02/07/2009 20:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναταραχή στη ΝΔ Εύβοιας

Το περασμένο Σαββατοκύριακο ο υπουργός Τουρισμού Κ. Μαρκόπουλος ήρθε στην Εύβοια και έκανε εξαγγελίες για τον τουρισμό. Ποιος βγήκε σήμερα για να τις αποδομήσει;  Ο παλιός υπουργός του ΠΑΣΟΚ Βασίλης Κεδίκογλου. Το θέμα δεν θα είχε φυσικά ενδιαφέρον,  αν ο κ. Β. Κεδίκογλου δεν ήταν ο πατέρας του τοπικού βουλευτού της ΝΔ Σίμου Κεδίκογλου, ο οποίος πνέει μένεα εναντίον του συντοπίτη του υπουργού. Μας λένε επίσης ότι και ο τρίτος γαλάζιος βουλευτής του νομού, ο κ. Λιάσκος εκστρατεύει κατά του υπουργού Τουρισμού από τον τοπικό Τύπο, είτε επειδή δεν έγινε υπουργός, είτε, όπως και πολλοί άλλοι βουλευτές της ΝΔ φοβάται για την επανεκλογή του. Το θέμα είναι όμως ότι και η Εύβοια από τον Τουρισμό περιμένει να ζήσει και θα περίμενε κανείς από τους κυβερνητικούς βουλευτές του νομού να στηρίζουν το έργο της κυβέρνησης.

Χαλκιδιώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/07/2009 20:22:41

    Η οικογένεια έπιασε όλα τα πολιτικά πόστα. Αν γίνει και επανάσταση του ΚΚΕ, θα προκύψει και κανένας ξάδελφος Καπετάνιος!
    Όσο για τον μπαμπά, αυτός θα μείνει στην ιστορία ως εθνικός χαστουκιστής! (Εντός του Κοινοβουλίου)

  2. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2009 20:53:26

    Strange Attractor-xaxaxa

  3. gav avatar
    gav 03/07/2009 11:06:51

    μονο που ξεχασατε να γραψατε για τις δηλωσεις του Υπουργου κατα των δυο βουλευτων, του περιφερειαρχη και λοιπων οταν δεν του εγινε το χατηρι στο Λιμενικο ταμειο χαλκιδας!!!
    Καρφώνει" Τσέργα και Λιάσκο, ο Κ.Μαρκόπουλος
    Χαλκίδα - 24/6/2009

    Ο Κωνσταντίνος Μαρκόπουλος

    Ο Υπουργός Τουριστικής Ανάπτυξης επιρρίπτει ευθύνες στον βουλευτή Εύβοιας, Αν.Λιάσκο για όσα συμβαίνουν στη Λιμενική Επιτροπή, που δεν τιμούν την πολιτική υπόσταση κανενός. Ο ίδιος αποποιείται την όποια εμπλοκή στην επιλογή προέδρου(!) και φαίνεται να δίνει συγχωροχάρτι στον Σίμο Κεδίκογλου, με τη δικαιολογία ότι παρασύρθηκε πάνω στον παρορμητισμό της άγνοιάς του... Η δήλωση του Υπουργού επί του ζητήματος που ακολουθεί είναι ιδιαίτερα σκληρή και αποδεικνύει ότι οι σχέσεις των τριών βουλευτών Εύβοιας της Ν.Δ. κάθε άλλο παρά βοηθούν την παράταξη, αλλά και το Νομό.


    «Με θλίψη και πολλά ερωτηματικά παρακολουθώ από τη θέση του βουλευτού Ευβοίας τα διαδραματιζόμενα στο Λιμενικό Ταμείο Χαλκίδας μετά τη λήξη θητείας του τελευταίου συμβουλίου.

    Ο μεν Γ. Γραμματέας της Περιφέρειας, προφανώς από απειρία, ελπίζω, ενέδωσε σε πιέσεις και αντί για 8 μέλη που προκύπτει από το κανονιστικό πλαίσιο, διόρισε 9 (!) χωρίς αιτιολογία. Ο κ. Λιμενάρχης αποδέχτηκε τον περίεργο διορισμό και προχώρησε σε εκλογή προεδρείου παρά την ένσταση για την κραυγαλέα ακρότητα της σύνθεσης.

    Δυστυχώς πολιτικές παρεμβάσεις και πιέσεις ιδιαιτέρας έντασης είναι γνωστές στην πόλη. Συγκεκριμένοι παράγοντες του νομού νομίζουν ότι «ελέγχοντας» το Λιμενικό Ταμείο Χαλκίδας λύνουν το υπαρξιακό τους πρόβλημα και καταξιώνονται πολιτικά… Στο βωμό αυτό φρόντισαν να αποσυνδέσουν το Λιμενικό Ταμείο από το Δήμο Χαλκιδέων υπονομεύοντας τον ίδιο τον Δήμαρχο. Για τον σκοπό αυτό φρόντισαν να «βαφτιστεί» ναυτικός πράκτορας συνταξιούχος-παράγων του λιμανιού που έχει εμφανιστεί και σαν πρόεδρος ιδιωτικού μουσείου που πήρε χρηματοδότηση από το Γ’ ΚΠΣ με άγνωστα μέχρι σήμερα αποτελέσματα.

    Δηλώνω ότι όλα αυτά είναι μια ακόμα ατυχής περίπτωση προσωπικών διαδρομών στις οποίες θα αντισταθώ με όλες μου τις δυνάμεις. Είναι κάτι που δεν τιμά την Εύβοια. Είναι κάτι που δεν αρμόζει στην πολιτική. Είναι σαν όλα αυτά που καταδυναστεύουν τον τόπο εδώ και καιρό σε τοπικό επίπεδο».

    Πάντως, το παρασκήνιο έχει πολύ περισσότερο βάθος απο τα όσα ο κ.Μαρκόπουλος υποστηρίζει και κατά την ταπεινή άποψη όσων γνωρίζουν το θέμα Προεδρίας της Λιμενικής Επιτροπής Χαλκίδας είναι μια επίδειξη δύναμης των χρόνια αντίζηλων, με μεγαλύτερες προεκτάσεις απο μια απλή πολιτική καταξίωση και αφορά περισσότερους του ενός, είναι το μόνο σίγουρο. Καθότι εύκολα στήνεις στον τοίχο τον αντίζηλό σου, όταν απλά δεν σου βγήκαν τα δικά σου κουκιά....

    ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ!!!!!!

  4. marcuze avatar
    marcuze 03/07/2009 11:56:57

    @1 καλόόόό

  5. marcuze avatar
    marcuze 03/07/2009 12:22:15

    Πολιτευτές παντός καιρού. Μισθοφόροι της ψηφοθηρίας.

  6. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 03/07/2009 13:32:45

    gav, με πρόλαβες !!!

  7. gav avatar
    gav 03/07/2009 13:37:28

    παντως καλο θα ηταν καποιος απο εκει ψηλα να την μαζεψει την Υπουργαρα!!! αυτος ειναι ο ΘΕΟΣ ο ιδιος!!!
    το κακο ειναι οτι καπως ετσι ξεκινησε και Εφη Θωδη με τα γνωστα αποτελεσματα!!!!!!!

  8. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 03/07/2009 15:35:30

    @Χαλκιδιώτη
    Κόκκινη κάρτα για ψευδή και παραπλανητική είδηση!
    !
    Οι όποιες αντιδράσεις για τις εξαγγελίες έργων στην Εύβοια που έκανε ο κ. Μαρκόπουλος προήλθαν από την αντιπολίτευση. Συγκεκριμένα:
    1. πορίες γεννούν οι εξαγγελίες του Κ.Μαρκόπουλου!!!
    Εύβοια - 30/6/2009 (Eviaportal.gr)
    Κατερίνα Περλεπέ

    Η βουλευτής Εύβοιας του ΠΑΣΟΚ, Κ.Περλεπέ κατέθεσε ερώτηση σχετικά με το Αρχαίο Θέατρο της Ερέτριας και το Ιερό της Αυλιδείας Αρτέμιδος.

    2. Βασίλης Κεδίκογλου κατά Κ.Μαρκόπουλου... show time!
    Εύβοια - 2/7/2009 (Eviaportal.gr)

    Καλείστε εντίμως να μας παραθέσετε τα τοπικά δημοσιεύματα στα οποία στηρίξατε τα συμπεράσματά σας για την αποδόμιση του έργου του κ. Μαρκόπουλου από τους δύο κυβερνητικούς βουλευτές, διαφορετικά τον γελοιοποιείτε. Επιπροσθέτως, αφήνετε υπόνοιες για μεθοδευμένο δημοσίευμα λόγω των αστόχων του ανακοινώσεων στις 26 ιουνίου 2009 !!

  9. Factorx avatar
    Factorx 03/07/2009 15:42:52

    @Κ.Π. αυτό δεν επικαλείται και ο Χαλκιδιώτης; Την επίθεση του μπαμπα Κεδίκογλου; :
    http://www.eviaportal.gr/content.asp?ID=2863

    Που ειναι το προβλημα σου. Οτι είναι ασχετο με το θέμα οτι ο Β. Κεδίκογλου είναι μπαμπας του Σ. Κεδίκλογου; Δεν λεω μπορει να εχεις και δικαιο. Και όπως βλέπεις αφήνουμε όλες τις αποψεις

  10. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 03/07/2009 16:48:31

    @ Factor
    Το πρόβλημά μου είναι ότι τελευταία το πολιτικό επίπεδο της εύβοιας έχει γίνει έδαφος. Οι δε Ευβοείς έχουν γίνει Ιθαγενείς.

    Ο "Χαλκιδιώτης" χρησιμοποιεί την επίθεση μπαμπά Κεδίκογλου προκειμένου αυτός να αποδομίσει δύο βουλευτές μεταφορά σχολίων
    *το μεγαλύτερο μέρος του κειμένου που αναφέρεται;
    *Ο κ. Λιάσκος και οι υποθέσεις περί αυτού τι σχέση έχουν σε μία ανακοίνωση που αφορά τον μπαμπά Κεδίκογλου και τον Μαρκόπουλο;
    * Γιατί τελειώνει με μομφή προς τους δύο Κυβερνητικούς βουλευτές για μη στήριξη των έργων;"θα περίμενε κανείς από τους κυβερνητικούς βουλευτές του νομού να στηρίζουν το έργο της κυβέρνησης"

    Δεν αντέδρασε μόνο ο Β. Κεδίκογλου, αντέδρασε και η κ. Περλεπέ με ερώτησή της στη Βουλή την οποία και δημοσίευσε στον τοπικό τύπο. Γιατί αυτό αγνοείται και η αντίδραση μεταφέρεται σε εσωκομματικό επίπεδο της ΝΔ; Με ποια λογική χωρίς σχετικές αρνητικές δηλώσεις των δύο κυβερνητικών βουλευτών;

  11. Factorx avatar
    Factorx 03/07/2009 16:57:14

    @Κ.Π. : Αυτό που θέλαμε εμεις να αναδείξουμε (τις γαλάζιες κόντρες στην Ευβοοια) έγινε και ευχαριστουμε για την συμβολή σου.

  12. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 03/07/2009 17:11:54

    @ Factor Σ' ευχαριστώ και για την επικοινωνία αλλά και για την ειλικρίνιά σου