#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2011 13:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναδιάρθρωση του ... Τιτανικού εξήγγειλε ο κ. Παπανδρέου




Το ΠΑΣΟΚ είχε πάντα ένα ταλέντο να παίζει με τις λέξεις.

Να εφευρίσκει ωραία περιτυλίγματα για να μας σερβίρει τα πιο δυσάρεστα πράγματα.

Οι παλαιότεροι θα θυμούνται τον ο Α. Παπανδρέου που τον ανασχηματισμό, τον ονόμαζε «αναδόμηση»!

Αντί για  «συγνώμη λάθος»,  έλεγε «mea culpa»!

Όταν  υπέγραψε τη συμφωνία για την παραμονή των αμερικανικών βάσεων, γέμισαν  την Αθήνα με πανό ό,τι «οι βάσεις φεύγουν»!

Το ....ταλέντο αυτό τρέχει μες το DNA τους.

Σήμερα ο κ. Παπανδρέου δεν ανακοίνωσε στον  ελληνικό λαό  τα νέα ληστρικά οικονομικά μέτρα, αλλά  ένα « οδικό χάρτη για την έξοδο από την κρίση»!!!

Μίλησε επίσης ανερυθρίαστα για  ..."αναδιάρθρωση της χώρας, όχι του χρέους"

Και το αποκορύφωμα της σημερινής ομιλίας του κ. Παπανδρέου και ταυτόχρονα η ένδειξη ότι τόσο ο ίδιος όσο και η κυβέρνησή του, έχουν χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα ήταν αυτό: «Οι πολίτες στην συντριπτική τους πλειοψηφία, σε όποια παράταση και αν ανήκουν, αγωνιούν, αναζητούν αυτές τις μεγάλες αλλαγές.»

Το ακούς και  φουσκώνουν τα  στήθη σου από υπερηφάνεια!

Έτσι, σου έρχεται να βγεις στο μπαλκόνι και να φωνάξεις:

«Για την Ελλάδα ρε γαμώτο!»

Να πας να καταθέσεις στο Ταμείο του κ. Πετσάλνικου  την κουτσουρεμένη σύνταξή του πατέρα σου και τα απομεινάρια από το δώρο του Πάσχα!

Να πεις στο παιδί σου να σπάσει τον κουμπαρά του!

Τι στο καλό; Θα σώσουμε τη χώρα!

Η αλήθεια είναι  ό,τι όπως πάντα μας κοροϊδεύουν ξεδιάντροπα.

Όπως με το «λεφτά υπάρχουν».

Έκθεση Ιδεών για τον ....Τιτανικό

Στην πραγματικότητα ακούσαμε μια έκθεση ιδεών, εκτός τόπου και χρόνου, όπως σωστά επεσήμανε ο εκπρόσωπος της ΝΔ

Ο κ. Παπανδρέου μας είπε Για ψηφιακό σχολείο, την ώρα που κλείνει σχολεία.

Για καλύτερη λειτουργία νοσοκομείων, όταν πρώτη φορά νοσοκομεία αναγκάστηκαν να αναστείλουν τη λειτουργία τους.

Για νέες θέσεις εργασίας, όταν η ανεργία ξεπέρασε το 15% και πάει παραπάνω.

Για Χάρτα κοινωνικών δικαιωμάτων, όταν σε 18 μήνες, καταλύθηκε το κοινωνικό κράτος.

Για οδικό χάρτη, χωρίς να λέει που και πως πάει.

Για επανάσταση δικαιοσύνης στη φορολογία, όταν η φοροληστρική πολιτική δεν έχει προηγούμενο και οι έμμεσοι φόροι (ΦΠΑ, κ.λ.π.) πλήττουν πρωτίστως τους ασθενέστερους.

Μίλησε για νέο εκλογικό νόμο, την ώρα, που έκαναν στην πράξη… πειραματόζωο την Τοπική Αυτοδιοίκηση με τον «Καλλικράτη», ο οποίος καταρρέει.

Προφανώς, μιλούσε για άλλη χώρα.

Και το κυριότερο: Ο κ. Παπανδρέου φοβήθηκε να πει ποια είναι τα νέα, επώδυνα μέτρα που σχεδιάζει και μετέθεσε την ανακοίνωσή τους για μετά το Πάσχα.

Προφανώς δεν είναι τυχαίο που επέλεξε την επέτειο της βύθισης του «Τιτανικού» γι’ αυτή τη συνεδρίαση του Υπουργικού Συμβουλίου.

Προφανώς αισθάνεται ότι η κυβέρνησή του βυθίζεται.

Αυτό που παρουσίασε σήμερα ο κ. Παπανδρέου, δεν είναι …εθνικό σχέδιο για την οικονομία.

Είναι η ομολογία της αποτυχίας τους.

Η επιβεβαίωση της ήττας τους.

Η απόδειξη της ανικανότητάς τους.

Είναι 18 μήνες στην εξουσία και το μόνο που έχουν καταφέρει, εκτός από το να βυθίσουν ένα λαό στην απόγνωση και την κατάθλιψη, είναι μια τεράστια τρύπα στο νερό.

Μέτρα επί μέτρων και σχέδια επί σχεδίων! Όλα έπεσαν έξω.

«Ο κόσμος υποφέρει και πεινά και εσείς τα ίδια παραμύθια»!

Αιδώς ...

(FX-ΚΡ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 15/04/2011 14:01:57

    Το ζήτημα είναι όπως εγραψα σε κάποιο άλλο άρθρο, ότι τα ΜΜΕ το παρουσιάζουν έτσι ακριβώς όπως τα είπε ο ΓΑΠ "ο οδικός χάρτης για την έξοδο από την κρίση" Μια σχετικά πομπώδης έκφραση καθαρά αμερικάνης νοοτροπίας και έμπνευσης. Που δυστυχώς θα πιάσει εκεί που απευθύνεται στο στενό πυρήνα του ΠΑΣΟΚ και σε όλους όσους δηλώνουν προοδευτικοί και προχωρημένοι.

    • loretta avatar
      loretta @ ΠαναγιώτηςΖΜεσ 15/04/2011 14:09:50

      Το ερωτημα ειναι ο οδικός χαρτης του ΓΑΠ εχει και Δορυφορικη συνδεση??

      Ο ανθρωπος ειναι κυριολεκτικα "οποιον παρει ο χαρος"

  2. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 15/04/2011 14:01:58

    Τρικυμία στο κρανίο !!
    Τα μέτρα που οφείλει να πάρει αποκλειστικά έχουν σχέση με το ΠΑΣΟΚράτος που δημιούργησε ο πατήρ Α. Παπανδρέου και ο "άξιος συνεχιστής" υιός. Tα "σπλάχνα τους" πρέπει να πετσοκόψουν. Δεν τολμούν, γιατί το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η διαιώνιση της εξουσίας και όχι ο "οδικός χάρτης για την έξοδο από την κρίση". Παραμυθιάζουν τον κόσμο, γιαυτό είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι.

  3. Ηλίας Πιερίδης avatar
    Ηλίας Πιερίδης 15/04/2011 14:33:30

    ...και ο στρουθοκαμηλισμός συνεχίζεται........τι οδικός χάρτης και μπαρουφολογίες είναι αυτά ρε Γιώργο.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 14:38:10

    Δεν αντεχω αλλο... δεν την παλευω !
    Εκανε προγραμματικες δηλωσεις σα να βγηκε σημερα Πρωθυπουργος.

    ΠΠ

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2011 14:44:42

      Το τελος τους ειναι θεμα ημερων.....απλα λογω Πασχα το αναβαλουν για λιγες μερες ηρεμιας ΑΝ τη γλυτωσουν απο τον κοσμακη που υποφερει....και οπου τους συναντησει ΑΝ βγουν απο τα σπιτια κι εκει δουνε τι θα παθουν οι ΠΡΟΔΟΤΕΣ !!!! ΟΙ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΙΕΣ!!!!!

  5. saltcity avatar
    saltcity 15/04/2011 14:51:43

    Τα spread 1009 μ.β.
    well done giorgos !

    • NM avatar
      NM @ saltcity 15/04/2011 15:23:55

      +1000

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/04/2011 14:58:44

    Ο οδικός χάρτης έχει ήδη δημοπρατηθεί και μειοδότης θα είναι, ποιός άλλος, ο εθνικός μας εργολάβος. Θα είναι ταχείας κυκλοφορίας, με δύο λωρίδες ανά κατεύθυνση και προτατευτική (ESM) νησίδα, βοηθητική (IMF) λωρίδα και ποδηλατόδρομο, πλήρως ψηφιοποιημένος, με ηλεκτρονικά διόδια. Θα ξεκινάει από το Καστρί και θα καταλήγει στο Δαφνί, όπου θα καταλήξουμε όλοι στο τέλος με αυτά που ακούμε και ζούμε.
    Τέτοια υπερρεαλιστική διακυβέρνηση δε θα μπορούσε να ονειρευτεί ούτε ο Μπρετόν.

  7. 3η Σεπτέμβρη avatar
    3η Σεπτέμβρη 15/04/2011 14:58:53

    Από τη "χάρτα σύγκλισης" στον "οδικο χάρτη"... Κλάφτα Χαράλαμπε!

  8. Panagiotis anagnostopoulos avatar
    Panagiotis anagnostopoulos 15/04/2011 15:04:15

    "Η ιστορία, για την ακρίβεια, η ιστορία ως μέσο καταγραφής των αλλαγών και των εξελίξεων, είναι η ιστορία της επίδρασης των ελίτ, επάνω στην αδρανή μάζα της κοινωνίας" (πηγή http://www.casss.gr/PressCenter/Articles/2328.aspx). Καλό Σαββατοκύριακο.

  9. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 15/04/2011 15:10:32

    Απ΄ότι βλέπω στη φώτο, το δικό του οδικό χάρτη τον έχει ήδη βρει και την κοπανάει!!!
    Την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια κι αφήνει πίσω του τον προσωπικό του Τιτανικό να βυθίζεται.
    Το πρόβλημα είναι ότι σ αυτό που αφήνει πίσω του να βυθίζεται, επιβάτες είμαστε εμείς...

  10. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 15/04/2011 15:17:07

    666 ξένους συμβούλους έχει, να μην τού βρούν και 6 πιασάρικες λέξεις;

  11. spiros avatar
    spiros 15/04/2011 15:38:12

    Προτείνω να του συστήσουμε τα νέα ευέλικτα προγράμματα της VODAFON όπως αναφέρει η σχετική διαφήμιση. Αλλιώς η επιχείρηση δεν πάει παραπέρα.

  12. vassilis avatar
    vassilis 15/04/2011 15:41:04

    Επιτελους και δηλωσεις του πρωθυπουργου προς τη σωστη κατευθυνση.Οπως τις καταλαβα εγω εχουμε:Αρση μονιμοτητας δημοσιων υπαλληλων,δημευση εκκλησιαστικης περιουσιας,απαγορευση επιδοτησης θεσεων απασχολησης,καταργηση ολων των επιχορηγησεων για πολιτιστικες εκδηλωσεις,μειωση ΦΠΑ και καταργηση των φορων στα καυσιμα,καταργηση της βουλευτικης αμοιβης και οποιασδηποτε αμοιβης για τους ενασχολουμενους με τα κοινα,δικαστες-αστυνομικοι-εφοριακοι και αλλοι υπαληλοι που ασκουν εξουσια θα μετατιθενται υποχρεωτικα καθε εξη μηνες για να μην εχουμε πελατειακες σχεσεις.Επειδη δεν θελω να κουρασω σταματω εδω και δηλωνω φαν του γιωργου!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ vassilis 16/04/2011 12:42:47

      έτσι ακριβώς. Άντε, να τα εφαρμόσουν κιόλας, για ν΄αρχίσουν οι χοροί ...

  13. nickvel avatar
    nickvel 15/04/2011 15:45:33

    Ρε παιδια αυτος ειναι εκτος τοπου και χρονου , απλως διαβαζει αυτα που του γραφουν ο ανθρωπος ( αν ειναι ) με καθε σημασια της δεν γνωριζει τι κανει , κουρδιστο πορτοκαλι ειναι και φεροφωνο στογγυλεμενα ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΣ

  14. Σκεπτόμενος avatar
    Σκεπτόμενος 15/04/2011 16:02:40

    Αυτό είναι το μήνυμα που έστειλε ο σύντροφος Φωτόπουλος Πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ σε όλους τους Βουλευτάς υπουργούς και Πρωθυπουργό σήμερα το πρωί προκειμένου να προκαταλάβει την απόφασή τους. Βέβαια δεν τον έπιασε ο πόνος για τους έλληνες πολίτες αυτό είναι το παραμύθι του προς τα έξω, γιατί αυτό που τον ενδιαφέρει είναι τα υποτιθέμενα δάνεια για την οικονομική επιβίωση της Σοσια-λιστι-κής του παρέας και των βουλευτών που χρηματοδοτεί.

    “Σύντροφέ μας με απόλυτο σεβασμό, με όλη την εκτίμηση για τις μάχες που δώσαμε όλα αυτά τα χρόνια, στη βάση των αγώνων μας και όλων όσων μας συνδέουν, σε καλούμε να υπερασπιστείς την τελευταία μεγάλη επιχείρηση του ελληνικού λαού. Η ΔΕΗ είναι εθνικό κεφάλαιο, το ρεύμα είναι κοινωνικό αγαθό. Ας δείξουμε ως κυβέρνηση ότι έχουμε αντιστάσεις, ας δείξουμε ότι έχουμε κόκκινες γραμμές. Ας δείξουμε ότι δεν παραδίνουμε ότι μας ζητάνε. Εκτός των άλλων (που είναι η ουσία) αυτό στα μάτια του λαού μας θα μας κρατήσει ψηλά. Με τα παραπάνω λόγια δεν έχω πρόθεση να προσβάλλω κανέναν σας και κυρίως τον Πρόεδρο μας. Όμως αν δώσουμε και την ΔΕΗ αύριο ως κράτος δεν θα έχουμε κανένα εργαλείο στα χέρια μας για να ασκήσουμε πολιτική”

    «δεν θα έχουμε κανένα εργαλείο στα χέρια μας για να ασκήσουμε πολιτική» Είμαι βεβαίως ότι όλοι Θυμόμαστε πως οι πράσινοι εργατοπατέρες εννοούν τα “εργαλείο στα χέρια μας για να ασκήσουμε πολιτική” , δηλαδή δύναμη για να παίρνουν σπίτια πολιτών, να κάνουν εταιρείες και να πουλάνε τηλεφωνία στα μέλη τους να δημιουργούν ομάδες εκβιαστών, να εκβιάζουν τον ελληνικό λαό κατεβάζοντας διακόπτες και με όλα αυτά σαν επιβράβευση να γίνονται βουλευτές (Πιπεριάς, Πρωτόπαπας, Χαρχιμάκης, κλπ)