#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/03/2010 14:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακαλύφθηκε νέο είδος ανθρώπου από ανάλυση DNA


Το ανθρώπινο "οικογενειακό δέντρο" δεν αποκλείεται να χρειαστεί να ξανασχεδιαστεί, καθώς η ανάλυση δείγματος μιτοχονδριακού DΝΑ από ένα απολιθωμένο οστό δαχτύλου που ανακαλύφθηκε στη Σιβηρία, δείχνει ότι ανήκε σε ένα μυστηριώδες, άγνωστο μέχρι σήμερα, αρχαίο ανθρωποειδές, πιθανότατα σε ένα νέο είδος προγόνου του ανθρώπου.

Είναι μάλιστα η πρώτη φορά, που ανακαλύπτεται νέο είδος ανθρώπου όχι από απολιθώματα, αλλά από την ανάλυση γενετικού υλικού. Πρόκειται για μια πολύ σημαντική ανακάλυψη, η οποία έρχεται να προστεθεί στην πρόσφατη ανακάλυψη του νάνου "χόμπιτ" της Ινδονησίας και δείχνει ότι τελικά στο, όχι πολύ μακρινό, παρελθόν πολλά συγγενικά ανθρώπινα είδη συμβίωναν στον πλανήτη μας.

Η "γυναίκα-Χ", όπως ονομάστηκε το πλάσμα, που ζούσε πριν από 30.000 - 50.000 χρόνια, είχε ένα κοινό πρόγονο με τους ανθρώπους και τους Νεάντερταλ πριν από περίπου ένα εκατομμύριο χρόνια, αλλά διαφέρει από αυτά τα δύο είδη.

Η ανακάλυψη, που παρουσιάστηκε στο περιοδικό "Nature", έγινε από ερευνητές του επιφανούς Ινστιτούτου Εξελικτικής Ανθρωπολογίας Μαξ Πλανκ της Λειψίας στη Γερμανία, υπό τον κορυφαίο παλαιοντολόγο και γενετιστή Σβάντε Πάαμπο, με τη συνεργασία αμερικανών, ρώσων και αυστριακών ερευνητών.

Για "την κορφή του παγόβουνου", έκανε λόγο ο παλαιοανθρωπολόγος Κρις Στρίνγκερ του Μουσείου Φυσικής Ιστορίας του Λονδίνου, εκτιμώντας ότι πολλοί περισσότεροι ανθρωπίδες (ανθρωποειδείς), που δεν θα είναι ούτε άνθρωποι ούτε Νεάντερταλ, θα ανακαλυφθούν τα επόμενα χρόνια, ιδίως στην κεντρική και ανατολική Ασία.

Μέχρι πρόσφατα, οι ανθρωπολόγοι πίστευαν ότι οι Νεάντερταλ και οι άνθρωποι ήταν οι μόνο ανθρωπίδες που περιπλανιούνταν στην Ευρώπη και στην Ασία κατά την ύστερη Πλειστόκαινο περίοδο. Όμως η ανακάλυψη το 2003 στην Ινδονησία του, ηλικίας 17.000 ετών, μικρόσωμου "χόμπιτ" (Homo floresiensis), που θεωρείται νέο είδος, ήρθε να ανατρέψει αυτή την αντίληψη.

Το νέο πλάσμα που ανακαλύφθηκε το 2008 στο σπήλαιο Ντενίσοβα της νότιας Σιβηρίας (στα όρη Αλτάι) από ρώσους αρχαιολόγους και το οποίο πιθανώς ζούσε κοντά με τους ανθρώπους και τους Νεάντερταλ, επιβεβαιώνει ότι επικρατούσε μια πολύ πιο πολύπλοκη εικόνα, πέρα από το απλοϊκό δίπoλο "σοφός" άνθρωπος (homo sapiens)-Νεάντερταλ.

Αν και το φύλο του πλάσματος δεν είναι γνωστό, ονομάστηκε "γυναίκα-Χ", επειδή τα μιτοχόνδρια (από όπου αναλύθηκε το DNA) κληρονομούνται μέσω της μητέρας. Σύμφωνα με τον Πάαμπο, τα μιτοχόνδρια της "γυναίκας-Χ" διαφέρουν από αυτά του ανθρώπου κατά περίπου 400 "γράμματα" DNA, ενώ οι Νεάντερταλ έχουν τις μισές μόνο διαφορές με τον άνθρωπο.

Είναι, προς το παρόν, αδύνατο για τους ερευνητές να έχουν την παραμικρή εικόνα για το πώς έμοιαζε η "γυναίκα-Χ", απλώς και μόνο με ένα μικρό οστό άκρου, για το λόγο αυτό ο Πάαμπο και οι συνεργάτες του επιφυλάσσονται ακόμα να την χαρακτηρίσουν οριστικά νέο είδος, συγγενικό με τον άνθρωπο.
http://www.skai.gr/
(στην φωτο Homo Floresiensis)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kostasxan avatar
    kostasxan 27/03/2010 15:32:04

    Yπάρχει μήπως περίπτωση αυτό το είδος να είναι προγονική μορφή του σύγχρονου εξελιγμένου homo pasokious?

    • xaroylhs avatar
      xaroylhs @ kostasxan 28/03/2010 15:02:07

      ..Homous Pangalious , Homous Papoutsious , Homous Kastanidious ,Homous Chrisochoidious , δεν μπορεί κάπου θα ανήκει αυτό το ..δακτυλάκι!!

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 27/03/2010 16:45:01

    Άμα το λένε οι Γερμανοί, έτσι θα είναι.

    Οι Γερμανοί ξέρουν από DNA και από φυλετικές καθαρότητες.

    Κρίμα που δεν ζει ο πρόγονός μας, να του μετρήσουν εκεί στη Λειψία το κρανίο και τη μύτη για να διαπιστώσουν αν είναι Εβραίος ή Έλληνας, ή κάποια άλλη καταραμένη, μη-γερμανική ράτσα.

  3. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 27/03/2010 17:20:12

    Μπορεῖ,διότι ἀπό τήν φώτο μοιάζει μέ τήν γιαγιά τῆς Ἀλ-Σαλέχ,πού μόλις βγῆκε ἀπό τό salon de coiffures"μῆτσος καί τάκης"χτενισμένη Φλού.

  4. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 27/03/2010 17:22:36

    βάλτε του μουστάκι και πάνω σε ποδήλατο μήπως και τον αναγνωρίσουμε.

    • Swell avatar
      Swell @ Βρασίδας 27/03/2010 18:29:46

      Του έβαλα και είναι ίδιος!

    • Swell avatar
      Swell @ Βρασίδας 27/03/2010 18:30:58

      Τα έβαλα και είναι ίδιος!

  5. bugtrottel avatar
    bugtrottel 27/03/2010 22:31:50

    Δεν αφήνετε τις μαλακίες και να ασχολειθήτε με τίποτα σπουδαιότερο; Εδώ δεν γνωρίζουμε τι έγινε προχθές στην σύνοδο (της Ε.Ε) και γνωρίζουν κάποιοι τι έγινε πριν 30.000 χρόνια; Μη πω τίποτα αγενές και με παρεξηγήσετε.

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ bugtrottel 27/03/2010 23:23:30

      και αν μάθεις ας πούμε σε τί θα αλλάξει αυτό τη ζωή σου; Άσε που σε καταγγέλω δημοσίως ότι απόψε έβλεπες Λαζόπουλο.
      Αλλοιώς τί ώρα είναι αυτή που΄εμφανίζεσαι;

  6. bugtrottel avatar
    bugtrottel 27/03/2010 23:58:43

    Προς Βρασίδας says:
    27/03/2010 at 23:23
    Εσένα η ώρα σε ενόχλεισε; ή η αντίδραση στις μαλακίες; Εκτός και αν δεν κατάλαβα το πνευμα των φιλοσοφούντων

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ bugtrottel 28/03/2010 00:08:01

      απαξιώ φίλε μου, αν και συμμετέχω των ανησυχιών σου.

  7. bugtrottel avatar
    bugtrottel 28/03/2010 00:48:07

    Προς τους φιλοσοφούντες και σοφικίζοντες
    Με το παραπάνω υφάκι δεν γίνονται φίλοι κανενός. Ως προς την απαξίωση , οι σοφιστές δεν χαίρουν εκτίμησης γενικώς.

  8. Y. avatar
    Y. 28/03/2010 01:11:34

    Όχι μόνο στη κεντρική και ανατολική Ασία. Και στην Ελλάδα, και στην Ελλάδα. Τους βλέπω να περιπλανώνται κάπου μεταξύ Μαξίμου, και οδό Βουλής, στο Σύνταγμα.

  9. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 28/03/2010 15:10:57

    .......δεν μπορεί, δεν μπορεί. Εκείνη είναι ψηλή. Και γελούσε ακατάπαυστα μέχρι πρότινος.

  10. eiraman avatar
    eiraman 30/03/2010 01:16:40

    Μάγκες όταν μιλάμε για DNA τα πράγματα είναι σοβαρά και δεν χωράνε καλαμπούρια διότι η ανθρώπινη Ιστορία αλλάζει...
    Εμένα ποιός θα μου λύσει μιά απορία:
    Εκείνοι οι προγονοί μας Αρχαίοι Έλληνες με τις Επιστήμες, τη Φιλοσοφία, Το Θέατρο κ.λ.π τι τους έποιασε να "καρφώσουν" στον Παρθενώνα τη Τιτανομαχία και τη Γιγαντομαχία;;;
    Ωχ τι έχουνε να δούνε τα ματάκια μας......!!!!!!!!!!!!!!!!!!