#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2010 02:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναμνήσεις από ένα ταξίδι στην Αλβανία



Να μου επιτραπεί η προσωπική αναφορά στο παραμύθι με τον Σαμαρά και την Αλβανία, αλλά όλα ξεκίνησαν από την επίσημη επίσκεψή του στην Αλβανία ως υπουργός Εξωτερικών. Αξιοποιώντας μια προγενέστερη δήλωσή του με την οποία είχε  ευχηθεί στους Βορειοηπειρώτες να γιορτάσουν του χρόνου ελεύθερα Χριστούγεννα εκεί στις εστίες τους, όχι στην Ελλάδα, διαστρέβλωσαν όσα έγιναν κατά την επίσκεψη στην Αλβανία και από τότε καλλιεργούν την ίδια εντύπωση.

 Αλλά επειδή ήμουν σε εκείνο το ταξίδι (με αφορμή το οποίο άρχισε το γνωστό παραμύθι) μαζί με τον Χρήστο Παπουτσάκη, έγιναν όπως τα λέει ο Σαμαράς. Στους Βορειοηπειρώτες απευθυνόταν κι αυτοί ήταν και ο κύριος σκοπός της επίσκεψής του στην Αλβανία.

 Στην φωτογραφία Αντώνης Σαμαράς, Factorx,  Χρήστος Παπουτσάκης (πως γεράσαμε έτσι ρε γαμώτο)

 ΥΓ

 Να πω  και κάτι για το κλίμα της επίσκεψης. Σε κάποια ελληνική κωμόπολη (ούτε που θυμάμαι τώρα που) είχε οργανωθεί υποδοχή από Βορειοηπειρώτες. Τότε εγώ με τον Παπουτσάκη αρχίσαμε να μοιράζουμε τον …. «Τρελλαντώνη» της Πηνελόπης Δέλτα και άλλα σχετικά βιβλία και έγινε χαμός. Ο κόσμος άρχισε να φωνάζει συνθήματα και τότε με τον Παπουτσάκη οργανώσαμε μια …πορεία από την πλατεία του χωριού μέχρι μια εκκλησία που είχε γίνει στάβλος, με τον Σαμαρά να ηγείται της πορείας στους ώμους Βορειοηπειρωτών. Τελικά μας βούτηξαν εμένα με τον Χρήστο κάποιοι της αλβανικής Ασφάλειας, μας έβαλαν, ευγενικά είναι η αλήθεια, σε ένα Lada και μας πήγαν μέχρι τα σύνορα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 09/02/2010 02:13:30

    κακώς-κάκιστα που τέτοιες ιστορίες δεν έχουν λάβει την προβολή που τους πρέπει

  2. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2010 02:22:35

    Πως να προβληθούν όταν πνίγηκαν από την διαπλοκή που "πολεμούσε" (λέμε τώρα) ο Μητσοτάκης?

  3. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/02/2010 02:59:33

    Το θυμάμαι πολύ καλά το σκηνικό με το σήκωμα του Σαμαρά στους ώμους στη Βόρειο Ήπειρο. Ήταν συγκλονιστικό. Από τις ελάχιστες στιγμές εθνικής ανάτασης. Ήταν αυτά όλα που μας έκανε να ζούμε ο Αντώνης τότε που μας έκαναν όλους σήμερα να τον στηρίξουμε ως ελπίδα για την πατρίδα.

    Οι λίγες εκείνες στιγμές εθνικής παρακαταθήκης που άφησε ως ΥΠΕΞ, κάτι αυτό, κάτι η απαγόρευση εξοπλισμού της Μεσίνας από το ΝΑΤΟ, κάτι το Σκοπιανό, αυτό όλα είναι εκφράσεις από αυτό το κάτι διαφορετικό που μας δίνει ο Αντώνης σε σχέση με τους υποταγμένους πολιτικούς, αυτό τον έφερε σήμερα στην αρχηγία της ΝΔ, αυτό δημιούργησε το λαϊκό κίνημα υποστήριξής του. Αλήθεια, φαντάζεται κανείς τον ΓΑΠ ή τη Ντόρα, ως ΥΠΕΞ, να τους σηκώνουν στα χέρια στη Β. Ήπειρο ή οπουδήποτε; Αυτή είναι η μεγάλη διαφορά του Αντώνη από όλους αυτούς.

    Φάκτορα, ευχαριστούμε που μας το θύμισες. Και ήσουν και εκεί παρών, μοιράζοντας τον Τρελλαντώνη! Τυχερέ! Κι ας σε πήγαν στα σύνορα οι Αλβανοί ασφαλίτες, δεν πειράζει. Σε πήγαν για το σωστό λόγο!

    • Kώστας Θ. avatar
      Kώστας Θ. @ Επώνυμος 09/02/2010 08:16:21

      Τον ΓΑΠ θα τον σηκώνουν στα χέρια οι λαθρομετανάστες.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Επώνυμος 09/02/2010 12:26:04

      Φάκτορα, μήπως έχεις να μοιραστείς μαζί μας άρθρα που ενδεχομένως γράφηκαν στο ΑΝΤΙ μετά την επιστροφή σας από την επίσκεψη εκείνη ?

  4. Χρύσανθος Λαζαρίδης avatar
    Χρύσανθος Λαζαρίδης 09/02/2010 09:28:38

    Factorx
    ήταν η Δερβίτσανη η κωμόπολη που λές

    • Σον Πεν avatar
      Σον Πεν @ Χρύσανθος Λαζαρίδης 11/02/2010 12:18:01

      Η Δερβιτσάνη της Δρόπολης

  5. thespieys avatar
    thespieys 09/02/2010 09:44:48

    Κακώς ο πρόεδρος δεν είχε μιλήσει για όλα αυτά τόσο καιρό.

  6. Πα-σοκ-κιστανός avatar
    Πα-σοκ-κιστανός 09/02/2010 10:26:25

    Τι περιμένετε από ελεγχόμενα ΜΜΕ;;;

  7. ataktos avatar
    ataktos 09/02/2010 12:44:25

    Πόσο γρήγορα πέρασε ο χρόνος …

  8. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 09/02/2010 16:06:26

    Φάκτορα,μεγάλη τιμή σου έκανε η Αλβανική ασφάλεια. Αν είσαι επικίνδυνος για την Αλβανία,με τον τρόπο που το εννοούν αυτοί,τότε είσαι πολύτιμος για την Ελλάδα.

    • Factorx avatar
      Factorx @ ΙΩΝΑΣ 09/02/2010 16:12:20

      Καλά, κόψε κάτι... (αν και πρέπει να μπω στο βιβλίο γκίνες: οργανωσα την πρώτη διαδήλωση Βορειοπηρωτών με παντιέρα τα βιβλία της Πηνελόπης Δέλτα)

  9. Wolf avatar
    Wolf 09/02/2010 16:43:43

    "Εύχομαι και ελπίζω του χρόνου, οι βορειοηπειρώτες αδελφοί μας, να μπορούν, να κάνουν ελεύθεροι Χριστούγεννα, στις πατρογονικές τους εστίες..." είναι η ακριβής δήλωση του κου Σαμαρά, στο εν λόγω ταξίδι.

    Κάποιοι το μετέφρασαν κατα το δοκούν, το έκαναν καραμέλα και τώρα κάποιοι άλλοι αδαείς -βλέπε υπουργό Εσωτερικών- το χρησιμοποιούν για να κανουν εντυπωση και να δημιουργησουν κλίμα εναντίον του Προέδρου -σημερα- της ΝΔ.

    Ειναι σαφές οτι θα χρησιμοποιήσουν οτι μπορουν για να τον λασπώσουν. Δεν εχουν καπουν να τον κρατανε ομως και προσπαθουν να κατασκευασουν ανυποστατα πραγματα και καταστασεις.
    Θα τους περάσει.

    Φακτορα, βλέπω, τοτε είχες και μαλλιά!!! Ωραίος!!!

  10. donaE avatar
    donaE 09/02/2010 16:47:39

    ...20 xρονια πριν ειναι αυτη η φωτογραφια;

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/02/2010 18:20:46

    Δηλαδή,από ό,τι βλέπω, είμαι πολύ λίγο μεγαλύτερή σας(άν είμαι).Αντε,μού δώσατε κουράγιο.

  12. GREEN avatar
    GREEN 11/02/2010 10:10:26

    Ανέβασε το τότε πρωτοσέλιδο της εφημερίδας «ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ» με την δήλωση Σαμαρά.
    Δείχνει όλους τους επαίνους των σημερινών εσωτερικών επικριτών.

  13. Pikis avatar
    Pikis 11/02/2010 11:38:07

    Και ο Ρεχάγκελ να πήγαινε στην Αλβανία, στα χέρια θα τον σηκώνανε! Ωραίες οι αναμνήσεις σας κύριοι αλλά από τότε η Ελλάδα γέμισε αλβαναριό, χάρη στον εθνοσωτήρα Σαμαρά. Ο Σημίτης το συνέχισε για να έχουν τζάμπα χέρια οι αγρότες και οι μεγαλοεργολάβοι. Γεμίσαμε παράνομους μετανάστες και εσείς αναπολείτε ταξιδάκια (μάλλον δωρεάν) στην Αλβανία. Όλοι τους είναι υπεύθυνοι για την κατάντια.

  14. katerinaki avatar
    katerinaki 25/03/2010 20:29:37

    piki-fiki από πότε οι βορειοηπειρώτες είναι αλβαναριό;;;
    τωρα που θα δεις πληθώρα Μουχαμαντ με ελληνική ταυτότητα θα σου περάσει η καψα κακία..σε κάτι τέτοιους σαν και εσένα καλά κάνει ο Γιωργάκης αλλά τι φταίμε οι άλλοι;;
    Μπράβο στον Αντωνη με αυτό που έκανε και στο παιδί που το δημοσίυσε να σκάσει το Πασοκισταν με τις μπούρδες που λεει συνέχεια....