#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2010 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακαλύφτηκε μια «νέα γη»


Οι αστρονόμοι ανακοίνωσαν την ανακάλυψη ενός πλανήτη που παρουσιάζει συνθήκες κατάλληλες για ζωή. Οι αναφορές της NASA λένε πως μια επιστημονική ομάδα που μελετά  τον Gliese 581g εδώ και μια δεκαετία, θεωρεί πως μπορεί να διαθέτει νερό και να φιλοξενήσει ζωή. Ο καθηγητής της αστρονομίας Steven Vogt λέει πως οι έρευνες απέδειξαν το ότι πρόκειται για έναν πολύ φιλόξενο πλανήτη. «Το γεγονός ότι μπορέσαμε να τον εντοπίσουμε τόσο γρήγορα και τόσο κοντά σε εμάς, δείχνει πως αυτού του είδους οι πλανήτες είναι κάτι το συνηθισμένο».
Ο πλανήτης απέχει 20 έτη φωτός (120 τρισεκατομμύρια μίλια) από τη γη, βρίσκεται στον αστερισμό του Ζυγού, και ανήκει στη κατηγορία πλανητών γνωστών ως Golidlocks, που πιθανόν να μπορούν να διατηρήσουν ζωή, αν και όχι ανθρώπινη.

Το πλήρες άρθρο της NASA, εδώ:

http://www.nasa.gov/topics/universe/features/gliese_581_feature.html

S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Alkimos avatar
    Alkimos 30/09/2010 13:33:02

    Επιτέλους να και μια ευχάριστη είδηση! Μήπως είναι λοιπόν καιρός να αρχίσουμε την …μετανάστευση; Το ότι ο συγκεκριμένος πλανήτης «μπορεί να διατηρήσει ζωή, αλλά όχι ανθρώπινη», αυτό δεν είναι αρνητικό, διότι έτσι κι αλλιώς το Σύστημα έχει βάλει σκοπό να μας μεταλλάξει σε υπανθρώπους –αν δεν το έχει είδη κάνει!

  2. lornion avatar
    lornion 30/09/2010 13:35:49

    ευχάριστο.

  3. Alkimos avatar
    Alkimos 30/09/2010 13:36:09

    "ήδη"

  4. PELIAS avatar
    PELIAS 30/09/2010 13:38:13

    Εγώ θα προσέθετα ότι, άν σκεφτόμασταν την αδελφοποίηση με τον Πλανήτη αυτόν είτε μπορεί είτε δέν μπορεί να διατηρήσει ζωή ανθρώπινη, βέβαιο είναι ότι, μέχρι να διανύσουμε αυτά τα 130 τρις χιλιόμετρα θα έχουμε πεθάνει στον δρόμο ...

    ΠΕΛΙΑΣ

  5. PELIAS avatar
    PELIAS 30/09/2010 13:40:14

    Εγώ θα προσέθετα ότι, άν σκεφτόμασταν την αδελφοποίηση με τον Πλανήτη αυτόν είτε μπορεί είτε δέν μπορεί να διατηρήσει ζωή ανθρώπινη, βέβαιο είναι ότι, μέχρι να διανύσουμε αυτά τα 130 τρις χιλιόμετρα θα έχουμε πεθάνει στον δρόμο ...

    Φαίνεται ότι, όχι μόνο η Ελλάδα διαθέτει σαϊνια....

    ΠΕΛΙΑΣ

    • Alkimos avatar
      Alkimos @ PELIAS 30/09/2010 13:53:18

      Μη ανησυχείς. Εδώ κάποιοι κατάφεραν να χρεοκοπήσουν την Ελλάδα και να φέρουν μέσα σε μερικούς μήνες διακυβέρνησης το ΔΝΤ στη χώρα τα …20 έτη φωτός είναι το πρόβλημα; Να δεις που ο ΓΑΠ θα το διευθετήσει κι αυτό. Μη ξεχνάς… «λεφτά υπάρχουν»!

  6. vassilis avatar
    vassilis 30/09/2010 13:48:52

    Ειμαι ετοιμος να μετακομισω με την προυποθεση οτι θα απαγορευθει στους Ελληνοφωνες να πλησιασουν τον πλανητη.

  7. athamas avatar
    athamas 30/09/2010 14:09:35

    «120 τρισεκατομμύρια μίλια» ή 20 έτη φωτός;
    Χμμμ...
    Δεν προλαβαίνω να πάω ακόμα και αν ..ξεκίνησα πριν 10 χρόνια.

    Αδιάφορη είδηση τότε.

    Εδώ η μαύρη γής θα με υποδεχτεί στο τέλος.
    Κρίμα.
    Και είχα ελπίδες μπάς και άφηνα τα κόκκαλά μου κάπου εκτός γήινης ατμόσφαιρας.
    Αλλά δεν... ατυχήσαμε.

  8. tsilivithras avatar
    tsilivithras 30/09/2010 14:34:59

    Strange το κάπνισμα επιτρέπεται εκεί ρε συ;;

    • Orestios avatar
      Orestios @ tsilivithras 30/09/2010 16:28:51

      lol

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ tsilivithras 30/09/2010 16:36:19

      lol

      "Ζητώ ακρόαση θεού, και αλλαγή πλανήτου", που έλεγαν και κάτι παλιοσειρές...

      Θραξ Αναρμόδιος

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Θραξ Αναρμόδιος 30/09/2010 17:13:57

        Να φύγετε κύριε...(σλουρπ) να πάτε αλλού...

  9. Thrapsorchis avatar
    Thrapsorchis 30/09/2010 14:50:30

    οχι Golidlocks αλλά Goldilocks από το παραμύθι της Χρυσομαλλούσας με τις τρεις αρκούδες. Στη ζώνη αυτή δεν κάνει ούτε πολύ κρύο ούτε πολύ ζέστη με αποτέλεσμα το νερό να είναι σε υγρή κατάσταση και να μπορεί να υποστηρίξει ζωή.

  10. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/09/2010 14:51:34

    Μακάρι να μην μπορέσουμε να φτάσουμε ποτέ εκεί,γιατί με τα μυαλά που κουβαλάμε, θα τον καταστρέψουμε κι αυτόν.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Κάποιος 30/09/2010 15:26:41

      Το πιστεύεις ότι σκεφτόμουν ακριβώς το ίδιο πράγμα δέκα δευτερόλεπτα πριν σε διαβάσω;

      • διερωτώμαι avatar
        διερωτώμαι @ Επώνυμος 30/09/2010 15:33:24

        Και εγώ το ίδιο!!!

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Επώνυμος 30/09/2010 18:11:58

        Λογικό μου φαίνεται!

  11. antiochos avatar
    antiochos 30/09/2010 16:27:29

    Aδερφια εμαθα οτι ο ΓΑΠ υπολογιζει να μενει για μια διετια ακομη.
    Δεν την κανουμε ;
    Kοντα ειναι σε σχεση μ αυτα που θα δουμε εδω.....

  12. Orestios avatar
    Orestios 30/09/2010 16:29:35

    Μόνο 20 έτη φωτός μακριά?
    Ένα τσιγάρο δρόμος δηλαδή.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Orestios 30/09/2010 17:12:50

      Πωπω αδερφέ πολύ θα ήθελα να δω τι τσιγάρα καπνίζεις...!!!!

      Πολύ όμως!!!!

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ Orestios 30/09/2010 18:03:57

      Ταχύτητα φωτός 299.792,458 Km/sec x 3.600 sec την ώρα x 24 ώρες x 365 μέρες=9.454.254.955.488 km (περίπου εννιάμισυ τετράκις εκατομμύρια χιλιόμετρα) το ένα έτος φωτός. Η ανώτερη ταχύτητα που έχει πετύχει ανθρώπινο δημιούργημα είναι αυτή του Voyager II που ταξιδεύει με περίπου 56.300 km/h. Συνεπώς, το Voyager II γιά να διανύσει ένα έτος φωτός θα πρέπει να ταξιδεύσει γιά 9.454.254.955.488 km/(56.300 x 24 x365)=19.169 χρόνια. Γιά να προσεγγίσουμε λοιπόν το νεοανακαλυφθέντα πλανήτη που απέχει 20 έτη φωτός, θα πρέπει να ταξιδεύουμε γιά 20x19.169 χρόνια=383.393 χρόνια και 55 μέρες.
      Πράγματι ένα τσιγάρο δρόμος :)

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Αρράκις الراقص 30/09/2010 18:18:44

        "θα πρέπει να ταξιδεύουμε γιά 20×19.169 χρόνια=383.393 χρόνια και 55 μέρες."


        Χμμμ...ώστε έτσι λοιπόν εξηγείται η ατζέντα του Γιωργάκη για το ασφαλιστικό...

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Αρράκις الراقص 30/09/2010 18:24:13

        Βάση της θεωρίας της σχετικότητας όταν ένα σώμα κινείται με μεγαλη ταχύτητα ο χρόνος κυλάει πιο αργά γι΄αυτό σε σύγκριση μ'ένα σώμα που κινείται σ΄ένα άλλο σύστημα αναφοράς με μικρότερη ταχύτητα.
        Πολύ απλά τα 383.000 γήινα χρόνια μετράνε πολύ λιγότερο για τους αστροναύτες που κινούνται με κοντινές ταχύτητες σε εκείνη του φωτός.Αν βρει δε πρακτική εφαρμογή η κρυογονική τεχνολογία, σημαίνει ότι το ταξίδι δεν είναι τόσο ανέφικτο απο πλευράς βιολογικής φθοράς.
        Επίσης είναι σίγουρο ότι έστω και αν δεν προσεγγίσουμε μελλοντικά την ταχύτητα του φωτός μπορούμε να επιτύχουμε πολύ καλύτερες ταχύτητες από τα 56.300 km/h με ιοντικούς ή κινητήρες αντιύλης που σε λίγα χρόνια δεν θα είναι επιστημονική φαντασία.

        Ελπίζω ωστόσο όπως έγραψα πιο πάνω, να μην το κατορθώσουμε τουλάχιστον πριν η πνευματική μας εξέλιξη ως είδος, συμβαδίσει με την τεχνολογική!