07/01/2009 11:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασχηματισμός (με …«δαχτυλίδι», ή μεταβατικός)

Ανακοινώνεται εντός των προσεχών ωρών ο ανασχηματισμός. Ήδη ο Πρωθυπουργός και ο Γιάννης Αγγέλου ξεκίνησαν τα τηλέφωνα σε υπουργούς και βουλευτές. Οι πρώτες πληροφορίες που ακούγονται οδηγούν σε δυο εκτιμήσεις: Είτε ότι πρόκειται για ανασχηματισμό με ....δακτυλίδι, επειδή πέρασε της Ντόρας για το Οικονομικών όπου φεύγει μεν ο Αλογοσκούφης, αλλά δεν πάει ο Σαμαράς. Είτε ότι πρόκειται για μεταβατικό ανασχηματισμό . Σύμφωνα λοιπόν με τις πρώτες πληροφορίες:

Ο Αλογοσκούφης φεύγει και την θέση του παίρνει ο ...Γ. Παπαθανασίου (ένας ...μικρότερος δηλαδή Αλογοσκούφης). Ο Αντώνης Σαμαράς αναλαμβάνει το υπουργείο Πολιτισμού. Ο Άρης Σπηλιωτόπουλος ακούγεται ότι πάει στο Παιδείας, ο Ευριπίδης Στυλιανίδης στο υπουργείο Μεταφορών, ο Κωστής Χατζηδάκης  στο υπουργείο Ανάπτυξης, ο Σωτήρης Χατζηγάκης στο υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης, ο Νίκος Δένδιας στο υπουργείο Δικαιοσύνης, ο Πάνος Παναγιωτόπουλος στο Ναυτιλίας, Φώλιας στο Μακεδονίας - Θράκης και ο Κώστας Μαρκόπουλος στο Τουρισμού.

Ο Μαρκογιαννάκης αναπληρωτής υπουργός στο υπουργείο Εσωτερικών και Δημόσιας Τάξης , στη θέση του Χηνοφώτη που φεύγει.

Φεύγουν Λιάπης, Χηνοφώτης και οι "βατοπεδινοί" Κοντός, Κιλτίδης  και Δούκας, την θέση του οποίου ως υφυπουργός Εξωτερικών αναλαμβάνει ο Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης.

Αμετακίνητοι η Ντόρα Μπακογιάννη, ο Γιώργος Σουφλιάς, ο Βαγγέλης Μεϊμαράκης, η Φάνη Πάλλη Πετραλιά και ο Προκόπης Παυλόπουλος.

Κυβερνητικός εκπρόσωπος μάλλον ο Κώστας Γκιουλέκας

Αβραμόπουλος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 11:04:32

    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΙΠΟΤΑ?
    Η ΜΑΡΙΤΑ?
    Ο ΜΑΡΚΟ?

  2. MIG-21 avatar
    MIG-21 07/01/2009 11:07:19

    ΠΑΕΙ Ο ΛΙΑΠΗΣ, Ο ΞΑΔΕΡΦΟΣ, ΚΑΙ Ο ΦΩΛΙΑΣ!!

  3. kanis avatar
    kanis 07/01/2009 11:15:40

    Ανασχηματισμός για να φύγει μόνο ο ΛΙΑΠΗΣ, σαν ισπανική υποχώρηση μοιάζει!

  4. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 11:18:02

    kanis

    ΓΙΑΤΙ.... Ο ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ, Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΙΠΟΤΑ, Ο ΦΩΛΙΑΣ, Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ .... ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

  5. MIG-21 avatar
    MIG-21 07/01/2009 11:19:59

    του αι-γιαννη σημερα!!!
    σαν πολλα κεφαλια θα πεσουν!!

  6. αποχωρών avatar
    αποχωρών 07/01/2009 11:27:58

    H Οικονομία σώθηκε τ'Άϊ Γιαννιού από ένα Γιάννη!!
    Μπράβο κ.Καταλληλότερε μας έσωσες!!!!
    Τέρμα η κρίση!!

  7. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 11:28:10

    Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΙΠΟΤΑ?

    ΤΩΡΑ..... ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΓΕΥΜΑ ΣΤΟΝ ΔΥΟΝΥΣΟ(?)!!!!!

  8. T-Rex avatar
    T-Rex 07/01/2009 11:37:40

    Ανασχηματισμός δίχως Πολύδωρα = φακές χωρίς σκόρδο.

  9. Helmut avatar
    Helmut 07/01/2009 11:38:28

    Δεν περίμενα τόσο γενναίο ανασχηματισμό πάντως -εφόσον επιβεβαιωθούν οι φήμες.

    Έστω και κατόπιν εορτής πληρώνουν το μάρμαρο οι εμπλεκόμενοι στο Βατοπέδι.

    Ευχάριστο νέο η απομάκρυνση Αβραμό, Χηνοφώτη, Λιάπη καθώς αποδείχτηκαν πλήρως αποτυχημένοι.

    Η Ντόρα μεγάλη νικήτρια αναμφισβήτητα.

  10. Swell avatar
    Swell 07/01/2009 11:39:19

    Διόρθωση: Η μεγαλύτερη αλλαγή θα γίνει στην Παιδεία!

    http://swell-swell.blogspot.com/2009/01/blog-post_07.html

  11. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 11:42:15

    Helmut
    Ευχάριστο νέο η απομάκρυνση Αβραμό

    ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ?

  12. Helmut avatar
    Helmut 07/01/2009 11:43:55

    Φαντωμά μου, είπα -ΕΦΟΣΟΝ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ ΟΙ ΦΗΜΕΣ

  13. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 11:45:27

    ΜΑΚΑΡΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΟΥΝ!!!

  14. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 07/01/2009 11:53:20

    Θελω να ενημερωσω τον πρωθυπουργό οτι διατίθεμαι για εξωκοινοβουλευτικός υπουργός

  15. asto avatar
    asto 07/01/2009 12:18:44

    ΓΚΙΟΥΛΕΚΑ??? ΗΜΑΡΤΟΝ! ΤΟΝ ΓΚΙΟΥΛΕΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???
    ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΔΗΛΑΔΗ???
    ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ...

  16. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 12:24:10

    Helmut

    ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.....ΧΑΣΑΜΕ!!!

  17. who avatar
    who 07/01/2009 12:25:07

    Ο Κυριάκος έφαγε τον Λιάπη !
    Κατά τα άλλα , μία από τα ίδια κι οι Τούρκοι στο Αγαθονήσι ....

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/01/2009 12:32:08

    Σσσσσσσ...

    Σιγά, η Πατρίδα κοιμάται !

    Ο Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης επιτέλους υπουργός !!!!!!!!

  19. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/01/2009 12:33:43

    Όταν από τον εμετό μαγειρεύεται νέο φαγητό, η συνταγή είναι δευτερεύουσα, γιατί το μενού έχει εξασφαλισμένη επιτυχία. Δεν πειράζει που τα ασημένια κουταλοπήρουνα πουλήθηκαν ήδη. Η βουλημία για το κατεστημένο αρκεί. Έτσι κι αλλιώς το επιδόρπιο δεν θα έχει πλέον γεύση δικομματισμού. Οι πασάδες χρωματίζουν με το αγαπημένο χρώμα της κόκκινης πατσαβούρας τους, που είναι το χρώμα των γενοκτονιών, το κερασάκι της τούρτας.
    Ο κ. Χηνοφώτης προφανώς ζήτησε ο ίδιος να φύγει από την κυβέρνηση. Τον ευχαριστώ για την προσφορά του.
    Για τον Μιλτιάδη ήταν αναμενόμενο. Η Μπίλντερμπεργκ ήταν πάντοτε εφαλτήριο.
    Κρίμα που δεν μπήκε ο Κυριάκος. Η μετατροπή της χώρας από μαντρί σε κοτέτσι δεν ήταν δυνατό να ολοκληρωθεί. Έτσι η νέα κυβέρνηση θα εξακολουθήσει να εμπορεύεται αυγά τουρκίας.

  20. Γιώργος avatar
    Γιώργος 07/01/2009 12:36:02

    Ποδιές στα λευκά και φωτογράφιση σε ιστιοπλοικά. Η αναβάθμιση της δημόσιας παιδείας δεν είναι ουτοπία!!!

  21. kaneis avatar
    kaneis 07/01/2009 12:38:59

    Παλιά λεγόταν εκβιασμός, τώρα... εισήγηση!

  22. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 12:39:26

    Ανασχηματισμός ΠΡΙΝ την συζήτηση στη Βουλή για την προανακριτική Βατοπεδίου του ΠΑΣΟΚ; Με έναν βουλευτή διαφορά; Πάμε για εκλογές, λέει η λογική. Σούμπιτοι και "σούμπιτο"! Θα είναι πάμπολλοι οι διάφορων λόγων δυσαρεστημένοι νεοδημοκράτες βουλευτές...

  23. fantomas avatar
    fantomas 07/01/2009 12:45:52

    Μποτίλια στο πέλαγος Says:
    January 7th, 2009 at 12:33 pm Ο κ. Χηνοφώτης προφανώς ζήτησε ο ίδιος να φύγει από την κυβέρνηση. Τον ευχαριστώ για την προσφορά του.

    ΕΠΟΥΔΕΝΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!!
    ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΕΦΥΓΕ!!!
    ΧΡΕΩΝΕΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΩΣ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΝΕΤΕ ΣΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΜΕΙΜΑΡΑΚΗ!!!

  24. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 07/01/2009 12:46:04

    Ημαρτον! Βαρβιτσιωτης υφ.ΥΠΕΞ.

    Αντι αυτου και της Ντορας βαλε εναν Αμερικανο να φαινεται κιολας....

  25. Goebbels avatar
    Goebbels 07/01/2009 12:51:10

    Είναι ηλίου φαεινότερον ότι επρόκειτο για ανασχηματισμό που υποδείχθηκε από τη Ντόρα. Ο Μπεκίρης, δικός της. Ο Χατζηδάκης, αναβαθμίζεται (και γλυτώνει και από το αγ...κάθι της Ολυμπιακής). Ο εβερτοκαραμανλικός Στυλιανίδης, υποβαθμίζεται. Ο Σαμαράς, εξορία στη διακοσμητική θέση του ΥΠΠΟ. Τι άλλο θέλει για να πειστεί κάποιος;

    Και με τον υπερ-νεοφιλελεύθερο Παπαθανασίου στο Οικονομίας, σύντομα θα φτάσουμε να νοσταλγούμε τον Αλογομούρη...

  26. Helmut avatar
    Helmut 07/01/2009 12:54:40

    Φαντωμά... χάσαμε, χάσαμε!!!!!

  27. Αurora avatar
    Αurora 07/01/2009 12:59:17

    Τον Γκιουλεκα;
    Αυτον με την αγριοκρουστη και ανατολικοφερτη Ελληνικη προφορα;
    Με τουρκος μοιαζει πιο πολυ στην προσπαθεια να αρθρωσει ασυνδετες γερμανικες λεξεις για να στησει το φερμουαρ μιας μιζερης εικονας ενος τοπου παλαι ποτε ευγενους και ενδοξου λαου.

  28. Decay avatar
    Decay 07/01/2009 13:00:15

    Τα Δέκα πρώτα χρόνια της Νέας Δημοκρατίας είναι δύσκολα.
    Μετά, σιγά - σιγά θα τη συνηθίσετε...

    ( Η μήπως ήδη το απολαμβάνετε?)

  29. MIG-21 avatar
    MIG-21 07/01/2009 13:08:02

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ,
    ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ & ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΣΗΣ
    Yπουργός Παυλόπουλος Προκόπης
    Αναπληρωτής Υπουργός υπεύθυνος για το ΥΔΤ
    Χρήστος Μαρκογιαννάκης

    Υφυπουργός Νάκος Αθανάσιος
    Υφυπουργός Ζώης Χρήστος


    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
    Υπουργός Γιάννης Παπαθανασίου
    Υφυπουργός ΓΛΚ Μπέζας Αντώνιος
    Υφυπουργός Λέγκας Νίκος
    Υφυπουργός Μπούρας Θανάσης


    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ
    Υπουργός Μπακογιάννη Ντόρα
    Υφυπουργός Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης
    Υφυπουργός Απόδημου ελληνισμού Κασσίμης Θόδωρος
    Υφυπουργός Βαληνάκης Ιωάννης

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
    Υπουργός Μεϊμαράκης Ευάγγελος
    Υφυπουργός Τασούλας Κωνσταντίνος
    Υφυπουργός Πλακιωτάκης Ιωάννης

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
    Υπουργός Κωστής Χατζηδάκης
    Υφυπουργός Εμπορίου Βλάχος Γεώργιος
    Υφυπουργός Καλαφάτης Σταύρος

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε.
    Υπουργός Σουφλιάς Γιώργος
    Υφυπουργός Καλογιάννης Σταύρος
    Υφυπουργός Περιβάλλοντος Ξανθόπουλος Θεμιστοκλής


    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
    Υπουργός Άρης Σπηλιωτόπουλος
    Υφυπουργός Λυκουρέντζος Ανδρέας
    Υφυπουργός Θρησκευμάτων Ταλιαδούρος Σπυρίδων

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ
    & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ
    Υπουργός Πάλη Πετραλιά Φανη
    Υφυπουργός Καλαντζάκου Σοφία
    Υφυπουργός Γιώργος Κοντογιάνννης

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
    & ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ
    Υπουργός Αβραμόπουλος Δημήτρης
    Υφυπουργός Παπαγεωργίου Γιώργος
    Υφυπουργός Μάριος Σιαλμάς

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ & ΤΡΟΦΙΜΩΝ
    Υπουργός Σωτήρης Χατζηγάκης
    Υφυπουργός Κιλτίδης Κωνσταντίνος
    Υφυπουργός Μιχάλης Παπαδόπουλος

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ
    Υπουργός Νίκος Δένδιας

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
    Υπουργός Αντώνης Σαμαράς
    Υφυπουργός Αθλητισμού Ιωαννίδης Γιάννης

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
    Υπουργός Ευριπίδης Στυλιανίδης

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΜΠΟΡΙΚΗΣ ΝΑΥΤΗΛΙΑΣ,ΑΙΓΑΙΟΥ @ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ.
    Υπουργός Παπαληγούρας Αναστάσιος
    Υφυπουργός νησιώτικης πολιτικής
    Καμμένος Παναγιώτης

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
    Υπουργός Κώστας Μαρκόπουλος

    ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ
    Υπουργός Σταύρος Καλαφάτης

  30. bruce waine avatar
    bruce waine 07/01/2009 13:48:06

    Συγχαρητήρια! Καταπληκτική η νέα κυβέρνηση Μητσοτάκη! Με τους βοηθούς βρυκόλα, Παπαθανασίου-Χατζηδάκη, να ελέγχουν την οικονομική πολιτική και Ντόρα-Μεϊμαράκη Εξωτερικά και Άμυνα, απορώ γιατί ο νέος θίασος έχει το όνομα Καραμανλή στην μαρκίζα! Μήπως επειδή ανέλαβε το Παιδείας ο Άρης και το Πολιτισμού ο Αντώνης; ΧΑ!!!

  31. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/01/2009 13:54:36

    @fantomas
    H εκτίμηση μου στηρίχθηκε (όπως αναφέρω) σε υποθέσεις. Πέρα από αυτό η κρίση του ΚΚ. δεν είναι για μένα ενδεικτική.

  32. τιραμολα avatar
    τιραμολα 07/01/2009 14:00:30

    Ευχαριστουμε 29 για την νεα συνθεση του θιασου...

  33. τιραμολα avatar
    τιραμολα 07/01/2009 14:05:34

    Θα αναμενουμε τωρα την αναλυση των βραδυνων τηλεσχολιαστων...
    Οπως πχ την "αναλυση" περι αλλαγης οικονομικης πολιτικης μετα την αντικατασταση του νεοφιλευθερου Αλογοσκουφη απο τον "διαφορετικο" νεοφιλελευθερο Παπαθανασιου....

  34. kaneis avatar
    kaneis 07/01/2009 14:41:44

    @34
    Oπου και θα πανυγηρίζουν οι γνωστοί ΠρετΤρεμΧατζη,
    καθώς διασώθηκε η Μητσοτακική γραμμή!

  35. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 20:46:22

    Τσακάλια οι "Α-Ρ-Δ"! Ξέρουν και μεταδίδουν ΟΛΟΙ τις πρωινές, λέει!-, τηλεφωνικές συνομιλίες τού ΚΚ με πρώην και νυν υπουργούς του! Σε εισαγωγικά, μάλιστα!!! Λένε οι γύρω στον κεντρικό παρουσιαστή τους διαλόγους, και αυτός λέει "σωστό" ή όχι.

    Και γ.μώ την δημοσιογραφία, ρε! Ή υποκλοπείς είναι, ή ...μέντιουμ, -οι "γάτες με πέταλα"! Ή, απλώς κι αληθινώς, εμείς "λακαμάδες".

    Όπα! Για να μην τους αδικούμε, τώρα, έπιασαν την επιστημινική ανάλυση: ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ, by Pretenderis & cia LTD!

    Όταν η Πολιτική γίνεται παρα- πολιτικό κουτσομπολιό του "Μάγκα- Δάγκα- Τράγκα- Τάνγκα- Λιάγκα", δεν είναι φυσιολογικό να της βάλουν μπουρλότο όσοι δεν είναι, ΑΚΟΜΑ, "καμένα μυαλά" = οι νέοι;;; Μετά ψάχνουμε βαθυστόχαστες εξηγήσεις της "εξέγερσής" τους...