19/03/2010 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναστάτωση στην Αθήνα για το «σενάριο της Μ. Παρασκευής»

Αναστάτωση προκάλεσε στην Αθήνα το «σενάριο της Μεγάλης Παρασκευής» για το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Οπως μετέδωσε το Dow Jones Νewswires, θεωρείται πιθανόν να προσφύγει η Ελλάδα στο ΔΝΤ στις 2- 4 Απριλίου (2 Απριλίου πέφτει η Μ. Παρασκευή). Η ημέρα που κορυφώνονται τα Θεία Πάθη μάλλον φάνηκε ιδανική στους συντάκτες του άρθρου για να κορυφωθούν και τα πάθη της χώρας μας. Το υπουργείο Οικονομικών όμως εμφανίζεται αποφασισμένο να σηκώσει τον σταυρό του μαρτυρίου τουλάχιστον ως το καλοκαίρι και για πρώτη φορά ο κ. Γ. Παπακωνσταντίνου , ο οποίος επέμενε το προηγούμενο διάστημα να αναφέρεται στο σενάριο του ΔΝΤ, έδειξε χθες στη Βουλή ότι είναι αισιόδοξος για μια ευρωπαϊκή λύση. Οι αντιδράσεις πάντως για το «σενάριο της Μεγάλης Παρασκευής» ήταν έντονες και το υπουργείο Οικονομικών υπεραμύνθηκε των προθέσεών του. «Αρνούμαστε ότι υπάρχει τέτοιο σχέδιο. Αυτό είναι γελοίο», δήλωσε στο πρακτορείο Reuters εκπρόσωπος του υπουργείου. Παρά τις διαψεύσεις, η συζήτηση για το ενδεχόμενο να προσφύγει η Ελλάδα στο ΔΝΤ παραμένει- και όχι εξαιτίας της κυρίας Λούκας Κατσέλη. «Θα πρέπει να σκεφτούμε ποιος διαθέτει τα απαραίτητα εργαλεία προκειμένου να αποκατασταθεί η πρόσβαση της Ελλάδας στις κεφαλαιαγορές. Κανείς εκτός από το ΔΝΤ δεν διαθέτει αυτά τα εργαλεία. Μια ελληνική διάσωση χωρίς το ΔΝΤ θα ήταν ένα τολμηρό πείραμα» , δήλωσε ο Μichael Μeister, μέλος του κόμματος της κυρίας Ανγκελα Μέρκελ. Εκπρόσωπος του ΔΝΤ δήλωσε ότι η Ελλάδα δεν έχει προσεγγίσει επισήμως το Ταμείο, το οποίο είναι έτοιμο να βοηθήσει αν χρειαστεί. «Δεν έχουμε λάβει καμία αίτηση για οικονομική βοήθεια», σημείωσε η επικεφαλής εξωτερικών σχέσεων του ΔΝΤ Caroline Αtkinson, στη διάρκεια της καθιερωμένης ενημέρωσης και επανέλαβε ότι το Ταμείο εξακολουθεί να περιμένει από τις ευρωπαϊκές χώρες να λύσουν τα δημοσιονομικά θέματα της Ελλάδας.


Διαβάστε περισσότερα: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=320983&ct=32&dt=19/03/2010#ixzz0ic52V5SU

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 19/03/2010 11:39:35

    Ωραία, θα ανεβάσω τότε στο ιστολόγιό μου κανένα βιντεάκι με το "Οι Νομοθέται του Ισραήλ Ιουδαίοι και Φαρισαίοι", σε ήχο πλάγιο του δ΄, που είναι και άκρως επίσημος, σε συνδυασμό με τη "Μουσική της Μεγάλης Παρασκευής" από τον Πάρσιφαλ του Βάγκνερ, τιμής ένεκεν, με εξαιρετική αφιέρωση στο περίπυστον (και όχι περίπτυστον) Νομισματικόν Ταμείον υπό τον εξ Ιουδαίων κύριον Στρως-Καν.

  2. ΙΔ avatar
    ΙΔ 19/03/2010 11:59:01

    Καί Ροκφέλερ καί Ροτσιλντ καί Αξελ Βέμπερ καίΜέρκελ καί Σαρκοζί και καί καί όλο τό κακό συναπάντημα.Να πάμε επιτέλουs στο ΔΝΤ καί στήν δραχμή.Καί επί τέλουs νά ξυπμήσει από τον λήθαργο ό Έλληναs. Nά τοποθετήση καί τίs ανχόνεs στό Σύνταγμα.

  3. ΙΔ avatar
    ΙΔ 19/03/2010 12:05:39

    Ναί νά τό κάνουν Μεγάλη Παρασκευή μαζί μέ την σταύρωση νά τούs σταυρώσουμε εμείs τό Σαβατό τουs καί μετά να κάνουμε Ανάσταση.

  4. DrNo avatar
    DrNo 19/03/2010 12:16:35

    Ο ΓΑΠ (που οι ίδιοι οι πασοκοι έλεγαν Γιωργακη πριν 24μηνες) και ο Παπακωνσταντινου (Αρχιταμίας Σιμίτη στον ΟΤΕ) θα λογοδοτησουν για το έγκλημα τους σε βάρος του λαού.
    1. Ανέβασαν μόνοι το έλλειμα από 8% σε 12,5% για να διασύρουν τη ΝΔ, αλλά διέσυραν την Ελλάδα σε εποχή υφεσης.
    2. Δήλωναν Οκτ-Νοε 2009, αισχρά δημοσίως: Η Ελλάδα έχει χρεωκοπήσει, η Ελλάδα βουλιάζει σαν τον Τιτανικό, δήθεν "μας ρωτούν αν θα παει κανενας πολιτικός φυλακή" κλπ...ενώ τα spreads ήταν 100μονάδες!!!
    3.Έβαλαν μόνοι τους βούτυρο στο ψωμί των hedge funds που βγαίνοντας από τη δική τους κρίση, βρήκαν την Ελλάδα για να ρεφάρουν!

    Και ενώ προκάλεσαν μόνοι τους την άνοδο των spreads, τώρα καταστρεφουν τις Ελληνικές οικογένειες για να προκαλέσουν την μείωση των spreads!!!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ DrNo 19/03/2010 15:50:53

      DrNo και Nama

      Μπράβο και στους δυο σας!
      Κερδίζετε και οι δυο σας από ένα φοντάν!

      Μα δεν καταλαβαίνετε ότι παίζοντας την κολοκυθιά ανάμεσα στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ στην ουσία εξυπηρετείτε το σύστημα;

      ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι οι δύο όψεις τού ίδιου νομίσματος.
      ΓΙ'ΑΥΤΟ και δεν στέλνει ποτέ ο ένας τα λαμόγια τού άλλου στη φυλακή.
      Κόρακας κοράκου μάτι, δεν βγάζει!

  5. rage avatar
    rage 19/03/2010 12:24:24

    Το 2010-2011 θα έχουμε "δεύτερο γύρο" στο στεγαστικό των ΗΠΑ, καθώς τότε λήγει ο κύριος όγκος των Option-ARM δανείων.

    Τότε θα τους δώ όλους τους μάγκες.

  6. δδ avatar
    δδ 19/03/2010 12:24:47

    Πολυ σωστά τα παραπανω, μηπως να τραβανε και αυτοι για δικαστηριο; Η για την προκλητικη συμπεριφορα τους την προηγουμενη χρονια παραλυοντας την χώρα με την αντιθεση σε οποιοδηποτε μετρο του Κωστακη Κ. (παγωμα μισθων θυμαστε!!!!)

    Η ψυχολογια υποθετω ειναι αναλογη του Πασχα του 41.

  7. Smash Direct avatar
    Smash Direct 19/03/2010 12:44:58

    Ψυχραιμια!!!Μονοι μας βγαζουμε τα ματια μας!!Οργιαζουν τα λαμογια , οι σπεκουλαδοροι , οι μονιμως κινδυνολογουντες που διασπειρουν απιθανα σεναρια..

  8. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/03/2010 13:03:25

    Αν ......λέμε τώρα άν, ο ΓΑΠ είχε την ικανότητα να χειρίζεται τα οικονομικά της χώρας ο πατέρας του ,που λογικά τον ήξερε καλύτερα απο εμάς,δεν θα τον αξιοιποιούσε ανάλογα ?η ο κινέζος μετά ?
    γιατί δεν τον αφήσανε να πλησιάσει σε κάποιο σχετικό υπουργείο ?

    Τώρα ας μας εξηγήσει τουλάχιστον κάποιος από τους φωστήρες των παραθύρων και των πολύωρων συζητήσεων στα κανάλια ,πως ο ΚΏΣΤΑς με χάλια που είχε την οικονομία ,με μηδέν ταξίδια ,με άραγμα στην Ραφήνα ,με κόντρα τα ΜΜΕ και ΤΑ συνδικάτα ,με λαμόγια που κλέβανε,με βατοπαίδι,με κομπίνες ομόλογα,με,με,με ...;. μπορούσε να ΔΑΝΊΖΕΤΑΙ ΜΕ 4% ΚΑΙ οι σημερινοί σωτήρες δανείζονται με 6.5%,

    Μήπως οι λάθος κινήσεις ανέβασαν τα επιτόκια κατά 2.5% και τώρα όλοι εμείς πληρώνουμε τις συνέπειες αυτής της διαφοράς απο τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ των μαθητευόμενων μάγων της οικονομίας ?
    Μήπως τελικά προσπαθούν να μας πείσουν για κάτι που φταίνε αυτοί και όχι εμείς ?
    Μήπως οι δανειστές τους βλέπουν για πολύ ΚΟΤΣΟΥΣ και λένε να η ευκαιρία να κονομίσουμε?

    ΠΕΣΤΕ ΜΑΣ ΑΔΕΛΦΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΡΩΜΕ ΚΑΠΕΛΟ 2.5% ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΠΟΥ ΣΩΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ !

    ΜΗΠΩΣ ΟΙ ΚΑΜΠΟΥΡΑΟΙΚΟΝΟΒΕΡΥΚΙΠΑΠΑΓΙΑΝΟΠΡΕΠΕΝΤΕΡΟΚΑΨΗΔΟΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΜΑΚΗΔΕΣ
    (αφού βγάλουν το πράσινο βελουτέ απο το στόμα ).
    ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ?
    ΤΟ ΟΤΙ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΑΤΑ
    ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ.

  9. Smash Direct avatar
    Smash Direct 19/03/2010 13:12:12

    Κυριε Χρηστο δεν μου φαινεσαι και πολυ σχετικος περι τα οικονομικα. Η απαντηση στο οτι δανειζομαστε με φτηνα επιτοκια επι Καραμανλη οφειλεται στην εξαπατηση και της ευρωπαικης ενωσης και της διεθνους κοινοτητας με τα ψευδη στοιχεια που του δειναμε περι ελλειματος 4 και εως 6% με τις αλχημειες του Αλογοσκουφη ,του Παπαθανασιου και του ανικανου Καραμανλη!!!Αυτα..

  10. DrNo avatar
    DrNo 19/03/2010 13:17:39

    Το έλλειμα είναι ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ. Εάν μεταφέρεις έξοδα επόμενης χρήσης το αυξάνεις. Εάν μεταθέσεις έξοδα σε επόμενη χρήση το μειώνεις.
    Δεν είναι εργαλείο διασυρμού του πολιτικού σου αντιπάλου.
    Όταν το έκανε ο Αλογοσκούφης είχαμε ανάπτυξη 5% εμείς και 3,5% η ευρωζώνη. Τώρα μέσα στην ύφεση ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.
    Έδωσαν ευκαιρεία στα funds να ρεφάρουν σε βάρος μας!

    Αλλά οταν η ενημέρωσή σου είναι η Μακρή, ο ...με συνθήματα θα ζεις

  11. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/03/2010 13:24:56

    η "εξαπάτηση" έχει όνομα: ΠΑΣΟΚ-Σημίτης-goldman sachs...
    γι αυτό βγάλε το βελούδινο πράσινο XXXXXXXXX απ το στόμα σου και δες παρακάτω...

    http://www.youtube.com/watch?v=AbH1JsOTInk&feature=player_embedded#

  12. Χρήστος avatar
    Χρήστος 19/03/2010 13:27:39

    δες κι αυτό

    http://grpolitiki.pblogs.gr/2010/03/nea-dhmoskophsh-mas-terastia-apotyhia-pasok-kai-papandreoy-kai-k.html

  13. nama avatar
    nama 19/03/2010 13:37:27

    ενώ η ΝΔ δεν έχει καμία συμμετοχή στο έγκλημα, ε;

  14. nama avatar
    nama 19/03/2010 13:40:01

    Εντυπωσιάζομαι για το πόσο διαχρονικά αμετανόητοι παραμένει η Δεξιά, και οι Δεξιοί, βεβαίως βεβαίως.
    Η κυβέρνηση μαφιόζων και υποκόσμου του Καραμανλή του Β του επωνομαζόμενου και εντελώς άχρηστου μας οδήγησε κατά βάση εδώ...

    • Fotini avatar
      Fotini @ nama 19/03/2010 19:10:18

      E, αι σιχτιρ!!!! Καμαρι μας που ειμαστε ΔΕΞΙΟΙ!!!! Μας γ.......τε τοσα χρονια να μας πουλατε φθηνη δημοκρατια. Δεν εχετε το μονοπωλιο πλεον. Οι δημοκρατικες ευσθησιες δεν διακρινουν μονο τους Πρασινους, Ροζ, και Κοκκινους. Το παραμυθι σας δεν πουλαει πια! Ουφ. . .

      Και αν ψαχνεις μην πας μακρια. . . μας κυβερνανε (λεφτα υπαρχουν)!!!!

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ nama 19/03/2010 23:00:43

      Όοοχι nama. Εδώ, στα μαύρα αυτά χάλια, μας οδήγησε ο ακατανόμαστος λαοπλάνος Ανδρέας Παπανδρέου, αυτός που θεσμοθέτησε τη ρεμούλα, το κηφηναριό, το "δε βαριέσαι", το "δεν υπάρχουν θεσμοί" (υπήρχαν τα νοσηρά φαινόμενα, αυτός όμως τα έκανε θεσμούς), και μας επέβαλε ως εθνική αισθητική το κιτς του σκυλάδικου.
      Αν υπήρχε ορθή κρίση στην πλειοψηφία των πολιτών, όχι μόνο δρόμους δεν θα ονόμαζαν προς τιμήν του, αλλά θα έπρεπε να έχουν φτιάξει πτυελοδοχεία με τη φάτσα του επάνω, με ζιβάγκο ή γραβάτα, ανάλογα με τις προτιμήσεις.

  15. Smash Direct avatar
    Smash Direct 19/03/2010 13:41:41

    Κυριε(???) Χρηστο..Ο τροπος που απανατας σε χαρακτηριζει..Απαξιω να ασχοληθω μαζι σου..Συνεχισε με αυτον τον τροπο ...να φερεις κοσμο στην παραταξη σου!!!

  16. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 19/03/2010 14:05:15

    Τί λες ανθρωπέ μου; Να πάμε στο ΔΝΤ; ΄Η δεν ξέρεις ή σε έχει συνεπάρει ο λόγος του Γιωργάκη. Αντε συ και άρχισε την επανάσταση χωρίς εμάς.....

  17. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 19/03/2010 14:10:15

    Μπράβο ρε Χρήστο, πες τα χρυσόστομε! Ο Καραμανλής το μόνο κακό που έκανε ήταν στην παράταξή του που έφυγε σαν λαγός από το 2008 ακόμη. Την Ελλάδα την ωφέλησε. Σήμερα αναφέρω τον τίτλο του ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ "Η Μέρκελ άκουσε τον Γιωργάκη, αλλά είπε ότι θα δεί Σαμαρά για να έχει μια σοβαρή εκτίμηση της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα.
    Αυτοί που μας κυβερνούν σήμερα είναι άσχετοι -για να μην πώ δόλιοι. Το κυβερνητικό τους έργο είναι μηδέν και χαρακτηρίζεται ΜΟΝΟΝ από παλινωδίες σε ό,τι κιαν νομοθέτησαν.
    Αμ έτσι Γιωργάκη κι εγώ κυβερνούσα. Δεν σε φωνάξαμε (εγώ όχι ευτυχώς) για να γίνεις ο Γκιούλιβερ της Ελλάδας και όταν θα μαντρίσεις στη χώρα μας να γράψεις τίποτα απομνημονεύματα....

  18. Smash Direct avatar
    Smash Direct 19/03/2010 15:03:21

    Kυριε Χρηστο γιατι διεγραψες την λεξη που σε χαρακτηριζει???Η δεν την διεγραψες εσυ??

    • nancy avatar
      nancy @ Smash Direct 19/03/2010 15:14:54

      smash direct,
      Σας απάντησε ο DR No. Βλέπε επάνω.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Smash Direct 19/03/2010 16:22:40

      αγαπητέ μου, αναγνωρίζοντας την βαθιά γνώση περί οικονομικών θεμάτων που επαίρεσαι πως έχεις, θα ήθελα να μου πεις πόσο ισχυρή ήταν η Ελλάδα το 2004; και να μου περιγράψεις τον ρόλο της goldman sachs στην οικονομική πολιτική των κυβερνήσεων Σημίτη...

      τέλος θα ήθελα να μου πεις αν πιστεύεις πραγματικά ότι τα χάλια που έχει η Ελληνική οικονομία οφείλονται στην πενταετή διακυβέρνηση από την ΝΔ.

  19. Dimi avatar
    Dimi 19/03/2010 15:26:07

    Συντριπτικό 93.2% «ΟΧΙ!» στο Ισλανδικό Δημοψήφισμα http://bit.ly/ab95cJ

    Εμείς εδώ στην Ελλάδα τι κάνουμε? Θ’αφήσουμε ηττοπαθητικά, τους ατάλαντους ερασιτέχνες ΚΑΙ υφάρπαγες της εξουσίας να πειραματίζονται με την Υπόληψη και την Ελευθερία μας και να μάς οδηγήσουν σαν τ'αρνιά στη σφαγή του ΔΝΤ?

    ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ Δημοψήφισμα ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!! Η νέα Νέα Δημοκρατία τι κάνει γιά ν'ακυρώσει την επερχόμενη υποδούλωση της Ελλάδας??

    Τα Αθλια, Απιστα, Ανθελληνικά πιόνια της ΑΛΗΤ, ΝΑ ΜΗ ΤΟΛΜΗΣΟΥΝ να χρησιμοποιήσουν τις Συμβολικές και Αγιες γιά τον Ορθόδοξο Ελληνισμό Ημερομηνίες της Μεγάλης Παρασκευής και της 25ης Μαρτίου, γιά να υλοποιήσουν - ερήμην των Ελλήνων - τις ειλημμένες αποφάσεις τους γιά τον ενταφιασμό της Ελλάδας. Το έχω πει και το ξαναλέω: Eάν, με οποιονδήποτε τρόπο τολμήσουν ν’απεμπολήσουν ο,τιδήποτε Ελληνικό Κυρίαρχο, καλύτερα να πέσουν από την Ακρόπολη, παρά στα χέρια των Ελλήνων Πολιτών. Γιατί αυτή τη φορά, ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει Ελεος. Τελεία και παύλα.

    • DrNo avatar
      DrNo @ Dimi 19/03/2010 16:34:04

      Ναι φίλε, θα αφήσουμε τους ερασιτεχνες & υφάρπαγες της εξουσίας να κυβερνούν.

      Γιατί τελικά μας αρέσει σαν λαός να ακούμε τον Παπανδρέου τον 3ο:
      1.Να μιλά για πρασινη αναπτυξη σε μια χώρα που δεν έχει πρασινη βιομηχανία
      2. Να μιλά για σχέδιο 100 ημερών στην οικονομία, αλλά να έχει αποκλειστικό ενδιαφέρον στις 100 ημερες την ελληνοποίηση των μεταναστών.
      3. Να κυβερνά λέγοντας τη μια βδομάδα οτι οδηγούμαστε σε χρεωκοπία και την άλλη δεν οτι ζητάμε χρήματα.

      Εύχομαι ο καθένας μας να προσεχει την οικογένειά του, γιατί τα παιδιά & τα εγγόνια μας τα ίδια και χειρότερα θα πάθουν από τον Παπανδρεου τον 4ο...

  20. PAmizensSOK avatar
    PAmizensSOK 19/03/2010 17:05:39

    - Στην Ελλάδα κύριε καθηγητά, δε γνωρίζουμε πολλά για το τι έγινε στην Αργεντινή με το ΔΝΤ. Το μόνο που θυμάμαι (και μ’ έχει σημαδέψει), είναι ένα πλάνο από κάπου ψηλά, που έδειχνε μία αδέσποτη αγελάδα να τρέχει και κόσμο, πολύ κόσμο να την κομματιάζει ενώ ήταν ζωντανή (!) όπως έλεγε ο σπίκερ, για να εξασφαλίσει κρέας για το σπίτι του.

    -Νεαρέ μου, όταν δεις μάνα να εκλιπαρεί να κόψουν κομμάτι από το κρέας της για να φάει το παιδί της, ίσως καταλάβεις αυτό που πάνε να σας κάνουν Ντρέπομαι για τον εαυτό μου γιατί ήμουν ένα κομμάτι αυτών των αδίστακτων ανθρώπων. Ο Θεός να σας βοηθήσει, να μην πέσετε στα νύχια τους.

    Αυτά δεν είναι τα λόγια κάποιου θεοσεβούμενου ή ανθρωπιστή. Είναι τα λόγια ενός τεχνοκράτη, που έζησε την καταστροφή μίας περήφανης χώρας. Ενός περήφανου λαού με μία προδοτική κυβέρνηση που προετοίμασε καλά το κλίμα για να εκχωρήσει την Εθνική της κυριαρχία στη μεγαλύτερη μάστιγα του πλανήτη.

    -Έφτιαξαν πόλεις, μέσα στις πόλεις. Τις ονόμασαν villas miserias, πόλεις της μιζέριας Εκεί πότιζαν τον κόσμο κοκαΐνη και άλλα drugs, που παρουσιάστηκαν εν αφθονία άξαφνα όταν ο εφιάλτης είχε αρχίσει. Ήταν περήφανος λαός οι Αργεντίνοι δεν είδα μάνες να πουλάνε τα παιδιά τους όπως γίνεται στο LA. Είδα όμως ανθρώπους να χάνουν τα πάντα και στο τέλος τη ζωή τους όταν δεν υπήρχε τίποτα να δώσουν. Όσα δεν πήραν οι τράπεζες, τα πήραν οι έμποροι Ο κόσμος έπρεπε να αποχαυνωθεί, να μην αντιστέκεται. Να πεθαίνει με τη μιζέρια του. Γι’ αυτό έβγαλαν έτσι αυτές τις ψευτοπόλεις. Έπνιγαν εκεί την οργή και την δυστυχία τους

    -Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο εύκολα σώπαιναν όλοι οι ενοχλητικοί. Όλα τα ΜΜΕ διατυμπάνιζαν την ανάγκη της βοήθειας. Στην αρχή τους έλεγαν ότι το κράτος θα πτώχευε και ο κόσμος έφτασε στο σημείο να πανηγυρίζει για επιτυχία την είσοδο του ΔΝΤ. Δεν φανταζόντουσαν τι θα ακολουθήσει. Τι ειρωνεία και αυτή. Τους έπεισαν με τον φόβο της πτώχευσης και εντέλει η σωτηρία ήρθε μόνο με την πτώχευση!

    -Back Home, είχαν όλοι την εντύπωση ότι σώσαμε τη χώρα που ήταν ανίκανη και με διεφθαρμένες κυβερνήσεις. Ήταν απίστευτο τι μετέδιδαν οι ανταποκριτές όταν εμείς βλέπαμε την αλήθεια με τα μάτια μας σε κάθε δρόμο, σε κάθε γειτονιά.

    Είχαν την εντύπωση ότι οι Αργεντίνοι μας θεωρούν σωτήρες Ποτέ δεν προέβαλλαν τίποτα από την πραγματικότητα. Μόνο κάτι ρεπορτάζ γραμμένα στις αρχές με κόσμο να κάνει δηλώσεις κατά των προηγούμενων κυβερνήσεων ότι τους οδήγησαν στην πείνα ευχαριστώντας τις ΗΠΑ που θα τους έσωνε.

    Ακόμα και οι διαδηλώσεις και οι διαμαρτυρίες Τις προέβαλλαν σαν κομμουνιστές ή αριστερά κομμουνιστικά κόμματα που αντιδρούσαν. Εγώ έβλεπα στο Μπουένος Άιρες την λεωφόρο γεμάτη από εξαγριωμένους να ουρλιάζουν θέλουμε τη χώρα μας πίσω! Θέλουμε τα δολάρια μας πίσω!

    Οι τηλεοράσεις όπως μου έλεγαν, έδειχναν μερικές δεκάδες κομμουνιστές με κόκκινες σημαίες που διαμαρτύρονταν. Στην πραγματικότητα ο κόσμος ήταν εκατοντάδες χιλιάδες. Ίσως εκατομμύρια. Τους έβλεπα, έβγαιναν από τα σπίτια τους και ενώνονταν με τις πορείες δεν υπήρχε συντονισμός. Ότι Αμερικάνικη επιχείρηση έκλεινε και την φύλαγαν πάνοπλοι αστυνομικοί.

    Δεν κυκλοφορούσαμε βέβαια τότε. Μετά από κάποιες συγκεντρώσεις θυμάμαι έβγαινα από το ξενοδοχείο και έβλεπα τόσες πέτρες κάτω που νόμιζα ότι γκρεμίστηκε κάποιο κτίριο. Μεγάλη οργή.

    Έβλεπες ανθρώπους αποφασισμένους για όλα. Άνθρωποι που δεν έμοιαζαν ούτε looters (πλιατσικολόγοι). Ακόμα και μεσήλικες σίγουρα πολλοί είχαν οικογένειες μου έκανε εντύπωση. Έβγαιναν και συγκρούονταν με ότι έβρισκαν. Ξύλα, πέτρες. Από την άλλη η αστυνομία ήταν πάνοπλη, με αντλίες, πλαστικές σφαίρες, δακρυγόνα. Ήταν αδύνατον να τους συγκρατήσουν. Είχες να κάνεις με ανθρώπους που τους πήρες το σπίτι τους και το χαμόγελο τους.

    -Όχι, ούτε μια στιγμή δεν τους χαρακτήρισα τρομοκράτες. Θα ήταν άδικο. Φαντάσου να υπηρετείς το Law and Order και να μη μπορείς να κρύψεις την συμπάθεια σου για αυτούς που ίσως από τις τηλεοράσεις θα τους χαρακτήριζες αλλιώς. Ήθελαν τη χώρα τους πίσω. Έβγαιναν με Αργεντίνικες σημαίες και απαιτούσαν να φύγουμε

    Αυτές οι γυναίκες όμως Ποτέ δεν θα ξεχάσω. Αυτό θα με στοιχειώνει πάντα Οι γυναίκες με τα παιδιά στα χέρια

    Ο ρόλος που έπαιξαν όμως αυτές οι γυναίκες Ποιός να το περίμενε. Προστάτεψαν τα παιδιά τους και τη χώρα τους. Αν μπορούμε να πούμε ότι έγινε επανάσταση στην Αργεντινή, τότε ήταν η μόνη γυναικεία επανάσταση στους αιώνες.

    http://www.andrewkaufman.net/argentina/AGCommunistas.jpg

    http://farm4.static.flickr.com/3087/2866455346_7d3b3c4ea8.jpg?v=0

    http://graphics8.nytimes.com/packages/images/photo/2008/02/21/20080221ARGENTINA/21339223.JPG

    http://www.thetraveltart.com/wp-content/uploads/2009/03/theives-1024x772.jpg

    • nancy avatar
      nancy @ PAmizensSOK 19/03/2010 21:29:19

      Συγχαρητήρια, μας άγγιξε βαθειά το κείμενό σας. Ας ευχηθούμε να μή ζησει κανείς τις καταστάσεις αυτές. Κανείς.

  21. Kalliban avatar
    Kalliban 19/03/2010 19:06:31

    Μια που όλοι "την είδαν" θεατρικά
    να πω και γω ένα ποιήμα
    τόσο επίκαιρο...

    για να μην ξεχνάμε ότι ξεχνάμε
    :)


    9.

    Με τα ρούχα αιματωμένα,
    Ξέρω ότι έβγαινες κρυφά
    Να γυρεύεις εις τα ξένα
    Άλλα χέρια δυνατά.

    10.

    Μοναχή τον δρόμο επήρες,
    Εξανάλθες μοναχή·
    Δεν είν' εύκολες οι θύρες
    Εάν η χρεία τις κρουταλεί.

    11.

    Άλλος σου έκλαψε εις τα στήθια,
    Άλλ' ανάστασιν καμμιά·
    Άλλος σου έταξε βοήθεια,
    Και σε γέλασε φρικτά.

    12.

    Άλλοι, ωιμέ! 'ς τη συμφορά σου
    Οπού εχαίροντο πολύ,
    Σύρε να 'βρεις τα παιδιά σου,
    Σύρε, έλεγαν οι σκληροί.

    13.

    Φεύγει οπίσω το ποδάρι,
    Και ολόκληρο πατεί,
    Ή την πέτρα, ή το χορτάρι,
    'Που την δόξαν σου ενθυμεί.

    14.

    Ταπεινότατη σου γέρνει
    Η τρισάθλια κεφαλή,
    Σαν πτωχού 'που θυροδέρνει,
    Κ' είναι βάρος του η ζωή.

    15.

    Ναι· αλλά τώρα αντιπαλεύει
    Κάθε τέκνο σου με ορμή,
    'Που ακατάπαυστα γυρεύει
    Ή τη νίκη, ή την θανή.

    16.

    Απ' τα κόκκαλα βγαλμένη
    Των Ελλήνων τα ιερά,
    Και σαν πρώτα ανδρειωμένη,
    Χαίρε, ώ χαίρε, Ελευθεριά!

    17.

    Μόλις είδε την ορμήν σου
    Ο ουρανός, 'που για τους εχθρούς
    Εις την γην την μητρικήν σου
    Έτρεφ' άνθια και καρπούς,

    18.

    Εγαλήνευσε και εχύθη
    Καταχθόνια μια βοή,
    Και του Ρήγα σου απεκρίθη
    Πολεμόκραχτη η φωνή.

    19.

    Όλοι οι τόποι σου εκράξαν
    Χαιρετώντας σε θερμά,
    Και τα στόματα εφωνάξαν
    Όσα αισθάνετο η καρδιά.

  22. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 19/03/2010 19:45:55

    Με τους Ευρωπαίους που είμαστε κολλητοί δεν τα βρίσκουμε, δεν μας βοηθάνε, δεν μας δανείζουνε.
    Οι άλλοι (Δ.Ν.Τ) σκοτώνονται να μας βοηθήσουν, να μας δανείσουν, να μας γαμ@@@@@ που σημαίνει ότι έχει πέραση η καλοπέραση.