Αναπόφευκτη σύγκρουση με την Τρόικα και ο... Θεός βοηθός
13/03/2014 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναπόφευκτη σύγκρουση με την Τρόικα και ο... Θεός βοηθός

Δεν έχει σημασία τι θα γίνει την Κυριακή με τη δόση. Σημασία έχει το στρατηγικό αδιέξοδο που υπάρχει και που δείχνει το δρόμο της σύγκρουσης

Οι διαπραγματεύσεις με την τρόικα συνεχίζονται σήμερα το απόγευμα στο υπουργείο Οικονομικών κάτω από το πρίσμα νέων δεδομένων που έχουν προκύψει τις τελευταίες ημέρες.

Όταν την Κυριακή ο Γ. Στουρνάρας έφευγε για το Eurogroup είχε στα χέρια του μια σημαντική συμφωνία με τους τροικανούς για τις τράπεζες, μια σπουδαία νίκη που επετεύχθη και χάρη στους τραπεζίτες που ανακοίνωσαν αυξήσεις κεφαλαίου και χάρη στην κυβέρνηση που επέμεινε στο αποτέλεσμα των stress tests της Blackrock.

Το δεύτερο δεδομένο ήταν ότι η κυβέρνηση ήλπιζε πως θα πάρει από το Eurogroup μια ανακοίνωση που θα αναφέρει ότι υπάρχει πρόοδος της ελληνικής οικονομίας. Αντί όλων αυτών των θετικών ειδήσεων που περίμενε η Αθήνα τα νέα δεδομένα τρομάζουν. Οι ομολόγοί του στρίμωξαν τον Στουρνάρα στις Βρυξέλλες . Μην αναγνωρίζοντας την τεράστια πρόοδο που έχει επιτευχθεί του έδωσαν τελεσίγραφο να κλείσει τη συμφωνία μέχρι την Κυριακή. Επικράτησε ασφαλώς η λογική του μαστιγίου παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα έχει κάνει θαύματα και περίμενε κάτι καλύτερο.

Σα να μην έφτανε το τελεσίγραφο οι δανειστές αντικατέστησαν τις απαιτήσεις τους για τις τράπεζες με νέες παράλογες απαιτήσεις. Δεν δέχονται να μοιραστεί το πλεόνασμα που μέχρι πρότινος αμφισβητούσαν, ανοίγουν ξανά θέμα μειώσεων μισθών, ζητούν εφαρμογή των συστάσεων του ΟΟΣΑ χωρίς να συζητάνε εναλλακτικές προτάσεις και γενικώς εμφανίζονται απίστευτα αδιάλλακτοι.

Το αποκορύφωμα ήταν η χθεσινή άκρως ειρωνική δήλωση του Β. Σόιμπλε ο οποίος απείλησε την Ελλάδα ότι δεν έχει δόση αν δεν κάνει τις μεταρρυθμίσεις που θέλουν και είπε ότι δεν δίνουν με το ζόρι λεφτά αν κάποιος δεν τα θέλει. Τόσο απλά αυτός ο άθλιος τεχνοκράτης πέρασε από «στεγνό σιδέρωμα» την Ελλάδα.

Υπό αυτά τα νέα δεδομένα ξεκινά λοιπόν ένα τριήμερο τρόμου μέχρι να κλείσει η συμφωνία που θα αποδεσμεύσει τα 10,1 δις ευρώ. Όμως, πολλοί αναρωτιούνται πλέον αν έχει νόημα να μιλάμε για μια συμφωνία όταν μπροστά μας βρίσκεται η Μεγάλη Σύγκρουση. Η μέχρι τώρα συμπεριφορά των ξένων δείχνει ότι δεν θέλουν να αφήσουν την Ελλάδα να ξεφύγει από τα νύχια τους. Θέλουν ένα ακόμη Μνημόνιο, έναν ακόμη σφιχτό εναγκαλισμό που όμως αποδεικνύεται θανατηφόρος.

Καλώς ή κακώς το ελληνικό πολιτικό σύστημα (κι εννοούμε όχι μόνο την κυβέρνηση) έχει επιλέξει έξοδο από τα Μνημόνια με μια έντιμη λύση για το χρέος. Όλοι αντιλαμβάνονται πως άλλα μέτρα δεν περνάνε ούτε από αυτήν ούτε από άλλη Βουλή. Πόσο μάλλον όταν αυτή η Βουλή είναι και… αριστερής πλειοψηφίας. Επομένως από τη μια έχουμε την εκπεφρασμένη στάση της απόκρουσης κάθε είδους νέου Μνημονίου. Από την άλλη, όμως έχουμε μια εμφανή προσπάθεια των δανειστών να συνεχίσουν να μας ελέγχουν με απόλυτο τρόπο. Δεν μας εμπιστεύονται; Θέλουν να διασφαλίσουν τα λεφτά τους; Η ουσία είναι ότι έχουμε δύο διαφορετικούς κόσμους που αναπόφευκτα θα οδηγηθούν σε σύγκρουση αργά ή γρήγορα.

Γι’ αυτό δεν έχει σημασία τι θα γίνει την Κυριακή και με τη δόση. Σημασία έχει το στρατηγικό αδιέξοδο που υπάρχει και που δείχνει το δρόμο της σύγκρουσης. Μην μας προκαλούν λοιπόν εντύπωση οι ανόητες δηλώσεις του Β. Σόιμπλε. «Λαγός» της επερχόμενης σύγκρουσης είναι κι αυτός. Εδώ ισχύει το «Ο Θεός βοηθός».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 13/03/2014 08:17:08

    Δεν βλέπω να ζητάνε δημοσιονομικά μέτρα.Έχουν δεχθεί το πρωτογενές πλεόνασμα και ζητούν διαρθρωτικά μέτρα,άνοιγμα επαγγελμάτων,ιδιωτικοποιήσεις κλπ. Και φυσικά δεν δίνουν λεφτά με το ζόρι.Όσο για την αριστερή πλειοψηφία αριστερή πολιτική και ευρωζώνη είναι ασυμβίβαστα πράγματα.Όποιος θέλει αριστερή πολιτική φεύγει από την ΕΖ,ίσως και από την ΕΕ.Τόσο απλά είναι τα πράγματα.Αλλά τι μας νοιάζει εμάς στη ΝΔ;Εμείς έτσι κι αλλιώς δεν είμαστε αριστεροί. Ή είμαστε και δεν το ξέρουμε; Εμείς λοιπόν κανονικά δεν θα έπρεπε να έχουμε πρόβλημα με όσα ζητεί ο ΟΟΣΑ. Εάν έχει ο Τσίπρας και αναλάβει αυτός δικό του πρόβλημα.

    • pythagorean avatar
      pythagorean @ ψυχραιμια 13/03/2014 08:34:25

      Η διανομή του 70% του πρωτογενούς πλεονάσματος στους πλέον αδικημένους δεν είναι "αριστερή" πολιτική. Επιτάσσεται από λόγους στοιχειώδους κοινωνικής ευαισθησίας και, στις παρούσες συνθήκες, πολιτικής επιβίωσης. Αν οι τροϊκανοί με τις απειλές τους μπλοφάρουν, έχει καλώς. Αν όχι, ξεκουμπίδια και αυτοί και το κ@@@μνημόνιό τους. Τα spreads έχουν πέσει αρκετά και μπορούμε να δανειστούμε από τις αγορές. Επιπλέον, ο Βλαδίμηρος δεν θα έχανε την ευκαιρία να μας δανείσει 10 δις με χαμηλό επιτόκιο, με αντάλλαγμα βέβαια ΟΣΕ, λιμάνι Θεσ/νίκης & ΔΕΠΑ σε καλές τιμές.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ψυχραιμια 13/03/2014 10:33:09

      Δεν ζητούν αύξηση των τιμολογίων της ΔΕΗ για να έχει μεγαλύτερη κατανάλωση το πετρέλαιο, του οποίου η κατανάλωση έχει πέσει λόγω αύξησης τιμής πετρελαίου θέρμανσης; Αυτό δεν είναι δημοσιονομικό μέτρο;
      Δεν ζήτσαν φόρο σε όσα σπίτια έχουν τζάκι, άσχετο με το αν το ανάβουν ή όχι; Εμείς έχουμε τζάκι στο διαμέρισμα, πέρυσι το είχα ανάψει 5-6 φορές, φέτος καμία, ούτε ξύλα δεν αγόρασα. Υπάρχουν πολυκατοικίες που δεν έχουν πετρέλαιο επειδή δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα. Με τι θα θερμανθούν, αν όχι είτε με ξύλα, είτε με ρεύμα; Αν αυτά δεν λέγονται δημοσιονομικά μέτρα, δεν ξέρω σε ποιο πλανήτη του σύμπαντος ζεις...

      • EVA avatar
        EVA @ ΒΙΣ 13/03/2014 17:00:22

        χαχαχαχα! Όποιος έχει τζάκι, ΝΑ ΤΟ ΚΤΙΣΕΙ! Η μόνη σωτηρία. Έχουμε χάσει το μέτρο λέμε.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ EVA 13/03/2014 20:33:59

          Η πλάκα είναι ότι όταν χτιζόταν η πολυκατοικία δεν το ήθελα το τζάκι, γιατί μας έπιανε χώρο, και επέμενε η γυναίκα μου. Αν φυσικά είναι να πληρώσω φόρο, θα το χτίσω, εννοείται.... Το ωραίο όμως είναι ότι η κυβέρνηση είπε, λένε, στην Τρόικα όχι ότι είναι παράλογη η φορολόγηση του τζακιού, αλλά ότι δεν υπάρχουν τα πολεοδομικά δεδομένα για να βρούμε ποιος έχει τζάκι και ποιος όχι!!!

    • Αντιγόνη avatar
      Αντιγόνη @ ψυχραιμια 13/03/2014 16:40:03

      Δηλαδή εσύ προσπαθείς να μας πείσεις οτι κοιτάζεις το δάχτυλο και χάνεις το ...φεγγάρι; Βλέπεις τα γάλατα και τα ψωμιά, τις ...τεχνητές τς κρίσεις και τα ψεύτικα διλήμματα, μα ....χάνεις τα μνημόνια, την προώθηση των ξένων οικονομικών συμφερόντων και την εκβιαστική επιβολή της μόνιμης υποταγής; Μπααααα. Μας παριστάνεις τον αφελή. Καθόλου δεν ...μπερδεύτηκες.

    • βαγγέλας avatar
      βαγγέλας @ ψυχραιμια 13/03/2014 21:32:34

      Μεταρρυθμίσεις;....... Σιγά μη κάνουμε μεταρρυθμίσεις!...

  2. npcomplete avatar
    npcomplete 13/03/2014 08:22:37

    προφανώς ήρθε η ώρα, που πολλοί από μας, δεν μπορούσαμε να φανταστούμε (ή να δεχθούμε) πριν 1 ή 2 χρόνια. Ανεξάρτητα αν τα "βρούμε" την τελευταία στιγμή, με κάποιες εκατέρωθεν υποχωρήσεις, η κατάσταση έχει φτάσει σε αδιέξοδο. Αμεσα, να απαιτήσουμε από το πολιτικό σύστημα (ή ότι έχει απομείνει απ'αυτό), ΕΘΝΙΚΗ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ και ΣΚΛΗΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ διαπραγμάτευση με τους "δανειστές". Χωρίς "φοβίες" και χωρίς να αποκλείσουμε εκ των προτέρων καμμία επιλογή μας ... Και από τις επιλογές μας - και συγγνώμη για την έκφραση - ΔΕΝ θα πρέπει να λείπει και το "πάρτε τα τρία μας ..."

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ npcomplete 13/03/2014 09:07:27

      ΕΑΝ.......ΥΠΑΡΧΟΥΝ

  3. Wolf avatar
    Wolf 13/03/2014 12:31:02

    Το πλεόνασμα θα πάει εκεί που πρέπει. Δηλαδή, εκεί που ο Πρωθυπουργός έχει εξαγγείλει, στους ένστολους και τους μικροσυνταξιούχους. Τελεία και παύλα.- Όσο για τον Σοϊμπλε : ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα!!!

    • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
      ΗΛΕΚΤΡΑ @ Wolf 13/03/2014 12:44:22

      WOLF;;;;; Ο ΙΔΙΟΣ;;;;;;

    • riot avatar
      riot @ Wolf 13/03/2014 13:48:47

      Που πάτε ξεβράκωτοι στο Σόιμπλε; Έχετε τα κότσια στην κυβέρνηση να κηρύξετε στάση πληρωμών στους δανειστές και να πάρετε την απόφαση της χρεοκοπίας πάνω σας; Μπορεί να έχει η ΝΔ την τάση αυτοθυσίας για να στρώσει το δρόμο στον Τσίπρα, ποιός ξέρει.

      • pythagorean avatar
        pythagorean @ riot 13/03/2014 16:13:50

        Ποια χρεωκοπία? Το χαμηλό spread επιτρέπει το δανεισμό από τις αγορές, ενώ και ο Βλαδίμηρος σίγουρα θα προσφερόταν μας δανείσει 10δις με χαμηλό επιτόκιο και αντάλλαγμα ΟΣΕ, λιμάνι Θεσ/νίκης & ΔΕΠΑ σε καλή τιμή.

        • riot avatar
          riot @ pythagorean 13/03/2014 17:55:19

          Τα παρόντα spread είναι 'μαγική εικόνα'. Αν οι επενδυτές αρχίσουν να υποπτεύονται ότι η Ελλάδα έχει χάσει την προστασία της ΕΚΤ θα φτάσουν και πάλι στο Θεό. Τα spread είναι χαμηλά γιατί οι επενδυτές περιμένουν ένα OSI, όχι ένα ακόμα PSI.

          • Soible avatar
            Soible @ riot 13/03/2014 19:18:59

            ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ!!!

          • pythagorean avatar
            pythagorean @ riot 13/03/2014 21:27:09

            Ούτε ο Σαμαράς ούτε άλλοι ρεαλιστές περιμένουν OSI ή προστασία από την ΕΚΤ. Τα spread χαμηλώνουν όταν οι μακροοικονομικές προοπτικές είναι καλές. Σίγουρα βοηθάει και η εκτίμηση είσπραξης 150δις από υδρογονάνθρακες.

        • Κωνσταντίνος avatar
          Κωνσταντίνος @ pythagorean 13/03/2014 19:41:27

          Αυτο με τους Ρώσους ειναι ανέκδοτο που το αναφέρεις. Οχι οτι ο Σαμαρας θα το τολμούσε να το κάνει -δεν μας εχει δώσει τέτοια δείγματα- αλλα ακομη και αν έπαιρνε δάνειο. Την επομενη ημερα θα ειχαν εισβάλει οι Τούρκοι στην Θράκη ή σε κάποιο νησι ή θα ειχε καεί η Αθηνα.

          • pythagorean avatar
            pythagorean @ Κωνσταντίνος 13/03/2014 21:52:20

            Αν οι τροϊκανοί είναι τόσο κρετίνοι και τα τινάξουν όλα στον αέρα για τα ΜΗΣΥΦΑ, το γάλα και μερικές χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους, να είσαι σίγουρος ότι ο Σαμαράς θα πάρει ευχαρίστως τα ρωσικά δισ.. Το ανέκδοτο εδώ είναι η τουρκική εισβολή στη Θράκη.

      • Soible avatar
        Soible @ riot 13/03/2014 19:20:14

        Δηλαδή αν δεν είχε τάση αυτοθυσίας δεν θα τον έστρωνε?

  4. EVA avatar
    EVA 13/03/2014 13:48:00

    Ο Σόιμπλε το κοστουμάκι του τρίτου μνημονίου, μας το έχει ήδη ράψει. Οι υπάλληλοι των συμφερόντων εκβιάζουν ώστε να υλοποιήσουν τα αιτήματα των αφεντικών τους. Το πρωτογενές μας πλεόνασμα πρέπει να αποτελέσει την πολύτιμη ασπίδα στις πιέσεις τους και όχι την Αχίλλειο πτέρνα μας.... Φυσικά και δε θέλουν να ξεφύγουνε απ΄τα νύχια τους με τίποτε. Ας μην αναρωτιόμαστε το γιατί.... Ας απαντήσουμε μονάχα αν ήρθε η ώρα της αμετακίνητης άρνησης. Υπάρχει κάποιος που να εκτιμά οτι τα περιθώρια σηκώνουν κι άλλους ''συμβιβασμούς''; Τη ''σύγκρουση'' δεν την πιστεύω πια, παρά μονάχα ΕΑΝ τη δώ.

    • ΚΩΣΤΑΣ Μ. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Μ. @ EVA 13/03/2014 14:20:43

      Mην περιμένεις σύγκρουση προεκλογικά. Ολα στημένα είναι. Αν υπήρχε πρόθεση σύγκρουσης δεν θα φτάνανε τους ανέργους στο 1.500.000 ωστε να μην μπορουν πια να ξανακυβερνήσουν και να φτιάχνουν ποτάμια μπας και πέσουν τα πρόβατα μέσα...Αλλωστε την Κυριακή ο Σαμαράς αφού κατήργησε τα μνημόνια, θα "κατατροπώσει" και θα καταργήσει και την τρόικα ώστε να πέσουν τα ποσοστά του Σύριζα, αφου τάχα θα βρεθεί άνευ αντικειμένου...

      • EVA avatar
        EVA @ ΚΩΣΤΑΣ Μ. 13/03/2014 16:16:43

        Η αλήθεια είναι οτι προσωπικά, δεν με ενδιαφέρουνε καθόλου τα ...ταχυδακτυλουργικά. Ούτε τα πρόβατα, ούτε τα ποτάμια, αλλά ούτε και τα ...ποσοστά του Σύριζα. Ό,τι και να παίξει, οι άνεργοι και τη Δευτέρα θα είναι 2.000.000, οι επιπτώσεις των μνημονίων που ισοπέδωσαν τη ζωή μας θα ισχύουν για πολλά πολλά χρόνια, η τρόικα είτε είναι εδώ είτε όχι αφού δεν διώχτηκε πριν βομβαρδίσει έκανε ήδη τη δουλειά της κι αυτό που μένει, είναι να μην υπογραφεί τρίτο μνημόνιο με κάθε θυσία, να βγούμε στις αγορές και να ξεφύγουμε από τα νύχια των τοκογλύφων, να υπάρξει το συντομότερο δυνατό αξιόπιστο σχέδιο ανασυγκρότησης της χώρας και να πάψουν ΟΡΙΣΤΙΚΑ οι υποχωρήσεις σε κάθε είδους εκβιασμούς, που εξυπηρετούν αλλοδαπά συμφέροντα, καταστρέφοντας ό,τι απέμεινε ακόμη όρθιο στη χώρα. Αν το ...αντικείμενο τώρα του κάθε Σύριζα ήταν η ανέξοδη μνημονιολογία και προτάσεισ δεν διαθέτει για τα σοβαρά προβλήματα, ας μη μας τρώει άδικα το χρόνο μας. Είμαστε ήδη σε πολύ απελπιστική κατάσταση, για να παίζουμε τις ...κουμπάρες, με τον οποιονδήποτε επίιδοξο ...σωτήρα..

        • George N avatar
          George N @ EVA 13/03/2014 22:51:04

          Τα μνημόνια έφεραν την κρίση ή η χρεοκοπία του Ελληνικού κράτους τα μνημόνια? Είναι σίγουρο ότι οι αγορές θα μας δανείσουν με χρέος στο 176% του ΑΕΠ όταν μας πετάξανε στο 126% και μάλιστα μετά από 2 defaults στο ενδιάμεσο? Και αν το κάνουν θα είναι με επιτόκιο κάτω από το 2% των τοκογλύφων Ευρωπαίων? Αν ναι σε όλα γιατί στο καλό δεν βάζουμε την τρόικα σε one way πτήση για το Κατμαντού? Αν όχι τι νόημα έχει να κάνουμε τα 2 εκ ανέργους 4?

  5. blue nile avatar
    blue nile 13/03/2014 15:53:50

    Δεν έχουμε να φοβηθούμε και πολλά. Ας κρατήσει ο Σαμαράς άκαμπτη στάση και θα δείτε το ότι οι ευρωκράτες θα υποχωρήσουν. Στο κάτω κάτω της γραφής δεν ζητάμε και τίποτα παράλογα πράγματα. Ζητάμε από τους Ευρωπαίους να τηρήσουν τις υποσχέσεις τους και να φέρουν μια βιώσιμη λύση στο πρόβλημα μας. Έτσι κι αλλιώς δεν τους παίρνει μια κόντρα μαζί μας από τη στιγμή που έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα και δεν μπορούν να μας απειλήσουν ότι η διακοπή της χρηματοδότησης θα επιφέρει διακοπή καταβολής μισθών και συντάξεων. Οποιοδήποτε σκηνικό ρήξης με την ελληνική πλευρά θα κλυδωνίσει επικίνδυνα την ευρωζώνη που με ποολύ κόπο κρατιέται όρθια. Θα το σκεφτούν δύο φορές να κάνουν οτιδήποτε τελεσίδικο...

  6. ΘΟΔΩΡΟΣ Κ. avatar
    ΘΟΔΩΡΟΣ Κ. 13/03/2014 17:05:34

    Πολύ ΄΄ Βαρβατίλα ΄΄ διακρίνω από τους φίλους συνσχολιαστές και είμαστε ακόμη 2,5 μήνες πριν τις εκλογές. Πιθανολογώ ότι 1-2 βδομάδες πριν απ΄αυτές θα ζητάμε το κεφάλι της Μέρκελ στο πιάτο. Το πουλάκι φίλοι πέταξε 2 χρόνια πριν, όταν με το που έγινε Πρωθυπουργός ο κ. Σαμαράς δεν εφάρμοσε τα λεγόμενά του. Και μη μου πείτε ότι έφταιγε που δεν είχε αυτοδυναμία. Ίσα -ίσα αυτό είναι που τον βοήθησε να μην τον ΄΄ φύγουν ΄΄ από τη Ν.Δ . Τώρα γεια σας με ηρωική έξοδο του Μεσολογγίου και τεχνητές κρίσεις με την Τρόϊκα.

  7. victoria (true) avatar
    victoria (true) 13/03/2014 17:58:36

    Αν συγκρουστούμε στο finish line με την τρόικα, παρακαλείται κάποιος να έχει πολύυυυ καλά επιχειρήματα γιατί δεν το κάναμε ως τώρα. Μάλλον άκυρο, δεν πρόκειται να πείσει κανένα επιχείρημα. Όλοι θα λένε ότι είναι τακτικισμός. Και να μην είναι.

    • riot avatar
      riot @ victoria (true) 13/03/2014 18:04:43

      Αν είναι να τα τσουγκρίσουμε με την Τρόικα και να πάμε σε χρεοκοπία πρέπει να το κάνει η παρούσα κυβέρνηση και να πάρει πάνω της όλη την ευθύνη. Διαφορετικά, αν καεί και το χαρτί του ΣΥΡΙΖΑ, η χώρα θα μείνει ακυβέρνητη. Κάτι ανάλογο έγινε και στην Αργεντινή.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ riot 13/03/2014 19:08:04

        Μπορεί ποτέ να μην είναι αργά ...ουσιαστικά, δεν έχω αντίρρηση στην ουσία του να συγκρουστούμε, πολιτικά, όμως, δεν είναι αργά; Για τον περισσότερο κόσμο. Αυτό φοβάμαι. Πώς πέρασαν όλα τα άλλα και τώρα λέμε ως εδώ και μη παρέκει; Δηλαδή; Ξαφνική έμπνευση; Οι δανειστές έγιναν ανάλγητοι; Και τελικά τι θα μας ξεχωρίζει από τη ρητορική του λαϊκισμού; Δεν ξέρω, ο Θεός να φωτίζει, ειλικρινά.

      • Soible avatar
        Soible @ riot 13/03/2014 19:12:33

        Mάλλον αυτό επιδιώκει ο Σόιμπλε φίλε riot...Πιστεύει οτι έτσι θα "καθαρίσει" μια για πάντα μαζί μας χωρίς να πάρει αυτός την ευθύνη. Ετσι ήταν ανέκαθεν οι θρασύδειλοι κρυπτοφασίστες.

      • victoria (true) avatar
        victoria (true) @ riot 13/03/2014 19:14:18

        To χαρτί του ΣΥΡΙΖΑ το παίρνω ότι αν κυβερνήσει ο ΣΥΡΙΖΑ είναι που θα μείνει η χώρα ακυβέρνητη, έτσι;;

        • riot avatar
          riot @ victoria (true) 13/03/2014 20:53:07

          Όσο και κακός να είναι ο ΣΥΡΙΖΑ θα υπάρχει μια 'κυβέρνηση' με στοιχειώδεις δομές. Αν δεν υπάρχει ούτε και ο ΣΥΡΙΖΑ, ποιος θα κυβερνήσει; Η ΧΑ; Το Ποτάμι; Θα επιβληθεί δικτατορία;

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ riot 13/03/2014 22:28:28

            Μπρος γκρεμός και πίσω ...ρέμα!

  8. ACP avatar
    ACP 13/03/2014 22:14:50

    Μια απορία έχω, αφού η κυβέρνηση ζήτησε την έκθεση του ΟΟΣΑ, γιατί δεν κρατάγανε πιο χαμηλούς τόνους όταν επιχειρηματολογούσαν περί αυτής, και τώρα που την επικαλείται η τρόικα μας χαλάει? Αν φοβόταν η κυβέρνηση την απαίτηση εφαρμογής των περιεχομένων της έκθεσης, θα έπρεπε να μην θέσει καν θέμα εξ' αρχής. Μόνοι μας πέσαμε στη φάκα.