#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/05/2011 09:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασχηματισμός ...τραπεζιτών;

[caption id="attachment_103506" align="alignnone" width="600" caption="Από το χθεσινό ΕΘΝΟΣ"][/caption]

Όλο και περισσότεροι ομολογούν ανοικτά πλέον ότι ο ανασχηματισμός είναι προς των πυλών. Μάλιστα, και δεν είναι καθόλου τυχαίο, διαρρέονται και ονόματα που θα μπορούσαν να μπουν στο νέο κυβερνητικό σχήμα το οποίο θα είναι και μικρότερο. Λέγεται ότι θα αποτελείται από 12 υπουργούς κι άλλους τόσους υφυπουργούς.

Το ΠΑΣΟΚ έχει 156 βουλευτές αλλά απ’ ότι ακούμε κανείς δεν είναι ικανός για τον κ. Παπανδρέου να αναλάβει χαρτοφυλάκια αυτή την κρίσιμη στιγμή. Και αφού κοιτάει τον πάγκο του και δε βλέπει ικανούς είπε να παραδώσει τα κλειδιά σε εξωκοινοβουλευτικούς.

Τώρα, πώς κατά τύχη όλοι αυτοί που ακούγονται ότι θα γίνουν υπουργοί είναι τραπεζίτες, είναι θαύμα. Ή μήπως είναι επιλογές της τρόικας, να θέλουν δηλαδή ανθρώπους της αγοράς; Είδαν κι απόειδαν κι αυτοί με τον Παπακωνσταντίνου, την Κατσέλη και τον Χρυσοχοϊδη και ζητούν κανέναν άνθρωπο που να γνωρίζει τα στοιχειώδη οικονομικά. Και κυρίως να γνωρίζουν ότι πρέπει να σιωπάς και καμιά φορά κι όχι να ανακοινώνεις ότι η χώρα δεν έχει λεφτά.

Εν πάση περιπτώσει, αυτό που έχει σημασία είναι ότι ο πρωθυπουργός, μετά τα δεκάδες δις που μοίρασε στους τραπεζίτες, είπε και να μοιράσει τα χαρτοφυλάκια σε τραπεζικά στελέχη.

Τα ονόματα που ακούγονται είναι όλα γνωστά στην τραπεζική πιάτσα (μα καλά χάθηκαν οι καθηγητές ή ακόμη και οι managers;)

Γ. Στουρνάρας, Τ. Αράπογλου, Γκ. Χαρδούβελης, Β. Ράπανος, Απ. Ταμβακάκης, Λ. Παπαδήμος, Θ. Πανταλάκης, Τ. Γιαννίτσης, Μ. Σάλλας, Ν. Καραμούζης είναι τα… πουλέν του κ. Παπανδρέου και ουσιαστικά αν μπουν κάποιοι από αυτούς θα έχουμε κυβέρνηση τραπεζιτών. Αλλά το ερώτημα είναι ένα και δεν είναι κακεντρεχές. Μακάρι οι άνθρωποι να σώσουν τη χώρα από τη χρεοκοπία. Γιατί, όμως, όλοι αυτοί δεν έχουν καταφέρει να σώσουν τις τράπεζές τους οι οποίες θα είχαν καταρρεύσει αν δεν έπαιρναν ζεστό χρήμα και εγγυήσεις;

Στου κασίδη το κεφάλι θα μάθουν πολιτική;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 10:04:46

    10 και το ΓΑΠ τερματοφυλακας, ΟΛΑ ΜΕΣΑ !! και οι καλτσες !
    γνωριζουν απο μπακότερμα?

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/05/2011 10:10:14

      όταν είδα την φωτο, είπα μέσα μου 1 απατεώνας, 2-3 μικροαπατεώνες, 2-3 πονηροί, 2-3 λιμοκοντόροι, 2-3 σοβαροί, 2-3 κουτοπόνηροί και ένας μάγειρας (με λίγη επικάλυψη)...

      αλλά το είπες πολύ πιο καλά από μένα.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 30/05/2011 10:57:22

        δλδ Τραπεζιτες στη θεση του Χρυσοχοιδη και της Τινας?? χαχχαχαα
        δεν το πιανω... ολη η ομαδα στο ΥΠΟΙΚ??? δε θα χωρεσουν !
        Θα φυγει ο Ρεππας και θ αναλαβει ο Αραπογλου?? χαχαχαχααααα

        Οχι 11 δα Μπαρτσα... ουτε ο Πρασινος Αητος της Τροϊκας να ηταν !

        ΠΠ

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ archaeopteryx 30/05/2011 13:14:02

        Εγώ θα πρότεινα στον ΓΑΠ, (αφού τους ακούει ολους, να πω και εγω τη μα...κία μου), να κάνει υπουργό Δημοσίων έργων τον Μπόμπολα, και εθνικής άμυνας τον Κόκκαλη...έτσι θα γλυτώσουν τα τηλέφωνα και τα παρασκήνια...

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Φακ Κωστας 30/05/2011 16:12:03

          μαζί σου! Και την ΔΕΗ στους 4-5 βαρόνους με ποσοστά ανάλογα με το βάρος τους.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 30/05/2011 10:06:24

    Μια τέτοια κυβέρνηση θα αποτελούσε την επιτομή του πινοσετικού νεοφιλελευθερισμού και θα ήταν ό,τι χειρότερο για τους χειμαζόμενους Έλληνες. Χρέος όλων να σαμποτάρουμε με κάθε τρόπο τον ΓΑΠ πριν προλάβει να υλοποιήσει αυτό το σενάριο.

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/05/2011 10:08:42

    Μας ετοιμάζουν τραπεζική δικτατορία,ελέω τροικανών. Αν δεν σοβαρευτούμε και δεν συντονιστούμε, η κατάσταση σε λίγο θα είναι μη αναστρέψιμη σε βάρος μας. Απ ότι φαίνεται οι συγκεντρώσεις των ...αγανακτισμένων πολιτών δεν τρόμαξαν την κυβέρνηση. Μήπως την βολεύουν κι από πάνω? Απλά ρωτάω...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΙΩΝΑΣ 30/05/2011 10:13:12

      όχι μωρέ... κάποια ιδιότυπη δικτατορία ήδη έχουμε... απλά δεν θέλει το πασόκ να πάρει την ευθύνη. Από το 1996 και μετά το πασόκ ειδικεύεται στο να μεταθέτει προβλήματα και ευθύνες.

      Δεν φταίω εγώ, φταίει ο ...Χαρδούβελης (που είναι και καλό παιδί). Ή ο Γιαννίτσης...

      • kiki avatar
        kiki @ archaeopteryx 30/05/2011 10:36:10

        Αρχαιε,
        εδωσα την ηλεκτρονικη σου διευθυνση, σε αγανακτισμενους βατικιωτες, που τους εχουν ζωσει οι ΑΠΕ και τα πρασινα αλογα, ελπιζω να τους φανουν χρησιμες οι πληροφοριες σου οπως και σε εμενα.
        Αντε αρχισαμε και το εξειδικευουμε το παιχνιδι, αναλυση σωστη , γμωση και αντεπιθεση.

  4. spiros avatar
    spiros 30/05/2011 10:08:47

    Αυτή δεν θα είναι Κυβέρνηση λαικής εντολής αλλά κυβέρνηση κρατικοδίαιτοτραπεζοεπιχειρηματικό κατεστημένο. Το κράτος θα πάθει ακόμη ένα direct από το υπεύθυνο προσωπικό της κρίσης.

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 30/05/2011 10:38:51

    Χωρίς διάθεση ειρωνίας και για ενημέρωση, επειδή εμπιστεύομαι την κρίση σου, θα ήθελα να γράψεις ποιους θεωρείς τους πιο σοβαρούς από τους παραπάνω.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 30/05/2011 10:42:37

    υφίστανται την συνέπειες του "καλώδιου": ΄Η διασύνδεση με την Κρήτη, έχει κάποιο νόημα (μάλλον για τους Γερμανούς που θέλουν διασύνδεση με την Β. Αφρική), και όπου καλώδιο κολλάνε άιολικοί ψύλλοι, τσιμπούρια και άλλα παράσιτα να εισπραξουν κανένα τέλος υπέρ ΑΠΕ, καμία επιδοτησούλα, κανένα συγχωροχάρτι κλπ... Άσε τους λυπάμαι... Το μόνο που τους σώζει, είναι ότι ΟΛΟΙ οι εικονιζόμενοι της φωτό, δεν γεννάνε λεφτά, και 1-2 οι πιο σοβαροί μπορεί και να πουν αει φιτήρ... στους ψύλλους.

  7. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 30/05/2011 10:53:29

    Οι σωτήρες μας !!
    Το άρθρο υπογραμμίζει το γεγονός "πως θα σώσουν τη χώρα, αφού δεν κατάφεραν να σώσουν τις τράπεζες που διοικούν"; Πολύ σωστή παρατήρηση.
    Τρείς από τους εικονιζόμενους είναι πράγματι για λύπηση.
    Ο ένας, υπεύθυνος της "μεγάλης μας φίλης", άφησε την τράπεζά του, βεβαίως και με τη συγκατάθεσή του, να αλωθεί από πρασινοκομματόσκυλα τα οποία διόρισαν οι εργατοπατέρες Πρωτόπαππας, Κουσελάς, Παναγόπουλος. Επιπρόσθετα, πραγματοποίησε μεγάλη αύξηση κεφαλαίου. Παρά το γεγονός αυτό και το μεγάλο μερίδιο στην αγορά της τράπεζάς του, η κερδοφορία της στο 1ο τρίμηνο έφθασε τα € 157 εκατ., εκ των οποίων τα € 151 εκατ. άντιπροσώπευαν τη συνεισφορά της θυγατρικής τουρκικής Finansbank. Δηλαδή κέρδη € 6 εκατ. Ούτε περίπτερο της πλατείας Συντάγματος. Τώρα βιάζεται να φύγει "εκτοξευόμενος σε υπουργικό θώκο"....... Η αποτυχία του είναι γεγονός. Η τιμή της μετοχής της τράπεζας έχει βυθισθεί κυριολεκτικά, φθάνοντας στο επίπεδο των € 4,50.
    Ο δεύτερος, του οποίου η τράπεζα την περασμένη Παρασκευή βρέθηκε χωρίς ρευστότητα, δημιούργησε "χρήμα" από αέρα, ανεβάζοντας το κουπόνι των ομολόγων του Ελληνικού δημοσίου που διατηρεί στο χαρτοφυλάκιό της η τράπεζα σε απίστευτα ύψη, προκειμένου να ευρεθεί "αναγκαίο collateral" με το οποίο θα έπαιρνε ρευστότητα από την Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα. Η τράπεζά του επίσης πραγματοποίησε σημαντική αύξηση κεφαλαίου. Πού πήγαν τα χρήματα αυτά; Τα πήρε ο αέρας !!! Η μετοχή του κρατιέται στα € 1. Κύριε μου φύλαξέ με.
    Ο τρίτος, μεταφερόμενος από πράσινη σε πράσινη θέση κατά τα τελευταία 15 χρόνια, διοικεί μια χρεωκοπημένη τράπεζα η οποία θα έπρεπε να είχε σφραγισθεί προ πολλών ετών. Παραμένει διοικητής της. Wow !!
    Οι τρείς πιό πάνω αναφερόμενοι μαζί με τους υπόλοιπους των οποίων οι φωτογραφίες κοσμούν διαπλεκόμενο φύλλο (μόνη εξαίρεση ο εξαιρετικός Παπαδήμος), θα σώσουν την πατρίδα μας........ Αλοίμονο σε όλους μας.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Νίκος Θ. 30/05/2011 10:58:27

      κι όμως, ο τριτος που αναφέρεις είναι ικανός... άλλο αν δεν πουλάει...

      Δηλαδή εάν χώριζα την λίστα σε 1) ικανούς, 2) λαμόγια και 3) λιμοκοντόρους, μάλλον στην 1η κατηγορία θα τον έβαζα (υπέυθυνο μαγειρικής).

  8. kostas papas avatar
    kostas papas 30/05/2011 11:26:27

    Μα καλά πόσο ανεγκέφαλος μπορεί να είναι κάποιος??? Κάνεις που κάνεις ένα βήμα να διώξεις όλη τη σκαρταδούρα του ΠΑΣΟΚ, βάλε και κάποιους πιο αρεστούς στο λαό, και κάποιους με λίγο πιο διαφορετική άποψη από αυτή των τραπεζιτών. 'Άλλωστε ο ένας πυλώνας τησ κρίσης είναι οι πολιτικοί και ο άλλος οι τράπεζες. Υπάρχουν καθηγητές όπως ο Κώστας Μπέης, ο Γιώργος Κασιμάτης, ο Μαρκεζίνης με τεράστια εμπειρία από το εξωτερικό και σίγουρα υπάρχουν δεκάδες ακόμη τους οποίους αγνοώ δυστυχώς (γιατί η καλή μας τηλεόραση ποτέ δεν μας δείχνει τέτοιους) ώστε να υπάρχει και μια γκάμα ιδεών και απόψεων. Και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι αυτοί όλοι οι άνθρωποι λόγω μόρφωτικού και πολιτιστικού επιπέδου που τους διακρίνει -και τους ξεχωρίζει από τους πολιτικάντηδες οι οποίοι για το ψηφουλάκι χαρίζουν και τη ψυχή τους στο διάολο... θα βρουν τη καλύτερη οδό διαφυγής από αυτή την κρίση από την οποία μαστιζόμαστε. Και για να το πάω και λίγο πιο πέρα ακόμα και κάποιοι στρατιωτικοί ώστε να διαχειρίζονται ακόμα καλύτερα θέματα υψίστης εθνικής σημασίας και κρίσεων. Γιατί και αυτή η παράμετρος δεν είναι πολύ μακρινή φίλοι μου.

  9. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 30/05/2011 11:39:46

    Για τον archaeopteryx:
    Η ικανότητα του τρίτου στην "μαγειρική" τον κάνει πολύ επικίνδυνο όχι ικανό.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Νίκος Θ. 30/05/2011 12:17:25

      Χωρίς να διαφωνώ με αυτό που λές, "και ναι και όχι". Μερικοί είναι ιδιοτελείς, μερικοί δεν είναι. Το μείζον πρόβλημα που έχουμε είναι η διαχειριστική ειλικρίνεια, και δευτερευόντως η διαχειριστική ικανότητα. Το τρίτο είναι η ατέλειωτη αναδιανομή, και τι καταληξη θα έχει.

  10. dacord avatar
    dacord 30/05/2011 12:29:43

    Το γαπα αφου ειναι ακομα ..πρωθυπουργο των πασοκιων εστω,μπορει να φωναξει καποιον απο τους εικονιζομενους και να τον διορισει οπου θελει.
    Ακομα και ..φιλο του,στην θεση του αγαπημενου του Στρος Καν..

    Εγω ομως αν μπορουσα και ειχα τη δυναμη θα τους πηγαινα ενα απλο περιπατο κατα Γουδι μερια..
    Εγινε παρκο τωρα ,αρα κανει για ολες τις ..δουλειες.

    Δεν χρειαζομαστε κυβερνηση .."τεχνοκρατων" ητοι λαμογιων.
    Κυβερνηση ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ χρειαζομαστε.
    Δημοκρατικη αλλα με εκτακτες εξουσιες...
    Σε ενα δυο μηνες να καθαρισει την κοπρο του Αυγεια..

  11. ΑΝΩΝΥΜΟΣ avatar
    ΑΝΩΝΥΜΟΣ 30/05/2011 12:36:04

    Να βαλουν και τον Στουρναρα μεσα γιατι οταν ηταν προεδρος της Εμπορικης Τραπεζας αγοραζε χωραφια με καλαμποκια στη Σιβηρια με τα λεφτα που πληρωναν οι υπαλληλοι της Τραπεζας. Τοσο καλος και οξυδερκης ειναι! Τι να πω και για τον Προβοπουλο, επισης τεως προεδρος της Εμπορικης Τραπεζας, οταν εφυγε πηρε δωρο 800χιλ. ευρω! Τωρα το παιζει προεδρος της Τραπεζας Ελλαδος.

  12. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 30/05/2011 12:38:05

    Archaeopteryx:
    Συμφωνούμε.
    Δυστυχώς και οι τρείς προαναφερθέντες είναι ιδιοτελείς.

  13. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 30/05/2011 14:47:50

    Οι παλιοπαρέα του Σημίτη θα μας βγάλει από την κρίση?Ε αμα είναι έτσι τότε το Υπουργείο Εργασίας πρέπει να το πάρει ο Γιαννίτσης,είχε αφήσει κάτι στη μέση έτσι κι αλλιώς.....

  14. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 30/05/2011 15:53:44

    Οι πολιτικοί μας είναι ΑΣΧΕΤΟΙ και ΜΟΛΥΣΜΕΝΟΙ από τον ιό του λαϊκισμού και της πολιτικής επιβίωσης “πασει θυσία”
    Την χώρα θα την βγάλουν από τον βούρκο ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΕΣ.
    Αυτό μπορεί να γίνει με δύο τρόπους:
    α)Είτε τώρα που βρισκόμαστε 10 δευτερόλεπτα πριν την κατάρρευση.
    β)Είτε αφού καταρρεύσουμε.
    Όλα τα άλλα είναι «μια από τα ίδια» εδώ και 30 χρόνια.

  15. Kostas D avatar
    Kostas D 30/05/2011 17:01:35

    1) Ειμαστε βεβαιοι οτι θα δεχθουν να συμμετασχουν σε μια κυβερνηση ΑΝΘΕΛΛΗΝΙΚΗ που καταρρεει και να μεινουν με τη σταμπα του προδοτη και αυτοι??

    2) Ο ΛΑΟΣ ΔΕ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΛΛΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ....δε βλεπετε χαμος γινεται!!!!

  16. Ευμένης avatar
    Ευμένης 30/05/2011 21:49:26

    Μέχρι τώρα ξέραμε ότι οι τράπεζες και οι λοιποί "μεγαλο-επιχειρηματίες" (κρατικοδίαιτοι φυσικά) κάνουν παρασκηνιακά κουμάντο σε αυτόν τον τόπο.
    Τώρα, πάνε τα προσχήματα, θα θυσιαστούν και θα βγουν μπροστάρηδες για να μας σώσουν.
    Χωρίς να έχουν φυσικά καμία ευθύνη αυτοί για την κατάντια της χώρας...
    Όπως λένε και οι Αμερικανοί αυτή η κατάσταση είναι win-win.
    Κερδοσκοπώ ασύστολα, οδηγώντας την χώρα στη καταστροφή και μετά με φωνάζουν να τη "σώσω" για να ξεκινήσει το πραγματικά ΜΕΓΑΛΟ φαγοπότι και ξεπούλημα...
    Του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν τον σηκώνει,
    σηκώνει όμως το αέναο δούλεμα...