05/07/2011 14:52
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναλυτικά οι θέσεις της ΝΔ για την εργασιακή εφεδρεία

Ο εκπρόσωπος της ΝΔ Γιάννης Μιχελάκης επανήλθε σήμερα στο θέμα της εργασιακής εφεδρείας, το οποίο υπήρξε πρόταση της αξιωματικής αντιπολίτευσης, απέναντι στην απειλή μαζικών απολύσεων και έγινε δεκτή από την τρόικα. Φαίνεται έτσι πως, όταν έχεις συγκεκριμένες προτάσεις, μπορείς να πετύχεις επαναδιαπραγμάτευση και απτά αποτελέσματα, επεσήμανε ο κ. Μιχελάκης και παρέθεσε τα θετικά που έχει η υιοθέτηση του συγκεκριμένου θεσμού, τόσο για την οικονομία, όσο και για την κοινωνία:

 

Η ανάγκη για τη μείωση των δαπανών του δημοσίου τομέα δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί με την αιφνίδια απόλυση χιλιάδων εργαζομένων, που από τη μια στιγμή στην άλλη κινδυνεύουν να βρεθούν στην ανεργία και στην έσχατη απόγνωση. Η μέριμνα για τους ανθρώπους αυτούς αποτελεί υποχρέωση μιας δημοκρατικής πολιτείας.

 

Μπαίνοντας σε εργασιακή εφεδρεία οι εργαζόμενοι που θα κριθούν υπεράριθμοι ή οι υπηρεσίες τους θα κλείσουν, θα προκαλέσουν σημαντική μείωση των δαπανών του Δημοσίου, διότι:

 

Πρώτον: Ο εργαζόμενος που μπαίνει σε εργασιακή εφεδρεία παίρνει μόνο τις βασικές αποδοχές, χωρίς υπερεργασία, υπερωρίες, επιδόματα, κ.λπ. Δεύτερον: Τα Ασφαλιστικά Ταμεία δεν χάνουν τις εισφορές, όπως θα γινόταν σε περίπτωση απολύσεων.

Τρίτον: Το Δημόσιο δεν επιβαρύνεται με τα επιδόματα ανεργίας, που θα κατέβαλλε σε περίπτωση απολύσεων.

Τέταρτον: Το Δημόσιο εξοικονομεί και το λεγόμενο μη μισθολογικό – λειτουργικό κόστος, που φθάνει σχεδόν το 25% του κόστους λειτουργίας ενός Οργανισμού (ενοίκια κτηρίων, θέρμανση, τηλέφωνα, ρεύμα, κόστος καθαριότητας, λειτουργικά κ.λπ.).

Πέμπτον: Η οικονομία βγαίνει κερδισμένη, αφού ο μισθός που παίρνουν όσοι περνούν σε εργασιακή εφεδρεία περνά στην πραγματική οικονομία μέσω της κατανάλωσης από την οποία και το Δημόσιο έχει έσοδα φόρων κ.λ.π.

Έκτον: Δεν πετιούνται στην κοινωνία επιπλέον στρατιές ανέργων και μάλιστα σε μια τόσο δύσκολη περίοδο, όπου η ανεργία έχει ξεπεράσει κάθε αρνητικό προηγούμενο.

Έβδομον: Είναι λογικό πολλοί από αυτούς -ιδιαίτερα οι νεώτεροι- να προσπαθήσουν να βρουν κάπου αλλού δουλειά για να καλύψουν τη διαφορά εισοδήματος που θα προκύψει στην τσέπη τους. Άρα, αντίστοιχα, θα μειωθεί η δημόσια δαπάνη για την εργασιακή εφεδρεία.

Όγδοον: Υπάρχουν ευρωπαϊκά προγράμματα επιμόρφωσης σε νέες δεξιότητες που θα μπορούσαν και το συνολικό κόστος της δημόσιας επιβάρυνσης να ελαφρύνουν και την επαγγελματική επανένταξη να διευκολύνουν.

Ένατον: Για εκείνους που βρίσκονται κοντά στη σύνταξη το κόστος από την εργασιακή εφεδρεία θα είναι μικρότερο από το κόστος της αποζημίωσης λόγω απόλυσης.

Έχουμε επεξεργαστεί την εφαρμογή του θεσμού ανάλογα με την ηλικία των προσώπων που μπαίνουν σε εργασιακή εφεδρεία.

- Για όσους είναι πάνω από τα 50 προτείνουμε εφεδρεία με το βασικό μισθό  ως τη σύνταξη εκτός κι αν βρει δουλειά αλλού.

- Για όσους είναι από τα 40-50 δύο τριετίες και

- Για όσους είναι από τα 30-40 μια τριετία.

 

Για τις δυο τελευταίες κατηγορίες, τα όρια εφεδρείας ισχύουν εφόσον στο μεταξύ υπάρχει ανάκαμψη, δημιουργούνται  θέσεις εργασίας και μπορούν να τις διεκδικήσουν.

Σε αντίθετη περίπτωση, τα όρια εφεδρείας παρατείνονται.

 

Σε όλες τις περιπτώσεις προκύπτει ότι μπορούμε να έχουμε ταχύτερη μείωση προσωπικού και ελλείμματος σε σύγκριση με την άμεση απόλυση.

Αν λάβουμε υπόψη το συνολικό κόστος της ανεργίας, η τριετία επιτρέπει επαρκή χρόνο μαθητείας για μετάταξη. Εάν ο θεσμός περιοριστεί στον ένα χρόνο, ουσιαστικά στέλνουμε τον εργαζόμενο σε ανεργία από τώρα.

Για παράδειγμα, ένας 30ρης σιδηροδρομικός που πάει στην εφεδρεία μπορεί σε τρία χρόνια να βγει τεχνικός κομπιούτερ ή νοσηλευτής, αν πάει σε πρόγραμμα επιμόρφωσης από τώρα. Σε ένα χρόνο δεν μπορεί.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 05/07/2011 15:08:45

    "Η ανάγκη για τη μείωση των δαπανών του δημοσίου τομέα δεν μπορεί να αντιμετωπισθεί με την αιφνίδια απόλυση χιλιάδων εργαζομένων, που από τη μια στιγμή στην άλλη κινδυνεύουν να βρεθούν στην ανεργία και στην έσχατη απόγνωση. "

    Επιλεκτική ευαισθησία...Η απόγνωση των ιδιωτικών υπαλλήλων και αυταπασχολούμενων μάλλον δεν αφορά κανέναν..

    "Η μέριμνα για τους ανθρώπους αυτούς αποτελεί υποχρέωση μιας δημοκρατικής πολιτείας"

    Η μέριμνα της δημοκρατικής πολιτείας περιλαμβάνει ΜΟΝΟ τους ανθρώπους αυτούς?

    Αντιπροτείνω 6ετία στην χορήγηση επιδομάτων ανεργίας (αναδρομικά για τους απολυμένους τα 2 τελευταια χρόνια της κρίσης)...και επιδότηση των εισφορών στο ΙΚΑ στο διάστημα αυτό...και προγράμματα επιμόρφωσης για πιθανή αλλαγή ειδικότητας...

  2. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 15:34:28

    Για όσους είναι πάνω από τα 50 προτείνουμε εφεδρεία με το βασικό μισθό ως τη σύνταξη εκτός κι αν βρει δουλειά αλλού.
    - Για όσους είναι από τα 40-50 δύο τριετίες και
    - Για όσους είναι από τα 30-40 μια τριετία.

    Φοβερη προταση.Ουτε στην ΕΣΣΔ δεν ειχαν σκεφτει κατι αναλογο.Ελλας-Ελληνων-Κρατιστων.

    • drider avatar
      drider @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 16:07:58

      Εμένα το ερώτημα μου είναι πώς μπορεί να υπάρξει πραγματική ανάκαμψη - ανάπτυξη, όταν μειώνεται το ενεργό εργατικό δυναμικό. Ανάπτυξη που στηρίζεται εν μέρει στη διατήρηση μέρους της αγοραστικής δύναμης των εργαζομένων σε αργία, δεν είναι τίποτα άλλο από τη διατήρηση του στρεβλού καταναλωτικού μοντέλου που μας έφερε στη σημερινή κατάσταση.

      Η μόνη πραγματική λύση είναι η δημιουργία νέων θέσεων εργασίας στον ιδιωτικό τομέα. Τα υπόλοιπα είναι ασπιρίνες...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2011 15:47:50

    Τι προτείνεις; Να ιδιωτικοποιηθεί το κράτος;

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Strange Attractor 05/07/2011 16:09:46

      Να γινει οτι γινεται στον ιδιωτικο τομεα.

  4. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 16:33:25

    Δηλαδη ενας ΔΥ με μισθο 1400ε,θα παιρνει απο τα 50 εως τα 65, 840 ευρω ακοπα ,τη στιγμη που η μιση Ελλαδα δουλευει με 450 και ημιαπασχοληση.Ρε πατε καλα.Βγαλτε τα χρωματιστα γυαλια.Ειναι απαραδεκτο κομμα που στην ιδεολογια του εχει τη λεξη φιλελευθερισμος να κανει τετοια προταση.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 16:41:45

      Έρχεται ο Αυριανιστής όπου να 'ναι...
      Ετοιμάσου να τα ακούσεις, (και εσύ) προπαγανδιστή του "κοινωνικού αυτοματισμού"...

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 16:56:52

    θα γεμισει ολη η Ελλαδα με 50αρηδες που θα εχουν ολο το χρονο να κανουν μια δευτερη δουλεια μαυρη,με αποτελεσμα να μην μπορουν να βρουν δουλεια ουτε οι υπολοιποι.Πιστευει κανεις οτι ολοι αυτοι που θα μπουν στην εφεδρεια θα καθονται ησυχα στο σπιτι τους;

  6. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 05/07/2011 16:59:47

    Εξαιρετική πρόταση από ένα πραγματικό λαικό κόμμα.
    Τεκμηριωμένη και κοστολογημένη.

    Αυτοι που τσιρίζουν στο στυλ ''μαμά γιατί ο Γιαννάκης έχει παγωτό και εγώ όχι '' ξεχνούν το βασικώτερο:

    Ο βασικός στόχος των νεοφιλευλευθερων για κατακρεούργηση δικαιωμάτων στο δημόσιο γίνεται γιατί αμέσως μετά αυτό μετακυλίεται στον ιδιωτικό τομέα.
    Δινεται το τέμπο και φυσικά όσο περισσότεροι άνεργοι τόσο μικρότερα μεροκάματα. Προσφορά - ζητηση. Απλά πράγματα.

    Ο στόχος δηλαδή δεν είναι η δικαιοσύνη δια της ''ισότητος'' αλλά η περαιτέρω υποβίβαση του ιδιωτικόυ τομέα.
    Επιπλέον στεγνές απολύσεις σε συνθήκες υφεσης 4-5% σημαίνει αντίστοιχα χιλιάδες νεα λουκέτα και απολύσεις στον ιδιωτικό τομέα.

    Α και δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος .
    Απλά διαβάζω και σκέφτομαι και δεν είμαι manager πολυεθνικής.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Πετρος Μ. 06/07/2011 11:15:01

      Τις δύο τελευταίες σου προτάσεις, την τελευταία ειδικότερα, ας τη σκεφτούν διπλά και τριπλά οι κοινωνικοί αυτοματιστές.

  7. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/07/2011 17:02:09

    Έχεις την εντύπωση πως την ανεργία αυτών των ατόμων δεν θα την πληρώσει και ο ιδιωτικός τομέας;
    Με τα 840 ευρώ ο ΔΥ μόνο κατανάλωση θα κάνει, άρα μικρότερο πλήγμα στον ιδιωτικό τομέα.
    Εξάλλου αυτό είναι ένα κομμάτι μιας πολύπλευρης πολιτικής.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/07/2011 17:11:16

    Ούτως ή άλλως η πραγματική κρίση έπληξε τον ελληνικό ιδιωτικό τομέα (καταστήματα, ταξί, κλπ.) μόλις μειώθηκε αισθητά το εισόδημα των ΔΥ.
    Εντάξει, δεν πήρε το δώρο των Χριστουγέννων κάποιος ΔΥ, και όλοι χαιρόμαστε διότι καλά να πάθει ο αργόμισθος.
    Ναι αλλά το στερήθηκε και η αγορά, έτσι δεν είναι; Όπως στερείται και όσα χρήματα κόπηκαν από τους μισθούς τους.
    Αν γίνει η αναγωγή επί 400-500.000 ΔΥ που δεν πήραν δώρο και μειώθηκε το εισόδημά τους, ιδού η κρίση!
    Εξ ου και τα λουκέτα.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Strange Attractor 05/07/2011 20:15:12

      Οι ΔΥ στηρίζουν την αγορά, ε?
      Και τότε γιατί οι επιτηδευματίες να δώσουν 300-500 στο Δημόσιο, έξτρα και αναδρομικό φόρο? Για να πληρωθούν οι ΔΥ και μετά να καταναλώσουν, ε?
      Και τότε οι επιτηδευματίες θα τα ξαναπάρουν πίσω?
      Άρα για στήριξη του ΙΤ επιβάλλεται το χαράτσι...

      Βολικός τρόπος σκέψης...

  9. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/07/2011 17:20:05

    Ακριβώς.
    Φυσικά και θα πρέπει να γίνει προσαρμογή των μισθών των ΔΥ με τους ιδιωτικούς, αλλά αυτό πρέπει να γίνει χωρίς να χαθεί τζίρος από την αγορά.
    Αν μειώσεις τον μισθό ΔΥ που παίρνει 700 ευρώ μισθό/σύνταξη το ποσό αυτό χάνεται από την αγορά.
    Αν μειώσεις έναν μισθό ΔΥ των 3000 ευρώ, θα χάσεις κάτι από την αγορά πολύ λιγότερο.
    Σκοπός είναι να μην χαθεί τζίρος από την αγορά μας.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Γιάννης 05/07/2011 17:24:21

      Γιατι οταν εσενα θα σου βαζει φορους για να πληρωσει ολους αυτους δεν θα στερει χρηματα απο την αγορα;Αυτα δεν ειναι λεφτα;

    • drider avatar
      drider @ Γιάννης 05/07/2011 17:26:52

      Εξαρτάται από ποιο μέρος της αγοράς θα χαθεί. Είναι διαφορετικό να μειωθούν π.χ. οι αγοροπωλησίες πολυτελών αυτοκινήτων και διαφορετικό να μειωθεί η κατανάλωση σε είδη βασικής ανάγκης.

      Οπότε συμφωνώ εν τέλει με το κριτήριο που θέτεις, καθότι ο ΔΥ των 700 ευρώ δεν θα αγόραζε ούτως η άλλως το πολυτελές αμάξι...

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ drider 05/07/2011 20:17:30

        Αν ήσουν υπάλληλος στην αντιπροσωπία αυτή, μάλλον δεν θα έλεγες τα ίδια..

  10. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 17:21:07

    Ο επομενος εμφυλιος θα γινει μεταξυ δημοσιων και ιδιωτικων(αν υπαρχουν) υπαλληλων.Να το θυμαστε.

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 17:27:38

      Αυτό βολεύει μόνο το ΠΑΣΟΚ.
      Το επόμενο που θα γίνει είναι η αντιστροφή των όρων των ΔΥ με τους ΙΥ.
      Και δυστυχώς αυτό δεν γίνεται αυτή τη στιγμή με αυτά τα μέτρα.
      Μέτρο : Μείωση (;) αποδοχών ΔΥ κατά 15% .
      Αποτέλεσμα : 400.000 άνεργοι, λουκέτα σε επιχειρήσεις, φτώχεια και μιζέρια στον ιδιωτικό τομέα.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 20:19:46

      Συμφωνώ απολύτως....τα κόμματα εκφράζουν τάξεις, συμφέροντα...κάποια επικρατούν...μέχρι τώρα επικρατούσαν τα κόμματα του κρατισμού...
      Η δεξαμενή των ΙΥ είναι μεγαλύτερη αλλά δυστυχώς για αυτούς είναι ακομμάτιστοι...
      Για να δούμε, τα συμφέροντα των ΙΥ θα τα εκφράσει κανείς?

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 06/07/2011 11:19:01

        Αφού επικρατούσαν "τα κόμματα του κρατισμού", γιατί δεν πας στο ντορόκομμα ή στο μανόκομμα που εκφράζουν άριστα τα συμφέροντα των τραπεζιτών και των πολυεθνικών; Τα δύο αυτά κόμματα ψάχνουν πώς και πώς να αλιεύσουν στρατιωτάκια στη δεξαμενή των κοινωνικών αυτοματιστών... γιατί δεν πας να ενισχύσεις τις τάξεις κάποιου από τα δύο;

        Όχι τίποτε άλλο, αλλά να μη διατελείς και εν ιδεολογική συγχύσει κιόλας βρε παιδί μου...

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 06/07/2011 11:54:27

          Eγώ τουλάχιστον παλαντζάρω στην Δεξιά..
          Εσύ που υποστηρίζεις Σαμαρά αλλά οι απόψεις σου συγκλίνουν στον παλιοσολιαλισμό μιλάς για ιδεολογική σύγχυση?

          Πιστεύω στον Σαμαρά, σιχαίνομαι Ντόρα, Μάνο, Καραμανλή κ.α.
          Ωστόσο δεν του δίνω λευκή επιταγή..Περιμένω όπως και τόσος κόσμος να μας πείσει ότι διαφέρει..

  11. ganasta avatar
    ganasta 05/07/2011 18:16:35

    Αφήστε το παιδιά. Δεν πείθει!
    Δεν παλεύεται!
    Πρέπει να το ξαναδεί η Ν.Δ
    Πριν είναι αργά!
    Με την ίδια λογική:
    Όταν απολύεται ένας ιδιωτικός υπάλληλος το κράτος χάνει από το επίδομα ανεργίας που πρέπει να καταβάλλει και τα ασφαλιστικά ταμεία από τις ασφαλιστικές εισφορές που δεν θα εισπράττουν. Σύνολο πάνω από 900 ευρώ το μήνα. Και εδώ δεν υπολογίζω το κομμάτι από το μισθού του υπαλλήλου που μέσω της κατανάλωσης γυρίζει στο κράτος. Έμμεσοι φόροι κλπ.
    Άρα πρόταση Ν.Δ:
    Τους βάζω σε εργασιακή εφεδρεία.
    Έτσι :
    1ο copy-paste
    Δεύτερον: Τα Ασφαλιστικά Ταμεία δεν χάνουν τις εισφορές, όπως θα γινόταν σε περίπτωση απολύσεων.
    2ο copy-paste
    Τρίτον: Το Δημόσιο δεν επιβαρύνεται με τα επιδόματα ανεργίας, που θα κατέβαλλε σε περίπτωση απολύσεων.
    3ο copy-paste

    Πέμπτον: Η οικονομία βγαίνει κερδισμένη, αφού ο μισθός που παίρνουν όσοι περνούν σε εργασιακή εφεδρεία περνά στην πραγματική οικονομία μέσω της κατανάλωσης από την οποία και το Δημόσιο έχει έσοδα φόρων κ.λ.π.
    4ο copy-paste

    Έκτον: Δεν πετιούνται στην κοινωνία επιπλέον στρατιές ανέργων και μάλιστα σε μια τόσο δύσκολη περίοδο, όπου η ανεργία έχει ξεπεράσει κάθε αρνητικό προηγούμενο.
    προσθέστε οι υπόλοιποι όσα copy-paste από την πρόταση Μιχελάκη θέλετε
    ………………………………………………...................................................................................
    …………………………………………………................................................................................
    Και λύνω και το πρόβλημα της ανεργίας
    Και ξυπνάω
    Και περνάω καλά
    Και χάνω και οπαδούς
    Και δεν με ειρωνεύονται
    ΔΕΣΤΟ ΠΑΛΙ ΑΝΤΩΝΗ
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ

  12. ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
    ΠΕΤΡΟΣ Μ. 05/07/2011 18:34:11

    Ρε πατριώτη δεν βλέπεις διαφορά;

    Στην περίπτωση δημοσίου υπάλληλου έχεις προυπάρχον κόστος για το κράτος 1000 και το υποβιβάζεις πχ σε 600
    Στην περιπτωση ιδιωτικού υπαλλήλου εχεις προυπάρχον κόστος 0 και το κάνεις
    600.
    Στην πρώτη περίπτωση μειώνεις προυπάρχουσα δαπάνη και στην δεύτερη δημιουργείς νέα .

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 05/07/2011 18:36:55

      Απλή κοινή λογική.
      Συμφωνώ με Πετρος Μ.
      Το γινάτι βγάζει μάτι.

  13. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 19:42:43

    θα γεμισει ολη η Ελλαδα με 50αρηδες που θα εχουν ολο το χρονο να κανουν μια δευτερη δουλεια μαυρη,με αποτελεσμα να μην μπορουν να βρουν δουλεια ο οι υπολοιποι.Πιστευει κανεις οτι ολοι αυτοι που θα μπουν στην εφεδρεια θα καθονται ησυχα στο σπιτι τους και δεν θα αναζητησουν μαυρη εργασια;

    Σ αυτο γιατι δεν απανταει κανεις;

    • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
      ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 20:40:16

      Ρε φίλε τι να σου απαντήσουμε στο δήθεν έξυπνο ερώτημα σου που νομίζεις ότι μας στρίμωξε.
      Για πόσους 50ρηδες σε εφεδρεία μιλάς.
      20000 θες 50000.
      Αυτή την στιγμή εν δυνάμει αναζητούντες μαύρη εργασία έχεις
      2,5 εκατομμύρια συνταξιούχους και 1,5 εκατομμύριο λαθρομετανάστες .

      Οι 50ρηδες απολυμένοι από το δημόσιο σου χαλάνε την ευρυθμία της αγοράς εργασίας;

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 05/07/2011 21:23:37

        Δηλαδη το ερωτημα ειναι δηθεν;Δεν εχει βαση;Και αν υποθεσουμε οτι αναζητουν μαυρη εργασια χιλιαδες συνταξιουχοι(που πολλοι ειναι πανω απο 65 και δεν αναζητουν)αυτο σημαινει οτι εμεις πρεπει να προσθεσουμε και αλλους;Και ολοι οι εφεδροι στο τελος θα παρουν και εφαπαξ γαι τα 15 χρονια αποχης απο την εργασια;Δεν παραπαει το πραγμα;

        • ΙΩΝΑΣ avatar
          ΙΩΝΑΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 06/07/2011 08:38:03

          Αφού θα συνεχίσουν να πληρώνουν κρατήσεις για το εφ άπαξ, γιατί να μην το πάρουν? Ή είσαι από αυτούς που παριστάνουν ότι δεν ξέρουν τάχα πως οι ΔΥ πληρώνουν κρατήσεις για το εφ άπαξ στα ταμεία προνοίας τους κι ότι δεν τους χαρίζεται?

          • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
            ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΙΩΝΑΣ 06/07/2011 15:00:33

            Μισθος ειναι η ανταποδοση της εργασιας.Τωρα τι ανταποδοση υπαρχει σ αυτο το σοφισμα οπου καποιος καθεται 15 χρονια, μονο η Συγγρου το ξερει.

  14. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 05/07/2011 21:04:04

    Πέτρο το επιχείρημά σου δεν είναι λανθασμένο αλλά είναι τέτοιο που μπορείς να το θέτεις κάθε φορά και ουσιαστικά να σταματάς την κουβέντα αφού τι να απαντήσεις σε κάτι τέτοιο ; Αν λέμε πως "έχουμε 4 εκ. που ψάχνουν μαύρη εργασία" κάθε τι άλλο από δίπλα μπορεί να μοιάζει με τρίχα. Ωραία, έτσι είναι.

    Αυτό που λέει ο συκοφάντης για τους 50άρηδες αλλά θα προσθέσω και τους 45άρηδες για τους οποίους η Ν.Δ. προτείνει έξι χρόνια εφεδρεία και άρα πατάνε στα 51 και τότε παίρνουν κι' αυτοί το πλεονέκτημα της εφεδρείας μέχρι τη σύνταξη, μου φαίνεται πως το κρίνεις πολύ εύκολα σαν εξυπνάδα.

    Μπορεί να σου φαίνεται παρονυχίδα το να παίρνουν (όσοι κι' αν είναι αυτοί που θα εκμεταλλεύονται αυτής της κατάστασης) 800 ευρώ αργομισθία αλλά εμένα και φαντάζομαι και άλλους μάς γυρνάνε τα μυαλά. 590 ευρώ προσφέρουν μισθό στον ιδιωτικό πλέον, ο βασικός είναι αυτός και το δίλημμα απλό "αν σου αρέσει. Εχω 30 βιογραφικά που περιμένουν".

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Βούρδουλας 05/07/2011 21:34:19

      Πες τα ρε Βούρδουλα...
      Εντάξει.. και εγώ αν ήμουν ΔΥ δεν θα ήθελα να απολυθώ...
      Δεν θα είχα επικαλεστεί όμως το καλό του ΙΤ ώστε να στηρίξω την δουλίτσα μου...
      Έλεος με την υποκρισία..αφήστε το "καλό των άλλων"..αφού όλοι για την πάρτη μας τρέχουμε...

      Το καλό του καταναλωτή επικαλείται και ο Φωτόπουλος...Άραγε αυτός δεν σκέφτεται ότι σε περίπτωση απόλυσης πιθανόν να μη βρίσκει την παραμικρή δουλειά? Μόνο για το "καλό μας" φωνάζει?

      • Φοτις avatar
        Φοτις @ Φακ Κωστας 06/07/2011 00:41:20

        Θα έπρεπε να αισθάνεσαι πολύ τυχερός που τόσοι άνθρωποι σε αυτή τη χώρα (για να μην πω τον πλανήτη) νοιάζονται για το καλό σου.

    • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
      ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ Βούρδουλας 05/07/2011 21:51:06

      Φίλε Βούρδουλα , με την τελευταία σου πρόταση απαντάς για μένα.
      ''590 ευρώ προσφέρουν μισθό στον ιδιωτικό πλέον''
      Γιατί να ρισκάρουν με ''μαυρο'' 50αρη;

      • Βούρδουλας avatar
        Βούρδουλας @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 05/07/2011 21:58:36

        Θέλεις να πεις πως θα προτιμήσει τον 35άρη και ας του πληρώσει τα ένσημα, τις κρατήσεις κλπ και όχι τον 'μαύρο' 50άρη για να μη ρισκάρει τον κίνδυνο να τον τσακώσουν ; Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και έτσι αλλά πολύ θεωρητική κουβέντα μου φαίνεται πως πιάσαμε.

        Το θέμα είναι πως φαίνεται να δημιουργείται ένας αρκετά στρωτός και εύκολος δρόμος να "δέσει" κάποιος 15 χρόνια ξυσίματος παίρνοντας, χωρίς να πατήσει ποτέ του σε γραφείο, πολύ περισσότερα απ' όσα θα ιδρώσουν οι περισσότεροι δουλεύοντας απλήρωτες υπερωρίες για να πάρουν στο ίδιο διάστημα. Διόρθωσέ με αν το είπα λάθος.

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ ΠΕΤΡΟΣ Μ. 05/07/2011 22:33:04

        Για να γλυτωσουν εισφορες ,δωρα, αργιες.Τα θεωρεις λιγα;Ειναι τουλαχιστον 4000 το χρονο.Για τον μικρομεσαιο πολλα λεφτα σημερα.

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 05/07/2011 22:51:04

    Τους κρατιστες, τους τρωει το στρες
    και η αγωνια αν θα μεινουν στις θεσουλες τους αυτες
    τους κρατιστες,τους τρωει το στρες
    μα σα φυγουν τελειωνουν της ζωης τους οι στιγμες οι πιο καλες
    Μα εγω θα εδινα τα παντα να γινομουνα
    παλι Δ.Υ πισω να βρισκομουνα
    στις ιδιες ΔΕΚΟ στα ιδια γραφεια
    με τους συναδελφους να κανω αστεια
    και τους πολιτες να κοιτανε καχυποπτα
    τα δημοσιουπαλληλικα τα χρονια δεν τα αλλαζω με τιποτα
    δεν τα αλλαζω με τιποτα

  16. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 06/07/2011 00:42:15

    Μάλλον δεν έχετε καταλάβει κάτι όλοι εσείς οι κοινωνικοί αυτοματιστές που ηδονίζεστε στη σκέψη τού να δείτε αίμα ΔΥ.

    Ότι οι απολύσεις θα αφορούν υπαλλήλους αορίστου χρόνου και μόνον. Δηλαδή, ανθρώπους που κατά τεκμήριο μπήκαν με το ΑΣΕΠ και απλώς δεν πρόλαβαν να μονιμοποιηθούν. Οι μόνιμοι, ο κόσμος να χαλάσει, ΔΕΝ θα μπορούν να απολυθούν.

    Φτιαχτείτε λοιπόν με την ιδέα ότι θα διώξετε τους πιο ικανούς και πιο νέους, και κρατήστε τα (μόνιμα, βεβαίως) κομματόσκυλα της δεκαετίας του '80 να σας "υπηρετούν". Τζιμάνια μου εσείς!

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Αυριανιστής 06/07/2011 01:58:50

      Κανεις δεν ηδονιζεται με αιμα ΔΥ.Απλα δεν μπορουμε να πληρωνουμε αλλο για ολο αυτο το κρατος.Εσενα σου αρεσει να πληρωνεις κατι που δεν χρειαζεσαι;

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 06/07/2011 02:35:04

      Aν και άργησες λίγο, θα στα ξαναπώ:
      -Μέσω ΑΣΕΠ μπήκαν και "άξιοι" πρώην συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου (με θέσεις σε συγγενείς και φίλους δημάρχους κλπ), οι οποίοι πριμοδοτήθηκαν 50% σε σχέση με άλλους που εκείνο το διάστημα "μάζευαν" τυπικά προσόντα..Πριμ δηλαδή 210 μορίων όταν το μεταπτυχιακό έδινε 150 μόρια...ας ανοίξουν λοιπόν οι φάκελοι των προσλήψεων, ας καταλογισθούν ευθύνες και ας φύγουν τα λαμόγια...αυτό σε ικανοποιεί? (σιγά...)
      -Δεν αρκεί μόνο η ικανότητα για να έχει κάποιος δουλειά...πρέπει να πετυχαίνεις και αποτέλεσμα (διαρκής αξιολόγηση της ικανότητας) και κυρίως να υπάρχει αντικείμενο (προσφορά εργασίας)...δεν ειναι δυνατόν να πληρώνουμε αγροφυλακή για παράδειγμα, ότι ανθρωπιστικό επιχειρημα και αν μου βρεις...τελοσπάντων ας αποφασίσουμε ποιοι είναι καλυτεροι άνθρωποι (εγώ ειμαι ο χειρότερος) για να συντηρούν κατα τα άλλα αρτιμελείς κυφήνες..

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 06/07/2011 11:38:50

        "ας ανοίξουν λοιπόν οι φάκελοι των προσλήψεων, ας καταλογισθούν ευθύνες και ας φύγουν τα λαμόγια…αυτό σε ικανοποιεί?"

        ΑΝ και εφ' όσον προκύψουν τέτοιες περιπτώσεις, ναι, δεν έχω καμία αντίρρηση.

        • Φακ Κωστας avatar
          Φακ Κωστας @ Αυριανιστής 06/07/2011 12:01:57

          Φίλε Αυριανιστή, να και ένα σημείο συμφωνίας...

          Δυστυχώς, είναι ο κανόνας...για αν μη σου πω πόσοι άτεκνοι "μπήκαν" ως πολύτεκνοι...ρώτα και θα εκπλαγείς...

          Μαζί σου λοιπόν σε αυτό...κανείς άξιος να μην πειραχθεί...εξάλλου έχει τόσο "λίπος" το δημόσιο που πραγματικά ο έχων τα νόμιμα τυπικά προσόντα δεν χρειάζεται να ανησυχεί...

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Φακ Κωστας 06/07/2011 14:21:03

            Πρώτον, για τα περί πολυτεκνικής ιδιότητας: το αν είναι ο ίδιος ο υποψήφιος, άτεκνος, δεν έχει σημασία. Τα μόρια τα παίρνει με βάση το αν είναι μέλος πολύτεκνης οικογένειας.

            Δεύτερον: θα σου το ξαναπώ για πολλοστή φορά, μήπως το καταλάβεις. Όταν οι καταργήσεις υπηρεσιών είναι οριζόντιες, τότε θα φύγουν ΟΛΟΙ αδιακρίτως. Και επειδή το ΑΣΕΠ μετά θα αξιολογήσει την τυχόν μετάταξή τους με βάση τα δεδομένα που θα του δώσουν, τα κομματόσκυλα θα έχουν στο μεταξύ φροντίσει να έχουν βγει (με τις αξιολογήσεις που μεθοδικά μαγειρεύονταν τόσα χρόνια από τα υπηρεσιακά συμβούλια) πάνω από όλους τους πραγματικά ικανοτέρους τους, που μπήκαν αργότερα μέσω ΑΣΕΠ. Τόσο απλά.

  17. ganasta avatar
    ganasta 06/07/2011 14:40:13

    1. Πέτρος Μ. είπε:
    05/07/2011 στις 6:34 pm
    Ρε πατριώτη δεν βλέπεις διαφορά;
    Στην περίπτωση δημοσίου υπάλληλου έχεις προυπάρχον κόστος για το κράτος 1000 και το υποβιβάζεις πχ σε 600
    Στην περιπτωση ιδιωτικού υπαλλήλου εχεις προυπάρχον κόστος 0 και το κάνεις
    600.
    Στην πρώτη περίπτωση μειώνεις προυπάρχουσα δαπάνη και στην δεύτερη δημιουργείς νέα .

    Καθυστερημένη η απάντηση αλλά δεν μπορώ
    Ρε πατριώτη βλέπω διαφορά!
    Στην περίπτωση δημοσίου υπάλληλου έχεις προϋπάρχον κόστος για το κράτος 1000 και το υποβιβάζεις πχ σε 600
    οκ μην σου χαλάσω το χατίρι.
    Στην περίπτωση ιδιωτικού υπαλλήλου έχεις προϋπάρχον κόστος 0 και το κάνεις
    600.
    οκ μην σου χαλάσω το χατίρι.
    Αλλά έχεις και προϋπάρχον έσοδο(ασφαλιστικές εισφορές, έμμεσοι φόροι κλπ) πχ 600 και το κάνεις 0. Επιπλέον δεν έχεις δαπάνη αλλά με την απόλυση την δημιουργείς περίπου 475 (επίδομα ανεργίας).
    Με την λογική Μιχελάκη επιδοτούμε με το παραπάνω ποσό (που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να βρεθεί για την επιδότηση του ανέργου) και λύνουμε το πρόβλημα της ανεργίας!!!!
    Βρες το λάθος μου στο παραπάνω σόφισμα και θα καταλάβεις που βρίσκεται το λάθος και το αδιέξοδο της πρότασης της Ν.Δ για την εργασιακή εφεδρεία.

    • ΠΕΤΡΟΣ Μ. avatar
      ΠΕΤΡΟΣ Μ. @ ganasta 06/07/2011 18:15:43

      Ρε φίλε μένω άφωνος.
      Τόσο δύσκολο είναι;

      Στην περίπτωση δημοσίου υπαλλήλου που σήμερα εργάζεται το σύνολο του εργατικού κόστους το καλύπτει το κράτος.
      Είναι όλο δαπάνη του κράτους .
      Εδώ η όποια παρέμβαση , αν θεωρηθεί ότι πλεονάζει προσωπικό , όπως και να ονομαστεί, οδηγεί σε ΜΕΙΩΣΗ του αρχικού κόστους και εγγραφει ευθέως μειωση δαπάνης στον κρατικό προϋπολογισμό.

      Για την περίπτωση του ιδιωτικού υπαλλήλου αν απολυθεί το κράτος χάνει ΕΣΟΔΑ από την μη απόδοση ασφαλιστικών εισφορών και ενδεχομένως φόρου.
      Τα απολεσθέντα ΕΣΟΔΑ δεν μπορουν να καλυφθούν με ισόποσο μισθό γιατί τότε έχουμε εγγραφή ΕΞΟΔΟΥ ΙΣΟΥ ΠΟΣΟΥ.
      Πως να το πω αλλιώς;
      Μηδέν εις το πηλήκιον που λέει και ο ΓΑΠ.
      Μεχρι και αυτός θα το είχε καταλάβει.