#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/07/2008 18:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασυντάσσεται ο πολιτικός και επιχειρηματικός χάρτης

Δεν το λέμε εμείς αυτή τη φορά, αλλά ο ΕΤ της κας Αγγελοπούλου: οι δικαστικές υποθέσεις που βρίσκονται στο στάδιο της διαλεύκανσης «αναμένεται να αλλάξουν τον πολιτικό και επιχειρηματικό χάρτη της χώρας». Έτσι ντε, να μην επικρίνουν μόνον εμάς (που δεν έχουμε πάψει να το τονίζουμε εδώ και καιρό) ότι εφευρίσκουμε σενάρια πολιτικής φαντασίας. Διαβάστε εδώ τα «16 δικαστικά μέτωπα» που σύμφωνα με την εφημερίδα δικαιολογούν αυτήν την εκτίμηση (υπόθεση Siemens, Cosmote και «Γερμανός», ομόλογα, ΤΟR-Μ1, φρεγάτες του Πολεμικού Ναυτικού, συμβάσεις ΟΣΕ - Siemens, «Patriot», «ΕΡΜΗΣ-2», Ιντεραμέρικαν – Κοντομηνάς, υπόθεση Ζαχόπουλου, κουμπάροι – ΜΕΒΓΑΛ κλπ).

Εμείς θα σημειώσουμε προς το παρόν (και θα επανέλθουμε) ότι η … «μητέρα των μαχών» της διαπλοκής άρχισε με την υπόθεση Ζαχόπουλου, όπου για πρώτη φορά αμφισβητήθηκε ανοικτά το «σύστημα Μαξίμου», που επιχειρήθηκε να εγκαθιδρυθεί στη θέση του προηγούμενου «συστήματος ΠΑΣΟΚ». Αυτό προκάλεσε ισχυρές αντιδράσεις από την πλευρά της κρατικοδίαιτης διαπλοκής που κυριαρχούσε στον τόπο επί εποχής Σημίτη και έπαιρνε όλες τις δουλειές (βλ. Ζήμενς και συνασπισμό συμφερόντων γύρω της). Για λόγους που θα εξηγήσουμε στη συνέχεια, αλλά κυρίως λόγω της πολιτικής αδυναμίας του, το Μαξίμου δεν μπορεί πλέον να αποτελέσει τον εγγυητή της επιχειρούμενης νέας τάξης πραγμάτων. Ούτε υπάρχει ακόμα εξωθεσμικός εγγυητής, όπως ήταν για παράδειγμα επί σειρά ετών ο κ. Λαμπράκης, ή ο κ. Κόκκαλης αν θέλετε – επειδή η εξουσία είναι πάντα στα λεφτά. Κι αυτό παίζεται τώρα κατά την γνώμη μας με την Ζήμενς. Η εξάρθρωση του παλιού συστήματος, η εγκαθίδρυση ενός νέου και η εξεύρεση και του εγγυητή της νέας ισορροπίας. Ποιος θα είναι;  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 14/07/2008 18:14:29

    Κάθε βδομάδα η ίδια βιόλα. "ανατροπές στο πολιτικό σκηνικό" "αναταράξεις στο πολιτικό σύστημα". Μέχρι να γίνει πραγματικότητα, εγώ θα θεωρώ αυτές τις βαρύγδουπες δηλώσεις ισοπίθανες με τον θρύλο του μαρμαρωμένου βασιλιά.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 14/07/2008 19:19:12

    Συμφωνώ με το Ν. 1 αλλά έχω να πω πως από ότι φαίνεται έχουν αρχίσει να τρώγονται μεταξύ τους. Η οικονομική κρίση, η εκποίηση των φέουδων (δημ. επιχειρήσεων) έχει οδηγήσει να μπαίνουν λίγα φράγκα στις τσέπες και τρώγονται πλέον.

    Αν χάσουν τον έλεγχο θα βρεθούν στη φυλακή αρκετοί. Επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ένα κέντρο εξουσίας με πλοκάμια στα 2 μεγάλα κόμματα και δε θα παραδώσει την εξουσία εύκολα.

  3. mareli avatar
    mareli 14/07/2008 19:25:40

    Επειδή και εγώ ακούω το ίδιο βιολί να παίζει συνεχώς στο ρυθμό της ανατροπής του πολιτικού σκηνικού και του νέου "σχήματος" που έρχεται γιατί το επιθυμούν ορισμένοι επιχειρηματίες και παίκτες των ΜΜΕ, θα ήθελα να σημειώσω με έμφαση ΜΙΑ παράμετρο που σκοπίμως αγνοείται: ο Ελληνικός λαός!!!
    Τώρα πιά ο λαός έχει γίνει περισσότερο καχύποπτος και για το λόγο αυτό απρόβλεπτος. Η παραδοσιακή συνταγή που έστησε το "είδωλο" Σημίτη δεν μπορεί να λειτουργήσει πλέον. Αποδείχτηκε περίτρανα το 2004 όταν ο νέος μεσσίας των ΜΜΕ και των Αμερικανών ηττήθηκε στρατηγικά. Ο εκλογικός νόμος που "μαγειρεύτηκε" για να υλοποιήσει τα σχέδια "ανατροπής" το 2007 φάνηκε μικρό όπλο παρά το ότι κάψανε τη Ελλάδα και καμμιά 60αρια ανθρώπους για να οδηγήσουν τη χώρα σε πολιτικό χάος. Και τότε ο λαός μίλησε...ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ.
    Τα τηλεκαφενεία, οι φυλλάδες και τα blogs που ελέγχουν αυτοί έχουν δώσει(από το 2004 και συνεχίζουν) το μεγάλο αγώνα για να πείσουν το λαό ότι έρχεται η "ανατροπή", αλλά ακόμα φως δεν βλέπουν! Και μη μου πείτε ότι ο δημοσιογραφικός αυτός αχταρμάς εκφράζει την κοινή γνώμη; Εκφράζει την επιχειρηματική γνώμη... Αυτή που έχει ήδη χάσει τον πιο σίγουρο χρηματοδότη... το ελληνικό κράτος. Γι' αυτό πονάνε και λυσσάνε! Εάν λειτουργήσει ο πραγματικός ανταγωνισμός, τότε θα πρέπει όλοι αυτοί να παίξουν σε ξένο γήπεδο, ένα παιχνίδι που ποτέ δεν έμαθαν. Σκεφτείτε λίγο ποιοί και πως έγιναν πλούσιοι τα τελευταία 25 χρόνια και θα καταλάβετε...
    "Ο Καραμανλής δεν έχει υπογράψει γραμμάτια σε ΚΑΝΕΝΑΝ" τονίζει συνεχώς ο πρωθυπουργός. Ο Παπανδρέου, πρόσφατα, αποφάσισε να απεγκλωβιστεί από όλον αυτό τον συρφετό που κρατούσε σε ομηρία τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ. ΑΥΤΟΙ φοβίζουν τούτη την ώρα το σύστημα της "ανατροπής".
    Γνωρίζουν πολύ καλά ότι σε περίπτωση αναμέτρησης μεταξύ των δύο ηγετών ποτέ δεν θα αναδειχθεί νικητής ο τρίτος, ο δικός ΤΟΥΣ!
    Η αναμέτρηση είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ όχι ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ή ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΚΗ. Σε κάθε αναμέτρηση κριτής είναι ο λαός, τον οποίο ΟΛΟΙ ξεχνάμε μέχρι την ημέρα των εκλογών!!!

    PS. Σας πληροφορώ ότι κανένας δεν ενδιαφέρεται αν ο Κοντομηνάς πάει φυλακή ή πουλήσει το κανάλι του. Επίσης, δεν ενδιαφέρεται ακόμα περισσότερο αν η Γιάννα "βάζει" τον Κοτρώτσο να λέει ότι ο "υιοθετημένος" Τατούλης ξέρει και προβλέπει ότι κάτι νέο γεννιέται...

  4. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 14/07/2008 19:34:12

    mareli, συμφωνω με την αναλυση σου,εχω δε να προσθεσω οτι τα καινουργια τζακια,Βγενοπουλος,εφοπλιστες κλπ που μπαινουν στον επιχειρηματικο στιβο της χωρας δεν εχουν καμμια σχεση με το δημοσιο,θελουν τους κανονες του επιχειρειν να λειτουργουν και..σπρωχνουν σιγα-σιγα τους ..κρατικοδιαιτους επιχειρηματιες στην εξοδο.Εδω θα ημαστε..

  5. meraklis avatar
    meraklis 14/07/2008 20:25:05

    mareli να αγιάσει το στόμα σου. Εκφράζεις την κοινή πεποίθηση με απόλυτα γενικευμένο τρόπο. Συμφωνώ απόλυτα

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/07/2008 21:40:13

    Μα στην Ιταλια (ασχετα με το ποιον του)επιχειρηματιας κυβερνα,στην Γαλλια, δικηγορο-επιχειρηματικο γραφειο ειχε ο Σαρκοζυ κ.ο.κ.
    Αφοδευσε η φοραδα στ αλωνι αν ο ταδε η ο δεινα επιχειρηματιας ειναι δικος τους η δικος μας. Οι αποφασεις ειναι πλεον σφαιρικες σε παγκοσμια κλιμακα και οσοι δεν ασπαζονται την νεα ταξη πραγματων αφανιζονται επιχειρηματικα...
    Η Διαμαντοπουλου ειναι καμμενο χαρτι παρα την προσκληση Μπιλντερμπεργκ. Στο ΠΑΣΟΚ (η στο κομμα που επεται) νομιζω μονο ο Χρυσοχοιδης ειναι αρεστος στους προυχοντες. Στην ΝΔ μην ξεπεταχθει κανενας Παπαχελας,καθως οι Καμμενος,Βουλγαρακης,Μειμαρακης που θα το θελαν ειναι του Δημοτικου. Η δε Ντορα σαφως του Πανεπιστημιου αλλα ΜΗ ανεγνωρισμενου πλεον...

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/07/2008 22:26:06

    @mareli: "Αποδείχτηκε περίτρανα το 2004 όταν ο νέος μεσσίας των ΜΜΕ και των ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ηττήθηκε στρατηγικά. Ο εκλογικός νόμος που “μαγειρεύτηκε” για να υλοποιήσει τα σχέδια “ανατροπής” το 2007 φάνηκε μικρό όπλο παρά το ότι ΚΑΨΑΝΕ τη Ελλάδα και καμμιά 60αρια ανθρώπους για να οδηγήσουν τη χώρα σε πολιτικό χάος".

    @Χρηματιστης: "mareli, συμφωνω με την αναλυση σου".

    @meraklis: "mareli να αγιάσει το στόμα σου".
    ****

    Ποιοι άκαψαν την Ελλάδα, ρε, παιδιά;;;

    Να λάβετε, βέβαια, υπ' όψη σας και αυτό, πριν απαντήσετε:

    "On Saturday, President Bush issued an emergency declaration for California and ordered federal agencies to assist in firefighting efforts in many areas. Gov. Arnold Schwarzenegger made the request Friday.

    More than 15,000 firefighters, 1,000 fire engines and more than 80 helicopters and aircraft were fighting more than 1,000 fires Saturday, said Ruben Grijalva, director of the California Department of Forestry and Fire Protection.

    "The summer has just begun, and fire conditions will only get tougher," Grijalva warned in a weekly radio address on behalf of the governor", CNN, Sat June 28, 2008, "Wildfires' smoke, ash chokes Northern Californians".

  8. χρηματιστης avatar
    χρηματιστης 14/07/2008 22:54:28

    "νηπιος γερων" Ποτε αλλοτε στην Ελλαδα δεν εμπαιναν ταυτοχρονα 12 η ωρα τη νυχτα με τηλεφωνηματα αποπροσανατολισμου 4-5 φωτιες..δεν υπαρχει λογος να γυρναμε πισω αλλα τα γεγονοτα τα θυμομαστε ολοι..

  9. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 14/07/2008 23:00:26

    Οποιος ειναι μαγκας/ισσα να βαλει το Ζορμπα υπουργο Δικαιοσυνης.

    ΠΠ

  10. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/07/2008 23:48:24

    @ PP
    Oramatistis o Kazantzakis pou eiche kanei magka ton Zorba...

    O Kazantzakis omos opos elege "itan lefteros"

    Eidopoios i diafora!

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 15/07/2008 00:36:51

    @ mereli σαφώς και ο λαός έχει καταλάβει αλλά είναι κι αυτός εξωνημένος. Θα ψηφίσει αυτόν που θα του πετάξει κάποιο κοκαλάκι να φάει.

    Όσο για τις φωτιές μάλλον τις έβαλαν κυβερνητικοί για να φτιάξουν δρόμους και η ΕΕ τους πέταξε τα σχέδια στη μούρη απαγορεύοντας να περάσουν οι δρόμοι από την καμμένη περιοχή καϊάφα.

    Στην παγκοσμιοποιημένη κοινωνία σαφώς και τελειώνουν οι κρατικοδίαιτοι, δες τι έγινε με ομόλογα, siemens κλπ. Για το λόγο αυτό τρώγονται άλλωστε.

  12. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 15/07/2008 01:08:12

    @χρηματιστής: ποιος τις έβαλε, φίλε; Αυτή είνα η ερώτηση, αν θέλει κάποιος να κρίνει τα λεγόμενά σου και το συμπέρασμά σου. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις, ΟΚ. Μη πετάς την μπάλλα στην εξέδρα, όμως.

    @Anonymous 11:03 pm: δεν είναι άσχετο, φίλε. Απάντηση με ερώτηση είναι σε τρεις φίλους συνσχολιαστές. Βέβαια, έχω βαρεθεί, -δίκιο έχεις-, με τα ίδια και τα ίδια. Δες από πότε έχει ...τελεσιδικήσει η υπόθεση της "ανασύνταξης του επιχειρηματικο-πολιτικού χάρτη" για μένα:

    "νήπιος γέρων" Says:
    May 27th, 2008 at 9:58 pm

    «ΤΕΣΤΙΚΟΥΛΑ ΚΑΡΑΜΠΕΛΛΕ, ΚΟΥΝΑΤΚΒΕ ΧΑΪΝΤΟΝΙΣ»!!!

    Τα πράγματα είναι απλά. Η Ζήμενς μητρική παραδέχτηκε ότι δωροδοκούσε για να κλείνει συμβόλαια. Πλήρωσε, τελείωσε και τώρα λέει στους Χριστοφοράκο, Μαυρίδη “και τ’ άλλα παιδιά” ότι, αυτοί εισέπραξαν τα χρήματα για τις μίζες ΚΑΙ, ΑΝ δεν παρουσιάσουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ “πού”- σε “ποιον” τα έδιναν, θα κατηγορηθούν, αυταπόδεικτα, ότι τα κράτησαν οι ίδιοι και θα ζητηθούν και πίσω.

    Η υπόθεση έχει ενδιαφέρον, γιατί, ΑΝ η συνηθισμένη στις συγκαλύψεις ελλ. Δικαιοσύνη συνεχίσει την ίδια τακτική, η υπόθεση θα πάει στην Ευρώπη. Στην Ευρώπη που υπουργοί αυτοκτονούν για σκάνδαλα, ή κλείνονται στην φυλακή.

    ΑΝ, ΑΝ, ΑΝ, λοιπόν, ο Χριστοφοράκος, (τυχαία η αναφορά των ονομάτων), πει ότι τα έδινε στον Μαντέλη και ο Μαντέλης πει ότι τα έδινε στο ΠΑΣΟΚ, ποιος θα πρέπει να πάει φυλακή, αφ’ ενός, και να ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ τα λεφτά στην Ζήμενς, αφ’ ετέρου; Το αντίστοιχο ισχύει και για την ΝΔ.

    Από δω και κάτω δεν έχω γνώσεις του τι συμβαίνει. Το βασικό που δεν ξέρω είναι πόσο πολύ θέλει η Ζήμενς να προχωρήσει την υπόθεση. Επίσης, ΑΝ η κίνηση αυτή της Ζήμενς έχει και προεκτάσεις εξωτερικής πολιτικής. ΑΝ, δηλαδή, χρησιμοποιείται από του Γερμανούς για να επηρεάσουν τις πολιτικές (= οικονομικές, πλέον, κυριολεκτικά) εξελίξεις στην Ελλάδα. Γιατί γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα καταρρεύσουν, προετοιμάζεις το νικηφόρο διάδοχο σχήμα με “φρέσκα και άσπιλα” στελέχη, αλά …”σεμνά και ταπεινά” με την γνωστή συνέχεια: “ΑΡΠΑΞΕ, ΝΑ ΦΑΣ, και ΚΛΕΨΕ, ΝΑ ‘ΧΕΙΣ”.

    Αλήθεια, η Ζήμενς τι ρόλο να έπαιξε άραγε στο σκάνδαλο των υποκλοπών; Γιατί αυτή είχε την αρχική ευθύνη του λογισμικού, νομίζω, (σ.σ. την υπεργολαβία είχε). Μήπως έχει και μαγνητοφωνημένες τις δοσοληψίες Ζήμενς Ελλάς και πολιτικών; Γιατί εμείς, αν είμαστε Ζήμενς, θα καταγράφαμε ΟΛΕΣ τις συνομιλίες, ΟΛΩΝ των υπαλλήλων μας, και όχι μόνο των διευθυντικών στελεχών. Χμμμμ!..

    Και γράφει το «Greece-Salonika”:

    Παρακολουθήσεις ατόμων και λογαριασμών από τη Deutsche Telekom!

    Σύμφωνα με σημερινά δημοσιεύματα του γερμανικού Τύπου το σκάνδαλο των υποκλοπών της Deutsche Telekom δεν περιορίζεται στη διασταύρωση των αριθμών κλήσεων δημοσιογράφων και μελών του εποπτικού συμβουλίου της εταιρείας από άλλη ιδιωτική εταιρεία του Βερολίνου, αλλά έχει ευρύτερες διαστάσεις..

    Συγκεκριμένα και σύμφωνα με το περιοδικό Spiegel, η Deutsche Telekom παρακολουθούσε όχι μόνο τις τηλεφωνικές κλήσεις αλλά και τις μετακινήσεις στελεχών της και δημοσιογράφων, μέσω του σήματος των κινητών τους τηλεφώνων"!

  13. ira avatar
    ira 15/07/2008 07:55:08

    κάπου διάβασα για το σχέδιο "Ιμπραήμ" από τα παιδια του Αιγαίου ή την ομάδα Belgatsi. Συνομωτικές θεωρίες αλλα με λίγη έρευνα στο δυαδίκτυο έχουν μεγάλη δόση αλήθειας.
    Αυτό έχει σχέση και με άλλο ποστ σχετικο με Σκόπια αλλά επειδή εδώ αναφέρθηκαν για τις περσινές φωτιές. ψαξτε την ομογενεια των Σκοπίων και τις δράσεις τους. Ο φανατισμός τους είναι απίστευτος και τα Ανθελληνικά αισθήματα ακραία. Εχουν αποθρασυνθεί.

  14. μπάμιας avatar
    μπάμιας 15/07/2008 10:15:39

    íra αυτό έχει πολλή σχέση και με τις τηλεφωνικές συσκευές του Απρίλη, δεν νομίζεις;

  15. ira avatar
    ira 15/07/2008 10:40:06

    Οι τηλεφωνικές συσκευές του Απριλη? Οχι δεν ξέρω

  16. mareli avatar
    mareli 15/07/2008 12:33:25

    @χρηματιστής
    Πράγματι, αν κάποιος παρακολουθήσει τις κινήσεις Βγενόπουλου και τον τρόπο που αντέδρασε στην κλήση του στη βουλή εκμεταλευόμενος το λάθος των πολιτικών, τότε το συμπέρασμα είναι ακριβώς αυτό: Οι κανόνες του επιχειρηματικού παιχνιδιού στην Ελλάδα ΠΡΕΠΕΙ ν' αλλάξουν, γιατί αυτοί δεν διαχειρίζονται κρατικό χρήμα, αλλά ξένο επενδυτικό και απαιτούν το κατάλληλο επενδυτικό περιβάλλον για να μπορούν να αναλύουν και να προβλέπουν για τα αποτελέσματα των επενδύσεων τους. Ο παράγοντας "μίζα" δεν νομίζω ότι μπορεί να λειτουργήσει στις αναλύσεις τους. Σκεφτείτε, ότι ο Βγενόπουλος απαίτησε οι εταιρείες του να αποσυρθούν από τον ΣΕΒ... Απίστευτο!!! Εγώ αυτό το χαρακτηρίζω "ανατροπή".
    @Ο Χαζος του χωριου
    Δηλαδή θεωρείς δεδομένο, ότι προωθείται κάποιος επιχειρηματίας; Έχεις σκεφτεί γιατί ο Ιταλικός και Γαλλικός λαός ψήφισε με ποσοστά πάνω από 50% αυτούς; Η απάντηση είναι πολιτική και όχι επιχειρηματική. Και οι δυό ανέπτυξαν πολιτικές θέσεις και απευθύνθηκαν στο λαό, ο οποίος άκουσε και έκανε τη σύγκριση με το κεντροαριστερό παρελθόν της εξουσίας στις δύο χώρες. Το αντίστοιχο (αλλά με άλλους πολιτικούς όρους) έγινε και στην Ισπανία: ο σίγουρος νικητής Αθνάρ έχασε τις εκλογές γιατί είπε ψέματα στο λαό του, ακολουθώντας την άφρονα πολιτική προσέγγισης της Αμερικής του Μπους. Ο Θαπατέρο ξανακέρδισε πρόσφατα (παρ' ότι τότε ήταν δεύτερος) γιατί ο λαός πείστηκε ότι είναι ικανός ηγέτης με κεντρώα και ήπια προσέγγιση.
    @νήπιος γέρων, Εξάκτινος
    Είναι καλό σε πρώτη φάση το ότι υπάρχει ομοφωνία στο ότι τις φωτιές κάποιοι τις έβαλαν και ότι ο στόχος είναι πολιτικός. Από κει και πέρα ο καθένας έχει τη δική του οπτική σε ότι αφορά την πολιτική στόχευση. Επισημαίνω, ότι το περσινό καλοκαίρι (με δεδομένες τις ακραίες καιρικές συνθήκες) χτυπήθηκαν: Πήλιο, Πάρνηθα, Ταύγετος, Πάρνωνας, Ολυμπία, ΔΕΗ Μεγαλόπολης με το αποκορύφωμα κατά την προεκλογική περίοδο τη "δημιουργία" ενός πρωτοφανούς φαινομένου με μέτωπο φωτιάς 30χλμ. Αυτά όλα δεν ήταν τυχαία και στόχο είχαν το πολιτικό χάος... Δεν ήταν μόνο οικοπεδοφάγοι!!!
    Στην Καλιφόρνια όταν ξεκίνησαν οι φωτιές (1000 είπαν) όλοι μιλούσαν για εμπρησμούς.
    @νήπιος γέρων
    Συγχαρητήρια για το "ΤΕΣΤΙΚΟΥΛΑ ΚΑΡΑΜΠΕΛΛΕ, ΚΟΥΝΑΤΚΒΕ ΧΑΪΝΤΟΝΙΣ"

  17. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 16/07/2008 00:58:55

    @μαρελι

    Εν ταξει,να συμφωνησω οτι ο Αθναρ τιμωρηθηκε επειδη ειπε ψεμματα στον λαο του. Ο Μπερλουσκονι τι ειπε? Αληθεια? Ο Σαρκοζυ που κοροιδεψε ολο τον γαλλικο λαο χωρις να προλαβει να πει κιμινο, ψηφισε την Συνθηκη της Λισσαβωνας χωρις να παρει πρεφα οτι προκειται για ψιλο-τροποποιημενο ευρωσυνταγμα ειναι τσακωμενος με την αληθεια οσο ο Ολυμπιακος με τον βαζελο! Δεν ειπα ντε και καλα να κυβερνα επιχειρηματιας,λεω απλα οτι οι εχοντες και κατεχοντες τα ηνια του πλανητη βρισκουν πλεον τα υποχειρια τους οχι στα πολιτικα τζακια αλλα στον επιχειρηματικο στιβο.(ντοπε και εδω!!!!)

  18. mareli avatar
    mareli 16/07/2008 02:28:18

    Επιμένω, ότι και ο Ιταλός και ο Γάλλος μίλησαν πολιτικά και έδωσαν το στίγμα τους με πολύ συγκεκριμένο τρόπο. Λεπτομέρειες των προγραμμάτων τους και της πολιτικής προσέγγισής τους δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι γνωρίζω. Ωστόσο δεν μπορώ να παραβλέψω ότι παραδοσιακά κεντροαριστερές (η κατά το μάλλον αριστερές) άρα και υποψιασμένες για τους κατέχοντες τα ηνία του πλανήτη, κοινωνίες (τόσο η Γαλλική όσο και η Ιταλική) υπερψήφισαν με ποσοστά πάνω από 50% αυτούς που θεωρούσαν "ηγήτορες" και "ικανούς" να υπερασπιστούν τα συμφέροντα των κοινωνιών τους και των χωρών τους.
    Όσο για την επισήμανσή σου περί των προτιμήσεων των κατεχόντων τα ηνία του πλανήτη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Κρατώ, όμως, επιφυλάξεις για το κατά πόσο ένα τέτοιο μοντέλο μπορεί να εφαρμοστεί στην Ελλάδα, όπου η κοινωνία έχει έντονα ακόμα πολιτικά αντανακλαστικά (βλπ άνοδο ΣΥΡΙΖΑ). Επίσης, να προσθέσω ότι τα νέα τζάκια στην Ελλάδα, οι έχοντες και κατέχοντες τα επιχειρηματικά ηνία, είναι κατά βάση αριστερών καταβολών και βλέπω ότι έχουν καταντήσει "σφουγγοκωλάριοι" της παγκοσμιοποίησης. Άρα δεν τους θεωρώ ικανούς να μπορέσουν να αναλάβουν και πολιτικό ρόλο που να μπορεί να προσεγγίσει την Ελληνική κοινωνία.

  19. mareli avatar
    mareli 16/07/2008 02:30:52

    Συγγνώμη, το 20 αποτελεί απάντηση στον αγαπητό
    Ο Χαζος του χωριου

  20. Greekmme.gr avatar
    Greekmme.gr 09/10/2009 19:28:08

    Τα μεγάλα τζάκια,ήταν ο βαθύτερος λόγος αντίδρασης στην εποχή του Καποδίστρια ήταν η κατηγορηματική τους άρνηση να πληρώνουν φόρους ώστε το Ελληνικό κράτος να μπορέσει να σταθεί στα πόδια του και να απεγκλωβιστεί απ' την δανειστική πολιτική, «κόλλησαν», για καθαρά λαϊκίστικους λόγους, την ταμπέλα των «καλαμαράδων» στους αστούς μορφωμένους άρχοντες του νεοσύστατου κράτους.
    Όσοι είχαν την ικανότητα να συνδυάζουν το χαρτί με το καλαμάρι, κατατάχθηκαν στους εχθρούς της «Ελλάδας» που μόλις είχε βγει από 400 χρόνια σκοταδισμού, αναλφαβητισμού και υποταγής. Αυτό να το θυμόμαστε και θα εξηγήσω αργότερα γιατί τα τζάκια ηττήθκηκαν στην χώρα μας..