#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2010 23:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναλαμβάνει ρόλο ο στρατός



Στα άκρα οδηγείται η κόντρα κυβέρνησης και ιδιοκτητών φορτηγών που αποφάσισαν συνέχιση της απεργίας. Θα εφαρμοστεί ο νόμος διαμηνύει η κυβέρνηση και ανακοινώνει σχέδιο έκτακτης ανάγκης στο οποίο αναλαμβάνει ρόλο και ο …Στρατός, ενώ στα διυλιστήρια Καλοχωρίου, έξω από τη Θεσσαλονίκη σημειώθηκαν τα πρώτα επεισόδια όταν δυνάμεις των ΜΑΤ επιχείρησαν να απωθήσουν απεργούς που προσπαθούσαν να εμποδίσουν βυτιοφόρο που έχει επιταχθεί να εισέλθει στις εγκαταστάσεις.

Σχέδιο «έκτακτης ανάγκης»

Μετά την απόφαση των ιδιοκτητών φορτηγών να συνεχίσουν την απεργία και ύστερα από διυπουργική σύσκεψη υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Θεόδωρο Πάγκαλο αποφασίστηκε το εξής σχέδιο για την αντιμετώπιση της κατάστασης:

Τα βυτιοφόρα Ιδιωτικής Χρήσης εντάσσονται στο σχέδιο κάλυψης των δημοσίων αναγκών σε συνεργασία με τις εταιρείες πετρελαιοειδών.
Οι Ένοπλες Δυνάμεις με τα δικά τους μέσα διασφαλίζουν ήδη -σύμφωνα με το υπάρχον σχέδιο- την τροφοδοσία σε καύσιμα κρίσιμων τομέων (αεροδρόμια, μονάδες της ΔΕΗ, Νοσοκομεία, κ.ο.κ). Αρματαγωγά του Πολεμικού Ναυτικού θα συμβάλλουν, εφόσον χρειαστεί, στην κάλυψη των αναγκών των νησιών μεταφέροντας βυτιοφόρα.
Τα στοιχεία όλων των παραβατών διαβιβάζονται στους αρμόδιους εισαγγελείς για την άσκηση ποινικής δίωξης.
Οι προβλεπόμενες στη νομοθεσία διοικητικές κυρώσεις που φθάνουν μέχρι την αφαίρεση αδειών, θα εφαρμοσθούν αμέσως σε βάρος των παραβατών.
Σημειώνεται ότι στην πράξη δεν υπάρχει ακόμη γενικευμένη εφαρμογή της πολιτικής επιστράτευσης.

Δεν κάνουν πίσω οι απεργοί

Νωρίτερα, οι ιδιοκτήτες Φορτηγών Δημόσιας Χρήσης αποφάσισαν σε συνέλευση στο «Περοκέ» τη συνέχιση των απεργιακών κινητοποιήσεών τους, ύστερα από  πολύωρη γενική συνέλευση των ομοσπονδιών τους.

«Όλος αυτός ο κόσμος που βλέπετε γύρω σας δίνει ό,τι έχει και δεν έχει για να μην χάσει αυτό που λέγεται περιουσιακό του στοιχείο», δήλωσε ο Γιώργος Τζωρτζάτος, πρόεδρος των Συνδικάτων Χερσαίων Μεταφορών, μετά την ολοκλήρωση της γενικής συνέλευσης. «Δεν ήρθαμε να κάνουμε μνημόσυνο στις άδειές μας αλλά να πανηγυρίσουμε όπως οι πρόγονοί μας όταν πήγαιναν σε μάχη».

Στη συνέχεια, οδηγοί και ιδιοκτήτες φορτηγών και βυτιοφόρων έκαναν πορεία προς τη Βουλή, διαμαρτυρόμενοι για το προωθούμενο νομοσχέδιο για την απελευθέρωση των οδικών εμπορευματικών μεταφορών.

Αντιδράσεις των κομμάτων

Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νέας Δημοκρατίας,  Σταύρος Καλαφάτης, έκανε την ακόλουθη δήλωση: Οι άστοχοι χειρισμοί της κυβέρνησης, η συμβολή της στη δημιουργία ακραίων καταστάσεων, η επιλογή επίσης ακραίων λύσεων, δημιούργησαν το αδιέξοδο των τελευταίων ημερών. Με θύματα όλους τους Έλληνες πολίτες.  Η ευθύνη είναι 100% της κυβέρνησης.

Ο Παναγιώτης Λαφαζάνης, κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ, σχολιάζοντας την κινητοποίηση των ιδιοκτητών φορτηγών δημοσίας χρήσεως, έκανε την παρακάτω δήλωση: Η κυβέρνηση, έστω και την ύστατη στιγμή, οφείλει να αποσύρει το απαράδεκτο νομοσχέδιο του υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων ή, τουλάχιστον, να δηλώσει ότι το “παγώνει”, ανοίγοντας έναν ουσιαστικό διάλογο με τους ενδιαφερόμενους και την κοινωνία, προκειμένου να αναζητήσει τις ευρύτερες δυνατές συναινέσεις, αλλά και για να αποτρέψει την παράδοση των οδικών μεταφορών σε μεγάλα οικονομικά συμφέροντα και σε καρτέλ.

Το ΚΚΕ με ανακοίνωσή του «καταγγέλλει την απόφαση της κυβέρνησης να χρησιμοποιήσει δυνάμεις του στρατού ως απεργοσπαστικό μηχανισμό». Χαρακτηρίζει την απόφαση «επικίνδυνη και απαράδεκτη. Δείχνει ότι η ηγεσία του ΠΑΣΟΚ ενεργοποιεί όλο το αντιλαϊκό νομικό οπλοστάσιο που έχει συγκεντρώσει η αστική τάξη, με σκοπό να τσακίσει κάθε δράση που στρέφεται εναντίον της βάρβαρης πολιτικής της».

Οι βενζινοπώλες

«Η αδυναμία συνεννόησης μεταξύ κυβέρνησης και απεργών μεταφορέων αλλά και η αποτυχημένη μέχρι στιγμής εφαρμογή του σχεδίου επίταξης έχει δημιουργήσει τεράστια προβλήματα στην οικονομία, την κοινωνία, την αγορά, την τουριστική βιομηχανία και, κυρίως, στα πρατήρια υγρών καυσίμων».

Τα παραπάνω τονίζει σε ανακοίνωσή της η Πανελλήνια Ομοσπονδία Πρατηριούχων Εμπόρων Καυσίμων (ΠΟΠΕΚ) προσθέτοντας πως «η αδυναμία εφοδιασμού των πρατηρίων με καύσιμα, δηλαδή το υποχρεωτικό κλείσιμο των επιχειρήσεών μας μπορεί να οδηγήσει σε οριστικό λουκέτο εκατοντάδες πρατήρια που ήδη επιβίωναν με δυσκολία και ανέμεναν, ιδίως στην περιφέρεια, την τουριστική κίνηση για να καλύψουν τις τρέχουσες ανάγκες. Η συνεχιζόμενη ομηρία των βενζινοπωλών, των καταναλωτών και ολόκληρης της κοινωνίας δεν μπορεί να συνεχιστεί».

Η ΠΟΠΕΚ καλεί και τις δύο πλευρές να δώσουν άμεσα λύση, καθώς, όπως επισημαίνει, δεν υπάρχει άλλο περιθώριο καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 18:31:36

    Μετά να μην ξεχάσει να στείλει τους στρατιωτικούς στις παραλίες για να φαίνεται πως ο τουρισμός πάει καλά και να κρύβεται η αποτυχία του Γερουλάνου.

    Πιο ξεφτίλα και από την ξεφτίλα δηλαδή.
    Το κέρδος βέβαια το καρπώνεται ποιός από την δωρεάν εργασία των στρατιωτικών???????

  2. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 18:33:54

    Το γελοίο είναι ότι η κυβέρνηση που κατήργησε το Σύνταγμα με το μνημόνιο, τώρα το επικαλείται.
    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

    Έχουν πανικοβληθεί και το GAP κάνει πλάτσα πλούτσα αδιαφορόντας για όλα.

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Orestios 30/07/2010 18:44:57

      H Eλλάδα στο γύψο...

  3. antiochos avatar
    antiochos 30/07/2010 18:47:35

    Φοβαμαι οτι θα εχουμε θανατους απο τα γελια..

  4. parsifal avatar
    parsifal 30/07/2010 18:52:41

    Πάρτε το απόφαση, η μεσανατολική ψωροκώσταινα των "επαγγελματιών', φορτηγατζήδων, ταξιτζήδων, αυθαιραιτούντων συμμοριτών τελείωσε ! Νόμος και τάξις, θα γίνωμε Δύση με κάθε απαραίτητο μέσο, ακόμη και τον Στρατό.
    Ερχεται η σειρά των συνδικαλισταράδων της ΔΕΗ, των τεμπελόσκυλων στηνΕΥΔΑΠ , σε κάθε θύλακα κατακερματισμού και εκβιασμού της κοινωνίας.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ parsifal 30/07/2010 18:55:11

      Πολύ καλά τα λές, μόνο που στη σειρά που ανέφερες, ξέχασες να βάλεις και το ΠΑΣΟΚ!

    • ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΧΑΣΑΠΗΣ @ parsifal 30/07/2010 19:00:26

      Τώρα τα ανακάλυψε το ΠΑΣΟΚ αυτά;;
      Εδώ και 20 τόσα χρόνια που κυβερνάει τι έκανε;;
      Ποιος έφτιαξε όλες αυτές τις συντεχνίες και τώρα τις πετάει στο δρόμο σαν στυμμένη λεμονόκουπα, για να δώσει τα έσοδα στα κρατικοδίαιτα παράσιτα της άρχουσας τάξης, τώρα που χάνουν τα κρατικά ταμεία και θέλουν να ιδιοποιηθούν τα εισοδήματα των ατομικών επαγγελματιών.
      Όχι φίλε μου.
      Γι' αυτή την κυβέρνηση δεν υπάρχει καλό μέλλον.

    • Orestios avatar
      Orestios @ parsifal 30/07/2010 19:02:15

      Parsifal δεν πας στο μιραμάρε να κάνεις καμιά βουτίτσα με το GAP?
      Η ζέστη πειράζει τα νεύρα σου.

    • Misha avatar
      Misha @ parsifal 30/07/2010 21:03:23

      Parsifal

      H πορνεία των αφεντικών σου στους οικους ανοχής του ΔΝΤ με πόσο ΦΠΑ επιβαρύνεται και με ποια φορολογία;
      Εμαθα πως οι νταβατζήδες σας έφτιαξαν καρτέλ και σας πληρώνουν πενταροδεκάρες , αληθεύει;

    • teo avatar
      teo @ parsifal 30/07/2010 21:45:50

      Ναι, ρε φιλε εσυ του πασοκισταν καλα τα λες σε πρωτη αναγνωση. Για πες μου τωρα. Ποιος διδαξε την αρπαχτη; Ποιος εφερε αυτη την φαυλωτητα; Ποιοος απαξιωσε καθε θεσμο και κανεις να μην υπακουει; Ποιος μετετρεψε την απατη σε επιστημη; Ποιος διδαξε τον ακρατο λαικισμο; Να εισαι σιγουρος οτι ολα αυτα τα εκανε σημαια του το πασοκ.Αν ηταν καποιο αλλο κωμμα στα πραγματα, τωρα η Αθηνα θα γνωριζε σκηνες απο την Αποκαλυψη και οι του πασοκ θα μας μιλαγαν για χουντα στο ακουσμα οτι ο στρατος θα μετεφερε καυσημα.
      Ετσι ελεγαν κι οι εθνοσισιαλιστες, νομος και ταξη και μετετρεψαν την Ευρωπη σε ενα απεραντο νεκροταφειο δυο φορες.
      Βουτα την γλωσσα σου πρωτα στηνιστορια και μετα γραψε και ονειρεψου να γινεις Δυση οπως σωστα γραφεις.
      Ολους αυτους που αποκαλεις τεμπελοσκυλα και ισως να εισαι κι εσυ ενας απο αυτους, ειναι δημιουργημα αυτου που αναπαυεται στο πρωτο και του αλλου στην αυλη του σπιτιου του.

    • lewnidas avatar
      lewnidas @ parsifal 30/07/2010 21:49:02

      ρε μην τον βριζετε τον ανθρωπο! καμια δουλεια δεν ειναι ντροπη.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ lewnidas 30/07/2010 23:06:49

        Ναι, βρε, και μην τον λέτε Πασόκο. Ο Στέφανος Μάνος είναι, με ψευδώνυμο. Δεν βλέπετε που ζήτησε αμέσως να κατέβει ο στρατός στους δρόμους;

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ parsifal 30/07/2010 23:15:51

      Στην αρχή, ήρθανε για τους κομμουνιστές.
      Δεν μίλησα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
      Μετά ήρθαν για τους Εβραίους.
      Πάλι δεν μίλησα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
      Μετά ήρθαν για τους εργάτες, τα μέλη των συνδικάτων.
      Πάλι δεν μίλησα, γιατί δεν ήμουν σοσιαλιστής.
      Στο τέλος όμως, όταν ήρθαν να πιάσουν εμένα, δεν είχε απομείνει κανένας για να μιλήσει….
      Μπέρτολντ Μπρεχτ

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ parsifal 30/07/2010 23:17:15

      Που δουλευεις εσυ για πες μας

  5. Gogos avatar
    Gogos 30/07/2010 18:56:15

    Άραγε ο ΓΑΠ θα ανοίξει και το επάγγελμα του κομματικού στελέχους και του δημοσίου υπαλλήλου?
    Έχουμε χούντα, πάρτε το χαμπάρι!
    Ελλάδα καληνύχτα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Gogos 30/07/2010 19:03:32

      Η χειρότερη κλειστή συντεχνία είναι αυτή των πολιτικών οικογενειών τύπου Παπανδρεου.
      Καιρός να την καταργήσουμε.

  6. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 30/07/2010 19:00:10

    Ας αναλάβει κάποιος, να ελληνοποιήσει την τρώικα.
    Ετσι σφιγμένη που είναι, ούτε δίπλωμα οδήγησης δεν παίρνει...
    Win-win crisis management δεν ξέρει η κυρά;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ χελιδόνι 30/07/2010 19:11:05

      ..κι ο Τρωικός πόλεμος με ένα Δούρειο Ιππο κερδήθηκε!

  7. ΜΠΟΥΓΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ avatar
    ΜΠΟΥΓΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 30/07/2010 19:38:52

    Εμένα που ο γλυκούλης κύριος Λοβέρδος μου έκοψε την αύξηση που πήρε το σωματείο μου από τον ΟΜΕΔ..αφού έξι μήνες οι εργοδότες μου έκαναν την πάπια και δεν προσέρχονταν σε συζητήσεις..συμπεριλαμβάνομαι σε αυτό το τσιτάτο "νόμος και τάξις"???
    Γιατί δεν νομίζω να εκβίασα και κανέναν..τεχνίκος στην ιδιωτική ραδιοφωνία είμαι..Ποιός αυθαιρετεί κύριε parsifal???

  8. HOOLIGAN avatar
    HOOLIGAN 30/07/2010 20:02:48

    η βενζινη θα κοστιζει λιγοτερο τωρα που τα μεταφορικα θα ειναι τσαμπα?

  9. thespieys avatar
    thespieys 30/07/2010 20:03:36

    Eιμαστε διπλα σε οσους αντιστεκονται στη χουντα του ΠΑΣΟΚ και τον Γιωργάκη -πάμε διακοπές- Παπανδρέου.

  10. Orestios avatar
    Orestios 30/07/2010 20:20:37

    Μάντεψε ποιός καρπώνεται την τζάμπα εργασία από τις "πόρνες των χιλίων ευρώ" (ακα στρατιωτικοί, που δεν είναι δουλειά τους να εφοδιάζουν την Ελλάδα επειδή η κυβέρνηση είναι αδιάλακτη και αδίστακτη)?

  11. gasparinos avatar
    gasparinos 30/07/2010 20:23:32

    ΠΟΛΥ ΣΟΣΤΗ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΓΕΛΜΑΤΑ ΜΗΔΕΝΟΣ ΕΞΑΙΡΟΥΜΕΝΟΥ ΑΛΑ Ο
    ΤΖΕΦΡΙ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΥΗ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΤΙΓΑΤΖΙΔΕΣ ΤΑ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΑΛΛΑ
    ΛΑΜΟΓΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ ΧΕΡΙ ΣΤΟΥΣ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΑΡΓΟΜΙΣΘΟΥΣ
    ΤΗΣ ΔΕΗ Η ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΣΤΡΑΤΙΕΣ ΤΩΝ ΑΡΓΟΜΗΣΘΩΝ ΚΑΙ ΔΙΠΛΟΜΗΣΤΗΩΝ ΤΩΝ ΔΕΚΟ ΔΕΝ
    ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΒΑΛΗ ΧΕΡΙ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ
    ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΗ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΟΥΤΕ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.

  12. gasparinos avatar
    gasparinos 30/07/2010 20:32:32

    ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΑ
    ΔΙΚΟΜΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΚΗΣΗ.ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ Η ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΤΩΝ ΧΩΡΙΚΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ
    ΑΛΛΑ ΟΙ ΤΟΥΡΚΟΙ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΧΕΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΑ ΒΡΑΚΙΑ ΜΑΣ.

  13. Βασίλης avatar
    Βασίλης 30/07/2010 20:36:46

    Ποιος ανόητος είναι αυτός που σκέφθηκε και πρότεινε να χρησιμοποιηθεί ο στρατός σαν απεργοσπαστικός μηχανισμός;;

    • χελιδόνι avatar
      χελιδόνι @ Βασίλης 30/07/2010 21:04:44

      O Aρναούτης

    • Misha avatar
      Misha @ Βασίλης 30/07/2010 21:05:07

      Βασίλη...το έργο είναι ντεζά βύ, σαν ακούω τους αργεντνους να περιγραφουν την κατάσταση στη χωρα τους με το ΔΝΤ.
      Και εκει στρατά κατέβασαν .

      • man8os avatar
        man8os @ Misha 30/07/2010 23:33:02

        Εδω ομως μετα την πτωση του ΓΑΠ δεν θα αναγυρισουμε στο μια απο τα ιδια.
        Να εσαι σιγουρη για αυτο.

    • michal avatar
      michal @ Βασίλης 30/07/2010 22:50:34

      Prwtos htan o Mhtsotakhs, tote me ta lewforeia kai tous Kolades. Exei o kairos gurismata.

  14. 17N avatar
    17N 30/07/2010 21:20:05

    ΠΡΟΣΟΧΗ, ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΑΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΝ

    Αν αληθεύει ότι ο ανεφοδιασμός της αγοράς θα γίνει με στρατιωτικά βυτιοφόρα,
    τότε ενδεχομένως να υπάρξει τεράστιο πρόβλημα από τις προσμίξεις με τις οποίες θα βρεθεί η βενζίνη που θα καταλήξει στα ρεζερβουάρ μας. Και αυτό γιατί στο παρελθόν τα οχήματα αυτά έχουν μεταφέρει, νερά, πετρέλαια, λύματα, διάφορα απόβλητα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους.
    Ένα εξ ίσου σημαντικό πρόβλημα προκύπτει από το γεγονός ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) από τα βυτιοφόρα του Ελληνικού Στρατού είναι απαρχαιωμένα και άρα σκουριασμένα. Έτσι, η σκουριά που θα κατακαθίσει στα ρεζερβουάρ των αυτοκινήτων μας θα μας κοστίσει… ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αν υπολογίσουμε τις βλάβες που θα δημιουργηθούν στους κινητήρες μας, χωρίς να υπολογίζουμε βέβαια τη πιθανή, αλλά φθηνότερη πάντως, αντικατάσταση ντεπόζιτου.

    Για αυτό το λόγο, η Κυβέρνηση θα πρέπει να το σκεφτεί διπλά, γιατί, στη συνέχεια, οι μηνήσεις θα αρχίσουν να πέφτουν βροχή… και προς όλες τις κατευθύνσεις (και όχι άδικα)

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ 17N 30/07/2010 22:01:27

      Πολύ σωστά.

  15. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/07/2010 21:57:30

    Οι σοσιαλησταράδες δεν κάνουν τέτοια πράγματα στηρίζουν τους λαϊκούς αγώνες.

  16. Alex avatar
    Alex 30/07/2010 22:05:41

    Ε ρε Yiorgo ζεις στη κοσμαρα σου καημενε....ερχεται η ωρα που τον Επωνυμο Παπανδρεου θα ειναι στο ακουσμα του χειροτερο και απο του Γλυξμπουργκ...Εφιαλτη....Αρτεμη Ματσα (Συμπαθεστατος ο καημενος αλλα ετσι εχει περασει στη συνηδηση του κοσμου) και αλλων επιφανων....

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ Alex 30/07/2010 23:08:48

      Αυτός είναι ο μόνος χαρούμενος... πραγματικά σε άλλη διάσταση.

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/07/2010 22:08:31

    Δείτε μια καταπληκτική είδηση από το μπλογκ του Παπαϊωάννου που δείχνει τον κυβερνητικό πανικό: Ο ΓΑΠ έδωσε εντολή στο... Πεταλωτή για να υλοποιηθεί η επιστράτευση! Στον πιο αναρμόδιο υπουργό του δηλαδή! Ενώ ο αρμόδιος θα ήταν ο Εσωτερικών Ραγκούσης.

    http://bit.ly/9Katec

    Ο ΓΑΠ έδωσε εντολή στο Πεταλωτή;; να υλοποιήσει την επιστράτευση
    Πανικόβλητος ο ΓΑΠ πήρε τηλέφωνο τον πρώτο τυχόντα και έδωσε εντολή να κάνει επιτέλους την επιστράτευση

    Πριν από λίγο, όπως μετέδωσε ο Αθήνα 984, ο πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου επικοινώνησε με τον κυβερνητικό εκπρόσωπο Γιώργο Πεταλωτή και του ζήτησε να υλοποιηθεί η εντολή της επίταξης με άκρα αποφασιστικότητα για το δημόσιο συμφέρον.

    Μάλιστα σε περίπτωση που οι απεργοί συνεχίσουν να αρνούνται, το σενάριο προβλέπει και τη χρησιμοποίηση στρατιωτικών οχημάτων.

    =================

    Σχόλιο (σσ: του Γ. Παπαϊωάννου): Οι άνθρωποι είναι εντελώς άσχετοι. Παρέσυραν τον ΓΑΠ σε μια κίνηση που δεν βγαίνει και υποθέτω ότι η επικοινωνία με Πεταλωτή είναι μούφα είδηση. Ο ΓΑΠ βρίσκετε σε κάποιο νησί ανενόχλητος γνωρίζοντας μόνο όσα του επιτρέπονται. Μπορώ ακόμη να υποθέσω ότι με αυτή την είδηση κάποιος θέλει να δείξει ότι υπάρχει έλεγχος της κατάστασης, Διότι αν υποθέσω ότι είναι παραλυμένοι πανικοβάλλομαι…

    • Gogos avatar
      Gogos @ Επώνυμος 31/07/2010 13:05:24

      Όχι ρε σεις, απλά μέσα στο κανόε που ήταν είχε μόνο το τηλέφωνο του Πεταλωτή στην μνήμη εύκαιρο..
      Αμέσως όλοι εγκάθετοι των φορτηγατζήδων είστε, δεν αφήνετε έναν άνθρωπο να κάνει διακοπές χωρίς ενοχές. Αμάν πιά, τί ζήτησαν? Να αφήσουμε το νόμιμο δικαίωμα να εκφραζόμαστε ελεύθερα...

  18. teo avatar
    teo 30/07/2010 22:16:26

    Ας το βαλου καλα στο μυαλο τους τα κομματοσκυλα του ΠΑΣΟΚ που δεν εχουν δουλεψει ποτε τους, ο λαος δεν τους νομημοποιει να μιλουν, για να βγαλουν τη χωρα απο το αδιεξοδο διοτι αυτοι την εφεραν κανοντας την Ελλαδα ενα απεραντο δημοσιουπαλληλικη. Θα φυγουν νυχτα και ενδεχομενως και με τη βια.
    Ο λαος αισθανεται ταπεινωμενος γιατι μια συμμορια πρωη γενιοφορων ισοπεδωσε καθε Αξια. Εβαλε χερι στα θεμελια της οικογενειας, της γλωσσας και γενικωτερα στη συνειδηση των πολιτων οτι, "τα αγαθα κολποις κτωνται.

    • Σοσιαληστής avatar
      Σοσιαληστής @ teo 30/07/2010 23:09:48

      Κάναν χειρότερα και από αυτά ξήλωσαν κάθε παραγωγική δομή στην χώρα.

  19. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 31/07/2010 00:03:10

    h**p://www.ygeianet.gr/box/cal/17967.pdf

    Διαβαστε το!!! Αξιζει τον κοπο

  20. V FOR VENDETTA avatar
    V FOR VENDETTA 31/07/2010 00:20:55

    ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΡΑΤΑ ΕΥΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙΣ

    • ident avatar
      ident @ V FOR VENDETTA 31/07/2010 00:24:54

      Οι Απάχηδες των Αθηνών δεν πετούν ποτέ με Απάτσι, το έχουν για γρουσουζιά.

  21. Dimi avatar
    Dimi 31/07/2010 02:17:04

    Δεν είναι μόνον ο «Λογιστικός Εφιάλτης» τον οποίο το έλλειμα Σχεδίου Διαχείρησης Κρίσεων, νομοτελειακά συνεπάγεται.

    Ως εξαιρετικά δύσπιστη και καχύποπτη με την «επιστράτευση/γιαλαντζί» του μπρατσαρά, ανησυχώ η αφελής κι άσχετη περί τα στρατιωτικά, διότι: βυτιοφόρα του στρατού για εφοδιασμό, σημαίνει: απασχόληση του στρατού με τη διανομή καυσίμων σε κρίσιμους τομείς, σημαίνει: αφύλακτοι ή/και άδειοι στρατώνες?!, σε μιά υψηλότατου κινδύνου εποχή γιά πυρκαγιές ή/και δολιοφθορές.. και με τα άγρυπνα μάτια του μογγόλου απέναντι και των «φιλικά προσκείμενων» γειτόνων, να παρακαλουθούν τις εξελίξεις..

    Είναι κι αυτή η ανεξήγητη πτώση του Apache ελικοπτέρου σήμερα, κι ο χαμός των δύο έμπειρων πιλότων μας.

    Ο ένας πατέρας τριών παιδιών, με σύζυγο έγκυο στο τέταρτο, σύνολο 7 τα θύματα του σημερινού χαμού + 4 προχθές + 4 στις 5/5/10...

    Τα δε συλληπητήρια των απόντων λαπάδων πολιτικών, αφήνουν το Πανελλήνιο, παγερά αδιάφορο.

    Mα, τι είναι τούτο το ΧΟΛΕΡΙΚΟ ΘΑΝΑΤΙΚΟ! που απλώθηκε στη Χώρα, Θεέ μου;;

    Please! mind the GAP, between the chaos and the memorandum..

  22. Orestios avatar
    Orestios 31/07/2010 02:36:20

    Για να φτάσει να πάρει τον Πεταλωτή (α;υτό το ..... γατόνι) σημαίνει ότι άλλοι πιο σημαντικοί υπουργοί του έκλεισαν το τηλέφωνο. χο! χο!

    Το GAP απομονωμένο στην Κρήτη και στην διακυβέρνηση κορυφαίοι υπουργοί.
    Λέτε να παίζει κάτι άλλο?

  23. Orestios avatar
    Orestios 31/07/2010 03:00:23

    Κι ενώ οι μισοί περίπου στρατιωτικοί οδηγοί βρίσκονται σε καλοκαιρινή άδεια θα τους γυρίσουν πίσω? Θα χαλάσουν τις διακοπές τους?

    Ή θα βάλουν ανεκπαίδευτους να οδηγούν οχήματα παράνομα με κίνδυνο ατυχήματος?

    Πόσο έξυπνοι είναι στην κυβέρνηση?

  24. zackii avatar
    zackii 31/07/2010 07:46:11

    Ελπίζω όταν σε φτάσει ο ΓΑΠ να παίρνεις σαν τους Βούλγαρους 250 ευρώ το μήνα (είτε σε πραγματική είτε σε αξία αγοράς αγαθών) να λες ακριβώς τα ίδια. Και μιά και απότι βλέπω τη γνώση του κόσμου γύρω σου πρέπει να την λαμβάνεις μόνο από την τηλεόραση, γράψε μου μιά χώρα στην Ευρώπη που το κράτος δίνει άδειες φορτηγών και θα πάρω μία γιά μένα και θα σου κάνω κι εσένα μία δώρο. Η Γερμανία δεν δίνει. Η Κύπρος επειδή αποφάσισε ότι 2500 φορτηγά ήταν πολλά πήρε 500 άδειες πίσω, αφού όμως τις πλήρωσε στους ιδιοκτήτες τους στην τρέχουσα εμπορική αξία. Τέλος η Σουηδία, που κι αυτή δε δίνει, λόγω του ότι υπήρχαν τελευταία αυξημένες ανάγκες μεταφορών επιδότησε τους ιδιοκτήτες γιά να μετaτρέψουν τα υπάρχοντα από 40 σε 60 τόννους
    Αυτά....και μη βλέπεις πολύ MEGA

    • zackii avatar
      zackii @ zackii 31/07/2010 07:48:26

      προς...Parsifal..φυσικά..το ξέχασα

  25. ΗΡΑΚΛΗΣ avatar
    ΗΡΑΚΛΗΣ 31/07/2010 08:58:07

    ΣΤΟ ΝΗΣΙ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΜΠΡΑΤΣΑΡΑΔΕΣ?????????????????????

  26. antinor avatar
    antinor 31/07/2010 10:05:04

    ΤΕΡΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΑΠ,ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΚΑΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ,ΕΣΕΙΣ?

    • Gogos avatar
      Gogos @ antinor 31/07/2010 13:08:23

      προσεξε γιατί και αυτός κανό έχει πάρει και είδες που βρίσκεται πλεον η Ελλάδα...

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/07/2010 11:17:44

    Αφιερωμένο σε όσους ακόμη πιστεύουν πως έχουμε συντεταγμένο κράτος:

    "Στους πέντε έφτασαν οι συλληφθέντες αλλοδαποί Αλβανικής καταγωγής που συμμετείχαν στο αιματηρό επεισόδιο σε βάρος νεαρών Ελλήνων το βράδυ της Τετάρτης στον Διαβατό Ημαθίας.

    Το εκπληκτικό είναι ότι σε βάρος των δύο συλληφθέντων εκκρεμούσαν εντάλματα σύλληψης από το 2001!!!!! για απόπειρα ανθρωποκτονίας, ενώ σε βάρος του ενός εξ αυτών εκκρεμεί και καταδικαστική απόφαση για παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία. Και παρ' όλα αυτά, εδώ και 9 χρόνια μπαινοβγαίνουν στην Ελλάδα κανονικά και με το νόμο!!!"

    Δις ιζ δε ρίλ Γκρίς.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Strange Attractor 31/07/2010 11:30:32

      Αλωνίζουν τα καθάρματα της οικουμένης σε βάρος όλων μας.

  28. ataktos avatar
    ataktos 31/07/2010 11:42:02

    ...και πως θα ζήσουμε ..από εδώ και πέρα δίχως σκουλήκια ,ερπετά ,σχιζοφρενούς ..είναι δυνατόν Παντοκράτορα .. έκλαψε η Μαντάμ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ