#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2009 09:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναδιανομή εισοδημάτων επί ΠΑΣΟΚ: Όποιον πάρει ο χάρος

Με νέο αιφνιδιασμό, από αυτούς που μόνο το ΠΑΣΟΚ γνωρίζει, ο Γ. Παπακωνσταντίνου ανακοίνωσε ότι η έκτακτη εισφορά στην ακίνητη περιουσία θα υπολογίζεται από το 400.000 ευρώ αντικειμενική αξία κι όχι από 600.000 ευρώ όπως αρχικά είχε ανακοινωθεί.

Για κάποιους μπορεί αυτό να φαντάζει δίκαιο. Οποιος έχει σπίτι αντικειμενικής αξίας 400.000 ευρώ σίγουρα έχει εμπορική αξία πάνω από 600.000 ευρώ. Αυτοί να φορολογηθούν, άλλωστε επι Νέας Δημοκρατίας γλίτωσαν πολλά με την κατάργηση του Φόρου Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας.

Ομως, το μέτρο αυτό είναι για ακόμη μια φορά ισοπεδωτικό. Παίρνει το ΠΑΣΟΚ μια ομάδα φορολογούμενων και τους τσακίζει στη φορολογία. Υπάρχουν, ωστόσο, χιλιάδες άλλοι ιδιοκτήτες ακινήτων αξίας άνω των 400.000 ευρώ όπου έχουν μια περιουσία η οποία δεν κοστίζει τίποτε. Ιδιοκτήτες που κληρονόμησαν καταστήματα και αποθήκες σε κάποιο δρόμο της Αθήνας ή άλλης πόλης και τα οποία μένουν επί χρόνια χωρίς ενοικιαστή, απαξιωμένα, πολλά ετοιμόρροπα και σίγουρα με εμπορική αξία πολύ χαμηλή.

Υπάρχουν επίσης επαγγελματικά ακίνητα τα οποία δεν αποδίδουν εισοδήματα αφού η κρίση τα έχει απαξιώσει. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο οι ιδιοκτήτες τους έχουν μια περιουσία που για την εφορία κοστίζει πάνω από 400.000 ευρώ αλλά για την τσέπη τους πολύ λιγότερα. Αδικίες του συστήματος υπάρχουν πάρα πολλές και έχουν αυξηθεί εν μέσω της κρίσης. Γραφεία στην οδό Σταδίου ή την Πανεπιστημίου ξενοίκιαστα για μήνες και σε πλήρη εγκατάλειψη έχουν υψηλή αντικειμενική αξία, πληρώνουν τεράστιους φόρους, δημοτικά τέλη και άλλα και τώρα έρχεται και η έκτακτη εισφορά να τους γονατίσει. Μας έχουν έλθει παραδείγματα ιδιοκτητών που δεν έχουν ούτε να πληρώσουν την εισφορά, βάζουν αγγελίες να πουλήσουν τα ακίνητά τους αλλά κανείς δεν τα αγοράζει.

Αυτή λοιπόν, είναι η περίφημη αναδιανομή εισοδημάτων. Οποιον πάρει ο χάρος επειδή δεν είναι ικανοί να βρουν τους πργτματικούς πλούσιους στην Ελλάδα;

Δείτε τον πίνακα με τη φορολογία των ακινήτων και των άλλων μορφών περιουσίας για να καταλάβετε ποιοι πραγματικά κλέβουν την εφορία και ποιοι όχι.

 

 

 

 

 
 




ΕΙΔΟΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗΣ




ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ




ΦΟΡΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ




ΦΟΡΟΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑΣ




ΦΟΡΟΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ




ΕΤΗΣΙΟΣ ΦΟΡΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ




«ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ» ΑΠΟΚΤΗΣΗΣ





1. Τραπεζικές καταθέσεις.
10%
ΟΧΙ
ΝΑΙ (προσωπικές)ΟΧΙ (κοινοί λογαριασμοί)
ΟΧΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ


2. Aμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα.
10%
ΟΧΙ
ΝΑΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ


3. Μετοχές εταιρειών, ανώνυμες ή ονομαστικές, εισηγμένες ή μη.
25% + 10%
ΟΧΙ οι εισηγμένες5% οι μη εισηγμένες.
1,2% (εισηγμένες)2,4% (μη εισηγμένες)
5%
ΟΧΙ
ΟΧΙ


4. Ατομικές επιχειρήσεις & συμμετοχές σε κάθε είδους προσωπικές εταιρείες.
Ατομικές έως 40%Ο.Ε.-Ε.Ε. 20% + επιχειρηματική αμοιβή
20% επί υπεραξίας
1% επί της αποτίμησης
ΝΑΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ


5. Πνευματική και εμπορική ιδιοκτησία, σήματα και δικαιώματα (royalties).
20-30%
20-30% επί υπεραξίας
1% επί της αποτίμησης
ΝΑΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ


6. Κινητά πράγματα αξίας (κοσμήματα, έργα τέχνης, πολύτιμα μέταλλα κλπ.)
ΟΧΙ
Βάσει κλίμακας
10% επί της αποτίμησης
ΟΧΙ
ΟΧΙ
ΟΧΙ(έως 5.000 ευρώ έκαστο)


7. Αυτοκίνητα ατομικά και εταιρικά, ιδιωτικά και επαγγελματικά
Τεκμήριο συντήρησης (αξία άνω των 50.000)ΝΑΙ (επαγγελματικά)
ΟΧΙ (ιδιωτικά)ΝΑΙ (επαγγελματικά)
ΝΑΙ
Μόνον επαγγελματικά Δ.Χ.
ΟΧΙ
ΝΑΙ (ιδιωτικά) ΟΧΙ (επαγγελματικά)


8. Σκάφη ιδιωτικά και επαγγελματικά, πλοία διάφορα.
ΝΑΙ (επαγγελματικά) Τεκμήριο στα ιδιωτικά
ΝΑΙ
ΝΑΙ
ΝΑΙ (επαγγελματικά)
ΟΧΙ
ΝΑΙ (ιδιωτικά)ΟΧΙ (επαγγελματικά)


9. Αγροτική ακίνητη ιδιοκτησία.
ΝΑΙ
ΌΧΙ για αγρότες
ΟΧΙ για αγρότες
ΌΧΙ
Όχι για αγρότες
ΟΧΙ για αγρότες


10. Αστική ακίνητη ιδιοκτησία.
ΝΑΙ(5-40%)
ΝΑΙ(9-11%)
ΝΑΙ(1-40%)
ΝΑΙ(5-25% +1% τέλος συναλλαγής)
ΝΑΙ(ΕΤΑΚ 1-6‰ +ΤΑΠ 0,25-0,35‰)
ΝΑΙ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. vas avatar
    vas 21/11/2009 09:50:21

    τελικά γιατι ο Γιώργος δεν του λέει που ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ να καθαρίσουμε

  2. bill avatar
    bill 21/11/2009 11:03:39

    Σκεψου που σκεφτονται και την αυξηση των αντικειμενικων αξιων των ακινητων τι προκειται να επακολουθησει!!!!!!!!!!!!

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/11/2009 12:02:40

    Αυτοί θυμίζουν τον τύπο πού πάντα σε μιά παρέα κάνει πώς βγάζει να πληρώσει τον λογαριασμό στήν ταβέρνα αλλά όλως τυχαιως τον προλαβαινει κάποιος άλλος και πληρώνει και γιά πάρτη του.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2009 16:07:25

    Ήρθε η ώρα να σοβαρευτεί ο κ. Παπακωνσταντίνου. Τώρα που είδε την δυσκολία της άσκησης πρέπει να σοβαρευτεί. Να του σου προτείνω φίλε: Ναι σε έκτακτα και τέτοια χαράτσια, αλλά με αντίστοιχη περικοπή και μείωση κάποιου εξόδου.

    Αυτά που φοροδιαφεύγουν να τα φορολογήσεις. Δεν χρειάζεται τίποτα «έκτακτο». Απλά κάνε την δουλειά σου. Αλλά για τα έκτακτα, παληκάρι μου, θα εισπράτεις έκτακτα 100, θα μειώνεις έκτακτα 100. Να πονάει και από τις δύο μεριές. Θα το πουλήσεις πιο εύκολα. Θα διατρέχεις μικρότερο κίνδυνο να σου ξεσηκωθεί ο κόσμος.

    Ζήτα μια λαϊκή επιτροπή μείωσης εξόδων, έρχομαι εθελοντής, μέλος, να σου πούμε πως κόβουνται έξοδα, γιατί προφανώς δεν ξέρεις.

    • trellakias avatar
      trellakias @ archaeopteryx 21/11/2009 17:55:44

      Αρχαίε φίλε μου μην κατακρίνεις τον μέγιστο Παπακωσταντίνου σε παρακαλώ, Θα σε καταγγείλω στο Χαμόγελο του Παιδιού!

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ trellakias 21/11/2009 18:15:28

        μπα, δεν τον κατακρίνω, και ενστικτωδώς, από ότι βλέπω από μακριά, μου είναι ...συμπαθής (με την έννοια ότι έχει ένα αγγούρι και προσπαθεί να το διαχειριστεί, χωίς να παριστάνει ότι «ξέρει» -- σου ορκίζομαι, είναι δύσκολο). Απλά, και δεν μιλάω κομματικά, ή ιδεολογικά, στην κατάσταση που είμαστε θέλει το κρατικό ισοδύναμο του zero budgeting. Βρισκόμαστε σε φάση πυρόσβεσης, και όχι διαχείρισης. Εντελώς διαφορετικά πράγματα (και δεν έχει πολλού να το καταλαβαίνουν)

        • Ο Ιθαγενής avatar
          Ο Ιθαγενής @ archaeopteryx 21/11/2009 19:01:30

          Μα αγαπητέ μου φίλε, όταν είσαι εξουσία δεν σε ενδιαφέρει η περικοπή των εξόδων και η περιστολή των δαπανών.
          Αυτή είναι η απολαβή, το έπαθλο της εκλογικής νίκης.
          Δεν είναι το πρόβλημα ότι δεν καταλαβαίνουν, είναι δυστυχώς πολύ χειρότερο, δεν ακούνε.

          ΥΓ

          Στο Υπουργείο που εργάζομαι, έχουμε πει εδώ και πολλά χρόνια πως μπορούν να περικοπούν οι ανελαστικές δαπάνες στο 25 - 30 % περίπου.
          Δεν θέλουν.
          Αποτέλεσμα και γραφικούς μας αποκαλούν και ιδιότροπους.
          Για αυτό σου λέω η διοίκηση στο Δημόσιο είναι τεσσάρων κατηγοριών:

          -δεν ακούν γιατί τα ξέρουν όλα, είναι το καλάμι των καθηγητών, μεταπτυχιακών κλπ μετακλητών και συμβούλων.
          -δεν ακούν, γιατί δεν ...εξυπηρετεί
          -δεν ακούν, παρά μόνο τα ψέματα και την ελεγχόμενη πληροφόρηση.
          -ακούν, φεύγουν νύχτα.

          ...και μιλάω μετά από 21 χρόνια, δηλαδή 24+ Υπουργούς, ΓΓ, Γ Δ/ντες...

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/11/2009 17:51:03

    Καμια ανοχη, καμια συμμετοχη,καμια συναινεση.
    Μετωπα αντιπολιτευσης παντου μεχρι να ραγισει το γυαλι τους.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2009 17:53:01

    το παράκτιο χρήμα ταξιδεύει... Μπορεί να φύγει από αγγλοσαξωνικές χώες ή ελβετίες, αλλά έχει χώρες ο ντουνιάς... Ας κόψει έξοδα και φόρους, και μπορεί να έρθει προς τα εδώ το χρήμα.

    Αν δεν κόβει 1 ευρώ για κάθε 1 ευρώ «έκτακτο» φόρο, δύσκολα την βγάζει. Αλλά, συμφωνώ, η σοσιαλιστική ταμπέλα του δεν τον αφήνει.

    Αλλάξτε ταμπέλα μάγκες!

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 21/11/2009 17:57:03

      Έχει όμως και πολλά ακίνητα στη Μύκονο που ανήκους σε παράκτιες (σχεδόν το 50% του νησιού) που δεν μετακινούνται...
      Μπουλντόζα!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 21/11/2009 18:05:23

      δεν είσαι ενημερωμένος. Ελάχιστοι (και μόνο παράνομοι μαφιόζοι και τέτοια) έχουν πλέον ακίνητα σε offshore. Ειναι, εδω και μερικά χρόνια απαγορευτικά ακριβό. Οι περισσότεροι τα έχουν σε κτηματικές Α.Ε. και φορολογούνται

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 21/11/2009 19:11:29

      Από ρεπορτάζ της "Ε" είναι τα στοιχεία...
      Μάλιστα λέγεται ότι ετοιμάζεται απόβαση στο νησί από ελεγκτές , στην κυριολεξία...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 21/11/2009 19:19:33

      ελγκτές στην Μύκονο... και τετοια εποχή οι αδερφές και οι ______άδες έχουν φύγει...

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ archaeopteryx 21/11/2009 19:20:26

      θα ήθελα να ξέρω πότε θα πάνε ελεγκτες απέναντι από την Υδρα... πως την λένε την περιοχή;

  7. o allos avatar
    o allos 21/11/2009 18:16:46

    αναδιανομή του χάρου επι των εισοδημάτων. Ό,τι πάρει το ΠΑΣΟΚ.... (ο πραγματικός τίτλος)
    έεεεετσιιι, για όσους πιστεύουν στην .... "κοινωνική ευαισθησία" των λαμόγιων.Ρωτήστε και τους παλαιότερους...40 χρόνια πληρώνουμε για να βγούμε από το τούνελ και αυτό όλο και μεγαλώνει σαν τη λερναία ύδρα, με μια διαφορά ότι αυτοί που πλήρωναν, πληρώνουν και θα πληρώνουν πάντα... ουαί τοις μισθωτοις και τοις μικροιδιοκτήταις, οι μεγαλοκαρχαρίες ποτέ δεν θα πληρώσουν διότι (απλούστατα) ποτέ δεν είχαν... τίποτε!!!!!

  8. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 21/11/2009 18:49:25

    Εμένα αντιθέτως φίλε μου δεν μου είναι καθόλου συμπαθής και ο λόγος είναι απλός.Η μείωση των εξόδων με παράλληλη αύξηση των εσόδων είναι ο μόνος παγκοσμίως διαχρονικός ανά τους αιώνες των αιώνων (αμήν) τρόπος αντιμετώπισης μιας οικονομικής κρίσης.Ο μόνος ξαναλέω..εδώ και 2009 τουλάχιστον χρόνια.

    Η γνώση αυτή είναι αρκούντως διαδεδομένη αρχαίε μου ύστερα από 2 χιλιετίες.Μην τους τα λες, τα ξέρουν.

    Το τι κάνουν και γιατί τους αφήνουμε είναι θέμα ψυχαναλυτικής επιστήμης όχι οικονομικής.

  9. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 21/11/2009 19:40:55

    Καλή ώρα σαν τα χέρσα χτήματα στη Σέριφο, εκεί που ήταν πρώτα βοσκότοποι και άγονα χωραφάκια και τα πήραν κάτι λαμόγια-κατασκευαστές. Καλή ώρα σαν το χωραφάκι που είναι η σπιταρώνα (άλλοι λένε και για σπίτια) του κ. Παπακωνσταντίνου (εκτός σχεδίου).