#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2012 16:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναβάλλεται το πακέτο διάσωσης για μετά τις εκλογές;;;!!!

Για μια ακόμα φορά το Antinews δικαιώνεται



Τρόπους καθυστέρησης μέρους ή και του συνόλου του δεύτερου πακέτου διάσωσης της Ελλάδας, αποφεύγοντας ωστόσο μια άτακτη χρεοκοπία της χώρας, εξετάζουν αξιωματούχοι της ευρωζώνης, σύμφωνα με πληροφορίες του Reuters.

Η σχετική αναβολή θα μπορούσε να καλύψει την περίοδο μέχρι τις εκλογές στην Ελλάδα, που αναμένονται τον Απρίλιο, όπως είπαν στο πρακτορείο πηγές από την ΕΕ.

«Υπάρχουν προτάσεις να καθυστερήσει το ελληνικό πακέτο ή να σπάσει, προκειμένου να αποφευχθεί μια άμεση χρεοκοπία, αλλά χωρίς να υπάρχει δέσμευση για όλο το πακέτο» ανέφερε αξιωματούχος με γνώση των προπαρασκευαστικών συνομιλιών για τη σημερινή τηλεδιάσκεψη του Eurogroup.

 Γράφαμε στις 12 Ιανουαρίου:

 Η χίμαιρα της ανταλλαγής

Για να μη μασάτε, να έχετε κατά νου τα εξής απλά και κατανοητά:

Ακόμα και αν βρεθεί τρόπος να επιτευχθεί κάποια αρχική συμφωνία για το PSI, αυτή θα παραμείνει ανενεργή, περιμένοντας τα νέα από την Ευρώπη σχετικά με την επίλυση της κρίσης χρέους και σχετικά με την επικείμενη χρηματοδότηση της Ελλάδας.
Ο πιθανότατος κίνδυνος της μη εθελοντικής συμμετοχής μεγάλων θεσμικών, μπορεί να ενεργοποιήσει τις ρήτρες συλλογικής ευθύνης, που με τη σειρά τους θα ενεργοποιήσουν τα ασφάλιστρα κινδύνου (CDS) και όποιον πάρει ο χάρος.
Ο αντίκτυπος των παραπάνω στην ευρωπαϊκή τραπεζική κρίση μπορεί να αποδειχτεί τυφώνας που θα κάνει τη Lehman Brothers να μοιάζει με Aspis Βank.
Η νέα δανειακή, που αποτελεί προϋπόθεση για το κούρεμα, θα περάσει δια πυρός και σιδήρου, με κρισιμότερο από τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει, το ότι απλά δεν υπάρχουν τα διαθέσιμα κεφάλαια, τα οποία θα πρέπει να αναζητηθούν στις αγορές, οι οποίες όμως είναι ήδη αρκετά θυμωμένες από ένα ‘’εθελοντικό’’ κούρεμα μέσα στην πάλαι ποτέ αξιόχρεη ευρωζώνη.
Εκτίμησή μας είναι ότι τελικά δεν υπάρχει περίπτωση να συγκλίνουν όλες οι παραπάνω προϋποθέσεις, κάτι τέτοιο δεν θα μπορούσε να συμβεί ούτε σε μυθιστόρημα του Κοέλιο, και πιθανότατα η ελληνική υπόθεση θα παραπεμφθεί στις καλένδες.  Για να ξεπεραστεί το ζόρι του Μαρτίου, θα δοθεί ένα ποσό 15 δις έναντι μιας συμφωνίας που θα επανακαθοριστεί περί τον Ιούνιο, όταν θα έχουν ξεκαθαριστεί οι απώλειες από το μέτωπο Ιταλίας – Ισπανίας και εφόσον η Γαλλία διατηρεί ακόμα την ύψιστη αξιολόγηση.  Όσο αυτό αρχίζει να γίνεται ξεκάθαρο, κάθε μέρα που περνάει, τόσο θα πλησιάζουν και οι εκλογές.

 ΥΓ.

Δηλαδή ούτε η επιστολή Σαμαρά τους ικανοποίησε;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 15/02/2012 17:01:06

    Δεν έχουν φράγκο. Όλοι οι μηχανισμοί που έφτιαξαν είναι μια αποτυχία. Με μεγαλύτερη αποτυχία το ίδιο το ευρώ.

    • madprof avatar
      madprof @ Orestios 15/02/2012 18:02:55

      Επιβεβαιώνω την ανάρτηση. Μόλις τώρα τέθηκε η ερώτηση στον Ιταλό πρωθυπουργό Monti (σε απευθείας τηλεοπτική συνέντευξη από το ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, παρουσία των προέδρων του, στο Ιταλικό κρατικό κανάλι Rainotizie24) και δεν το αρνήθηκε.
      Μίλησε για προβλήματα νεποτισμού=οικογενειοκρατίας, διαφθοράς και φοροδιαφυγής που οδήγησαν την χώρα και τους πολίτες στην σημερινή οδυνηρή κατάσταση!

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ madprof 15/02/2012 19:58:29

        Σωστά τα λέει.
        Ενας δεν βρέθηκε με μεγαλείο ήθους να κάνει χαρακίρι.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Orestios 15/02/2012 18:42:39

      Τα είπες όλα!!!

  2. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/02/2012 17:08:45

    Να καταργηθεί αγαπητέ φίλε.
    Σωνόμαστε;;;;;

  3. Ανδρέας avatar
    Ανδρέας 15/02/2012 17:26:08

    Αν δεν σταματήσουμε(*) την αποπληρωμή τόκων και δόσεων αυτού του τερατώδους χρέους πρός ξένους, ΔΕΝ σωνόμαστε.

    (*) Μέχρι να αρχίσουμε να έχουμε εισροές από τις άμεσες δημεύσεις περιουσιών όλων εκείνων των ( 10 χιλιάδων λαμογιών? 20 χιλιάδων λαμογιών? πολλοί λίγότεροι πάντως οι ΕΝΟΧΟΙ από τα εκατομμύρια ΑΘΩΩΝ ) που τσέπωσαν ΠΑΡΑΝΟΜΑ με πολλούς τρόπους πακέτα, και έκαναν περιουσίες 600+ δις, στην Ελλάδα και το εξωτερικό...
    Ετσι μόνο σωζόμαστε και επιστρέφουμε και τα "δανεικά" με τρόπο ηθικό, κι όχι ανήθικο, σε βάρος φτωχών ανθρώπων
    Ετσι μόνο σωζόμαστε.

  4. victoria (true) avatar
    victoria (true) 15/02/2012 17:29:20

    Ανδρέα αλλού απαντούσα, αλλά συμφωνώ μαζί σου πως όσο υπάρχει έστω και ένας Έλληνας που δεν τα έφαγε "μαζί", δεν έχει κανείς δικαίωμα να υποτιμά έτσι αυτή τη χώρα.

  5. kostis avatar
    kostis 15/02/2012 17:29:25

    νομιζω πως το ολο σκηνικο ευνοει την Ν.Δ. οσο και να φαινεται παραδοξο.. Θα μας αναγκασουν να παμε μια ωρα αρχυτερα σε εκλογες με το διλημμα..¨ η ψηφιζετε κομμα σοβαρο και φερεγγυο που μπορουμε να το εμπιστευθουμε και μετεκλογικα θα μπορεσουμε να συνεργαστουμε μαζι του, οποτε θα προχωρησει κανονικα η συμφωνια, κουρεμα, χρηματοδοτησεις,κλπ η ψηφιζετε κομματα με αντιμνημονιακη ατζεντα (αριστερα, ακροδεξια, καμμενους, τραγκες παλαιο πασοκ,κλπ), οποτε ξεχαστε τα λεφτα και πορευτητε μονοι σας.. Ποιον λετε να ευνοει αυτο το διλημμα, αγαπητοι φιλοι, εκτος της Ν.Δ.?

    • madprof avatar
      madprof @ kostis 15/02/2012 18:27:41

      Μην ανοίγεις άθελά σου συζητήσεις περί "σοβαρότητας και φερεγγυότητας". Είναι ικανοί και το εύχομαι να ανοίξουν τις πόρτες των ευαγών ιδρυμάτων λευκών κελιών (sic!) των χωρών τους για να φιλοξενήσουν τους κομματοσυμμοριτονεποτισμολήσταρχους μέχρι νεωτέρας παρά να τους αφήσουν να συνεχίσουν το "θεάρεστο" έργο τους!

  6. parsifal avatar
    parsifal 15/02/2012 17:30:21

    Μαζί σου, αλλά ποιές ξένες Αρχές είναι διατεθειμένες να παράσχουν στοιχεία και να συμμετάσχουν στην δίωξη των κυρίων αυτών ;
    Μήν λησμονείς τα "ανθρώπινα δικαιώματα", "τα προσωπικά δεδομένα" και λοιπές εφευρέσεις της παγκοσμιοποιήσεως ακριβώς για τέτοιους λόγους.

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ parsifal 15/02/2012 18:15:28

      Δεν είμαι υπέρ των ακραίων λύσεων, ίσα ίσα αυτό που "ιδανικά" θα ήθελα είναι ένα σωστά ισορροπημένο και με κανόνες "καπιταλισμό" που δεν ισοπεδώνει όλους τους ανθρώπους αλλά δίνει με ηθικό τρόπο ευκαιρίες σε όλους και αναδικνύει τους ικανούς, ΑΛΛΑ, σε ακραίες καταστάσεις, σε εξαιρετικά ακραίες καταστάσεις, καλά θα κάνουμε να εξετάσουμε και ακραίες λύσεις, όχι γενικά και αόριστα, αλλά για ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΑ ζητήματα (όπως αυτό).

    • nikoss avatar
      nikoss @ parsifal 15/02/2012 18:59:40

      Δέν απαιτείται βοήθεια ξένων Αρχών κ.λ.π...
      Οποιαδήποτε αγορά αγαθών,κινητών -ακινήτων κ.λ.π.θα καταγράφεται υποχρεωτικά σε κάθε ΟΙΚΟΓΕ
      ΝΕΙΑΚΗ μερίδα στο διηνεκές(σύν τα ήδη υπάρχοντα)
      Για την Νομιμοποίηση της Αγοράς - μεταβίβασης του
      Αγαθού θα απαιτείται η αιτιολόγηση των χρημάτων.

  7. GREGORY KANΕΛ avatar
    GREGORY KANΕΛ 15/02/2012 17:31:20

    Oi μασκες των Γερμανων επεσαν. Να δουμε θα ζητησουν απο το δευτερο κομμα του Κουβελη ενυπογραφες δεσμευσεις? Αν οχι τοτε εχουν μεγαλο προβλημα με τον Σαμαρα επειδη επιμενει σε τροποποιησεις βελτιωσεις του προγραμματος και επιπλεον τον θεωρουν δυσκολο διαπραγματευτη κατι που δεν τους βολευει στα σχεδια τουσ!!!

  8. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/02/2012 17:32:34

    Καθυστέρηση μέρους του πακέτου μπορεί να γίνει άνετα (να πληρωθεί μόνον το περιβόητο τριετές ομόλογο - large του Παπαθανάση, σύν κάτι ψιλά για τρέχουσες μισθοδοσίες, νοσοκομεία, ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών μετά το PSI κτλ).
    Αναγγελία καθυστέρησης όλου του πακέτου σημαίνει μπούμ αυτοστιγμεί.
    Δεν ξέρω όμως άν γίνεται έτσι PSI, ακόμη και με την πρώτη, μερική καθυστέρηση.

  9. pariss avatar
    pariss 15/02/2012 17:34:34

    απο κολοτουμπα σε κολοτουμπα
    αντε να δουμε

  10. Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς avatar
    Κωνσταντῖνος Λ. Μαστακουνᾶς 15/02/2012 17:51:51

    Δὲν εἶναι μόνο ὕψιστη ἐθνικὴ ἀναγκαιότητα ἡ ἀνακοίνωση συγκεκριμένης ἡμερομηνίας ἐκλογῶν ἀπὸ τὴν κυβέρνηση, ὥστε μετὰ τὰ στρίβειν διὰ τοῦ ἀρραβῶνος νὰ εἶναι κατ' οὐσίαν ἀνέφικτα καὶ νὰ μπεῖ τὸ πρᾶμα σὲ μιὰ σοβαρὴ τροχιά. Χωρὶς συγκεκριμένη ἡμερομηνία, βρίσκουν εὔφορο ἔδαφος τὰ "ναὶ ξέρετε ἀλλὰ μᾶς προέκυψε κάτι" κλπ κλπ.

    (Πέρα ἀπ' ἀυτό... πρέπει νὰ κλείσω καὶ εἰσιτήρια...)

  11. Boson avatar
    Boson 15/02/2012 17:56:33

    Δηλαδή το έργο ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΕΎΤΕΡΟ ΜΝΗΜΌΝΙΟ θα μείνει στις αίθουσες και κατά την προεκλογική εκστρατεία?
    Θα δούμε την ξεφτίλα δηλαδή σε συνέχειες.

    • Queen Victoria avatar
      Queen Victoria @ Boson 15/02/2012 19:44:53

      Εγω θαλεγα "Εδω ηρθαμε, παμε να φυγουμε!". Ολες οι σαπουνοπερες ειναι ιδιες και τελειωνουν το ιδιο.

  12. franc avatar
    franc 15/02/2012 18:06:25

    Eυτυχώς ο Σαμαράς με άκουσε και είπε ΝΑΙ.
    “franc είπε:
    08/02/2012 στις 11:05 am
    Aντώνη μην πεις οχι τώρα.
    Περίμενε πρώτα να το πεί η Ιταλία, που έχει πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα απο εμας…”

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ franc 15/02/2012 18:45:15

      Μακάρι...

  13. Aris. A avatar
    Aris. A 15/02/2012 18:15:49

    Μια απλή απορία.

    Πως από τον τρόμο που ένοιωσαν από το υποθετικό δημοψήφισμα του Δεκεμβρίου που θα μας έβγαζε από το ευρώ και θα διέλυε την ευρωζώνη φτάσαμε σε δύο μήνες να μην τους ενδιαφέρει η σωτηρίας της Ελλάδας και να είναι έτοιμη για την χρεοκοπία μας ;;

    • Ανδρέας avatar
      Ανδρέας @ Aris. A 15/02/2012 18:30:57

      Νομίζω πως ό,τι ζούμε, είναι η ανάπτυξη μιας καλής σκηνοθεσίας που έχει ετοιμαστεί από πριν στην παραμικρή της λεπτομέρεια, βήμα προς βήμα, ...αλλού. Πέρα απ τις θάλασσες που λέει κι ο ποιητής
      Το θέμα είναι εμείς ως κράτος τι κάνουμε κάθε στιγμή, ΑΝ έχουμε τη διορατικότητα να δούμε όχι μακριά, αλλά τα αμέσως επόμενα βήματα.

      ΥΓ. Εχω την αίσθηση, οτι η κυβέρνηση Παπανδρέου, είχε πλήρη γνώση από πριν του σχεδιασμού, των βημάτων, τουλάχιστο των πρώτων. Ελπίζω η δικαστική αναζήτηση να έχει ήδη φωτίσει κάποιες σαφείς αποχρώσες ενδείξεις, ώστε να προχωρήσει (μετά τις εκλογές) η διαλεύκανση του ...μυστηρίου

  14. alex avatar
    alex 15/02/2012 18:29:52

    ισως η απαντηση στο γιατι καποιους στην ευρωπη δεν πειραζει να αναγκαστει η ελλαδα να ζητησει να βγει απο το ευρωνομισμα, ειναι οτι με ενα υποτιμημενο νομισμα (δραχμη), μπορουν να βρουν μια 'μικρη κινα', που στα πλαισια της ευρωζωνης θα εχει αδασμολογητα προιοντα, φτηνο καλο εργατικο δυναμικο και παμφτηνες εταιριες, γη και πρωτες υλες..

    θα παρουν τζαμπα τα πετρελαια,αερια,μεταφορες,τουριστικα οικοπεδα και ολα τα φιλετα του δημοσιου, που δεν μπορεσαν μεχρι τωρα να αποκτησουν στις τιμες που θελουν (μην ξεχναμε οτι συνεχεια διαμαρτυρωνται γιατι δεν κανουμε 'αποκρατικοποιησεις' με τον τροπο που θελουν αυτοι, δηλαδη σχεδον τζαμπα..)

  15. SOTPAP avatar
    SOTPAP 15/02/2012 18:36:14

    Παιδιά η παράσταση έλαβε τέλος
    μας πετάνε από την Ευρωζώνη σαν σκουπίδι
    Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής μας πέταξε το 1980 στα βαθιά για να μάθουμε να κολυμπούμε, αλλά τελικά πνιγήκαμε.
    Ετοιμαστείτε για έφοδο στα super market και σκηνές χάους.
    Α ρε Ελλαδίτσα

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ SOTPAP 15/02/2012 19:55:01

      Πάλι μαλακίες γράφετε αγαπητέ μου..............

  16. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 15/02/2012 18:55:34

    να κυρηχθει η χωρα σε κατασταση εκτακτης αναγκης να επιβληθει στρατιωτικος νομος και σε εκτακτα στρατοδικια με συνοπτικες διαδικασιες, καταχραστες μεγαλοοφειλετες ,επιορκοι κρατικοι λειτουργοι ν'αποδωσουν την κρατικη περιουσια που διασπαθησαν ,οι προμηθευτες του δημοσιου που λαδωσαν και διεφθειραν να τιμωρηθουν οι παρανομοι μεταναστες και αλλοδαποι φυλακισμενοι ν'απελαθουν.Μετα βλεπουμε.

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/02/2012 19:11:27

    Όσο μένουμε σε αυτή την παγίδα, τό μόνο που θα τρώμε θα είναι ταπείνωση.

    Είτε μείνουμε στην ευρωζώνη, είτε φύγουμε θα ζοριστούμε εξ ίσου. Θα είμαστε εξ ίσου φτωχοί. Η φτώχεια προσδιορίζεται από το τι ξέρουμε, τι παράγουμε και τι μαθαίνουμε στα παιδιά μας. Εάν βγούμε από την ευρωζώνη, κάποτε θα ξαναέχουμε την χώρα μας. Εάν μείνουμε, οι νέοι θα δουλέυουν στην Γερμανία, και οι γέροι θα κάνουν παρέα με Πακιστανούς και Γερωργιανούς.

    • franc avatar
      franc @ archaeopteryx 15/02/2012 21:24:31

      Δηλαδή Αρχαίε,
      Πιστεύεις οτι εάν βγούμε από την ευρωζώνη οι νέοι ΔΕΝ θα δουλέυουν στην Γερμανία, και οι γέροι ΔΕΝ θα κάνουν παρέα με Πακιστανούς και Γερωργιανούς?.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ archaeopteryx 15/02/2012 23:40:30

      Αγαπητέ Αρχαίε, τα επιστημονικά πονήματα σου ταιριάζουν καλύτερα. Άσε την κατάθλιψη να την περνάνε τα κανάλια, που είναι το φόρτε τους

  18. Κρης avatar
    Κρης 15/02/2012 19:25:56

    από που κι'ως που ?

    Σε συνάντηση καλεί τον πρωθυπουργό της ΠΓΔΜ Nikola Gruevski,
    ο Λουκάς Παπαδήμος.

    Όπως αναφέρει σε απαντητική επιστολή που απέστειλε σήμερα, ο πρωθυπουργός προτείνει την συνάντηση στο περιθώριο του επόμενου Ευρωπαϊκού Συμβουλίου που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Μαρτίου.

    Παρατίθεται το κείμενο της επιστολής:

    Σας ευχαριστώ για την από 22.01.2012 επιστολή σας την οποία μου διεβίβασε η Αντιπρόεδρος της κυβέρνησης κ. Arifi κατά την πρόσφατη επίσκεψή της στην Αθήνα.

    Θα ήθελα επίσης να σας διαβεβαιώσω για τη δέσμευση της Ελλάδας υπέρ της συνέχισης και της ενίσχυσης της μακροχρόνιας πολιτικής της για την ειρήνη και τη σταθερότητα στην περιοχή μας. Προς αυτόν το σκοπό, και στο πλαίσιο της συνεργασίας στα Δυτικά Βαλκάνια, η Ελλάδα εργαζόταν ανέκαθεν ενεργά και με συνέπεια υπέρ της προώθησης των καλών σχέσεων με όλους τους γείτονές της και μεταξύ αυτών. Η αρχή αυτή παραμένει ο ακρογωνιαίος λίθος για την πρόοδο και ένα απαραίτητο στοιχείο για την επίτευξη του κοινού μας στόχου: την ευρωαντλαντική ενσωμάτωση όλων των χωρών της περιοχής μας. Το σκοπό αυτόν, άλλωστε, υπηρετεί ξεκάθαρα η πρωτοβουλία μας «Ατζέντα 2014», την οποία θα συνεχίσει να προωθεί ενεργά η επικείμενη ελληνική Προεδρία του Συμβουλίου της ΕΕ.

    Όσον αφορά τις διμερείς μας σχέσεις, στις οποίες η Ελλάδα αποδίδει μείζονα σημασία –όπως αυτό αποδεικνύεται από τη συνεργασία μας σε διαφόρους τομείς, προεξάρχοντος του οικονομικού–, ευελπιστώ ότι θα βελτιωθούν περαιτέρω προς όφελος και των δύο λαών μας.

    Ως προς το ζήτημα της ονομασίας, θέση μας είναι ότι θα πρέπει να επιλυθεί μέσω ουσιαστικών διαπραγματεύσεων υπό την αιγίδα των Ηνωμένων Εθνών. Ως εκ τούτου, σας ενθαρρύνω να εργαστείτε με εποικοδομητικό τρόπο προς την επίτευξη αυτού του στόχου. Η επικείμενη επίσκεψη του κ. Nimetz στην περιοχή μας αναμένεται να συμβάλει στην υπό εξέλιξη διαδικασία για την επίλυση του ζητήματος, υπό την προϋπόθεση ότι και τα δύο μέρη θα επιδείξουν την απαραίτητη πολιτική βούληση.

    Υπό το φως των ανωτέρω θα ήθελα να προτείνω να συναντηθούμε στο περιθώριο του επόμενου Ευρωπαϊκού Συμβουλίου που θα πραγματοποιηθεί στις αρχές Μαρτίου.

    Με εκτίμηση,
    Λουκάς Παπαδήμος




    1 ψήφος
    h**tp://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2779744

  19. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/02/2012 19:32:29

    Σύμφωνα με μηνύματα που διακινούνται στο Twitter, ο αρχιναζί Σόιμπλε φέρεται να ζήτησε στην τηλεδιάσκεψη του Eurogroup την "προσωρινή αναστολή της ελληνικής δημοκρατίας" (!) και την πλήρη εγκαθίδρυση κυβέρνησης τύπου Μόντι, γιατί "είδαμε τις προηγούμενες δεκαετίες ποιες ήταν οι επιπτώσεις της κανονικής δημοκρατικής διαδικασίας στην Ελλάδα"!!!

    Είναι δυνατόν; Μας ετοιμάζουν, κανονικά και με το νόμο πλέον, νεοφιλελεύθερη χούντα "τεχνοκρατών"! Και εξακολουθεί μετά από αυτό να ισχύει το "ναι" των πολιτικών αρχηγών;

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Αυριανιστής 15/02/2012 19:47:09

      Προς αντικατάσταση των μέχρι τούδε πατριωτικών και ικανοτάτων...

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/02/2012 19:54:16

    Αυτή είναι η καούρα μας... Το αν είναι "ικανοί", και όχι το αν εξελέγησαν από το λαό. Τελικά, βλέπετε καμία διαφορά μεταξύ της "εθνοσωτηρίου" και των νεοφιλελευθέρων; Και οι Απριλιανοί, το ίδιο έλεγαν: ότι "έσωσαν την Ελλάδα" από τους ανεπαρκείς πολιτικούς!

  21. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 15/02/2012 20:02:44

    Διαβάστε με προσοχή λιγάκι:
    1. Υποπτεύονται τον Σαμαρά γιατί "ενέδωσε" σχετικά εύκολα,
    2. Μετά τις εκλογές ΔΕΝ γνωρίζουν με ποιόν θα συνομιλούν,
    3. Λεφτά δεν υπάρχουν - η Γερμανία έχει παγώσει τους μισθούς από το 2001,
    4. Δεν φοβούνται τη χρεωκοπία της Ελλάδας, φοβούνται την χρεωκοπία της Γαλλίας, ο σαρκοζάκος τα έχει κάνει μούτι,
    5. Ο Μόντι έχει άκρες και είναι πολύ καλύτερος από τον "δικό" μας Παπαδήμο που είναι "γερμανικών" συμφερόντων,
    6. Μία ενδεχόμενη χρεωκοπία της Ελλάδας "εντός ευρωζώνης" που αυτό θα γίνει θα προκαλέσει ύφεση στην Ευρωζώνη,
    7. Οποιοδήποτε Μνημόνιο και να υπογράψουμε, μπορεί η Ελληνική Βουλή να το υπερκεράσει με ένα ΝΕΟ ΝΟΜΟ και την πλειοψηφία των 300 για πλάκα.
    8. Δεν θα μπορέσουν να πάρουν τίποτα από την Ελληνική περιουσία γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να μεταφέρουν νησιά, ήλιο, αέρα, θάλασσα, κλπ. γιατί κανείς δεν σε εμποδίζει να περάσεις έαν νόμο όπως στην Αγγλία για leasehold και freehold....
    9. Πολύ πιθανό να παραλάβουν "στάχτες" που θα τους γίνουν φορτίο και΄μ΄νο αυτό.

    Χρειάζεται λίγα λόγια, χαμηλού τόνου πράξεις και άμεση αποτελεσματικότητα.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΑΡΚΑΣ 15/02/2012 23:46:27

      Νομίζω ότι όλα τα σημεία είναι σωστά, και το συμπέρασμα ακόμη περισσότερο.

  22. Δικερως avatar
    Δικερως 15/02/2012 20:38:57

    Πραγματι επιβεβαιωνεται η Λογικη,το Antinews,o Σαμαρας κι εγω!
    Ω!Τι ευτυχια και τι ανασφαλεια!
    Ειθε ο Αρχηγος να μην παιζει τα ρεστα του,να εχει και ασσους και παπαδες
    στο μανικι του(και κανα τζοκερ αγορασμενο).
    Ειθε να του κανουμε αβαντα και να αντεξουμε λιγο ακομη!

  23. stelios69 avatar
    stelios69 15/02/2012 20:58:56

    Ηταν μια φορά ενα ζευγάρι. Ο αντρας δεν κοιμόταν τα βράδυα, ηταν χάλια. Ένα βράδυ τον ρωτάει η γυναικα του τι συμβαίνει. Εκεινος της λέει οτι χρωστάει πολλά λεφτά στον γείτονα και δεν ξέρει τι να κάνει. Εκείνη του λέει: Αυτό είναι? Περίμενε. Ανοιγει το παράθυρο μέσα στην νύκτα και φωνάζει: Γείτονα, γείτονα!
    Ξυπνάει ο γείτονας αναστατωμένος και της λέει τι συμβαίνει? Εκείνη του λέει: Γείτονα θυμάσαι τα λεφτά που σου χρωστάμε? Δεν θα πάρεις δεκάρα! Και κλείνει το παράθυρο.

    Γυρίζει τότε στον άντρα της και του λέει: Βλέπεις τι εύκολο που ήταν? Τώρα μπορείς να κοιμάσαι εσύ ήσυχος και ο γείτονας να ξενυχτάει!

    Αυτός είναι ο δρόμος και δεν είναι αργά. Αρκεί κάποιος ή κάποιοι να ορθώσουν το ανάστημα τους επιτέλους.

    • Δικερως avatar
      Δικερως @ stelios69 15/02/2012 21:14:09

      Σκεφτηκες ποτε τι σχεση μπορουσε να εχει η γυναικα με τον γειτονα;
      Γιατι πολυ ευκολο μου φανηκε.