10/12/2008 15:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναρχικοί και Αυτόνομοι

Επειδή σ'αυτόν τον τόπο δεν έχουμε καταλάβει τίποτε είναι καιρός να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα.

Το αναρχικό κίνημα και η αυτονομία δεν είναι αυτό που σερβίρεται καθημερινά από τους τηλεοπτικούς αστέρες, οι οποίοι θέλουν να πιστέψει ο κόσμος ότι ο αναρχικός και ο αυτόνομος είναι ένα άτομο που οπού περνάει καίει και καταστρέφει.

Ο αναρχικός και ο αυτόνομος χώρος δεν είναι χώρος... τούβλων και κούτσουρων. Δεν καίει βιβλιοθήκες και δεν πλιατσικολογεί.

Ο αναρχικός δεν είναι ούτε πρασινοφρουρός του Καρχιμάκη ούτε στρατολογημένος μετανάστης του ΣΥΡΙΖΑ.

Αφήστε λοιπόν το αναρχικό και αυτόνομο κίνημα ήσυχο γιατί δεν έχει καμιά σχέση με τα μπουρδελοκόμματα σας.

Ανώνυμος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greco avatar
    Greco 10/12/2008 15:29:33

    ετσι..και ακουω δημοσιογραφους που τους λενε ¨"αναρχικους"η αντιεξουσιαστες

    κανονικα μονο κουκουλοφορους θα ταν σωστο να τους αναφερουν

  2. Сталино avatar
    Сталино 10/12/2008 15:37:22

    Πες τα μεγαλε, ειχα αρχισει να απογοητευομαι.

  3. mak avatar
    mak 10/12/2008 15:38:11

    kai akoma kalitera an evgainan pros ta eksw kai eikones san autes
    http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=938552

  4. ataktos avatar
    ataktos 10/12/2008 15:46:03

    Τι να πρωτοθαυμάσουμε αυτές της μέρες την «ταξική» Αλέκα η «αναρχικό» Μπουλη .Ξευτελίζουν και την γλώσσα μας και την λογική μας -αχ Αριστοτέλη Σταγειρίτη που να έβλεπες και τους απογόνους σου(?),που μόνιμα επικαλούνται τον μαθητή σου Αλέξανδρο -το παιδί μας σήμερα και θύμα μας ..

  5. aris53m avatar
    aris53m 10/12/2008 15:48:39

    Έχει δίκιο ο φίλος ο Ανάρχας. Οι πραγματικοί αναρχικοί έχουν ιδεολογία. Ο ίδιος ο Bakunin αρχίζει στο βιβλίο του "Θεός και Κράτος" με το φιλοσοφικό επιχείρημα ποιοί έχουν δίκιο οι υλιστές ή οι ιδεολόγοι κλπ κλπ.

    Αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους αλήτες που έχουν κάψει την Αθήνα και την υπόλοιπη Ελλάδα. Συγγνώμη και για το αλήτες αλλά δεν βρίσκω και πιο ταιριαστό χαρακτηρισμό.

    Ας αφήσουν τα περί αναρχικών τα ξεκατινιασμένα κανάλια τύπου Alpha, Mega ακόμα και το φιλοκυβερνητικό κανάλι της ΝΕΤ και ας ασχοληθούν

    α) με το αληταριό που έχει κάψει και κατακλέψει τον κοσμάκη τις τελευταίες μέρες

    β) με τις ανίκανες κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ που έχουν φέρει σε απόγνωση όλο τον κόσμο και έχουν αφαιρέση τα όνειρα της νεολαίας και

    γ) γιατί κυκλοφορούν ελέθεροι οι υπαίτιοι του Χρηματιστηρίου και του Βατοπαιδίου και όλων των άλλων ΠΟΙΝΙΚΩΝ αδικημάτων (ας μην ξεχνάμε ότι οι παραγραφές αδικημάτων είναι ΜΟΝΟ στα χαρτιά και όχι στο μυαλό του κάθε Έλληνα).

    Αυτά....

  6. PATRA avatar
    PATRA 10/12/2008 15:48:54

    ΤΡΙΧΙΛΙΑΡΑ ΜΟΙΡΑΖΕΙ Ο Μ...

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 10/12/2008 15:53:02

    Τραυματίστηκε 15χρονος στο κέντρο της Αθήνας

  8. Greco avatar
    Greco 10/12/2008 15:57:12

    @mak
    αυτη η εικονα πρεπει να παει παντου!!

  9. t avatar
    t 10/12/2008 15:59:01

    Χωρίς σχόλιο, indymedia.uk
    indymedia.org.uk/en/2008/12/414828.html
    Greece updates! 12:30
    UPDATE 13:43 A friend on the phone: “I just walked down Mesogeion ave” (far from the centre) “and a small group of students, 12-13 year old, are attacking a riot police van. They are just armed with stones but they are totally going for it!”
    UPDATE 13:35 TV footage already shows 12-year old students pelting the riot police with stones this morning; fresh rioting has erupted at the Propylea of the university of Athens; riot police threw tear gas at people sitting in cafeterias &those people attacked them in response. The stalinist trade union (PAME) has already retreated and left the street. Now is our time!
    Today is the day. Yesterday’s events showed that the Greek state will try to end the rebellion as soon as possible. The fascists are now out on the streets; mainstream media carry fresh reports this morning that the government has decided to declare a state of emergency tomorrow (Thursday), should the rioting not end by then. Reports on indymedia claim that the ballistic report of Alexandros’ death has been altered to claim show the cop’s bullet bounced off before killing Alexandros (should this happen, his killer cop will avoid conviction).

  10. η γνωστη αγνωστη avatar
    η γνωστη αγνωστη 10/12/2008 16:00:02

    μετα τις εκλογες θα ζηταει τα τριχιλιαρα απο του Αβοριτζινις, οπως παντα παλι πισω για την αποπερατωση των εξοχικων τους στα Αιγαιονησια.

  11. PATRA avatar
    PATRA 10/12/2008 16:12:01

    ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΔΙΑΜΕΛΗΣΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΑ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ?
    ΣΥΝΟΡΑ ΣΤΟΝ ΙΣΘΜΟ ΚΑΙ ΤΗ ΜΥΚΟΝΟ ΤΩΡΑ.
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΧΡΥΣΑΥΓΙΤΕΣ (ΧΙ,ΧΙ ΕΧΟΥΝ ΠΛΑΚΑ ΟΙ ΚΑΡΑΦΛΟΙ)

  12. Γιαννη Σ avatar
    Γιαννη Σ 10/12/2008 16:14:18

    1 )Η οδύνη για τον θάνατο του Αλέξη δεδομένη. Αλλά η αναγορευσή του από τον Αλαβάνο ως αγωνιστή της ελευθερίας, δεν είναι άλλο από την σκύλευση ενός φτηνού πολιτικάντη πάνω στο νεκρό σώμα ενός νέου για προσπορισμό κουκιών στις εκλογές... Από που κι ως που το άτυχο παιδί αγωνιστής της ελευθερίας?
    2) Πολύς λόγος για την περίφημη οργή. Ωραία. Υπαρκτή η οργή των εφήβων για τον άδικο θάνατο ενός από αυτούς. Αλλά περίσσεψαν οι κοινωνιολόγοι της δεκάρας, και ειδικά οι πανεπιστημιακοί μιας συγκεκριμένης πολιτικής θέσης και οι δημοσιογράφοι, περί οργής για το σύστημα που τους προορίζει ως γενιά των 700 ευρώ - αφού δεν εξεγείρεται η ίδια η γενιά των πρέπει να εξεγερθούν οι μελλοντικοί αντικαταστάτες τους μετά από 5, 7, 10 χρόνια!
    3) θα αρχίσουν και καταλήψεις σχολείων, λέει, ως διαμαρτυρία για την δολοφονία. Ωραία. χαρά που θα κάνουν οι τρόφιμοι των ιδιωτικών σχολείων που αύριο ως διευθυντές θα΄ χουν άπειρη μάζα φτηνών αγράμματων για να διοικούν -και με λιγότερα από 700 ευρω
    4)"το αίμα κυλάει εκδίκηση ζητάει", άκουγα συνέχεια βρισκόμενος τόσες μέρες -από μαζοχιστική εμμονή μεταξύ των πιτσιρικάδων διαδηλωτών. Υπέροχα. Αυτό το τετραήμερο ήταν μια μύηση ακτιβιστικού μίσους - Πολύ χαζοβιόλικα ήταν φαίνεται εκείνα που σκεπτόμασταν οι παλιότεροι: πως να κάνουμε τον κόσμο καλύτερο...
    5)Οι κουκουλοφόροι: εντάξει πειστήκαμε όλοι ήταν της ασφάλειας. δεν είναι δηλαδή ένα μείγμα -που μετατρέπεται σε εσμό- ασφαλιστών, αντιεξουσιαστών, κλεφτρονιών, πρεζονιών, θερμόαιμων ανεγκέφαλων και συμμοριτών. Ολοι της ασφάλειας είναι που τους βάζει να καίνε για να δυσφημίσουν το -ένδοξο-λαικό κίνημα.. Και γω που σκέφτομαι ότι αυτή η απολίτικη παραβατικότητα οφείλεται περισσότερο από κάθε τι στην ατιμωρησία που επέδειξαν τόσα χρόνια οι οκνηρές αρχές υπό την πίεση κουτοπόνηρων κυβερνήσεων, προοδευτικών κομμάτων, προοδευτικών δικηγόρων, προοδευτικών δημοσιογράφων(μόνοι τους αυτοπροσδιορίζοντα έτσι) με συνέπεια η ατιμώρητη παραβατικότητα να διογκωθεί και να επεκταθεί, μάλλον είμαι ένας υπό μαλάκυνση μεσήλιξ ...

  13. τσούχτρα avatar
    τσούχτρα 10/12/2008 16:14:57

    16 το πρόβλημά μας είναι που στρουθοκαμηλίζουμε και νομίζουμε πως αν το φάει η μαρμάγκα το 13 θα λύσουμε το πρόβλημα. Πώς όμως ο 13 θα μπορέσει να αντιληφθεί πως ως πολίτες αυτού του κράτους έχουμε πάρα πολλά που μας ενώνουν σε σχέση με αυτά που μας χωρίζουν; Πώς θα το καταλάβει; εδώ σε θέλω!

  14. Factorx avatar
    Factorx 10/12/2008 16:21:09

    @Anonymous 18 + 19: Ο Μπακούνιν γράφει για αγιασμούς στο "Θεός και Κράτος";

  15. Ηλίας avatar
    Ηλίας 10/12/2008 16:35:10

    Είναι δεδομένο ότι τα ΜΜΕ εσχεμμένα διαστρεβλώνουν την ιδεολογία του αναρχισμού, προκειμένου να μας τρομάξουν και να σκεφτούμε το δικό μας, ή του αφεντικού μας, μαγαζάκι στη γωνία.Η βιομηχανία του φόβου καλά κρατεί και αποθαρρύνει τον κόσμο από μαζική συμμετοχή σε διαδηλώσεις.Όλο το μένος του κόσμου ποδηγετείται, στρέφεται στην Αστυνομία και αναλώνεται στο πολύ εύκολο "Μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι".Μέσα σε αυτό το κλίμα σύγχυσης τα κόμματα ψάχνουν τους ψηφοφόρους τους,πληρωμένοι τραμπούκοι σπάνε τα μαγαζιά, ταλαίπωροι και πεινασμένοι ξένοι και έλληνες κάνουν πλιάτσικο, οι χρυσαυγίτες ευκαιρία έψαχναν πάλι και παιδιά 10 με 15 χρονών πετούν πέτρες για να εκφράσουν αγανάκτηση? χαβαλέ?βαρεμάρα?τι? Αν αύριο ο καθένας ατομικά και η κοινωνία σαν σύνολο δεν ενδιαφερθεί να αναλάβει το δικό του μερίδιο ευθύνης σε αυτό το μπουρδέλο,όσο μικρό και αν είναι αυτό το μερίδιο, θα επαναλαμβάνονται τα ίδια.Η επανάσταση μπορεί να περιμένει μέχρι να αποκτήσουμε περισσότερη παιδεία και κοινωνική συνείδηση.
    Υ.Γ.Η Πανάθα, χθες, "σε επαναστατική ώρα" μάζεψε 70000 κόσμο.

  16. aris53m avatar
    aris53m 10/12/2008 16:38:12

    22 ---> όχι :)

  17. PATRA avatar
    PATRA 10/12/2008 16:56:47

    ΦΑΚΤΟΡΑ ΣΒΗΣΕ ΤΟ 13 (ΕΜΕΙΝΕ ΞΕΚΑΡΦΩΤΟ ΑΦΟΥ ΣΒΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΚΑΡΑΦΛΑ)

  18. Κώστας avatar
    Κώστας 10/12/2008 17:11:46

    Εδώ είχαμε οργανωμένο παρακράτος.

    Το οποίο συνεχίζει την δράση του.
    Καμιά σχέση με τον λαό!!!

    Τώρα αποκαλύφθηκε.
    Όλοι έχουν μπει στο νόημα
    για τους πληρωμένους κουκουλοφόρους.

  19. τοτης avatar
    τοτης 10/12/2008 17:17:05

    ότι και να είναι ο Αναρχισμός, αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο.

    Το βέβαιο είναι ότι πίσω και μέσα απ αυτόν τον χώρο μπορεί εύκολα να ζει και να δρα το παρακράτος.

    Αυτό το παρακράτος είναι μισθοφορικό σώμα το
    οποίο εξυπηρετεί ξένους σκοπούς.
    Εργάζεται για τα συμφέροντα των δημιουργών του.

  20. ΣΟΦΙΑ avatar
    ΣΟΦΙΑ 10/12/2008 17:20:44

    Αυτοί οι σύγχρονοι μισθοφόροι
    είναι άριστα οργανωμένοι.
    Τόσο σε επιχειρησιακό επίπεδο,
    όσο και σε επίπεδο προπαγάνδας.

    Υπάρχει υψηλή τεχνογνωσία.
    Σε επιχειρησιακό επίπεδο χρησιμοποιούν
    τεχνικές hit and run
    σε δε πληροφοριακό επίπεδο είναι οργανωμένο
    με άριστο και πολύπλοκο τρόπο.

    Μόνο μυστικές υπηρεσίες θα μπορούσαν να παράσχουν
    τέτοιου υψηλού επιπέδου οργάνωση.

    Και ο νοών νοήτο.

  21. tony avatar
    tony 10/12/2008 17:39:09

    ................................
    ο τροχός για νά γυρίσει
    η ζωή νά προχωρήσει..
    .........................
    αυτό που στά αλήθεια χαίρομαι
    είναι οτι ο τροχός γυρνάει
    χωρίς νά με ρωτάει
    ούτε νά μου λέει που πάει.
    Πολλοί προσπαθούν νά τον χειραγωγήσουν
    οι ηλίθιοι νά τον σταματήσουν.

    Δέν ξέρω μέχρι που θά φτάσουν τά γεγονότα ούτε πόσο θά κρατήσουν ούτε αν ο κόσμος θά γίνει καλύτερος η χειρότερος.
    Πάντως για ένα είμαι σίγουρος.
    Ο κόσμος δεν θά μείνει ίδιος.

  22. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 10/12/2008 17:48:10

    Δεν ξέρω θεωρητικά τι είναι οι αναρχικοί και οι αυτόνομοι.
    Θεωρώ ότι οι δικοί μας αναρχικοί είναι παρξικοπηματίες υπο την ανοχή του "βαθέος κράτους" στην Ελλάδα,όποιο κι αν ειναι αυτό.

  23. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 10/12/2008 17:53:31

    TI KOINOTYPIES EINAI AYTES

  24. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 10/12/2008 19:25:49

    Η ΣΟΦΙΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΣΤΙΧΑΚΙΑ ΤΗΣ.
    ΑΣ ΒΛΕΠΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΟΝΕΡΩΝΕΣ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ.

  25. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/12/2008 20:52:55

    Πόσα λεφτά έχουν δοθεί για να γίνει αυτή η πανελλήνια κινητοποίηση; Λέγεται ότι, το ποσό ξεπερνάει τα 100 εκατομμύρια Ευρώ. Τα λεφτά αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ γιατί κανένα κομματικό ταμείο δέν τα έχει για να τα δώσει.

    Απο πού λοιπόν;

    Πρέπει απο κάπου να ξεκινήσω γιατί δέν μπορώ να υπεισέλθω στις άπειρες απόψεις που ακούγονται απο τα στόματα πολιτών και απο τα ΜΜΕ κάθε είδους. Και άς αφήσουμε τα παντελώς ανεξέλεγκτα bloggs. Ξεκινώ λοιπόν απο τις προσωπικές μου εμπειρίες που απέκτησα επι τόπου την ώρα που η μία φωτιά στην Θεσσαλονίκη διαδέχονταν την άλλη και καμία βιτρίνα δέν έμενε όρθια. Τήν ώρα που μόνο μπροστά μου μπήκε φωτιά σε 8 αυτοκίνητα που βρέθηκαν παρκαρισμένα στον δρόμο της πορείας και της καταστροφής.

    Κλείδωσα λοιπόν το γραφείο μου στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και κατέβηκα για να αναμειχθώ με την πιτσιρικάδα. Την στιγμή εκείνη κατέβαινε η βιτρίνα του Γερμανού. Ρώτησα λοιπόν γιατί τον Γερμανό. Και η απάντηση. Είναι πολυεθνική! Μα είναι στο ΚΚΕ. Θα θυμώσει η Παπαρρήγα. Και πάλι η απάντηση. Είναι πολυεθνική.

    Τότε τους λέω ότι δίπλα και πίσω απο τον Γερμανό είναι το εβραίϊκο μουσείο. Απέναντι είναι η συναγωγή και πιο πίσω το πιο άχαρο και άγαρμπο δημιούργημα που συμβολίζει την θυσία ου ολοκαυτώματος. Έμεινα και εγώ με την σειρά μου άγαλμα όταν έλαβα την απάντηση ότι, αυτά δέν κάνει τα πειράξουμε! Και έμεινα άγαλμα επειδή - άν το προσέξατε - το μόνο παγκοσμίως ΜΜΕ, το αμερικανικό CNN έλεγε ότι, ο ελληνικός λαός αγωνίζεται σήμερα για να ρίξει την κυβέρνηση Καραμανλή. Κανένα άλλο ΜΜΕ στον κόσμο - επίσης άν το προσέξατε - δέν εκφράσθηκε με αυτόν τον τρόπο.

    Βρισκόμουν λοιπόν και περπατούσα σε ένα απο τα γκρούπ των 1500 πιτσιρικάδων κουκουλοφόρων και μή που έβαζαν φωτιά σε κάθε κάδο του Δήμου και στις τράπεζες, που βρίσκονταν στην διαδρομή της πορείας. Τα γκρούπ πρέπει να ήταν περισσότερα απο 5. Κουκουλοφόροι λίγοι, αλλά πολλοί που είχαν μεγάλα κασκόλ και με ένα τύλιγμα περισσότερο γίνονταν και αυτοί κουκουλοφόροι. Νεαροί. Πολλοί ανήλικοι αλλά στην κορυφή μπροστά και σε κάθε γκρούπ μόνο μαθητές των 45 ετών και άνω. Αυτοί διέταζαν που να σπάσουν και που να πυρπολήσουν. Αυτοί διέταξαν και μέσα απο τα άνδρα των πανεπιστημιακών ασύλων τις γενικές καταστροφές πολλών ορόφων, γραφείων, εργαστηρίων και αιθουσών διδασκαλίας αξίας περισσοτέρων εκατομμυρίων απο την ζημιά στους δρόμους της πορείας διαμαρτυρίας. Με τους ευνουχισθέντες πιτσιρικάδες, που σε λίγον καιρό δέν θα βρίσκουν στην χώρα μας Πανεπιστήμιο για να σπουδάσουν. Αλλά και δέν θα υπάρξουν στο άμεσο μέλλον κονδύλια για την αποκατάσταση των ζημιών αυτών.

    Αστυνομία δέν υπήρχε ούτε για δείγμα. Και έτσι ολοκληρώθηκε παντελώς ατιμωρητί ένα έργο καταστροφής. Πώς έγιναν όλα αυτά; Γιατί έγιναν; Γιατί σκοτώθιηκε ο Αλέξης;

    Δέν πιστεύω ότι ο Καραμανλής δέν ήξερε και ξέχασε να ακινητοποιήσει την ΕΛΑΣ. Αντίθετα πιστεύω ότι, πρόκειται για ένα καταραμένο σχέδιο αποσταθεροποιήσεως, απο το οποίο θα βγούμε τελείως χαμένοι, άν όχι και χωρισμένοι σε ομοσπονδιακά κράτη. 'Οπως πιστεύω ότι, την χρηματοδότηση για την πανελλήνια κινητοποίηση μαθητών χρηματοδότησαν οι εμπνευσταί αυτού του σχεδίου.

    'Αν κάποιος μετά απο αυτά τα ελάχιστα είναι πεπεισμένος ότι, μπορεί να δικαιολογήσει τα παιδάκια της καταστροφής, άς δεί προηγουμένως την πραγματικότητα κατάματα. Σημερα στους 15 που συνέλαβαν στην Λάρισα για τον Εισαγγελέα οι 10 είναι ανήλικα. Και άν αυτή η αναλογία είναι παντού, και είναι μετα βεβαιότητος, γιατί κανένας ηλικιωμένος δέν καταστρέφει το σπίτι του για χάρη της αντίστασης, τότε έχουμε τους εγκληματίες και το έγκλημα στο πιάτο. Το έγκλημα με τα δύο σκέλη. Άγρα κορόϊδων για δημιουργία στρατιών πολιτικών αφισσοκολλητών, χειροκροτητών και καταστροφέων και αυτοκαταστροφέων ναρκομανών. Γιατί και στα δύο αυτά είδη αναζητούνται απο τους αμειβόμενους εντεταλμένους ισνστρουχτορες οι εύκολοι και εύπιστοι και χωρίς καμία οικογενειακή προστασία ή προστατευτισμό νεαροί μικρής ηλικίας πλέον για να γίνουν οπαδοί με κάθε σημασία, που μπορεί να έχει αυτή η λέξη, πειθήνια όργανα μέχρι και καμικάζι.

    Εκεί κάπου βρίσκεται και η ιστορία του Αλέξη μας. Ένα αμούστακο 15-άρι απο διαλυμένη οικογένεια με αλλοδαπή μάνα - αρμένισα - και πατέρα μηχανικό, χωρισμένους και για το παιδί αδιάφορους γονείς όπως έλεγε στους συμμαθητές του στο πρώτο σχολείο το θύμα. Το έδιωξαν όμως απο το πρώτο γιατί δέν μπορούσε να κρατήσει τον βηματισμό. Στο δεύτερο σχολείο τον ψάρεψαν οι ινστρούχτορες των Εξαρχείων και εκεί τον βοήθησαν να τελειώσει αμέσως τα μεταπτυχιακά. Κανόνι ο πιτσιρικάς να πέσει εν ονόματι της πολιτικής κατά του κατεστημένου χωρίς να ξέρει ούτε και να μπορεί να φαντασθεί πώς βγαίνει ο άρτος ο επιούσιος.

    Με αυτό το επι τόπου δημιουργημένο σκεπτικό αηδιάζω πλέον, όταν ακούω την υποκρισία που διακατέχει κατ'αρχήν τους άλλους ινστρούχτορες, επίσης πληρωμένους. απο τα ΜΜΕ μέχει και τους απλούς πολίτες που δέν είναι σε θέση να χωρίσουν ούτε δύο γαϊδάρων άχυρα.

    Και για να κλείσω θέλω πρώτσ να πώ ότι, δέν είμαι πολιτικοποιημένος, ακριβώς γιατί θέλω να εκφράζομαι παντελώς αδέσμευτα.'Ετσι λοιπόν σκέπτομαι ότι, άν ακολουθήσει αποσταθεροποίηση, που φαίνεται να είναι και αναπόφευκτη, αυτό που θα επικρατήσει θα είναι το χάος όπως πριν απο την δημιουργία του σύμπαντος.

    Ας σκεφθεί ο καθένας τα επακόλουθα για να μήν θεωρηθώ μεροληπτικός για κάτι και για κάποιον που θα ακολουθήσει ή και όχι. Και όσον αφορά στην γενιά των 700 Ευρώ, αυτή να είναι καλά, γιατί μετά απο τις καταστροφές που έχει προκαλέσει θα αργήσει και άλλο να ανεβάσει αυτό το εισόδημα. Ίσως ακόμα και να το δεί μειωμένο και να μήν μπορεί να πιστέψει ότι, τόσος αγώνας πήγε μόνο για να του κοπή ο επιούσιος.

    PELIAS

  26. Ορεστiας avatar
    Ορεστiας 11/12/2008 13:35:25

    Λες, Πελιας, ξενος δακτυλος να επενδυσε και την πληθωρα πολιτικων σκανδαλων, που τα τελευταια χρονια μας εχουν κανει ρεντικολο διεθνως;
    Γιατι ακολουθωντας τη δικη σου λογικη εκει μας φερνει ο σωφρων νους μας.

    με απεραντη εκτιμηση
    την καλημερα μου

  27. noam the anarchist avatar
    noam the anarchist 17/12/2008 11:09:57

    επειδη ο παγκαλος ειπε οτι οι νεοι που εξεγειρονται δεν εχουν αιτηματα του τα μεταβιβαζουμε για να τα μεταφερει στην πολιτικη του στοα

    1]κατωτατος μισθος για ολους τους εργαζομενους 1300 ευρω για να εχει ο ελλην την αγοραστικη δυναμη τουλαχιστον του ιταλου και του πορτογαλου και για να κινηθει και η αγορα

    2] αυξηση των επενδυσεων στον ιδιωτικο τομεα που αφορα την καλλιτεχνικη δημιουργια
    ουτως ωστε να απορροφουνται οσοι εχουν καλλιτεχνικα ταλεντα
    και δεν θελουν να μιζεριαζουν σε δημοσιο η αλλου
    [1000 ελληνικοι εκδοτικοι οικοι,1000 δισκογραφικες εταιριες 5000 θεατρα 3000 γκαλερυ
    10000 εντυπα,εφημεριδες,περιοδικα]
    κτλ]

    3] να παυσει το παρακρατος που εχει η εκαστοτε κυβερνηση για να δολοφονει η να τρομοκρατει τους πολιτες ή οσους δεν συμφωνουν με την δημοκρατια της αρχουσας ταξης που ειναι δημοκρατια μονον για τους εαυτους τους και αποκλειουν το αναρχικο κινημα απο την ελληνικη βουλη

    4]στο σχολειο και στο πανεπιστημιο να αποκτουνται οι δεξιοτητες και τα χαρτια που απαιτουνται για να βρει κανεις εργασια σε οτι του αρεσει[πτυχια ξενων γλωσσων ,ecdl ktl]

    5]στην επομενη βουλη οι 250 απο τους 300 να ειναι νεοι εκτος κομματικων διαδικασιων και ηλικιας 30 με 35 ετων και να ξεκουμπιστουν οι πολιτικες φατριες που διαφεντευουν τον ελληνικο λαο

    6]να σταματησει η διαπλοκη μμε με τα κομματα

    7]να δημιουργηθει πλεγμα συνεργασιας με ευρωπαικες χωρες για την αναπτυξη οικονομικων σχεσεων και διοχετευσης των νεων σε αυτες που επιθυμουν

    8]ολοι οι εργαζομενοι να ασφαλισθουν στο δημοσιο
    και οχι στο ικα που ειναι του κακου καιρου και να ιδρυθει τοπικος οαεδ σε καθε δημο και ο καθε νεος να εγγραφεται στον οαεδ της αρεσκειας του

    9]να απελευθερωθουν απο την ελληνικη βαστιλλη ολοι οι ιδεολογοι αναρχικοι και ο δημητρακης που διωκονται για τα πολιτικα τους φρονηματα ως μια ενδειξη της κυβερνησης καλης θελησης μετα την δολοφονια του παιδιου απο τους παρακρατικους της κυπ- που θυμιζει εντονα την εποχη της δολοφονιας του λαμπρακη

    10] και η δεκατη εντολη ειναι να εφαρμοσθουν οι παραπανω

    ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΕΟΛΑΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΑΔΙΚΟΥ
    ΜΙΛΗΣΕ Ο ΑΡΕΛΗΣ

    WWW.ARELIS.GR
    ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΡΩΤΟΝΟΜΙΚΟΝ ΠΟΥ ΛΟΓΟΚΡΙΘΗΚΕ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟΥ ΤΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

  28. hippy avatar
    hippy 12/03/2009 17:31:23

    i sapia kinonia hriazete ka8arisma!!!!!!!!!!!!fotia k sidiro!!!!!!!!!!!!!!

  29. Τακης_7 avatar
    Τακης_7 21/03/2009 18:08:39

    μας ζαλισαν με τα 'αθωα' 15χρονα που παντα βρισκονται εκει που δεν τα 'σπερνουν' και ή θα τρωνε ξυλο ή θα σκοτωνονται και μετα θα κλαινε οι υπολοιποι δηθεν λυπημενοι.....

    δεν πανε να χαθουν και αυτοι και οι μουλοι που αν και 15 χρονων ξερουν καλα να τα σπανε και να καινε οτι βρουν.....

  30. ΖΑΓΚΟΡ avatar
    ΖΑΓΚΟΡ 06/12/2009 15:18:41

    TERRAS IRRADIENT. Να τους αφήσουμε να μας δώσουν το φως;; ή την φωτιά για να μας κάψουν;;
    Οτι δεν κατάφερε η Αμερική με τον στρατό και την αστυνομία της Ελλάδας να κάνει= Δικτακτορία,το έκανε τώρα με τους συγκάτοικους.Με τους : ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΣΑΜΑΡΑ.Η σχολή των πρωθυπουργών του Χάρβαρντ προϋποθέτει μην αρχική εξάσκηση,την εξάσκηση της διαφώτισης που την επιτυγχάνει με βοηθητικά πανεπιστήμια στην αρχής των σπουδών των υποψήφιων.Το πανεπιστήμιο των μασόνων του Κονέκτικατ είναι ο πρώτος σταθμός των Παπανδρέου και Σαμαρά.Εκεί ήταν μαζί σε όλα τους.Εγιναν φίλοι και μάθανε να παίζουν το πολιτικό θέατρο πολύ καλά.Το μειονέκτημά τους πλέον είναι ότι δεν μπορούν να ξεγελούν τον Ελληνικό Λαό ,ο οποίος ότι κάνει το κάνει εις γνώση του ακόμα και το λάθος.

  31. anagnostou avatar
    anagnostou 10/02/2011 11:09:49

    για τον αναρχισμό...
    οι άνθρωποι που κύκλωσαν το Α
    γιατί; το σκεφτήκατε;