οι πληρωμένοι του ΓΑΠ είναι με το Σαμαρά, όχι γιατί είναι κουμπάροι του ή ξαδέρφια του, αλλά επειδή πιστεύουν σε αυτό που εκπροσωπεί. Τι είναι blogger; Ένας άνθρωπος, ένας πολίτης που ανησυχεί, που έχει την ικανότητα να παράγει σκέψη και κείμενα. Αυτά πρέπει να αξιοποιηθούν, να αντιγραφούν. Υπάρχουν οι άνθρωποι, τέσσερις πέντε ικανούς ανθρώπους θέλει, όχι παραπάνω, για να μαζευτούν και να αξιοποιηθούν τα καθημερινώς παραγόμενα κείμενα, και από εκεί και πέρα χρειάζεται στοιχειώδης οργάνωση για να διαχυθούν τα κείμενα όσο γίνεται περισσότερο παντού, σε κατεστημένο τύπο, κανάλια, ραδιόφωνα, και βέβαια στο ίδιο το Ίντερνετ.

    Το κλειδί για το Σαμαρά είναι "παρουσία παντού και συνέχεια". Πρέπει να τους ισοπεδώσει, να βγει ως μπουλντόζα έξω και να τους πάρει παραμάζωμα. Να καθαρίσει και ορισμένους μέσα στο κόμμα του τώρα που είναι αρχή, με έξυπνο τρόπο ώστε να τους καταστρέψει και να μην φορτωθεί κάποιο κόστος απέναντι στον κόσμο. Θέλει έναν δυναμισμό που πρέπει να επιδείξει, σε στοιχειώδη βαθμό ο Αντώνης.

    Και, ναι, το πιστεύω κι εγώ ότι σύντομα θα βγει να μιλήσει κι ο Καραμανλής να βάλει κάποιους κύριους και κυρίες στη θέση τους. Θα μας εκπλήξει όλους ο Καραμνλής, διότι, ως άριστος τακτικιστής που πάντοτε ήταν, θα κάνει καταλυτική παρέμβαση στις εξελίξεις.

  17. mara avatar
    mara 16/01/2010 08:44:02

    Από το Olympia. gr

    Έξαλλος το μέλος της Κ.Ε. Κώστας Πάσχος με τον Αντώνη Σαμαρά που ανακάλεσε την απόσπασή του στη Ρηγίλλης.

    Έξαλλος με τον Αντώνη Σαμαρά εμφανίζεται ο Κώστα Πάσχος. Ο Πάσχος είναι μέλος της Κ.Ε. της Ν.Δ., διατέλεσε πρόεδρος του ΗΣΑΠ και του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας την περίοδο 2004-2009 ενώ είναι πολιτικός φίλος της Ντόρας Μπακογιάννη. Ο γνωστός στα στέκια του Κολωνακίου Πάσχος, μετά από 19 χρόνια απόσπασής του στη Ν.Δ.. βρέθηκε και πάλι να υπηρετεί σε σχολείο ως γυμναστής, μια και αυτό είναι το επάγγελμά του.

    Ο Κώστας Πάσχος δεν θα το αφήσει να περάσει έτσι αυτό. Σε συνομιλία του με φίλους του σε γνωστό καφέ του Κολωνακίου, έλεγε ότι η άρση των αποσπάσεων από τον Αντώνη Σαμαρά οφείλεται αποκλειστικά στο γεγονός ότι εκείνος στήριξε ανοιχτά τη Ντόρα Μπακογιάννη.

    «Είναι απαράδεκτος ο Αντωνάκης. Και καλά εμένα δεν με σεβάστηκε. Τη γυναίκα πρώην μεγαλουπουργού της Ν.Δ. που της ανακάλεσε την απόσπαση, γιατί δεν τη σεβάστηκε; Τη γυναίκα υποστηρικτή του Διοικητή ΔΕΚΟ γιατί την έδιωξε κι αυτή;

    Και μην μου πει ότι θέλει αποσπασμένους για να δουλεύουν γιατί θα βάλουμε τα γέλια. Εμένα κοντά είκοσι χρόνια που είμαι αποσπασμένος στο κόμμα κανείς δεν μου ζήτησε να εργαστώ. Αυτές οι θέσεις είναι βιτρίνα, για να εξυπηρετούμαστε εμείς και να επιβραβεύονται Βουλευτές, υπουργοί και κομματικά στελέχη. Είναι ντροπή του Αντώνη».

    Απ΄ ό,τι φαίνεται δεν θα το αφήσει έτσι ούτε ο κ. Πάσχος ούτε οι υπόλοιποι πρώην αποσπασμένοι στη Ρηγίλλης. Ο Πάσχος ήδη βολιδοσκοπεί το ΠΑΣΟΚ για να τον αποκαταστήσει. Άλλος, στενός υποστηρικτής του προέδρου της Ν.Δ. που και η δική του η γυναίκα αναγκάστηκε να επιστρέψει στο Δημόσιο, επικοινώνησε με τον Α.Σαμαρά και του δήλωσε ότι από τώρα και στο εξής είναι απέναντί του!

    Φουρτούνες ο Αντώνης από εκεί που δεν το περίμενε…

    Ας όψεται η προσπάθειά του να βάλει μια τάξη στη Ρηγίλλης…

    ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΩΣΤΙΣΜΟ .... ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΧΑ!ΧΑ!

    ΜΠΡΑΒΟ ΑΝΤΩΝΗ!!!!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ mara 16/01/2010 11:51:18

      Απο τα λεγόμενα του εν' λόγω κυρίου (άν είναι έτσι στην πραγματικότητα) φαίνεται πως ο Σαμαράς βρίσκεται στο σωστό δρόμο. ΑΝΤΩΝΗ ΔΙΩΞΕ ΤΩΡΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑ. ΣΤΕΙΛ' ΤΑ ΣΤΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ!!!
      Αλλά πρέπει να βιαστείς. ΤΩΡΑ. Αργότερα ίσως να μη μπορείς.

  18. nasos avatar
    nasos 16/01/2010 11:29:28

    Τουλάχιστον μας λύθηκε η απορία για την τόση καϊλα που είχανε για το πολιτικό μέλλον της Μαριέττας,μετά το άγριο μαύρισμά της στην Α' Αθηνών,που επεδείκνυαν οι μετέχεντες στο γνωστό πολιτικό-δημοσιογραφικό κύκλωμα.
    (ξέρετε αυτό που στήριζε από Σχέδιο Ανάν μέχρι Ντόρα)

  19. ΝΜ avatar
    ΝΜ 16/01/2010 13:03:45

    Η κατάσταση στη ΝΔ θυμίζει ολοένα και περισσότερο την εποχή Ian Duncan Smith στους Torries. Ένας αρχηγός που εξελέγει αμέσως μετά απο μια βαριά εκλογική ήττα, απο μια βάση με δεξιά - ακροδεξιά χαρακτηριστικά (οι μετριοπαθείς της ΝΔ είχαν χαθεί κατά τη διάρκεια της πενταετίας μετά τις παλινωδίες της κυβέρνησης ΚΚ μεταξύ λαϊκισμού και φιλελευθερισμού). Με κεντρικό σύνθημα ο IDS την επιστροφή στις παραδοσιακές αρχές της δεξιάς, με το ίδιο ακριβώς και ο Αντώνης. Αν η ιστροία επαναλαμβάνεται (και συνήθως αυτό γίνεται) θα επακολουθήσει η ήττα στις δημοτικές εκλογές, η εκ των έσω αμφισβήτηση, η απαξίωση και το κόμμα θα έχει καινούργιο αρχηγό στα επόμενα 3 χρόνια. Το ζήτημα είναι αν υπάρχει ο αντίστοιχος David Cameron στη ΝΔ για να την οδηγήσει στη μέκκα της.

    Υπάρχει;

    • Ένας Τυχαίος avatar
      Ένας Τυχαίος @ ΝΜ 16/01/2010 15:28:14

      Τα Υποθετικά και υπερβολικά σενάρια έχουν πλάκα!

      Υπάρχει και παραυπάρχει! Λέγεται Κυριάκος Μητσοτάκης!

      Εδώ είναι Ελλάδα ΝΜ και είναι μεγάλο λάθος μας που προσπαθούμε ν' αντιγράψουμε ή να παραλληλήσουμε ξένες καταστάσεις.

      Αυτή η ξενομανία μας έφτασε σ' αυτό το σημείο!

      Που είναι η Ελληνική Δημιουργία, αδερφέ;

      ΥΓ. Εχει η Ελλάδα 800.000 δεξιούς-ακροδεξιούς;
      Που έμαθαν τι σημαίνει δεξιός-ακροδεξιόςαριστερός-ακροαριστερός και άλλες τέτοιες αστείες ταμπέλες; Στο σχολείο;

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 16/01/2010 18:01:14

      έχεις δίκιο εδω είναι ελλάδα και οι άνθρωποι απλά απαξιώνουν τα λεγόμενα του άλλου με απλοϊκές απαντήσεις και ανακαλύπτοντας συνομωσίες. μέτρα λοιπόν μέχρι το 3 (χρόνια) και πολύ απλά θα δεις το παραπάνω σενάριο στην... οθόνη σου.

      φυσικά και δεν είναι ο κούλης αν αυτό ήθελες να ακούσεις.

      σχετικά με τις ιδεολογικές ταυτότητες: αν έχει η ελλάδα 800 χιλιάδες δεξιούς - ακροδεξιούς με ρωτάς απ΄ ότι κατάλαβα.

      ΝΑΙ έχει. πολύ περισσότερους, μέτρα πόσοι υπέγραψαν για τις ταυτότητες και θα καταλάβεις ότι είναι περισσότεροι. αλλά φαντάζομαι ότι εσύ θα τους θεωρείς "πρροδευτικούς πολίτες" αυτούς.

      τέλος, τι εννοείς ελληνική δημιουργία; την κλεψιά απο τα δημόσια ταμεία; τη φοροδιαφυγή; το κάπνισμα σε κλειστούς χώρους; τα τσιφτετέλια και τα κουνήματα στα τηλε-σόου; αν αυτό εννοείς δημιουργία και διανόηση, τότε χαλάλι σας αυτή ελλάδα. και για τα παραπάνω δε φταίνε οι ξένοι. οι ιθαγενεις φταίνε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΝΜ 16/01/2010 18:31:54

      Φιλε μου εγω ψηφισα Ντορα.Δε γνωριζω ομως εαν σε περιπτωση ηττας θα ειναι σε θεση να διεκδικησει παλι την ηγεσια.
      Προς το παρον ομως οι θεσεις Σαμαρα δε μου φαινονται καθολου εξτρεμιστικες.Η μακροσκελης επιστολη του για το μεταναστευτικο αναλυει παραδειγματα απο αλλες ευρωπαικες χωρες και καταληγει οτι δεν μπορουμε στη θεση που βρισκομαστε για καθε περιπτωση να διαλεγουμε το κρατος με τα πιο ελαστικα κριτηρια οπως κανει το ΠΑΣΟΚ.
      Η θεση αυτη ειναι σωστη και η προσπαθεια απαξιωσης της με αοριστους αφορισμους τυπου "ακροδεξια" κλπ χωρις απαντηση επι του συγκεκριμενου με απωθει.Αλλωστε και η Ντορα στις απαντησεις στα ερωτηματα της ΟΝΝΕΔ Φαληρου πριν τις εσωκομματικες εκλογες παρομοια δηλωνε.
      Στα οικονομικα αν υπαρχει καποιο λεθος ειναι η υπερβολικη ευγενεια και στηριξη προς το ΠΑΣΟΚ του Σαμαρα. Ουτε εκει βλεπω καποιο εξτρεμισμο.Συνολικα για το Σαμαρα μεχρι στιγμης μπορει να γινει κριτικη για υποτονικη αντιπολιτευση αλλα οχι για εξτρεμισμο.
      Μη ξεχνας οτι ο Cameron στην Αγγλια εμφανισθηκε μετα απο τρεις τετραετιες του Εργατικου Κομματος.Θελει υπομονη.

    • ΝΜ avatar
      ΝΜ @ ΝΜ 16/01/2010 20:20:13

      @ ψυχραιμία:

      αγαπητέ, εκτιμώ τη νηφαλιότητα της απάντησης σου και εξηγούμαι: δεν χαρακτήρισα το σαμαρά ακροδεξιό αλλά το εκλογικό σώμα που τον εξέλεξε.

      σχετικά με το Κάμερον: οντως οι τόρηδες παρμένουν εκτός εξουσίας απο την 1η μαϊου 1997, 12 συναπτά έτη. οι ομοιότητες με την περίπτω΄ση μας είανι πολλές: μεγάλη ήττα, εκλογή αρχηγού για πρώτη φορά από τη βάση, στροφή προς τις πιο παραδοσιακές αρχές τηα παραταξής μας. το σηματικό είναι ότι ο κάμερον δεν εμφανίστηκε μετά την ήττα ids αλλά μεσολάβησε διετία του howard ίσως του πιο δύστροπου εγγλέζου πολιτικού.

      ας ελπίσουμε ότι στην περίπτωσή μας δε θα ισχύσουν τα παραπάνω.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΝΜ 16/01/2010 21:31:30

      Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση αυτό που γίνετια στην Αγγλία με αυτό που γίνεται στην Ελλάδα. Ο Μπλαιρ εξελέγη μετά από σχεδόν είκοσι χρόνια διακυβέρνησης από τους συντηρητικούς (Θάτσερ και Μέητζορ) και λογικό είναι ο κόσμος στην Αγγλία να ήταν κουρασμένος από τους συντηρητικούς. Εξάλλου και ο Μπλαιρ δεν ήταν τυχαίος, ήταν χαρισματικός, είχε απήχηση στο φύσει συντηρητικό αγγλικό ακροατήριο και δεν είχε τύχη κανένας συντηρητικός υποψήφιος μέχρι σήμερα απέναντί του. Όταν ο λαός κουράστηκε από τον Μπλαιρ, παρέδωσε αυτός στον Μπράουν, που δεν έχει την ίδια απήχηση με αποτέλσμα να δούμε τώρα να πλησιάζει και η στιγμή της ήττας για τους εργατικούς.

      Η ιστορία ΔΕΝ επαναλαμβάνεται στην περίπτωση που περιγράφεις, διότι δεν υπάρχει καμία αναλογία, καμία επανάληψη. Ούτε η προβληματική περίπτωση ΓΑΠ υπήρξε ποτέ στην Αγγλία, ούτε διαπλεκόμενοι υπάρχουν, ούτε τριαντάχρονη κυριαρχία ΠΑΣΟΚ υπάρχει, ούτε άλλα χαρακτηριστικά ίδια της ελληνικής μεταπολιτευτικής πραγματικότητας. Σήμερα στην Ελλάδα συντελείται κοσμογονία εθνικής ανεξαρτησίας και κατάρριψης των ιδεοληψιών και ακριβώς αυτό είναι που έρχεται να εκφράσει ο Σαμαράς. Η πολιτική του πορεία δεν έχει παγκόσμιο προηγούμενο (να αναλάβει αρχηγία ενός κόμματος την κυβέρνηση του οποίου ο ίδιος έριξε παλιότερα), ούτε το γεγονός ότι ξεχωρίζει σαν τη μύγα μες στο γάλα για την εντιμότητά του και την αγάπη που του έχει ο απλός κόσμος.

      Ο Σαμαράς φίλτατε εκπροσωπεί την ΕΛΠΙΔΑ και αυτό έχει πάρα πολύ καιρό να συμβεί σε οποιαδήποτε ευρωπαϊκή χώρα. Μόνον κάτι ακροδεξιοί καπηλεύονται την ανάγκη του κόσμου για ελπίδα και εκπροσώπηση και αποτελεί ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΜΑΓΚΙΑ του Σαμαρά ότι κατάλαβε την ακροδεξιά παγίδα νωρίς και φρόντισε να την αποφύγει.

  20. AΜ avatar
    16/01/2010 18:40:04

    Ο Κυριάκος δεν το έχει και είναι γνωστό, η Ντόρα τελείωσε και φταίει η ίδια για αυτό, οι πιο μικροί είναι καμμένοι στα προσωπικά ήδη... Τόσο απλά το θέμα έχει τελειώσει.

  21. ΑΙΓΚ avatar
    ΑΙΓΚ 16/01/2010 20:20:45

    Τρεις μηνες και ο Σαμαρας δεν κλεινει τη ψαλιδα. Η Ντορα δεν τελείωσε. Είναι πολύ καλύτερη και ικανότερη απο Σαμαρά και Παπανδρέου. Αν η ψαλίδα δεν κλέίσε τη ψαλίδα τότε πρέπει να αμφισβητηθεί στο συνέδριο. Αν όχι ας γίνει το νέο κομμα της Ντόρας και βλέπουμε πώς θα τα βγάλει πέρα ο Αντωνάκης.

  22. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 16/01/2010 21:33:11

    Τα σενάρια της απαξίωσης Σαμαρά και ευθείας στήριξης ΠΑΣΟΚ βλέπουμε να εκπορεύονται ήδη. Είδαμε και τον Κοντογιάννη να βγαίνει να απαξιώνει τη δήλωση περί "ακυβερνησίας", ενώ ο Καράογλου τα μάζεψε.

    Εδώ ο Σαμαράς κάτι πρέπει να κάνει, δεν γίνεται αλλιώς.

    Όπως θα έλεγε και το Antinews, ΔΩΡΑΚΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΥΤΟΫΠΟΝΟΜΕΥΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ, ΔΕΝ ΔΙΝΟΝΤΑΙ!

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Επώνυμος 16/01/2010 22:05:08

      Επώνυμε!!!
      Σε όσους δεν αρέσει, να φύγουν. Να πάνε στο ΠΑΣΟΚ ή όπου αλλού θέλουν. Δεν θα μας λείψουν. Αρκετά ασχοληθήκαμε μαζί τους. Και η Ντόρα και ο Κυριάκος και ο Βρυκόλακας!! Φτού φτού σκόρδα!!!! ΈΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!

  23. ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΤΗΣ 17/01/2010 11:09:14

    10.05pm,μπορούμε να πάμε και στην ΠΟ.ΛΑ;

  24. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 17/01/2010 11:16:52

    Ναι αμέ. Ο δρόμος ανοιχτός και τα σκυλιά !!!! λυμένα!!!!!
    Κεφαλλονίτη, τέτοια ώρα ξυπνάς κάθε μέρα;