17/03/2009 22:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανασυγκρότηση της ΕΦΕΕ προτείνει ο ΣΥΡΙΖΑ

Ο επικεφαλής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος, με επιστολή του προς τον πρωθυπουργό Κώστα Καραμανλή και τον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης Γιώργο Παπανδρέου, τους ζητά να ταχθούν υπέρ της ανασυγκρότησης της ΕΦΕΕ και των φοιτητικών συλλόγων και να αναλάβουν σχετικές πρωτοβουλίες.

Ο κ. Αλαβάνος τονίζει στην επιστολή του ότι, εδώ και πάνω από δεκαετία, με ευθύνη των νεολαιών της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και των παρατάξεων που πρόσκεινται σε αυτές, που μέχρι τώρα κατείχαν στην πλειοψηφία τους περισσότερους συλλόγους, δεν προχωρεί η συγκρότηση του φοιτητικού κινήματος σε επίπεδο Σχολής, Ιδρύματος και πανελλαδικά. Έτσι το κενό καλύπτουν παραταξιακές εξουσίες, λογικές ομάδων, μεγάλων και μικρών, που κατακερματίζουν το χώρο και αποδυναμώνουν τη φοιτητική ενότητα, σε στιγμές κρίσιμων προκλήσεων για το Πανεπιστήμιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κανείς avatar
    Κανείς 17/03/2009 23:29:18

    Συνεπης στη "αριστεριστικη" λογικη του 0+0=0 ο κ. Αλαβανος των βορειων προ-αστειων. Και δεν γινονται και θαυματα αλλαγης της νοοτροπιας.

  2. Πάνος avatar
    Πάνος 18/03/2009 00:18:30

    Αναρωτιέμαι πόσο αφελείς ή θολωμένος μπορεί να είναι κάποιος , βλέποντας τον Αλαβάνο στην χθεσινή εκπομπή του Πρετεντέρη.
    Χάϊδεμα των κουκουλοφόρων , αναζήτηση των αιτίων που τα οδηγούν στις πράξεις αυτές , ψυχολόγοι στα σχολεία , προσεγγίσεις αφελούς πρωτοετή. Λύση για το άσυλο οι φοιτητικές παρατάξεις και πράγματα που δεν έγιναν 35 χρόνια και πλέον.Η Αστυνομία υπό διακομματικό έλεγχο!!!!(θα πρόσθετα με τον ελέγχοντα από τον ΣΥΝ τον σύντροφο Βουτσή;).

    Πρόκειται γελοιότητες.

  3. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 01:07:30

    Ο Αλαβάνος ξαναγυρνάει ν' ασχοληθεί με την ΕΦΕΕ και ο Καραμανλής νομίζει εδώ και 5 χρόνια ότι ακόμα η δουλειά του είναι να κάνει το επαγγελματικό στέλεχος της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ.
    Τέτοιος παλιμπαιδισμός πιά! Χώρα παλιμπαίδων πολιτικών έχουμε καταντήσει, κι αυτό φαίααιαιαινεται μέχρι τη Χονολουλού. Αλλά που να το δεί ο (όποιος) Πρετεντέρης.

  4. Μάρκος avatar
    Μάρκος 18/03/2009 10:24:52

    Μη ξεχάσει να προτίνει και τον γνωστό τρομοκράτη Σκυφτούλη ως μέλος της ΕΦΕΕ, που συμμετέχει, 55 χρονών άνθρωπος, στην Κατάληψη της Νομικής. Απογοήτευση μεγάλη, ο πάλαι ποτέ Κύριος Αλαβάνος του Ευρωκοινοβουλίου...

  5. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 18/03/2009 14:59:01

    Και γιατι δεχοσαστε ωρε συνελληνες,την υπαρξη των κομματικων στρατων στα Παν/μια;
    Εχετε ακουσει να υπαρχουν τετοια πραγματα στα αλλα Παν/μια του πολιτισμενου κοσμου;
    Τι δουλεια εχει το σκατο κομμα να ελεγχει και να φανατιζει τα παιδια στα 18,οταν ακομα δεν εχουν διαμορφωσει πληρη συνειδηση;
    Για καλο,δεν ειναι αυτα.Και το αποτελεσμα,το βλεπουμε.Και στα προσφατα γεγονοτα και στις επιδοσεις .

  6. Robin Hood avatar
    Robin Hood 18/03/2009 16:34:34

    @ 7
    Μα χωρίς κομματικούς στρατούς, τα μπλέ πράσινα και κόκκινα κουκιά, ποιός θα ψήφιζε για καθηγητές Πανεπιστημίου αυτούς του μανδαρινο-χλέμπουρες που "διδάσκουν" (και κυρίως κάνουν ιδιωτικά μπίζνες) εκεί μέσα;
    Οι εξαιρέσεις κι εδώ υπάρχουν και επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

  7. ΨΧ avatar
    ΨΧ 19/03/2009 02:43:16

    Πριν από λίγες ημέρες, ο Αλέξης Τσίπρας παρουσίασε στην Θεσσαλονίκη τις θέσεις του κόμματός του για την Παιδεία. Το πανό πίσω του έγραφε: «Ούτε ένα βήμα πίσω!» (Φωτό εδώ: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=995443.)

    Η απορία μου είναι: Τώρα η Παιδεία, αυτή τη στιγμή και σ' όλα τα επίπεδα, πάει μπροστά; Γι' αυτό άραγε το «Ούτε ένα βήμα πίσω!» του ΣΥΡΙΖΑ; Και οι ευθύνες του ΣΥΡΙΖΑ, πού είναι; Όμως είναι ανεύθυνα τα λόγια του αέρα...

    (Πώς το είπε ο Σαββό τον παλιό καλό καιρό: «Στην φοιτητριούλα που σ' έχει ερωτευτεί / θα σε καταγγείλω, πονηρέ πολιτευτή...»)