#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/03/2012 21:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασχηματισμός στην ... παιδική χαρά



(Ανανεωμένο) Κι εμείς που νομίζαμε ότι με το που έφυγε η κυβέρνηση Παπανδρέου θα έφευγε μαζί και η νοοτροπία νηπιαγωγείου. Διαψευστήκαμε, καθώς και η κυβέρνηση Παπαδήμου είναι για την παιδική χαρά. Από την Καθαρά Δευτέρα έχει παραιτηθεί ένας βασικός υπουργός, αυτός του Προστασίας του Πολίτη και ακόμη παίζουν με τις κουμπάρες στο Μαξίμου για το ποιος θα πάρει τη θέση του Παπουτσή.

Στην αρχή έλεγαν ότι ο Παπαδήμος θα πρέπει να τελειώσει τη δουλειά στις Βρυξέλλες με το νέο δάνειο και στη συνέχεια θα πάρει τις αποφάσεις του. Πέρασε μια εβδομάδα σχεδόν και κάθε μέρα ακούμε ότι θα υπάρξει ο μίνι ανασχηματισμός, η αντικατάσταση ουσιαστικά ενός υπουργού χωρίς πολύ φασαρία και κόπο.

Αυτό που ζούμε όμως τις τελευταίες ώρες δείχνει τον ερασιτεχνισμό που επικρατεί στην κυβέρνηση Παπαδήμου. Δύο μήνες πριν από τις εκλογές και έχουν δημιουργήσει ένα απίστευτο θρίλερ για το ποιος θα πάει που. Εχουν προκαλέσει τόση φασαρία για ένα μη θέμα.

Οι πληροφορίες έλεγαν από το πρωί και επιβεβαιώθηκαν ότι ο Χρυσοχοίδης γίνεται πάλι… Κάλαχαν, η Διαμαντοπούλου πάει να σώσει την… Ανάπτυξη της Ελλάδας και αναζητούνταν πρόσωπο για το Παιδείας το οποίο και βρέθηκε και θα είναι ο καθηγητής, Γ. Μπαμπινιώτης.

Κάποιες πληροφορίες λένε ότι όλα αυτά γίνονται για να φάνε λάχανο τον κ. Χρυσοχοϊδη, ειδικά μετά την κόντρα που είχε με τον Γερμανό ομόλογό του, κ. Ρέσλερ. Κάποιοι δεν απέκλειαν ότι είναι και απαίτηση της Γερμανίας η απομάκρυνσή του καθώς τον θεωρούν ανίκανο να προχωρήσει όσα αυτοί θέλουν.

Η ουσία είναι ότι με εύσχημο τρόπο προσπαθούν να δώσουν στον κ. Μιχάλη τα παπούτσια στο χέρι, και προφανώς έχει βάλει και ο κ. Βενιζέλος το χεράκι του σ’ αυτό.

Από την άλλη, τη νόημα έχει η μετακίνηση της Διαμαντοπούλου δεν μπορούμε να το καταλάβουμε. Φεύγει από το Παιδείας όταν αυτή μαζί με τον Κ. Αρβανιτόπουλο έχουν πάρει πάνω τους την εφαρμογή του νόμου για τα Πανεπιστήμια που ψήφισε η συντριπτική πλειοψηφία της Βουλής; Σίγουρα αυτό θα φανεί σαν άτακτη υποχώρηση της υπουργού απέναντι στους πρυτάνεις.

Κι από την άλλη, η κ. Αννα με το που θα πάει στο Ανάπτυξης θα φύγει αφού θα γίνουν εκλογές. Τι νόημα έχει λοιπόν;

Για την ιστορία στο Παιδείας μένει ο κ. Αρβανιτόπουλος και η κ. Χριστοφιλοπούλου ενώ στο Προστασίας του Πολίτη προστίθεται ως υφυπουργός ο νυν γ.γ. του υπουργείου και πρώην αρχηγός της ΕΛ.ΑΣ., Λ. Οικονόμου.

Τα ονόματα ανακοινώθηκαν αλλά η κυβέρνηση συνεχίζεται να είναι παιδική χαρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 06/03/2012 21:36:04

    Τωρα εδεσε το γλυκο της ΠΑΣΟΚΙΛΑΣ !Καλα η ΝΔ θα παει σ'εκλογες στο ΠΡΟ-ΠΟ με Χρυσοχοιδη ,Οθωνα ,Οικονομου !Μετα απο ο,τι παθει να μην λεει οτι δεν ηξερε !Ηθελεστα και παθεστα λοιπον !

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/03/2012 21:37:37

    δυο υφυπουργοί δημόσιας τάξης;
    Για ποιό λόγο;

    • airman avatar
      airman @ Κώστας Ροδινός 06/03/2012 22:25:40

      Για να φυλάει ο ένας τον άλλο! Πλάτη - πλάτη και τοίχο - τοίχο θα πηγαίνουν σε λίγο! Τα οχήματα της αστυνομίας δεν κινούνται με ασφάλεια, η ΕΛΑΣ δεν ξέρει τι να πρωτοφυλάξει, ο κόσμος δεν ξέρει από που να φυλαχτεί αλλά οι υπουργοί αυξάνονται και πληθύνονται! Αυτοί δε βάζουν μυαλό και δεν το κρύβουν. Ας ελπίσουμε ότι όλοι εμείς το έχουμε πάρει χαμπάρι ώστε να μην έχουν που να κρυφτούν.

  3. Aris. A avatar
    Aris. A 06/03/2012 21:38:30

    Γεια σου Παπαδήμο που εκφράζεις το νέο.

    Με Διαμαντοπούλου θέλεις να κυβερνήσεις αποτελεσματικά την χώρα.

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/03/2012 21:52:38

    Αφιερωμένο στο ΠΡΟ-ΠΟ του Χρυσοχοϊδη
    h--p://www.youtube.com/watch?v=Qq8jn4WtGh4

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 06/03/2012 22:05:32

    Το μόνο θετικό είναι ότι την ξεφορτωθήκαμε από το Παιδείας...

    • airman avatar
      airman @ ΕΥΑ 06/03/2012 22:28:19

      Το ζητούμενο είναι να την ξεφορτωθούμε εντελώς!

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ airman 06/03/2012 22:55:00

        Η Διαμαντοπούλου είναι η προσωποποίηση της χολέρας που έπληξε το Έθνος.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Προφήτης 06/03/2012 22:56:04

          Αλλά είχε αγαστή συνεργασία με το αγόρι με τα βαμμένα μάτια

          • chrisss avatar
            chrisss @ Προφήτης 07/03/2012 00:06:27

            Όχι αγόρι..ΑΓΟΡΑΡΟΣ

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 06/03/2012 22:56:20

      Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σας!

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ ΕΥΑ 07/03/2012 00:30:22

      Εύα καλησπέρα, λίγο το έχεις που την ξεφορτώθηκε το Παιδείας; Τώρα ελπίζω να επανέλθη ο τίτλος του ως Υπουργείο Εθνικής Παιδείας, γιατί εκείνο το Διά Βίου Μάθησης με την τραγική υποχρηματοδότηση των λειτουργικών αναγκών των σχολείων, καταντάει ανέκδοτο!

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Aφροδίτη 07/03/2012 00:44:16

        Καλησπέρα Αφροδίτη! Αμήν για το Εθνικής Παιδείας...συμφωνώ απόλυτα με το σχόλιό σου..!

        • Heaven avatar
          Heaven @ ΕΥΑ 07/03/2012 04:49:53

          η αλλαγή ονόματος στα υπουργεία κοστίζει πάνω απο 300 χιλ ευρώ!
          λεφτά δεν υπάρχουν!

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Heaven 07/03/2012 06:15:02

            Ακούστηκε ότι και οι κουρτίνες στο Υπουργείο Παιδείας κόστισαν 150.000....

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Heaven 07/03/2012 06:39:31

            Οἱ ἀφιλότιμοι,καί κεῖ πέταξαν λεφτά;!;
            Γιά νά ἀλλάξουν ὀνόματα στά Ὑπουργεία;
            Πού νά τούς ἀλλάξουνε τά φώτα!

  6. Clayton Frost avatar
    Clayton Frost 06/03/2012 22:41:13

    Η Αννούλα του χιονιά που φεύγει από το Υπουργείο Παιδείας, έχει ολοκληρώσει το εκεί έργο της; Καμία εκκρεμότητα αφήνει; Τίποτα βιβλία, ρε αδερφέ, τίποτα χαρτικά των Πανελλαδικών, κανένα νόμο για ΑΕΙ ανεφάρμοστο ακόμα;

  7. pen-pen avatar
    pen-pen 07/03/2012 00:08:36

    Ποιος την πιάνει τώρα! Μεγάλωσαν οι δουλειές της! Θα σώσει και τις επιχειρήσεις! Άλλο δεξίωση με εκπαιδευτικούς, άλλο με επιχειρηματίες. Εκείνα τα καλόπαιδα τα πονηρά και άσχετα που έχει γύρω της θα πάνε μαζί της για να ξεβρωμίσει το υπουργείο? Και τι θα γίνει με τα στελέχη της που θα μείνουν πεσκέσι και ενθύμιο στην επόμενη κυβέρνηση και θα κάνουν την αξιολόγηση? Ακόμη και με 8% κουμανταδόροι θα είναι! Αθάνατο ΠΑΣΟΚ...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 00:10:42

    Όπως οι Βίλατζ Πιπλ τραγουδούσαν μια ολόκληρη ζωή ένα μόνο τραγούδι (YMCA) καταντώντας γραφικοί, έτσι και ο Χρυσοχοίδης μέχρι να πεθάνει θα είναι πάντα υπουργός δημ. τάξης.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 07/03/2012 00:14:53

      Strange,
      επειδή ο Δαναός είναι απασχολημένος συγγράφοντας και μελοποιώντας τη "¨Νταλαριάδα" και δεν έχει καιρό, στην Αθήνα εμφανίζεται ο Ζερβουδάκης. Για ρώτα τα σχετικά.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ Κώστας Ροδινός 07/03/2012 00:32:45

        κ.Ροδινέ, εγώ με Διαμαντοπούλου στο Ανάπτυξης μόνο το άνοιξε πέτρα μου 'ρχεται να τραγουδήσω.
        Όσο για Χρυσοχοϊδη δεν έχω λόγια, αλήθεια.

  9. pen-pen avatar
    pen-pen 07/03/2012 00:15:59

    Να τους χαιρόμαστε ! Αυτούς έχουμε...

  10. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 07/03/2012 00:17:13

    Βρε την Άννα , από την μια προκοπή στο ¨παιδείας¨, στην άλλη.
    Δεν ξέρω αν προλαβαίνει , αλλά μπορεί να διαχειριστεί το ΕΣΠΑ προς χάριν των φίλων μας επιχειρηματιών της Γερμανίας.
    Επίσης πολύ γρήγορα συστήνεται η¨Ελληνική¨ τράπεζα επενδύσεων, που μόνο Ελληνική δεν είναι , με εξέχοντα στελέχη τον Ράϊχεμπαχ, τον Άκερμαν και κάτι άλλους Βρυξελιώτες...
    Βρέ προκοπές σ΄αυτή τη χώρα... τι ταχύτητες ... μπράβο, μπράβο!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/03/2012 00:18:55

    Εγώ θα πάω στον Λεμπέση. Μπορεί μετά και στον Κιάμο.
    Είμαι της ποιότητας.

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 07/03/2012 00:22:16

    Ακριβώς το ίδιο αναρωτιόμουν κι εγώ!

  13. Geros avatar
    Geros 07/03/2012 00:35:10

    Γιατί να θέλει ο Μπαμπινιώτης να γίνει υπουργός για ένα μήνα ?
    Η κάποιος του έχει τάξει κάτι για μετά τις εκλογές (πράγμα που σημαίνει ότι έχει προαποφασιστεί συγκυβέρνηση), ή δεν θα γίνουν εκλογές σε ένα μήνα.
    Υπάρχει άλλος λόγος?

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Geros 07/03/2012 00:52:56

      Σωστότατη η απορία...ίσως είναι απλοϊκό το σκεπτικό ότι θα είναι στο Υπουργείο μιας αυτοδύναμης κυβέρνησης και μετά...

    • airman avatar
      airman @ Geros 07/03/2012 01:08:54

      Ακόμα και αν παραμείνει Υπουργός και μετά τις εκλογές, από που προκύπτει η συγκυβέρνηση; Για ποιο λόγο αυτή η εμμονή με τη συγκυβέρνηση και τη μη προοπτική εκλογών; Τόσο πολύ μας εκφράζει η σημερινή κατάσταση και δεν το αντιλαμβανόμαστε; Μήπως το αντιλαμβάνονται καλύτερα κάποιοι άλλοι για εμάς και γι' αυτό θέλουν να μας το επιβάλλουν; Τελικά έχουμε δικαίωμα να σκεφτόμαστε;

  14. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/03/2012 00:37:46

    Τόν Μπαμπινιώτη πῶς τόν ἒμπλεξαν; Σέ μιά σοβαρή κυβέρνηση νομίζω ὃτι θά ἒπαιζε σπουδαῖο ρόλο.

    • Κατερινα avatar
      Κατερινα @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 07/03/2012 04:51:54

      ξύπνα Κυθήριε!!!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Κατερινα 07/03/2012 06:42:39

        Τόσο νωρίς ξυπνᾶς ἐσύ...,τί εἶσαι,κουκουβάγια;

  15. Νοήμων avatar
    Νοήμων 07/03/2012 00:40:47

    Οι Πασόκοι ειναι μανούλες σ αυτά. Βγαίνουν σιγά σιγά απ το κάδρο (σε λίγο και ο Μπένυ απ το ΥΠΟΚ) και θα το παίζουν παρθενες και σωτήρες. Και με 5% δεν αφήνουν την κουτάλα με τίποτα.
    Υ.Γ
    ο Χρυσοχοίδης γιατι θέλει κι άλλο υφυπουργό; Για να προλαβαίνει να διαβάζει τι ψηφίζει;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Νοήμων 07/03/2012 09:23:23

      100000!!

    • juliet avatar
      juliet @ Νοήμων 07/03/2012 09:50:42

      Απόλυτο δίκιο!Πως θα πολεμήσουμε αυτούς που δίνουν και την τελευταία ρανίδα από το πράσινο αίμα τους για τη κουτάλα;

  16. sawas avatar
    sawas 07/03/2012 01:01:00

    H Αννα τα κατάφερε προ της εθνικής εορτής. Απέφυγε τεχνηέντως τον πενταδάκτυλο χαιρετισμό!!!

  17. makis avatar
    makis 07/03/2012 01:54:48

    Από τα Wikileaks του περασμένου Σεπτεμβρίου αναφέρεται ότι '' ο Μπαμπινιώτης ενημερώνει την αμερικανική πρεσβεία για .... http://shar.es/gD9If

  18. ΜΠ avatar
    ΜΠ 07/03/2012 02:02:50

    Ετοιμαστείτε! Θα Αναπτυχθούμε!!!!

    • Dark Angel avatar
      Dark Angel @ ΜΠ 07/03/2012 08:40:26

      Και χωρίς να διαβάσουμε ούτε ένα βιβλίο...

  19. Απόστολος avatar
    Απόστολος 07/03/2012 08:26:39

    Η Διαμαντοπούλου μετά την ανάπτυξη, χωρίς βιβλία, που έφερε στην Εθνική Παιδεία θα φέρει και ανάπτυξη στη Χώρα ολόκληρη;
    Ο δε, αδιάβαστος κατά δήλωσή του, Χρυσοχοίδης που απομακρύνθηκε μετά την τοποθέτηση εκρηκτικού μηχανισμού στην καρδιά του Υπουργείου ΠΡΟ.ΠΟ. , επιστρέφει σε αυτό.
    Μάλλον μιλάμε για αναντικατάστατους για τη θέση του υπουργού. Τι άλλο θα δούμε σ΄αυτήν, την Ευρωπαική, χώρα;

  20. σαλονικιος avatar
    σαλονικιος 07/03/2012 08:40:28

    η καλυτερη επιλογη παπαδημου πως θα χτιση την οικονομια αν δεν την κατεδαφιση η διαμαντοπουλου ειναι μανα σ αυτα

  21. juliet avatar
    juliet 07/03/2012 09:17:02

    Καλημέρα,
    όσο μπορεί να είναι σε μια χώρα μουντή ,χωρίς ανατολή .Κάποτε είχα γράψει ότι θα κάνουν ανασχηματισμό,τη τελευταία ώρα.Αυτά είναι σχέδια του Γαπ.Οι ιδέες του ανασχηματισμού δεν ήτανε δική μου έμπνευση ,απλά κάποιο υπερφύαλο κοκοράκι κακάριζε και έλεγε ....για να κάνει το έξυπνο ,ότι ξέρει .Αλλοστε η κ.Διαμαντοπούλου είναι παλιά γνώριμη στο εν λόγω υπουργείο. Γιατί βλέπω τις εκλογές ν΄απομακρύνονται;Πρέπει να κάταλάβαουμε ΟΛΟΙ ,ότι δεν είναι εύκολο να ξεπλέξουμε απ΄αυτούς.Ο μόνος τρόπος είναι ν΄αφήσουμε τις αμπελοφιλοσοφίες και να λειτουργήσουμε με νόμους συμμοριών γιατί απέναντι υπάρχει η πιο ελεεινή,ραδιούργα συμμορία που θα μπορούσε να φανταστεί το ανθρώπινο μυαλό.Θ χρόνος θα ροκανίζεται με συνεχείς μεταλλάξεις ,δεν είμαστε τίποτε γι΄αυτούς ,είμαστε τα πιόνια στο κερδοσκοπικό παιγνίδι τους .