25/07/2008 23:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναρμόδια για τις μειονότητες η ΕΕ

Η ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα να ασχοληθεί με ζητήματα όπως οι ταυτότητες μειονοτήτων, τα δικαιώματά τους, η απόδοση ιθαγένειας και η ανάκτηση περιουσιών στην επικράτεια των κρατών - μελών. Αυτό είναι αρμοδιότητα των κρατών - μελών, όπως επιτάσσουν οι συνταγματικές τους παραδόσεις και οι διεθνείς τους υποχρεώσεις. Αυτό υπογραμμίζει, μεταξύ άλλων, ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο στην απαντητική επιστολή του προς τον πρωθυπουργό της ΠΓΔΜ, Νίκολα Γκρούεφσκι, επισημαίνοντας παράλληλα ότι η διατήρηση σχέσεων καλής γειτονίας παραμένει απαραίτητη για την πρόοδο της ΠΓΔΜ προς την ΕΕ.

Στην επιστολή του, ο κ. Μπαρόζο δηλώνει ακόμη ότι η Κομισιόν είναι πάντα ισχυρά δεσμευμένη στο σεβασμό των θεμελιωδών δικαιωμάτων και ελευθεριών και εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι οι διμερείς σχέσεις μεταξύ της κυβέρνησης της ΠΓΔΜ και της κυβέρνησης μιας γειτονικής χώρας, κράτους - μέλους της ΕΕ, αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. Σύμφωνα με τον πρόεδρο της Επιτροπής, είναι πρωταρχικής σημασίας, για μια χώρα που έχει ευρωπαϊκές φιλοδοξίες, να προσεγγίζει τέτοιες δυσκολίες με πνεύμα εποικοδομητικό και συνεργασίας, ανοιχτό στο διάλογο και με διάθεση να ακολουθήσει τη συμπεφωνημένη διέξοδο προς τα εμπρός.

Είναι προφανές ότι, όπως δήλωσε και ο Α. Λοβέρδος εκ μέρους του ΠΑΣΟΚ, η επιστολή του προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής χαρακτηρίζεται από μία έντονη διάθεση εξισορρόπησης, η οποία οδηγεί σε παραλείψεις και τουλάχιστον αμφίσημες παραδοχές. Τουλάχιστον τίθενται οι σχέσεις καλής γειτονίας ως ουσιώδης προϋπόθεση για την πορεία της FYROM προς την ΕΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. O`Hara avatar
    O`Hara 26/07/2008 00:17:49

    Σωστα μιλησε ο Μπαροζο, αλλα ο κ. Λοβερδος που βρηκε τη διαθεση εξισορροπησης, τις παραλειψεις και τις αμφισημες παραδοχες;
    Εκτος κι αν η απαντητικη επιστολη του Μπαροζο εμπεριεχει ακομα και αλλα στοιχεια, που δεν αναφερονται στο παραπανω κειμενο.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/07/2008 00:37:18

    Ο Μπαρόζο θα έπρεπε να είναι πιο σκληρός. Δεν είναι απάντηση αυτή. Πόντιος Πιλάτος ο τύπος. Νίπτω τας χείρας μου. Είμαι αναρμόδιος

  3. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/07/2008 00:52:23

    Θα ειπε ο γιεςμαν Σολανα στον Μπαροζο μεχρι που μπορει να φτασει...

  4. aionios avatar
    aionios 26/07/2008 00:54:06

    Δεν μου άρεσε και εμένα η απάντηση Μπαρόζο.
    Αλλά να εξηγήσω γιατί.
    Ας υποθέσουμε ότι ο Γκρούεφσκι αναφερόταν σε πραγματικές και όχι ανυπόστατες καταστάσεις, δηλαδή σε μία μειονότητα που καταπιέζοταν από μία χώρα μέλος της Ε.Ε.
    Έτσι θα απαντούσε?
    Ότι η Ε.Ε είναι αναρμόδια και δεν μπαίνω στην ουσία. Δεν ασχολείται με ανθρωπιστικά θέματα η Ε.Ε αλλά μόνο με ντιρεκτίβες για οικονομικά και διοιικητικά θέματα?
    Και τι έμεινε τέλος από αυτή την υπόθεση?
    Μια υποθήκη για το μέλλον για τον Γκρούεφσκι?

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 26/07/2008 01:36:50

    O Mparozo xerei poly kala omos poios einai o Gruefsky kai ti kapno foumarei, xerei epissis kai ta pragmatika peristatika kathos kai tin istoriki exelixi.
    Den eprepe n apandissei etsi,kai pistevo pos kata vathos oute o idios emeine ikanopoiimenos pou apandisse kat afton ton tropo plin omos...einai pou einai se tendomeno skoini i E.E. me tin Servia me tous kossovarous sou leei as min anoixo kai alles pliges stin periochi..
    Ex allou ti tha mou poun oi Ellines? EDO EINAI TO ZOUMI...

  6. george avatar
    george 26/07/2008 01:55:06

    ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ Ε? ΟΤΑΝ ΔΗΘΕΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΕΣ ΔΙΕΛΥΑΝ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ , ΟΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ, ΟΙ ΙΜΠΕΡΙΑΛΙΣΤΕΣ ΤΗΣ Ε.Ε. ΤΗ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΑ ΚΑΙ ΕΡΙΧΝΑΝ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΙ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΙΣΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ??? ΛΟΙΠΟΝ...ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΛΑΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ "ΑΝΑΡΜΟΔΙΑ" ΤΗΝ Ε.Ε. ΓΕΝΙΚΑ...ΝΑ ΤΗΝ ΞΗΛΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΡΩΠΗ ΤΩΝ ΛΑΩΝ,ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΩΝ,ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ,ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ...

  7. O`Hara avatar
    O`Hara 26/07/2008 03:03:56

    Na και ενας ανιστορητος, που ισχυριζεται οτι οι Ευρωπαιοι διελυσαν την αυτοκρατορια του Τιτο.
    Οι ιδιοι οι Σερβοι και οι Κροατες πριν το θανατο του δικτατορα Τιτο ηταν πανετοιμοι για πολεμικη δραση.
    Ο ανδρικος πληθυσμος των Γιουγκο, ο εγκατεσπαρμενος στις ευρ. χωρες επεστεφε με ενα οπλο στην πλατη για να καταταχτει στις παραμιλιταριστικες οργανωσεις, που ειχαν αρχισει να ανασυντασονται.
    Αυτος ο πολεμος ηταν για τις δυο επικινδυνες σλαβικες φυλες των Σερβων και Κροατων η ρεβανς του μεσοπολεμου του 20αι.

  8. Νέρων avatar
    Νέρων 26/07/2008 07:38:00

    Αναρμόδια δηλαδή αύριο αν η Ελλάδα της θέσει θέμα καταπίεσης της ελληνικής μειονότητας στην Ισταμπούλ; Σας τυφλώνει ο εθνικισμός και θριαμβολογείτε όταν η ΕΕ γίνεται ανέντιμη απέναντι στην Σλαβομακεδονία. Έτσι θα είναι ανέντιμη και απέναντι στην Ελλάδα

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/07/2008 09:47:50

    Καλώς τον φίλο μου τον Πρέσβη.
    Ανων. 8:52, είσαι κατά 99% αυτός με τον οποίο ενίοτε συζητούσα.
    Μού θυμίζεις συντηρητικό διπλωμάτη, γι' αυτό σε έχω "βαφτίσει" Πρέσβη.

    Ορθά όσα λες. Όμως

    "Οι Γερμανοί, αμέσως μετά την επανένωση, επεδίωκαν λυσσωδώς να απαλλαγούν από τις αμερικανικές βάσεις που συνιστούσαν γι' αυτούς καθημερινή απόδειξη κατοχής.
    Οι βάσεις δεν μπορούσαν να μεταφερθούν σε καμμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα, εκτός από τη Γιουγκοσλαβία.
    Γι' αυτό, ως ηγετική δύναμη της ΕΕ, τη διέλυσαν. Μη ξεχνάτε την απόλυτη σύμπραξη των Ευρωπαίων στους βομβαρδισμούς. Η χείρα ήταν αμερικανική αλλά η ηθική αυτουργία ευρωπαϊκή".
    Κρις Σπύρου, ελληνοαμερικανός, ηγετικό στέλεχος τού Δημοκρατικού Κόμματος, διαπραγματευτής στο Ντέϋτον, συνεργάτης τού Χόλμπρουκ, συνομιλητής του Μιλόσεβιτς. Στον Στ. Κούλογλου, στην ΕΡΤ 1.

    Το σύνταγμα του Τίτο έδινε τη δυνατότητα να συμβεί.
    Το ότι συνέβη αποτελεί δράση τής Γερμανίας με τους ιστορικούς συμμάχους της Κροάτες και τους επί αιώνες υπό αψβουργική(γερμανογενή) διοίκηση Σλοβένους.

    Ακόμα, η Γερμανία, ξεκαθαρίζει στα Βαλκάνια τα "γραμμάτια" τού 2ου Παγκ. Πολέμου, αμείβοντας τους φίλους της (Κροάτες, Σλοβένους, Βούλγαρους-Ρουμάνους που τους έβαλε ξυπόλητους στην ΕΕ) και στραγγαλίζοντας όσους τής αντιστάθηκαν - μεταξύ αυτών κι εμάς.

    Υπό ειρηνική κατοχή από το 4ο Ραϊχ η Ελλάδα, έχοντας εκχωρήσει τούς πιο κρίσιμους τομείς λειτουργίας του κράτους, μεταφορές (Hochtief) και επικοινωνίες(DT) προμήθειες (Siemens).
    Ο Βουλπιώτης "ζει"....

    Ο εξοπλισμός των γιουγκοσλάβων οφειλόταν στην χρόνια καχυποψία τού Τίτο μην δεχθεί σοβιετική (ή και δυτική) εισβολή, στη λεγόμενη "παλλαϊκή άμυνα" που είχε γι' αυτό το λόγο οργανώσει.
    Κάθε πολίτης, κάθε σπίτι είχε όπλο(όπλα). Όταν ξέσπασε το μίσος το χρησιμοποίησε. Με τα γνωστά αποτελέσματα.

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 26/07/2008 10:32:35

    καλημερα,
    οσο ψαχνουμε δεκανικια θα ειμαστε αξιοι της τυχης μας. τα δεκανικια πλεον ειναι μεταβλητου μηκους και χρησης κατα το δοκουν ! παιζει να ξεκινησουμε με ενα μηκος και στη διαδρομη να κοντυνει. παρτους κατω !

    ΠΠ

  11. aionios avatar
    aionios 26/07/2008 10:50:35

    Οι Σλοβένοι από τις αρχές του 80 άρχισαν να συζητούν ότι θα έπρεπε η Σλοβενία να γίνει ανεξάρτητο κράτος γιατί:
    α)Έννιωθαν περισσότερο Κεντροευρωπαίοι παρά Βαλκάνιοι
    β)Οικονομικά ομοίαζαν στην περίπτωση της πλούσιας και ανεπτυγμένης Β.Ιταλίας σε σχέση με τη Ν.Ιταλία.
    Όταν έφτασε όμως η ώρα εκείνη το κομμουνιστικό ακόμα γιουγκοσλαβικό διευθυντήριο του Βελιγραδίου δεν ήθελε να χάσει τον έλεγχο των πραγμάτων.
    Δεν ήταν ακόμα ο σερβικός εθνικισμός που αντιδρούσε αλλά η νομεκλατούρα του Βελιγραδίου.

  12. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/07/2008 11:29:21

    @ Προφήτης

    Ορθά τα περισσότερα εκτός αυτό με τις βάσεις. Οι βάσεις έπρεπε μετά την πτώση του ανατολικού μπλοκ να μεταφερθούν ανατολικότερα να στριμώξουν τη Ρωσία να τη στραγγαλίσουν και να της πάρουν τις πλουτοπαραγωγικές πηγές όπως π.χ. κάνουν τώρα με τους άραβες. Όμως οι Ρώσοι δεν ήταν και δεν είναι άραβες και δεν τους έκατσε.

  13. george avatar
    george 26/07/2008 12:03:09

    ΛΕΤΕ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ... 1)ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ Η Ε.Ε. ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΑ ΑΠΟΣΧΙΣΘΕΝΤΑ ΚΡΑΤΗ
    2)ΕΠΙ ΤΙΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΑΠΟΣΧΙΣΗ
    3)Η ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ???

    Η Ε.Ε. ΜΑΚΕΛΕΨΕ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ...ΑΥΤΟΙ ΔΙΕΛΥΣΑΝ ΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ...

    Ο ΟΠΟΙΟΣ ΑΝΙΣΤΟΡΗΤΟΣ ΑΣ ΜΑΘΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΗ ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΗΠΑ-ΝΑΤΟ-ΕΕ.

  14. aionios avatar
    aionios 26/07/2008 12:10:55

    1.Γιατί να μην τα αναγνωρίσει?
    2.Ξέρεις πότε πέθανε ο Τίτο?
    3.Δηλαδή οι Σλοβένοι που κύρηξαν πρώτοι την ανεξαρτησία τους με το ζόρι το έκαναν? Τους υποχρέωσαν οι Γερμανοί?
    4.Μήπως είσαι ηλίθιο?

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/07/2008 12:22:33

    Εξάκτινε
    Μεταφέρω ό,τι ακριβώς είπε ο Κρις Σπύρου.
    Προσωπικά, τα αποδέχομαι εν μέρει.
    Το Camp BondSteel φαίνεται από ...το Διάστημα.
    http://kourdistoportocali.blogspot.com/2008/04/camp-bondsteel.html

  16. Nick avatar
    Nick 26/07/2008 12:50:26

    @Νέρων:

    Και μόνο από το όνομα σου καταλάβαμε τι ηλίθιος είσαι. Και γιατί Ιστανμπούλ και όχι Κωνσταντινούπολη;

    Ζήλεψες την αδέλφο Τσαγκαρουσιάνο;

  17. Κατέγνων avatar
    Κατέγνων 26/07/2008 13:04:53

    " η Κομισιόν είναι πάντα ισχυρά δεσμευμένη στο σεβασμό των θεμελιωδών δικαιωμάτων και ελευθεριών και εκφράζει τη λύπη του για το γεγονός ότι οι διμερείς σχέσεις μεταξύ της κυβέρνησης της ΠΓΔΜ και της κυβέρνησης μιας γειτονικής χώρας, κράτους - μέλους της ΕΕ, αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα"

    Σε αυτό το σημείο ο Μπαρόζο αποδέχεται( με εύσχημο βεβαίως τρόπο) την ύπαρξη προβλήματος ανθρ.δικαιωμάτων....;)

  18. port porta avatar
    port porta 26/07/2008 13:14:35

    @ Προφήτης 9:47 am
    καλημερα Προφητα. Ειμαι σχετικα νεος στο χωρο... γνωριζω ομως προσωπα και πραγματα.

    Σχετικα με το σχολιο σου φυσικα και θα συμφωνησω. Εχω μια γενικοτερη ενσταση. Το ΚΚΕ εχει παρει απο τη "σημαια" ενα συγχωροχαρτι με το οποιο αξιωνει διακαως -δικαιως ενιοτε- την τιμωρια των αλλων.

    Απο το 74 και μετα, η Αν Γερμανια εγινε συμβασεις στην Ελλαδα ( Μενεσσμαν κλπ ) και μερος των μιζων πηγαινε σε ΠΑΣΟΚ ( 2-5%) και ΚΚΕ ( 5% ). Ο δε Φλωρακης επερνε αλλο ενα 5% στην Ελβετια με 2 αλλους...!! Οποιος γυρισει θα μυρισει. Ολοι τα ξερουν αλλα κανουν τις παπιες. Το ΚΚΕ η περιστερά. Εαν δεν μιλησουμε ολι μας τη γλωσσα της αληθειας, να μαθει ο λαος ποιος τον δουλεβει, φως δεν θα δουμε ποτε. Ελπιζω να συμφωνεις.

    φιλικα

    ΠΠ

  19. ΠΔύο avatar
    ΠΔύο 26/07/2008 15:17:26

    Έχω μια... διαχρονική απορία.

    Αρκετοί λένε πως είναι μέσα στο χώρο (πολιτικό, δημοσιογραφικό), γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα κ.λπ.

    Επίσης, εκφράζουν τη δυσαρέσκειά τους για το σύστημα που έχει διαμορφωθεί.

    Σκέφτηκαν ποτέ πως η σιωπή/ανοχή τους, θέτει κάποια ερωτήματα και για τους ίδιους;

  20. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 26/07/2008 16:06:47

    @ port porta

    Και τι τα έκανε ο Φλωράκης αφού πέθανε στην ψαθα και παιδιά σκυλιά δεν είχε? Ήταν μέχρι το τέλος Κομμουνιστής. Μάλλον στο κόμμα τα έδινε και τα έτρωγαν οι χαραμοφάηδες. Στο ΚΚΕ πάνε όλα στο κόμμα και μετά σου βγάζουν κοστολόγιο και σου δίνουν το μισθό σου. Όχι ότι στο ΚΚΕ είναι παναγίες. Τα φράγκα τα άρπαξαν από το Γερμανό.

  21. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 26/07/2008 16:14:20

    Το Νο 21 είναι δικό μου (από βιασύνη ξεχάστηκα)

  22. george avatar
    george 27/07/2008 03:02:27

    ΕΣΥ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΤΑ ΑΡΠΑΞΑΝ ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΙΑΠΡΑΤΤΕΙΣ ΑΔΙΚΗΜΑ...ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ...ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ...ΑΛΛΙΩΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΤΕΚΜΗΡΙΩΤΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ...

    ΤΟ ΚΚΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΟ
    ΤΟ ΚΚΕ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΡΜΑΝΟ
    ΤΟ ΚΚΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΙΜΙΟ,ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣ ΚΟΜΜΑ
    ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΚΑΙ Ο Λ Α ΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΖΟΥΝ ΦΤΩΧΙΚΑ
    ΤΟ ΚΚΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΝΕ ΔΕΝ ΔΙΑΠΛΕΚΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ
    ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΤΡΕΠΟΥΝ.
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ...