11/09/2008 15:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναστέλλεται κάθε πράξη για το Βατοπέδιο

Την αναστολή όλων των διαδικασιών εκτέλεσης κάθε είδους διοικητικής πράξης, που αφορά την ανταλλαγή περιουσιακών στοιχείων της Μονής Βατοπεδίου, για όσο διαρκεί η εισαγγελική έρευνα, ανακοίνωσε από το βήμα της Βουλής ο υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών, Γ. Αλογοσκούφης. Αφού ολοκληρωθεί η δικαστική έρευνα, θα ακολουθήσουν οι ανάλογες ενέργειες.

Ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ Ευ. Βενιζέλος, υποστήριξε ότι η αναστολή των διοικητικών πράξεων δεν σημαίνει τίποτα στην παρούσα φάση, διότι έχουν υπογραφεί συμβολαιογραφικές πράξεις ανταλλαγής ακινήτων επί των οποίων έχει πλέον κυριότητα η Μονή και συνάπτονται περαιτέρω πράξεις αξιοποίησης. Ζήτησε επίσης το θέμα να ρυθμιστεί τώρα, διά νόμου, «αλλιώς -όπως είπε- έχουμε μία παραδοχή του προβλήματος χωρίς να λαμβάνουμε μέτρα προστασίας της δημόσιας περιουσίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. andrew avatar
    andrew 11/09/2008 16:15:40

    Άντε βρε κακόπιστοι, πάλι ο Αλογοσκούφης θα βγάλει το φίδι απο την τρύπα. Μετά τους ανίδεους διοικητές ταμείων, θα μας προστατέψει από τους πεπλανημένους υπουργούς. Ο πεπλανημένος λαός μπορεί να κοιμάται ήσυχος...

  2. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2008 16:22:34

    H πολιτική σκηνή της χώρας μου θυμίζει διάλογο μεταξύ μουγκών και κουφών.

    "Την αναστολή όλων των διαδικασιών εκτέλεσης κάθε είδους διοικητικής πράξης," μάλιστα
    ...δηλαδή δεν μπορούν να ανταλλάξουν άλλα?
    ή κατάλαβα λάθος?

    ...και τα ακίνητα που με συμβολαιογραφικές πράξεις έχει η Μονή και τα έχει πουλήσει (όχι μόνο 41.000.000,00 στο Ολυμπιακό χωριό, αλλά και κατοικίες, γραφεία κλπ) σε ιδιώτες και η κυριότητα ανήκει σε τρίτους?

    "...το θέμα να ρυθμιστεί τώρα, διά νόμου «αλλιώς -όπως είπε- έχουμε μία παραδοχή του προβλήματος χωρίς να λαμβάνουμε μέτρα προστασίας της δημόσιας περιουσίας»."

    ...το θέμα της ανταλλαγής? της ιδιοκτησίας? των αμοιβών τρίτων προσώπων? των εισπρακτέων από το κράτος φόρων? των αποζημιώσεων? αν η δικαστική έρευνα τα βρει όλα εντάξει ...στην Ελλάδα? ή αν δεν τα βρει σε 10 χρόνια που θα έχουμε τελεσιδικία της υπόθεσης θα δούμε πάλι?

    Ελλάδα η χώρα του όλα στο πόδι όλα σήμερα καμωμένα, αύριο άλλο παιχνιδάκι.

    Για να τελειώσει αυτή η παγκόσμια Ελληνική πατέντα, νόμος που να αναγνωρίζει κυριότητα μόνο με συμβολαιογραφικές πράξεις από το 1830 και μετά.
    Όλα τα υπόλοιπα στο κράτος και για τη συγκεκριμένη περίπτωση αν η δικαστική έρευνα καταλήξει σε απόφαση όταν ολοκληρωθεί, ας ρίξει πρόστιμο στη Μονή.(στο μεσοδιάστημα το τίμημα οποιασδήποτε αγοραπωλησίας εκτάσεων που έχουν ανταλλαγεί και έχουν πωληθεί σε τρίτους, αμοιβές εμπλεκομένων κλπ να κατατεθεί στο Ταμείο Παρακαταθηκών και ας αποδοθεί στη Μονή έντοκα αν όλα είναι εντάξει ή να είναι ισόποσο με το πρόστιμο της ...παραπλάνησης)

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 11/09/2008 16:24:58

    ΕΠΙΤΡΟΠΟΣ ΣΤΗΝ.. ΕΠΙΤΡΟΠΗ

    ΠΟΙΟΣ ΕΣΠΕΥΣΕ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ Κ. ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗ ΣΤΙΣ 24 ΙΟΥΛΙΟΥ ΘΡΙΑΜΒΟΛΟΓΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΒΑΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΟΛΠ?
    ΠΟΙΟΣ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΜΕ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΖΟΡΜΠΑ ΚΑΤΕΘΕΣΕ ΩΣ ΜΑΡΤΥΣ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΣΤΗΝ ΑΥΤΗ ΥΠΟΘΕΣΗ, ΩΣ ΜΗ ΟΦΕΙΛΕ ?
    ΠΟΙΟΣ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΤΑΙ, ΑΣΚΕΙ ΠΙΕΣΕΙΣ, ΧΛΕΥΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ ΤΩΝ ΑΞΙΟΛΟΓΩΝ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ?
    ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΑΘΕΑΤΟΙ ΣΤΟ ΑΠΥΡΟΒΛΗΤΟ, ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΜΕ.
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΚΕΡΑΣΑΚΙ. ΜΗΠΩΣ, ΛΕΜΕ ΜΗΠΩΣ, ΤΟ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΤΟΜΟ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΞΙΟΥ ΖΗΣΙΜΟΠΟΥΛΟΥ?
    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2008 16:36:55

    ενδιαφέρον:

    "Την Τρίτη συγκαλείται εκτάκτως το διοικητικό συμβούλιο του Συλλόγου Συμβολαιογράφων έπειτα από αίτημα συμβούλων και με αφορμή την υπόθεση του Γιώργου Βουλγαράκη και της συζύγου του κ. Πελέκη.

    Σύμφωνα με το αίτημα, τίθεται θέμα ασυμβίβαστου, με βάση το άρθρο 37 του κώδικα συμβολαιογράφων, αναφορικά με την επιχειρηματική δραστηριότητα της κ. Πελέκη στις δύο ΕΠΕ διαχείρισης ακινήτων."


    από http://www.e-tipos.com/newsitem?id=51166

  5. andrew avatar
    andrew 11/09/2008 16:56:03

    @ Ο Ιθαγενής

    Ας είναι και έτσι... Και τον Καπόνε για φοροδιαφυγή τον στρίμωξαν...

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2008 17:15:57

    Μπα η Ελληνική Πραγματικότητα του 2008 έχει ξεπεράσει την εποχή της ποτοαπαγόρευσης.
    Ο Καπόνε πήγε μέσα για φοροδιαφυγή, στην περίπτωση του κ Βουλγαράκη έχουμε φοροαποφυγή.
    Τίποτα παράνομο.
    Η νόμιμη και ηθική διαφορά.
    Όσο για το ΔΣ του Συλλόγου των Συμβολαιογράφων, εκεί όντως έχει ζουμί η υπόθεση αν διαγνωστεί ασυμβίβαστο.

  7. ahab avatar
    ahab 11/09/2008 19:24:00

    Να καταταλάβουμε ,
    προτείνει ο ΥΠΟ την αναστολή όλων των διαδικασιών ανταλλαγής περιουσιακών στοιχείων της Μονής Βατοπεδίου εννοώντας οτι έχει πολύ ουρά το πράγμα με τους αλιτήριους εξισωτιστές και διανομητές των κτημάτων.
    Για τα ήδη υφαρπαχθέντα και στα χέρια της μονής την στιγμή αυτή, γιατί δεν παίρνει ασφαλιστικά μέτρα να σταματήσει τυχόν ξεπουλήμα ?
    Γιατί δεν παγώνει όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς της μονής ?
    Απλά πράγματα που θα έκανε ο οιοσδήποτε.

    Ο άνθρωπος εκτός τ΄οτι ειναι άχρηστος, όπως φαίνεται ειναι καί υποχείριο των σύγχρονων μπουρζουάδων που περιμένουν/ωθούν την έκρηξη απο τέτοιες ολιγωρίες για να πηδήξουν στην εξουσία.

  8. Aline avatar
    Aline 11/09/2008 21:47:31

    O πεπλανημενος λαος και βεβαια κοιμαται.
    Ποιος σου ειπε οτι εχει τη διαθεση να ξυπνησει.
    Χαλαρωνει με βαλιουμ, λεξοτανιλ η και χωρις για να ταξιδευει τις σκεψεις ανεμελα σε επωνυμα
    μονοπατια.
    Κι αν ξυπνησει θα χτυπησει κανενα μηνυμα στο κινητο, θα σκαλισει τα ιμειλ στο λεπτοπ να απαντησει στο κλαμπ της Βανδη και της Βιση
    και στη συνεχεια,
    αλλαζοντας πλευρο θα ριχτει χωρις ορους ανενοχλητος στην αγκαλια του Μορφεα για ενα υγρο και απομεσημερο ροχαλητο.

    Το επομενο ξυπνημα θα ειναι για καποιο πιτσαγιολο ντελιβερι η για χαλαρωση στο κουτι απο μια σειρα κοινωνικης εξαθλιωσης σε σκηνοθεσια παρατραγουδου, που τελουνται απο ειδικους να προβαλουν τη λιγδα

    κλαψε και πεφτει ο παρας
    μπουζουκι, ντεφι και καρσιλαμας
    η με Ζε τ'εμ σεντορια
    στην τρελα υπαρχουν ορια

  9. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 12/09/2008 01:37:56

    Αλίν,

    το ξέρεις ότι η γυναίκα του Κριστόφ ήταν Ελληνίδα από το Αίγιο;

  10. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 12/09/2008 01:57:18

    Σήμερα στον Ελλαδικό χώρο λειτουργούν οι εξής χώροι πίστης που φέρουν ακίνητη περιουσία :
    206 αντρικές Ιερές Μονές
    264 γυναικείες Ιερές Μονές
    6 αντρικά Ιερά ησυχαστήρια
    54 γυναικεία Ιερά ησυχαστήρια
    530 Μοναστήρια
    20 Ιερές Μονές του Αγίου Ορους
    Σύνολο : 1.080
    Και τι ανακοίνωσε σήμερα ο Αλογοσκούφης ; ότι παύει τις οικονομικές συνδιαλλαγές με έναν από αυτούς, μέχρι νεωτέρας.
    Κάποιος πρέπει να του κάνει την αφαίρεση και να τον ενημερώσει για το αποτέλεσμα της αριθμητικής πράξης.