07/12/2008 21:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναμνήσεις από μια πλατεία

Μόλις είχαμε βγει από τη χούντα, το Φθινόπωρο του 1974. Παράνομο ακόμα τότε το ΚΚΕ στήσαμε για να κάνουμε «νόμιμη δουλειά) την «Δημοκρατική Κίνηση Εξάρσεων», Κωλέττη και Μπόταση (;) με το Χρήστο Κ. τον Δημήτρη Γκ. τον Τάσσο Σ. και φυσικά τον Σπύρο τον Χαλβατζή. Άλλα χρόνια και άλλοι καιροί. Το πρωί στις διαδηλώσεις για την αποχουντοποίηση, το απόγευμα συνελεύσεις στην κίνηση και μετά γραμμή για ολονύκτιες συζητήσεις στην πλατεία, στα παγκάκια και τις καρέκλες του «Τσαφ». Με το «Τι να Κάνουμε» παραμάσχαλα και το «Μανιφέστο» στην κωλότσεπη.  «Όχι πες μου , σε ποια σελίδα και ποια παράγραφο το είπε αυτό ο Λένιν...». Θυμάμαι και το Νίκο το Φίλη από το «Ρήγα», λόγω ...μεγέθους και επιμονής. Ερχόταν μόνος του και τα έβαζε με όλους του Κνίτες. Ακόμα και ο Γερμανός (ναι της «Γερμανός») ήταν εκεί. Άλλα χρόνια και άλλοι καιροί.

Έπειτα φύγαμε, άλλοι έγιναν στελεχάρες, άλλοι διαγράφτηκαν, άλλοι πήγαν απλώς στο σπίτι τους και άλλοι παντρεύτηκαν. Και μετά, όπως γράφει και ο Archaeopteryx σε άλλη ανάρτηση, αποκτήσαμε πολλές εφημερίδες, που σιγά σιγά άρχισαν να πουλάνε χωματουργικά και μπετό, ενώ το σύνθημα «ψωμί παιδεία ελευθερία» ξευτελίστηκε, τα μπαϊλντισμένα παιδιά του ΕΜΠ φόρεσαν γραβάτες Hermes και αφού διπλασίασαν την μεσαία τάξη, ξευτελίστηκαν και αυτά και σήμερα είναι οι ηλικιωμένοι της αντιπολίτευσης και ελάχιστοι τους παίρνουν σοβαρά.

Και σε μια μικρή πόλη που όλοι ξέρουν τους πάντες, που ξέρουμε ποια σύζυγος υπουργού κεράτωνε τον άντρα της με ποιον επιχειρηματία ή ποιος εκφωνητής κουτούπωνε συνάδερφό του, τα Εξάρχεια, ή παλιά μου γειτονιά, γίνονται σχεδόν εσκεμμένα, μπάχαλο, για να έχουν να βρίζουν οι περίοικοι, να φανατίζονται οι επαναστάτες, και να καίγεται και κανέναν πολυώροφο, όπως τότε με το Μινιόν ... θυμάστε;

Η Ιστορία επαναλαμβάνεται λένε, αλλά κάθε φορά και πιο ξεφτίλα. Ούτε αρετή, ούτε τόλμη, ούτε ελευθερία.

Π. Κνίτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 21:23:19

    ΠΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ Π.ΚΝΙΤΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΠΩ

  2. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:27:46

    Μανιάτης ήταν ο κουμπουροφόρος αστυνομικός (αμάν ρε παιδί μου, μανιάτες, κρητικοί!!!). Εμενε στα Εξάρχεια. Υπήρετούσε στα Εξάρχεια για καμμιά δεκαετία. Είχε δεχτεί κατ'επανάληψη επιθέσεις (αραγε, μήπως είχε κάνει και ο ίδιος πολλές φορές επιθέσεις, αλλά δεν είχαν το τέλος που είχε η χτεσινή;). Καλά αυτός ο άνθρωπος τόσα χρόνια εκεί δεν είχε μάθει πως να αντιδρά; Και δεν ήταν και μικρός ρε παιδί μου. Κοντά σαράντα. Μυαλό δεν είχε βάλει;

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 07/12/2008 21:29:29

    Το ότι ένας ψευδώνυμος Μπάμπαλης επικροτεί τα λεγόμενα ενός π. κνίτη τα λέει όλα. Νοσταλγούν το παρελθόν.

  4. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 21:31:15

    Γειά σου ρε αγανάκτηση, επαναστάτη

  5. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:31:46

    Το μεγάλο ντου της Αστυνομίας στο Πολυτεχνείο επί σοσιαλιστικής κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ



    Oι ηλικίες αυτών που συνελήφθησαν μέσα στο EMΠ στις 18/11/1995.

    =============================================
    Hλικία. Aριθμός Ποσοστό επί του συνόλου
    των συλληφθέντων.
    =============================================
    14-16 ετών. 86 17,9%
    =============================================
    16 - 20 ετών. 231 48,1%
    =============================================
    20 - 30 ετών. 143 29,7%
    =============================================
    30 - 40 ετών. 17 3,5%
    =============================================
    40 και πάνω. 3 0,62%
    =============================================
    Σύνολο 480
    =============================================

  6. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:34:16

    Καλτεζάς. Επίσης επί σοσιαλιστικής κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ.

    Και αθώωση του αστυνομικού που τον δολοφόνησε το 1990 (οικουμενική ε;)

    Επί ΝΔ (Μητσοτάκης, μπρρρρρρ). Τεμπονέρας.


    -17 -11- 1985. Nέα κατάληψη του Xημείου από 150 αναρχικούς και μέλη οργανώσεων της 'Aκρας Aριστεράς, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για το θάνατο του Mιχάλη Kαλτεζά. H αστυνομία εισβάλει και εκκενώνει δια της βίας τη Σχολή. Γίνονται συλλήψεις. Tην επόμενη ημέρα καταλαβάνεται το Πολυτεχνείο. Oι διαδηλωτές ζητούν να παραιτηθεί ο τότε υπουργός Δημόσιας Tάξης, Mένιος Kουτσόγιωργας, για το θάνατο του M. Kαλτεζά. Aκολουθούν μεγάλες συγκρούσεις με τα MAT. Kαι στις δύο καταλήψεις μέρος παίρνει μεγάλος αριθμός φοιτητών.

    -Iανουάριος 1990. Tο Δικαστήριο αθωώνει τον αστυνομικό που εφέρετο ότι σκότωσε τον νεαρόι αναρχικό M. Kαλτεζά. Aκολουθεί κατάληψη του Πολυτεχνείου από μέλη οργανώσεων της 'Aκρας Aριστεράς και Aναρχικούς. Eίναι η μεγαλύτερη. Διαρκεί περίπου ένα μήνα. Oι καταστροφές στις εγκαταστάσεις του, είναι ανυπολόγιστες. Eδώ για πρώτη φορά κάνουν μαζικά την εμφάνισή τους οι «γνωστοί - άγνωστοι».

    -Iανουάριος 1991. H δολοφονία στην Πάτρα του καθηγητή Tεμπονέρα, γίνεται αφορμή για μεγάλης έκτασης συγκρούσεις κυρίως ανάμεσα σε ομάδες νεαρών αναρχικών και Aστυνομίας.

  7. tony avatar
    tony 07/12/2008 21:36:57

    εγώ πάντως νομίζω ότι μας ψέκασαν χημικό.Και εγω δυσκολεύομαι να καταλάβω την πορεία μας από το 1980 έως σήμερα.Ευτυχώς υπάρχει και μια νέα γενιά που αντιδρά,είτε με σωστό είτε με λάθος τρόπο.άσο ισχυρό και να είναι το χημικό ο εγκέφαλος αντιδρά και ξεμαλακευει.Ευτυχώς υπάρχει ελπίδα και η ελπίδα μας είναι αυτοί.Τα παιδιά από τα εξαρχεια.Και τα σημερινά δεν είναι ξευτιλα.Δεν τους ξεσήκωσε κανείς
    δεν ζητανε νεο συστημα εξουσιας δεν ζητανε πολλα δεν τα ζητάνε όλα,ζηταν τα αυτονοητα.
    ΖΗΤΩ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

  8. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:40:22

    @tony

    Εμένα πάντως, Τόνυ, μου άνοιξαν τη βουλωμένη μύτη μου χτές τη νύχτα (χωρίς πλάκα. Εχουν και τις θεραπευτικές τους ιδιότητες, βραχυπρόθεσμα)

  9. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:41:43

    Προσοχή...προκαλούν ζαλάδες εάν τη φάτε καταμουτρα (είναι ισχυρά)... Μαντήλι απαραίτητο. Αχρηστη η βαζελίνη (ήταν για τα παλιά). Νερό μόνον για ξέπλυμα στόματος και φτύσιμο μετά αμέσως.

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2008 21:48:47

    Mπα... ανώνυμε 9:44. Έχει πολλούς τέως κνίτες, ξέρω εάν δύο μεγαλοστελεχάρες, golden boys. Εκαναν τράμπα τις γνώσεις τους του γκουβέρνου, με το κοινωνικό στάτους. Αλλά από μέσα κνίτες (και δεν αναφέρομαι σε ιδεώδη του Βλάντιμιρ Ιλιιτς...)

  11. Ποτέ Κνίτης avatar
    Ποτέ Κνίτης 07/12/2008 21:49:19

    @Anonymous 10: "Ποτέ Κνίτης" σημαίνει το Π. Κνίτης. Την πάτησες

  12. Le canard avatar
    Le canard 07/12/2008 21:50:26

    Ανώνυμε, την επομένη, εάν φάς το "φρέσκο" δακρυγόνο έχεις ανακατωσούρες στο στομάχι. Μην μου το ανακατεύεις και εσύ πεισσότερο. θα ξεράσω.

  13. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 21:51:37

    ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΕ ΠΕΙΡΑΞΕ; ΞΕΡΕΙΣ ΑΝ ΕΧΩ ΣΧΕΣΗ ΕΓΩ Μ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ;
    ΜΑ ΤΙ ΣΤΕΝΑ ΜΥΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ; ΚΡΙΜΑΑΑΑΑΑΑΑ

  14. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 21:52:09

    ΚΑΙ ΛΕΓΟΜΑΙ Μπαμπαλής ετσι για ενημερωση

  15. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 07/12/2008 22:01:17

    ok κύριε Μπαμπαλή συγγνώμη. factorx (4) δεν δήλωσα επαναστάτης. Αν ξαναδιαβάσεις την ανάρτηση αποστασιοποιημένα, θα καταλάβεις ότι δεν είναι τίποτα άλλο παρά νοσταλγία ενός παλιού ("ήμουν κι εγώ εκεί..."). Περί την σημερινή ουσία τίποτα;

  16. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:07:23

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΕΧΩ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΛΟΓΙΑ.
    ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΓΟΥΝ ΟΙ 300 ΒΟΛΕΥΤΕΣ ΣΤΑ ΜΑΤ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΝΑ ΛΥΝΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ Η ΠΟΛΥ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΒΛΑΠΤΕΙ ....ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΔΗΚΑΙΩΜΑΤΑ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ.
    ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΝΟΣΤΑΛΓΩ ΚΑΙ ΖΩ ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΔΙΠΛΑ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΙΩΘΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ..

    ΟΣΟ ΑΝ ΤΣΙΠΜΩ..ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΨΑΡΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΨΕΥΤΟΔΟΛΩΜΑΤΑ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΚΥΟΥΝ

  17. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:08:44

    ΠΑΛΙΑ ΦΩΤΟ ΜΕΓΑΛΕ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΥΤΙΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΛΣΑΜΩΜΕΝΟΣ

  18. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 07/12/2008 22:08:54

    @15
    Οσο Αθ. Κλάρας λέγομαι εγώ, άλλο τόσο Ιωννης Μπαμπαλής ονομάζεσαι εσύ.
    Σε προηγούμενο post του Antinews και σε άλλο blog έχεις ΔΗΛΩΣΕΙ εθνικιστής.
    Βέβαια, σε εκρηκτικές καταστάσεις οι εθνικιστές προσπαθούν να προσεγγίσουν κρανιακές κοιλότητες, αλλά σε λάθος νερά ψαρεύεις φίλε.

  19. έκπληκτος avatar
    έκπληκτος 07/12/2008 22:11:47

    Καλές εποχές τότε, οι "επαναστάτες" διάβαζαν τσιτάτα του Λένιν πουλούσαν Ριζοσπάστη και κολούσαν καμμιά αφίσσα. Μετά έγιναν στελεχάρες golden boys,μοναχοί στο Αγιο Ορος πουλάνε βιστωνίδα, τον Γερμανό κλπ, σε συνεργασία με το διαπλεκόμενο κράτος. Και μετά έχει άδικο ο κόσμο που ακούει για αριστερά και τους παίρνει με τα λεμόνια...

  20. Κώστας avatar
    Κώστας 07/12/2008 22:12:28

    Ρε! είναι οργανωμένο κόλπο.

    Δημιουργούν πχ ένα επεισόδιο πχ στην Πάτρα.
    Το βιντεοκοπούν και μάλιστα με τρόπο να μην φαίνονται οι δράστες και αμέσως μετά το μεταφέρουν
    σε δικά τους blog - ώστε να δημιουργούν κλίμα.
    Το ίδιο γίνεται και αλλού και πάει λέγοντας.
    Αυτό στο τέλος το λένε 'επανάσταση'.


    Έχουν παντού λίγα αλλά στημένα στρατιωτάκια που
    ενεργούν.

  21. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:15:55

    ΕΓΩ ΚΛΑΡΑ ΔΕΝ ΕΚΡΥΨΑ ΟΤΙ ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΛΕΣ ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΝΤΟΚΟΥΜΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΛΑΡΑ ΠΟΥ ΠΡΕΣΒΕΥΕΙΣ; ΘΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΟΥ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ.
    ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:mpampali@otenet.gr
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΙΝΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΡΕΨΩ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΑ ΘΕΛΩ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΙΑ ΟΛΗ Η ΖΩΗ ΜΟΥ

  22. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:16:35

    factorx: Σταματάει εδώ

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/12/2008 22:17:36

    Αυριο, που θα κλεισουν τα μαγαζια και θα βγουν στην ανεργια ενα σωρο ανθρωποι, τραβατε εσεις σκατομαλακες, να τους πειτε οτι τα παιδια αντιδρουν.
    Και αμα σας γαμησουν επι τοπου, να μην ξαφνιαστειτε.
    Φαινεται οτι μερικοι νομιζουν, οτι διανυουμε προεπαναστατικη περιοδο και επιτρεπονται ολα.
    Αλλα τοτε, επιτρεπονται ολα και στους αλλους και τοτε τι θα γινει μωρε ανεγκεφαλοι;Θελετε να γινει παλι κανα καινουργιο 67;
    Εγω, δεν το θελω καθολου.
    Αλλα και αν δε γινει, απο κλασιμο της κυβερνησης, θα καταστραφει παλι η Ελλαδα οικονομικα και θα πεσετε στην πεινα, και τοτε να σας δω, με τα big mouths,τι θα λετε.Και τι σκατα θα τρωτε βεβαια.Και να δω που θα πανε τοτε οι κακες συνηθειες του καπιταλισμου, που ολοι τον κατακεραυνωνουν στα λογια, αλλα στην πραξη,ειναι οι πιο φανατικοι καταναλωτες του κοσμου.

  24. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:18:20

    factorx: Σταματάει εδώ

  25. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 07/12/2008 22:18:33

    factorx: Σταματάει εδώ. Την επομενη moderation. παρακαλώ πολυ

  26. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:24:10

    ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΦΟΡΩ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΜΕΓΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΓΑΛΕ ΙΔΕΟΛΟΓΕ....ΤΟ ΕΜΑΙΛ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΠΟΣΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΣΟΥ ΓΙΝΑΝ ΓΚΟΛΤΕΝ ΜΠΟΫ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ
    Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΜΟΥ ΙΧΥΕΙ ΠΑΝΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟ ΘΕΜΑ ΘΕΛΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ.ΑΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΠΑΝΤΑΣ ΑΝΟΙΚΤΑ ΧΩΡΙΣ ΨΕΥΔΟΝΥΜΑ ...ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ

  27. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 07/12/2008 22:24:56

    Για τη συμπλήρωση των αναμνήσεων, θα ήταν ίσως σκόπιμο να θυμηθούμε και γιατί βγήκε τότε το παρατσούκλι ΚΝΑΤ για την ΚΝΕ. Αυτό θα εξηγούσε και τη σημερινή τους στάση.

  28. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:26:43

    ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 22:29:52

    Επειδή κάποιοι ξεχνάνε εύκολα..
    Στην Πορεία τού Πολυτεχνείου το 1980 όπου δολοφονήθηκαν οι Κουμής και Κανελλοπούλου και υπήρξε σαφής εντολή απο την Κυβέρνηση Ράλλη να πέσει αλύπητο ξύλο, όσοι έτρεχαν να σωθούν απο τούς ΜΑΤατζήδες και προσπαθούσαν να μπούν στά μπλόκ τής ΚΝΕ ,οι τότε Κνίτες οχι μονον δεν ΄άνοιγαν΄τις αλυσίδες πού είχαν δημιουργήσει αλλά φώναζαν ΄ΚΚΕ αλλαγή δεύτερη κατανομή΄...Ηταν τοτε ο στόχος τού 17% γιά όσους παλιότερους θυμούνται...
    Μεγάλη αλληλεγγύη οι ΄σύντροφοι΄...........

  30. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 07/12/2008 22:31:20

    Αυτό το δήθεν 'αυθόρμητο', δεν χωρεί καμία αμφιβολία ότι είναι ελεγχόμενο και κατευθυνόμενο!!

  31. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:32:21

    ΑΑΑΑ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΥΣΕΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΝΟΙΩΣΑΜΜΕ ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ ΜΑΣ ΣΠΥΡΟ

  32. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:32:54

    ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΙΡΙΜΠΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  33. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:34:47

    ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗ ΕΛΛΑΔΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΩ.....ΑΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΗΣ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ Ο ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΣΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΣ ΤΟ ΨΑΞΕΙ ΛΙΓΟΟΟΟΟΟ

  34. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 22:34:51

    Κυριε mpampali:Δεν γράφω και με το nickname αγανάκτηση..
    Υποθέτω πώς ειναι σαφές.

  35. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2008 22:35:35

    παιδιά, ο εμφύλιος έχει τελειώσει, και η φαγωμάρα πρέπει να τελειώσει. Είπα ένα παράδειγμα. Το ότι ξέρω 2 ή 22 κνίτες που πουλήθηκαν, ξέρω 10 φορές τόσους που προσπαθούν να βγάλουν το μεροκάματό τους. Η αλητεία δεν είναι προνόμιο κανενός κόμματος και καμμίας ιδεολογίας.

    Ο εχθρός δεν είμαστε «εμείς» ή «εσείς». Μεταξύ μας είμαστε, αν σε μια ιστοσελίδα βγαίνει τέτοια φόρτηση, τι θα βγαίνει τον Μάρτιο και τον Απρίλιο και του χρόνου τέτοιο καιρό;

  36. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:36:13

    ΕΝΤΑΞΕΙ ΣΠΥΡΟ

  37. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 07/12/2008 22:38:37

    archaeopteryx
    ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΜΟΥ
    ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΑΒΟΥΛΟ, ΔΙΧΑΣΜΕΝΟ Κ.Λ.Π.

  38. Factorx avatar
    Factorx 07/12/2008 22:43:30

    @Σπυρος. Στην ΚΝΕ τρέχατε για να σωθείτε, ε; Χα χα χαααααα. Κάτι θυμάμαι, αλλά εγώ φύγει ήδη.

  39. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/12/2008 22:45:45

    εγώ товарищ είμαι ελεύθερος, και δεν μπαίνω σε κανένα κλαμπ που με δέχεται για μέλος. Κοιτάξτε να ελευθερωθείτε και εσείς.

  40. Lara avatar
    Lara 07/12/2008 22:50:32

    Ποιος θα' θελε να γινει ο σημερινος εχθρος του χτεσινου φιλου του;
    Σιγουρα κανεις απο μας.
    Αυτο ομως θα πρεπει να το εμπεδωσουν οσοι επαιρονται ως ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ και ΕΠΑΙΟΝΤΕΣ
    και αυτοβουλα ψυχη τε σωματι ταζονται να διασφαλισουν την ευημερια και οχι τη μιζερια στο λαο.

  41. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/12/2008 22:52:37

    Factor@39
    Oθωνος και Αμαλίας γωνία.
    Τό 17% ήταν παρακάτω...

  42. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 07/12/2008 23:08:49

    arxeopterix πριν κάποιες μέρες στα σχολειά είχες εκφραστεί για τον Πρόεδρο Κ. Παπουλια .
    σοφός ΚΥΡΙΟΣ !!!!!!!!! .

  43. alamanis avatar
    alamanis 07/12/2008 23:11:50

    ta knitaria exoun valthei na mas pisoun oti kai yia auta pou vlepoume duo meres twra ftaiei to pasok!

  44. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/12/2008 23:12:44

    Μονο που τοτε στον Πετρουλα, δεε γινοντουσαν αυτα τα αισχη που γινονται τα τελευται 30 χρονια και δεν αντιδρα κανεις.
    Γιατι χειροτερο ειναι η μη αντιδραση, ου δειχνει σε ΟΛΟΥς,μεσα και εξω, οτι ειμαστε κοτες και δεν μπορουμε να αντιμετωπισουμε μια κατασταση.
    Το Σαρκοζυ, τον ειδατε τι ειπε, γιατι ειναι μαγκας;
    Εδω ο χοντρος, δεν τολμαει ουτε να ψελλισει μια κουβεντα.Και τι τον νοιαζει; Στη Ραφηνα που βρισκεται, δεν τον ενοχλει κανεις.
    Και αμα πεσει πεινα, αυτος δεν προκειται να την καταλαβει,αντιθετα μ εμας.
    Αλλα να μην εχεδτε πολλοι απο σας, ουτε καν το ενστικτο της αυτοσυντηρησεως;
    Τι διαολο, το αποθανετω η ψυχη μου μετα των αλλοφυλων θα πειτε;
    Αλλα εμεις, τι φταιμε;

  45. alamanis avatar
    alamanis 07/12/2008 23:14:17

    re mpampali min agapas toso poli tin ellada tha tin pnixeis re!
    Eimai sigouros oti ekanes strato sta perix tou pentagwnou!

  46. vox clamantis avatar
    vox clamantis 07/12/2008 23:21:23

    γιατί δεν ψάχνετε να βρείτε τι μας ενώνει;

  47. karamitsos avatar
    karamitsos 08/12/2008 00:07:16

    αλαμανις @46
    Πέτυχες διάνα.ΧαΧαχα Μήπως μαζί με τον Τσίπρα

  48. aris avatar
    aris 08/12/2008 00:24:53

    την δικιά σας αρετή και τόλμη την είδαμε πως εξανεμίστηκε-εξαργυρώθηκε
    θα ταν καλό τώρα πρώην σύντροφοι να βγάλετε το σκασμό και να λουφάξετε όπως έχετε μάθει να λουφάζετε τόσο καιρό και να αφήσετε αυτά τα παιδιά που έχουν ακόμη τα κότσια και την αγνή καρδιά να διεκδικήσουν τις δικές τους αξίες
    σταματήστε αυτη την υπεροπτική κριτική και την αναπόληση των αγωνιστικών σας μεγαλείων
    οι μόνοι που αντιστέκονται σήμερα είναι αυτά τα παιδιά
    στο κάτω κάτω αν ζορίσετε λίγο την μνήμη σας (γαμώ το αλτσχάιμερ)τα ίδια λέγαν και για σας τότε
    αλήτες και ταραξίες σας λέγαν
    μετά ήρθαν οι δάφνες
    η άποψή μου είναι πως η γενιά του πολυτεχνείου πρέπει επιτέλους να πεθάνει
    η νέα η γενιά να διεκδικήσει τον κόσμο που ονειρεύεται
    γι αυτό βγάλτε τον σκασμό πρώην κνίτες (κι εγώ μαζί)

  49. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 00:31:10

    Ποιά παιδιά ακριβώς??

  50. aris avatar
    aris 08/12/2008 00:38:59

    όσοι βγαίνουν στους δρόμους ρε φίλε
    με τα λάθη τους με τις αδυναμίες τους αντιστέκονται
    είτε λέγονται αναρχικοί είτε αριστεριστές είτε ´οτι θέλεις
    δεν έχουν ακόμη ξεκινήσει τα παζάρια στην ζωή τους
    ονειρεύονται κάτι διαφορετικό από τον σκατόκοσμο που υπηρετούμε εμείς
    δεν γκρινιάζουν να πάρει, παλεύουν
    ξέρεις πολλούς στην ελληνική κοινωνία να το κάνουν αυτό?

  51. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 00:44:56

    Ξέρω αρκετούς και πολύ περισσότερους απόσους πιστεύεις πώς υπάρχουν..Καί σε όλες τίς γενιές.
    Και δεν θεωρώ δύναμη ανατροπής τά παιδάκια τών Εξαρχείων και τούς ηγετίσκους τους..
    Και δεν με αφορά ο αριστερίστικος βερμπαλισμός μερικών γκρουπούσκουλων πού εάν τύχαινε και γίνονταν ποτέ εξουσία θα φέρονταν σαν τούς Ερυθρούς Χμέρ.
    Σάν πολύ εύκολα ηρωοποιούμε τον χώρο τών Εξαρχείων μού φαίνεται...
    Αλλο η δολοφονία τού παιδιού και άλλο η αγιοποίηση ενός εντελώς θολού και συχνά χωρίς αρχές χώρου.

  52. aris avatar
    aris 08/12/2008 00:55:56

    καλά κάνε κι εσύ κι εγώ αντίσταση μέσω πληκτρολογίου
    μετα όμως μην απορείς για την διαφθορά του συστήματος, μην απορείς για την επιθετικότητά του
    μην αηδιάζεις όταν ανοίγεις την τηλεόραση όπως εγώ καλή ώρα τώρα για να μάθω τι γίνεται και βλέπω διαφημήση να μην χάσω λέει την ιστορία του άντρα που έμεινε έγκυος...

  53. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/12/2008 01:04:38

    Φίλε μου ο καθένας κάνει αυτό πού μπορεί.
    Ουτε ξέρω τι μπορείς εσύ ουτε τι μπορεί ο διπλανός μας,ούτε ξέρεις τι μπορώ εγώ.
    Οσο γιά την διαφθορά τού συστήματος ,δέν είμαι καθόλου βέβαιος εάν δεν συμπεριλαμβάνει και κάποιους ηγετίσκους ΄θολών χώρων΄.

  54. ioannis mpampalis avatar
    ioannis mpampalis 08/12/2008 08:23:55

    αρχισε η πολιτικη και κομματικη ασελγεια πανω στο κορμι αυτου του νεου......κριμα ….κριμα ενα παιδακι στον βωμο της κομματικης παλης …ας κλαψουμε ολοι μας τωρα πανω του και μεθαυριο παμε για αλλα…νοιωθω πολυ ντροπηηηηηηηηηηη!!!!!! το θυμα βρεθηκε παντα ετσι γινεται και παντα ειναι νεα τα θυματα ας τρεξουν τωρα δεξιοι αριστεροι να κλαψουν να βρισουν και οτι κανουν σε ολες αυτες τις περιπτωσεις… το παιδακι χαθηκεεεεεεεε κριμααααααα δεν θα ξαναμιλησω γι αυτο το παιδι θα το κρυψω βαθια μεσα μου και θα προσπαθησω να το θυμαμαι …να το θυμαμαι …κριμααααααααα

  55. tony avatar
    tony 08/12/2008 10:30:04

    Αντισταση με το πληκτρολόγιο?Δεν ξερω κατα ποσον
    ειναι αποτελεσματικη,αλλα μπροστα στο καμμια αντίσταση ειναι προτιμότερη.Δημοκρατια με το πληκτρολογιο δεν ξερω αν ειναι βιωσημη αλλα ας την
    δοκιμάσουμε.Εμπόριο με το πληκτρολόγιο σίγουρα γίνεται.Με τα μολοτωφ δεν γινεται τιποτα με την tv οχι αρα ειναι το μόνο όπλο μας.Ας το δοκιμάσουμαι
    δεν έχουμε και πολλά να χασούμαι.

  56. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 08/12/2008 23:46:16

    ΑΠ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ
    ΔΕΝ ΘΙΓΟΝΤΑΙ ΟΙ ΤΡΙΤΟΙ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΟΥΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΚΑΙ ΘΕΣΕΩΝ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
    ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΝΑ "ΜΑΖΕΨΟΥΝ"ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΖΕΣΤΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΡΦΟ ΤΟΥΣ.