07/12/2010 13:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακάλυψαν τώρα έγγραφο για τον Παπαθανασίου, αλλά για τον Άκη δεν βρήκαν τίποτα !

Αύριο, στις 9:00 το πρωί, οι βουλευτές μέλη του ΠΑΣΟΚ που συμμετέχουν στην εξεταστική επιτροπή που διερευνά την υπόθεση Siemens θα έχουν σύσκεψη – στην οποία θα παρευρίσκονται ο επικεφαλής της Κοινοβουλευτικής τους Ομάδας αλλά και άλλα στελέχη του κόμματος -  για να καταλήξουν στη δική τους πορισματική θέση…! Αν και η δημοσιοποίηση ή η διαρροή γι’ αυτή τη σύσκεψη από ορισμένους βουλευτές, προκαλεί ερωτηματικά, (τι δουλειά έχουν άραγε τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ να εκφέρουν άποψη επί της δεκάμηνης έρευνας για τη Siemens;) ενδιαφέρον έχει, όπως πληροφορηθήκαμε, πως ζήτησαν αυτή τη συνάντηση προκειμένου να ζητήσουν «βοήθεια» ώστε να καταλήξουν σε πόρισμα…! Και αυτό, διότι όπως δηλώνουν (τάχα μου, τάχα μου), συναντούν «τοίχο» από τις αρμόδιες υπηρεσίες (Δικαιοσύνη, Τράπεζες) προκειμένου να προχωρήσει η έρευνα. Σύμφωνα όμως με τις πληροφορίες του antinews, οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ έχουν χωριστεί σε δυο στρατόπεδα, εκείνων που θέλουν να περιλαμβάνει ευθύνες και ονόματα το πόρισμα και σε εκείνους που – ακολουθώντας άνωθεν εντολή – εκτιμούν πως πρέπει να γίνεται αναφορά μόνο στα περιστατικά και την περαιτέρω διερεύνηση της υπόθεσης ας την αναλάβει η προανακριτική επιτροπή. Δηλαδή, η αυριανή συνάντηση γίνεται για να ζητήσουν από το «κόμμα» οδηγίες και εκείνο να βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά…

Εντύπωση επίσης προκαλεί η δημοσιοποίηση ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ εγγράφου που ανακτήθηκε από τα διαγραφέντα του κατασχεμένου σκληρού δίσκου της Αικατερίνης Τσακάλου, το οποίο αναφέρεται σε χορηγίες της Siemens στον πρώην Υπουργό Οικονομίας Γιάννη Παπαθανασίου. Και αυτό διότι ενώ έχουν παραδοθεί τα έγγραφα προς αξιολόγηση στην υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος της ΕΛΑΣ, ξαφνικά, η πληροφορία αυτή βρίσκεται σε χέρια βουλευτών του ΠΑΣΟΚ. Εντελώς μάλιστα συμπτωματικά (τυχαίο; Δεν νομίζω…) χθες, ο κ. Παπαθανασίου εξέδωσε πόνημα με τίτλο «η αλήθεια για την Οικονομία» απ’ όπου προκύπτει πως η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική από εκείνη που παρουσιάζει η κυβέρνηση Παπανδρέου και που η προσφυγή στο ΔΝΤ οφείλεται σε μια σειρά από πράξεις και παραλείψεις της σημερινής κυβέρνησης….

Ενώ, από τη χθεσινή καταγραφή των πραγματικών περιστατικών από την πλειοψηφία για την προμήθεια οπλικών συστημάτων φαίνεται να «αθωώνεται» για τα πάντα ο κ. Ακης Τσοχατζόπουλος.

(13:31) ΕΥΓΕ ΣΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ…

Τελικά, όπως αποδεικνύεται η περιβόητη σχέση Παπαθανασίου και στελέχους της Siemens, (το οποίο μάλιστα διακινούσε και μαύρο χρήμα) σύμφωνα με το Κρατικό Κανάλι, αφορούσε την παρουσία κάποιου στελέχους της εταιρείας (ο νομικός της σύμβουλος) στο Ελληνοαμερικανικό επιμελητήριο όπου πλήρωσε τη συνδρομή του με την πιστωτική του κάρτα προκειμένου να παρακολουθήσει ομιλία του κυρίου Παπαθανασίου…το 2008!

Ο Βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας, πρώην υπουργός Οικονομίας και Οικονομκών  Γιάννης Παπαθανασίου έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Μία μέρα αφότου δημοσιοποίησα το έντυπο «Η αλήθεια για την Οικονομία», κύκλοι του ΠΑΣΟΚ επιχειρούν με διαρροές να με εμπλέξουν στην υπόθεση Ζήμενς. Μερικοί φαίνεται ότι δεν αντέχουν το διάλογο με επιχειρήματα και στοιχεία και προτιμούν αντίθετα την λασπολογία. Η απάντησή μου σε αυτές τις αθλιότητες είναι σαφής: Ουδέποτε χειρίστηκα υποθέσεις της εν λόγω εταιρείας. Ουδέποτε έλαβα οποιαδήποτε χορηγία ή δώρο από την εν λόγω εταιρεία. Η ενοικίαση κατοικίας σε στέλεχος της εταιρείας είναι υπόθεση γνωστή, έχει γίνει με συμβόλαιο κατατεθειμένο στην εφορία και σε μίσθωμα απόλυτα συμβατό με τα ισχύοντα στην αγορά της περιοχής.

Προκαλώ λοιπόν όλους αυτούς που με αυτές τις αθλιότητες πετούν λάσπη εναντίον μου, να υποστηρίξουν όσα διαδίδουν δημόσια και όχι με ανώνυμες διαρροές. Τους προκαλώ  να μιλήσουν επώνυμα, για να υποστούν και τις συνέπειες των συκοφαντιών τους.»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ηλίας avatar
    Ηλίας 07/12/2010 13:12:05

    Όταν δεν τους πατάς στο κεφάλι, θα σε πατήσουν αυτοί.

  2. SAVVAS avatar
    SAVVAS 07/12/2010 13:15:11

    Μήπως δεν γνώριζαν τον βίο του Άκη? Αλλά ο Άκης τους έχει όλους δεμένους χειροπόδαρα. Κουτός ο Άκης? Δεν νομίζω. Θα τολμήσει τίποτα η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΦΟΡΑ η η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ? Τίποτα απολύτως. Θα τα κάνουν όλα γαργάρα.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 13:16:15

    Τι να πω τωρα.... θα φαω blogoκρισια !
    παντως μας παρακολουθουν !!

    ΠΠ

  4. Maximilien avatar
    Maximilien 07/12/2010 13:16:25

    Γιατί να βρούνε κάτι για τον Άκη; Μήπως έκανε τίποτα το παιδί;

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 13:21:28

    Σημερα δεν ειναι το θεμα μας ο Ακης !! ο Σακουλακης. Ουτε ο Τσουκρατος ο μαυρος. Γνωστα ολα αυτα. Αν δεν βγει η ΝΔ να βαλει μεσα τον Τσουκρατο καθε τοσο θα εχουμε Πρασινες ντουφεκιες. Οσο κανουμε γαργαρα τον Τσουκρατο ειμαστε αξιοι της καθε Πρασιναδας. ΤΕΛΟΣ.-

    Η ταμπακιερα σημερα ειναι ο Στρος Καν, ο ΓΑΠ, το Δανειο και τις κωλοτουμπες του τσιρκου. Ειναι τα στοιχεια!! στο βιβλιο του Παπαθανασιου.

    Αν εχει παρει χορηγια ειναι αλλο θεμα, θα το εξετασουμε αλλη στιγμη και θα σχολιασουμε αναλογα. Ας τους κανει αγωγη, ν αναγκαστουν να παρουσιασουν το HD της γραμματεως-Μιζενς.. να δουμε κ εμεις τα παντα ολα κ οποιον παρει ο χαρος.

    ΠΠ

  6. factorx avatar
    factorx 07/12/2010 13:32:38

    ΕΥΓΕ ΣΤΟΥΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΟΔΟΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥΣ…

    Τελικά, όπως αποδεικνύεται η περιβόητη σχέση Παπαθανασίου και στελέχους της Siemens, (το οποίο μάλιστα διακινούσε και μαύρο χρήμα) σύμφωνα με το Κρατικό Κανάλι, αφορούσε την παρουσία κάποιου στελέχους της εταιρείας (ο νομικός της σύμβουλος) στο Ελληνοαμερικανικό επιμελητήριο όπου πλήρωσε τη συνδρομή του με την πιστωτική του κάρτα προκειμένου να παρακολουθήσει ομιλία του κυρίου Παπαθανασίου…το 2008!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ factorx 07/12/2010 14:21:55

      Ακόμη ένας Cabinet man...

      Και μετά από τόσες ξεφτίλες, υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που ακούν τυφλά αυτά που τους λέει το ΠΑΣΟΚ και τα πράσινα παπαγαλάκια...

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/12/2010 13:37:40

    xaxxaaaaaaaaa χαλασανε οι μπριζες !! δεν κουμπωνουν.

    ΠΠ

  8. Orestios avatar
    Orestios 07/12/2010 13:38:28

    Τζίφος η "αποκάλυψη". χο! χο!
    Ο Άκης πεντακάθαρος.

    • sawas avatar
      sawas @ Orestios 07/12/2010 13:56:14

      :-)
      ο πεντακαθαρΑΚΗΣ

      • Orestios avatar
        Orestios @ sawas 07/12/2010 14:01:04

        +1000

  9. Δημοσθένης avatar
    Δημοσθένης 07/12/2010 14:27:00

    Παπαθανασιου χαχαχα again χαχαχα

  10. loretta avatar
    loretta 07/12/2010 15:14:25

    ....ρεεεεεεεεεεεε σε τι χωρα ζουμε ρεεεεεεεεεεεεε!!! μας περνανε για καφρους .....αναθεμα σαυτους που απηχαν στις εκλογες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ loretta 07/12/2010 15:19:29

      +1000
      Νόμιζαν πως έκαναν αντίσταση τα κορόιδα!
      Ας πρόσεχαν

    • occultist avatar
      occultist @ loretta 08/12/2010 02:51:02

      loretta
      Δεν προσωπικά δεν απήχα. Στον αγώνα που έκανα για να προσέλθουν στις κάλπες η κυρίαρχη απάντηση που έπερνα ήταν "" να πάνε να τους ψηφίσουν αυτοί που ωφελήθηκαν από ΑΥΤΗΝ την Ν.Δ. Εμένα στην, καλύτερη, με αγνόησαν, για να πω οτι με κυνήγησαν διότι με είχαν σίγουρο."" Και δυστυχώς είχαν δίκαιο. Θυμήσου τον διωγμό των Νεοδημοκρατών στον Δήμο Αθηναίων που ΔΕΝ ήθελαν να προσχωρήσουν στο νεοιδρυθέν ΚΕΠ του Αβραμόπουλου, ή το προγκρόμ της Ντόρας σε οσους δεν εντάσσονταν στον προσωπικό της στρατό. Την μεγάλη αποχή και απογοήτευση, την δημιούργησαν οι μικροπολιτικές συμπεριφορές των στελεχών της Ν.Δ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ occultist 08/12/2010 02:56:53

        Αυτοί που σιώπησαν, ενώ μπορούσαν να μιλήσουν, τώρα κλαίνε με μαύρο δάκρυ γιατί όχι μόνο δεν ακούστηκε αυτό που ήθελαν να πούν αλλά βγήκε το GAP και τους έκλεψε πάλι την σιωπή τους.
        Όταν καταλάβουν ποιός υφαρπάζει την περιουσία τους θα είναι αργά.

  11. Zio avatar
    Zio 07/12/2010 15:22:36

    Πολλούς χαιρετισμούς απ τον Τσουκάτο έχετε όλοι.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Zio 07/12/2010 15:23:47

      lol

  12. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 15:29:37

    @Loretta πως να ξυπνήσουμε Όταν τα βαΖεις με αυτούς που απείχαν , και δεν σκέπτεσαι ότι το 2004 ψηφίσαμε κάποιους για να τους πατήσουν στο κεφάλι όπως λέει κι ο@Ηλιας, κι αυτοί το έπαιξαν ταχα μεγαλοψυχοι

    • loretta avatar
      loretta @ ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 15:40:37

      Ναυτη

      το 2004 περασε .....εγιναν λαθη ....το ξερουμε ολοι....τωρα ειχαμε ευκαιριες....ομως ειναι δυνατον αυτοι που δεν ψηφισαν με την δικαιολογια της τιμωριας προς το πολιτικο συστημα ....στην ουσια παρεδωσαν την χωρα σε προδοτες....να δεχονται ολα αυτα που γινονται...και να καθονται στην γωνια να μην μιλανε και στην ουσια να ΒΛΕΠΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ???

      ε εγω λοιπον αυτο δεν τους το συγχωρω...δεν δεχομαι την λογικη της αποχης ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ!!!

  13. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 15:32:37

    Όχι βέβαια απο πολιτική ανωτερότητα αλλα απο υστεροβουλη λαμόγια...

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 07/12/2010 15:33:43

    Χθες ο σταθμός της ¨καθαρής ελληνικής ναυτοσύνης¨ του Comitee -Λονδίνου ( ¨Sky" ) στην εκπομπή της ¨Αμερικανό-Γερμανικής Συνεργασίας¨ ( Παπαχελάς-Τέλλογλου ) είχε σχεδόν μια ώρα συνέντευξη με τον κ. Γ. Παπαθανασίου για να μας πει ¨ότι ουδέποτε απέκρυψε το δημοσιοοικονομικό χρέος...¨ . Τυχαίο ( ;) -δεν νομίζω.

    Θα θέσω μια ¨προκλητική ερώτηση¨ :

    Ο ¨Άκης¨ ήταν αυτό που ήταν στην προσωπική του ζωή ( με την παράμετρο που έπαιξε και στον Ανδρέα Παπανδρέου στην τελευταία περίοδο της πολιτικής τους ζωής , δηλαδή την γνωστή λαϊκή ρήση ¨το μουν...τραβάει καράβια...¨) , αλλά μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι εάν έπαιρνε το 1996 την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ , αντί του Κώστα Σημίτη , πως το ξεπούλημα της Ελλάδας που ακολούθησε θα συντελούνταν με τους ¨ίδιους γοργούς ρυθμούς¨ ;

    Καθαρά ιστορικό ερώτημα.

    • Antipariotis avatar
      Antipariotis @ ΝΤΑΝΤΟΝ 07/12/2010 16:06:07

      ΝΤΑΝΤΟΝ να είσαι σίγουρος ότι ο Άκης δεν υπήρχε περίπτωση να ξεπουλήσει την Ελλάδα στους ξένους, απλά ΘΑ ΤΗΝ ΕΤΡΩΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, μα@@κας ήταν;

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ ΝΤΑΝΤΟΝ 07/12/2010 18:06:42

      Θα την είχε μετατρέψει σε offshore....

    • Maximilien avatar
      Maximilien @ ΝΤΑΝΤΟΝ 07/12/2010 18:09:19

      Δεν υπάρχει τίποτε στον χαρακτήρα του Άκη που θα με έκανε να πιστέψω έστω και για μια στιγμή ότι θα ενεργούσε διαφορετικά από τον ταπερμαν.

  15. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 07/12/2010 16:23:23

    Καλά να του κάνουν, ας είναι καλά ο χοντρός τυροπικάκιας που δεν έστησε ειδικά δραστήρια για τα πεπραγμένα όλων των κυβερνήσεων από το 81΄μέχρι το 2004

  16. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 16:30:59

    @Loretta η αποχή δεν είναι απουσία. Η αποχή απο την εξαθλίωση και την κοροϊδία είναι συμμετοχή στην αξιοπρέπεια. Όταν απεχεις λες Όχι στο σύστημα της βρωμας, δεν λες ναι στον ισχυρότερο. Όταν το θέαμα είναι κακό αφήνεις τις θέσεις κενές, και το θέαμα πέφτει.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 16:36:10

      Όταν δεν μιλάς δεν ακούει κανείς την φωνή σου.

      • ΝΑΥΤΗΣ avatar
        ΝΑΥΤΗΣ @ Orestios 07/12/2010 18:31:05

        Καμμιά φορά η σιωπή είναι πιο βροντερή...
        Ο Δήμαρχος, ας πουμε, εξελέγη με 17% τυπικά, πες 20% πραγματικά. Τι λες λοιπόν δεν ακούει κανείς ? Κακό του κεφαλιού του...

        • loretta avatar
          loretta @ ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 19:16:26

          ...δυστηχως δεν ακουει κανεις απαξ και πιασει την καρεκλα....συνεπως σημασια εχει ποιον θα καθησεις στην καρεκλα αγαπητε....ειδικα αυτη την εποχη που ξεπουλιεται η ελλαδα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΝΑΥΤΗΣ 07/12/2010 19:21:16

          Η σιωπή είναι βροντερή μόνο για αυτόν που την κρατά.
          Στην πολιτική σιωπή σημαίνει ανυπαρξία.

  17. Crocodile avatar
    Crocodile 07/12/2010 19:04:00

    Νοίκιαζε σπίτι στον οικονομικό διευθυντή της Siemens Ελλάς, Ρούντολφ Φίσερ...

    Αθήνα, η πρωτεύουσα της σύμπτωσης...