17/08/2009 12:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναβάλλεται η μεταγωγή Χριστοφοράκου



(Ανανεωμένο) Αναβάλλεται η έκδοση Χριστοφοράκου στην Ελλάδα, καθώς με αναλυτικό έγγραφό τους οι δικαστικές αρχές της Γερμανίας ενημέρωσαν την Εισαγγελία Εφετών Αθηνών ότι ο Ανώτατο Ομοσπονδιακό Δικαστήριο της Γερμανίας ζήτησε περισσότερο χρόνο για τη μελέτη των στοιχείων της υπόθεσης, καθώς και επιπρόσθετα στοιχεία από τις ελληνικές αρχές.

Την καθυστέρηση στην έκδοσή του πέτυχε ο ίδιος ο Χριστοφοράκος με την προσφυγή του στο Ανώτατο Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας, με την οποία ζητά να αναιρεθεί η απόφαση του Εφετείου του Μονάχου, που ορίζει την έκδοσή του στην Ελλάδα.

Σχετική ανακοίνωση εξέδωσε η Εισαγγελία του Μονάχου.

Σε ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης αναφέρεται ότι ο υπουργός Νικ. Δένδιας ενημερώθηκε τηλεφωνικά από τον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ιωάννη Τέντε ότι το Συνταγματικό Δικαστήριο της Γερμανίας αναστέλλει προς το παρόν την παράδοση του κατηγορούμενου στις ελληνικές δικαστικές αρχές.

Νωρίτερα, τη Δευτέρα, ο συνήγορος του Μιχ. Χριστοφοράκου, Ντάνιελ Πέτερ, δήλωσε στη Deutsche Welle ότι το βράδυ ο εντολέας του θα ταξιδέψει στην Αθήνα.

Σε θρίλερ έχει εξελιχθεί και η μετάβαση στο Μόναχο του 4ου ειδικού ανακριτή Νίκου Ζαγοριανού, ο οποίος επρόκειτο να ταξιδέψει στη Γερμανία σήμερα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 17/08/2009 12:43:00

    Κριμας.

  2. ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΠΑΝΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 17/08/2009 12:54:57

    Οχι ρε γαμώτο και τώρα τι θα κάνουμε?

  3. mareli avatar
    mareli 17/08/2009 13:15:40

    Πόσο δύσκολα μπορεί να είναι τα πράγματα για τον Χριστοφορ στην Ελλάδα; Αλλιώς δεν εξηγείται η τόσο υψηλή Γερμανική προστασία που απολαμβάνει!!!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/08/2009 13:17:09

    Αν παει στο δικαστηριο ο ΓΑΠΠ και ρωτησει το Μηζοφορακο.. "που πηγαν τα λεφτα ??" χαχαχαχαχαααα τι νομιζετε θα λαβει ως απαντηση??

    Μιλαω σοβαρα τωτα. Φιλε ΓΑΠΠ, εκει ειναι η αληθεια μη ρωτας τη ΝΔ.. Πηγαινε και ρωτα τον "εμου του αιδιου" στα ισια. Κανω λαθος?? Εχεις γκατς..πως τα λετε στο Αμερικα.?? Ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα.

    Αναμενω σχολιο σου.

    ΠΠ

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/08/2009 13:18:49

    Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του φυσικά, αλλά δεν είμαστε και αφελείς για την επιχειρούμενη "κάθαρση". Έλεος. Αν δεν ήταν η Ζήμενς θα ήταν κάποια άλλη εταιρεία που θα λάδωνε, οποιασδήποτε μεγάλης χώρας, από τις δύο, τρεις, τέσσερις που είναι οι συνήθεις ύποπτες. Αυτοί είναι οι έλληνες πολιτικοί. Λαδώνονται διαχρονικά. Και φυσικά ο αρχηγός κάθε κόμματος δεν ασχολείται με τα του ταμείου του κόμματος. Είναι άκομψο.

  6. Factorx avatar
    Factorx 17/08/2009 13:22:23

    χαλαρωστε, η αποφαση του Συνταγματικου Δικαστηριου θελει μια εβδομαδα. Πάλι λαθος επικοινωνιακος χειρισμος της κυβερνησης

    • ΣΚΑΙς avatar
      ΣΚΑΙς @ Factorx 17/08/2009 13:59:38

      Η ουσία είναι ότι είτε σήμερα είτε μετά μια εβδομάδα ο Χ. θα είναι στον Κορυδαλλό.
      Η επικοινωνία δεν αρκεί και το ξέρεις!!!! Η ουσία μετράει πάντα

  7. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 17/08/2009 13:28:01

    Ρε παιδιά είτε έρθει είτε όχι εκεί το θέμα μην το κάνουμε παράθυρα της ΤV και εδώ, το θέμα είναι οι πολιτικοί που τα έπιασαν και όχι ο Χριστοφοράκος, εκτός και αν νομίζουμε ότι θα πει όλη την αλήθεια, χα!

  8. Le canard avatar
    Le canard 17/08/2009 13:33:17

    factorx says:Πάλι λαθος επικοινωνιακος χειρισμος της κυβερνησης.

    Η αποθέωση της αδεξιότητας, για μια ακόμη φορά.

  9. Αρχίδαμος avatar
    Αρχίδαμος 17/08/2009 13:36:10

    τοσο χρημα δινουν σε ιματζαδες και σε επικοινωνιολογους. τι στο διατανο; μεχρι και η καλομοιρα πουλαει καλυτερη εικονα ως αοιδος.

    • donaE avatar
      donaE @ Αρχίδαμος 17/08/2009 14:55:23

      Ο μανατζερ της Καλομοιρας δεν διοριστηκε με μεσο,βγαζει μεροκαματο ο ανθρωπος.

      • skeptiki avatar
        skeptiki @ donaE 17/08/2009 20:55:39

        Έτσι

  10. osaperas avatar
    osaperas 17/08/2009 13:56:13

    Μα τόσο δύσκολο πράγμα είναι να βρουνε δύο σοβαρούς ανθρώπους και να τους αναθέσουν την επικοινωνιακή πολιτική της κυβέρνησης; Υπάρχουν τόσο και τόσοι επαγγελματίες στον χώρο που ξέρουν να κάνουν καά την δουλειά τους και είναι και σοβαροί.

  11. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/08/2009 14:29:07

    Μα γιατί κυνηγάνε μόνο αυτόν που τα έδωσε και οχι και αυτόν που τα πήρε; Ασε που για να τον κυνηγανε επειδη τα εδωσε σημαινει οτι εφυγαν απο πανω του και πηγαν σε καποιον-καπου-καποτε ... ετσι; Δεν τον κυνηγανε για παρακρατηση αλλα για δωροδοκια 'η μηπως δεν εχω καταλαβει καλα;

    Αφελεις ερωτησεις ιθαγενους πολιτη αυτης της χωρας

    • donaE avatar
      donaE @ Keep Talking 17/08/2009 14:54:28

      Μεταξυ τους να κυνηγουνται;Αυτον βρηκανε μονο αυτον πιασανε.

  12. Nikolas avatar
    Nikolas 17/08/2009 18:20:09

    Την Παρασκευή 13 Αυγ. ασκήθηκε αίτηση αναστολής εκτέλεσης της απόφασης έκδοσης στο Συνταγμ. Δικαστ.; ΄Ολοι εδώ περίμεναν την εκτέλεση της απόφασης έκδοσης πριν την έκδοση της απόφασης του Συνταγμ. Δικαστηρίου επί της ανωτέρω αιτήσεως; Δεν ήξεραν ότι πριν από την έκδοση της απόφασης αυτής δεν μπορούσε να εκτελεστεί η απόφαση του εφετείου; ΄Ηταν βέβαιοι ότι θα απορριπτόταν η αίτηση αυτή; Αυτό θα ήταν μάλλον αφελές; Αν είναι έτσι τα πράγματα, τα απλά τα κάνουμε εδώ πολύπλοκα;

  13. kwstas avatar
    kwstas 17/08/2009 18:24:55

    καλα ρε παιδια ολο επικοινωνιακες συμβουλες προσ την κυβερνηση εισται ¨)εκει ειναι το θεμα?η ουσια ειναι εχουν ξεφτιλισθει και η δικαιοσυνη και τα αφεντικα της δεν θυμιζει λιγο το βρωμικο 89 ολη η υποθεση?μαζι δεν το ειχαν στησει και τοτε κυβερνηση και οσφυοκαμπτες δικαστες?αληθεια οι δυο δικαστικοι που σηκςσαν κεφαλι για το βατοπεδι ξερει κανεις που βρικσονται?

  14. hypo avatar
    hypo 17/08/2009 19:15:08

    Την χαρά του Παπακωνσταντίνου την παρατηρήσατε;

  15. Keep Talking avatar
    Keep Talking 17/08/2009 19:53:16

    Ελπιζω τα αγορια να μην ειχαν κανει online check-in γιατι τοτε τα χανουνε τα εισητηρια και πληρωνουν παλι οι φορολογουμενοι ιθαγενεις τα γμ....κα.

  16. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/08/2009 20:49:15

    Παντως ουδεν κακο αμιγες καλου.Με τις ξαφνικες αλλαγες εκτιθενται και οι ψευδοσοβαρες εφημεριδες και αποδεικνυονται απλως προπαγανδιστικα εντυπα.
    Μετα την ψευδη ειδηση συναντησης Καραμανλή - Ερντογαν στα εγκαινια του μουσειου τα ΝΕΑ σημερα προεξοφλωντας τον ερχομο Χριστοφορακου ειχαν τιτλο οτι παραγραφονται 68 απο 71 αδικηματα και αναλυσεις για το οτι ειναι της πλακας η εκδοση προσπαθωντας να την μειωσουν εναρμονιζομενα με την προπαγανδα του ΠΑΣΟΚ αλλα θεωρωντας οτι σημερα ερχεται.Αυριο μαλλον θα γραφουν για "παραλειψεις" στην αιτηση που ειναι υπευθυνες για την αναβολη.