#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/03/2008 21:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναγκάστηκε να υποχωρήσει η ΕΣΗΕΑ και απεργεί

Ύστερα από τις έντονες αντιδράσεις των δημοσιογράφων και τις πιέσεις στο Μικτό το ΔΣ της ΕΣΗΕΑ αναγκάστηκε τελικά να κηρύξει στάση εργασίας για σήμερα από τις 7 έως τις 10 το βράδυ σε όλα τα ιδιωτικά ραδιοτηλεοπτικά μέσα. Επεκτείνει επίσης την αυριανή 24ωρη απεργία, που έχει, ήδη, κηρυχθεί -μέχρι τις 6 το πρωί της Πέμπτης- με νέα 24ωρη απεργία μέχρι τις 6 το πρωί της Παρασκευής ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ. Την Παρασκευή οι εφημερίδες θα κυκλοφορήσουν κανονικά. Δηλαδή  σήμερα, αύριο και μεθαύριο δεν θα προβληθούν δελτία ειδήσεων και ενημερωτικές εκπομπές στις τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα. Αύριο Τετάρτη οι δημοσιογράφοι θα διαδηλώσουν μαζί με τα κλαδικά σωματεία των ΜΜΕ. Όπως και χθες στο Μικτό έτσι και αύριο στη διαδήλωση πρέπει να ακυρωθεί η διασπαστική πολιτική της συντεχνίας και να διαδηλώσουν ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ οι εργαζόμενοι στα ΜΜΕ. Η φωτογραφία είναι από τη διαμαρτυρία που έγινε τη Δευτέρα στην ΕΣΗΕΑ από μέλη του μικτού, αλλά και άλλους συναδέλφους μέλη της ΕΣΗΕΑ, με αίτημα την απεργιακή κλιμάκωση και την αλλαγή τακτικής της πλειοψηφίας του ΔΣ που βρίσκεται σε απόλυτη αναντιστοιχία με τις διαθέσεις του κλάδου. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Συνάδελφοι avatar
    Συνάδελφοι 18/03/2008 22:02:34

    Σήμερα νωρίς το πρωί συμμετείχαμε με απεργούς της ΕΤΕΡ σε συγκέντρωση έξω από τον SKY, όπου τρεις διαγραμμένοι από το σωματείο, απεργοσπάστες, δούλευαν τις κονσόλες, υπό την προστασία της αστυνομίας. Είχαν μπεί στο σταθμό από το προηγούμενο βράδυ. Αργότερα και αφού είχαμε αποχωρήσει, ενημερωθήκαμε ότι έπαθε έμφραγμα ο επιθεωρητής του ΣΕΠΕ, όταν πήγε να κάνει έλεγχο με την ΕΤΕΡ και μεταφέρθηκε σε κοντινό νοσοκομείο. Μαζί με τις ευχές μας για ταχεία ανάρρωση, σας κάνουμε γνωστό ότι ενημερωθήκαμε ότι επί τόπου πήγε και κλιμάκιο του Εργατικού Κέντρου Πειραιά.
    Αύριο Τετάρτη διαδηλώνουμε μαζί με τα ταξικά μας αδέλφια από τα κλαδικά σωματεία των ΜΜΕ, με προσυγκέντρωση Μάρνη και Πατησίων στις 10.30πμ Οι δημοσιογράφοι μέλη της ΕΣΗΕΑ, όπως δώσαμε ένα καλό μάθημα στο ΔΣ της αδράνειας και του συμβιβασμού, χτες στο μικτό, έτσι και αύριο πρέπει να ακυρώσουμε τη διασπαστική πολιτική της συντεχνίας και να διαδηλώσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ οι εργαζόμενοι στα ΜΜΕ.

  2. Factorx avatar
    Factorx 18/03/2008 22:04:59

    Εν' όψει της συνεδρίασης του δ.σ. της ΕΣΗΕΑ, εκδόθηκε το παρακάτω ψήφισμα:
    Τα μέλη του Μικτού Συμβουλίου της ΕΣΗΕΑ, που συνεδρίασαν την Δευτέρα 17 Μαρτίου 2008, στα γραφεία της Ένωσης ζητούν από το Δ.Σ. της ΕΣΗΕΑ:-Με δεδομένο ότι σε ιδιωτικά κανάλια και ραδιοφωνικούς σταθμούς στήνονται απεργοσπαστικοί μηχανισμοί ενόψει της απεργίας των Τεχνικών τηλεόρασης και ραδιοφώνου, που έχει προκηρυχθεί για αύριο (18/3), να κηρύξει δύο τρίωρες στάσεις εργασίας των δημοσιογράφων στα ιδιωτικά και δημοτικά ραδιοτηλεοπτικά Μέσα (1-4 μ.μ. και 7-10 μ.μ.), υποστηρίζοντας έτσι έμπρακτα τον αγώνα των συναδέλφων μας Τεχνικών.-Λαμβάνοντας υπόψη την ομόθυμη και συνολική καταδίκη του αντιασφαλιστικού νομοσχεδίου της κυβέρνησης από τον δημοσιογραφικό κόσμο και την εκτίμηση ότι ο αγώνας πρέπει να ενταθεί και να κλιμακωθεί, ζητάμε από το Δ.Σ. να επεκτείνει την απεργιακή κινητοποίηση της 19ης Μαρτίου και στις 20 Μαρτίου, με νέα 24ωρη. Να καλέσει μαζικά τους δημοσιογράφους στις συγκεντρώσεις και κινητοποιήσεις-Να καλέσει εκ νέου το Μικτό Συμβούλιο ως απεργιακή επιτροπή μετά τις συγκεντρώσεις της Τετάρτης 19/3 στα γραφεία της Ένωσης, για την κινητοποίηση όλων των δημοσιογράφων στην περιφρούρηση της απεργίας μας.-Να προχωρήσει αμέσως σε διεξαγωγή συνελεύσεων στα «μαγαζιά» και στη σύγκλιση έκτακτης γενικής συνέλευσης της ΕΣΗΕΑ, ειδικά για το ασφαλιστικό, για να αποφασιστεί αγωνιστικό πρόγραμμα απεργιακής κλιμάκωσης.
    Εκ μέρους των μελών του Μικτού Συμβουλίου
    Γιάννης Ελαφρός Καθημερινή
    Αδαμαντία Μπούρτζιου, Ρ/Σ Εκκλησίας
    Πόπη Χριστοδουλίδου, Έθνος
    Ματίνα Παπαχριστούδη, Ελεύθερος Τύπος

  3. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 19/03/2008 03:13:35

    Έχω μια απορία. ΑΝ αύριο, πχ, πάρει φωτιά η Βουλή και καούν καμιά πενηνταριά, ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΚΤΑΤΑ ΔΕΛΤΙΑ ΟΛΟΙ; Αν δολοφονηθεί ένας "νταβατζής"; Αν κάνει σεισμό; Αν πέσει η γέφυρα του Ρίου κλπ;
    Και μια ερώτηση: ποιος έρχεται σε δύσκολη θέση με την απεργία των δημοσιογράφων; η Κυβέρνηση που θέλει την μη ενημέρωση τέτοιες ώρες, ή ο λαός που θέλει να ενημερωθεί για να ξέρει τι του γίνεται; Δεν λέω να μην γίνεται απεργία. Προς θεού! Αλλά άλλου είδους. Για παράδειγμα, να μην καλύπτεται καμιά κυβερνητική πρες κόνφερανς, ή απλή δήλωση, για ένα μήνα.
    Τέλος πάντων, αυτά είναι "τέτοια ώρα τέτοια λόγια". Αύριο όλοι στους δρόμους!

    ΥΓ. Χθες, κάποιοι με κράνη που ..."τα είχαν πάρει στην κράνα" ακινητοποίησαν απορρηματοφόρα και πλάκωσαν τους απεργοσπάστες. ΟΤΑΝ οι (μη μπάτσοι) κουκουκοφόροι συμπαρασταθούν σε αγωνιζόμενους απεργούς, θα γίνει ο όπως πρέπει αγώνας. Κακά τα ψέματα, μόνο αυτούς φοβούνται οι μπάτσοι και η κάθε Κυβέρνηση. Τους άλλους, με μια ...μάνικα τους τρέπουν σε φυγή (όρα προχθές τους "και καλά" σκληροπυρηνικούς των ΟΤΑ). Ποντικάκι ο ελέφας

  4. καραμπα avatar
    καραμπα 19/03/2008 03:32:47

    σε μέρες απεργιών των δημοσιογράφων, κυκλοφορούν όλες οι ράδιο αρβύλες!

  5. καραμπα avatar
    καραμπα 19/03/2008 03:33:48

    Στο αντιμπλογκ, η ραδιοαρβύλα κυκλοφορεί καθημερινά :-)

    άκου εκεί .... Μαλακάσα τα Τίρανα!!!!!!!!!!

  6. Dzi avatar
    Dzi 19/03/2008 03:51:25

    χωσιά

    σωστότατος/η!!

  7. nobody avatar
    nobody 19/03/2008 07:09:27

    Ειναθ η πρώτη φορά που η ΕΣΗΕΑ ξεχωρίζει τα σαϊτς και τα πόρταλς αναγνωρίζοντας το παρεμβατικό τους ρόλο στην ενημέρωση. Η υποκρισία της ΕΣΗΕΑ ειναι που δεν τα ααγνωρίζει ως εργοδότες και ως μέλη της. Αλλά τους ζητάει ν'απεργἠσουνε! Κι όλα αυτά επειδή οι Τσακλαπάτηδες και Σόμπολοι του συστήματος δεν ξέρουν τι ειναι ιντερνετ!!!

  8. nobody avatar
    nobody 19/03/2008 11:01:50

    Ειναι η πρώτη φορά που η ΕΣΗΕΑ ξεχωρίζει τα σαϊτς και τα πόρταλς αναγνωρίζοντας το παρεμβατικό τους ρόλο στην ενημέρωση. Η υποκρισία της ΕΣΗΕΑ ειναι που δεν τα αγνωρίζει ως εργοδότες και ως μέλη της. Αλλά τους ζητάει ν’απεργἠσουνε! Κι όλα αυτά επειδή οι Τσαλαπάτηδες και Σόμπολοι του συστήματος δεν ξέρουν τι ειναι ιντερνετ!!!
    Οταν αρχίζουν να κλείνουν ένα ένα τα έντυπα μέσα τότε θ' αναγκαστεί η ΕΣΗΕΑ να προσεταιριστεί και τα σάϊτς για να διατηρήσει μια πηγή εσόδων μπας και συντηρηθούν οι συνατξιούχοι και οι Καλοφωλιάδες που δεν πλήρωναν (και η ΕΣΗΕΑ το έκανε τουμπεκί)...

  9. Πολυβώτης avatar
    Πολυβώτης 19/03/2008 11:02:28

    Καλά τα λέει η «χωσιά». Δεν καταλαβαίνω, τι νόημα έχει ξαφνικά η απεργιακή πλειοδοσία της ΕΣΗΕΑ, άλλο από το να μη δείξουν τα κανάλια την απεργία;

  10. Theodore avatar
    Theodore 19/03/2008 11:13:05

    Τοσο μαλακες, μα τοοοσο πια;
    Μα βρε πανχαζοι, αν κανετε απεργια μεσα σε αλλη απεργια, πως θα περασουν τα μηνυματα, αυτης της αλλης απεργιας στο ευρυτερο κοινο;
    Και μη μου πειτε οτι εκβιαζετε κι εσεις με την απεργια σας. Ποιον εκβιαζετε;Ποιος σας διαβαζει πια; Και οι φυλλαδες που πουλατε, πουλιουνται λογω σιντι, ντιβιντι και λοιπων δημοκρατικων ενθετων. Ο κοσμος, πεταει την εφημεριδα και κραταει τα αλλα.
    Τωρα, με το Ιντερνετ, ποιος διαβαζει εφημεριδα, για να μαθει; Εδω οι Αμερικανοι, που ειναι ζωα και σε προχτεσινη ερευνα, βγηκε οτι ενημερωνονται απο το Ιντερνετ σε ποσοστο καπου 40%.Σκεψου οι αλλοι.
    Γι αυτο, για αλλη μια φορα την κανατε τη μαλακια σας.Βρηκατε τον καυμενο το Σομπολο και του κανατε τη ζωη πατινι.Τι σας φταιει το ανθρωπακι; Καλος ανθρωπος ειναι. Τι τον στενοχωρατε;

  11. Dr Aparadektos avatar
    Dr Aparadektos 19/03/2008 13:33:55

    Απεργούν οι απεργοί;

    Παλαιό Φάληρο – Πανόρμου ίσον δύο ώρες και ένα τέταρτο. Να τ΄ αφήσω;
    Με γκάστρωσαν με τις απεργίες τους. Μόλις γεννηθεί – αν είναι αγόρι – να θυμηθώ να μη ξεχάσω να τηλεγραφήσω στον πολιτικάντη της γειτονιάς μου.
    «Εγεννήθη άρρεν στοπ. Κρατήσατε θέσιν Ο.Λ.Π. ή ΔΕΗ ή ΕΥΔΑΠ ,..έστω Υπουργείο (εντός πρωτευούσης) στοπ.»
    Ο ευρών έστω και ένα ιδιωτικό υπάλληλο να απεργεί, αμοιφθήσεται. (.. ο δε υπάλληλος απολυθήσεται)
    Μήπως το ιερό δικαίωμα της απεργίας δεν έχει ακόμα θεσπιστεί στον ιδιωτικό τομέα;
    Ο μπροστινός μου λες να κοιμήθηκε; Αφού τα άλλα αυτοκίνητα προχώρησαν τουλάχιστον δύο μέτρα! Αυτός γιατί μένει ακίνητος; Μπας και πέθανε;
    Οι δημόσιοι έχουν το προνόμιο της αποκλειστικότητας (μία είναι η ΔΕΗ, και Εφορία... είναι μόνο μία). Έχουν και κάτι που δεν το είχαν ούτε οι βασιλιάδες την εποχή που,…. “droit di signor” κι΄ έδερναν. Τη μονιμότητα.
    Μήπως ν΄ ανοίξω ένα υπαίθριο σαντουιτσάδικο; Ένα στα δέκα αυτοκίνητα να πάρει από ένα ανάμεικτο, …επί 20 λεπτά κέρδος έκαστον ,…του κόσμου τα λεφτά!
    Τότε – την εποχή του άνακτος (μη χέσω) – ήταν σφουγκοκωλάριοι της αυλής. Σήμερα τεμπελχανάδες του δημοσίου που τρέφεται απ΄ τους πολιτικούς που τα παίρνουν απ΄ τον ιδιωτικό τομέα που κλέβει τους πάντες και οι πάντες ψηφίζουν τους πολιτικούς, που διορίζουν σφουγκοκωλάριους, που τα παίρνουν απ΄ τον ιδιωτικό τομέα, που κλέβει τους πάντες, που …. (αυτό το σταμάτα ξεκίνα στη κίνηση της Συγγρού με πειράζει. Να θυμηθώ να το κοιτάξω. Τόσους γιατρούς έχω φίλους, δε θα βρω ένα απεργοσπάστη;)
    Μπα δεν! Το σαντουιτσάδικο δεν έχει προοπτική. Καλύτερα ν΄ ανοίξω μπαράκι του δρόμου. Τεκίλες, βότκες και άλλα ζουμιά…. Ένα στα είκοσι αυτοκίνητα να πάρει Ιωάννη περιπατητή, …επί ένα ευρώ κέρδος ανά πλαστικό ποτήρι με παγάκια και ξηρόκαρπα, ….κονόμησα!
    Το αυτονόητο στον ιδιωτικό τομέα, δηλαδή η αποδοτικότητα ως αντάλλαγμα της προαγωγής ή έστω της μη απόλυσης, για το δημόσιο είναι ιστορία με εξωγήινους. Εκεί προάγεσαι με τα χρόνια. Εκεί για να σε διώξουν πρέπει να σκοτώσεις τη μάνα σου αδικαιολόγητα και να μην έχεις άδεια οπλοφορίας.
    Θα το κλείσω το μπαράκι. Καλύτερα να το γυρίσω στο εμπόριο. Μίνι τηλεοράσεις για αυτοκίνητα, μασαζιέρες για καθίσματα και τα τοιαύτα. Ένας στους πενήντα να ψωνίσει …επί δέκα ευρώ κέρδος, ….πλούτισα!
    Είναι τυχαίο που οι περισσότεροι διευθυντές του δημοσίου είναι κρετίνοι; Ουδόλως! Τόσα χρόνια περίμεναν να διαδεχθούν τους προηγούμενους (κρετίνους). Άλλωστε είναι γνωστό. Για να γίνεις ηγούμενος, πρέπει να σε πηδήξει ο προηγούμενος.
    Τελικά απεργούν οι απεργοί; Γιατί; Ποιοι; Μέχρι πότε; Πόσοι;
    Μήπως να παρατήσω το εμπόριο και να γίνω δημοσιογράφος; Οι συσκευές μασάζ αποδίδουν τόσα όσα οι ειδήσεις σε κίτρινο αμπαλάζ; Αν κάνω και εγκβιαζμούς πειράζ;
    Μήπως ο επόμενος εμφύλιος ξεσπάσει ανάμεσα σε ιδιωτικούς και δημοσίους υπαλλήλους;
    Αυτός ο μαkάκας που με έκλεισε είναι ιδιωτικός που πάει στη δουλειά του, ή δημόσιος που πάει για ψώνια στα μαγαζιά που δουλεύουν οι ιδιωτικοί;
    Το ιερό δικαίωμα στην απεργία είναι ιερότερο απ΄ το ιερό δικαίωμα στην εργασία;
    Είναι οι απεργοσπάστες κακά παιδιά ή μήπως οι απεργοί είναι φοβισμένα παιδιά που δε τολμούν να γίνουν απεργοσπάστες;
    Μέχρι πότε θα μου σπάνε τ α.....;
    «Μπιιιιπ! Μπιιιιπ! Κάνε στην άκρη ρε μόνιμο ζώον. Τη μονιμότητά σου μέσα…. Το αριστερό είναι για μας τους ιδιωτικούς ρεεεεεεε! »
    Σίγουρα πρέπει να το κοιτάξω……



    Υγ. Ξέρω, ξέρω. Είμαι φασιστόμουτρο και εχθρός του λαού. Ποιανού λαού; Του δημόσιου ή του ιδιωτικού; Του εργαζόμενου ή του βολεμένου; Του ταλαιπωρημένου ή του δυνάστη; Του δημοσιογράφου ή της είδησης;
    Οι πολιτικοί είναι παιδιά του λαού;
    Φταίω εγώ που θέλω να τους διακορεύσω τη μάνα και τον πατέρα που τους έκανε;
    Μετά τιμής,
    ΔρΑπαράδεκτος, επιχειρηματίας.


    Πλερωμένη Διαφήμηση: (Πωλούνται σάντουιτς / ποτά / τηλεοράσεις / ειδήσεις αρίστης ποιότητος και άλλα τιμαλφή. Ωράριο, 8-10 Συγγρού, 10-12 Αμαλίας – 12-14 Κηφισίας.)

    0 σχόλια

  12. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 19/03/2008 14:31:50

    Μπράβο ρε Απαράδεκτε!
    Κοίτα τι γράφει το "Ελευθερουδάκης" -αφιερωμένο εξαιρετικά σε σένα κι όλους τους θυμομένους:
    "θ υ μ ό ς (ο). Η ζωτική δύναμις, η ζ ω ή (υπό την έννοιαν ταύτην, η λ. σήμερον άχρηστος, εκτός εν συνθέσει). || Η αισθητή εκδήλωσις της εφέσεως, βουλήσεως ή λογιστικού και επιθυμητικού: ο θ υ μ ό ς είνε κατά Πλάτωνα έν των συστατικών της ψυχής. πάσα τοιαύτη εκδήλωσις της ζωτικής δυνάμεως (εν τη αρχαία ελληνική γλώσσα) το θ ά ρ ρ ο ς, η τ ό λ μ η, ως και η ψυχική διάθεσις και το α ί σ θ η μ α..."

  13. Swell avatar
    Swell 19/03/2008 15:25:04

    MME ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ