18/05/2009 19:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακοινώθηκε το πρώτο κρούσμα στην Ελλάδα

Το πρώτο ύποπτο κρούσμα της νέας γρίπης στην Ελλάδα ανακοίνωσε ο υπουργός Υγείας Δημήτρης Αβραμόπουλος, διαβεβαιώνοντας παράλληλα έχουν ληφθεί όλα τα προληπτικά μέτρα και πως δεν υπάρχει κανένας φόβος για τη δημόσια υγεία. Πρόκειται για έναν 19χρονο Έλληνα που πρόσφατα επέστρεψε από τις ΗΠΑ. Τα επίσημα αποτελέσματα αναμένεται να ακανοινωθούν από το Ινστιτούτο Παστέρ στις 20:30. Σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας, στις πρώτες εξετάσεις που του έγιναν βρέθηκε θετικός στον ιό,

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 18/05/2009 19:50:11

    Είναι λάθος που αναγκάζετε να βάζει ο κόσμος e-mail και υποχρεωτικό ψευδώνυμο. Η δύναμη αυτής της σελίδας ήταν ο βασιλιάς Ανώνυμος.

  2. zippo avatar
    zippo 18/05/2009 19:58:13

    αν το καλοσκεφθείς η δύναμη αυτής της σελίδας είναι οι (καθόλου) εικονικές προσωπικότητες των σχολιαστών. Άρα και τα εικονικά τους ονόματα, που μόνο εικονικά δεν είναι. Πως να γίνει διάλογος μεταξύ εκατοντάδων ανώνυμων, ανώνυμος 1, ανώνυμος 2, ανώνυμος 3 βαρετό θα ήταν.

  3. ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ avatar
    ΣΤΗΡΙΖΩ ΠΑΣΟΚ 18/05/2009 20:03:11

    ...και μετα θα έρθει η Πρασινη Αναπατυξη

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/05/2009 20:04:24

    Φαντάσου να ξεσπάσει και εδώ καμιά επιδημία.
    Τι θα γίνει με τις συγκεντρώσεις των κομμάτων παραμονές εκλογών?

  5. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/05/2009 20:14:54

    οι συγκεντρωσεις θα γινουν σε virtual reality.


    Eλπιζω με τα δειγματα που θα του παρουν να μην "εξαφανισουν" τον ασθενη οπως και με εκεινη την ατυχη παπια οταν περασε η γριπη των πτηνων απο τη Χιο.

  6. Keep Talking avatar
    Keep Talking 18/05/2009 20:25:26

    Διαβαζω επισης οτι ο ασθενης πηγε το Σαββατο σοτ Σισμανογλειο, εδωσε δειγμα και εφυγε! Δεν νοσηλευθηκε σε καραντινα. Μπρρρρρρρ.....

  7. k.s. avatar
    k.s. 18/05/2009 20:56:14

    Μεταφορά ψηφοφόρων από Αμέρικα θά γίνει;

  8. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 18/05/2009 21:05:06

    Οι Πόντιοι απο την Τσετσενία, έχουν εμβολιασθεί.

  9. zaza avatar
    zaza 18/05/2009 21:05:15

    Όλα τα'χε η μαργιωρή, ο φερεντζες της έλλειπε!!!!

  10. Jimmy L avatar
    Jimmy L 18/05/2009 22:35:28

    Γιατι να φοβομαστε αφου εχουμε τον γιγαντα Αβραμοπουλο Υπουργο Υγειας...Τα εχει φροντισει ολα!!!Δεν βλεπετε την κατασταση στα Δημοσια νοσοκομεια!!!Ολα λειτουργουν τελεια!!!

  11. Orestios avatar
    Orestios 18/05/2009 22:58:40

    Περιμένουμε από το GAP να δηλώσει πως, όπως και η κρίση, ο ιός είναι αποτέλεσμα της κακής κυβέρνησης της ΝΔ. Μόνο με κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ θα εξαφανιστεί ο ιός γιατί έχει σχέδιο το GAP.

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/05/2009 23:07:40

    Αυτό μάς έλειπε τώρα να αρχίσουν και οι δήθεν πολιτικές αντιπαραθέσεις γιά την Γρίπη.
    Αλλά μιάς και η Υστερία ταιριάζει στούς Ελληνες προβλέπω ότι μερικοί θα αρχίσουν νά πυροβολούν όποιον φτερνίζεται.

  13. ghost_in_the_machine avatar
    ghost_in_the_machine 18/05/2009 23:15:49

    @12 Η συγκεκριμένη υστερία είναι εισαγόμενη όμως. Ο ΠΟΥ πήρε ένα μικρό ζήτημα και το έκανε βουνό και θα ξεφουσκώσει απαρατήρητα (όπως παλιότερα με την κινεζική γρίπη, τότε που οι Κινέζοι έκαναν στρατιωτικές παρελάσεις προς καταστολήν της ανύπαρκτης επιδημίας κι εμείς εδώ φοβόμασταν μη χάσουμε πελάτες απ' την ολυμπιάδα και κάναμε διάφορα γελοία)

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 18/05/2009 23:18:25

    13@
    Ακόμα και εάν είναι εισαγόμενη (πού τό δέχομαι)έχει μεγάλη σημασία μέ ποιον τρόπο ο κάθε Λαός αντιμετωπίζει ένα θέμα.
    Ας εμφανιστούν 6-7 κρούσματα και μετά θα δείς ΄ελληνικές΄ αντιδράσεις.

  15. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 18/05/2009 23:26:36

    αφού μας καθησύχασε ο Αβραμόπουλος ηρεμήσαμε....

  16. Hase avatar
    Hase 18/05/2009 23:47:02

    Ισως σε πολλους να μην αρεσει ο Σαμαρας, και μπορει να εχουν και δικιο . Προεχει ομως σιγα σιγα η Ελλαδα να ξεφυγει απο το αγκαλιασμα των τζακιων του Μητσοτακη, του Καραμανλη και του Παπανδρεου. Ενα πρωτο βημα πηγε να κανει ο Σημιτης αλλα τα σκατωσε και αυτος. Ενα δευτερο βημα παει να κανει τωρα και ο Σαμαρας. Αν και αριστερος το χαιρομαι και ελπιζω σε λιγο να φυγει και ο ΓΑΠ και ολο το παλιο κατεστημενο που χρονια τωρα λυμαινετε την πατριδα μας. Και ελπιζω μαζι με τους παλιους και με την βοηθεια και των μπλογκ στην ενημερωση να εξαφανιστουν και τα κατεστημενα των ΜΜΕ που βγαζουν κυβερνησεις κατα το δοκουν.

  17. anagnostis avatar
    anagnostis 19/05/2009 00:07:37

    Την πτήση από Νέα Υόρκη - Αθήνα έκανε ο 19χρονος σπουδαστής που επέστρεψε στην Ελλάδα το Σάββατο και έχει την νόσο των χοίρων
    ........................
    μηπως με την ίδια πτήση επέστρεφε Ελλάδα και ο υπουργός Αβραμόπουλος από νέα Υόρκη, όπου βρισκόταν γιά συμπόσιο ελληνοαμερικανών γιατρών και όπου τιμήθηκε Πέμπτη απόγευμα;;;;
    για ψάξτο

  18. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 19/05/2009 00:16:57

    @17 φοβερό το σενάριο!

  19. habrahamopoulos avatar
    habrahamopoulos 19/05/2009 21:46:25

    apsoooouuu