#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/05/2011 12:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναγκάζονται να μειώσουν το ΦΠΑ!



Όπως ακριβώς το είχαμε προβλέψει, η κυβέρνηση ανακοινώνει αλλαγές στη φορολογία και μέτρα λιγότερο επώδυνα από εκείνα που είχε διαρρεύσει κατά την παρουσίαση του Μεσοπρόθεσμου. Σύμφωνα με πληροφορίες που έχει σήμερα το Έθνος και η Ημερησία, η κυβέρνηση ετοιμάζει τη μείωση των συντελεστών ΦΠΑ από 23% σε 20% και από 13% σε 10%.

Κατά το δημοσίευμα θα γίνει μείωση του κανονικού συντελεστή ΦΠA από 23% σε 20% που επιβάλλεται σε: ένδυση - υπόδηση, τηλεπικοινωνίες, παροχή υπηρεσιών, έπιπλα - είδη οικιακής χρήσης. Mείωση του χαμηλού συντελεστή ΦΠA από 13% σε 10% που επιβάλλεται σε: τρόφιμα, μη αλκοολούχα ποτά, ηλεκτρική ενέργεια, φυσικό αέριο, εισιτήρια. Mετάταξη των υπηρεσιών εστίασης (εστιατόρια, καφετέριες, κέντρα διασκέδασης κ.α.) στον υψηλό συντελεστή ΦΠA. Eξετάζεται η μετάταξη στον υψηλό ΦΠA και άλλων προϊόντων και υπηρεσιών, όπως των υπηρεσιών ανακαίνισης παλαιών κατοικιών κ.ά. Μ’ αυτό τον τρόπο θα βρεθούν τα χρήματα που θα χαθούν από τις μειώσεις των συντελεστών.

Έτσι, και τα είδη πρώτης ανάγκης όπως τα τρόφιμα, οι τηλεπικοινωνίες, ένδυση –υπόδηση δε θα αυξηθούν, αντίθετα θα μειωθούν και η κυβέρνηση θα εμφανίσει μια πιο φιλολαϊκή πολιτική. Μάλιστα δεν αποκλείεται να βρεθεί και μια φόρμουλα για το πετρέλαιο θέρμανσης ώστε την επόμενη χρονιά να μην «κάψει» τους πολίτες και να αυξηθεί ο φόρος λιγότερο απ’ ότι είχε αρχικά ανακοινωθεί.

Είναι προφανές πλέον και στον πιο κακόπιστο ότι το πρόγραμμα που ανακοίνωσε ο Σαμαράς στο "Ζάππειο 2" ασκεί καταλυτική επίδραση στην ...κυβέρνηση. Μέχρι χθες έλεγαν ότι δεν μπορούν να μειώσουν τον ΦΠΑ επειδή θα επέλθει μείωση των εσόδων κατά 2-3 δις. Ο ίδιος ο ΓΑΠ δήλωσε στο Συμβούλιο των πολιτικών αρχηγών ότι δεν τον ...αφήνει η Τρόικα να μειώσει την φορολογία. Και τώρα ανακοινώνουν  μείωση του ΦΠΑ!!!.

Με λίγα λόγια, η κυβέρνηση εμφανίζεται να μην κυβερνά, αλλά να ακολουθεί την ατζέντα που βάζει η αντιπολίτευση .

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kopritis avatar
    kopritis 31/05/2011 12:46:38

    παγιδεψαν τον σαμαρα και τον οδηγουν σε συναινεση
    τα μετρα του φπα και τα φορολογικα θα αναιρεθουν στην επομενη δοση
    η συναινεση θα μεινει.οφειλετε να δειτε και να μπειτε πρωτη γραμμη καμια συναινεση με τον γαπ....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ kopritis 31/05/2011 13:13:14

      Και όχι μόνον αυτό. Δε νομίζω ότι ο Σαμαράς ζητούσε να κάνουμε την παραβολή... του Χότζα με τα ζώα. Δεν είναι δυνατόν να παίρνεις τον ΦΠΑ από το 9 ή το 19, να τον πας στο 13 και στο 23, και μετά να λες ότι έκανες και... μείωση από πάνω. Ο Σαμαράς μίλησε σαφώς για αναίρεση των αυξήσεων των έμμεσων φόρων, καθώς και για δραστική μείωση της άμεσης φορολογίας.

      Με... χορδές δεν βάφονται αβγά, και με τερτίπια δεν επανεκκινεί η οικονομία. Αυτό το ξέρει ο Σαμαράς, και εύχομαι να το σκεφτεί, γιατί πάνε να τον θαμπώσουν με τις ψευτομειώσεις των φόρων προκειμένου να τον σύρουν στη συναίνεση για το ξεπούλημα έναντι πινακίου φακής και για τις απολύσεις.

  2. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 31/05/2011 12:48:17

    "Κανουμε οτι μας λες Αντωνη, για να συναινέσης", είναι αυτό απο τον ΓΑΠ.
    Και στο βαθος ...εκλογές, επίσης είναι αυτό.

  3. tso avatar
    tso 31/05/2011 12:52:45

    Καμμία συναίνεση στον βάρβαρο σοσιαλισμό που ζούμε σήμερα, καμμία συναίνεση στο μνημόνιο που σκοτώνει καθημερινά την ΕΛΛΑΔΑ μας!
    ΕΛΠΙΖΩ να το έχουν καταλάβει στη ΣΥΓΓΡΟΥ!!!

  4. kopritis avatar
    kopritis 31/05/2011 12:54:22

    σηκωστε το θεμα γιατι μιλαμε για ολοκληρωτικη παγιδα.μεχρι την επομενη δοση θα τα εχουν παρει ολα πισω...
    κανενα βημα πισω

  5. factorx avatar
    factorx 31/05/2011 12:58:35

    Είναι φοβερή η διαστρέβλωση που γίνεται είτε στα μυαλά ορισμένων, είτε από εκείνους που αναπαράγουν την προπαγάνδα των ΜΜΕ. Σε ποια παγίδα θα πέσει ο Σαμαράς; Σε αυτή που έπεσε ο ΓΑΠ μέσα;

    Συμφέρει τον ΛΑΟ η ελάφρυνση των φορολογικών βαρών; Ποιος το πέτυχε αυτό; Αυτα είναι τα πραγματικά ερωτήματα και σε αυτά θα κάνουμε συζήτηση.

    • jkr avatar
      jkr @ factorx 31/05/2011 13:37:09

      Ισχύει αυτό, όντως, κι είναι επιτυχία, αν και το ισοζύγιο παραμένει αρνητικό. Παραμένει η μέγιστη εκκρεμότητα της ψήφισης ή μη του ξεπουλήματος των δημοσίων υποδομών υπό τις παρούσες τιμές και συνθήκες απαξίωσης.

  6. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 31/05/2011 13:17:38

    Ο Σαμαράς αποδείχθηκε στη συγκεκριμένη περίπτωση μεγάλος ΠΑΙΧΤΗΣ. Έχει φέρει τώρα το τρομοκρατημένο ΜΑΞΙΜΟΥ στη μικρή περιοχή και το παίζει μονότερμα.
    ΕΘΝΙΚΟ και ΗΘΙΚΟ χρέος τώρα να ΑΠΑΙΤΗΣΟΥΝ οι λίγοι σοβαροί βου΄λευτές του ΠΑΣΟΚ να παραιτηθεί ο ΓΑΠ και η παρέα του και να πάνε να κάνουν κανώ. Η συναίνεση μπορεί να επιτευχθεί μόνο μέσα από το Ζάππειο ΙΙ και μόνο με ανθρώπους που πονούν τη χώρα της αυτή.
    Η Ελλάδα χρειάζεται την αγάπη μας και την δική μας εθνική προσπάθεια.

  7. kostas* avatar
    kostas* 31/05/2011 13:19:12

    Αν η ΝΔ συρθει να ψηφίσει το Μεσομακροπροθεσμο , εχει τελειωσει πολιτικα .

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ kostas* 31/05/2011 15:05:22

      ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ!

      Καί γιά ὅσους δεν κατάλαβαν..., ἐπαναλαμβάνω καί ἐγώ:

      «ΑΝ Η Ν.Δ., ΣΥΡΘΕΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ
      ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ.»

  8. kopritis avatar
    kopritis 31/05/2011 13:24:02

    φακτορα ....το φορολογικο εχει αλλαξει 10 φορες φετος ο φπα εχει αλλαξει 4
    το να θελει ο σαμαρας φορολογικη ελαφρυνση καλο ειναι
    αλλα θα αποσπασουν συναινεση και το φορολογικο θα ξαναγραφτει και παλι και οι υπογραφες θα εχουν μεινει .για αυτο μιλαμε
    και ειναι σιγουρο οτι ο σαμαρας κανει και λαθη μην παμε σε ακρα που πριν κοροιδευαμε
    επισης τι να το κανω το φπα στο 2ο οταν εφαρμοσουν μεγαλη παρακρατηση φορου και καταργησουν το αφορολογητο σους ελ.επαγγελματιες.τι να το κανω το φορολογικο οταν στην ουσια καταργειται το προγραμμα δημοσιων επενδυσεων.ιταν οι αποκρατικοποιησεις ειναι 15 δις και οι τοκοι την ιδια περιοδο 18 δις
    πρεπει να καταργηθει το μνημονιο και η ελλαδα να χαραξει δικη της οικονομικη πολιτικη
    επισης φακτορα μην μας μαλωνεις οταν εχουμε αντιθετη αποψη

    • factorx avatar
      factorx @ kopritis 31/05/2011 13:42:57

      Γιατί βρε Κοπρίτη να αποσπάσουν συναίνεση; Επειδή βλέπει συναινετικές χαραμάδες στην γραμμή Σαμαρά ο Πορτοσάλτε; Χρειάζονται πολύ μεγάλες αναλυτικές ικανότητες για να αντιληφθεί κανεις οτι διαστρεβλώνουν και θα διαστρεβλώνουν συνεχώς τις θέσεις Σαμαρά; και στο κατω κατω ποιο είναι το ζητούμενο; Μια ιδεολογική καθαρότητα, ένας εικονικός κόσμος καθαρών θέσεων, ή το καλό του λαού και της χώρας; και γιατί βλέπετε τακτικισμιούς μονο στον αντίπαλο και όχι στον Σαμαράς

      • Γιώργης avatar
        Γιώργης @ factorx 31/05/2011 15:17:04

        Γιατί ἀγαπητέ FactorX, μόλις πάρουν ακόμα καί ...ψύγματα συναίνεσης, ἡ ἑπόμενη φράση τους θά εἶναι:
        «Καί τώρα... ΠΟΥΛΑΜΕ!»
        ΓΗ καἰ ΥΔΩΡ.

  9. Kennan avatar
    Kennan 31/05/2011 13:42:34

    Κινήσεις πανικού, χωρίς αντίκρισμα. Ο ΓΑΠ σέρνεται από το «άρμα της συναίνεσης» και όπου βγάλει…

  10. Green St avatar
    Green St 31/05/2011 13:51:47

    Φακτορα εχουν δίκιοι οι φίλοι. Ο Σαμάρας τώρα θα πρέπει να πιέσει και να ζητήσει περισσότερα αλλιώς θα συμβεί αυτό που περιγράφουν οι φίλοι και όχι αυτό που ισχυρίζεσαι εσύ.
    Στην θέση του αν δει να γίνεται πράξη η μείωση της φορολογίας θα πρέπει για να αποφύγει όλες τις παγίδες που πάνε να του στήσουν να ζητήσει περισσότερα για τον ελληνικό λαό. Να ζητήσει πχ να μην πουληθούν οι υποδομές της ΔΕΗ και της ΕΥΔΑΠ και να εξαιρεθούν με σχέδιο νόμου ώστε ο Λυγνίτης και το νερό να μείνουν στους έλληνες. Ετσι θα κερδίσει επιπλεόν πόντους στην ελληνική κοινωνία ότι μάχεται για την προστασία του εισοδήματος τους και της δημόσιας περιουσίας.

  11. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 31/05/2011 13:53:23

    Πέσταααααα !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Van_M avatar
    Van_M 31/05/2011 13:56:54

    Ας καταφέρει τώρα ο πρόεδρος την κατάργηση του ειδικού φόρου στα καύσιμα και είμαστε σε καλό δρόμο!

  13. kopritis avatar
    kopritis 31/05/2011 13:59:23

    ενα τεραστιο οχι φακτορα.ο γαπ δινει χαντρες και μπιχλιμπιδια και νομιζει οτι ειμαστε οι ιθαγενεις στο μανχαταν
    η επαναδιαπραγματευση στο μνημονιο η τιποτα
    και στο φιναλε γιατι να το κανει ο γαπ αυτο?
    το καλο του λαου δεν εξαντλειται στο χαμηλο φπα η στην φορολογια
    αλλα βρισκεται στην διασωση των υποδομων την στηριξη τψν συνταξιουχων στην παταξη της ανεργιας και τοσα αλλα.αμα εχεις δουλεια και λεφτα και παραπανω φορο πληρωνεις και φπα παραπανω
    ενα ΟΧΙ στον γαπ και εκλογες ΤΩΡΑ

    • factorx avatar
      factorx @ kopritis 31/05/2011 14:12:41

      Κοπρίτη μου έχω κι άλλες δουλειές για να συνεχίσω το διάλογο. Με αναγκάζεις όμως να ανεβάσω ολόκληρη τν χθεσινή ομιλία Σαμαρτά για να καταλάβουν επιτέλους όλοι τι είπε - και να μην φτιάχνονται με τα κανάλια

      • Green St avatar
        Green St @ factorx 31/05/2011 15:09:46

        Αυτό όμως φίλε φάκτορα έιναι δουλειά του Αντώνη να τα λέει όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται για να μην διαστρευλόνονται ή έστω για να καταλαβαίνει και ο τελευταίος πολίτης της χώρας αυτής τι διαστρεύλωση.
        Επίσης επαναλαμβάνω ότι ΤΩΡΑ πρέπει να απαιτήσει περισσότερα. Δεν τους έχει ανάγκη τον έχουν άναγκη.

        • factorx avatar
          factorx @ Green St 31/05/2011 15:12:07

          Δεν είναι δουλειά του Σαμαρά. Των αρμόδιων συνεργατών του είναι και των βουλευτών - αλλά γι αυτό θέλει πάλι ξεχωριστό άρθρο

          • Γιώργης avatar
            Γιώργης @ factorx 31/05/2011 15:19:50

            Συγγνώμη, ἀλλά δέν εἶναι ἀπάντηση αὐτό.

          • Green St avatar
            Green St @ factorx 31/05/2011 16:18:07

            Μα για αυτό δεν ανακάμπτει δημοσκοπικά πάνω από το 20-21%...Αυτή θα έπρεπε να είναι η πρώτη του προτεραιότητα.

          • Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
            Δημήτριος Κοκκαλάκης @ factorx 31/05/2011 16:22:02

            Είναι δουλειά του Σαμαρά πρώτιστα! Αν δε οι συνεργάτες δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, δουλειά του Σαμαρά είναι να βρεί κατάλληλους και να ελέγχει τη δουλειά τους πριν την κάνει δική του δημόσια θέση, την οποία χθεσινή δημόσια θέση η πλειοψηφία όσων την άκουσαν την κατάλαβαν γιά συναίνεση. Να πούμε την κατάλαβαν στραβά και λάθος, αλλά έτσι την κατάλαβαν οι περισσότεροι δυστυχώς.

  14. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 31/05/2011 14:01:30

    Ύστερα από 30 χρόνια πολιτικής αποχαύνωσης, δύσκολα τον καταλαβαίνουμε τον Σαμαρά. Είναι δεινός παίκτης, ικανότατος στην στρατηγική και πολύ, μα πάρα πολύ μεθοδικός. Με το να του αλλοιώνουν τις δηλώσεις του τα ΜΜΕ(?), το μόνο που καταφέρνουν, είναι να εκτίθενται στην δημόσια χλεύη καθημερινά και να γελάει το Πανελλήνιο με τις έγκυρες,(τρομάρα τους), δημοσιογραφάρες και τους ...ανιδιοτελείς μεγαλοεκδότες-αφεντικά τους. Έστω κι αργά όμως, σας πήραμε χαμπάρι κύριοι... (Και κυρίες...).

  15. spiros1 avatar
    spiros1 31/05/2011 14:33:28

    Κυβερνούν με διαρροές, μέσω των υποτακτικών, γλειφτών της εξουσίας. Μέσω των προσκυνημένων δημοσιογραφικών ταγμάτων θανάτου που τους υπηρετούν και τους λιβανίζουν.

    Εφαρμόζουν πιστά, αντιγράφουν την τακτική του Χότζα. Να δείτε συμπατριώτες ότι στο τέλος θα θριαμβολογούν ότι «αντιστάθηκαν στις απαιτήσεις της Τρόικας», να δείτε ότι την καρατόμηση, την αφαίμαξη και την αναλγησία, θα την ονομάσουν «κοινωνικό μισθό ή Πράσινη ανάπτυξη»
    να δείτε ότι θα εμφανισθούν σαν «φιλολαϊκοί επαναστάτες- αντιστασιακοί κατά των εαυτών τους» και τελικά θα τους χρωστάμε και «χάρη».

    Θυμόσαστε πόσες φορές Η «επαναστάτρια» Κατσέλη και ο πρώην συνδικαλιστής εργατοπατέρας Κουτρουμάνης, ορκίζονταν, «διερρήγνυαν τα ιμάτιά τους» και χτυπιόνταν ότι «δεν θα γίνει άλλη οριζόντια περικοπή μισθών και συντάξεων ;». Οι ταχυδακτυλουργοί, οι χειρούργοι, κάνουν τώρα παράλληλες, κάθετες, τέμνουσες, συντέμνουσες μειώσεις. Τώρα μειώνουν πάλι τους μισθούς και κλέβουν τις συντάξεις (ΛΑΦΚΑ) με την μέθοδο της καρατόμησης. Επιβάλουν νέους άγριους φόρους, νέα σφοδρή αφαίμαξη. Στο τέλος θα μας επιβάλουν «Πράσινο φόρο» στον αέρα που αναπνέουμε!

    Οι υποτακτικοί δημοσιογράφοι της προπαγάνδας του κυβερνητικού ψεύτη, μεταδίδουν ότι «Ολοκληρώνονται οι σκληρές διαπραγματεύσεις» με τους Τροϊκανούς! Δηλαδή εμφανίζονται και σαν «αντιστασιακοί», «κάνουν διαπραγματεύσεις με τους κατακτητές» που οι ίδιοι μας επέβαλαν.

  16. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 31/05/2011 14:45:10

    To businessweek/bloomberg έχει βίντεο για τη συναίνεση και τις διαμαρτυρίες καθώς και για τους φόρους.

    Ψάξτε για το Top Business Video -> Greek Budget Cutting
    (h__p://www.businessweek.com/)

  17. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 31/05/2011 15:00:25

    Να είμαστε όλοι πιο υποψιασμένοι..

    Ο ίδιος ο Σαμαράς είπε ότι για να πετύχει το Ζάππειο ΙΙ πρέπει να εφαρμοστεί ΟΛΟΚΛΗΡΟ..

    Αν ο ΓΑΠ εφαρμόσει κάτι λίγο όπως η πτώση του ΦΠΑ, και δεν βελτιωθούν οι δείκτες, πριν την 6η δόση θα "φταίει" πάλι ο Σαμαράς..Είναι μάνες σε αυτά οι Πασόκοι..

    Ο kopritis δεν έχει τόσο άδικο..

    Κατά τη γνώμη μου ή όλο το ΖάππειοΙΙ ή τίποτα...

    • Γιώργης avatar
      Γιώργης @ Φακ Κωστας 31/05/2011 15:20:33

      Σωστό!

  18. tamam_87 avatar
    tamam_87 31/05/2011 17:36:39

    Μας εχουνε τρελλανει στο πανε - ελα.
    Ας παρουν πεντε αποφασεις επιτελους, να ξερουμε τι κανουμε.
    Τραβιομαστε σα λαστιχα, με τους ασχετους ερασιτεχνες που εχουμε μπλεξει.
    Καντε επιτελους μια νομοθεσια με σταθερες πχ για 5-7 χρονια. Απλη !!!!
    Καποιοι θα χασουν, καποιοι θα κερδισουν.
    ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΜΩΣ απο πριν.
    Βαρεθηκα να ταξιδευω σαν τον Πυθεα.

  19. Posidonas avatar
    Posidonas 31/05/2011 20:54:40

    Κανενα ελεος στα ψεματα τους. Έλεγχος στο πραγματικο χρεως απο βαθυς γνωστες γυρω απο την οικονομια. Μη πιστευετε τους αρχηλοποδητες πολιτικοτικους, αρκει και μονο ενα παραδειγμα για να καταλαβουμε την φαυλοτητα τους. Εχουν παρει την επιχορηγηση μεχρι το 2017 και και με αυτη ζουν πολυτελώς στα Πρετόρια τους και ξοδευουν το χρημα του λαου χωρις να δινουν λογαριασμο. Εχουν δε την αναιδεια να δηλωνουν οτι η δημακρατια στοιχιζει.

  20. Le President avatar
    Le President 02/06/2011 22:04:17

    Παιδιά το παιχνίδι είναι στημένο και χαμένο, απλά ο χρόνος το επιβαβαιώνει.
    Μη κατηγορείτε τον ΓΑΠ ως αποτυχημενο πρωθυπουργό.Κάνετε Λάθος.

    Ο Γιωργος είναι πετυχημένος 100% - έχει πετύχει τους στόχους του. Στόχο έχει τον ολικό εξανδραποδισμό της χώρας στους Αμερικανούς δια της οδού που λέγεται οικονομική εξαθλίωση και κοινωνική κατάρρευση με απώτερο σκοπό την εκποίηση - πλειστηριασμό του ενεργειακού πλούτου είτε λέγεται πετρέλαιο είτε ουράνιο, γενικά ορυκτός πλούτος. Οι πλανητάρχες Αμερικανοί διψούν για 2 πράγματα. Πωλήσεις όπλων και ΕΝΕΡΓΕΙΑ. Κάνε το ψωμί του Αμερικανού από 3 $ αυξηση στα 5$ - it's ok. Αύξησε του το πετρέλαιο και τη βενζίνη 20%, να δειτε τι αποδοκιμασία πέφτει στην άλλη όχθη του Ατλαντικού. Κάτι φαινόμενα τύπου Λιβύη, Κατρίνες, Διαρρόες της BP και να το βαρέλι στα 120 και 150$ -χαμός. Ο Αμερικανός πολίτης θεωρεί ότι αξιωματικά και εκ προοιμίου οτι θα μπορεί να έχει φθηνό καύσιμο. Παράλληλα θέλει ισχυρό δολάριο για να στοιχίζουν ελάχιστα τα Ευρωπαϊκά καλούδια που τυχόν εισάγουν ή άλλα προϊόντα τρίτων χωρών, εξ' ού και ο Πόλεμος κατά της Ευρωζώνης.

    Η χώρα για να σωθεί πραγματικά θέλει παράλληλα και ανεξαιρέτως τα εξής:
    1. Άμεση πτώχευση - διαγραφή ΟΛΩΝ των χρεών -στάση πληρωμών για 3 μήνες - πάγωμα τραπεζικών συναλλαγών προς το εξωτερικό και απ' ευθέιας έλεγχος τους από το Υπ. Οικονομικών μέσω επιτροπής Ακαδημαϊκών που θα συσταθεί
    2. Σύναψη ενός και μόνο δανείου σε δολάριο για την επανεκκίνηση της οικονομίας
    3. Έξοδος από Ευρωζώνη - υποτίμηση της δραχμής στο μισό της τιμής εξόδου
    έξοδος από ΕΕ (για να εκλέιψουν οι παραγωγικοί περιορισμοί) και στροφή στον πρωτογενή τομέα ΟΛΗΣ της χώρας (αγροτική παραγωγή - τουρισμός - ηλ. ενέργεια από Φ/Β μέσω υγειών ομίλων) τηρώντας όμως όλες τις προδιαγραφές της ΕΕ
    4. Άλμα εξαγωγών και σταδιακά το νόμισμα θα πάρει πάλι τα πάνω του, δημιουργία πλεονασματικού ρπουπολογισμού
    5. Αρση μονιμότητας και συρρίκνωση (ουσιαστική όχι προσχηματική) του Δημοσίου γιατί κουράστηκα να δουλέυω επ΄ωφελεία συναδέλφων κοπριτών
    6. Ενιαίο πραγματικό μισθολόγιο για όλους και όχι φωτογραφικές εξαιρέσεις.
    7. Δήμευση περιουσιακών στοιχείων πολιτικών που έχουν θέμα πόθεν έσχες
    8. Κλιμακωτή περικοπή στα μεσαία και μεγάλα εισοδήματα για το Δημόσιο(αυξανομένου του εισοδηματος άυξηση του ποσοστού περικοπής) ξεκινώντας ενδεικτικά από τις 30.000 ανεξαρτήτως πηγής συνολικά κατά άτομο 10% μείωση για να φτάσουμε στο 50% πάνω από τις 60.000€
    9.Φορολογία από το 1€ για ΟΛΟΥΣ με κλιμάκια από 5% έως 60%