09/05/2009 23:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναξιόπιστες οι δημοσκοπήσεις

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/05/2009 23:38:27

    Όπως ακριβώς συνέβη κάποτε και με τα ευαγγέλια. Για το καλό μας. Κάποιο κονκλάβιο αποφάσισε ποιά είναι χρήσιμα και απέκρυψε τα υπόλοιπα μη τυχόν και διαφωτιστεί η πλέμπα.
    Οι δημοσκοπήσεις που βγαίνουν δημοσίως απλά παίζουν κάποιο συγκυριακό επικοινωνιακό ρόλο. Οι άλλες που μένουν εντός κομματικών γραφείων είναι και οι πραγματικά χρήσιμες.

  2. Orestios avatar
    Orestios 09/05/2009 23:40:32

    1η απορία: Πως γίνεται και όταν πέφτει το ΠΑΣΟΚ να γίνονται αναξιόπιστες οι δημοσκοπήσεις, ενώ όταν ανεβαίνει να γίνονται αξιόπιστες? Μπορεί να δώσει κανείς μία απάντηση?
    2η απορία: Με τη Βίκυ τι σχέση έχει ο τύπος?

  3. osaperas avatar
    osaperas 09/05/2009 23:43:17

    Συμφωνώ. Άλλωστε ειαι γνωστό ότι οι περισσότερες ερωτησεις "ετοιμαζονται" από τις ίδιες της εφημεριδες, ωστε να εχουν την πλήρη έλεγχο της δημοσκόπησης .

    Άρα η σωστή παρατηρηση της ανάρτησης "Με άλλα λόγια οι δημοσκοπήσεις που βλέπουν το φως της δημοσιότητας αποτελούν εργαλείο επηρεασμού της κοινής γνώμης." πως "μεταφράζεται" στη δημοσκόπηση της Καθημερινής η οποία δίνει και τη μεγαλύτερη διαφορά από όλους (4,8%);

    Τι είδους επηρεασμό της κοινής γνώμης θέλει να κάνει η Καθημερινή υπέρ του ΠΑΣΟΚ;

  4. kanis avatar
    kanis 09/05/2009 23:43:49

    Με την ΚΕΔ, πως σχετίζεται;

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 09/05/2009 23:47:28

    Καλή γκόμενα η Βίκυ, δεν ξέρω τι να πω βίτσια είναι αυτά!

    Οι δημοσκοπήσεις ασφαλώς και ειναι ντεμί, τώρα το καταλάβατε? Μα τι λέω εδώ και δύο μήνες??!

    Με αυτές τις δημοσκοπήσεις έτσι όπως γίνονται από τα Ελληνικά ΜΜΕ, θα ξεχάσουμε αυτά που μάθαμε στο πανεπιστήμιο...τηλεφωνικές έρευνες??? με διαφορετικό δείγμα κάθε φορά από την ίδια εταιρεία???!! και επεξεργασία αποτελεσμάτων σε ορισμένες περιπτώσεις εντός 24ώρου για πανελλαδική κάλυψη?? και πολλά άλλα.

    Και δεν έχει βγεί ακόμα κανένας αλήτης που παριστάνει τον καθηγητή στατιστικής σε Ελληνικό πανεπιστήμιο να πεί "Τι λέτε ρε παιδιά, μας τα έχετε ζαλίσει με δημοσκοπήσεις οι οποίες έχουν απόκλιση περί το 10% και περιμένετε να σας πάρουμε στα σοβαρά". Αλλά δυστυχώς η Ελληνική ακαδημαική κοινότητα είναι σχεδόν στο συνολό της ένα τεράστιο σύστημα-υποσυστημάτων σκανδάλων Μίζενς-ΑΜΑΝ.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/05/2009 23:49:34

    Ελληνική ακαδημαική κοινότητα.... το άλλο με τον Πόντιο το ξέρεις;

  7. Βασίλης avatar
    Βασίλης 09/05/2009 23:51:39

    ειναι οι ιδιες δημοσκοπήσεις που επι 5 χρόνια δίναν μπροστά τη ΝΔ. με αυτές πήρε τις εκλογές του 2007. παρά τους 65 νεκρούς συμπολίτες μας στις φωτιές.

    περαστικά σας τώρα δεξιούληδες !

  8. Γραφίδης avatar
    Γραφίδης 09/05/2009 23:55:55

    @5 Dubai Expatriate
    Έχετε απόλυτο δίκιο. Αλλά επειδή η φύση περιγάφεται από ρυθμούς μεταβολής (διαφορικές εξισώσεις), προσέξτε τις μεταβολές σε όλες τις παραπάνω δημοσκοπήσεις και θα βγάλετε σημαντικά συμπεράσματα!

  9. kanis avatar
    kanis 10/05/2009 00:07:28

    ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΕΣ...

    Από το ΠΑΣΟΚ έχει αποχωρήσει πλέον, ο σκληρός Σημιτικός πυρήνας.

    Από τη ΝΔ , με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, απομονώνεται ο σκληρός Καραμανλικός πυρήνας.

    Δεδομένης, ιστορικά, της εξήληξης Μητσοτακικών και Σημιτικών, ...

    ...ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ;

  10. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 10/05/2009 00:07:46

    Θα σας βγάλω μια δημοσκόπηση μούρλια


    Καταλληλότερος για πρωθυπ.

    Παπαρήγα 99% (Σταλινικά ποσοστά)

    Αλαβάνος (101%) Μαοικά ποσοστά

    Καραμανλής (36%) (Είναι το παγίο λόγω κυβέρνησης)

    Παπανδρέου (33%) Για να νομίζει ότι έχει ελπίδες


    Ντουμπάι Εκπατρισμένος (50%) Αφού πάνω κάτω οι μισοί στο φόρουμ συμφωνούν με τα λεγομενά του...άρα...τον θεωρούν και κατάλληλο για πρωθυπουργό.

    Η δημοσκόπηση έλαβε χώρα μεταξύ 12 01 και 12 02, μεσάνυχτα Σαβάτου προς Κυριακή σε δειγμα 1065 νοικοκυριών ταβλαδόρων καρεκλοκένταυρων των ΔΕΚΟ, τα στοιχεία των οποίων τα έχουμε συνεχώς από το 1993 και τους παιρνουμε τηλέφωνο ανά δύο ώρες για να μας πουν τη γνώμη τους η οποία εξαρτάται από τις εξείς παράμετρους


    1) Είχαν ή δεν είχαν δει Λαζόπουλο πιο πριν?


    2) Είχαν ή δεν είχαν καλή ζαρία στο τάβλι και συνεπώς είναι ή όχι ευχαριστημένοι από την κυβερνητική πολιτική?


    3) Το παστίτσιο της γυναίκας τους τους έκατσε στο στομάχι? Εάν ναί φταίει η κυβέρνηση (Σαφώς-σαφέστατα)


    4) Προτού απαντήσουν τηλεφωνικώς στη δημοσκόπηση 9Όπου σαφέστατα και έχουμε voice recognition), ώστε να ξέρουμε ποιος επακριβώς απαντά), τους λέμε ότι εάν εκλεγεί ξανά ο Κ.Κ θα τους κόψει τις "σικέ υπερωρείες" στον ΟΣΕ. Μετά τους ρωτάμε τι κόμμα θα ψηφίσουν.


    5) Όταν θέλουμε να χτυπήσουμε Παπανδρέου, τους ρωτάμε εάν θα ήθελαν να τους διδάξει στα παιδιά τους την Ελληνική γλώσσα και εάν πιστέυουν ότι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να υπηρετούν ως τρανσέξουαλ σε δημόσια σχολεία σύμφωνα με τον Βαλλιανάτο. Μετά τους ρωτάμε εάν θερούν το ΓΚΑΠ κατάλληλο ως Πρωθυπουργό.


    Αλλά όλοι ξέρουμε ότι Ο Ντουμπάι θα κερδίσει...Ακόμα δεν καταλάβατε ποιός είμαι?

  11. Decay avatar
    Decay 10/05/2009 00:22:13

    @ 11,

    Ο Βενιζέλος!

  12. kanis avatar
    kanis 10/05/2009 00:38:19

    (διορθωμένο)

    ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΕΣ…

    Από το ΠΑΣΟΚ έχει αποχωρήσει πλέον, ο σκληρός Σημιτικός πυρήνας.

    Από τη ΝΔ , με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, απομονώνεται ο σκληρός Καραμανλικός πυρήνας.

    Δεδομένης, ιστορικά, της παράλληλης πορείας κι εξήληξης, Μητσοτακικών και Σημιτικών, …

    …ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ;

  13. ΑΛΕΞΗΣ avatar
    ΑΛΕΞΗΣ 10/05/2009 00:41:55

    ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΣΑΣ ΑΡΑΣΕΙ ΔΕ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ

  14. Orestios avatar
    Orestios 10/05/2009 00:42:05

    @11
    Ο Βγενό?

  15. 321 avatar
    321 10/05/2009 00:45:43

    Τον κ. Φλέσσα, που πατρονάρει την Ντόρα, θεωρείται ως πηγή αξιοπιστίας και βάση αναφοράς;

  16. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 10/05/2009 00:49:15

    @kanis και λοιπούς

    Επιτρέψτε μου να συστηθώ. Ονομάζομαι "Μπενί Σαούλ", Θεσαλονικιός ασφαλώς.

    Έχω ζήσει μια καλή ζωή μέχρι στιγμής. Ως μαθητής είμαουν πάντοτε το φυτό της τάξης και έγλειφα πάντοτε τους καθηγητές μου. Ένας εξ'αυτών έχοντας διακρίνει τις φυσικές τάσεις μου, μου πρότεινε να σποιυδάσω κάτι το οποίο δεν θα έχει καμία σημασία πέρα από το να τα πρήζεις στους συναδέλφους σου και ο απλός κόσμος να μην καταλαβείνει γρι.

    Συνταγματολόγος δηλαδή. Τα χρόνια πέρασαν, εγω χώθηκα σε μια πολυεθνική με έδρα το Μπέρκλευ και με τοπικά υποκαταστήματα μεταξύ των οποίων και των Αθηνών όπου και βρίσκομαι μέχρι και σήμερα.


    Έχω τρείς καλούς φίλους. Τον αρχιερέα της διαφάνειας, λαμπρό τέκνο της πλέον προοδευτικής Ελληνικής οικογένειας που σε μόλις τρία χρόνια κατάφερε να συνεργαστει΄τόσο με τους ΄΄Αγγλους όσο και με τους ΝΑζι όσο και με τους Κομμουνιστές. όλοι συνεργάζονταν με αυτή την οικογένεια αναγνωρίζοντας τα πραγματικά και αστείρευτα προσόντα της φυλής μας...

    Ο δεύτερος φίλος μου, έκανε οικογενειακά την ίδια δουλειά με τον πρώτο. Η μόνη διαφορά είναι το ύψος, του ρίχνει μερικά κεφάλια, αλλά τα βρίσκουν μαζί γιατί και οι δύο είναι απίστευτι φραγκοφονιάδες.


    Ο τρίτος φίλος είναι "Κουλτουρέ". Γνωστός για το πάθος του για τη "΄τεχνη" που τον στέλνει κάθε λίγο και λιγάκι στο νοσοκομείο απο το οποίο εξέρχεται όταν μια καινούργια συνομωσία έρχεται ως έκλαμψη στο μυαλό του. Παρομοίως οικογενειακά συνδέεται με τους παραπάνω. Η δράση και των τριών οικογενειών στη Κατοχή προοιωνίζει και το τι θα επακολουθήσει στο αμέσως επόμενο μέλλον....

    Ερχόμαστε....

    Και...

    Έχουμε όρεξη...

  17. Δήμος avatar
    Δήμος 10/05/2009 00:55:26

    Ο κ. Φέσσας. Της Focus. Ο υπάλληλος και η εταιρία της Ρηγίλλης.
    Μάλιστα...

  18. thanos avatar
    thanos 10/05/2009 03:39:22

    .. και ελεγα σε καποιο φιλο ...Κοιτα να δεις, αυτοι που ερχονται με τετοια φορα,ερχονται να μας τα ξυσουν.

  19. Θύμα avatar
    Θύμα 10/05/2009 07:02:39

    Εντάξει ας δεχτούμε σωστά τα ποσοστά όσον αφορά την πρόθεση ψήφου.
    Αυτό το καταλληλότερος ο Καραμανλής με ποσοστό 15 μονάδες μπροστά απο τον Παπανδρέου πώς διάλο το βγάζουν, άν μπορούν ας μας το αναλύσουν λίγο περισσότερο για να δούμε άν έχει κάποια απειροελάχιστη σχέση με την πραγματικότητα.
    Τί πίνουν και δέν μας δίνουν?

  20. yupi avatar
    yupi 10/05/2009 09:24:15

    Λίγα στοιχεία (ΣΤΟΙΧΕΙΑ...) για τις εταιρειες δημοσκοπήσεων:
    1)μια απο αυτές που έχει μεγάλο ρόλο σε κανάλι, έχει ιδιοκτήτη εργολάβο, πρώην εκδότης, έχοντας από πίσω του μεγάλο εργολάβο (που τους δίνει απευθείας αναθέσεις η κυβέρνηση).
    2)μια άλλη εταιρεία που διενήργησε ... δημοσκόπηση τη Μεγάλη Πέμπτη, έχει πάρει ένα πανάκριβο ακίνητο από άλλο μεγάλο εργολάβο, που έχει (ο εργολάβος) στενές σχέση με εκδότη.
    3)Ο Φλέσσας; Κατ' αρχήν είναι σημαντικός μετοχος της εταιρείας δημοσκοπήσεων Focus δείτε από περιέργεια τι νούμερα δίνει στη σημερινή Real. Οσο για το ρόλο του Φλέσσα στην ΚΕΔ, τη ΜΕβγαλ, το Βατοπέδιο, Ζημενς, τα ομόλογα και το ιματζ μεικινγκ του Γ.Παπαθανασίου, καποια απο αυτά τα έχει γράψει το antinews... ειδικά το πολύ ωραίο κόλπο να διορίσει ο Φλέσσας/Παπαθανασίου το νο 2 της Civitas στη ΚΕΔ.
    Ο Ρουσοπουλος οργάνωνε ο Φλέσσας καθαριζε τα πρακτικα θέματα με τα media.

  21. Απορων avatar
    Απορων 10/05/2009 11:05:21

    Τώρα μάλιστα,αφού το είπε ο κ.Φέσσας έτσι είναι σίγουρα.... καλά κρασιά!!!!!!!

  22. Θύμα avatar
    Θύμα 10/05/2009 11:13:13

    Νομίζουν τάχα οτι ο τυχαίος ψηφοφόρος στραπατσαρισμένος απο την ΝΔ του Καραμανλή όταν δεί στις δημοσκοπήσεις την ΝΔ να προηγείται ή να βρίσκεται πίσω ελάχιστα 2 μονάδες ας πούμε αντί για 7 και τον πανμέγιστο με εντυπωσιακά ψηλά ποσοστά καταλληλότητας θα τα ξεχάσει όλα και θα τρέξει αμέσως να τον ψηφίσει.
    Εδώ δέν είναι Τανζανία, εντάξει είναι λίγο ζώα οι Έλληνες αλλά μέχρι ενός ορίου.

  23. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/05/2009 11:27:42

    @Θύμα: τα ζώα αντίθετα αντιδρούν και δαγκώνουν, μη τα συγκρίνεις με τους ανθρώπους, έχουν πολύ πιο υγιεις αντιδράσεις σε όλα. Ανταποδίδουν άδολα την αγάπη σε όποιον καταλαβαίνουν ότι τους φέρεται καλά και γρυλίζουν στους κίβδηλους.

    Οι άνθρωποι κάνουν ακριβώς το αντίθετο, δαγκώνουν το χέρι που τους προσφέρθηκε και σκύβουν το κεφάλι στους κίβδηλους.

  24. Τηλέμαχος avatar
    Τηλέμαχος 10/05/2009 15:42:49

    Δύο παρατηρήσεις

    1. Εάν ζούσαμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο, τότε τέσσερις δημοσκοπήσεις την ίδια περίοδο που έδιναν διαφορές στα δύο πρώτα κόμματα από 2.1% έως 4.8% θα ήταν θεωρητικά πλήρως αναμενόμενες. Θυμίζω ότι το σφάλμα κάθε δημοσκόπησης με δείγμα 1500-2000 ατόμων είναι περίπου 2.5% για ένα ποσοστό 30-35%. Άρα αν λέει ο ένας 30-32.1% (διαφορά 2.1%) και λέει ο άλλος 29-33.8% (διαφορά 4.8%), τότε αν λάβει κανείς το σφάλμα +-2-2.5% για κάθε μέτρηση τότε βλέπει ότι το μέσο ποσοστό του κάθε κόμματος είναι περίπου το ίδιο. Η πιο αξιόπιστη μέτρηση θα ήταν ο μέσος όρος και των τεσσάρων ποσοστών, δηλαδή και των τεσσάρων διαφορών.

    Αυτά στη θεωρία.

    2. Επειδή όμως δεν ζούμε σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο, επειδή τα παραπάνω είναι γνωστά και αποδεκτά στους δημοσκόπους, και επειδή στη διενέργεια δημοσκοπήσεων συμμετέχουν συχνά και τα ίδια τα κόμματα (είτε ως πελάτες οι ίδιοι, είτε μέσω τρίτων) είναι παγκοίνως γνωστό ότι δεν υπάρχει σχεδόν καμία δημοσκόπηση που να δημοσιεύει ΑΚΡΙΒΩΣ τα αποτελέσματα που βρίσκει από το δείγμα της. Είναι ΟΛΕΣ τραβηγμένες ΛΙΓΑΚΙ προς την κατεύθυνση που επιθυμεί είτε η εταιρεία που τις διενεργεί, είτε ο πελάτης (κόμμα, ίδρυμα κλπ). Το πόσο "λιγάκι" είναι τραβηγμένες έχει κάποια όρια. Δεν μπορεί να είναι παραπάνω από 1-1.5% για ΚΑΘΕ ΚΟΜΜΑ, άρα δεν μπορεί να είναι 2-2.5% για τη ΔΙΑΦΟΡΑ των δύο κομμάτων (+1% στον έναν, -1% στον άλλον).

    3. Η συνταγή λοιπόν είναι να παρακολουθούμε τη διαφορά των ποσοστών της κάθε εταιρείας από τον μέσο όρο όλων των δημοσκοπήσεων και να βρίσκουμε το λεγόμενο "συστηματικό σφάλμα" της κάθε εταιρείας (κοινώς: την αβάντα και σε ποιο κόμμα την κάνει). Έτσι, αφαιρούμε την αβάντα και βρίσκουμε ένα νούμερο που είναι κοντύτερα στο εύρημα της συγκεκριμένης δημοσκόπησης. Και πάλι όμως θα πρέπει να έχουμε το νου μας στο αντικειμενικό σφάλμα 2-2.5% για τα ποσοστά των μεγάλων κομμάτων μας.

    4. Συμπέρασμα. Από τις δημοσκοπήσεις αυτές, και δεδομένου ότι κάποιες συγκεκριμένες έχουν μία τάση να αβαντάρουν το ΠΑΣΟΚ (κατά τι περισσότερο από όσο τη Νέα Δημοκρατία), άρα συμπαιρένω τα εξής

    α. το ΠΑΣΟΚ φαίνεται πράγματι πως προηγείται σήμερα και συνεπώς θα προηγείται και τον Ιούνιο (εάν όλα συνεχίσουν αναμενόμενα)

    β. η πραγματική διαφορά δεν είναι εύκολο να προσδιοριστεί, αλλά μπορεί να είναι από 0.5% έως 3.5%. Όχι παραπάνω, ούτε λιγότερο. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Μέσος όρος 2%. Εκεί γύρω θα "παίξει" το αποτέλεσμα του Ιουνίου κατά τη δική μου εκτίμηση, όχι μόνο από τις 4 αυτές δημοσκοπήσεις, αλλά από όλες που έχουν βγει το τελευταίο διάστημα.

  25. giorgos avatar
    giorgos 11/05/2009 15:10:32

    ΠΡΩΤΟΝ, ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΟΥΜΕ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ,ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΚΑΘΕ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΙΤΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ .ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΗΜΟΣΚΟΠΙΚΕΣ ΕΤΑΙΠΕΙΕΣ.