#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2011 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναμένεται κύμα μεταναστών στην Κρήτη



Σε κατάσταση «κόκκινου συναγερμού» έχουν τεθεί όλες οι λιμενικές, αστυνομικές και στρατιωτικές αρχές της Κρήτης καθώς η βελτίωση των καιρικών συνθηκών στην Μεσόγειο, εκτιμάται πως «ανάβει το πράσινο φως» για το «τσουνάμι» των μεταναστών από τις χώρες της Βόρειας Αφρικής που αναμένεται να «χτυπήσει» και στην Κρήτη.

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του Flashnews.gr, ήδη η Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών, έχει ενημερώσει τα υπουργεία Προστασίας του Πολίτη, Εθνικής Άμυνας και Θαλασσίων υποθέσεων, για δεκάδες ψαροκάικα και άλλα σκάφη τα οποία γεμάτα με Αιγύπτιους, Τυνήσιους, Λίβυους, αναμένεται να αποπλεύσουν από τις χώρες τους με προορισμό την Ευρώπη, είτε για πολιτικούς είτε για οικονομικούς λόγους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. SPYROS T. avatar
    SPYROS T. 27/03/2011 15:16:57

    Τώρα που έχουν μαζευτεί εκεί κάτω οι μισές στρατιωτικές μονάδες της χώρας, ας δικαιολογήσουν επιτέλους τα χρήματα που δαπανούμε για εξοπλισμό και πυρομαχικά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ SPYROS T. 27/03/2011 15:59:15

      Άκουσα πως θα τους περιμένει στην ακτή ο Καρχιμάκης, να τους πάρει μαζί του στο Υποδομών, ως μετακλητούς υπαλλήλους. Έχει λέει το Ο.Κ του Ρέπα.

  2. xriteo avatar
    xriteo 27/03/2011 16:52:44

    Και που αλλου να πανε?Κουτσοι-στραβοι στον Αγιο Παντελεημονα.Μαθανε πως γα.......μαστε και πλακωσαν κι οι γυφτοι.Συγνωμη οι Ρομα!!!!!

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ xriteo 27/03/2011 17:35:19

      Συγνώμη, οι γιούφτοι......

  3. what avatar
    what 27/03/2011 19:06:24

    Δεν μπορεί κάποιος να τους στείλει να αποβιβαστούν στην παραλία του εξοχικού της Νταλάρα;

  4. ξένιος Ζεύς avatar
    ξένιος Ζεύς 27/03/2011 19:36:52

    Ας πω αυτό που όλοι σκέφτοναι αλλα κανείς δεν τολμά να πει:
    Να τους βουλιάζουν αμέσως μόλις εισέρχονται στα χωρικά ύδατα.
    Αφού έτσι κι αλλιώς κι εκεί να κάθονταν, πάλι θα σκοτώνονταν.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ξένιος Ζεύς 27/03/2011 21:03:46

      Και όσους ξέρουν κολύμπι τι θα τους κάνουν ;
      Ολοκλήρωσε το πλάνο, μην το αφήνεις στην τύχη.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 27/03/2011 21:10:14

        Όσοι επιβιώσουν κερδίζουν θέση στην Ολυμπιακή ομάδα για τους αγώνες του Λονδίνου.Και δώρο την Αυγή με αποκλειστική συνέντευξη του Βούτση

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Μαύρος Ιάκωβος 27/03/2011 21:11:38

          Το' ξερα ότι καταβάθος είσαι ψυχούλα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ξένιος Ζεύς 27/03/2011 23:27:06

      O «ξένιος Ζεύς» είναι χαβιαροαριστερό τρολ, που θέλει να κολλήσει ρετσινιά σε όσους αντιδρούν. Και να περάσει στο ντούκου το παραμύθι ότι δήθεν «θα σκοτώνονταν» οι λαθραίοι του, άν κάθονταν στα αυγά τους.

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 27/03/2011 20:34:25

    Ερχονται οι παράνομοι μετανάστες και εν δυνάμει εγκληματίες από τις ειρηνικές, ακμάζουσες και πλέον ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ χώρες της Β.Αφρικής για να αλώσουν την χώρα μας.
    Δεν φτάνει που βοηθάμε την Δύση να τους εκδημοκρατίσει, θα την πληρώσουμε κι από πάνω.
    Γιατί αρχίζουν να μεταναστεύουν τώρα που απέκτησαν δημοκρατία και άρχισαν να τρώνε με χρυσά κουτάλια ;
    Μόνο μία μπορεί να είναι η απάντηση.
    Υπάρχει οργανωμένο σχέδιο να αφανίσουν τον ελληνισμό.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 27/03/2011 20:36:40

      Νέοι πελάτες για τις ΜΚΟ,δουλεμπόριο,ναρκωτικά,τσάμπα κρέας......Που ναι ο Χασαν;

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Μαύρος Ιάκωβος 27/03/2011 20:42:44

        Ξέχασες όμως να αναφέρεις ότι όλοι οι δουλέμποροι, έμποροι ναρκωτικών, ενοικιαστές αποθηκών και υπογείων, λαθρέμποροι, εργολάβοι, μεγαλοκτηματίες είναι αριστεροί.
        Σημαντική παράλειψη!

        • Μαύρος Ιάκωβος avatar
          Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 27/03/2011 20:47:33

          Σε ευχαριστώ που το ανέφερες!Έχεις δίκαιο σημαντικότατη παράλειψη......Ανοίξτε τα σύνορα,ο Τσίπρας ψάχνει για φτηνά εργατικά χέρια,έχει σπίτια να χτίσει.Βγάλτε τους ρατσιστές Έλληνες απο τα σπίτια τους και δώστε τα σε μαροκινούς μαχαιροβγάλτες,νισάφι πια.....

          • Κάποιος avatar
            Κάποιος @ Μαύρος Ιάκωβος 27/03/2011 20:52:56

            Βεβαίως! Είναι ευρέως γνωστό ότι ο αριστερός Τσίπρας φιλοξενούσε οικογένειες μεταναστών στο αναψυκτήριο του.

          • Μαύρος Ιάκωβος avatar
            Μαύρος Ιάκωβος @ Κάποιος 27/03/2011 20:56:51

            Αλληλεγγύη στους 300 μετανάστες της Υπατίας.Φέρτε σουβλάκια,κεμπαμπ,γαλοπούλες,ο Χασαν δεν ήπιε την γκαζόζα του

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Κάποιος 29/03/2011 00:04:35

      Σωπα?
      Κομμα Αλ Κάϊντα πότε θα δούμε?
      Θα τρέξουν άραγε και οι τριαντα-χατζη-στάηδες και αποτέτοιοι?
      Δεν κάνω πλάκα πάντα ήθελαν να γίνουν υπουργάντζες ολοι αυτοί..
      Ο κόσμος δεν γνωρίζει ΤΙ τον περιμένει...
      Ειλικρινά..ούτε υποψιάζεται το μέγεθος του γκρεμού που πέσαμε.

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 27/03/2011 21:29:44

    Το σχέδιο άλωσης της Ελλάδας από τους λαθρομετανάστες. H Ιταλία τους στέλνει πίσω, η Τουρκία αρνείται να τους προωθήσει στις πατρίδες τους και ο νέος δήμαρχος Πάτρας, ετοιμάζεται να τους φιλοξενήσει μόνιμα. Οι κάτοικοι είναι έτοιμοι να πάρουν την κατάσταση στα χέρια τους και ο Θεός βοηθός...

    H Πάτρα «πειραματόζωο» του πολυπολιτισμού. http://bit.ly/hcq5Sy Η πρώτη που μίλησε για μόνιμη εγκατάσταση των λαθρομεταναστών στην Πάτρα, είναι η Άννα Νταλάρα.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ η Dimi 29/03/2011 00:08:59

      φυσικά αφου θέλει να τους βάλει να ψηφίσουν κάποια στιγμή.
      απλά τόσα χρόνια δεν υπήρχε η κοινωνική, πολιτική, οικονομική, γεωστρατηγική ζύμωση που υπάρχει τώρα, δηλαδή σκληροπυρηνκό Ισλάμ χέρι χέρι με την σοσιαλίζουσα Αμερική και το Πεντάγωνο και φιλοπολυπολυτισμικές κυβερνήσεις στη Ευρώπη. Φούλ Χάουζ δηλαδή.

  7. xriteo avatar
    xriteo 27/03/2011 21:38:56

    Και γιατι σε παραξενευει αυτο που ειπε η κυρια?Χρονια πριν ο αντρας της δεν ελεγε"εσυ χριστο και εγω αλλαχ"???ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΑΝΕ.....

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ xriteo 27/03/2011 22:28:45

      Και Ποιός "εσύ Χριστό" και Ποιός "εγώ Αλλάχ" μεταξύ των δύo;
      Προφανώς, "Aλλάχ Aκμπάρ", αμφότεροι, ομού και οι δύο!
      στου κασίδη (της Ελλάδας) το κεφάλι...

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 27/03/2011 21:47:07

    Συριζαίοι στείλτε τις υπηρέτριες να ξεσκονίσουν τα εξοχικά, έχετε μουσαφιραίους! Δεν φαντάζομαι να τους αφήσετε στο δρόμο, ε ανθρωπισταράδες μου;

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΚΜ 27/03/2011 21:48:41

      Μόνο θυμηθείτε να τους πείτε να μαζέψουν πρώτα τα ασημικά, τα πετσετάκια και τις «οπαλίνες» (ό,τι κι άν είναι αυτά τα μαραφέτια).

  9. ξένιος Ζεύς avatar
    ξένιος Ζεύς 27/03/2011 22:58:39

    Δεν είναι δυνατόν να αφήσουμε να αλωθεί η χώρα μας από όλους αυτούς τους λαθρομετανάστες!
    Πρέπει να μπούμε στη νέα εποχή αλώβητοι, καθαροί, αναδεικνύοντας τον ανώτερο χαρακτήρα της φυλής μας.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ξένιος Ζεύς 27/03/2011 23:23:52

      Παιδιά, τρολ!

  10. xriteo avatar
    xriteo 27/03/2011 23:46:39

    Λετε αυτοι που δειχνει η φωτο να ειναι σοι της λαθροαμορε του Τσιπρα.Ξερετε μ'αυτη που πηγε στο προεδρικο μεγαρο ντε!!!

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ xriteo 27/03/2011 23:58:42

      Μπορεί να είναι και συγγενείς των "φιλοξενούμενων" στο "αναψυκτήριο" του Μαγγίνα.

  11. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 00:47:48

    +1000000000000000+++++++

    • Dora avatar
      Dora @ Dora 28/03/2011 00:48:46

      Στο σχολιο του Καποιου,πηγαινε ο βαθμος.

  12. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 00:52:13

    Απο ποτε αποφασιζει η Νταλαρα για το ποιον θα εχουν σαν γειτονα οι κατοικοι της Πατρας?
    Καλα,κανενας δεν βρεθηκε να την πεταξει εξω απ' την Ελλαδα αυτην και το ολο συναφι της?

  13. ο ξένος avatar
    ο ξένος 28/03/2011 12:49:45

    Υπάρχει και οργανωμένο σχέδιο "αφιταλισμού" της Ιταλίας!

    h--p://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&pubid=59268950

    • Dora avatar
      Dora @ ο ξένος 28/03/2011 13:05:13

      Τα ιδια λενε και οι ιταλοι και δεν εχουν καθολου αδικο.
      Ολοι γνωριζουν πια στην ευρωπη οτι το μεγαλο χαλιφατο παιρνει σαρκα και οστα παγκοσμιως.Κι οχι μετα απο μαχες αντιστασεις χανοντας αιματηρα τους χωρους μας οπως γινοταν καποτε,αλλα βγαζοντας οι ιδιοι τα ματια μας με τα χερια μας.
      Αυτη την φορα ο αντιπαλος ερχεται με την μορφη φτωχου κατατρεγμενου και διεγειρει αισθηματα ανθρωπιας.Οταν εγκατασταθει αποκτωντας πρωτα δικαιωματα και σχεδον ποτε υποχρεωσεις,θ'αρχισει να επιβαλλεται κανοντας χρηση τους δημοκρατικους νομους των χωρων που εγκαθισταται.Οσο μεγαλωνει σε αριθμο,τοσο θα απαιτει οι αλλοι να κανουν παραχωρησεις.Γνωστα πραγματα σε ολους πια....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ο ξένος 28/03/2011 18:28:21

      Η Ιταλία δεν παίρνει δασεία.

      • Dora avatar
        Dora @ ΚΜ 28/03/2011 23:16:10

        Που βλεπεις εσυ την δασεια?

  14. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 13:06:25

    αντιστασης.

  15. Dora avatar
    Dora 28/03/2011 13:15:40

    Το παιγνιδι το εχουμε χασει,ας το παρουμε αποφαση.Σε ολη την ευρωπη επικρατει ενα συννεφο δυσαρεσκειας και μελαγχολιας.Οι ανθρωποι παντου βλεπουν τις γειτονιες τους να χανονται και να γεμιζουν απο πληθυσμους με θυμωμενα βλεμματα και συνηθειες,ηθη και εθιμα, που ερχονται σεπληρη αντιθεση με τον ντοπιο πολιτισμο τους.
    Προχθες,διαβαζα στο elsevier οτι στο Rotterdam συνεληφθηκαν δυο τουρκοι ψυχολογοι,οι οποιοι χρονια τωρα εδιναν σε τουρκους ψευτικη διαγνωση ασθενους με ψυχιατρικα προβληματα κι ετσι φαμιλιες ολοκληρες σε ολη την περιφερεια ζουσαν με χοντρα κοινωνικα επιδοματα χωρις ποτε να εργαστουν και χτιζανε βιλες και ξενοδοχεια στην Τουρκια.Και δυστυχως δεν ειναι η πρωτη φορα και δεν αφορα μονο τους τουρκους.

  16. sakis avatar
    sakis 28/03/2011 15:05:18

    Μερικούς να πάρει στο σπίτι του οΤσίπρας,μερικούς στην ''ανθρωπιστική'' βιλάρα του ο μέγα ''αλληλέγγυος'' Λαζόπουλος και μερικούς στην υπερπολυτελή μεζονέτα στην καψόχωρα Χαλκιδικής σύμφωνα με το πρώτο θέμα ο άλλος μέγα ''ανθρωπιστής'' Κανάκης πιστεύω να μπορέσουν να φιλοξενηθούν στην πάμπλουτη Ελλάδα και οι υπόλοιποι θα δουλέψουν στις χιλιάδες βιομηχανίες κατασκευής αεροπλάνων,πλοίων,αυτοκινήτων,Η/Υ και ηλεκτρονικών συστημάτων που διαθέτει η Ελλάδα με τον γνώριμο βασικό μισθό της Ελλάδας που είναι 2.500 ευρώ τον μήνα έτσι ίσως καταφέρει η παγκόσμια οικονομική υπερδύναμη που ονομάζεται Ελλάδα να προσφέρει λίγη χαρά στα δισεκατομμύρια φτωχών της ανθρωπότητας.Ευτυχώς που υπάρχει και ο ' Ελληνικός ''ανθρωπιστικός'' παράδεισος και έτσι υπάρχει κάποια πιθανότητα να σωθεί ο πλανήτης από την φτώχεια και την πείνα μην καταντήσουμε σαν κάτι άλλες τριτοκοσμικές,καθυστερημένες,υπανάπτυκτες χώρες τύπου Η.Π.Α,Γερμανία,Ελβετία,Ολλανδία,Καναδάς,Αυστραλία που ενώ λαοί τους πεινάνε,δεν παράγουν τίποτα,δεν εξάγουν τίποτα,δεν έχουν παιδεία,υγεία,νοσοκομεία αλλά ούτε καν οργανωμένο κράτος πάνε και κλείνουν τα σύνορά τους και επιβάλουν ποσόστωση στο αριθμό των μεταναστών που θα δεχτούν στα εδάφη τους ;Αν είναι δυνατόν ο φάρος παγκόσμιου πλούτου και αγάπης που αποτελεί η Ελλάδα να μοιάσει αυτά τα τριτοκοσμικά,φασιστικά,ναζιστικά κράτη που επιβάλουν νόμους και κανόνες ουουουουουουουου!!!!!! Κάτω οι τριτοκοσμικές μπανανίες της Δύσης .Ζήτω ο φάρος σοβαρότητας και οργανωμένου κράτους που λέγεται Ελλάδα
    ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!

  17. η Dimi avatar
    η Dimi 28/03/2011 15:11:38

    Dora, καλό μεσημέρι, καλή εβδομάδα και καλό κουράγιο να έχουμε γιά ν’αντέχουμε. Καθώς, oι προκλήσεις και προσβολές επί ημερών νεο-αταξίας, επιμηκύνσης και αναδιάρθρωσης, Δεν έχουν ούτε προηγούμενο, ούτε τέλος.

    «Γείτονας του Τομ Χ ανκς με βίλα-μαμούθ η Αννα των μεταναστών»
    ~«ΑΠΟΚΑΛΥΨΕΙΣ» ΣΑΒΒΑΤΟ, 26 ΜΑΡΤΙΟΥ 2011 16:25
    http://bit.ly/i7RpvD

    Η βίλα η οποία, ξεπερνά σε αισθητική και έκταση το σπίτι του Τom Hanks, Καί, το «Πόθεν Εσχες» της κ. Αννας Νταλάρα. Μίας Κροίσου του Ελληνικού Κοινοβουλίου, η οποία έχει συνολικά 36 ακίνητα. Μεταξύ αυτών: σπίτια στον Πόρο, Αντίπαρο, Σύρο, Φιλοθέη, Αγ. Παρασκευή, Ψυχικό (4 οικόπεδα), Παπάγου (δύο διαμερίσματα), στην Αρκαδία (δύο σπίτια) και Μαγνησία. 10 σπίτια, ένα οικόπεδο, 6 αγροτεμάχια, 5 πάρκινγκ, στις Κυκλάδες, καθώς και 1 αγροτεμάχιο και δασική έκταση! στην ίδια περιοχή. Δηλώνει >2,000,000 Ευρώ ετησίως σε ομόλογα, επιχειρήσεις, καταθέσεις (€'s and US$'s) και.. https://lh3.googleusercontent.com/-H6twR1Xqn-0/TYy949MrazI/AAAAAAAB0d0/pA86ehwF3Vo/s1600/APO_2703_025_CMYK.jpg

    Κατά τα άλλα, η φιλεύσπλαχνη υφυπουργός, αβασάνιστα αποφασίζει όπως οι ανεξέλεγκτες καραβιές των Λάθρο εγκαθίστανται στην Πάτρα, το «Πειραματόζωο» της (ΨΕΥΤΟ)πολιτισμικότητας και αναρχίας. Με ό,τι ολέθριο αυτό το κοινωνικό έγκλημα συνεπάγεται γιά τη τρίτη μεγαλύτερη Πόλη και Λιμάνι της Ελλάδας.

    Οι σκληρά δοκιμαζόμενοι Ελληνες φορολούμενοι αντιδρούμε στη μεγάλη αυτή πρόκληση και προτείνουμε: Οι Λάθρο να εγκαθίστανται και να «συνυπάρχουν» στην Αντίπαρο, «Το Διαμάντι του Αιγαίου». Στο νησί το οποίο έλκει «Elite Διεθνή Tουρισμό» των Jetsetters, Eφοπλιστών, Eπιχειρηματιών, της «Παγκοσμιοποιημένης Αριστοκρατίας της Σκοπιμότητας (Global Aristocracy of Purpose)», εν γένει.

    Γιά να γίνουν επιτέλους Πράξη, τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα της Αννας και του αοιδού συζύγου, περί «Αγάπης Αίματα» και «Misa Criolla» (η Επονείδιστη συναυλία «συνύπαρξης» - Αγ. Παντελεήμων 12/2010). Γιά να γίνει ΚΑΙ «Το Διαμάντι του Αιγαίου», (ΨΕΥΤΟ)πολυπολιτισμικό/άναρχο και (ΙΣΛΑΜΟ)μαυρισμένο.

    «Τα λιοντάρια νόμιζαν ότι ήταν βασιλιάδες μέχρι που ήρθαν οι δράκοι.» ~Αρχαία Κινέζικη παροιμία.

    • Dora avatar
      Dora @ η Dimi 28/03/2011 18:38:15

      Dimi,
      Παντα απολαμβανω τον τροπο που γραφεις,τις λεξεις που χρησιμοποιεις την διορατικοτητα αλλα και την επιχειρηματολογια των οσων λες,οσο και την πολυ καλη ενημερωση σου.
      Τωρα,τι απομενει για να μας αποτελειωσει αφου εν γνωσει μας εχουμε ολους αυτους τους πλουτοκρατες να αποφασιζουν για τον αφανισμο μας?
      Επανασταση καλη μου η θανατος. Πες με τρελλη η ηληθια η οτι αλλο θες,αλλα οταν φθασει κανεις στον πατο,οπως τωρα η Πατριδα,η μονη κινηση ειναι αυτη προς τα πανω και δεν γινεται,δυστυχως,αναιμακτα.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Dora 28/03/2011 21:03:12

        Dora μου, γιά τα ζεστά πάντα λόγια σου ευχαριστώ πολύ και ανταποδίδω!

        Θεωρώ ότι η Πατρίδα μας, ουσιαστικά και μεταφορικά, είναι παγιδευμένη σε μιά σκοτεινή «σπηλιά» βαθειά κάτω από τη Γη και χρειάζονται πραγματικά υπεράνθρωπες προσπάθειες διάσωσης, γιά ν’ανέβουμε με ασφάλεια στην επιφάνεια της Γης, στο Φως, στην κοινωνική και οικονομική Ελευθερία μας. Την Ελευθερία μας, που τόσο λανθασμένα θεωρήσαμε δεδομένη, και που τόσο ξαφνικά την χάσαμε, εκεί που δεν το περιμέναμε.

        Εναντίον των Ελλήνων διαπράχθηκε η Υβρις. Η Τεχνητή απαξία. Η Στοχευμένη οικονομική εξαθλίωση και παγίδευση. Η Δόλια πρόκληση ταραχής, ανησυχίας, απελπισίας, απόγνωσης. Η Πανελλήνια κατάθλιψη γιά την ισόβια δουλεία στο ανεξόφλητο χρέος. Ο Επίπλαστος φόβος της απομόνωσης κι εγκατάλειψης από τους συμμάχους μας, ιδιαίτερα αυτής της Γερμανίας.
        Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχάριστου..

        Από εμάς και μόνον από εμάς, εξαρτάται να διαφύγουμε από τη σκοτεινή «σπηλιά» της απραξίας που μάς τυφλώνει, μάς εγκλωβίζει, μάς απονευρώνει, μάς καθηλώνει. Από εμάς εξαρτάται ν’ανεβούμε στην επιφάνεια, ν’αναπνεύσουμε επιτέλους τον καθαρό αέρα, που τόσο πολύ μάς έλειψε. Nα μάθουμε από τα λάθη μας, και σοφότεροι και σε σωστές βάσεις, ν’αρχίσουμε μιά νέα Ζωή, να κτίσουμε μιά Νέα Ελλάδα. Ναί, Μπορούμε! Είμαστε γιά τα πολύ δύσκολα, Εμείς, οι Ελληνες. Είναι στο DNA μας να γράφουμε ιστορία στο ακέραιο της ώρας!

        Και θα επαναλάβω το σημερινό σχόλιο του καλού σχολιαστή xriteo, το οποίο με εκφράζει πλήρως: «Ρε παιδια,αυτη η παραξενη σιωπη που κυριαρχει σημερα,δεν σας θυμιζει την σιωπη πριν την καταιγιδα?Εγω το νοιωθω παντως!!!»...

        • Dora avatar
          Dora @ η Dimi 28/03/2011 23:13:54

          Μ' εκανες να δακρυσω παλι.Ακουγοντας και διαβαζοντας τοσο ραγιαδισμο και τοση δοσιλογια,οσο και τελεια αγνοια σοβαρων θεματων,που επρεπε να μας απασχολουν,βλεποντας ποσοι απο μας παιζουν το παιγνιδι των χρησιμων ηλιθιων,αναρωτιεμαι μηπως εγω τρελλαθηκα, που αγαπαω τοσο πολυ την πατριδα μου κι αισθανομαι τοσο εντονη αγανακτηση,ενω οι αλλοι,οι πιο πολλοι καθονται αραγμενοι και σιγουροι οτι θα τους σωσουν παλι οι αλλοι!
          Νοιωθω μεγαλη οργη μεσα μου,Dimi.Εδω εξω μας βλεπουν ολοι σαν ποντικια,ντρεπομαστε να δηλωσουμε την καταγωγη μας.Φρικτο!!!!

          • η Dimi avatar
            η Dimi @ Dora 29/03/2011 01:14:04

            Dora, όσοι έχουμε ζήσει εκτός Ελλάδος και ξέρουμε τι σημαίνει νόστος, μπορούμε να εκτιμήσουμε περισσότερο τις δεδομένες γιά τους πολλούς, Αξίες της μοναδικής και πανέμορφης Ελλάδας μας. Ουδείς μπορεί να μάς κάνει να ντρεπόμαστε, εάν εμείς δεν το επιτρέψουμε. Οι Ελληνες, παρόλα τα λάθη και τις ατέλειές μας, είμαστε Ωραίοι Ανθρωποι! Οι επικριτές μας, να κάνουν πρώτα τη δική τους αυτοκριτική, καθώς οι Ελληνες, έχουμε κι εμείς πολλά ράμματα γιά τη δική τους γούνα. Δεν υπάρχουν κοινωνίες αγγέλων. Ψηλά το κεφάλι!

            Υ.Γ. Dora, προτείνω μιά βόλτα στη φημισμένη Αγορά Ανθέων του Amsterdam. Και συνιστώ ανεπιφύλακτα, την σύνθεση μαύρης τουλίπας με τεράστια άλικα κόκκινα τριαντάφυλλα από την Κολομβία! Η ανθοδεσία είναι πέρα από κάθε περιγραφή ομορφιάς, καλαισθησίας, ευωδιάς και θετική αύρας. Και σαν ξεχωριστή ιδέα δώρου, αφήνει πάντα τις καλύτερες των εντυπώσεων.
            Florigraphy, at its best!

            Cheer-up my friend. There is Hope for Greece.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ η Dimi 29/03/2011 00:25:42

      Αντιγραφω απο το δευτερο σου λινκ σχετικα με τη βιλα των μυστηριων, της dalara.


      Οπως διακρινεται και στις φωτογραφιες, η βιλα ειναι χτισμενη με μετρα, δενει αρμονικα με το βραχωδες περιβαλλον και εντυπωσιαζει με την απεριττη λιτοτητα της, βασικο στοιχειο της αισθητικης και της δομησης των Κυκλαδων. εχει ιδιωτικο δρομο και ταμπελα που προειδοποιει οτι προκειται για ιδιωτικη περιοχη καλωντας τους περιεργους περαστικους να σταματησουν. Αξιζει να σημειωθει οτι δεν εχουν ολοκληρωθει οι εργασιες κατασκευης της βιλας και ο χωρος φυλασσεται ολο το 24ωρο.
      παρα το γεγονος οτι βρισκεται αναμεσα στις παραλιες της Παναγιας και της ψαραλυκης, το παραθαλασσιο οικοπεδο καταληγει σε πεντακαθαρη μεν, βραχωδη δε παραλια που δυσκολα προσεγγιζεται.

      Αντιγραφω απο το βιογραφικο της:

      Η Άννα Νταλάρα εργάστηκε εθελοντικά σε Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις για τις γυναίκες, τα παιδιά πρόσφυγες και τις ευάλωτες ομάδες για την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες (UNHCR). Τον Οκτώβριο του 2009 εξελέγη για πρώτη φορά βουλευτής Β’ Αθήνας με το ΠΑΣΟΚ.

      Στρατολογημενοι "ανθρωπιστες" οσο ανθρωπιστης ειναι και ο Σορος. Παω στοιχημα οτι η προσβασιμη μονο απο θαλασσα βιλα με το περιγραφμενο δρομο που εχει πολυ καλη θεα θα εχει και μεγαλο υπογειο χωρο στο ιδιο επιπεδο με τη θαλασσα.
      Δεν περιμενω τα πρακτωρια και τους δουλικους της η Νεα Ταξη να τους αποβιβαζει στην π.χ. στη παραλια Βουλας Αττικης μερα μεσημερι ας πουμε...

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Greece Pleading 29/03/2011 20:27:57

        Προφανώς, η κ. υφυπουργός έχει άπειρα χρήματα από την πολυετή και πετυχημένη καριέρα του συζύγου της. Ομως! Ο χρόνος που επέλεξε γιά να κτίσει τη χολλυγουντιανή βίλλα των 576,94m² σε οικόπεδο 8.095,00m², είναι
        εντελώς λάθος. Είναι πολιτικός μιάς κυβέρνησης, η οποία κόβει μισθούς, συντάξεις, καταργεί επιδόματα, επιβάλλει δυσβάστακτους φόρους, προκαλεί ανεργία, απελπισία και αυτοκτονίες λόγω χρεών και πλείστα άλλα αλγεινά, ων ουκ έστιν αριθμός.

        Αυτή η επίδειξη νεοπλουτισμού σε χαλεπούς γιά την
        Ελλάδα καιρούς, προκαλεί έντονα τη κοινή γνώμη.
        Νόμιμα όλα. Ηθικά όμως;

        «Αβρακος έβαλε βρακί, σε κάθε πόρτα το έδειχνε»
        ~Λαϊκή παροιμία

  18. xriteo avatar
    xriteo 28/03/2011 17:01:45

    Ρε παιδια,αυτη η παραξενη σιωπη που κυριαρχει σημερα,δεν σας θυμιζει την σιωπη πριν την καταιγιδα?Εγω το νοιωθω παντως!!!

  19. μετρό-στάση γουδί avatar
    μετρό-στάση γουδί 28/03/2011 19:01:51

    να φιλοξενηθουν στήν αρεοπαγείτου... στου ακη

  20. TAKIS48 avatar
    TAKIS48 28/03/2011 23:42:50

    ΝΑ ΒΟΥΛΙΑΞΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΧΟΝΤΡΟΠΕΤΣΟΥΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥΣ.