#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2011 17:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακοινώθηκε η συμφωνία με την Τρόικα



To αναμενόμενο, έστω κι αν η κυβέρνηση μας το παρουσίασε ως θρίλερ, δηλαδή η εκταμίευση της 5ης δόσης, οριστικοποιήθηκε καθώς σύμφωνα με ανακοίνωση πριν από λίγο του υπουργείου Οικονομικών, οι συζητήσεις είχαν θετική κατάληξη. Αμέσως, όπως ήταν φυσικό, εκτοξεύτηκε ο γενικός δείκτης του Χρηματιστηρίου, πάνω από 5%.

Η ανακοίνωση αναφέρει χαρακτηριστικά: “Ολοκληρώθηκαν σήμερα θετικά οι συζητήσεις της Ελληνικής Κυβέρνησης με τους εκπροσώπους της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. Οι συζητήσεις αφορούσαν τόσο στην αξιολόγηση της μέχρι τώρα πορείας του Προγράμματος Οικονομικής Πολιτικής, όσο και για το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Πολιτικής, τις πρόσθετες παρεμβάσεις που κρίνονται αναγκαίες για την επίτευξη του στόχου του ελλείμματος για το 2011, τις αποκρατικοποιήσεις και την αξιοποίηση της δημόσιας περιουσίας, και τις διαρθρωτικές μεταρρυθμίσεις με στόχο την οικονομική ανάκαμψη και τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας της χώρας.

Η Ελληνική Κυβέρνηση έχει ήδη κάνει τις τελευταίες βδομάδες σχετικές ανακοινώσεις με συγκεκριμένες αποφάσεις που επιβεβαιώνουν τη βούλησή της να προχωρήσει σε αυτήν την πορεία. Τα σχετικά κείμενα θα συζητηθούν τις επόμενες ημέρες για την οριστικοποίησή τους και τελούν υπό την έγκριση του Υπουργικού Συμβουλίου, πριν κατατεθούν στη Βουλή”.

Εν αναμονή και της ανακοίνωσης της τρόικας, το υπουργείο λέει ότι συμφώνησαν στο Μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, δηλαδή το Μνημόνιο 2 και κυρίως στα σημεία που είχαν διαφωνίες, δηλαδή τις αποκρατικοποιήσεις.

Όπως όλα δείχνουν, κλείδωσαν οι μειώσεις στα αφορολόγητα όρια με μόνη αλλαγή ότι θα εξαιρεθούν οι συνταξιούχοι. Φαίνεται επίσης να αποφασίζεται επίσπευση της μείωσης του ΦΠΑ από τον Σεπτέμβριο.

Κατά τα λοιπά, δώσαμε γη και ύδωρ στην τρόικα προκειμένου να συμφωνήσει για την 5η δόση σε συνδυασμό με το νέο δάνειο το οποίο μπορεί τελικά να μην είναι 65 δισ. ευρώ αλλά 80 δισ. ευρώ ώστε να καλύπτει τις δανειακές ανάγκες της χώρας μέχρι το 2014.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kiki avatar
    kiki 03/06/2011 17:19:03

    Ολι και Τρισε κουραγιο,
    εχετε να αντιμετωπισετε οχι τα Ανδρεικελα της τροικας και των τοκογλυφων,
    αλλα εμας ολο τον ελληνικο λαο, αντε το 70% .
    Κουραγιο συντροφοι οικονομικοι δολοφονοι.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 03/06/2011 20:04:02

      kiki ,
      Χίλιες φορές Όλι και Τρισέ, παρά τους "Έλληνες" απατεώνες και ανίκανους που μας ρούφηξαν το αίμα 60 χρόνια.
      Χώρα της "καρδιάς" τους (που είναι από πατάτα) και (οικονομικό) σπίτι τους είναι τα μακρινά Κέιμαν Άιλαντς και η Τορτούγκα. Τουλάχιστον οι άλλοι μοιάζουν πιό γείτονες.

      • kiki avatar
        kiki @ Ο Θείος 03/06/2011 20:20:14

        Γειτονες δικοι σου.
        Δικοι μου γειτονες οι επιβητορες της χωρας μου ΟΧΙ.
        Τους δικους μας δοσιλογους, συνεργατες των κατοχικων δυναμεων , ειναι εθνικη υποθεση πως θα τους τιμωρησουμε.
        Μην ακουτε τις σειρηνες της συνεργασιας με την Τροικα, μην υποκυψετε στο ξεπουλημα της χωρας μας, Αντισταθειτε,
        Ενεργοποιηση του αρθρου 120 του Συνταγματος.
        Επι Εσχατη Προδοσια.
        Τους εκλεκτους ευρωπαιους που θελουν να πλουτισουν εις βαρος του λαου , πεταξτε τους εξω.
        αλλη ευρωπη ονειρευτηκαμε , οχι την ευρωπη των απατεωνων και των Τραπεζων.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 03/06/2011 20:36:55

        Γιατί άραγε δεν έγινε ακόμα ούτε μια δήμευση περιουσίας φοροφυγά;
        Γιατί οι δίκες των καταχραστών Δημόσιας περιουσίας "αρχίζουν" μόλις φθάσουμε στην παραγραφή; Από αυτή την "Ελλάδα", ποιό άρθρο 120 θα προστατεύσει τους έντιμους Έλληνες;
        Το έχεις σκεφτεί;

        • kiki avatar
          kiki @ Ο Θείος 03/06/2011 20:37:41

          Οχι παντως οι ξενοι.

          • Ο Θείος avatar
            Ο Θείος @ kiki 03/06/2011 20:43:19

            Συμφωνώ, προτιμώ μόνοι μας!
            Αλλά γιατί τόσα χρόνια δεν μπορέσαμε μόνοι μας;
            Για να χτίσεις κάτι καινούργιο, πρέπει το ερείπιο να γκρεμιστεί και να φύγουν τα μπάζα. Δεν μπορέσαμε μόνοι μας να το ρίξουμε. Μαύρη και πικρή αλήθεια, αλήθεια όμως.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Ο Θείος 03/06/2011 20:40:19

        Τους δοσίλογους θα τους βρείς στο City (έχουν ξεσκιστεί ν' αγοράζουν επαύλεις μαζί με Άραβες πετρελαιάδες και Ρώσους μαφιόζους), στην Καραιβική και στην Ελβετία.
        Ψάξε, ψάξε...
        Οι πιό πολλοί από αυτούς είναι απόγονοι και κληρονόμοι των δοσιλόγων του 1940 - 1944.

        • kiki avatar
          kiki @ Ο Θείος 03/06/2011 21:02:23

          Και τους σημερινους οχι μονο τους παλιους, και τους σημερινους.
          Αυτοι τωρα πια θα πληρωσουν .
          Πιασε εσυ τους αλλους που καλυψαν οι φιλοι σου οι Γερμανοι, πιασε εσυ τους αλλους τους προηγουμενους που συνεργαστηκαν μαζι τους οι Εγγλεζοι.
          τωρα αυτοι οι εδω ειναι δικοι μας.
          Και θα γινει.

  2. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 17:20:21

    ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ??????

    • m.s avatar
      m.s @ ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 20:21:31

      Αυτό μπορεί να μην το ξέρει και κανένας!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΣΠΥΡΟΣ 03/06/2011 20:40:25

      Οσα σου πουν ! the ΠΑΣΟΚ way..

      ΠΠ

  3. akis avatar
    akis 03/06/2011 17:29:30

    Nαι, χρωσταμε 3 και θα δωσουμε το 1, σε ποιον;... σε οποιον το ζητησει...

  4. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 03/06/2011 18:14:20

    ΑΥΤΗ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΑΝ ΕΧΘΡΟΥΣ ΤΗΣ ( ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΛΑΘΡΟ)... Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΔΙΑΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΌ ΜΝΗΜΟΝΙΟ..ΑΥΤΟΙ ΠΟΙΟΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ; ΠΑΝΤΩΣ ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

  5. anonymos avatar
    anonymos 03/06/2011 18:22:19

    Τον λόγο έχει πλέον ο λαός.

  6. Sofie avatar
    Sofie 03/06/2011 18:22:50

    Δεν αντέχω κάθε φορά να βλέπω τη φάτσα του μισο-ειρωνική, μισο-κομπλεξική.... τι να πω?!
    Απέκτησε η μύγα.....ξέρετε το υπόλοιπο...

    Σχετικά με το ΧΑΑ : Nα θυμίσω "Κατεβάζουμαι ρολά!" το'χουν μάθει καλά το παιχνίδι ... Γιάννης κερνάει Γιάννης πινει . Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έχουν εκτεθεί και τους έχουν πάρει όλοι χαμπάρι

  7. 23η Απριλίου avatar
    23η Απριλίου 03/06/2011 18:32:38

    Μας έκοψαν τον άρτο, τώρα κόβουν και τα θεάματα.

  8. ataktos avatar
    ataktos 03/06/2011 18:49:29

    η παράδοση ολοκληρώθηκε....

  9. Παγιάντζα Θωμαή avatar
    Παγιάντζα Θωμαή 03/06/2011 18:49:34

    ...Εχει κατανοήσει κενείς οτι θα είμαστε χρεψμένοι και καταδικασμένοι σε "πενία" για έναν αιώνα;;;;...Χάνουμε την Εθνική μας κυριαρχία...
    ...Η Ελλάδα παραιτήθηκε Αμετάκλητα κ ανευ όρων από τα ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΑ της ΣΤΟΙΧΕΙΑ...Ολα τα έσοδα ειναι δεσμευμένα για τα επόμενα 99 χρόνια...
    ...Τους παραχωρήσαμε το δικαίωμα να κατάσχουν ακόμη κ το ΣΤΡΑΤΟ ΜΑΣ..

  10. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/06/2011 19:58:35

    Ιδού και η αντίδραση της ισοτιμίας Ευρώ/δολλάριο αμέσως μετά.
    h**p://boersen.manager-magazin.de/spo_mmo/kurse_einzelkurs_uebersicht.htm?u=0&p=0&k=0&s=EUR&l=276&b=691&n=EUR%2FUSD%20SPOT&chartzeit=0
    Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους νομίζουν ακόμα ότι αυτό που "παίζεται" είναι κυρίως τα Ελληνικά δημοσιονομικά.
    Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι η μάχη είναι "σικέ" και ήδη αποφασισμένη - όπως ελαφρόμυαλα γράφεται και εδώ μέσα.
    Ο "πόλεμος" συνεχίζεται, άγνωστη ακόμα η τελική έκβαση. Θα υπάρξουν στο τέλος νικητές και νικημένοι, και η ήττα της πλευράς που θα χάσει, δεν θα είναι ήττα αλλά τρομακτική συντριβή: Στο τέλος θα χαθούν πάρα πολλά λεφτά, οι καπιταλίστες μοιάζουν πάντα με εγκλωβισμένους και πεινασμένους καρχαρίες, που στο τέλος τρώει ο ένας τον άλλο.
    Όπως πάντα, θα κερδίσουν αυτοί που θα βρεθούν στη "σωστή" πλευρά - αλλά με αταλάντευτη σταθερότητα και χωρίς παιχνιδάκια και κουτοπόνηρους "εκβιασμούς μεταξύ λυκο-φίλων".

  11. East avatar
    East 03/06/2011 23:59:38

    Η κρίση οφείλεται στο ότι καταναλώναμε χωρίς να παράγουμε.

    Παράγουμε ελάχιστα και πανάκριβα.

    Χρειαζόμαστε επομένως ανταγωνιστική οικονομία.

    Αυτό γίνεται με 2 τρόπους: Είτε θα χρησιμοποιήσουμε μετανάστες ως φθηνό εργατικό δυναμικό, είτε θα εξαθλιώσουμε τους Έλληνες ώστε να δουλεύουν αυτοί τις δουλειές των μεταναστών και με Κινέζικα μεροκάματα.

    Επίσης, δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για ανταγωνιστικότητα, και να κάνουμε "πράσινη ανάπτυξη", και να πληρώνουμε για την "πράσινη ενέργεια" 12 φορές περισσότερο από τον εγχώριο λιγνίτη(ο οποίος επαρκεί για πολλές δεκαετίες). Ακριβή ενέργεια σημαίνει ακριβά προιόντα και υπηρεσίες.

    Επίσης χρειάζεται δραστική μείωση γραφειοκρατίας και φορολογίας για τους πολίτες, απλοποίηση της νομοθεσίας, αλλαγή χωροταξίας και διευκόλυνση της μονοκατοικίας/αγροικίας(στο διαμέρισμα δεν παράγουμε τίποτα), κτλ κτλ.

    Η Ελλάδα δεν έχει την ισχύ των Δυτικών, όπου ζούσαν με τύπωμα χρήματος, και πληρώναν τους πολίτες τους για να μην εργάζονται. Μόνο με αύξηση της παραγωγής/ανάπτυξης/ΑΕΠ θα αντιμετωπίσουμε την κρίση.

    • θανος avatar
      θανος @ East 04/06/2011 02:22:26

      παρολααυτα ποσα ειπες οτι εβγαλαν οι ελληναραδες στην ελβετια ; απο την ελλαδα που δεν παραγουμε τιποτα.πρεπει να ξεκινησουμε απο την αλφαβητα παλι.μου αρεσε αυτο με την αγροικια.ολοι πισω στα χωρια.να βαζουμε πατατες και αγγουρια ,τοσο ,με το συμπαθειο.μπορεις να πεις ποια χωρα δεν εχει κριση;

  12. θανος avatar