#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/06/2013 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανανέωση δομών και προσώπων στο Συνέδριο της ΝΔ

Άνοιγμα στις τοπικές κοινωνίες ενόψει συνεδρίου



Σαρωτικές αλλαγές αναμένεται να προκύψουν από το συνέδριο της ΝΔ το επόμενο διάστημα, καθώς ο Πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς επιθυμεί να κάνει ριζικό «λίφτινγκ» στη Νέα Δημοκρατία, θέλοντας να προσαρμόσει τον κομματικό μηχανισμό στα πρότυπα των δυτικοευρωπαϊκών κεντροδεξιών κομμάτων.

Οι αλλαγές που προετοιμάζονται σταδιακά συμπίπτουν με τη συμπλήρωση ενός έτους από την ημέρα που ο Αντ. Σαμαράς πήρε τα ηνία της διακυβέρνησης της χώρας και ο ίδιος επιθυμεί να σταλεί ένα μήνυμα στην κοινωνία, ότι η ΝΔ αλλάζει.

Εάν δεν αλλάξει, θα βουλιάξει, όπως έλεγε και ο Παπανδρέου για το ΠΑΣΟΚ, αλλά αυτή η φράση δυστυχώς ισχύει και για τη ΝΔ που παραμένει ένα κόμμα με απαρχαιωμένες δομές, ενώ είναι ανησυχητικό ότι στις δημοσκοπήσεις δεν έχει «πέραση» στις ηλικίες κάτω από 45 ετών, όπου «σαρώνει» η Χρυσή Αυγή.

Άρα, υπό τις παρούσες συνθήκες, η ΝΔ θέλει μια ισχυρή ανανέωση. Η ΝΔ πέρασε από πολλά στάδια, αλλά όπως παραδέχονται αρκετά στελέχη και βουλευτές, είναι ένα «κουρασμένο και γηρασμένο κόμμα», το οποίο πρέπει τάχιστα να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. 

Στη λογική της ανανέωσης, την οποία επιθυμεί ο Αντ. Σαμαράς, έχουν δοθεί εντολές να προχωρήσει ταχύτατα η ανανέωση στο στελεχιακό δυναμικό, ειδικά στην περιφέρεια. Παράλληλα έχει ξεκινήσει και η καταγραφή των στελεχών της ΝΔ που δραστηριοποιούνται στον ιδιωτικό τομέα και μπορούν και θέλουν να προσφέρουν.

Οι αλλαγές που έγιναν σε όλες τις γραμματείες του κόμματος ήταν ένα πρώτο δείγμα και αναμένεται να ακολουθήσουν και άλλα. Μία από τις επόμενες κινήσεις είναι η ανανέωση στις κομματικές και νομαρχιακές οργανώσεις.

Εν όψει του συνεδρίου επιχειρήθηκε άνοιγμα στις τοπικές κοινωνίες, ενώ έγινε και επαναπροσέγγιση με στελέχη που είχαν αποστασιοποιηθεί τα τελευταία χρόνια, ενώ στήθηκαν γέφυρες σε στελέχη που ως τώρα δεν ήταν εγγεγραμμένα στη ΝΔ, αλλά είχαν στενές σχέσεις με το κυβερνών κόμμα και συμμετείχαν σε διάφορες κλαδικές εκλογικές αναμετρήσεις με τα ψηφοδέλτια που είχαν την υποστήριξη της Συγγρού.

Το βασικό κύμα ανανέωσης θα υπάρξει με την ανανέωση της Πολιτικής Επιτροπής (πρώην Κεντρική Επιτροπή). Η επιθυμία του Πρωθυπουργού είναι σε αυτή την Κεντρική Επιτροπή να συμμετάσχουν νέα και άφθαρτα πρόσωπα που όμως έχουν ξεκάθαρη ιδεολογία και επιθυμούν να προσφέρουν στον αγώνα της ΝΔ που θα είναι καθοριστικός για το μέλλον της χώρας.

Μάρκος Αυρήλιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 08/06/2013 10:33:33

    "Η επιθυμία του Πρωθυπουργού είναι σε αυτή την Κεντρική Επιτροπή να συμμετάσχουν νέα και άφθαρτα πρόσωπα που όμως έχουν ξεκάθαρη ιδεολογία και επιθυμούν να προσφέρουν στον αγώνα της ΝΔ που θα είναι καθοριστικός για το μέλλον της χώρας".
    Ποιά είναι ακριβώς αυτή η "ξεκάθαρη ιδεολογία" για να δούμε αν μπορούμε να συμμετάσχουμε?

    • Μεγαλες στιγμες avatar
      Μεγαλες στιγμες @ Aρχιμήδης 08/06/2013 12:33:39

      Και σε καποια διαβασα οτι θα προτεινουμε τον Σημιτη για Προεδρο...

      • Αθώρ avatar
        Αθώρ @ Μεγαλες στιγμες 08/06/2013 17:20:37

        ...Μέχρι το 2015, ποιός ζει και ποιός πεθαίνει!! Σίγουρα οι Γερμανοί αφέντες, σπρώχνουν όσο μπορούν το δουλάκι τους, αλλά τέτοια ξεφτίλα πια, δεν τη φαντάζομαι!!! Αφήστε που μέχρι τότε θα κυλήσει πολύυυυυυ νερό στο αυλάκι.

        • Μεγάλες στιγμές avatar
          Μεγάλες στιγμές @ Αθώρ 09/06/2013 00:47:27

          Και το αυλάκι δικό του εργο είναι...
          https://www.youtube.com/watch?v=2bH48A_jRFc

  2. Argiris Liakos avatar
    Argiris Liakos 08/06/2013 10:41:03

    Αν ειδες την ομιλια του στην ΟΝΝΕΔ πΙθανον να καταλαβεις τι εχει στον νου του.

  3. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2013 11:06:54

    Διαβάζω σε site (με πείρα στην...κατασκοπεία!) για σενάρια ένταξης Λοβέρδου-Διαμαντοπούλου κ.α σε μιά "νέα" ΝΔ.

    Ελπίζω απλά να είναι καλαμπούρι ,γιατί αλλιώς θα πρόκειται για μια μεγαλοπρεπή πολιτική αυτοκτονία.

    • αρχιμήδης avatar
      αρχιμήδης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2013 11:49:20

      Aυτό άκουσα κι εγώ. Και λέω μήπως πρέπει να πάμε στην Διαμαντοπούλου ώστε να είμαστε "επιλέξιμοι" για την νέα ΝΔ?

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2013 12:58:38

      Ειδικά το ένα από τα δυο ονόματα ΣΤΕΛΙΟ (δεν θα μαρτυρήσω ποιό),
      έχει τον ανθρωποδιώχτη.....

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ roadrunner 08/06/2013 14:47:48

        Και τα δύο τον έχουν .

    • Αθώρ avatar
      Αθώρ @ ΣΤΕΛΙΟΣ 08/06/2013 17:24:23

      Αυτά τα απορρίμματα, σίγουρα θα αναζητήσουν σωσίβιο ώστε να γλιτώσουν απ΄την εξαφάνιση. Αν ακολουθηθούν οι μέθοδοι του πρόσφατου παρελθόντος ''όλα τα μαζεύω, όλα τα ανακυκλώνω'', ίσως η επιλογή αυτή τη φορά, ν΄αποδειχτεί καταστροφική.

  4. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 08/06/2013 11:12:48

    "Στη λογική της ανανέωσης, την οποία επιθυμεί ο Αντ. Σαμαράς, έχουν δοθεί εντολές να προχωρήσει ταχύτατα η ανανέωση στο στελεχιακό δυναμικό, ειδικά στην περιφέρεια."
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!
    ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΑΘΑΙΡΕΣΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ Ή ΣΤΕΛΕΧΩΝ ΤΗΣ ΝΟΔΕ!
    ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΟ Ή ΣΤΕΛΕΧΗ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ ΜΑΝΙΑ 08/06/2013 12:29:54

      Που να δεις όταν κάνουν τέτοιο παιχνίδι, σε ακόμη υψηλότερες θέσεις εκλεγμένοι ...

  5. ΑΠΟΛΛΩΝ avatar
    ΑΠΟΛΛΩΝ 08/06/2013 11:47:49

    Δυο απορίες :
    1. Tην "επαναπροσέγγιση με στελέχη που είχαν αποστασιοποιηθεί τα τελευταία χρόνια" που την είδες ;
    2. Πόση αξία έχει ένα κόμμα να χαρακτηρίζεται «κουρασμένο και γηρασμένο» από βουλευτές ;
    Ευχαριστώ.

  6. Zugzwang avatar
    Zugzwang 08/06/2013 13:27:43

    Το καζανι βραζει απο τα δεξια. Αν δεν το καταλαβει η ΝΔ και ακολουθησει την κυρια Πιπιλη στην Κεντροαριστερα, οπου εγκατασταθηκε (με τις χθεσινες δηλωσεις της για την γενοκτονια των Ελληνων), αν προταθει για προεδρος ο Σημιτης η ο Κουβελης, αν παρει μαζι της την Διαμαντοπουλου κλπ, τοτε θα δει το καζανι απο τα δεξια της να εκρηγνυται. Με καταστρεπτικα για την ΝΔ αποτελεσματα...

  7. Τζιαστούδη Σταματία avatar
    Τζιαστούδη Σταματία 08/06/2013 13:58:40

    Ολοι μας καλούμαστε να στηρίξουμε αυτή τη μεγάλη παράταξη της κεντροδεξιάς. Παραμερείστε κάποιοι να το πράξουμε για το καλό όλων. ´

  8. Ραβινος avatar
    Ραβινος 08/06/2013 17:09:06

    Οταν ξεκαθαρισουν τα πραγματα με τα οικονομικα τα οποια ειναι το μοναδικο οπλο της προσωρινης ''κυριαρχιας ''Σαμαρα τοτε θα δουν οι καρεκλοκενταυροι της ΝΔ τι εστι βερυκοκο!Για ποια ανανεωση δομων και προσωπων μιλουν τα παπαγαλακια του Μαξιμου {γιατι στην ΝΔ στην Συγγρου εχουν ριξει μαυρη πετρα }?Πως θα γινει η ανανεωση δομων με τα προσυνεδρια της πλακας ?Πως θα γινει η ανανεωση προσωπων με τα μπαζα του παρελθοντος {ριξτε μια ματια ποιοι συμμετεχουν στα συνεδρια και βγαλτε συμπερασμα }?Οταν εξελεγει ο Σμαρας το Νοεμβριο του 2009 και στις εκλογες περυσι εστειλε προσωπικες επιστολες στους 800.000 ψηφοφορους του Νοεμβριου του 2009 διδοντας το στιγμα του και ζητωντας την βοηθεια τους .Τωρα το παιζει αυταρκης και ''αλαζονας '' απεναντι σ' αυτους που τον ανεδειξαν στην ηγεσια κοντρα σε ολα και κανει 'παιχνιδι' με τους γνωστους τοις πασι για την πολιτικη ανικανοτητα τους{ιδετε τοποθετησεις σε δημοσιους οργανισμους και στα κομματικα οργανα } .Κανουν διαφορες κρυφοσυναξεις με τα γραφικα προσυνεδρια και τα γραφεια των τοπικων επιτροπων εχουν ρημαξει και κλεισει παντου στην Ελλαδα ενω ο ΣΥΡΙΖΑ αναζητα χωρους να ανοιξει γραφεια ακομη και εκει που η ΝΔ εχει {?} ποσοστα >60 % {πχ Βουλα }.Οι πολιτικοι ινστρουκτορες {Βουλευτες και κομματικα στελεχη } εχουν πιασει στασιδια στα ΜΜΕ και ειναι εξαφανισμενοι απο τις τοπικες κοινωνιες στις οποιες οπου σταθεις και οπου βρεθεις μονο ΣΥΡΙΖΑ & ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ακους .Οταν ξυπνησουν οι καρεκλοκενταυροι της ΝΔ θα δουν τα ποδαρια τους να εχουν πιαστει στον βουρκο της πολιτικης απραξιας αλλα τοτε θα ειναι αργα.Πολυ αργα .Εδω ειμαστε και θα το δειτε !

  9. Νεύτων avatar
    Νεύτων 09/06/2013 17:03:20

    Ο Σαμαράς θέλει! Το κόμμα όμως;
    Πήγα στο προσυνέδριο στη Θεσσαλονίκη. Βασικό μότο: να με δουν και να τους δω. Όλοι οι κομματικοί δεινόσαυροι εκεί. Με πείσμα και ενάντια στις επιθυμίες για ανανέωση, οι διαχρονικοί παράγοντες και οι παραγοντίσκοι ήταν εκεί. Πώς να τολμήσουν να εμφανιστούν νέα πρόσωπα; Αλλά και πώς να τους αποκλείσεις όλους αυτούς που επιμένουν; Με τι κριτήρια; Βλέποντας τα βιογραφικά τους; Και τι θα τους πεις;

    Η Νέα Δημοκρατία για μένα γέρασε όντως. Αρκούμαι στο να δηλώνω λοιπόν μόνο Σαμαρικός. Τίποτε άλλο!

  10. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 10/06/2013 00:37:18

    Όπου ακούς "Σαρωτικές αλλαγές και ριζικό «λίφτινγκ», θέλοντας να προσαρμόσει τον κομματικό μηχανισμό στα πρότυπα των δυτικοευρωπαϊκών κεντροδεξιών κομμάτων" κράτα μικρό καλάθι.
    Μιά αναδρομή σε αντίστοιχες προσυνεδριακές συγκεντρώσεις ΟΛΩΝ των κομμάτων θα δείξει ότι όλοι ανεξαιρέτως λένε τα ίδια. Και όταν φτάσει η ώρα των εκλογών, αν οι υποψήφιοι δεν είναι γόνοι ή συγγενείς και φίλοι γνωστών πολιτικών οικογενειών της , δεν βλέπουν ψηφοδέλτια. Ο νεποτισμός δύσκολα θα εξαφανιστεί από την Ελλάδα.

  11. Eli avatar
    Eli 17/06/2013 22:26:48

    Πότε είναι το συνέδριο της ΝΔ?