#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/01/2013 21:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακοινώθηκε επισήμως η λυπητερή για εκατομμύρια μισθωτούς και συνταξιούχους



Κι επισήμως το οικονομικό επιτελείο ανακοίνωσε τη λυπητερή για εκατομμύρια μισθωτούς και συνταξιούχους οι οποίοι θα δουν το εισόδημά τους να ψαλιδίζεται σημαντικά. Ο υφυπουργός Οικονομικών, Γ. Μαυραγάνης, απέστειλε σήμερα τη σχετική εγκύκλιο στις εφορίες και στα λογιστήρια των επιχειρήσεων ώστε να υπολογίζουν τι θα ισχύει από την 1η του Γενάρη σε ότι αφορά τις κρατήσεις.

Αν και γνωρίζουμε όλοι λίγο πολύ τι μας περιμένει, απορίας άξιο είναι η επιλογή της ημέρας για την ανακοίνωσε της λυπητερής. Σήμερα, όπου ο συνδικαλιστικός τσαμπουκάς και η συντεχνιακή λογική υποχώρησε μπροστά στο κοινό καλό, σήμερα που η κυβέρνηση έδειξε ότι μπορεί να λαμβάνει σωστές αποφάσεις και να λύνει προβλήματα, σήμερα που ο Αντώνης Σαμαράς έδειξε ότι έχει και τις δυνατότητες και τη θέληση να καθαρίσει την κόπρο του κρατικοδίαιτου συνδικαλισμού, έρχεται ο κ. Μαυραγάνης να διαλύσει την όποια ευφορία από την ουσιαστική αλλά και επικοινωνιακή αυτή νίκη.

Λες και ο υφυπουργός Οικονομικών αποφάσισε να γίνει… σύμμαχος του Σταματόπουλου κι αύριο οι εφημερίδες και οι τηλεοράσεις να συζητούν για τους πετσοκομένους μισθούς κι όχι για την υπόθεση του μετρό.

Θα πει κανείς: Είτε συζητάμε το ένα είτε το άλλο θέμα, πάλι μειωμένοι δε θα είναι οι μισθοί μας; Σωστό, αλλά όπως έχουμε πει κατά καιρούς η επικοινωνία ενός γεγονότος και μιας κατάστασης φτιάχνει κλίμα. Δημιουργεί αρνητική ή θετική ψυχολογία κι όλοι ξέρουμε πόση σημασία έχει να κυριαρχεί η μαυρίλα στην οικονομία.

Έτσι λοιπόν, λες και δεν υπήρχαν άλλες ημέρες, δημοσιεύτηκε η εγκύκλιος για να πάθουν εκατομμύρια Έλληνες το σοκ τους.

Από το φάντασμα του… Σταματόπουλου πάμε κατευθείαν στον εφιάλτη των περικοπών.

Για την ιστορία οι εργοδότες και τα ασφαλιστικά Ταμεία θα πρέπει ξέρουν ότι από 1-1-2013 και στο εξής θα κάνουν την παρακράτηση στους  μισθούς ή συντάξεις με βάση τη νέα κλίμακα.

Δεν θα παρακρατούν όμως πια μόνο τον φόρο που αναλογεί κάθε μήνα στα ποσά που δίνουν, με βάση τη νέα φορολογική κλίμακα που ισχύει για τα εισοδήματα του 2013, αλλά επιπλέον και την Ειδική Εισφορά Αλληλεγγύης, όπως προκύπτει με βάση το ύψος των αποδοχών των δικαιούχων. Ετσι:

Οι κρατήσεις φόρου θα είναι αυξημένες για μισθωτούς και συνταξιούχους χωρίς παιδιά και εισόδημα από 24.000 ευρώ και πάνω δηλαδή 1.714 ευρώ/ μήνα, για όσους έχουν 1 παιδί και εισόδημα από 12.000 ευρώ και πάνω, δηλαδή 857 ευρώ/ μήνα, για όσους έχουν 2 ή περισσότερα παιδιά και εισόδημα από 10.000 ευρώ και πάνω δηλαδή 714 ευρώ/ μήνα.

Για παράδειγμα:

α) Έστω ότι μισθωτός του Δημοσίου λαμβάνει για παράδειγμα καθαρές μηνιαίες αποδοχές 1.650 ευρώ (σταθερές για όλους τους μήνες του 2013).

Ετήσιο καθαρό εισόδημα: 12*1.650=19.800 ευρώ

Ετήσιος φόρος (βάσει κλίμακας και βάσει των μειώσεων της παρ.2 του άρθρου 9): 4.356-2.100=2.256 ευρώ

Μείωση φόρου λόγω παρακράτησης: 2.256*1,5%=33,84 ευρώ Φόρος που πρέπει να παρακρατείται κάθε μήνα:2.256-33,84=2.222,16/12=185,18 ευρώ

Κι όλα αυτά την ίδια στιγμή που τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ προκαλούν σοκ: Τα στοιχεία δείχνουν καθίζηση του εισοδήματος κατά 10,6% λόγω αύξησης των φόρων κατά 17,7% αλλά και της μείωσης κατά 11,3% των αποδοχών και κατά 10,2% των κοινωνικών παροχών.

Η κατανάλωση έπεσε μέσα σε ένα χρόνο κατά 6,1%, κατά 8,1% μειώθηκε το ποσοστό αποταμίευσης και κατά 11,3% οι επενδύσεις.

Ο οικονομικός εφιάλτης συνεχίζεται, κανείς δεν το ξεχνά αυτό.

Ακόμη κι όταν η κυβέρνηση έχει επιτυχίες, κανείς δεν ξεχνά ότι υπάρχει και η καθημερινότητα. Αυτή που πρέπει να αλλάξει σύντομα μέσω των επενδύσεων, της ανάπτυξης, των θέσεων εργασίας, της αλλαγής ψυχολογίας.

Ας μη νομίζουν στην κυβέρνηση ότι κάνοντας πέρα τον συνδικαλιστικό τσαμπουκά λύθηκαν όλα ως διά μαγείας.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/01/2013 21:42:49

    Πάντως ἡ φωτογραφία πρέπει νά 'ναι παλιά.
    Ἀπό 1-1-2013 τό στόμα της θά φτάσει στή πλάτη...

  2. IOANNIS avatar
    IOANNIS 25/01/2013 22:13:53

    Τι έγινε δεν βλέπω κανένα σχόλιο περί αυτού.Δεν πρόλαβαν οιγνωστοί σχολιαστές να πιάσουνε στασίδι?

  3. Karenin avatar
    Karenin 25/01/2013 22:18:05

    O Ζεράρ την έκανε για Μόσχα, η Μπελούτσι για Μεξικό, παράξενο που οι δικοίμας δεν ανησυχούν καθόλου....

  4. Αναξαγορας avatar
    Αναξαγορας 25/01/2013 22:24:04

    ρε παιδια τους εχει πει κανεις οτι ΑΝ λεω ΑΝ μειωσουν τους φορολογικους συντελεστες ο κοσμος θα θελει να πληρωνει για να ξεμπερδευει;

  5. someone avatar
    someone 25/01/2013 22:28:02

    ΕΥΓΕ ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ (λογο της ημερας το γραφω)

  6. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 25/01/2013 22:46:41

    :-) :-) Ωραίο.

  7. Nike avatar
    Nike 25/01/2013 22:59:30

    Ωραίο!

  8. EΠΙΔΕΞΙΟΣ avatar
    EΠΙΔΕΞΙΟΣ 25/01/2013 23:24:29

    Τι σημασια εχουν ολα αυτα που λετε αφου το ...ΜΕΤΡΟ δουλευει
    και ηττηθηκε ο συνδικαλιστικος τσαμπουκας.

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ EΠΙΔΕΞΙΟΣ 26/01/2013 09:12:40

      Ετσι.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ EΠΙΔΕΞΙΟΣ 26/01/2013 11:22:44

      Καλά εκανε...ειρωνεύεσαι τα αυτονόητα εσύ.
      Σε άλλες εποχές θα συζητούσαμε 10 μερες για το τί σημαίνει επίταξη,θα εκαναν παρέλαση συνταγματολόγοι,καθηγητές,κοινωνιολόγοι και στο μεταξύ 6.000.000 πολίτες θα υπέφεραν για την ετυμολογία και όχι για την ουσία.
      Χαίρομαι που μια κυβερνηση επιτέλους δίνει σημασία στην ουσία και όχι στις εννοιες
      Ξερεις, ο τρόπος εκφρασης μιας διαμαρτυρίας δεν μπορεί να είναι σημαντικότερος απο την ουσία της διαμαρτυρίας.

  9. fitsoulas avatar
    fitsoulas 26/01/2013 00:26:42

    Ας μην αυτοϋπονομευόμαστε! Η πάταξη της απεργίας του μετρό δίνει ένα σαφές μήνυμα: ότι η κυβέρνηση δεν υποχωρεί. Ορθώς ανακοινώθηκαν τα μέτρα αυτά σήμερα, γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να ξεπηδήσει ο Σταματόπουλος των μισθωτών και να ζητάει τα δικά του. Στη ρίζα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα αυτά.

    • εθελο-τεφλον avatar
      εθελο-τεφλον @ fitsoulas 26/01/2013 10:37:26

      Ναι βρε παιδι μου, καλα τα λες. Πρεπει να αντιμετωπιστουν εγκαιρως οι αντιδρασεις των εργαζομενων, ωστε να μπορεσει να συνεχιστει απροσκοπτα η εφαρμογη των μετρων που το ΔΝΤ χαρακτηριζει ως αποτυχημενα. (Kαι που ο Σαμαρας επισης τα χαρακτηριζε προεκλογικα ως υφεσιακα). Ετσι, τα κεφαλια μεσα μεχρι την τελικη καταστροφη.

  10. Βίρκωφ avatar
    Βίρκωφ 26/01/2013 00:38:00

    Η κατάντια της ΝΔ είναι να παλεύει μα το Σύριζα. Στις δημοσκοπήσεις για 0,1 διαφορά.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Βίρκωφ 26/01/2013 11:25:11

      Η καταντια της πολιτικής σκέψης του λαού παλεύει...που πιστεύει αυξήσεις,επαναπροσλήψεις και Τσεγκεβαρικές μαγκιές.

  11. νεφέλη avatar
    νεφέλη 26/01/2013 00:44:05

    Απορώ!!!
    Αν χρωστάς στο δημόσιο (και πως να μην χρωστάς, με όλα αυτά τα χαράτσια, τα αναδρομικά ΦΑπ, τους φόρους, τις μειώσεις μισθών,κλπκλπ),
    σου δεσμεύουν/κατάσχουν ότι ακίνητο κατέχεις.
    Αν οικειοθελώς προσέλθεις στην ΔΟΥ και προτείνεις συμψηφισμό οφειλών με ακίνητο ιδιοκτησίας σου, αρνούνται !
    Παράλογο δεν είναι;

  12. blue nile avatar
    blue nile 26/01/2013 02:49:40

    Αυτα τα χρήματα δεν είναι κρυμμένα σε κάποιο σεντούκι ή στην κατάψυξη.
    Είναι χρήματα που πήγαιναν στην αγορά.
    Χρήματα που πλέον θα λείψουν και θα επιδεινώσουν την ήδη πολύ επιβαρυμένη κατάσταση χιλιάδων μικρομεσαίων επιχειρήσεων που πολλές από αυτές που τώρα είναι στα όρια θα πέσουν στο κενό....
    Είναι δυνατόν ποτέ να έρθει ανάπτυξη με τέτοια μείωση δημοσίων δαπανών που θα επιφέρει και υστέρηση εσόδων αλλά και μείωση ιδιωτικών δαπανών;
    Χλωμό το βλέπω.
    Τα τραγικά αποτελέσματα δεν θα φανούν αμέσως.
    Πρέπει να περάσουν λίγοι μήνες για να γίνουν ορατά στη διάρκεια των οποίων πρέπει η κυβέρνηση να αλλάξει πλεύση και σταματήσει την μονόπλευρη λιτότητα...
    Πριν είναι πολύ αργά...

    • vagelis2 avatar
      vagelis2 @ blue nile 26/01/2013 13:23:23

      Πιθανότατα να μη τα γνωρίζει αυτά που λέτε ο κ.Στουρνάρας και το επιτελείο του. Δεν είναι δα και από τις συνηθισμένες γνώσεις που μπορεί να έχει κάθε μη νομπελίστας οικονομολόγος. θα γίνουν κάποια λάθη αλλά με πείσμα και υπομονή θα έρθει η σωστή πορεία

    • The Camel avatar
      The Camel @ blue nile 26/01/2013 17:10:25

      Απο τους ιδιωτες θα λείψουν τα λεφτά. Δεν θα μειωθούν οι δημόσιες δαπάνες.
      Αν θέλουμε αλλαγή πλεύσης θα πρέπει επίσης να βρούμε την απαιτούμενη χρηματοδότηση. Ομως, δεν έχουμε δικό μας νόμισμα οπότε είμαστε όμηροι της συγκεκριμένης πολιτικής.

      • kosmas avatar
        kosmas @ The Camel 26/01/2013 20:14:13

        Δεν έχουμε το νόμισμά μας... τι να κάνουμε???

  13. rs avatar
    rs 26/01/2013 08:05:05

    "...αλλά όπως έχουμε πει κατά καιρούς η επικοινωνία ενός γεγονότος και μιας κατάστασης φτιάχνει κλίμα.."
    Έ! δεν μπορεί κάτι θα βρείτε να γράψετε για τον ΣΥΡΙΖΑ!
    Αλλά γιατί σκοτίζεστε; Δεν κόπηκε δα ο 13ος 14ος μισθός! Ονομάζουμε ότι μας... έμεινε "δεκατοστριτοστέταρτος" -μία λέξη παρακαλώ- και είμαστε πάλι.. εντάξει!
    Ο ΣΥΡΙΖΑ παραμένει .... "παραχαράκτης". Αυτός νομίζω είναι ο στόχος.
    Ή μήπως όχι;

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ rs 26/01/2013 11:26:18

      Παραχαράκτης ονείρων και ελπίδων..συμφωνώ μαζί σου!

  14. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 26/01/2013 09:01:02

    Τα έχουμε ξαναπεί. Δεν κάνω το φτωχό φτωχότερο. Κυνηγάω έσοδα από κει που μπορώ να πάρω χωρίς να ανοίγω νέες πληγές. Όσο για το τι κάνει ο κάθε υπουργός ή παρατρεχάμενος, δεν κατάλαβα! Δεν υπάρχει κεντρική γραμμή πλεύσης; Ο κάθε ένας μόνος του πάει όπου θέλει; Ας το ξαναγράψουμε μιας που η επανάληψη είναι μητέρα της μάθησης: η πλειοψηφία των πολιτών έχει στερέψει οικονομικά. ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ;

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/01/2013 09:22:15

    Οταν μια κυβερνηση δεν νοιαζεται για τον πολιτη αλλα του επιδεινώνει τον βιο, τοτε η κυβερνηση αυτη ,δεν ειναι αυτη που του αξιζει. Τελος.

    • Grigoris avatar
      Grigoris @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 26/01/2013 20:29:53

      Δηλαδή εσείς θεωρείτε ότι μπορούν όλοι να θεωρούνται "πολίτες" και ίσοι??? Τι εννοείτε δηλαδή? Ότι έφερε η κυβέρνηση αταξική κοινωνία? Κομμουνισμό? Χρόνια κάναμε να απαλλαγούμε από τέτοιες νοοτροπίες! Αν είναι δυνατόν? Κομμουνιστής θέλατε να είναι ο κ.Σαμαράς?

  16. cool avatar
    cool 26/01/2013 10:18:59

    ... κ του ΥΠΟΙΚ κ τελωνειακους κτλπ ?

  17. kristim avatar
    kristim 26/01/2013 10:42:39

    Διευκρίνιση:

    H εισφορά αλληλεγγύης παρακρατούνταν από τα εισοδήματά μας και το 2012, κάθε μήνα.

  18. foros1 avatar
    foros1 26/01/2013 13:05:51

    με το "εκτρωμα" του σκληρου ...ευρωμάρκου που μπλεξαμε, τωρα πια "εμπρος γκρεμος και πισω ρεμα"...
    ας κερδίσουμε λιγο χρονο ακόμα, μηπως συμβεί κατι ...παγκοσμιο; που ή θα το μαλακώσει ή θα το διαλύσει.
    γιατί οποιος λέει οτι ετσι οπως παμε, θα έρθει αναπτυξη, μείωση ανεργίας και καλύτερη καθημερινότητα, μαλλον "δουλευει" τους γυρω του!

  19. Νεοδημοκράτης συνδρομητής avatar
    Νεοδημοκράτης συνδρομητής 26/01/2013 15:09:13

    το σύνηθες πάντως είναι του χρόνου να κληθεί κάποιος να πληρώσει για φετινό εισόδημα 40 χιλ όταν αυτό θα έχει μειωθεί στις 30 χιλ.
    και ενώ φαίνεται ότι χρεώνεται με 25% στην πραγματικότητα γδέρνεται με 33%.
    αυτό γίνεται 3 χρόνια τώρα.
    Επί τουρκοκρατίας ο κεφαλικός φόρος ήταν 10% νομίζω. Μήπως είχε δίκιο ο Στουρνάρας και μακάρι να μας αγοράσουν οι κουμπάροι να ησυχάσουμε;

    • kosmas avatar
      kosmas @ Νεοδημοκράτης συνδρομητής 26/01/2013 20:23:03

      Είναι σίγουρο φίλε και συναγωνιστή νεοδημοκράτη πως η κυβέρνηση Σαμαρά θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά και θα πετύχει και καλή τιμή αν πρόκειται για το συμφέρον και τη σωτηρία της χώρας.

  20. ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ avatar
    ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 28/01/2013 00:30:53

    ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ, ΕΝΣΤΟΛΟΥΣ ΕΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥΣ, ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΝΕΡΟΚΟΥΒΑΛΗΤΕΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ, ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ, ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΔΕΚΟ, ΤΟΥΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΙΟΥΣ ΤΗΣ ΔΕΗ, κ.λ.π; Η ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΟ ΕΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ. ΜΙΑ ΧΩΡΑ ΜΠΑΝΑΝΙΑ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΣ ΣΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΠΕΡΝΑΣ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΕΛΛΗΝΟΠΟΥΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 19. ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΩΡΑ, ΠΟΥ ΔΙΩΚΟΝΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΙ ΝΟΙΚΟΚΥΡΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ, ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΝ ΟΙ ΗΘΙΚΟΙ ΚΑΙ ΤΙΜΙΟΙ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΣΕ...