03/10/2008 15:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακαλούνται όλες οι υπουργικές αποφάσεις για το Βατοπέδι

Ανακαλούνται - με υπουργική απόφαση που έχει αναδρομική ισχύ - όλες οι υπουργικές αποφάσεις, οι οποίες έχουν δώσει δικαιώματα κυριότητας στη Μονή Βατοπεδίου, καθώς και όλα τα πρωτόκολλα παράδοσης που αφορούν τη Μονή. Αυτό δήλωσε σήμερα ο υφυπουργός Οικονομίας Αντώνης Μπέζας απαντώντας σε επίκαιρη επερώτηση βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ για την υπόθεση της μονής Βατοπεδίου, που συζητείται στη Βουλή. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γιάννης Δραγασάκης ζήτησε να γίνει εξεταστική επιτροπή και να φορολογηθούν τα μοναστήρια καθώς και η εκκλησιαστική περιουσία.

Διαβάστε και τι γράφουμε στο προηγούμενο post: Εμπρός στο δρόμο που χάραξαν τα ομόλογα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. E.B. avatar
    E.B. 03/10/2008 15:13:16

    Kαλά που υπάρχει και ο ΣΥΡΙΖΑ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/10/2008 15:17:56

    Ο Γκρουεφσκι εχει βαλει τον Αλαβανο να φωναζει.

    Φοβαται την επεκταση του Εφραιμ στα Σκο(ρ)πια.


    ΠΠ

  3. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 03/10/2008 15:22:55

    @ Ε.Β
    Ευτυχώς, χωρις τον Τσιπρα θα επαιρνε ο Εφραιμ και το Συνταγμα.
    Ευτυχώς....

  4. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 03/10/2008 15:25:04

    εμένα μ αρεσει και ο Χαλβατζής....
    Να το κοιτάξω????

  5. leon avatar
    leon 03/10/2008 15:57:39

    θεος! Ειδικα στον Χατζητετιο εχει πει την απιστευτη ατακα...."ε αφου γ---ας την συζητηση"...

  6. spikol avatar
    spikol 03/10/2008 18:31:19

    ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ Ή ΟΧΙ???
    ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΑΘΑΤΕ ΓΛΩΣΣΟΔΕΤΗ!!!!!!
    ΤΕΛΙΚΑ Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ... ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΕΥΦΡΑΙΜ, ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΑΓΙΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΠΙΣΩ!!!!!

    ΑΥΤΑ ΘΑ ΛΕΣ ΒΛΑΧΕ ΤΟ ΠΡΩΙ....

  7. Theodore avatar
    Theodore 03/10/2008 18:55:50

    Εγω ακουσα, οτι το ζητημα, δεν ειναι ακριβως ετσι, αλλα θελει αναλυση για να καταλαβουμε τα νομικιστικα που περιεχει.

  8. Jiovani avatar
    Jiovani 03/10/2008 19:27:01

    Υπάρχει η πολύ καλή περίπτωση να τελειώνουμε μιά κι έξω με τα χρυσόβουλα και τα χοντζέτια, να βγούν ΑΝΙΣΧΥΡΑ γενικά, με κάποια θεμελίωση νομική που τουλάχιστον για κάμποσα χρόνια μοναστήρια και λοιποί θα τρέχουν στα δικαστήρια, εδώ και έξω.

  9. mareli avatar
    mareli 03/10/2008 19:35:40

    Γιατί δεν λέτε ποιές ακριβώς ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ανακλήθηκαν;
    Λοιπόν, του 1999, του 2002 και του 2003 !!!! Δηλαδή αυτές που ΧΑΡΙΣΑΝ στο Βατοπέδι τα 27000 στρέμματα της Βιστωνίδας!!! Όποια πράξη ακολούθησε θεωρείται ΑΚΥΡΗ. Κατά συνέπεια ΟΛΑ επιστρέφουν στο δημόσιο και οι ενδιαφερόμενοι ΘΑ τα διεκδικήσουν στα Ελληνικά και Ευρωπαίκά δικαστήρια.
    Εμείς ως Έλληνες πολίτες χαιρετίζουμε μια τέτοια γενναία απόφαση και ευχόμαστε να μην χρειαστεί να ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΟΥΜΕ τον Ευφραίμ, όπως έγινε με την περίπτωση της "πεφωτισμένης Βενιζελο-πασοκικής" δήμευσης της βασιλικής περιουσίας, η οποία μας κόστισε 4.000.000.000 δρχ!!!! (Ελπίζουμε η εγγραφή των 27000 στρεμμάτων στο υποθηκοφυλακείο το 2002(!) να μην οδηγήσει σε αποζημίωση του Ευφραίμ, γιατί οι "φτωχοί" Πασόκοι δεν θα μπορούν να καταβάλουν το απαιτούμενο χρηματικό ποσό!!!!)

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 03/10/2008 21:27:36

    τον πειναλέων του Μποστ μου θυμίζετε...και αυτός ήταν περήφανος για τα κατορθώματά του.

  11. rs avatar
    rs 03/10/2008 21:49:59

    @ππ,@περαστικός,
    τελικά είστε μόνο τόσο ...ξύπνιοι όσο δείχνετε ή μας κρύβετε το πραγματικό μέγεθος της σοφίας σας;

  12. Factorx avatar
    Factorx 03/10/2008 22:01:54

    @mareli: Που είχε χαθεί; well come

  13. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/10/2008 22:16:36

    @ mareli
    "Εμείς ως Έλληνες πολίτες χαιρετίζουμε μια τέτοια γενναία απόφαση............. "
    Please speak for yourself

  14. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 03/10/2008 22:41:32

    @rs:
    Αν ήμουν νέος Εξυπνος, σέξυ πολύ κι ωραίος, θα ήμουν Πανιώνιος και ΕΚΟΝ Ρήγας Φεραίος... Το θυμάσαι???
    Παντως Πανιωνιος δεν ειμαι.......

  15. Symbolaiographos avatar
    Symbolaiographos 04/10/2008 10:45:15

    τα 27000 στρέμματα της Βιστωνίδας είναι περίπου ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ αγοραίας αξίας (υγροβιότοπος Ramsar, απαγορεύεται η ανοικοδόμηση, εξόχως κατάλληλα για κέφαλους, αργυροπελεκάνους και πελαργούς).
    Όσα τεφαρίκια δημόσιων εκτάσεων πήρε η Μονή σε ανταλλαγή με την άχρηστη Βιστωνίδα (δια χειρός Δούκα - Μπασιάκου), τα "πούλησε" σε χρόνο dt ή τα έδωσε αντιπαροχή εξίσου ταχέως. Παραλήπτες ως επί το πλείστον Κυπριακές offshore ή ο όμιλος Πάπιστα (που εξέδωσε οικοδομικές άδειες και τώρα χτίζονται μεγάλα συγκροτήματα μεζονέτες κτλ).
    Απ΄ότι φαίνεται, μόνον το υποψήφιο καζίνο στο Καιμάκτσαλαν δεν προχώρησε και έμεινε στο χέρι της Μονής.
    Οι εξαγγελίες είναι τρίχες. Η ακύρωση της Βιστωνίδας δεν συνεπάγεται ακύρωση των μετέπειτα αγοραπωλησιών. Θα χρειαστούν δίκες, για επιστροφή χρημάτων από τη Μονή σε όλους τους μετέπειτα αγοραστές ή εργολάβους. Ξέρετε πότε θα γίνουν οι δίκες. Του Αγίου Πού... Και ξέρετε ποιοί δικαστές θα "κληρωθούν" να τις αναλάβουν, άν δεν ....
    Σιγά να μή δώσει η Μονή πίσω τα λεφτά για να πάρει το Δημόσιο πίσω τα φιλέτα του. Θα την υποχρεώσει ο Σανιδάς και οι υφιστάμενοί του!
    Καλό, έ...

  16. mareli avatar
    mareli 05/10/2008 00:12:43

    Ερώτηση: Πως γίνεται ένας παγωτατζής να είναι και συμβολαιογράφος;
    Απάντηση: Αν είναι παπαγάλος με πράσινες πτέρυγες!!!

  17. mareli avatar
    mareli 05/10/2008 01:18:27

    Έχει κανείς αμφιβολία ότι ο Εφραίμ ΑΓΩΝΙΣΤΗΚΕ για να εγγράψει στο υποθηκοφυλακείο το 2002 (με ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ!!) 27000 στρέμματα ΜΗΔΕΝΙΚΗΣ αγοραίας αξίας;
    27000 στρέμματα που ήταν σε χρήση από αγρότες και αλιείς της περιοχής για ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ!!!! Δηλαδή ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.
    ΝΑΙ αυτή η ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ του ΧΑΡΙΣΤΗΚΕ το 2002 με ΥΠΟΥΡΓΙΚΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ!!!
    Να ΣΤΑΥΡΩΣΟΥΜΕ αυτούς που έκαναν τις ανταλλαγές, αλλά ΑΥΤΟΙ που ΧΑΡΙΣΑΝ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ θα γίνουν τιμητές;;;;;;;;;;;;;;
    ΕΛΕΟΣ!!!!! Ακόμα ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ!!!