#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/11/2011 08:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναστάτωσε το στράτευμα η «συνωμοσία»




Κλίμα αναστάτωσης, αλλά συνάμα και οργής επικρατεί στις τάξεις των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων μετά το δημοσίευμα της Κυριακής (στην εφημερίδα «Το Βήμα») για το περιστατικό στη Σχολή Ευελπίδων. «Ας σταματήσουν κάποιοι τα παιχνίδια με τις Ενοπλες Δυνάμεις, γιατί μόνον κακές υπηρεσίες προσφέρουν στη χώρα» ανέφερε στη «δημοκρατία» στρατιωτικός αξιωματούχος του υπουργείου Εθνικής Αμυνας, τονίζοντας παράλληλα ότι τα θέματα αυτά χρειάζονται προσεκτικούς χειρισμούς.

 

Η προσέγγιση αυτή δεν σημαίνει ότι οι αξιωματικοί εγκρίνουν το συγκεκριμένο περιστατικό που, σύμφωνα με την εφημερίδα, συνέβη στη Σχολή Ευελπίδων ανήμερα της 17ης Νοεμβρίου, ωστόσο στέκονται με προβληματισμό για τη χρονική στιγμή που επιλέχτηκε να δημοσιοποιηθεί.

 

Αλλωστε έχουν περάσει ελάχιστες ημέρες από όσα φέρεται να είπε ο τέως πρωθυπουργός στις Κάννες περί... πραξικοπήματος και την εν συνεχεία καρατόμηση -με αυτό το πρόσχημα- της στρατιωτικής ηγεσίας.

 

Πάντως πολλοί ήταν εκείνοι οι αξιωματικοί που συμφώνησαν -με καταιγισμό τηλεφωνημάτων και προς την εφημερίδα μας- με το χθεσινό πρώτο θέμα της «δημοκρατίας», τονίζοντας με έμφαση ότι είναι αστείο το επιχείρημα ότι η δημοκρατία στη χώρα μας κινδυνεύει από μια απερίσκεπτη ενέργεια ενός 22χρονου ευέλπιδος. «Εκτός κι αν κάποιοι ενοχλούνται από την αποδοχή που έχουν οι Ενοπλες Δυνάμεις στην κοινωνία και θέλουν να δημιουργήσουν προβλήματα» έλεγαν χαρακτηριστικά στις κατ’ ιδίαν συζητήσεις τους. Πρόσθεταν μάλιστα ότι διυλίζουν τον κώνωπα και καταπίνουν την κάμηλο όσοι διαμαρτύρονται υποκριτικά, «ξεχνώντας» τα εγκλήματα που έχουν συμβεί σε βάρος της Ελλάδας και των πολιτών της τα τελευταία δύο χρόνια από την κυβέρνηση του Μνημονίου και τους υποστηρικτές της.

 

Η οργή στον χώρο των στρατιωτικών, και όχι μόνο, μεγαλώνει μάλιστα, καθώς διαπιστώνουν ότι συνεχίζεται η προσπάθεια να στηθούν ολόκληρα «συνωμοτικά» (πλην όμως ευφάνταστα) σενάρια -ακόμη και με την εμπλοκή... μυστικών υπηρεσιών-, με σκοπό τη δημιουργία εντυπώσεων, τον αποπροσανατολισμό και τη δημιουργία κλίματος φόβου για να επιβληθεί η σιωπή και η υποταγή.

 

Εν τω μεταξύ, με μια κίνηση με σαφή σημασία, ο αρχηγός ΓΕΣ αντιστράτηγος Κωνσταντίνος Ζιαζιάς επισκέφτηκε χθες τη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων προκειμένου να ενημερωθεί από τον διοικητή της, ταξίαρχο Γιώργο Αρβανίτη, για την πορεία της ένορκης διοικητικής εξέτασης που ξεκίνησε για το συμβάν κατόπιν εντολής του υπουργού Εθνικής Αμυνας Δημήτρη Αβραμόπουλου.

 

Την ίδια στιγμή, όπως ήταν φυσικό, πανηγυρίζουν οι Τούρκοι. Ειδικότερα, οι συκοφαντίες και οι σκευωρίες σε βάρος των Ενόπλων Δυνάμεων από σκοτεινά κέντρα που απεργάζονται την απαξίωσή τους έχουν, φυσικά,  χαροποιήσει τους Τούρκους, οι οποίοι ήδη μιλούν για... ανακάλυψη υπόθεσης «Βαριοπούλα» στην Ελλάδα»!

 

Αυτός είναι ο τίτλος της εφημερίδας «Milliyet», η οποία αναφέρει την υπόθεση των δήθεν «σταγονιδίων» στη Σχολή Ευελπίδων και την υπόθεση αυτή την παρομοιάζει με το σχέδιο «Βαριοπούλα» στην Τουρκία, που είχε στόχο την ανατροπή της κυβέρνησης Ερντογάν! Η τουρκική εφημερίδα υπενθυμίζει ότι πριν από λίγες εβδομάδες ο Γιώργος Παπανδρέου είχε παύσει από τα καθήκοντά του τον αρχηγό των Ενόπλων Δυνάμεων, αλλά και τους τρεις αρχηγούς των Γενικών Επιτελείων (και άλλους 15 ανώτατους αξιωματικούς, λέμε εμείς).

 

 

Πειθαρχικό και ευστροφία

 

Σύμφωνα με τις πληροφορίες και τα υπονοούμενα που διακινούνται το τελευταίο 48ωρο, ο 22χρονος εύελπις οδηγείται σε αποπομπή από τη Σχολή Ευελπίδων. Με αυτό, άλλωστε, το ερώτημα παραπέμφθηκε στο Πειθαρχικό Συμβούλιο. Ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Δημήτρης Αβραμόπουλος διαθέτει όμως την ευστροφία και την ικανότητα να αφουγκράζεται το κλίμα που επικρατεί στον χώρο των Ενόπλων Δυνάμεων, ώστε να μην επιτρέψει να συμβεί κάτι τέτοιο.

 "Δημοκρατία"

ΣΧΟΛΙΑ

  1. hellasatt avatar
    hellasatt 29/11/2011 08:37:35

    Όταν ήμουν πρωτοετής (Θεσ/νίκη) είχα γνωρίσει ένα συμφοιτητή από την Αθήνα ο οποίος ήταν ακροδεξιών/χουντικών αντιλήψεων. Στη συνέχεια πήρε μεταγραφή και χαθήκαμε. Τυχαία μια μέρα τον είδα σε ΄πανελ' δημοφιλούς εκπομπής. Κάτω από το όνομά του έγραφε: Πολιτευτής ΠΑΣΟΚ... Ας μην καταδικάζουμε κάποιον τόσο εύκολα και μάλιστα για μία νεανική επιπολαιότητα γαι την οποάι δεν ξερουμε πολλά.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ hellasatt 30/11/2011 09:45:33

      http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2011/11/blog-post_4695.html

  2. CORMORAN avatar
    CORMORAN 29/11/2011 08:40:49

    "Ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Δημήτρης Αβραμόπουλος διαθέτει όμως την ευστροφία και την ικανότητα να αφουγκράζεται το κλίμα που επικρατεί στον χώρο των Ενόπλων Δυνάμεων, ώστε να μην επιτρέψει να συμβεί κάτι τέτοιο."
    ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΑΟΥ !

  3. Ignoramus avatar
    Ignoramus 29/11/2011 08:43:13

    πολλοι πρωην βασανιστες της ΕΣΑ και της χουντας μεταπολιτετικα εγιναν φανατικοι δημοκρατες στην νεα δημοκρατια και στο πασοκ.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ignoramus 29/11/2011 09:15:45

      Πόσο χρονών είσαι? 15? Αν ήσουν μεγαλύτερος θα ήξερες ότι το μίσος των χουντικών για την ΝΔ είναι απύθμενο, για τον απλούστατο λόγο ότι τους ξεπάτωσε. Μιλάμε για μίσος. Ακόμη και ΚΚΕ (είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα) ψηφίζουν προκειμένου να μην βγει η ΝΔ κυβέρνηση. Βγήκες και σύ να μας πεις ιστορίες γι'αγρίους...

      • Ignoramus avatar
        Ignoramus @ Tassos 29/11/2011 09:25:47

        τους ξεπατωσε; χα χα γελασαμε και σημερα
        το στιγμιαιο σου λεει τιποτα;

        • Tassos avatar
          Tassos @ Ignoramus 29/11/2011 09:43:23

          Οι βασανιστές φυλακίστηκαν. Είσαι 15 εντέλει.

        • Κώστας Τ avatar
          Κώστας Τ @ Ignoramus 29/11/2011 18:56:11

          Σε βεβαιώνω ότι η πρώτη γενιά χουντικών,εντάχθηκε στο ΠΑΣΟΚ λόγω απύθμενου μίσους προς τον Κ.Καραμανλή!Από τότε είναι ικανοί να ψηφίσουν οτιδήποτε κάνει κακό στην ΝΔ,η οποία φυλάκισε τους πρωταίτιους Αξκούς!
          Τώρα είναι η πλειοψηφία των ψηφοφόρων του ΛΑΟΣ!

  4. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 29/11/2011 08:59:36

    Η Δεξιά ξέρει να τιμωρεί αυστηρά τα παιδιά της, δέν ξέχασε ακόμα τί σημαίνει παραδειγματισμός και παίδευση μέσω της τιμωρίας. Δέν είμαστε τυχαία σ'αυτήν την παράταξη !

    Κι ο μάγκας αυτός, άν είναι άντρας να πάρει την ευθύνη πάνω του και να παραιτηθεί μόνος του υπερήφανα - όχι να δέχεται να τον υπερασπίζουν αριστεροί...

  5. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 29/11/2011 09:22:42

    Μερικά απίστευτα από τα τελευταία σχετικά άρθρα του Βήματος:

    Α) Στο h__p://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=432514&h1=true διαβάζουμε
    ....Με τη δημοσίευση του όλου θέματος, η αντίδραση άλλων μέσων, κυρίως των νεόκοπων του Διαδικτύου, υπήρξε πρωτοφανής.
    Τα περισσότερα των ανώνυμων ιστολογίων, που δηλώνουν αποκαλυπτικά, αλλά δεν είναι, αμφισβήτησαν τα περιστατικά και τα γεγονότα. Κι άλλα έσπευσαν να υποβαθμίσουν τη σημασία τους.
    ....., συνέχισαν να σχολιάζουν κατά τρόπο ανεπίτρεπτο το δημοσίευμα, σαν να μην μπορούσαν να αποδεχθούν τα γεγονότα.
    Λογικώς θα περίμενε κανείς από τα νέα μέσα ενημέρωσης που δηλώνουν ανεξάρτητα, ομνύουν στην ενημέρωση και κάθε τόσο βροντοφωνάζουν «όλα στο φως» να ερευνήσουν και να προσθέσουν.
    Αντί αυτών προτίμησαν την αποσιώπηση, τη συσκότιση, την παραπλάνηση και τη συκοφαντία.
    .....Η δεν έχουν σχέση με την ενημέρωση και υπηρετούν κρυμμένους σκοπούς και στόχους ή είναι κεκαλυμμένα δίκτυα προπαγάνδας σκοτεινών κύκλων, που μόνο στη Δημοκρατία δεν πιστεύουν.
    ....Στον βαθμό μάλιστα που διεκδικούν την ανωνυμία και δεν δηλώνουν διευθύνσεις, ούτε έσοδα και εισοδήματα, μόνο παριστάνουν τους κήνσορες και τους τιμητές με περισσό θράσος, πολλά μπορεί κανείς να υποθέσει. "

    Τί να πρωτοθαυμάσουμε στο παραπάνω..... εν τέλει, ΚΑΙ οι ανώνυμοι bloggers είναι απειλή για τη δημοκρατία, ιδιαίτερα αφού δεν ακολουθούν τη γραμμή που χαράσσει ο ενάρετος ΔΟΛ. Όλως τυχαίως, το ΓΑΠικο καθεςστώς έχει μοχθήσει πολύ για να μην είναι ανεξαρτητα και ανώνυμα τα bloggs.

    B) Στο h__p://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=432294&h1=true του ίδιου του Ψυχάρη βλέπουμε γραμμένα διάφορα για την προβοκάτσια του 1964 - λες και ο ίδιος δε σκηνοθετεί τώρα τη "συνωμοσία" υπέρ των ΓΑΠ/Παπαδήμου -, και καταλήγει:
    "Η κυβέρνηση Παπαδήµου οφείλει να αντιδράσει αµέσως και αποφασιστικά. Με τον Στρατό ∆ΕΝ παίζουµε! "
    Μάλιστα.... βλέπουμε τον ίδιο τον Παπαδήμο να οφείλει να εκκαθαρίσει το στράτευμα. Φαντάζομαι ότι κι αυτό θα πάρει χρόνο, όπως και η εφαρμογή της συνθήκης της 26ης Ιουνίου, παραπάνω από 3 μήνες..
    Αν ο Παπαδήμος απειλειται από έναν Εύελπι και τη συκοφαντημένη οικογένεια του, εξηγείται πως ο Χίτλερ απειλήτο από μικρά Εβραιόπουλα και τις οικογένειες τους - γι' αυτό και τα σταμπάριζε και τα έστελνε στο Άουσβιτς

    Γ) Γράφτηκε και αυτό το.. ας το πούμε άρθρο h__p://www.tovima.gr/politics/article/?aid=432408 από τον http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=432294&h1=true . Τί είναι τούτος ρε παιδιά; (πέρα από ταπεινός εκδουλευτής του ΔΟΛ)

  6. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 29/11/2011 09:28:36

    Το Γ αφορούσε τον Άγγελο Αθανασόπουλο..

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/11/2011 09:45:13

    Από ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ κι αν ανατρεπόταν η χ0ύντα του Τραπεζίτη καλώς να ορίσει!

  8. Ignoramus avatar
    Ignoramus 29/11/2011 09:46:43

    τοτε ποιους σκοτονε η 17 Ν στον δρομο;

    • Tassos avatar
      Tassos @ Ignoramus 29/11/2011 10:14:12

      Ποιούς σκότωνε η CIA είπες???...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ignoramus 29/11/2011 10:17:39

      εκδότες δεξιών εφημερίδων, δικαστές και κανέναν αμερικάνο για ... ξεκάρφωμα

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 29/11/2011 09:57:12

    ..."Ο υπουργός Εθνικής Αμυνας Δημήτρης Αβραμόπουλος διαθέτει την ευστροφία και την ικανότητα"...

    Γνώμη του γράφοντος, ας μην το σχολιάσω.

    Πάντως το σύστημα (και τα έργα) Μπεγλίτη άφησαν στον Αβραμόπουλο μια μεγαλοπρεπέστατη μπανανόφλουδα στην είσοδο του ΥΕΘΑ , που φοβάμαι πως έτρεξε κατευθείαν και την πάτησε…

    Ελπίζω να καταλάβει, ή να του εξηγήσει κάποιος, πως πρέπει το θέμα να κρατηθεί στις πραγματικές (ασήμαντες) διαστάσεις του, και να αντιμετωπισθεί με επιείκεια ο Εύελπις.

    Αν μη τι άλλο , για το συμφέρον της ΝΔ. Γιατί η οργή του Στρατού (και του λαού) απλά θα φέρει πιο κοντά, και με περισσότερες ψήφους, το "κόμμα των αποστράτων" . Και αυτές τις ψήφους δε θα τις πάρει από τον ΣΥΡΙΖΑ βέβαια...

    Μιλάω για οργή του λαού, γιατί άσχετα να συνέβη το περιστατικό, ο κόσμος ξέρει πως στην πραγματικότητα πρόκειται για αντίδραση της πανικόβλητης Κλεπτοκρατίας στην λεβέντική στάση των Ευελπιδων στη Θεσσαλονίκη.

    Το μόνο που τρέμει το σύστημα είναι μην ενωθεί ο λαός και ο στρατός – στους δρόμους.

    Τα περι σταγονιδίων, ύμνου της 21ής Απριλίου κλπ θα είχαν σημασία να βρισκόμασταν κάπου στο 1980 το πολύ. Τώρα ακούγονται κωμικά, ιδίως όταν προέρχονται από την Χούντα των Επιχειρηματικών και Εκδοτικών συμφερόντων που καταλήστεψαν και κατέστρεψαν την Ελλάδα 30 χρόνια τώρα.

    Μιλάνε δήθεν για 21 Απριλίου του 1967 , αλλά αυτό που στην πραγματικότητα τρέμουν είναι η 15η Αυγούστου του 1909 και προπαντός η 11η Σεπτεμβρίου του 1922…

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 29/11/2011 10:01:00

      Συμφωνώ φίλε. Δική μου προσπάθεια είναι να βρώ σταγονίδια Δημοκρατίας σε αυτήν την κυβέρνηση. Ως τώρα.. άστο.
      Βρήκε κανείς; Είναι αρκετά;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 29/11/2011 10:07:13

      Βέβαια δεν υπάρχουν ούτε σταγονίδια βενζίνης για τα περιπολικά. Αλλά γι' αυτά βάζουν οι αστυνομικοί από την τσέπη τους, οπότε δεν τον νοιάζει τον Ψυχάρη...

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 29/11/2011 10:32:26

      "Χούντα των Επιχειρηματικών και Εκδοτικών συμφερόντων που καταλήστεψαν και κατέστρεψαν την Ελλάδα 30 χρόνια τώρα."

      Σωστά το λες. Και ξέρουνε πολύ καλά ποιοί, αν και πόσο τους απειλούν. Αλλά τι τα θέλεις, κάτι πρέπει να πούνε για τα μάτια του κόσμου, και γιατί νομίζουν ότι όλοι είναι σαν τα μούτρα τους. Τους έχουμε πάρει είδηση, και δεν γλυτώνουν αυτή τη φορά. Καλά θα κάνουν να διαχωρίσουν από μόνοι τους τα γίδια από τα πρόβατα, γιατί στο τέλος ούτε καν τις επιχειρήσεις τους δεν θα μπορέσουν να διασώσουν.

  10. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 29/11/2011 10:17:05

    Επιτέλους.
    Αντιληφθήκατε το αυτονόητο.
    Ότι επρόκειτο για βρωμερή συνομωσία του πασοκικού παρακράτους.Ψυχάρης και Μπόμπολας χτες επιδόθηκαν σε δυσφήμιση των Ε.Δ. γιατί αυτές ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΥΓΕΙΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙ του Ελληνικού συστήματος με τεράστια δημοφιλία.
    Αυτό ενοχλεί τους ανθέλληνες νταβατζήδες και εγχώριους δοσίλογους.

    • CORMORAN avatar
      CORMORAN @ Γιώργος Π 30/11/2011 08:26:07

      +10.000

  11. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/11/2011 10:18:57

    Όλα αυτά που διαβάζουμε δεν προοιωνίζουν άλλο, παρά το ότι ΕΞΥΦΑΙΝΕΤΑΙ το ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΠΡΑΞΙΚΟΠΗΜΑ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ και βρήκαν δικαιολογία τον ΕΎΕΛΠΙ, ο οποίος δέχθηκε μόνο μια συνήθη ποινή φυλάκισης 30 ημερών, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΟΠΩΣ ΚΡΩΖΟΥΝ ΟΙ Χ0ΥΝΤ0ΝΑΖΙΣΤΙΚΕΣ ΓΕΡΜΑΝΟΦΙΛΕΣ ΦΥΛΛΑΔΕΣ...

    Το Παληκάρι αυτό να το χαίρεται η ΜΑΝΑ του. Πρώτον.

    Δεύτερον: από οποιονδήποτε κι' αν ανατρεπόταν η Χ0ΝΤΑ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ θα ήταν ευπρόσδεκτο.

    Η αριστερά (η επίσημη) έχει αποδείξει ότι δεν μπορεί άλλωστε... ή ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ...

    Η δε ανεπίσημη μάλλον για δεκανίκι του παπανδρέου μοιάζει... όσο ήταν ο Καραμανλής έκαιγαν την Αθήνα κάθε τρεις και λίγο και δολοφονούσαν αστυνομικούς έξω από αστυνομικά τμήματα, τώρα που ο Ελληνικός Λαός οδηγείται σε γενοκτονία εξαφανίστηκαν ως δια μαγείας...

    Εκτός εάν δεχθούμε ότι όλοι αυτοί που έκαιγαν την Αθήνα το 2008 ήταν πράκτ0ρες υπηρεσιών ακριβώς για να έρθει ο 'εκλεκτός' της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης στην εξουσία...
    Κάτι όμως, που η ανεπίσημη αριστερά (εξωκοινοβουλευτική) αποκρούει μετά βδελυγμίας...

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/11/2011 10:33:43

    ΄Θέλω επίσης να συμπληρώσω ότι έχουν μανιάσει να ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΟΥΝ τη Σχολή Ευελπίδων σε πανεπιστημιακό ίδρυμα, όπου θα μπορεί να εισέρχεται πλέον το κάθε καρυδιάς καρύδι και αλλοδαπός αλλογενής και αλλοεθνής για να γίνει στέλεχος του Ελληνικού Στρατού, με ότι αυτό θα συνεπάγεται!!! και για την εσωτερική λειτουργία της Σχολής.

    Aυτά συμβαίνουν όταν Επικεφαλής των Ενόπλων Δυνάμεων μιας χώρας τοποθετούνται Διπλωμάτες Καριέρας... και όχι Γεράκια τύπου Πετρέους για παράδειγμα... αλλά αυτά γίνονται σε σοβαρές χώρες (είτε του δυτικού είτε του κομμουνιστικού μπλοκ), όπου υπάρχει επίγνωση της σημασίας και της αποστολής των Ενόπλων Δυνάμεων, που δεν είναι άλλη από το να παίρνουν κεφάλια του Εχθρού και όχι να μετατρέπονται σε φιλιπινέζες των λαθρομεταναστών ας πούμε... και να κλείνουν στρατόπεδα και να καταργούνται Σώματα Στρατιάς.

    Όσον αφορά στην ανακοίνωση «δεν θα γίνεται ανεκτή οποιαδήποτε συμπεριφορά παρέκκλισης από τις αρχές της Δημοκρατίας, των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και της Ελευθερίας. Αρχές, επί των οποίων είναι θεμελιωμένη η Ελληνική Δημοκρατία και Κοινωνία» η αλήστου μνήμης σύμβουλος Αφρ0δίτη, ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ...

    Διαλέξτε κύριοι τι θέλετε, GAY PARADE ή Ελληνικό Στρατό με συναίσθηση της Ιερής Αποστολής του...

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ αλλενάκι 29/11/2011 23:35:23

      Εύγε, εύγε, εύγε !!!

  13. ~( ,,°> avatar
    ~( ,,°> 29/11/2011 11:17:20

    Θεωρώ πως το όλο θέμα έγινε για να δικαιολογηθεί ο Γ.Α.Π. για τη... μπαρούφα που πέταξε σε Μερκελ και Σαροζι στις Κάνες . Δεν θεωρώ πως υπάρχουν στρατιωτικοί που αναπολούν σοβαρά την επταετία ή θα μετείχαν σε ένα πραξικόπημα . Το όλο θέμα έχει να κάνει με την παράλογη λογική του στρατού. Μέσα στη μονάδα , ο κάθε ηλίθιος με λίγα χιλιοστά παραπάνω εξουσίας , εφαρμόζει το δικό του παραλογισμό στου κατώτερους του.
    Σε αυτές τις κωμικοτραγικές καταστάσεις υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις , μία από αυτές είναι να επικαλούνται οι βρυκόλακες το πνεύμα της επταετίας να έρθει να σώσει τη χώρα, κάτι σαν θρίλερ με ζόμπι.
    Και υπόψη, τη χούντα την κανονίζουν οι ... αγορές, δεν περιμένουν από κανένα στρατιωτικό.

  14. Θηβαίος avatar
    Θηβαίος 29/11/2011 11:52:52

    Μάλλον μερικοί δεν έχουν καταλάβει τι συμβαίνει στη Ελληνική κοινωνία. Σε κάθε παρέα, σε κάθε συνάθροιση φίλων και συγγενών όλοι παρακαλάνε για μια χούντα, για να μας σώσει από τους ανίκανους πολιτικούς, και από την ανασφάλεια από τους λαθρομετανάστες. Αν βγουν τα τανκς αύριο ο κόσμος θα βγει και θα τους χειροκροτεί.

    • ΑΡΜΑΔΑ avatar
      ΑΡΜΑΔΑ @ Θηβαίος 30/11/2011 10:09:23

      Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ...

  15. Νικος avatar
    Νικος 29/11/2011 12:53:23

    ο Αβραμοπουλος φαίνεται συνεχίζει την πολιτική GAP στις ένοπλες δυνάμεις.ας φροντίσουν οι πολίτες στις προσεχείς εκλογές να του δώσουν το κατάλληλο μαύρο χρώμα που του πρέπει!!

  16. Stefanos avatar
    Stefanos 29/11/2011 12:59:23

    Αυτά που γράφει η 'Ζούγκλα" για "Χούντα" στην Ευελπίδων και για κάποιους που βασανίζουν συμμαθητές τους με καψόνια εν έτει 2011; Ισχύουν άραγε; Προσπάθεια για απαξίωση του στρατού; Ίσως..

  17. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 29/11/2011 13:50:32

    Τόσο πολύ ενόχλησε τό μακεδονία ξακουστή,στή Θεσ/νίκη,τήν 28η Οκτωβρίου
    τό βήμα τού ψυχάρη.????

    • Νικηφoρος Φωκας avatar
      Νικηφoρος Φωκας @ ΣΠΥΡΟΣ 29/11/2011 16:26:08

      Ο Ψυχαρης δεν μπορει να ξεχασει οτι ηταν μελος του φασιστοΚΚΕ στην αρχη της 'καριερας' του... αλλωστε δεν ειναι τυχαιο οτι ΟΥΤΕ Ο ΝΑΖΙΣΜΟΣ ουτε ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ εκλεισαν ποτε κανενα εντυπο τους, καθε αλλο.... σε αντιθεση με την Δημοκρατικη και Ελληνικη 'ΒΡΑΔΥΝΗ' και 'ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ' (τοτε ηταν σοβαρη γιατι δεν ηταν αλαφουζοεφημερις) που τις εκλεισαν ΠΑΡΑΥΤΑ... και οσο και να ειναι ΑΥΤΑ ΠΟΝΑΝΕ.

      • Νικηφoρος Φωκας avatar
        Νικηφoρος Φωκας @ Νικηφoρος Φωκας 29/11/2011 16:29:04

        Εννοω οτι ΚΑΙ στην κατοχη ΚΑΙ επι επταετιας οι 'λαμπρακιαδες' ηταν ανοιχτες και τα οικονομουσαν κανονικα ΣΕ ΑΓΑΣΤΗ γραμμη με τα καθεστωτα .. μπροστα στα κερδη ας πανε και δημοκρατιες και Ελλαδα στο καλο.. ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΤΥΠΑ - ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΚΔΟΤΕΣ...

      • Χαρίλαος avatar
        Χαρίλαος @ Νικηφoρος Φωκας 29/11/2011 18:41:40

        Διόρθωση...
        Την "καθημερινή" την έκλεισε οικιοθελώς η Ελένη Βλάχου διότι δεν ήθελε (και πολύ σωστά βέβαια!) να συμβιβαστεί με την χούντα.
        Η Ελένη Βλάχου είχε αυτό που λένε αξιοπρέπεια.
        Και την "Βραδυνή" την έκλεισαν διότι κυκλοφόρησε με την ολοσέλιδη συνέντευξη του Κ. Καραμανλή που παρότρυνε τον λαό να ψηφίση όχι στο "δημοψήφισμα" της χούντας.

  18. tak avatar
    tak 29/11/2011 18:17:43

    Μήπως γνωρίζει κανένας φίλος να μου πει γιατί το "ΕΛΕΥΕΡΟ ΒΗΜΑ", έγινε "ΒΗΜΑ" σκέτο μετά την κατοχή; Το γνωρίζει κανείς, για να το μάθω και εγώ;

  19. Μιχάλης Σταυριανάκος avatar
    Μιχάλης Σταυριανάκος 29/11/2011 20:11:52

    Το δημοσίευμα του "Βήματος" δεν είναι μόνο ανακριβές ,είναι κυρίως ηλίθιο.
    Σύμφωνα με αυτό πρέπει να πιστέψουμε ότι ο αρχηγός της ΣΣΕ είναι τόσο ηλίθιος ώστε να κάνει όσα του αποδίδονται.
    Λες και ο αρχηγός της ΣΣΕ προκύπτει τυχαία,από κλήρωση ,ή είναι ουρανοκατέβατος!
    Ο κάθε αρχηγός έτους (όχι όλης της σχολής) είναι ο εύελπις με τις υψηλότερες βαθμολογίες τόσο στα μαθήματα όσο και στα λεγόμενα "προσόντα" δηλ.τις διοικητικές και ηγετικές ικανότητες .
    Ο αρχηγός της σχολής είναι ο αρχηγός του 4ου έτους και συνήθως πρόκειται για άτομα με τόσο υψηλό IQ ,άτομα χαρισματικά, με ιδιαίτερα υψηλές επιδόσεις και ικανότητες σε ένα πολύ ευρύ πεδίο δεξιοτήτων,ενώ συνήθως την πρωτιά την διατηρούν από την ημέρα της εισαγωγής τους στη σχολή.
    Είναι προφανές πως τα χαρακτηριστικά αυτά είναι παντελώς ασύμβατα με την συμπεριφορά που υποτίθεται πως επέδειξε ο αρχηγός της σχολής και δείχνουν πως το πράγμα βρωμάει, στημένο από χιλιόμετρα μακριά!
    Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε το δημοσίευμα του zougla.gr που στην βιασύνη του να "τρέξει" το θέμα δεν ήταν ικανό να πληροφορηθεί ούτε το σωστό όνομα του ευέλπιδος (άρα φανταστείτε πόσο έγκυρο μπορεί να είναι το δημοσίευμα κατά τ'άλλα, όταν δεν είναι ικανό να γράψει σωστά το όνομα του υποτιθέμενου πρωταγωνιστή).
    Ας ,αφήσουμε δε, την αθλιότητα του ίδιου site που κατάφερε να "αποτάξει" τον παππού του συγκεκριμένου ευέλπιδος !

  20. βασίλης avatar
    βασίλης 30/11/2011 00:06:34

    Αξιότιμοι κύριοι όλων των παρατάξεων.
    1.Κάτω τα χέρια απο τις ένοπλες δυνάμεις.
    2.Σταματήστε πιά τις προβοκάτσιες με όποιον τρόπο μπορείτε κατά των ενόπλων
    δυνάμεων.
    3.Διαβάζοντας ολα τα παραπάνω σχόλια το σύστημα το πείραξαν τα παρακάτω
    γεγονάτα.
    α.Η Εμφάνιση των εφέδρων καταδρομέων στο σύνταγμα και το χειροκρότημ
    που έλαβε απο τονκόσμο.
    β.Η Παρέλαση που έγινε στο περιθώριο της διακοπής της στρατιωτικής
    παρέλασης και το χειροκρότημα που έλαβε πάλι απο τον κόσμο.
    γ.Οι πρόωρες αποστρατείες που έγιναν και το αρνητικό κλίμα που ακολούθησε έπρεπε κατ' κάποιον τρόπο να το αναστρέψουν.
    δ. Οι Δηλώσεις των πολιτικών περί πραξικοπίματος στην ελλάδα.
    ε.Και το κυριώτερο είναι οτι πρέπει να αποκοπεί ο ομφάλιος λόρος των
    εν ενεργεία αξιωματικών οχι μόνον με τους απόστρατους (δηλώσεις μπεγλίτη)
    αλλά και με τον λαό , διότι η σύμπραξη λαού και στρατού θα είναι ανίκητη.
    ΟΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣΤΗΜΕΝΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ
    ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο 22ΧΡΟΝΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗΝ ΦΑΚΑ.
    Αλλά δεν ξέρω εάν αυτό είναι ευρύτερο σχέδιο διάλυσης των ενόπλων δυνάμεων μιάς και ολα έχουν απαξιωθεί απο τους ξένους.

  21. sotiria kafeiri avatar
    sotiria kafeiri 30/11/2011 09:19:55

    σαν Μάνα Ελληνίδα,θέλω να συγχαρώ την Μητέρα του,για το Μακεδονία ξακουστή,που τραγούδησε,..και το Ελληνόπουλο που ανέθρεψε.....όσο για τα υπόλοιπα...δεν ντρέπονται οι φυλλάδες????η λάσπη που ρίχνουν θα γυρίσει επάνω τους.........τα παιδιά μας...δεν πρόκειται να τα αφελληνίσουν,ότι και αν κάνουν.....το ελληνικό γονίδιο δεν εξαλείφεται..ότι και αν προσπαθούν................
    σωτηρία από καλαμάτα...

  22. Πεζός avatar
    Πεζός 01/12/2011 18:09:08

    Πάντως οχι τη γλώσσα. Αυτή την ανέλαβες εσύ εργολαβία.