Ανακήρυξη  ΑΟΖ τώρα !!!
07/09/2014 06:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακήρυξη  ΑΟΖ τώρα !!!

Μήπως θα πρέπει να ανακηρύξουμε επιτέλους μια ΑΟΖ όπως και τη δικαιούμαστε ; Τι θα κάνουν δηλαδή οι Τούρκοι; Θα γίνουν πιο αδιάλλακτοι;

Η σύγκρουση που προέκυψε μεταξύ Σαμαρά και Ερντογάν στη Σύνοδο Κορυφής του ΝΑΤΟ ίσως δεν θα έπρεπε να εκπλήξει κανέναν. Η Τουρκία ήταν και είναι αδιάλλακτη πάντα και ούτε θα αλλάξει ξαφνικά. Άλλωστε, η εξωτερική της πολιτική θεωρείται υψηλού επιπέδου και επιτυχημένη ακριβώς επειδή δεν αλλάζει ποτέ, όποιος κι αν είναι στην κυβέρνηση.

Σε αντίθεση με την Ελλάδα που βολοδέρνει μεταξύ των… οραμάτων του κάθε υπουργού και της ανοησίας του κάθε κόμματος. Αν υπήρχε μια σταθερή πολιτική στα εξωτερικά ίσως και να είμαστε καλύτερα. Εν πάση περιπτώσει, αυτό που έχει σημασία είναι ότι η Τουρκία είναι αυτή που είναι κι εμείς πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας.

Όπως όλα δείχνουν, η Άγκυρα προωθεί ένα σενάριο για δύο κράτη στην Κύπρο, για έλεγχο των ερευνών για πετρέλαιο στο Αιγαίο και για μια στάση κυριαρχική στην ευρύτερη περιοχή.

Επίσης, αναφορικά με την Ελλάδα φαίνεται να επιλέγει την τακτική της γάτας με το ποντίκι ή καλύτερα του… άσπονδου φίλου. Την ώρα που μιλάει για φιλικές σχέσεις και καλή γειτονία, θα ρίχνει τη βόμβα για την Κύπρο. Την ώρα που θα χαιρετίζει τον Σαμαρά θα απαιτεί ενημέρωση για νομοσχέδιο της ελληνικής βουλής. Και ειδικά το αντιρατσιστικό όταν καταγράφεται αύξηση πάνω από 800% της διακίνησης μεταναστών από το Αιγαίο.

Και βεβαίως θα κάνει διάλογο με την Αθήνα όταν θα δίνει διαταγή για να κάνουν παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου τουρκικά αεροσκάφη.

Ό,τι κι αν κάνουμε λοιπόν θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια πονηρή εξωτερική πολιτική και πρέπει να αντιδράσουμε αναλόγως. Κατ΄ αρχάς η κοινή γραμμή για την Κύπρο είναι αδιαμφισβήτητη. Και μην τολμήσουν κάποιοι να φέρουν νέα… σχέδια Ανάν. Αυτά πλέον δεν περνάνε.

Επίσης, δεν πρέπει η Αθήνα να επιτρέψει οποιαδήποτε παρέμβαση στα εσωτερικά της. Το αντιρατσιστικό είναι δική της υπόθεση, η Άγκυρα ας κοιτάξει τα χάλια της.

Όσο για το Αιγαίο. Μήπως θα πρέπει να ανακηρύξουμε επιτέλους μια ΑΟΖ όπως και τη δικαιούμαστε ώστε να σφίξουν λίγο οι ποποί; Τι θα κάνουν δηλαδή οι Τούρκοι; Θα γίνουν πιο αδιάλλακτοι;

Ίσως η επιλογή της ΑΟΖ να ανοίξει το δρόμο ώστε να υπάρξει ένας πιο ουσιαστικός διάλογος με τους δύο γείτονες ισότιμους, κι όχι όπως θέλει η Τουρκία. Τα εσωτερικά προβλήματα που έχουν οι Τούρκοι και οι πιέσεις από τους Κούρδους δεν μπορούν να αποτελέσουν το βήμα για να κάνουν… ντου στο Αιγαίο.

Στην Αθήνα το Νοέμβριο ο Ερντογάν

Στην Αθήνα έρχεται τον προσεχή Νοέμβριο, πιθανότατα το πρώτο δεκαήμερο του Νοεμβρίου ο νέος Τούρκος Πρόεδρος Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, συνοδευόμενος από πολυμελή υπουργική αντιπροσωπεία.

Παρά το βαρύ κλίμα των τελευταίων ημερών, ο Αντώνης Σαμαράς και ο Ερντογάν συμφώνησαν την περασμένη Παρασκευή, κατά τη συνάντηση που είχαν στο περιθώριο της Συνόδου Κορυφής του ΝΑΤΟ στην Ουαλία, να γίνει το 3ο Ανώτατο Συμβούλιο Συνεργασίας Ελλάδος και Τουρκίας στην Αθήνα.

Η προηγούμενη συνεδρίαση ήταν στην Τουρκία τον Μάρτιο του 2013 και ο σχεδιασμός που είχε γίνει το προπερασμένο καλοκαίρι οριοθετούσε τη διεξαγωγή του συμβουλίου εντός του πρώτου εξαμήνου του 2014, κατά τη διάρκεια της ελληνικής Προεδρίας του Συμβουλίου της ΕΕ - κάτι που τελικά δεν έγινε.

Τελικά, μετά την επιθυμία της Τουρκίας και παρά το κλίμα έντασης λόγω των προκλητικών δηλώσεων του νεοεκλεγέντος Προέδρου της Τουρκίας στο πλαίσιο της επίσκεψής του στα Κατεχόμενα, τόσο επί του Κυπριακού όσο και επί θεμάτων που, έστω δημόσια, δεν ανήκουν στη διμερή ατζέντα, όπως η εκλογή μουφτήδων, η έλευση Νταβούτογλου πρέπει να θεωρείται δεδομένη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χριστόφορος Κολόμβος avatar
    Χριστόφορος Κολόμβος 07/09/2014 08:10:06

    Μήπως έχει γίνει ήδη και δεν το έχετε καταλάβει; "De Facto Ανακήρυξη Υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ για την Περιοχή Νοτίως της Κρήτης"
    http://www.energia.gr/article.asp?art_id=84337

    • ΜΙΧΑΛΗΣ avatar
      ΜΙΧΑΛΗΣ @ Χριστόφορος Κολόμβος 07/09/2014 10:38:52

      Ναι, αλλά δεν το διατυμπανίζουμε για να μην το καταλάβουν οι Τούρκοι... Αλλά και οι Τούρκοι παριστάνουν οτι δεν το κατάλαβαν γιατί ξέρουν οτι αυτές οι ΑΟΖ αφορούν το Ιόνιο και το Λιβυκό πέλαγος και όχι το Αιγαίο. Τι αντίρρηση να μας διατυπώσει η Λιβύη?

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 07/09/2014 10:04:55

    Και μένα οι πληροφορίες μου λένε ότι το θέμα ΑΟΖ, "βαίνει καλώς" και επειδή είναι πολύ λεπτό, χρήζει λεπτούς χειρισμούς και απαιτεί ισορροπίες και συναινέσεις (όχι κατ΄ ανάγκη και από πλευράς Τουρκίας!)

  3. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 07/09/2014 12:29:02

    Δεν είναι κατά τη γνώμη μου τόσο απλό το θέμα. Απαιτείται πρώτα απ όλα κοινή εσωτερική πολιτική γραμμή, πως όμως αυτή θα επιτευχθεί με τις μπούρδες που λέει ο ΣΥΡΙΖΑ? θα πεί ναι αν το θέμα έρθει στη βουλή? για ποιό λόγο? για να κάνει μάγκα τον Σαμαρά? και μετά πως θα πάρει την εξουσία? Μη ξεχνάμε και τις μειονοτικές ψήφους της Θράκης ,τις οποίες φιλοδοξεί να τις πάρει όλες ο Τσίπρας. Δεν θα δώσει- που ήδη έχει τάξει- γη και ύδωρ για να τις εξασφαλίσει? Μπορεί να περιμένει κανείς εθνική ομοψυχία από ανθρώπους που μισούν τις λέξεις έθνος και πατρίδα ? Δεύτερο ερώτημα. Η Ρωσία πως θα αντιδράσει? Νομίζω δεν τη συμφέρει καθόλου η Ελλάδα να βγάζει φυσικό αέριο. Αποκλείεται το ενδεχόμενο συμμαχίας της με την Τουρκία για το θέμα- μη ξεχνάμε και τις περιπτώσεις Ουκρανίας - Κύπρου, όπου Ρωσία και Τουρκία έχουν κοινό στόχο, την ανεξαρτοποίηση - ενσωμάτωση ή όπως αλλιώς πέστε το. Μη ξεχνάμε επίσης τον πλήρη έλεγχο από πλευράς Ρωσίας των χρυσαυγητών και των ψεκασμένων. Πως λοιπόν θα γίνει η ανακήρυξη της ΑΟΖ με όλα αυτά απέναντί μας? Θα φερθούμε επιτέλους καμιά φορά όλοι μαζί σαν Ελληνες ή θα παραμείνουμε στην γνωστή συνήθεια της εξυπηρέτησης των άλλων? Μακάρι ο Σαμαράς να τα καταφέρει...μακάρι. ΥΓ φυσικά δεν αναφέρομαι στις επιμέρους ΑΟΖ ιονίου και κρήτης - που ήδη έμμεσα έχουν ανακηρυχθεί - αλλά συνολικά της ΑΟΖ της χώρας μας.

  4. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 07/09/2014 12:50:43

    Ανακήρυξη Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης κάνεις όταν, 1. Αφού έχεις μελετήσει καλά το υφιστάμενο νομικό πλαίσιο γνωρίζεις τι θα ισχύη με κάθε χώρα επί του χάρτου (Ιταλία, Κύπρος, Αίγυπτος και Αλβανία, Λιβύη, Τουρκία), 2. Αφού έχεις κάνει διαδοχικά, με σκόπιμη σειρά, τις απαραίτητες συμφωνίες με όλα τά ανωτέρω κράτη, πού σημαίνει συγκεκριμένες γεωγραφικές οριοθετήσεις, 3. Διακινδυνεύεις, χωρίς να έχης κάνει συμφωνία με την Τουρκιά, την ανακήρυξη ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ της ΑΟΖ, αλλά σε αυτήν την περίπτωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ χρειάζεσαι την ενεργό υποστήριξη Ευρ. Ενώσεως, Η.Π.Α., Ρωσσίας, Ισραήλ ΚΑΙ Κίνας, ή εάν για κάποιους ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΒΙΑΖΕΣΑΙ (χωρίς να έχης ολοκληρώσει επιμέρους συμφωνίες με όλα τά κράτη πλήν Νεοοθωμανών), προβαίνεις, - είτε σε ΜΕΡΙΚΗ ανακήρυξη ΑΟΖ (το φαινομενικά ευκολότερο, γιατί η μερική ίσως αδυνατίση την μελλοντική ανακήρυξη του υπολοίπου γεωγρ. τμήματος πού μας ανήκει), - είτε σέ ΟΛΙΚΗ. Σε κάθε περίπτωση η κίνηση θα έχη επιπτώσεις προς την μία ή άλλη κατεύθυνση. Φαντασθείτε έναν Ηγέτη, πού, * πρίν κάνη τις ανακηρύξεις, * αφού έχη κάνει τις επιμέρους συμφωνίες με όλα τά πλήν Σελτζούκων κράτη, * έχει ΠΡΟ (επιλέξει - βολιδοσκοπήσει - καταλήξει) σε πριμοδότηση συγκεκριμένων ΚΟΛΟΣΣΩΝ για συμμετοχή στις εκμεταλλεύσεις των όποιων κοιτασμάτων , π.χ. British Petroleum (U.K.), Shell (Netherlands), ELF & TOTAL (France), ENI (Italia), American Sisters, Russian Brothers, REPSOL (Spain), EGAS (Egypt), αλλά καί SABIC (Saudi Arabia), Sumitomo (Japan), Chinese giants, ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, κ.λ.π. Τότε, έχουμε πολλές πιθανότητες, α. και να επιτύχουμε το ΠΟΘΟΥΜΕΝΟ, δηλαδή την απόκτηση ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ, μαζί με κάποια πιθανότατα μεγάλη ή πολύ μεγάλα εισοδήματα, β. και να μειώσουμε τις πολεμικές διαθέσεις των ...εχόντων τά κόλλυβα στο ζωνάρι τους !!! Βέβαια ΟΥΣΙΩΔΕΣ ως στόχος αλλά και ως επίτευγμα θα είναι, Ι. ποιο ποσοστό θα κρατήσουμε για την Ελληνική πλευρά, σε συνδυασμό με το πόσα μέρη θα έχουμε σε κάθε εκμετάλλευση γεωγρ. περιοχής (πλειοφηφικό ή μειοψηφικό ?), ΙΙ. ποια ή ποιες θα είναι οι ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ (πράγματι) εταιρείες πού θα το κατέχουν (Κρατική ή / και Ιδιωτική-Ιδιωτικές ?), ΙΙΙ. ποιο θα είναι το management της πρώτης δεκαετίας σε κάθε συγκεκριμένο γεωγρ.μέρος-σχήμα εκμεταλλεύσεως. Δεν γνωρίζω σε ποιο βαθμό έχει γίνει προετοιμασία πρίν την ανακήρυξη μιάς ΑΟΖ, και κυρίως τι ενέργειες αυτή περιλαμβάνει. Μερικά από πού εκείνα γνωρίζω είναι, 1. ενώ στην αύξηση της υφαλοκρηπίδας από 6 σε 12 μίλλια είχαμε αντιθέτους και τις Βουλγαρία - Ρουμανία - ΕΣΣΔ, πλήν ΤURKIYE (όπως αυτοαποκαλούνται), εδώ - και δεν έχουν εκ του νομικού πλαισίου έννομο συμφέρον να έχουν ενδεχομένως αντίθετη άποψη. 2. Η Ευρ. Ένωση, μακράν της αυταρκείας σε υδρογονάνθρακες, έχει κάθε λόγο να μας υποστηρίξη, ιδίως μάλιστα εάν την βάλουμε βαθειά στο ποσοστιαίο παιγνίδι (και εκβάλλοντας ή μειώνοντας το αντίστοιχο των υπερΑτλαντιστών χρφεοφειλετών 17 τρίς δολλαρίων...). 3. Αλλά και οι ένοικοι του Λευκού Οίκου έχουν πολλά να ωφεληθούν, εάν προωθήσουν τά συμφέροντα για τά οποία επελέγησαν να υπηρετήσουν (αυτό πού αντί για Προεδρική θητεία ευστόχως αναφέρεται ως Presidential Administration). 4. Αλλά και η κυβέρνηση του Ισραήλ έχει κάθε λόγο να ταχθή αλληλέγγυα, θα κερδίσουν χρήματα, και πολιτική επιρροή στην σύνολη περιοχή... Πρό μηνών είχα ρωτήσει τον Υπουργό κ. Μανιάτη εάν έχουμε εξασφαλίσει το okay της Λιβύης, και ενώ μού απάντησε ναι, μετά την ανατροπή της τότε Λιβυκής κυβερνήσεως το πράγμα πρέπει να ξαναρχίση από το μηδέν. Με τον νέο Αιγύπτιο Πρόεδρο κ. Σίσι, τέως Στρατηγό (γόνο Αιγυπτίου Μουσουλμάνου με Εβραίκού θρησκεύματος μητέρα...) είναι πολύ εύκολο να συμφωνήσουμε, εάν ήδη δεν έχουμε συμφωνήσει στο παρασκήνιο. Με το Ισραήλ (και το Jewish American Committee...) τά πράγματα θα είναι τά απλούστερα στον βαθμό πού Εβραϊκών συμφερόντων εταιρείες θα συμμετάσχουν στην ...νομή συμμετοχών στις διάφορες γεωγρ. περιοχές. Με την Ιταλία αναφωνούμε VIVERE Magna Grecia !!! (μάλλον τετελεσμένη η σχετική επιτυχία !). Με την Κύπρο, εάν δεν ''καλαμαρίσουμε'', κανένα πρόβλημα !!! Τόσο κοντά αλλά και τόσο δύσκολη αυτή η περιβόητη Εθνική Ανεξαρτησία για τους Νεοέλληνες του χρέους των 600 - 700 δίς ευρώ (εξωτερικού αλλά και εξωτερικού). Με ποια συλλογική Εθνική Ηγεσία όμως ?

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 07/09/2014 15:50:52

      Τι να την κάνεις την ΑΟΖ όταν τα μελλοντικά κοιτάσματα είναι υποθηκευμένα έναντι του χρέους που δημιούργησε το πολιτικό σύστημα απο το 81 και μετά. Απορώ πως είναι υπουργός ενέργειας ένας πασόκος που το κόμμα του καταλήστεψε τη χώρα χρεώνοντας τον αδαή Λαό για πολλές δεκαετίες.

  5. Σπαθάριος avatar
    Σπαθάριος 07/09/2014 14:09:55

    Θα στεναχωρήσω ίσως τον αρθρογράφο αλλά ο τίτλος και πολλά από τα περιεχόμενα μου θυμίζουν την θέση του ΣΥΡΙΖΑ ότι θα διαλύσουν το ΝΑΤΟ. Το statusquo αγαπητοί μου, σε κάθε χώρο και κάθε χρονική στιγμή, το καθορίζει αυτός που μπορεί να το επιβάλει . Αυτή τη στιγμή δυστυχώς στην περιοχή μας το καθορίζει η Τουρκία γιατί αυτή μπορεί και κάνει τον εναέριο χώρο μας σουρωτήρι, αυτή κάνει εικονικούς ναυτικούς αποκλεισμούς της Αττικής, αυτή διώχνει από περιοχές ,της δήθεν ΑΟΖ, μισθωμένα από την Ελλάδα ερευνητικά πλοία, αυτή έχει μετατρέψει τα Ιμια σε γκρίζα ζώνη. Κύρια δε, αυτή έχει επιτύχει να μην ασκούμε βασικά κυριαρχικά μας δικαιώματα υπό απειλήν πολέμου. Κι εμείς τι κάνουμε; Διαμαρτυρόμαστε σαν παιδάκια του δημοτικού ,μη με βαράς θα φωνάξω τον μεγάλο μου αδελφό, δεν αντιδρούμε και επιτρέπουμε την μεταβολή του συσχετισμού ισχύος εις βάρος μας. Και όπως λέει ο θυμόσοφος Ελληνικός λαός « δώσε θάρρος στο χωριάτη ………..» Ένα σχετικό με τον τίτλο άρθρο έπρεπε να επιμένει για την αναστροφή της μεταβολής του συσχετισμού ισχύος και για αποφασιστικές ενέργειες στο πεδίο. Μετά από αυτά βέβαια θα μπορούσε να βροντοφωνάζει “AOZτώρα” και να μη γελάνε οι Τούρκοι.

  6. MCA avatar
    MCA 07/09/2014 20:19:47

    Δεν είναι να παίζει κανείς με τον τρελούτσικο Ερντογάν. Έτσι κι αλλιώς δεν γίνονται στο πόδι τέτοιες δουλείες. Θέλουν μέθοδο και υπομονή. Αυτό προϋποθέτει συνεννόηση μεταξύ των κομμάτων, σταθερή εξωτερική πολιτική με συνέχεια, ανεξαρτήτως ποιος έχει την εξουσία.

  7. airman avatar
    airman 07/09/2014 20:43:48

    "... η Τουρκία είναι αυτή που είναι κι εμείς πρέπει να κάνουμε τη δουλειά μας" Η ανακήρυξη ΑΟΖ ως απόφαση - όποτε ληφθεί - συνιστά σημαντική στροφή στην ασκούμενη εξωτερική πολιτική, ιδιαίτερα όσον αφορά τις Ελληνοτουρκικές σχέσεις που δοκιμάζονται διαχρονικά, με Κυπριακό, το Αιγαίο και τη μουσουλμανική μειονότητα στη Θράκη να βρίσκονται στο επίκεντρο. Ειδικότερα στο Αιγαίο έχουμε από τη μία πλευρά το νομικό καθεστώς, το σύνολο δηλαδή των διεθνών συμβάσεων που έχουν υπογραφεί από την Ελλάδα και την Τουρκία, και από την άλλη το "status quo" που είναι η έμπρακτη άσκηση δικαιωμάτων ή "προβολής ισχύος" στο χώρο, πέρα από τα αδιαμφισβήτητα όρια κυριαρχίας. Το νομικό καθεστώς διέπεται από τις Συμφωνίες/Συνθήκες της Λωζάννης (το 1923), του Μοντρέ (το 1936) και των Παρισίων (το 1947), χωρίς να έχει γίνει καμία προσθήκη έκτοτε, και αλλάζει με την υπογραφή νέων συμφωνιών. Αντίθετα το "status quo" της περιοχής τις τελευταίες δεκαετίες αλλάζει σταδιακά. Άλλο "status quo" υπήρχε πριν το 1974 που η Τουρκία σεβόταν τα 10 ναυτικά μίλια της Ελλάδας στο Αιγαίο, άλλο υπήρξε μετά το 1974, άλλο όταν άρχισαν οι παραβιάσεις (μετά το 1978), άλλο όταν κλιμακώθηκαν οι παραβιάσεις (μετά το 1982), άλλο πριν τη διακήρυξη του "casus belli" (το 1995), άλλο πριν τη διακήρυξη των "γκρίζων ζωνών" (το 1996 μετά τα Ίμια) και άλλο σήμερα με τις υπερπτήσεις κατοικημένων ελληνικών νησιών (Φαρμακονήσι, Αγαθονήσι, Καστελόριζο). Το "status quo" προσδιορίζεται από εκατέρωθεν πρακτικές που γίνονται "de facto" «αποδεκτές», αλλάζει δε όταν η μία πλευρά επεκτείνει τις πρακτικές της και η άλλη δεν αντιδρά ή, παρά την αντίδρασή της, αναγκάζεται να «αναδιπλωθεί». Εν προκειμένω η πλευρά που «επεκτείνεται» είναι η Τουρκία ενώ η Ελλάδα κατά κανόνα «αναδιπλώνεται», με αποτέλεσμα η κλιμάκωση της τουρκικής πολιτικής αναφορικά με τις διεκδικήσεις της να ανατρέπει το "status quo" δοκιμάζοντας τα ελληνικά αντανακλαστικά. Σταδιακά - αλλά συστηματικά - έχει δημιουργηθεί μια αναντιστοιχία ανάμεσα στο νομικό καθεστώς (που έχει μείνει αναλλοίωτο) και το "status quo" (που έχει αλλάξει αισθητά). Η Τουρκία με βάση την αναντιστοιχία αυτή επιδιώκει να τροποποιηθεί το νομικό καθεστώς προς όφελός της, ώστε οι πρακτικές της να καταστούν «νόμιμες». Στον αντίποδα η Ελλάδα πιστεύει ότι αφού καλύπτεται από το διεθνές δίκαιο, αυτό και μόνο αρκεί για να αναχαιτίσει την Τουρκία, επιπλέον δε ότι στην περίπτωση που η Τουρκία δεν συγκρατηθεί, η διεθνής κοινότητα θα σπεύσει να τη συνετίσει. Στην πραγματικότητα η Ελλάδα αρκείται να καταγγέλλει την επιθετικότητα της Τουρκίας χωρίς όμως να τολμά να τη σταματήσει εμπράκτως, με αποτέλεσμα να εμφανίζεται ότι επιμένει σε δικαιώματα που η ίδια δεν μπορεί να προασπιστεί. Για να μη βρεθεί η ελληνική πλευρά στη δυσμενή θέση να αποδεχθεί αναθεώρηση του νομικού καθεστώτος στο Αιγαίο εις βάρος της, είναι υποχρεωμένη να ανακόψει την τουρκική επιθετικότητα και να σταματήσει τη συνεχή επιδείνωση του "status quo", καθιστώντας σαφές ότι η Τουρκία παίρνει μεγάλα ρίσκα εάν θεωρεί δεδομένη την παθητικότητα στις προκλήσεις της. Πρέπει να γίνει κατανοητή η διάκριση νομικού καθεστώτος και "status quo" ώστε να γίνουν αντιληπτές οι μακροχρόνιες επιδιώξεις της Άγκυρας. Σε άλλη περίπτωση θα εξακολουθήσουμε να επικαλούμαστε ένα νομικό καθεστώς το οποίο όμως οι ίδιοι «αφήνουμε» να γίνει διάτρητο. Η αναθεώρηση μιας πολιτικής που ασκείται κατά βάσει με διαβήματα και χαρακτηρίζεται από αντίδραση σε προκλήσεις και όχι από δράση με σκοπό την προώθηση των εθνικών συμφερόντων είναι πλέον επιβεβλημένη. Η απαγκίστρωση από αντιλήψεις που είναι προσηλωμένες σε στερεότυπα και η προσαρμογή στα νέα δεδομένα που διαμορφώνονται στην εγγύς και ευρύτερη περιοχή είναι απαραίτητη. Γι΄αυτό οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε με αποφασιστικότητα και με δραστικές πρωτοβουλίες την κατάσταση που έχει διαμορφωθεί, σταθμίζοντας τις συνθήκες και τις ισορροπίες που δημιουργούνται.

  8. giorgos avatar
    giorgos 08/09/2014 20:09:52

    Μπαίνει και η ΑΟΖ σαν θέμα ............έρχονται εκλογές αν τολμάει ο Σαμαράς ας καταρρίψει ένα δυο τούρκικα αεροπλάνα και τότε θα πάρει 70%

  9. CHRIS avatar
    CHRIS 09/09/2014 00:05:24

    Προς το παρόν ο πρωθυπουργός ανακήρυξε ... ΕΟΖ την Θεσσαλονίκη.