#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/10/2012 08:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναδρομικό μαχαίρι έως 35% στα ειδικά μισθολόγια



Περικοπές αποδοχών από 5% έως και 35% αναδρομικά από την 1η Ιουλίου 2012 προβλέπουν οι τελικές ρυθμίσεις για τους 250.000 λειτουργούς του Δημοσίου (στρατιωτικούς, αστυνομικούς, λιμενικούς, πυροσβέστες, δικαστικούς, πανεπιστημιακούς, καθηγητές ΤΕΙ, ιατρούς του ΕΣΥ και διπλωματικούς υπαλλήλους), οι οποίοι αμείβονται μέσω ειδικών μισθολογίων, σύμφωνα με τις αποφάσεις που έλαβαν -ερήμην των άμεσα θιγομένων- ο υπουργός Οικονομικών κ. Ι. Στουρνάρας, ο αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών κ. Χρ. Σταϊκούρας και οι επικεφαλής των κλιμακίων της Τρόικας.

 Εντός των ημερών

Υπό την πίεση της Τρόικας για άμεση υλοποίηση των μέτρων που προβλέπει το Μνημόνιο, το τρέχον έτος οι ρυθμίσεις για τις περικοπές στα ειδικά μισθολόγια αναμένεται να καταρτιστούν και να προωθηθούν άμεσα για ψήφιση στη Βουλή εντός των προσεχών ημερών ώστε -ει δυνατόν- πριν από τη Σύνοδο Κορυφής της 18ης Οκτωβρίου να έχουν ήδη γίνει νόμος του κράτους! Σύμφωνα, ειδικότερα, με τις αποφάσεις στις οποίες φέρονται να έχουν καταλήξει η ηγεσία του υπουργείου Οικονομικών και η Τρόικα:

1 Στρατιωτικοί, αστυνομικοί, λιμενικοί και πυροσβέστες θα δουν τις συνολικές μηνιαίες αποδοχές τους να μειώνονται κατά 6% ή 7,5% αναδρομικά από την 1η-7-2012. Αν επιλεγεί η μείωση κατά 7,5%, τότε ενδέχεται να αυξηθεί κατά ένα πολύ μικρό ποσό το επίδομα επικινδυνότητας.

2 Οι δικαστικοί λειτουργοί θα υποστούν πολύ μεγάλες εισοδηματικές απώλειες σε ποσοστά, καθώς οι αποδοχές τους θα μειωθούν μεσοσταθμικά κατά 20%. Για τους υψηλόβαθμους οι περικοπές των συνολικών αποδοχών μπορεί να φθάσουν μέχρι και το 35%. Κι όλα αυτά αναδρομικά από την 1η-7-2012!

3 Οι μειώσεις στις αποδοχές των καθηγητών ΑΕΙ και ΤΕΙ θα κλιμακώνονται ως εξής: 5% για συνολικές μικτές μηνιαίες αποδοχές μέχρι 1.000 ευρώ, 15% για αποδοχές από 1.001 έως και 1.500 ευρώ, 25% για αποδοχές από 1.501 έως 2.500 ευρώ και 30% για αποδοχές πάνω από 2.500 ευρώ. Και οι μειώσεις αυτές θα ισχύσουν αναδρομικά από την 1η-7-2012.

4 Οι περικοπές στις συνολικές αμοιβές των ιατρών του ΕΣΥ θα ανέλθουν στο 13% κατά μέσο όρο, ενώ οι μειώσεις αποδοχών για τους διπλωματικούς υπαλλήλους θα φθάσουν το 20%, αναδρομικά από την 1η-7-2012.

 Κατάργηση επιδομάτων

Για να επιβληθούν αυτές οι περικοπές στο σύνολο των αποδοχών θα απαιτηθεί να επιβληθούν άμεσα πολύ μεγάλες ποσοστιαίες μειώσεις στα επιδόματα που λαμβάνουν οι παραπάνω κατηγορίες δημοσίων λειτουργών.

Τα επιδόματα αυτά, ορισμένα από τα οποία παρουσιάζουμε αναλυτικά στους σχετικούς πίνακες που δημοσιεύουμε, αναμένεται να επανεξεταστούν στο σύνολό τους με προοπτική τα περισσότερα να καταργηθούν πλήρως από το επόμενο έτος, στο πλαίσιο εφαρμογής ενός άλλου σχεδίου της κυβέρνησης και της Τρόικας, το οποίο προβλέπει την κατάρτιση νέων μισθολογίων από μηδενική βάση για τους περισσότερους δημόσιους λειτουργούς.

Ειδικά για τους ένστολους οι περικοπές θα γίνουν ακόμη μεγαλύτερες από το επόμενο έτος. Σύμφωνα με το σχεδιασμό της κυβέρνησης και της Τρόικας, ο οποίος έχει περιληφθεί και στο «πακέτο» των δημοσιονομικών μέτρων της διετίας 2013-2014, από το επόμενο έτος θα καταργηθούν οι αυτόματες μισθολογικές προαγωγές για τους υπηρετούντες στα Σώματα Ασφαλείας με αποτέλεσμα να προκύψουν γι’ αυτούς πρόσθετες μισθολογικές απώλειες, οι οποίες έχει υπολογιστεί ότι θα ανέλθουν στο 12%.

 Τέλος τα δώρα

Θα πρέπει επίσης να σημειωθεί ότι, από το 2013 και μετά, όλοι οι λειτουργοί του Δημοσίου, που αμείβονται με βάση τα ειδικά μισθολόγια, θα υποστούν πρόσθετες εισοδηματικές απώλειες, μέσω της κατάργησης των υπολειμμάτων των επιδομάτων εορτών και αδείας, δηλαδή των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα και του επιδόματος θερινής αδείας. Οι απώλειες αυτές θα ανέλθουν στα 1.000 ευρώ μικτά το χρόνο για κάθε λειτουργό του Δημοσίου.

 Το όφελος

Από το σύνολο των 250.000 αμειβομένων με ειδικά μισθολόγια, πάνω από 155.000 είναι ένστολοι. Για το λόγο αυτό οι μειώσεις στις αποδοχές των ένστολων, παρά το γεγονός ότι θα είναι χαμηλότερες σε ποσοστά από ό,τι στις άλλες κατηγορίες αμειβομένων με ειδικά μισθολόγια, θα αποδώσουν μεγαλύτερη εξοικονόμηση, η οποία για το 2012 εκτιμάται ότι θα φθάσει τα 150-180 εκατ. ευρώ, ενώ από το 2013 και μετά υπολογίζεται ότι θα ανέρχεται σε τουλάχιστον 300-360 εκατ. ευρώ ετησίως. Συνολικά για το 2012 η εξοικονόμηση δαπανών που θα επιτευχθεί μέσω των περικοπών στα ειδικά μισθολόγια εκτιμάται ότι θα ανέλθει σε 210 εκατ. ευρώ, σύμφωνα με την κυβέρνηση και την Τρόικα, ενώ για κάθε ένα έτος από το 2013 και μετά υπολογίζεται ότι θα φθάνει τα 420-450 εκατ. ευρώ.

 «Κληρονομιά» Παπαδήμου

Η επιβολή των περικοπών στις αποδοχές των αμειβομένων με ειδικά μισθολόγια από την 1η Ιουλίου 2012 ήταν μια «μνημονιακή» υποχρέωση που είχε αναλάβει η κυβέρνηση Παπαδήμου από τον Φεβρουάριο του τρέχοντος έτους όταν συμφώνησε με τους εκπροσώπους των δανειστών της χώρας μας να υπογράψει το νέο επαχθέστερο Μνημόνιο και τη νέα δανειακή σύμβαση.

Γιώργος Παλαιτσάκης στον Ελεύθερο Τύπο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. !@#$%^&*() avatar
    !@#$%^&*() 10/10/2012 08:10:22

    Που να δείτε σε τι ποσοστό θα μειωθεί η παραγωγικότητα -100% ......

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ !@#$%^&*() 10/10/2012 12:38:00

      Φαντάζομαι ότι είστε γυναίκα ή δεν έχετε πάει στρατό γιατί αλλιώς δεν θα μιλάγατε για παραγωγικότητα. "Από το σύνολο των 250.000 αμειβομένων με ειδικά μισθολόγια, πάνω από 155.000 είναι ένστολοι".. (Για να μην μιλήσουμε για το ξύσιμο που πέφτει σε πυροσβεστική, λιμενικό)

      • klik avatar
        klik @ Γιώργος 10/10/2012 15:31:12

        Eνώ οι πανεπιστημιακοί, τι να σου πω. Ξεσκίζονται στη δουλειά και στην έρευνα. Βλέπε Μυλόπουλο και Σια

        • Γιάννης avatar
          Γιάννης @ klik 10/10/2012 19:20:06

          Δηλαδή για σένα, ποιος είναι ένας καλός μισθός πανεπιστημιακού; Τα 15-20 ευρώ;

  2. Γεωργία avatar
    Γεωργία 10/10/2012 08:43:25

    Πάνω από 25% θα είναι για τους ενστόλους η περικοπή αποδοχών και πάνω από 30% αυτές των αποστράτων.
    Την στιγμή που σε κάποιους δημόσιους υπαλλήλους αναστέλονται οι περικοπές, στους ενστόλους γίνεται ΣΦΑΓΗ.

  3. Giovanni avatar
    Giovanni 10/10/2012 08:46:53

    Μπράβο παιδιά, συνεχίστε έτσι και η ανάπτυξη θα έρθει σύντομα!

    • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
      ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ Giovanni 10/10/2012 09:47:03

      Εδω ειναι το μεγαλο στοιχημα . Μεχρι το 2230 να μπουμε σε τροχια αναπτυξης.

  4. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 10/10/2012 09:32:44

    Οι αυτόματες μισθολογικές προαγωγές έχουν καταργηθεί από το καλοκαίρι του 2011.

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 10/10/2012 09:46:01

    Κλειδωσαν τα μετρα . Κλειδωθηκαν και οι ανθρωποι μεσα στα σπιτια τους απο την απογνωση.

  6. GO avatar
    GO 10/10/2012 09:47:44

    Μέτρα > 'Υφεση > Ανεργία > Χρέος > Μέτρα...
    Ανάπτυξη;

  7. αλέξανδρος παύλιος avatar
    αλέξανδρος παύλιος 10/10/2012 10:44:38

    Η κυβέρνηση έχει αποφασίσει πια σχέδιο εξόντωσης του κόσμου.
    Τωρινοί μισθοί πανεπιστημιακών: καθηγητής με 20ετή προϋπηρεσία, μικτός 3000 καθαρός 1800. Οι πανεπιστημιακοί είχαν δε μειώσεις της τάξης του 25% από την πρώτη μέρα των μνημονίων. Μετ'α τα μέτρα με το 30% μείωση καθαρός μισθός γύρω στα 1200.

    Μιλάμε για ένα κλάδο που λόγω διδακτορικού κλπ. η είσοδος στην αγορά γίνεται γύρω στην ηλικία των 35 ετών. Και δεν είναι όλοι που μπήκαν συγγενείς παλιών καθηγητών. Πολλοί όπως εγώ ήρθαμε μετά από ανταγωνιστική καριέρα στις ΗΠΑ και μας καταστρέφει τώρα η χώρα μας.

    • Δεν έχει σημασία avatar
      Δεν έχει σημασία @ αλέξανδρος παύλιος 10/10/2012 13:14:06

      Αγαπητέ τέως συνάδελφε,

      η υποβάθμιση των πανεπιστημίων είναι στρατηγικός στόχος που προϋπάρχει της κρίσης και της τρόικας. Απλά τώρα βρέθηκε η κατάλληλη συγκυρία για να εφαρμοστούν οι σχεδιασμοί χρόνων.
      Το μόνο που θέλω να δω είναι πώς θα μου ζητήσουν πίσω τις περικοπές που αποφάσισαν από το δεκαπενθήμερο του Ιουλίου που είναι το τελευταίο που πληρώθηκα.

      • Αγαπητέ τέως συνάδελφε... avatar
        Αγαπητέ τέως συνάδελφε... @ Δεν έχει σημασία 10/10/2012 17:27:57

        ...εσύ σώθηκες! Εμάς απλώς θα κρατήσουν τις μειώσεις Ιουλίου-Οκτωβρίου τους δύο τελευταίους μήνες.
        Επομένως, εγώ που ως λέκτορας έπαιρνα 1200 καθαρά και θα παίρνω κανονικά 900, Νοέμβριο και Δεκέμβριο θα καθαρίσω ένα τριακοσαράκι!
        Πού είσαι Αννούλα, που προέβλεπες διεθνή προκήρυξη για τις θέσεις των πρυτάνεων.....

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ Αγαπητέ τέως συνάδελφε... 10/10/2012 17:52:59

          Αγαπητέ, εδώ μέσα πολύ πρόσφατα έχει αποφανθεί μια τεράστια μερίδα (και πάντως η πλειοψηφία σίγουρα) σχολιαστών ότι και πολλά παίρνεις. Το ότι δεν σου την έχουν πέσει ακόμη, με έχει βάλει σε σκέψεις, μήπως φτάσαμε στον πάτο του κοινωνικού αυτοματισμού.

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/10/2012 10:58:26

    Αντί να απολύσουν 100.000 αργόσχολους και να τελειώνουμε , κόβουν τις αποδοχές (και τα πόδια) αυτών ακριβώς των λειτουργών που χρειαζόμαστε πιό πολύ απο ποτέ! Αυτό πιά είναι παράνοια ,όχι πολιτική!

    Μωραίνει Κύριος ους βούλεται απωλέσαι...

  9. Bohemian avatar
    Bohemian 10/10/2012 11:03:28

    "Η επιβολή των περικοπών στις αποδοχές των αμειβομένων με ειδικά μισθολόγια από την 1η Ιουλίου 2012 ήταν μια «μνημονιακή» υποχρέωση που είχε αναλάβει η κυβέρνηση Παπαδήμου από τον Φεβρουάριο του τρέχοντος έτους όταν συμφώνησε με τους εκπροσώπους των δανειστών της χώρας μας να υπογράψει το νέο επαχθέστερο Μνημόνιο και τη νέα δανειακή σύμβαση."

    Ποιοι τα ψήφισαν αυτά άραγε;

  10. Υπηκοος των Ουννων avatar
    Υπηκοος των Ουννων 10/10/2012 11:24:50

    Το ειπε ξεκαθαρα ο πρωθυπουργος,οχι ο Φουχτελ ουτε ο Ραιχεμπαχ,ο Α.Σαμαρας, τηρουμε τις δεσμευσεις μας και ανακτουμε την αξιοπιστια μας.Και ειναι ετσι μιας και μονο σ'αυτους εχει χρεος να δινει αναφορα και λογαριασμο κι οχι στους υπηκους της Γερμανικης αποικιας.

  11. giorgos avatar
    giorgos 10/10/2012 11:46:37

    Πρωτα κοβουμε τους μισθους και μετα απολυουμε ωστε αυτοι που θα μεινουν να αμοιβονται λιγοτερο.Οι απολυσεις θα πανε γονατο.

  12. galis avatar
    galis 10/10/2012 12:24:03

    Οι περικοπές αυτές είναι απαραίτητες έτσι ώστε η πρασινορόζ καθαρίστρια της ΔΟΥ να συνεχίσει να παίρνει σημαντικά μεγαλύτερο μισθό από τους περισσότερους αξιωματικούς, ιατρούς, καθηγητές κλπ. Τα συγχαρητήριά μου στην κυβέρνηση και ιδιαιτέρως στον κ. Σαμαρά.

    • καποιος avatar
      καποιος @ galis 10/10/2012 13:50:22

      +++!!!

  13. Inno avatar
    Inno 10/10/2012 13:11:52

    με τις δεκο και τα υπουργεία τι γίνεται κύριε? αναστολή ενιαίου κύριε?

  14. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 10/10/2012 14:28:10

    Λάθος, ειδικά για τους στρατιωτικούς οι συνέπειες θα είναι τραγικές.

  15. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 10/10/2012 16:53:51

    Μακάρι να ήταν δυνατό να εξαιρεθούν τουλάχιστον οι αστυνομικοί και οι μάχιμοι στρατιωτικοί, που καθημερινά παίζουν τη ζωή τους κορώνα γράμματα. Δεν ήταν δυνατό όμως, και θα ήταν και άδικο. Θα ήταν άδικο τη στιγμή που καταργούνται τα δώρα και στις πιο χαμηλές συντάξεις να διατηρηθούν στο ίδιο επίπεδο τα μισθολόγια έστω και αυτών, που είναι από τα πιο χαμηλά.

    Υπάρχει όμως κάτι ακόμα: Στις υπηρεσίες που αμοίβονται με ειδικά μισθολόγια επικρατεί και μεγάλη διαφθορά. Όλοι ξέρουμε περιπτώσεις διεφθαρμένων αστυνομικών, νοσοκομειακών, γιατρών κτλ, ή υπαλλήλους στις υπηρεσίες αυτές που δε προσφέρουν απολύτως τίποτα [πχ πυροσβέστες που έχουν γίνει παγκόσμιοι πρωταθλητές στο τάβλι]. Και για το πλήθος των επιδομάτων που υπάρχουν στα ειδικά μισθολόγια σίγουρα θα υπάρχουν πολλοί που τα παίρνουν χωρίς να τα δικαιούνται, και απ' όσο ξέρω δεν έχει γίνει ποτέ στο παρελθόν αξιολόγηση.

    Αφού λοιπόν γίνει αυτή η περικοπή, στο πλαίσιο ττου βάρους που θα σηκώσουν όλοι οι Έλληνες, όλα τα παραπάνω πρέπει να διορθωθούν. Όσοι αμοίβονται με ειδικά μισθολόγια θα αδικηθούν, και το λιγότερο που μπορεί να κάνει η πολιτεία είναι να αντιμετωπίσει τα μαύρα σημεία στις υπηρεσίες αυτές. Μόνο έτσι θα αποκατασταθεί το αίσθημα δικαίου, και κυρίως μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα να αποκατασταθούν τα ειδικά μισθολόγια ξανά στο μέλλον

    • αλέξανδρος παύλιος avatar
      αλέξανδρος παύλιος @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 10/10/2012 17:26:14

      Αγαπητέ Σπαρτιάτη,

      καλά τα περί αισθήματος δικαίου, αλλά οι μειώσεις γίνονται μονίμως μόνο από ορισμένους κλάδους. Έτσι, για παράδειγμα, δεν άκουσα καμμία μείωση για τους οδηγούς βιτιοφόρων της Ψυτάλειας (μόρφωσης γυμνασίου) που έβγαζαν 3000 καθαρά πριν 1.5 χρόνια (ενημέρωση από το διευθ. της Ψυτάλειας), για τους ανειδίκευτους εργάτες της ΔΕΗ που επίσης είχαν τέτοιο μισθό κλπ.

      Αλλά βέβαια από τους γιατρούς και πανεπιστημιακούς κόβουμε και τους κατεβάζουμε συνέχεια. Μισθός επιμ. Β στο ΚΑΤ 1250, επιμ. Α 1450 και διευθυντή κλινικής 1750 ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ. Δηλαδή κόβουμε από αυτούς που τόλμησαν να μορφωθούν και είναι παραγωγικοί με σκοπό βέβαια μέσω του νεοφιλελευθερισμού να καταλήξουμε στο απόλυτο κομμουνιστικό ιδεώδες: ο μισθός του πανεπιστημιακού να είναι ίδιος με της καθαρίστριας.

  16. δημης avatar
    δημης 10/10/2012 20:42:32

    Α: η...φωτο....ΠΟΛΥ ΕΠΙΤΥΧΗΣ ....μία εικόνα χίλιες ,και βάλε, λέξεις.....
    καί το ερώτημα ο....τροϊκανοπασοσοκυβερνητικός ΛΗΣΤΗΣ είναι ή ΦΟΝΙΑΣ;;;
    Β: " «Κληρονομιά» Παπαδήμου"
    Παλαιό κόλπο του σινεμά όπου στήνεται η παρέα στο ταμείο ο πρώτος δείχνει τον δεύτερο ο δεύτερος τον τρίτο κοκ ο τελευταίος πληρώνει το δικό του εισιτήριο ....
    Στο χωριό μου το λέμε καί έτσι..."εγώ ρωτώ τον σκύλο μου κι ο σκύλος την ουρά του"..

  17. c.k. avatar
    c.k. 11/10/2012 08:28:10

    Αγαπητέ Σπαρτιάτη, εφ' όσον λοιπόν πρέπει όλοι να σηκώσουν το βάρος (αγνοώντας το γεγονός ότι συγκεκριμένες μερίδες εργαζομένων δεν έχουν σηκώσει τίποτα ακόμα) τότε και οι υπηρεσίες που προσφέρονται θα πρέπει να είναι αντίστοιχες των αποδοχών. Την επόμενη φορά λοιπόν που θα επισκεφθεί κάποιος ένα νοσοκομείο ας τον περιθάλψει μία καθαρίστρια. Με την ίδια λογική, οι φοιτητές των ιδρυμάτων μας θα "επωφελιθούν" ίσως εάν το διδακτικό τους προσωπικό περιλαμβάνει τους εργαζομένους στην καθαριότητα των κτηρίων. Μπορώ να φανταστώ από τώρα την ανταγωνιστικότητα που θα έχουν ως πτυχιούχοι τέτοιων σχολών. Αλλο το να γίνει διορθώσεις στις στρεβλώσεις του συστήματος και άλλο να ισοπεδώνεις τα πάντα και τους πάντες. Και μια και μιλάμε για ισοπέδωση...σε συγκέντρωση άκουσα και την ...ατάκα βουλευτή ότι πήρε μείωση μισθού. Ετσι ο...φτωχός και άτυχος βουλευτής από τις 8.000 περίπου έχει πέσει στις 6.000!!!!! Και για να μην ξεχνιόμαστε....όλοι ...όλοι οι βουλευτές μας είναι άνθρωποι που είτε δεν εργάστηκαν ποτέ τους είτε δεν πέτυχαν ποτέ στην ελεύθερη αγορά. Και να μην αναφερθούμε στα πτυχία τους και την μόρφωσή τους.