05/02/2011 20:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναβλήθηκε η επίσκεψη του Πρωθυπουργού στο Κάιρο

Αναβλήθηκε η προγραμματιζόμενη για την Κυριακή επίσκεψη του πρωθυπουργού, Γιώργου Α. Παπανδρέου, στο Κάιρο, λόγω των σημερινών εξελίξεων στην Αίγυπτο και μετά από σχετικές συνεννοήσεις με την αιγυπτιακή ηγεσία, σύμφωνα με ανακοίνωση του γραφείου Τύπου του Πρωθυπουργού.

Σύμφωνα με ανακοίνωση του γραφείου του πρωθυπουργού αναβλήθηκε η επίσκεψη του Γ. Παπανδρέου στο Κάιρο για συνομιλίες με την αιγυπτιακή ηγεσία.

Συγκεκριμένα η ανακοίνωση έχει ως εξής:

«Σε συνέχεια των σημερινών εξελίξεων στην Αίγυπτο και μετά από σχετικές συνεννοήσεις με την αιγυπτιακή ηγεσία, αποφασίστηκε η αναβολή της προγραμματιζόμενης για αύριο επίσκεψης του Πρωθυπουργού, Γιώργου Α. Παπανδρέου, στο Κάιρο.

Ο Πρωθυπουργός, είναι σε συνεχή επαφή με την αιγυπτιακή ηγεσία και προτίθεται να πραγματοποιήσει την επίσκεψή του στο αμέσως προσεχές χρονικό διάστημα, μόλις διαμορφωθούν οι κατάλληλες συνθήκες.

Τέλος, ο Πρωθυπουργός, σχετικά με τις εξελίξεις στην Αίγυπτο, είχε σήμερα τηλεφωνικές επικοινωνίες με τον Πρωθυπουργό της Δημοκρατίας της Τουρκίας, Recep Tayyip Erdogan, τον Πρωθυπουργό του Ισραήλ, Benjamin Netanyahu και τον Πρόεδρο της Παλαιστινιακής Αρχής, Mahmud Abbas»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 05/02/2011 20:19:52

    Γιώργο τώρα που οι ιώσεις είναι στα φόρτε τους δεν ασχολείσαι με το να υπάρχει γιατρός στα νοσοκομεία γιατί αν δεν το ξέρεις Σαββατοκύριακο δεν υπάρχουν ιδιώτες και δεν αφήνεις τους Αιγύπτιους να τα κάνουν όπως αυτοί νομίζουν.

    Μου φαίνεται την έχεις ψωνίσει αν νομίζεις ότι είσαι δεινός διαπραγματευτής.

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 05/02/2011 20:23:39

    Έτσι, για να καταλάβει επιτέλους τι σημαίνει να κάνει σε μάς ενάμισι χρόνο τώρα μαγκιές εκ του ασφαλούς...

  3. Ηλίας avatar
    Ηλίας 05/02/2011 20:23:48

    Χαχαχα! Μη σου πω θα εχουν και φωτογραφίες!

  4. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 05/02/2011 20:24:40

    Πάλι καλά οι διπλωμάτες μας τον έπεισαν να μην πάει να κάνει την βλακεία της 20ετίας.

    • man8os avatar
      man8os @ H pena tis orghs 05/02/2011 20:45:42

      Δεν τον επεισαν οι διπλοματες μας...
      Η κοινη λογικη. Ποιος θελει να τον λιντσαρουν εξαγριωμενοι διαδηλωτες?
      Μια χαζομαρα ειπε. Σιγα μην την εκανε.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2011 20:33:11

    Εγω θελω να εξεγερθουν οι μουσουλμανοι και λοιποι εδω γαι την αποφαση του ΣτΕ...!!!

    ΠΠ

    • Bodinus1576 avatar
      Bodinus1576 @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/02/2011 20:49:23

      Θα οργανώσει καμιά συναυλία ο Νταλάρας μέσα στη Μητρόπολη, όπου θα τραγουδάει παραδοσιακά πακιστανικά και αφγανικά άσματα με συνοδεία ντερβίσηδων και θα ηρεμήσουν τα πνεύματα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Bodinus1576 05/02/2011 20:56:58

        τον λουζομαστε 30+ χρονια, τωαρ εχουμε και τη συζηγο... ελεος...
        ας μαθουν αραβικα να βγαλουν $$$ απο δαυτους.

        ΠΠ

  6. man8os avatar
    man8os 05/02/2011 20:44:32

    Ποια φυλλαδα δεν θα βγει?

  7. Misha avatar
    Misha 05/02/2011 21:07:24

    Διέγραψε τον Μουμπάρακ από τη Σοσιαλιστική Διεθνή και πήγαινε να τον συναντησει;
    Θυμάστε όταν πήγε στο Βελιγράδι, ως εκπροσωπος των ΗΠΑ , για να δωσει στον Μιλόσεβιτς το τελεσιγραφο πριν τους βομβαρδισμούς;
    Παιδι ειδικών αποστολών του Λευκού Οίκου είναι...

    • man8os avatar
      man8os @ Misha 05/02/2011 21:24:26

      Μιλαμε ανακαλυψες την Αμερικη!!!!!

  8. WY avatar
    WY 05/02/2011 21:29:24

    Διατί ρέ παιδιά δέν πάει στήν Αίγυπτο??
    Μήπως τού τρύπησε'' τό κανό ή έχουμε έκτακτο δελτίο δυσμενών καιρικών συνθηκών/απαγορευτικό απόπλου???
    Δέν τόν ενημέρωσε κανένας,ότι μπορεί νά πάει στήν Αίγυπτο,μέ τό ποδήλατό του,μέσω Λιβάνου-Ισραήλ ή ΄΄χάλασε΄΄ καί σ΄αυτό,ή αλυσίδα???
    Τέτοια ''"καντεμιά""!!!!!

    • Ιωάννης Παντόπουλος avatar
      Ιωάννης Παντόπουλος @ WY 05/02/2011 23:55:40

      Στήν Αιγυπτο δεν πάει, γιατί οι οδηγίες ήταν άλλες και οι αμερικανοί άλλαξαν απότομα γραμμή. Αφήνουν να διαρρεύσει, ότι η CIA έκανε λάθος εκτιμήσεις και προτάσεις. Κάνουν στροφή 180 μοιρών και τώρα λένε ότι λύση χωρίς Μουμπάρακ δεν γίνεται. Ο μαύρος είναι εξοργισμένος από την βιασύνη των δηλώσεών του και τα ρίχνει αλλού. Ο Γιωργάκης να πάει χωρίς γραμμένες οδηγίες, να κάνει τί; διεθνή πολιτκή; Αυτά είναι παιχνίδια για μεγάλους.

  9. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 21:55:26

    δεν παει στην αιγυπτο γιατι μεθαυριο πηγαινει η λαιδη αστον ως εκπροσωπος της ε.ε.μπαστα.

    • man8os avatar
      man8os @ φωτεινη 05/02/2011 22:07:51

      Και ο ΓΑΠ εφυως σκεπτομενος, ειπε :Αστην Αστον Μαρτιν να βγαλει το φιδι (εε συγνωμη, τον Μουμπαρακ) απο την τρυπα ( εε συγνωμη, το παλατι ηθελα να πω).

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ φωτεινη 06/02/2011 04:35:08

      Gnorizeis elpizo, kata to pou peftei i Aigyptos etsi;

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/02/2011 22:07:53

    Καποιος υπονομευσε την κοσμοσωτηρια αποστολη του πρωθυπουργου στην Αιγυπτο.Πρεπει να γινει ερευνα για να μαθουμε ποιοι δεν αφηνουν την Ελλαδα να παιξει το μεσολαβητικο της ρολο.Ισως να φταιει ο Καραμανλης που μια απο τις πρωτες επισκεψεις του ηταν στην Αιγυπτο.
    Θα μας το αποκαλυψει σιγουρα ο ΔΟΛ.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ ψυχραιμια 06/02/2011 00:42:50

      Μόνος του ο ΓΑΠ υπονομεύει.
      Μόλις πάει να σταθεροποιειθεί η κατάσταση με τον Μουμπάρακ για να αποχωρήσει το Σεπτέμβριο, που μας συμφέρει κι εμάς για να δούμε τη θα γίνει με την ΑΟΖ Ελλάδας Αιγύπτου μην μπουν σφήνα οι Τούρκοι για να δημιουργηθεί πρόβλημα και στο απόθεμα Λεβιάθαν, ο ΓΑΠ "αναβάλει" την διαμεσολάβιση. Μόλις προχορα ξανά η τεχνιτή αποσταθεροποίηση, ο ΓΑΠ ξαναπρογραμματίζει το ταξίδι του.
      Ο άνθρωπος απλά είναι πράκτωρας του Σόρος.
      Να χαιρώμαστε το γεωπολιτικό και οικονομικό κενό στο οποίο μας έριξε για να αποσταθεροποιηθεί και η ευρύτερη περιοχή ένεκα "επανισλαμισμού" της ΝοτιοΑνατολικής Μεσογείου..
      Βέβαια και ο Ερντογάν τα βρήκε μπαστούνια όσο κι αν τον βοηθούν τα USS Enterprise για να μην αποσταθεροποιήσουν τη κατάσταση Τουρκίας Ελλάδας με θερμό επεισόδιο οι Στρατηγοί της Τουρκίας αλλά και ευκαιρία να κατσικοθεί ο Αμερικάνικος δάκτυλος στα πετρέλαια του Αιγαίου.

  11. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 22:38:18

    χο χο χο
    Φιάσκο τεραστίου μεγέθους.
    Ας πρόσεχε.

  12. Orestios avatar
    Orestios 05/02/2011 22:39:10

    Η γνωστή πατσαβουροφυλλάδα θα έχει και φωτοσοπιές

  13. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 05/02/2011 22:47:53

    Αν οι δυτικοί είχαν καταλάβει ότι ο ΓΑΠ Β' μπορεί να χρησιμοποιηθεί & ως Ρ.Β.Χ όπλο, θα τον είχαν στείλει νωρίτερα.Ο Μουμπάρακ μόλις έμαθε ότι θα πήγαινε ως μεσολαβητής ,φοβήθηκε μην του κουβαλήσει το ΔΝΤ & παραιτήθηκε του κόμματος.Πόσα μπορεί να αντέξει ένας σοσιαλιστής;

    • Misha avatar
      Misha @ αλλήθωρος 05/02/2011 23:34:38

      Το ΔΝΤ στην Αιγυπτο το έχει παει ηδη ο ίδιος ο Χόσνι.
      Σοσιαλιστική διεθνής που λέγαμε...

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ αλλήθωρος 06/02/2011 00:44:50

      Οχι δεν γίνεται γιατί θα δώσει λαβή για αποσταθεροποίηση και εδω αν αποτύχαινε. Πράγμα που ο Σόρος κι ο Ομπάμα δεν το θέλουν καθόλου αφού μας κατσίκωσαν το πράκτωρα τους χωρίς να ανοίξει μύτη, ένεκα του παλικαριού της φακής που κυβερνούσε προηγουμένος, του Καραμανλή.

  14. φωτεινη avatar
    φωτεινη 05/02/2011 23:35:20

    κεινος ο τιραμολα που ναναι...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ φωτεινη 06/02/2011 00:47:10

      Στα αιγυπτιακά μπλόγκς για να διακαιολογήσει τον σύντροφο Μουμπάρακ.

    • loretta avatar
      loretta @ φωτεινη 06/02/2011 00:49:08

      τσατιστικε γιατι εχασε την εκδρομη στο καιρο....θαχε για ξεναγο τον Γαπ!!

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ φωτεινη 06/02/2011 04:39:12

      Exthes eimastan mazi,piname kafe stin plateia Aristotelous,kai kaname mia aitisi sto ypourgeio dikaiosynis gia na apofylakistei o syntrofos Rodinos.
      Ntaksei exoume kai kapoies elleipseis stin amyna tou Ari.......

  15. loretta avatar
    loretta 06/02/2011 00:50:43

    ..ε βεβαια...οποιος μιλαει την γλωσσα της σοσιαλιστικης διεθνους...τον καταλαβαινουν μεχρι και οι αιγυπτιοι μπλογκαδες!!

    τετοιες τιμες βρε παιδι μου!!!

  16. Orestios avatar
    Orestios 06/02/2011 02:37:24

    Πού είναι ο έλαφος τιραμόλα?????????????????
    χο χο χο

    • Makedonas Thessalonikios avatar
      Makedonas Thessalonikios @ Orestios 06/02/2011 04:42:48

      Pali ta idia tha leo re gamoto;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Makedonas Thessalonikios 06/02/2011 12:15:33

        ?????????

  17. Makedonas Thessalonikios avatar
    Makedonas Thessalonikios 06/02/2011 04:40:53

    Sou lythike i aporia Foteini;

  18. Samarikia avatar
    Samarikia 06/02/2011 15:42:28

    Αρκετούς ακατάλληλους έχει μαζέψει η Αίγυπτους, γιαυτό δεν τον θέλουν!

  19. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 07/02/2011 20:39:53

    Επειδή έχει λύσει τα προβλήματα τηε Ελλάδας θέλει να τα κάνει μπάχαλο και στην Αίγυπτο. Δεν φταίει αυτός, αλλά αυτοί που τον εμπιστεύονται.