05/01/2009 15:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναπόφευχτες συγκρίσεις και εμφανείς συμβολισμοί

Στις 17 Νοεμβρίου 1985 ο μαθητής Μιχάλης Καλτεζάς  πέφτει νεκρός από σφαίρα αστυνομικού κατά την διάρκεια διαδηλώσεων για την επέτειο εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1985. Ξεσπούν επεισόδια καταλήψεις κλπ. Μερικές μέρες αργότερα, στις 26 Νοεμβρίου του 1985 η 17Ν, σε αντίποινα για τη δολοφονία του Καλτεζά, επιτέθηκε με βόμβα σε κλούβα των ΜΑΤ κοντά στο Χίλτον, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί ένας αστυνομικός και να τραυματιστούν δεκατέσσερις.

Στις 6 Δεκεμβρίου 2008 δολοφονείται από αστυνομικό ο Αλέξανδρος Γρηγορόπουλος. Ξεσπούν επεισόδια καταλήψεις κλπ. Μερικές μέρες αργότερα, στις 5 Ιανουαρίου 2008 άγνωστοι που συνδέονται από την αστυνομία με τον «Επαναστατικό Αγώνα», θεωρούμενο ως διάδοχο της 17Ν, επιτίθενται για να σκοτώσουν αστυνομικό και τον τραυματίζουν σοβαρά.

Ο  «Επαναστατικός Αγώνας, «ιδεολογικός διάδοχος» της 17 Νοέμβρη σύμφωνα με έκθεση του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, ξεκίνησε τη δράση του τον Σεπτέμβρη του 2003 με διπλή βομβιστική ενέργεια στα δικαστήρια της Σχολής Ευελπίδων που είχε ως αποτέλεσμα να τραυματιστεί αστυνομικός. Το επόμενο χτύπημα, με τρεις ισχυρούς εκρηκτικούς μηχανισμούς, γίνεται στο Αστυνομικό Τμήμα Καλλιθέας τον Μάιο του 2004. Τον Οκτώβριο του ίδιου χρόνου επιτίθεται σε δυο λεωφορεία των ΜΑΤ που μετέφεραν 36 αστυνομικούς στην Πέτρου Ράλλη. Ο τηλεχειρισμός παραπέμπει στις ελληνικές τρομοκρατικές οργανώσεις που «εξαρθρώθηκαν», ενώ οι επιθέσεις αυτές γίνονται την εποχή που αρχίζουν οι δίκες του ΕΛΑ και της 17Ν. Ο «Επαναστατικός Αγώνας» ανέλαβε την ευθύνη και για την επίθεση κατά Βουλγαράκη, αλλά και εναντίον της αμερικανικής πρεσβείας.

Παράλληλα με την δράση του «Επαναστατικού Αγώνα» σημειώνονται οργανωμένες επιθέσεις σε αστυνομικά τμήματα και εγκαταστάσεις από ομάδες κουκουλοφόρων.

Και οι επιθέσεις του Επαναστατικού Αγώνα και η δράση των κουκουλοφόρων έχουν πάρει το χαρακτήρα βεντέτας μεταξύ αστυνομίας και αντιεξουσιαστών.

Και μόνον ένας τυφλός δεν βλέπει τις ομοιότητες της σημερινής επίθεσης με την ανελέητη δολοφονία του ειδικού φρουρού Χαράλαμπου Αμανατίδη την παραμονή της Πρωτοχρονιάς του 2005, έξω από την κατοικία του Bρετανού στρατιωτικού ακολούθου Στίβεν Σόντερς που δολοφονήθηκε από την «17 Nοέμβρη», τον Iούνιο του 2000.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kopste-kolous avatar
    kopste-kolous 05/01/2009 15:41:19

    ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ για τον Παπανδρέου η λάσπη εναντίον του πρωθυπουργού.

    Ο λαός τα έχει μυριστεί όλα!

    Υπόδικοι καναλάρχες,
    πάμπλουτοι τηλε-ηθοποιοί,
    δικηγόροι ψευδομάρτυρες,
    κουτοπόνηροι βουλευτές,
    αδίστακτοι εκβιαστές,
    καλόγεροι ψιθυριστές,
    μιζωμένοι υπάλληλοι,

    ΟΛΟΙ στην υπηρεσία του Γιωργάκη και των Αμερικανών αφεντικών.

    ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ;

    Ο Καραμανλής είναι επικίνδυνος!

    ΟΙ ΡΩΣΙΚΟΙ ΑΓΩΓΟΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ, ΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΑΝΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ, Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΦΟΡΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ.

    Και αυτός ο ξεροκέφαλος ο Καραμανλής επιμένει να μη γίνεται Σημίτης, να μη λέει ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.

  2. bgt avatar
    bgt 05/01/2009 16:00:10

    3 πουλακια καθονταν στο κλαμπ τεννις Εκαλη. Το ενα τηρα την Κιφησια, το αλλο τον μπακαλη...

    Καημενη Παπαρηγα... τοσα χρονια εναντιον του αμερικανικου ιμπεριαλισμου και να σου κλεβει τη δοξα ο επαναστατης Κωστακης. Ποπολαρος Καραμανλης!

  3. άσχετος avatar
    άσχετος 05/01/2009 16:14:31

    δείτε και τα άρθρα του Κουφοντίνα στο Πρώτο Θέμα και τα ΝΕΑ

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 16:16:31

    Μην τα ξεφτιλίζετε όλα ρε σεις. Κανένας δεν είπε επαναστάτη ποπολάρο τον Κωστάκη. Αντιθέτως, είναι νομοταγής σε όλα στους Αμερικανούς, πλην εκείνων των πραγμάτων για τα οποία θεωρεί ότι δεν μπορεί να υποχωρήσει χωρίς να υποστεί ο ίδιος συντριπτικό πλήγμα. Έχει και έναν στοιχειώδη πατριωτισμό, σε αντίθεση με τους περισσότερους πολιτικούς. Είναι όμως δυστυχώς πολύ ανεπαρκής ως προσωπικότητα και ικανότητες, ηγετικές και όχι μόνον.

    Ο ξεφτιλισμός "αντιαμερικανέ μας Κωστάκη" είναι είτε αποτέλεσμα στρατευμένης πολιτικής ή κομματικής σκέψης, είτε ύποπτης προέλευσης, καθότι και οι Αμερικανοί έχουν κάποιους ανθρώπους που τους διατάσσουν να γράφουν στα μπλογκς. Θυμάμαι ότι στην Αγορά του Αντίβαρου είχε συνεχείς προβοκατόρικες αντεθνικές αναρτήσεις κάποιος με το ψευδώνυμο kenny που αποκαλύφθηκε από το IP ότι έγραφε τελικά από... Τουρκία! Και δεν είναι μόνον οι Αμερικανοί που τα έχουν βάλει με τον Κωστάκη. Ισχύει αυτό που λέει ο factorx: Πολλές μικρές συνωμοσίες και μια μεγάλη κυβερνητική αντικανότητα. Στη ρήση αυτή, το μόνο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι οι Αμερικανοί, επειδή έχουν διάρκεια και συγκεκριμένους πολιτικούς στόχους (σε αντίθεση π.χ. με τους καναλάρχες που είναι λίγο, δε βαριέσαι, καλός είναι όποιος μας δίνει φαϊ), αναδεικνύονται πολλές φορές σε καθοριστικότερους παράγοντες από άλλους "συνωμοτούντες". Δεν είναι βέβαια πανίσχυροι. Αλλά και δεν πρέπει να αγνοούνται.

    Αυτό είναι όλο. Ως χώρα πρέπει να δούμε πού πάει το πράγμα της αμερικανικής προβοκάτσιας. Να μιλάμε ανοιχτά για αυτό, όσοι έχουμε άποψη. Να μην φοβόμαστε. Δεν είναι πανίσχυροι. Να δούμε ως πού πραγματικά φτάνει ο αμερικανικός δάκτυλος, που έχουμε τυχαία γεγονότα και που αρχίζει η κυβερνητική ανικανότητα. Αν κάποιος ανάψει τα φώτα, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο απλά. Τα φώτα μπορούμε να τα ανάψουμε όλοι μας, αλλά πρέπει να το πάρουμε απόφαση να λέμε ο καθένας τη μικρή αλήθεια που ξέρουμε χωρίς φόβο και πάθος, χωρίς δηλαδή ανάγκη να εξυπηρετήσουμε ο καθένας τη μικρή μας ή μεγάλη μας ιδιοτέλεια.

  5. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 16:30:37

    Εμφανής συμβολισμός είναι η επίθεση στην περιοχή των Εξαρχείων.

  6. DAN avatar
    DAN 05/01/2009 16:44:51

    Τα παπαγαλάκια της ξεφτισμένης θεωρίας "οι αμερικάνοι χτυπούν τον Καραμανλή τον μικρό..." πολλαπλασιάζονται. Το report των τα λοίσθια πνεόντων ρηγιλλανθρώπων, αναπαράγεται υπό περίεργα επώνυμα όπως socrates, apla-pragmata, o-orimos, kopste-kolous κ.α.
    Πονηρέ FactorX, ξέρεις το αν προέρχονται από το ίδιο PC και δεν το λες... Μοναχοφάη !...

  7. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 16:58:28

    Γειά σου Επώνυμε, όλα τα θυμάσαι όλα τα ξέρεις!
    Εμείς έχουμε τα φωτάκια εσύ έχεις τη λάμπα!

  8. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 16:58:57

    Γειά σουΕπώνυμε, όλα τα θυμάσαι όλα τα ξέρεις.
    Εμείς έχουμε τα φωτάκια εσύ έχεις τη λάμπα.

  9. Factorx avatar
    Factorx 05/01/2009 17:00:17

    @DAN. Δηλαδή μόνο οι κατοικοεδρεύοντες στην Χαριλάου Τρικούπη και την Κουμπουνδούρου επιτρέπεις εκφράζονται στα μπλογκς; Μην ξαναλ΄δεμερ τα ίδια και τα ίδια. ¨οποιος μπορείο να εκφραστεί αξιοπρεπώς το κανει ελεύθερα. Και κατα την ταπεινή μου γνώμη με αυτά που γραφεις αναπράγεις τη νοοτροπία αυτών που τάχα καταδικάζεις

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 17:04:43

    KaryID Says:
    January 5th, 2009 at 4:58 pm
    Γειά σου Επώνυμε, όλα τα θυμάσαι όλα τα ξέρεις.
    Εμείς έχουμε τα φωτάκια εσύ έχεις τη λάμπα.

    Πες μου σε παρακαλώ τι εννοείς και πού ακριβώς αναφέρεσαι, διότι αδυνατώ μόνον με αυτά που λες να αντιληφθώ. Πού ξέρεις, ίσως με βοηθήσεις αν γίνεις πιο συγκεκριμένος.

  11. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 05/01/2009 17:06:51

    Ποια κατοικία... Σόντερς κύριοι του μπλογ;
    λογική η βιασύνη σύνταξης αλλά λογικότερη η προσοχή, 'τρελαίνετε' τους αναγνώστες σας

  12. PATRA avatar
    PATRA 05/01/2009 17:10:25

    ΤΟ ΟΠΛΟ ΠΟΥ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΦΟΡΕΑ ΤΟΥ "ΚΡΑΤΟΥΣ" ΔΙΚΑΙΟΥ Ή ΤΗΣ "ΚΡΑΤΙΚΗΣ" ΒΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΝΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΑΡΧΙΔΙΚΑΣΤΗ (ΚΑΤΙ ΕΙΧΕ ΓΡΑΦΕΙ, ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΓΙΑ ΝΟΜΙΜΑ ΑΡΑ ΚΑΙ ΗΘΙΚΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ...ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ), ΣΤΡΑΦΗΚΕ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑ ΤΟΥ "ΚΡΑΤΟΥΣ".

    ΘΑ ΗΤΑΝ ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ, ΑΝ ΔΕΝ ΑΦΟΡΟΥΣΕ ΤΗ ΧΩΡΑ ΜΟΥ.

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ, Η ΣΕΜΝΗ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΗ ΝΕΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΚΚ ΤΟΥ Β,
    ΤΟΥ ...ΜΙΚΡΟΥ,
    ΤΟΥ ΚΑΙ ...ΤΣΕ ΤΗΣ ΜΕΣΟΓΕΙΟΥ ΚΑΛΟΥΜΕΝΟΥ,
    ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΔΩΝ, ΠΑΠΠΑΔΩΝ, ΚΟΥΜΠΑΡΩΝ, ΧΡΥΣΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ
    ΚΑΙ ...ΛΟΙΠΩΝ ΑΝΤΙΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ...
    ΟΔΗΓΗΣΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΝ ΟΧΕΤΟ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.

    ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ
    ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΛΕΤΑ ΦΩΤΑ, ΤΑ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΣΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ, Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ, ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ
    ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ
    ΔΙΑΦΘΟΡΑ, ΑΝΟΧΗ, ΝΟΜΙΜΟ=ΗΘΙΚΟ, ΑΤΙΜΩΡΙΣΙΑ,
    ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΨΕΥΤΟΠΑΛΗΚΑΡΑΣ ΝΑ ΑΔΕΙΑΖΕΙ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΤΟΥ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΒΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ. (ΕΙΤΕ ΔΕΚΑΠΑΝΤΑΧΡΟΝΟ ΜΑΘΗΤΗ, ΕΙΤΕ ΕΙΚΟΣΑΧΡΟΝΟ ΜΠΑΤΣΟ)

    ΟΙ ΠΛΙΑΤΣΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ ... ΧΘΕΣ

  13. Factorx avatar
    Factorx 05/01/2009 17:13:13

    @Ψάλτης απορών: Όπως το γράφουμε κ Ψάλτα. Στην κατοικία του Βρετανού στρατιωτικού ακολούθου, όπου έμενε και ο Σωντερς, το τελευταίο θύμα της 17Ν.

  14. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 17:16:52

    Άσε παιδί μου, πολύ κύριε ελεησον, ίδιο τροπάριο, καταντά μονότονο. Πολύ λιβάνισμα, πολύ συναίσθημα, πιο ΚΚ από τον ΚΚ, βαρετό. Πότε ξέρεις το ένα, πότε σου είπαν το άλλο, πότε έμαθες το τρίτο, 'ντάξει. Βρες κάτι πιο πρωτότυπο.

  15. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 17:18:03

    Factorx το παρατήρησα και εγώ, η τελευταία παράγραφος της ανάρτησης έχει ένα λάθος. Τα έχει λίγο μπερδέψει νομίζω.

  16. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 17:19:48

    Α, τώρα είδα την απάντηση στον Ψάλτη, δεν τα ήξερα αυτά ότι υπήρχε και αυτή η σύμπτωση.

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 17:26:32

    Φίλε KaryID, δεν διεκδικώ το αλάθητο και ευχαρίστως να αλλάξω γνώμη για οτιδήποτε, αν πειστώ από κάποια άλλη γνώμη. Αν θεωρώ αυτό που μου είπαν αξιόπιστο, νομίζω ότι είμαι υποχρεωμένος να το πω. Αν ήμουν (πραγματικά) επώνυμος, ορισμένα πράγματα μπορεί να μην τα έλεγα. Όχι γιατί είναι ψέμματα, αλλά γιατί δεν θα ήθελα να ταυτιστώ ως πρόσωπο και κοινωνός με συγκεκριμένη θέση. Σε πληροφορώ ότι επωνύμως καθόλου δεν στηρίζω ανοιχτά ΚΚ στον κοινωνικό και επαγγελματικό μου περίγυρο, γιατί δεν γουστάρω τη ρετσινιά του νεοδημοκράτη. Μόνο γι' αυτό. Ως ανώνυμος "Επώνυμος" μου είναι πιο εύκολο να το κάνω, διότι στο επόμενο μπλογκ θα έχω άλλο ψευδώνυμο. Μου είναι πιο εύκολο δηλαδή να πω αυτό που είναι η ειλικρινής μου γνώμη χωρίς να "φορέσω" την αντίστοιχη ταμπέλα.

    Από την άλλη, επειδή τίποτε από αυτά που γράφω δεν είναι ψέματα (τουλάχιστον όχι συνειδητο) δεν έχω κανένα λόγο να μην τα λέω. Απλώς δεν θέλω την ταμπέλα. Πιστεύω ότι αν το Ίντερνετ αποτελέσει μια μέρα κοινωνική επανάσταση, αυτό θα συμβεί διότι όλοι μας θα γράφουμε τη μικρή αλήθεια που ξέρουμε. Αυτό θα απελευθερώση τη δύναμη των πολλών, που θα εξουδετερώσει τις κρεατομηχανές των ισχυρών. Μέχρι να ελέγξχουν και το Ίντερνετ (θα βρουν τρόπο να το κάνουν κι αυτό...).

    Τώρα, αυτά που σου γράφω, αν θέλεις τα δέχεσαι, αν θέλεις όχι. Μπορείς να ειρωνεύεσαι, μπορείς και να με βρίζεις. Αφού κρύβομαι πίσω από το πέπλο της ανωνυμίας, μπορείς να μου τη λες όσο θέλεις χωρίς να έχω δικαίωμα αντίδρασης. Καλά να είσαι.

  18. DAN avatar
    DAN 05/01/2009 17:29:18

    Δεν είδα την ίδια ευαισθησία σου στα περί ελληνοαμερικάνου Γ.Παπανδρέου, Chand κι άλλα εμετικά των ρηγιλλοβόθρων... Τα λάθη σου φανερώνουν κάποια ταραχή ή όχι...

  19. wert01gf avatar
    wert01gf 05/01/2009 17:29:36

    Ευχές για νέα καλάσνικοφ!
    Ευτυχισμένο το νέο ..έλος!

  20. Factorx avatar
    Factorx 05/01/2009 17:30:45

    @DAN: δεν διαβάζεις καλά το μπλογκ φίλε μου. Ξαναρίξε μια ματιά κι έλα να τα πούμε

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 17:52:00

    ΜΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΣΕΒΑΣΜΟ, ΑΛΛΑ...

    Δεν υπάρχει κανένας "Επαναστατικός Αγώνας"! Είναι δημιούργημα της αστυνομίας, ή πρακτόρων.

    "Μερικές μέρες αργότερα, στις 5 Ιανουαρίου 2008 άγνωστοι που συνδέονται από την ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ με τον «Επαναστατικό Αγώνα», ΘΕΩΡΟΥΜΕΝΟ ως διάδοχο της 17Ν...

    Ο «Επαναστατικός Αγώνας, «ιδεολογικός διάδοχος» της 17 Νοέμβρη ΣΥΜΦΩΝΑ με έκθεση του ΣΤΕΪΤ
    ΝΤΙΠΑΡΜΕΝΤ":

    Αναπαραγωγή των σεναρίων της αστυνομίας και του Στέιτ Ντιπάρμεντ δεν αποτελούν φόρο τιμής στην δημοσιογραφία. Όλη η ανάρτηση είναι το σενάριο του Καθεστώτος, που μετατρέπεται σε πολιτική ΘΕΣΗ, αμάσητο.

    Τι έρευνα- ρεπορτάζ έχει κάνει το "antinews", ώστε να υιοθετεί την θέση ότι, ο "Επαναστατικός Αγώνας" είναι γνήσιος;

    Και πάνω απ' όλα, ποια είναι η έκθεση του Στέιτ Ντιπάρντεμ, που θεωρεί τον "ΕΑ" διάδοχο της 17Ν; Ρε, σεις, οι Αμερικανοί έχουν ακόμη και σήμερα την 17Ν πρώτη πρώτη στην λίστα των τρομοκρατικών οργανώσεων, θα είχαν χρίσει άλλον ...διάδοχό της;

    "Και μόνον ένας τυφλός δεν βλέπει τις ομοιότητες της σημερινής επίθεσης με την ανελέητη δολοφονία του ειδικού φρουρού Χαράλαμπου Αμανατίδη την παραμονή της Πρωτοχρονιάς του 2005, έξω από την κατοικία του Bρετανού στρατιωτικού ακολούθου Στίβεν Σόντερς που δολοφονήθηκε από την «17 Nοέμβρη», τον Iούνιο του 2000".

    Επειδή δεν είμαι τυφλός, ΑΛΛΑ ΚΑΙ δεν βλέπω τις ομοιότητες, μπορείτε να μου τις πείτε;

  22. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 17:54:37

    Επώνυμε, αν είσαι ο ίδιος επώνυμος που γνώρισα εδώ από την αρχή όλο τα ίδια επαναλαμβάνεις, καλοπροαίρετα και μελιστάλαχτα επιχειρείς να δικαιολογήσεις μια αδικαιολόγητη κατάσταση που χειροτερεύει από μέρα σε μέρα. Πότε με τον Εφραίμ, πότε με το Πολυτεχνείο, πότε ο ξένος δάκτυλος, στο τέλος καταλήγεις πάντα σε ένα και το αυτό συμπέρασμα. Γράφε ότι θελεις, μόνο λίγο κουραστικά είναι καμιά φορά τα σεντονάκια σου τα υπέρδιπλα που έχουν πάντα το ίδιο ντεσέν.

  23. Le canard avatar
    Le canard 05/01/2009 17:57:45

    @KaryID
    @DAN

    31/12/04
    Αναπάντητα ερωτήματα
    Δολοφονήθηκε ο ειδικός φρουρός στην οικία του Βρετανού στρατιωτικού ακολούθου
    ΑΠΕ
    Νεκρός από σφαίρες αγνώστων έπεσε τα ξημερώματα της Παρασκευής ο ειδικός φρουρός του στρατιωτικού ακολούθου της πρεσβείας της Μεγάλης Βρετανίας. Πρόκειται για τον 32χρονο Χαράλαμπο Αμανατίδη, που δολοφονήθηκε έξω από το φυλάκιο στην κατοικία του στρατιωτικού ακολούθου, συνταγματάρχη Μαρκ Μπλάδεργουικ, στην οδό Καρπάθου 47Α, στην Κηφισιά.


    -Εκεί κοντά στην οικία που η βρετανική πρεσβεία παραχωρεί στους στρατιωτικούς ακολούθους της (εκεί έμενε και ο Σόντερς, την οικία του οποίου παρακολύθησε η 17Ν, όπως ανέφερε στην προκήρυξή της, προτού του επιτεθεί), ελέχθη ότι είναι και η οικία Μολυβιάτη.

  24. Factorx avatar
    Factorx 05/01/2009 18:04:01

    "νήπιος γέρων" Says: "Δεν υπάρχει κανένας “Επαναστατικός Αγώνας”! Είναι δημιούργημα της αστυνομίας, ή πρακτόρων"

    Αυτό μόνο εσύ το λές. Οπότε μάλλον κάτι θα ξέρεις. Για πες μας ύστερα απο ποιές έρευνες οδηγήθηκες σε αυτό το συμπέρασμα;

  25. Dennyl avatar
    Dennyl 05/01/2009 18:18:16

    νήπιος γέρων

    Η μόνη ισορροπημένη, χωρίς κραυγές, εξάρσεις και τρομολαγνείες φωνή που ακούγεται εδώ και κανένα μήνα.
    Νήπιε συνέχισε να γράφεις παρακαλώ...

  26. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 18:20:47

    Le Canard αυτό π.χ. εγώ δεν το ήξερα, γι' αυτό. Καλά δεν παίζονται, αφύλαχτο το είχαν το μέρος τελικά αφού είχε γίνει ήδη στόχος μία φορά.

  27. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 18:23:17

    Και εγώ υποστηρίζω το Νήπιο γιατί ειναι πάνω απόλα άνθρωπος. Και προσγειωμένος. Δεν το παίζει, έχει συναισθήματα.

  28. Σαος avatar
    Σαος 05/01/2009 18:29:59

    @"νήπιος γέρων"

    Το έχω πει και σε άλλο μπλόγκ! Η ιστοσελίδα που παρουσιάζει την 17 Νοέμβρη ως πρώτη στην λίστα είναι επειδή έχει αλφαβητικά τις τρομοκρατικές οργανώσεις και επειδή κατά την ASCII κωδικοποίηση οι αριθμοί είναι πιο πριν από τα γράμματα της αλφαβήτου, την 17 Νοέμβρη την έχει πρώτη και βέβαια για κανένα άλλο λόγο.

  29. Αurora avatar
    Αurora 05/01/2009 18:57:57

    συμφωνω Νηπιε, μαζι σου.
    Για ακριβοπληρωμενους πρακτορες προκειται σαν κι αυτους τους εγκλειστους στις φυλακες.
    Αυτο που με παραξενευε τοσα χρονια ηταν γιατι η τοση καθυστερηση για τον εντοπισμο τους 17 Νοεμβρη;
    Ηταν πραγματικα ηλιθια η αστυνομια η δεν υπηρχαν τα απαραιτητα μεσα για την παρακολουθηση τους;
    Και τωρα ακριβως προκειται για το ιδιο σενεριο.
    Καποιοι που εχουν συμφεροντα στην περιοχη δημιουργουν καταστασεις για αποσταθεροποιηση της χωρας και μαλιστα σε μια εποχη που πλητεται απο διαφθορα και διαπλοκη στο πολιτικο σωμα.

  30. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 18:58:40

    Ευχαριστώ που ασχολείσαι μαζί μου KaryID. Θα με βοηθούσες ακόμη περισσότερο αν μου έλεγες ποιο είναι το ίδιο συμπέρασμα στο οποίο πάντα καταλήγω. Σε ρωτάω για να μάθω, γιατί προφανώς βλέπεις κάτι που εγώ μέχρι στιγμής δεν το έχω δει σε αυτά που γράφω.

  31. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 19:18:36

    @5: δικά σου λόγια:
    ""ο ξεφτιλισμός “αντιαμερικανέ μας Κωστάκη” είναι είτε αποτέλεσμα στρατευμένης πολιτικής ή κομματικής σκέψης, είτε ύποπτης προέλευσης, καθότι και οι Αμερικανοί έχουν κάποιους ανθρώπους που τους διατάσσουν να γράφουν στα μπλογκς. Θυμάμαι ότι στην Αγορά του Αντίβαρου είχε συνεχείς προβοκατόρικες αντεθνικές αναρτήσεις κάποιος με το ψευδώνυμο kenny που αποκαλύφθηκε από το IP ότι έγραφε τελικά από… Τουρκία! Και δεν είναι μόνον οι Αμερικανοί που τα έχουν βάλει με τον Κωστάκη ... ""

    Τα συμπεράσματα από το σχόλιο #5 και από άλλα σε συναφή σημερινά ποστ, αλλά και από άλλα παλαιότερα ποστ με τον καλό παππούλη Εφραίμ κλπ., μήπως δεν είναι έτσι ..., μήπως είναι κάτι άλλο ... , ναι και το Πολυτεχνείο μήπως ήταν προβοκάτσια, και μήπως να μην ασχολούμαστε κλπ.,

    στηρίξτε όμως προς το παρόν και επειγόντως ΚΚ, " .... γιατί υπάρχουν αντεθνικά κέντρα ύποπτης προέλευσης" #5.
    Γράφε ότι θέλεις. Τα υπέρδιπλα σεντονάκια μόνο μου είναι λίγο κουραστικά στο σιδέρωμα, και χίλια συγνώμη στην τελική.

  32. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 19:20:46

    Και πρόσεξε, δεν αντιλέγω ότι ως συνήθως υπάρχουν χίλια κέντρα αποσταθεροποίησης, αλλά αυτό δεν εξιλεώνει τον "Κωστάκη" (έτσι δεν τον αποκαλείς και καλά;)

  33. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 19:25:48

    Καλά, σόρρυ αν σε ενοχλεί η ανοιχτή ανώνυμη στήριξή μου στον ΚΚ. Δημοκρατικό μου δικαίωμα, νομίζω, έστω και ανώνυμα. Δεν βλέπω τι σχέση έχει το Πολυτεχνείο. Ούτε και ο Εφραίμ. Αν θυμάμαι καλά, τα όσα έχω γράψει υπέρ του Εφραίμ τα έγραψα καταγγέλοντας ταυτόχρονα ως μοναδικό υπαίτιο για τις ύποπτες ανταλλαγές τους αξιωματούχους του ελληνικού Δημοσίου.

    Τέλος πάντων, δεν είναι ώρα για να ξανανοίγουμε αυτά τα θέματα και μη συγχύζεσαι που δεν συμφωνώ μαζί σου. Χίλια συγγνώμη κιόλας, μια που σου αρέσουν τόσο οι ευγένειες. Έχω και κάτι χοντρά μπινελίκια καβάντζα που θα σου σέρνω κάθε φορά από δω και πέρα, μια που τα προτιμάς. Αφού μου δίνεις το δικαίωμα να γράφω ότι θέλω (τι να πω, ευχαριστώ...), θα σου ρίχνω μόνον μπινελίκια στο εξής.

  34. KaryID avatar
    KaryID 05/01/2009 19:40:30

    Φοβήθηκα.

  35. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 19:41:07

    Μπουουουου!

  36. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 05/01/2009 19:44:02

    @Factorx: καινούργιος είσαι εδώ; Πες σε κάποιον παλιό, τον Le Canard, πχ, να σου δείξει τα ποστ.

    Εγώ απάντησα. Περιμένω, λοιπόν, κι εγώ τις απαντήσεις στα:

    Α) Τι έρευνα- ρεπορτάζ έχει κάνει το “antinews”, ώστε να υιοθετεί την θέση ότι, ο “Επαναστατικός Αγώνας” είναι γνήσιος;

    και Β) Επειδή δεν είμαι τυφλός, ΑΛΛΑ ΚΑΙ δεν βλέπω τις ομοιότητες, μπορείτε να μου τις πείτε;

    @Σαος: Σωστός. Όμως, η έμφαση δεν ήταν, φυσικά, στην αρίθμηση, φίλε, αλλά στο ότι υπάρχει ΑΚΟΜΑ στην λίστα η 17Ν.


    Dennyl + KaryID: Ευχαριστώ πολύ! Ειλικρινά, γιατί το είχα ανάγκη. Κι εγώ σας διαβάζω με ενδιαφέρον κι ευχαρίστηση, πάντα. Και θέλω να υπενθυμίσω εδώ ένα παλιό μου σχόλιο, γιατί ξεχνιόμαστε, μου φαίνεται:

    "νήπιος γέρων" Says:
    November 9th, 2008 at 12:46 am

    @KaryID: Υποκλίνομαι στα του σχολίου σου! (Το άφησα αυτό "τιμής & ...συμπτώσεως ένεκα: δεν θυμόμουν, φυσικά, ότι υπήρχε απάντηση τόσο πιστή στα καλά λόγια που είπα πριν! Κι όμως!)

    @Ψυχραιμία: πρώτα απ’ όλα, σε παραδέχομαι για την επιλογή ψευδώνυμου! Σου ταιριάζει “γάντι”! Ομολογώ ότι είναι η πρώτη φορά που με κάνει “δεξιός” Λόγος να τον προσέξω σε δεύτερο επίπεδο. Γράφεις μεστά και σαγηνευτικά έξυπνα, ενώ, συνήθως, ποτέ, δεν χάνεις την αυτοκυριαρχία σου, και το γραπτό τον ρυθμό του, ένεκα εξωτερικών ερεθισμάτων- “ξινών” σχολίων.

    Με την ευκαιρία,

    να πω κάτι γενικότερο επί του θέματος. Έχω εντυπωσιασθεί με σχολιαστές στο antinews που γούσταρα πάρα πολύ τις ιδέες τους και “έπεσα από τα σύννεφα” όταν μετά από καιρό έτυχε να δηλώσουν “δεξιοί”! (Προσωπικά, πιστεύω στην Ένοπλη Εξέγερση, στην Επανάσταση, ΚΑΤΟΠΙΝ 30 χρόνων εκπαίδευση στην ελληνική Ιστορία και Γραμματεία, για να αλλάξουν τα “πράματα”. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ). Αυτό είναι ένα από τα πλεονεκτήματα της συν-ζήτησης στο Διαδίκτυο. Άνθρωποι που δεν υπήρχε ποτέ πιθανότητα να εκθέσουν τις θέσεις- σκέψεις τους απέναντι σε αντίστοιχου γνωστικού επιπέδου συν-ανθρώπους τους, ώστε να ελεχθούν ανά-λογα και αντί-στοιχα, ΤΩΡΑ, μπορούν να το κάνουν! Τώρα, μπορούν να ΑΝΤΙ-παρα-τεθούν οι απόψεις και να αρχίσει ο (από μηδενική βάση) διάλογος. Και, τώρα, επιτέλους, θα δούμε “πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος” των κομμουνιστών, των σοσιαλιστών, των νεοφιλελεύθερων, των αναρχικών, των φασιστών και όλων των ανω-κατω-δεξιο-αριστερο-κεντρόων.

    Ο κομμουνισμός κατέρρευσε, ο νεοφιλελευθερισμός έτρεχε 20 χρόνια μόνος του κι ήρθε …δεύτερος, ενώ, τώρα, ο …κομμουνιστικός καπιταλισμός της Ρωσιο-Κίνας “γαμ..μπιπππ και δέρνει”. Πού πάμε; Τι γίνεται; Λέτε η Επανάσταση να είναι “Αστική”, τελικά; Γιατί όχι; Στην Εποχή της “Θεωρίας του Χάους” δεν ζούμε; Τα πάντα ρει, λοιπόν! Βάλτε να πάνε!! Καπιταλισμός- καζίνο, ρουλέτα- Επανάσταση!!! Όπου κάτσει…

    Είναι προφανές από τα σημάδια της Εποχής μας πως οδεύουμε σε συν-θεση πολιτικών απ-όψεων. Δεν μπορεί η Εποχή να εκπροσωπηθεί από τα υπάρχοντα πολιτικά ιδεολογήματα. Γι’ αυτό:

    ΣΥΝ-ΖΗΤΗΣΗ: ΑΝΤΙ-ΛΟΓΟΣ -> ΔΙΑ-ΛΟΓΟΣ => “ΛΟΓΟΣ”

    Το ANTI-WEB-LOG, ή ANTINEWS, και τα μάτια μας!
    Γιατί μόνο εδώ μπορούν να “κονταροκτυπηθούν” καλοπροαίρετα οι αντίθετες απόψεις και, ΑΡΑ, να σφυραλητηθεί η Αλήθεια. Και, συνακόλουθα, ο “Νέος Πατριωτισμός”, που όλοι πρεσβεύουμε. Γιατί όλοι είμαστε πατριώτες, συμπατριώτες!

    *****

    Το καλό με το Διαδίκτυο είναι ότι υπάρχουν αρχεία για τα πάντα! Οπότε, ευνοεί την Α- λήθεια, ΚΥΡΙΟ-ΛΕΚΤΙΚΑ...

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 19:46:32

    Να δεχτούμε δηλαδή πώς ολη η Τρομοκρατία ιστορικά ήταν κατασκευή τών Μυστικων Υπηρεσιών??
    Kαι η ομάδα ΄Φράξια-Κοκκινος Στρατός΄και οι Μπάαντερ-Μάϊνχοφ και οι Ερυθρές Ταξιαρχίες??
    Kαό ολόκληρη η 17 Ν??
    Προφανώς και ο Νετσάγιεφ τότε..
    Μιά χαρά αθωώνονται όλοι οι ΄Γιακωβίνοι΄ πού θεωρούν δικό τους προνόμιο και την ΄Πρωτοπορεία΄και την ΄Εξυπνάδα΄για να Ξυπνήσουν τό ΄Πόπολο΄,έστω και εάν αυτό δεν τούς ακολουθεί...

  38. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 05/01/2009 19:59:32

    Σπύρο, έχεις κατά βάση δίκιο. Δεν μπορεί να ήταν όλη η τρομοκρατία έργο μυστικών υπηρεσιών. Δεν μπορεί να ήταν όλα προβοκάτσια. Όμως, δεν μπορεί, όλο και κάποιο ρόλο έπαιξαν σε ένα κομμάτι της τρομοκρατίας και οι μυστικές υπηρεσίες.

    Αυτό που νομίζω είναι ότι η 17Ν ΔΕΝ εξαρθρώθηκε το 2002, παρά μόνον ο εκτελεστικός της βραχίονας. Δεν θα ξεχάσω το φτιαχτό τρόπο με τον οποίο ανήγγειλε ο Σημίτης στη ΔΕΘ τότε, το 2002, ότι "η 17Ν εξαρθρώθηκε". Ήταν τόσο, μα τόσο φτιαχτό! Ήθελε να μας πει ότι το θέμα έκλεισε εδώ. Λίγα πράγματα έχω ακούσει και να μου φάνηκαν τόσο μα τόσο λίγο πιστευτά από τον τόνο της φωνής αυτού που τα λέει.

    Ο Σημίτης ΗΞΕΡΕ ότι ΔΕΝ εξαρθρώθηκε η 17Ν. Το θέμα είναι τι άλλο μπορεί να ήξερε, αυτός ή οποιοσδήποτε άλλος ξέρει κάτι. Το θέμα είναι από πού αντλούσε ΤΕΤΟΙΑ βεβαιότητα ότι το επιχειρησιακό ζήτημα της 17Ν είναι τελειωμένο. Ίσως να είχαν "κλείσει" κάποιες διαπραγματεύσεις. Τι να πω, όλα αυθαίρετες γνώμες είναι αυτά, αλλά σας τις λέω επειδή τις έχω.

    Από κει και πέρα είναι φανερό ότι υπήρχαν κάποια κομμάτια της τρομοκρατίας με ζωντανή επαναστατικότητα που δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν. Πίστευαν στην τρομοκρατία, σε αυτό που κηνυγούσαν μέσω της τρομοκρατίας. Αποφάσισαν να το ακολουθήσουν αυτοδύναμα. Το βλέπει κανείς στα όσα γράφουν στους τοίχους οι αντιεξουσιαστές ότι το σπέρμα της τρομοκρατίας δεν έχει εξαλεφθεί με τη 17Ν. Κάθε άλλο.

    FactorX σε σεβόμαστε στο ζήτημα αυτό γιατί γνωρίζεις πολλά για το θέμα και σου είμαστε ευγνώμονες για κάθε νέα πληροφορία που θα μας δίνεις. Όμως, ενστικτωδώς, τείνω να συμφωνήσω πολύ περισσότερο με το Νήπιο Γέροντα. Δεν μου φαίνεται και πολύ τρομοκρατική αυτή η τρομοκρατική οργάνωση. Κάτι άλλο κρύβεται εδώ. Είναι πολλές οι συμπτώσεις, οι χρονικές ειδικά, για να είναι τυχαίες.

  39. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 20:12:20

    Επώνυμε: Oι συγκεκριμένες οργανώσεις πιθανώς καί να διαβρώθηκαν απο μυστικές υπηρεσίες.
    Αλλως τε ο ΄μετανοημένος΄Νέγκρι έχει δείξει πιά τον δρόμο τής υποταγής στην ΄Καλή Αμερική΄.
    Γιά τήν συγκεκριμένη ενέργεια δεν πιστεύω πώς είναι προβοκάτσια μέ την κλασσική έννοια τού όρου..Τώρα εάν κάποιοι Κρετίνοι ΄σπρώχτηκαν΄πρός αυτή την κατευθυνση είναι πιθανό.
    Η εποχή ευοδωνει την Τυφλή Βία και γενικά στην Ελλάδα υπάρχει μιά ελαφριά ΄συμπάθεια΄τηλεοπτικού τύπου σέ ΄επαναστάτες΄....
    Κάτι σάν τον μπανιστηριτζή που βλέπει την γυναίκα του να πηγαίνει με άλλον και να το ευχαριστιέται..
    Απο εκεί και πέρα τά περί ΄Ενοπλης Εξέγερσης΄τά ακούω βερεσέ γενικώς.
    Και ειδικά μάλιστα, κηρύγματα ΄επαναστατικότητας΄πού θεωρούν όλους τούς λοιπούς που δεν ακολουθούν ως ΄δευτεράντζες΄..........

  40. άσχετος avatar
    άσχετος 05/01/2009 21:11:51

    «νήπιε γέροντα» όποιος σαν κι εσένα γράφει ότι «προσωπικά, πιστεύει στην Ένοπλη Εξέγερση και στην Επανάσταση, ΚΑΤΟΠΙΝ 30 χρόνων εκπαίδευσης στην ελληνική Ιστορία και Γραμματεία, και τα ακούει όλα βερεσέ», ή πολύ επιτυχημένος είναι στη ζωή του, ή πολύ αποτυχημένος για να είναι τόσο υπερφίαλος. Πολύ περισσότερο όταν το μόνο που μας έχει πει εδώ είναι τσιτάτα της 17Ν. Ζήτω η ασυναρτησία φίλε. Όλοι οι κομπλεξικοί στους δρόμους με τους ηρωικούς μετανάστες να καίνε και να κλέβουνε.

  41. amerikanaki avatar
    amerikanaki 05/01/2009 21:26:31

    Φάκτορα πάλι το antienews βγηκε μπροστά στην πληροφόρηση. με καυστερληση ωρων όλοι τώρα επιβεβαιώνουν αυτα που έγραψες πρώτος. Φυσικά ο καθένας βγάζει και τα δικά του συμπεράσματα. Δες πχ το Βημα:

    “Η νέα γενιά των τρομοκρατών φαίνεται να έχει άμεση σχέση με την οργάνωση “Επαναστατικός Αγώνας” που έδρασε την περίοδο 2003 -2007 αλλά και πιθανόν με κάποια ασύλληπτα μέλη της 17 Νοέμβρη, η οποία φέρεται να εξαρθρώθηκε το 2002. Οι αξιωματικοί της ΕΛΑΣ έχουν οδηγηθεί σε αυτό το δραματικό συμπέρασμα ύστερα από την διαπίστωση ότι το MP5 που χρησιμοποιήθηκε στην επίθεση τα ξημερώματα της Δευτέρας εναντίον αστυνομικών στα Εξάρχεια είναι το ίδιο με αυτό που είχε χρησιμοποιήσει η οργάνωση “Επαναστατικός Αγώνας” τον Απρίλιο του 2007 σε πυροβολισμούς εναντίον του Αστυνομικού Τμήματος Ν Ιωνίας , Επιπλέον διαπιστώθηκε ότι η στρατιωτική χειροβομβίδα αμυντικού τύπου -τύπου ARGES από το παλιό εργοστάσιο της ΕΛΒΙΕΜΕΚ στα Οινόφυτα- η οποία ρίφθηκε εναντίον των αστυνομικών , έχει κλαπεί από στρατόπεδο και είναι ακριβώς όμοια με 20 χειροβομβίδες που είχαν βρεθεί στην γιάφκα της 17 Νοέμβρη στην οδό Πάτμου 54. Τότε ουδείς είχε ανακαλύψει πως αυτές οι χειροβομβίδες κατέληξαν στην 17Ν ή και σε γιάφκες άλλων οργανώσεων”.

  42. amerikanaki avatar
    amerikanaki 05/01/2009 21:29:05

    Ο ΜΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ....ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ !!!!

    Εσπευσε και ο Μάκης ο Ταρζαν να μα πει για την δευτερη γενιθά τρομοκρατίας που όμως ειναι ελληνική και πρεπει να την προστατεψουμε απο τους κακούς ξένους. Δε'ίτε τι γραφει ο άνθρωπος στην Ζούγκλα.gr:

    "Η δεύτερη γενιά ένοπλης βίας δηλώνει πλέον παρούσα. Σήμερα το πρωί έβαλε την υπογραφή της σ' ένα συμβόλαιο αίματος που δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνειών.

    Εφοδιασμένη ιδεολογικά με επιχειρήματα από το πλούσιο οπλοστάσιο της κρατικής διαφθοράς και της κοινωνικής φτώχειας, σηκώνει τα όπλα ταχύτερα και αποτελεσματικότερα από τις μέχρι σήμερα γνωστές για τη δράση τους, οργανώσεις στη χώρα μας.

    Νομοτελειακά η δράση τέτοιων ομάδων, γίνεται εφαλτήριο επίθεσης εναντίον της όποιας μετριοπαθούς άποψης, για την αντιμετώπιση και την καταστολή της κοινωνικής δυσφορίας.

    Ακραία στοιχεία, σπεύδουν ήδη να εκμεταλλευτούν την υπαρκτή αδυναμία του συστήματος να αντιδράσει ψύχραιμα και οργανωμένα, απέναντι στον παραλογισμό της ένοπλης βίας.

    Το επιχείρημα ότι πίσω από τέτοιες συμπεριφορές, καλύπτονται μεθοδολογίες μυστικών υπηρεσιών αλλοδαπών και εγχωρίων, με πολλαπλούς στόχους, δεν χρειάζεται να το ενισχύσω. Είναι παγκοίνως γνωστό από τη δράση αυτών των μηχανισμών σε παγκόσμιο επίπεδο. Θυμηθείτε τις αλαζονικές δηλώσεις των αρχών πολιτικών και μη, μετά τις συλλήψεις μελών της οργάνωσης "17 Νοέμβρη" για την εξουδετερωμένη -ανύπαρκτη τρομοκρατία.

    Επικίνδυνα και ανεύθυνα λόγια καθ' υπόδειξη ξένων κέντρων, τα οποία σπεύδοντας να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντά τους, παγιδεύουν παντοιοτρόπως τόσο τις πολιτικές όσο και τις εκτελεστικές εξουσίες των άλλων χωρών.

    Μέσα από το εξειδικευμένο εργαλείο διαδικασίας- μεθοδολογίας για την αντιμετώπιση δήθεν της ένοπλης βίας, οι πατριάρχες του είδους Αμερικανοί- Άγγλοι επιβάλλουν τους δικούς τους κανόνες, αδιαφορώντας για την ιδιαιτερότητα, την ιδιοσυγκρασία και την ιστορία των λαών.

    Υπ’ αυτήν την έννοια καλό είναι να συνιστάται ψυχραιμία προς όλες τις κατευθύνσεις, γιατί όσοι πυροβολούν- σε τελευταία ανάλυση- δεν παύουν να είναι δικά μας παιδιά.

    Εάν θα καταλήξουν σε αλλοδαπό- κολεγιακού τύπου - σωφρονιστήριο ή όχι καθιστά εμάς υπεύθυνους και όχι τους γείτονες…

    Είναι ο δείκτης της ταλαιπωρημένης εθνικής μας κυριαρχίας που οφείλουμε μαζί με τα τρωτά της, τα βάσανα και τις αδυναμίες της να τη διαχειριζόμαστε μόνοι μας."

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 21:31:34

    ΄Πατριωτισμός΄+΄Ενοπλη Εξεγερση΄+μείγμα Δωδεκαθεϊστικο-Παγανιστικό πού έχει ΄κολλήσει΄την Ιστορία στούς Επικούρειους Κήπους τής Ελληνιστικής Παρακμής νά μού λείπει....
    Ελπίζω να δύναμαι να μήν πάρω καθότι ΄δυετεράντζα΄.....................

  44. Σπύρος avatar
    Σπύρος 05/01/2009 21:35:34

    Οσο γιά τά Αληταριά τής 17 Νοέμβρη και τον Κουφοντίνα που δίνει κάθε τοσο συνεντευξεις σαν την Αλικη Βουγιουκλάκη και πάλι δέν θα πάρω.
    Ελπίζω και πάλι να δύναμαι καθότι ΄Δευτεράτζα΄.

  45. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 05/01/2009 22:10:09

    Το ειπα και αλλου.Θελω να μαθω τους λογαριασμους του Ξηρου,οπως του Εφραιμ και της Πελεκη.Τι πηρε,για τις υπηρεσιες που προσεφερε.

  46. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 00:23:58

    @Σπύρος: από τον Gilad Atzmon ...πήρες; Άσε τα άλλα.

    Και δεν είσαι "δευτεράτζα"! Μια χαρά ..."πρωτάτζα" είσαι. Απλώς, πιστεύω, φίλε, ότι ψιλο- βολεύεσαι στις ιδέες που είχες πριν 20+ χρόνια, τις άψογα δομιμένες και διαλεκτικά χιλιο- τσεκαρισμένες και "άχαστες". Δεν θέλεις να τις πειράξεις. Και όσο θα μεγαλώνεις, θα μεγαλώνει κι αυτή η τάση "συν-τήρησης" πεποιθήσεων, -φυσιο-λογικό είναι. Θέλει θάρρος ΠΟΛΥ, όσο κι αν φαίνεται απλό, να παραδεχτούμε πως μια ζωή κάναμε ιδεο-λογικό λάθος. Της θρησκείας πάνω απ' όλα συμπεριλαμβανομένης στο "ιδεολογικό". («Μείζων αλλαγή Ιδεολογίας, απαιτεί μείζονα αλλαγή ταυτότητας», R. F. Lifton, "“Thought Reform and the Psychology of Totalism”). Χίλιες μία δικαιολογίες βρίσκει ο εγωισμός να αποτρέψει κάτι τέτοιο. Συν ότι θέλει ΠΟΛΥ διάβασμα. Ήτοι: Χρόνο.

    Επιμύθιον

    "Αρχίζεις να γερνάς,
    με το που σταματάς να πιστεύεις πως θα αλλάξεις τον κόσμο.
    Άλλοι λένε, πως τότε ακριβώς αρχίζεις και ωριμάζεις…
    50+: η ηλικία του “μήπως” και του “ίσως”, ή των διλημμάτων"

  47. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 00:52:53

    "ΕΠΑΝΑΛΗΨΙΣ ΜΗΤΗΡ ΜΑΘΗΣΕΩΣ", -γιά!

    νήπιος γέρων" Says:
    November 23rd, 2008 at 2:01 am

    Με αφορμή κάποιες σκέψεις του e- φίλου μας, “Μποτίλια στο πέλαγος”…

    “Όταν συνέγραφε ο Μολιέρος της κωμωδίες του στη Γαλλία, στήνανε οι πιτσιρικάδες τον μπερντέ στις αυλές της Ελλάδας, για να αναβιώσει το Διονυσιακό Πνεύμα μέσα από τον μέγα ΛΑΪΚΟ ΑΝΤΙΗΡΩΑ Καραγκιόζη”:

    ο “Καραγκιόζης”, το Θέτρο Σκιών, ήρθε στην κυρίως Ελλάδα από την Κωνσταντινούπολη, περίπου στα 1850. Και στην Τουρκία πήγε από την Κίνα. Τώρα, βέβαια, επειδή οι Κινέζοι αυτοκράτορες έφεραν το “γοργόνιο” στον θώρακά τους, φαίνεται να είναι αληθινή η ...αρχαία για τους Αρχαίους Έλληνες παράδοση, ότι ένας “Διόνυσος” έφθασε έως εκεί κάτω, οπότε και τα περί Διονυσιακού πνεύματος.

    “Έστω και εάν δεν στάθηκε δυνατό να ανάψουμε τους προβολείς της Αναγέννησης”:

    Ο Γεώργιος Πλήθων Γεμιστός, (: θυμάσαι την φάση με τον «Χρυσολωρά»;) και ο μαθητής του Βησσαρίων ξεκίνησαν τον Διαφωτισμό και την Αναγέννηση της Ευρώπης, με την εμβάπτισή της στο ΑΡΧΑΙΟ ελληνικό πνεύμα, (: πυθαγόριοι, μαθηματικοί).

    “Είναι άλλο ο ανατολίτικος δεσποτισμός και άλλο το Ελληνικό Πνεύμα”.

    Πολύ σωστά! Πιο σωστά και ξεκάθαρα δεν γίνεται. Εδώ είναι όλο το “ζουμί” και η μη κατανόησή του παράγει την σύγχυση που παρατηρείται, ΣΗΜΕΡΑ, στην Ελλάδα, ΑΛΛΑ και σε ολόκληρο τον Δυτικό Κόσμο: είμαστε ΕΛΛΗΝΟ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ! Και ο Χριστιανισμός είναι, απλώς, μια αίρεση του Ιουδαϊσμού. Και οι Ιουδαίοι μια Αραβική φυλή Σημιτών. Και οι Σημίτες Ασιάτες. Και οι Ασιάτες, μέχρι να τους “ψυθιρίσει δυο φωνήεντα” τού δασκάλου του ο Αλέξανδρος, -που λέει ο Λόγος, ποιητική αδεία-, ΔΕΝ είχαν ιδέα “τι” ήταν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ, η ΠΟΛΙΣ, ο ΠΟΛΙΤΗΣ, η ΠΟΛΙΤΕΙΑ και ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

    Όλοι οι Ασιάτες το ίδιο μοντέλο διοίκησης ακολουθούσαν: την “ΕΛΕΩ ΘΕΟΥ/ΩΝ” ΘΕΟ-ΚΡΑΤΙΑ.
    Ο-Λ-Ο-Ι!!! Τον ρόλο της πολιτικής παίζει η Θρησκεία και οι ιερείς, που είναι μιας συγκεκριμένης φυλής, (: πχ, “Μάγ”-οι στην Περσία, “Λευί-τες” στο Ισραήλ), είναι οι "πολιτικοί", από τους οποίους συγκροτείται η Κυβέρνηση. Ο ηγεμόνας- “Δεσπότης” προέρχεται από τους ιερείς, ή από τους στρατιωτικούς. Αν είναι στρατιωτικός, πριν αναλάβει, χειροτονείται ιερέας και γίνεται η “κεφαλή” της θρησκείας. Πάντα …”δύο-σε-ένα”. Εξ ού και στο Ανατολικό Ρωμαϊκό Κράτος ο δικέφαλος: ο αυτοκράτωρ ήταν και αρχηγός της Εκκλησίας.

    Κρίσιμη πληροφορία εδώ είναι ότι ο λαός ήταν αποκλεισμένος από την Παιδεία. Η Γνώση ήταν μονοπώλιο των ιερέων! Γιατί …ήταν καλοί χαρακτήρες και τους την έδωσε ο/οι Θεός/οί, για να μην κουράζονται, -οι άνθρωποι! Και απαγορευόταν δια θανάτου η προσθήκη, έστω ενός κόμματος ή “και”, στα ιερά βιβλία. Έτσι, έκαναν τα …θαύματα, οι τύποι. Γιατί και σήμερα, αν πας και ανάψεις την νύχτα κανέναν προβολέα σε κάποιο χωριό του Αμαζονίου που ζει ακόμα στην λίθινη εποχή, θα …πέσει να σε προσκυνήσει!

    Φανταστείτε τι θαυμασμό και δεός αισθάνονταν οι άνθρωποι, ΤΟΤΕ, στην αρχαία Ασία (ΚΑΙ Αίγυπτο, -για να μην ξεχνιόμαστε), για κάποιον που τους έλεγε πως του είπε ο Θεός ότι, την τάδε τού μηνός τού δείνα χρόνου, θα σκοτινιάσει ο …θυμός Του την σελήνη ή τον ήλιο! “Ιερά” βιβλία, λοιπόν, που άλλοτε ήταν γραμμένα από την …ίδια την θεότητα ,κι άλλοτε είχαν υπαγορευτεί από αυτήν σε …μέντιουμ- προφήτες- μάγους. Κυρίως, …εν υπνώσει ή εκστάσει: “ΑΠΟ-ΚΑΛΥΠΤΙΚΑ”, δηλαδή…

    Οι Έλληνες ήταν οι ΜΟΝΟΙ που είχαν εφεύρει την Πολιτική. (: Ας θυμηθούμε εδώ ότι η θρησκεία τους ήταν ένα δωδεκαμελές ΔΣ θεών, με προεδρεύοντα τον Δία, και έναν ολόλκηρο …λαό θεοτήτων). Το ήξεραν, βέβαια, ότι ήταν μοναδικοί και γι’ αυτό αντιδιαστέλλονταν με ΟΛΟΥΣ τους υπόλοιπους λαούς και έθνη του κόσμου, κατά αυτο-προσδιορισμό τους.

    Κατ’ αρχάς, από το 776 π.Χ. και την μετά τον κατακλυσμό του Δευκαλίωνος ανα- σύσταση των Ολυμπιακών Αγώνων, είχαμε τον ορισμό του Έλληνα: “Πας μη Έλλην Βάρβαρος”. Η εθνική ιδεολογία προωθείται από τον ΌΜΗΡΟ και τον ΗΣΊΟΔΟ, ώστε να επιτευχθεί η σύν-ζευξη με τα προηγούμενα “ΓΕΝΗ” των κατοίκων της Ελλάδας, αφ’ ενός, και την προηγούμενη “Παράδοση”- “Ήθη και Έθιμα”- “τα πάτρια” => ΠΝΕΥΜΑ = ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ = ΘΡΗΣΚΕΙΑ, αφ’ ετέρου.

    Αργότερα, τον 4ο π.Χ. αι., πάλι είναι αφ-οριστικός ο προσδιορισμός: “Έλληνες καλούνται οι της ημετέρας Παιδείας μετέχοντες”. Ήτοι, όποιος δεν μιλάει ελληνικά και, άρα, δεν έχει ελληνική ΠΑΙΔΕΙΑ = ελληνικό τρόπο Σκέψης = ελληνικό Κοσμο-είδωλο, απλούστατα, ΔΕΝ είναι Έλληνας.

    "Αυτοί" οι αρχαίοι Έλληνες ήταν εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι από εμάς. “Η νύχτα με την μέρα”! Δεν λέω καλοί ή κακοί. Απλώς, ότι ήταν διαφορετικά ανθρώπινα υποκείμενα. Ο εγκέφαλός τους ήταν προγραμματισμένος διαφορετικά. Πίστευαν άλλα, ώς ΑΛΗΘΕΙΑ, απ’ ό,τι εμείς, και γι’ αυτό ΦΡΟΝΟΥΣΑΝ διαφορετικά από εμάς. Οπότε, ΕΚΡΙΝΑΝ και διαφορετικά στα της ζωής δρώμενα. Από τα τετριμμένα και καθημερινά, μέχρι τα μεγάλα και σπάνια.

    Πήραμε τα ΠΑΝΤΑ από τους αρχαίους Έλληνες, εκτός από την θρησκεία τους. Την μόνη, -EVER!-, ανθρωπο-μορφική. Θρησκεία που είχε προσαρμοστεί στην ελλ. Φιλοσοφία και όχι το αντίθετο, όπως στην Ασία της Θεο-κρατίας ή ΔΕΣΠΟΤΙΣΜΟΥ, που η …Φιλοσοφία προσαρμόζεται στην θρησκεία- Δόγμα, όπερ: …ηλιθιότητα!

    Η διαφορά αρχαίων Ελλήνων και νέων Ελλήνων, ή ελληνικού και ελληνοχριστιανικού πολιτισμού, ή του Διονύσου με τον …”Μαυρομάτη”, θα μπορούσε να καταδειχτεί σημειολογικά, μεταφορικά και συνειρμικά με το ότι:

    οι αρχαίοι Έλληνες θεοί και θεές, αλλά και οι Ήρωες και οι Νύμφες (: άγιοι- αγίες), ήταν ΓΥΜΝΟΙ, οι δε ελληνο-ιουδαιο-χριστιανικοί …μόνο λιγάααακι γύρω από τα μάτια και τις παλάμες αφήνουν ακάλυπτο! Άντε και τις ...πατούσες, κανένας ασκητής. Πιστεύω το πιο προβοκατόρικο σχόλιο θα ήταν να ρωτήσει κανείς έναν νυν ελληνο-χριστιανό, όπως τον κ. Γιανναρά, ας πούμε, ΑΝ μπορεί να φανταστεί τις εικόνες στην εκκλησία …χωρίς τα ρούχα τους.

    -Όπα της! μοντελάκι σκέτο, ο Ονούφρης! Πω, πω, κάτι κοκαλιακοί!

    -Αμάν! “θεά”, θε μου, σχώρα με, η Θέκλα! Τι αγία …”φωνάρα” είναι αυτή!

    ΥΓ. Είμαι ένθεος άθρησκος και πιστεύω στην συνέχεια του ελληνικού έθνους, ΑΛΛΑ όπως αυτή συντελέστηκε. ΑΛΗΘΙΝΑ. Με τα στραβά και τα καλά της, με τους ηρωισμούς και τις προδοσίες της. Όχι, όμως, μέσω του μεγαλειώδους και πομπώδους παραμυθιού του Ελληνοχριστιανικού “Βυζαντίου” και τους εκπορευόμενους απ’ αυτό “Μεγαλοϊδεατισμούς. Το “Βυζάντιο” αποτελεί κόλαφο για την ελληνικότητα. Η οποιαδήποτε συνύπαρξη μαζί του την “ΥΒΡΙΖΕΙ”, της χαμηλώνει μέχρι εξαφάνισης την ποιότητά της.

    Τα περί “Ε”, Δωδεκαθέου και γενικό μίσος κατά των Ελλήνων ιερωμένων, μακριά από μένα. Ο Πλήθων, ο Βησσαρίων, ο Ανθρακίτης, ο Βενιαμίν Λέσβιος, ο Ιγνάτιος Ουγγροβλαχίας, ο Διάκος, ο Παπαφλέσσας και πολλοί άλλοι μέχρι και πρόσφατα, όπως ο παπα- “Ανυπόμονος”, ήταν ΚΑΙ …Ελληνάρες ΚΑΙ Χριστιαναράδες. Με άλλα λόγια, δεν είναι εύκολη η λύση του προβλήματος με αφορισμούς του στυλ: “όποιος είναι αρχαιολάτρης είναι ανθέλληνας”, ή “όποιος είναι χριστιανός δεν είναι Έλληνας”. Αυτά είναι για φανατικούς.

    Εδώ, ακόμα και σήμερα, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΙΣΜΟΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ “ΕΛΛΗΝΑΣ”, πώς να κρίνεις, λοιπόν, ποιος είναι ή δεν είναι Έλληνας;
    Ένας ορισμός που εμένα με καλύπτει και τον θέτω υπό τον έλεγχό σας είναι:

    “ΕΛΛΗΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΑΕΙ ΙΔΕΕΣ- ΔΟΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ- ΔΕΣΠΟΤΕΣ”

  48. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/01/2009 01:01:25

    51@
    Νήπιε όντως δεν θέλω να αλλάξω τον κόσμο(τουλάχιστον όπως το αναφέρεις εσύ) και δεν επιθυμώ να τον δώ περισσότερο βουτηγμένο στο αίμα.
    Οπως δεν επιθυμώ νέον Εμφύλιο στην Ελλάδα.
    Kαι η Ιστορία άλλα έδειξε για τίς Ενοπλες εξεγέρσεις..
    Και ναί εναντιώνομαι πλήρως σέ ΄Πρωτοπορίες΄πού έχουν ήδη προεπιλέξει τό είδος και τον τρόπο τής ΄επανάστασης΄γιά το σύνολο τών Πολιτών...
    Γιά το διάβασμα να μου επιτρέψεις να διατηρώ το δικαίωμα τών προσωπικών μου επιλογών..
    Και παρότι έχω πάμπολλα να γράψω για τον τρόπο που αναφέρεσαι στήν Αρχαιότητα και στην εξέλιξη τών θρησκειών ,δεν το κάνω μιας και συναντηθήκαμε απο πολύ νωρίς εδώ μέσα.

    Και ξέρεις χρειάζεται αρκετό θάρρος για να πετάει κανενας απο πάνω του ΄Ιδεολογήματα΄..
    Η Εποχή μας είναι εποχή μηδενισμού και χρειάζεται ΄Ξυνό Λόγο΄...

    Αν για σένα η λύση είναι η ΄ένοπλη εξέγερση΄δικαίωμά σου...
    Για μένα οριστικά και αμετάκλητα Γιόκ...

  49. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 06/01/2009 01:28:12

    Ρε, συ, για τον Gilad Atzmon πες μου. Το είδες το ποστ;

    ΥΓ. Μια μόνο διόρθωση: "Αν για σένα η λύση είναι η ΄ένοπλη εξέγερση΄": ξέχασες το σπουδαιότερο: "ΚΑΤΟΠΙΝ 30 χρόνων εκπαίδευση στην ελληνική Ιστορία και Γραμματεία".

  50. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/01/2009 01:46:16

    Τι να πώ Νήπιε??
    Εδώ νοσταλγείς τήν τελειωμένη Αρχαιοελληνική Θρησκεια και μάλιστα την συγχεεις μέ την παγανιστική Ανατολιτικη τής Ελληνορωμαϊκής εποχής..

  51. Vass avatar
    Vass 06/01/2009 02:51:10

    Με όλη μου τη συμπάθεια, Νήπιε και Μποτίλια τι πάθατε ομαδικώς και αυτοπροσδιορίζεστε;

  52. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 07/01/2009 01:20:06

    @Σπύρος: "Εδώ νοσταλγείς τήν τελειωμένη Αρχαιοελληνική Θρησκεια και μάλιστα την συγχεεις μέ την παγανιστική Ανατολιτικη τής Ελληνορωμαϊκής εποχής": Αυτά ΝΟΜΙΖΕΙΣ εσύ. Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, γιατί θα ξαναγυρίσουμε στον ...Χρυσολωρά. Και πριν απαντήσεις οτιδήποτε, σε παρακαλώ, να βρεις και να βάλεις το κείμενο που πιστοποιεί τα όσα λες.

    @Vass: δεν αυτοπροσδιορίστηκα, ντε και καλά. Το είπα "παράπλευρα", για να δείξω πόσο αντίθετα ιδεολογικά είμαι με την Δεξιά.