#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/05/2013 19:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αναβάθμιση της Ελλάδας από την Fitch



Ο οίκος αξιολόγησης της πιστοληπτικής ικανότητας Fitch Ratings αναβάθμισε το αξιόχρεο της Ελλάδας σε B- από CCC, με "σταθερή" προοπτική, επικαλούμενος την πρόοδο που έχει επιτελέσει η χώρα στις προσπάθειες για την μείωση του δημοσιονομικού της ελλείμματος και στην απομάκρυνση του κινδύνου για έξοδό της από την ευρωζώνη.

«Το τίμημα ήταν υψηλό όσον αφορά την απώλεια της παραγωγικότητας και την άνοδο της ανεργίας και η ικανότητα ανάκαμψης τελεί ακόμη υπό αμφισβήτηση», ανέφερε στην ανακοίνωσή του ο οίκος.

«Μολαταύτα, η απομείωση του κρατικού χρέους και η χαλάρωση των δημοσιονομικών στόχων έχουν ωθήσει σε υψηλό τριετίας το οικονομικό κλίμα που καταγράφει η κεντρική τράπεζα και ο κίνδυνος εξόδου από την ευρωζώνη έχει υποχωρήσει», προσθέτει ο Fitch.

Η προοπτική της αξιολόγησης παραμένει σταθερή, δηλώνει ο οίκος Fitch. Ο οίκος προβλέπει για φέτος μικρότερη από το προβλεπόμενο ύφεση, στο 4,3%, ενώ για το 2014 πιθανολογεί ισχνή ανάκαμψη σε συμφωνία με τις προβλέψεις του ΔΝΤ και της ΕΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Φοιτητης avatar
    Φοιτητης 14/05/2013 20:33:47

    Ασφαλώς και μειώθηκε η πιθανότητα εξόδου από το ευρώ. 39,1% αποπληθωρισμός μας έχει μείνει να πετύχουμε ακόμη, επιτύχαμε ήδη 0,9% (σε είδη πολυτελείας αλλά δεν πειράζει, θα γίνουμε Ανγκόλα).

  2. mara M. avatar
    mara M. 14/05/2013 20:54:05

    Χαρές τα παππούδιααα!!!

  3. B.Q avatar
    B.Q 14/05/2013 21:38:49

    Σ΄ευχαριστώ ΘΕΕ ΜΟΥ !!!! Για υτή τη στιγμή ζούσα.

    • fe avatar
      fe @ B.Q 14/05/2013 22:01:18

      τστστσ ειστε δυο λαικιστριες μιζερες αριστερες.Η αναπτυξη εχει ξεκινησει και σεις κοροιδευετε.

    • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
      ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ B.Q 14/05/2013 23:43:11

      γι αυτο και τα νεα μετρα των 4 δις για τη διετία 2015-16;;;

  4. Zame avatar
    Zame 14/05/2013 22:14:41

    δηλαδή οι εισπράξεις των πολυεθνικών πού δραστηριοποιούνται στην χώρα μας για πόσο καιρό θα μπορούν να παραμένουν στις Ελληνικές Τράπεζες..?
    η ασχετο ?

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Zame 15/05/2013 00:28:17

      One month.

    • fe avatar
      fe @ Zame 15/05/2013 13:14:37

      σχετικοτατο....

  5. Αγρότης avatar
    Αγρότης 14/05/2013 22:39:54

    Δηλαδή είμαστε στο δρόμο για να δανειστούμε ξανά χωρίς πρόβλημα;
    Μπράβο μας, αυτό θα περίμενε και η ανάπτυξη για να έρθει.

  6. δημης avatar
    δημης 14/05/2013 23:41:34

    ΔΙΨΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΗΣ ΛΗΜΑΝ ΜΠΡΑΔΕΡΣ.....
    -ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΕ ΥΠΟΥΡΓΕ ΤΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ;;;;;;

  7. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 14/05/2013 23:54:04

    Στο κάτω μέρος της είδησης είδα 5 σχόλια πριν ανοίξω για να τη διαβάσω. Ήμουν σίγουρος ότι θα έβλεπα 4 ονόματα: mara M, fe, B.Q., φοιτητής και τα είδα... Σκεφτείτε να είχε ανέβει η πιστοληπτική μας αξιολόγηση στο ΒΒ- ή στο ΒΒΒ- θα είχαν γράψει 6-7 σχόλια ο καθένας, πάλι καλά τελικά που μας ανέβασε η Fitch στο Β-...
    Υ.Γ.1: Στα σοβαρά τώρα, η Πορτογαλία με πιστοληπτική αξιολόγηση ΒΒ+, βγήκε στις αγορές με δεκαετές ομόλογο πριν μια εβδομάδα και δανείστηκε με 5,66% και οι προσφορές υπερκάλυψαν 3 φόρες τα 3 δις. που έψαχνε.
    Υ.Γ.2: Μετά την απόφαση της Fitch, τα spreads των ελληνικών ομολόγων σαρώθηκαν και έπεσαν κάτω από τις 800 μ.β. Ας έχουμε βέβαια στο μυαλό μας ότι από τα μέσα του 2014 θα αρχίσουμε δειλά-δειλά να βγαίνουμε στις αγορές, τα επιτόκια δύσκολα θα είναι κάτω από 6%, αυτό για μερικούς που λένε τοκογλύφους τους Ευρωπαίους που μας δανείζουν με 2 και 3%... και θέλουν έξοδο από την ΕΖ και μονομερή διαγραφή χρεών που θα μας βγάλει εκτός αγορών για καμιά 30αριά χρόνια...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 08:11:49

      Αφησε τους στην μιζερια και την αυτοικανοποιηση τους μ'αυτα που γραφουν βασιζομενοι στην αγνοια τους .Καθε φορα που ακουγεται κατι καλο για την οικονομια απομονωνουν ενα νουμερο ,μια ατακα κι εφορμουν δονκιχωτικα στα κυματα των καλων οικονομικων νεων που εξακολουθουν να ερχονται καθημερινα για την Ελλαδα .Οταν βγουμε στις αγορες με επιτκοκιο 4 % θα λενε οτι ειναι ακριβο και επρεπε να μεινουμε στο μνημονιο με το 3 % .Αυτοι ειναι και ετσι θα μεινουν μιας κι η αριστερη λοβοτομη που εχουν υποστει δεν διορθωνεται με τιποτα !

      • Φοιτητης avatar
        Φοιτητης @ Ραβινος 15/05/2013 13:13:01

        Δηλαδή, όποιος δεν είναι εκνευριστικά αισιόδοξος οφείλει να είναι αριστερός; Μάλλον εσύ είσαι αιρετικός.

        Όσο για την άγνοια, μάλλον την έχετε εσείς, αφού πιστεύετε ότι η υπερπληθωρισμένη Ελλάδα μπορεί να παραμείνει στο πανάκριβο ευρώ χωρίς τεράστιο αποπληθωρισμό.

        Τέλος, γιατί να χαρούμε που θα ξαναβγούμε στις αγορές; Για να ξαναδανειζόμαστε; Αυτό δεν μας κατέστρεψε; Όλες οι χώρες με μεγάλα χρέη πρέπει να αποκλεισθούν για τουλάχιστον 30 χρόνια από τις αγορές, όπως λέει και ο Συριζάλβανος ότι θα πάθαινε η Ελλάδα. Μόνο έτσι θα μάθει το κράτος ότι δεν πρέπει να καταναλώνει περισσότερα από όσα έχει. Νοικοκυροσύνη δεν θέλετε; Δεν θα είναι πιο εύκολο αν δεν υπάρχει η δυνατότητα δανεισμού;

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Φοιτητης 15/05/2013 18:04:35

          Θα ζήσεις σε τέτοιο περιβάλλον; Έχεις χωράφι να καλλιεργήσεις για να φας; Δε θα έχει σουπερμάρκετ και πιστώσεις σε κανένα επίπεδο. Μόνο ανταλλακτική οικονομία θα υπάρχει για κάποιους μήνες. Μη ζητάς πράγματα που δεν αντέχει ούτε το 1/10 του πληθυσμού της χώρας. Θα το μετανιώσεις πολύ πικρά που ήσουν τόσο υπερφίαλος αν γίνει κάτι τέτοιο.

    • Αρις Μ avatar
      Αρις Μ @ Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 12:21:39

      Στις 688 μ.β το spread...

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Αρις Μ 15/05/2013 18:06:25

        Αυτή είναι είδηση με σημασία. Για όσους κατάλαβαν πως μας έβαλαν στο μνημόνιο. οι υπόλοιποι θα αργήσουν να καταλάβουν.

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 13:02:32

      Πως λέμε: "θέλει η τατιάνα να κρυφτεί και η χαρά δεν την αφήνει";
      Ε, το ακριβώς αντίθετο για δαύτους.
      Με την χαρά στα σκέλια θα μείνουν και με το όνειρο της συγκυβέρνησης του Σαμαρά με τον πρόεδρο του 15μελούς, Αλέξη, να τους στοιχειώνει!

      Τον Σαμαρά τον έχω περιποιηθεί λεκτικά ουκ ολίγες φορές αλλά δεν διστάζω αντρίκια να του βγάλω το καπέλο και να παραδεχτώ την στάση του και τις προσπάθειές του για να βγεί από το τέλμα η ΕΛΛΑΔΑ μας.
      Τέλμα στο οποίο την έριξε η σοσιαλΗστική αριστερή βοθροκουλτούρα τα τελευταία 35 χρόνια. Με την ανοχή αν όχι και συμβολή, βεβαίως-βεβαίως, του Λούλιου Κεντρώου χώρου.

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Σταύρος 16/05/2013 07:44:31

        '' Τον Σαμαρά τον έχω περιποιηθεί λεκτικά ουκ ολίγες φορές αλλά δεν διστάζω αντρίκια να του βγάλω το καπέλο''.
        Μη μου πεις! Του είχε πολύ κοστίσει η...απόρριψη! Τώρα που τον αποδέχεσαι τι κρίμα να μην το ξέρει να συγκινηθεί, που μία τόσο σοβαρή προσωπικότητα με τρύπιο μυαλό και καπέλο, υποκλίνεται. Όποτε γράφεις Σταύρο εδώ μέσα, ψεκάζω με αποσμητικό το χώρο γιατί επιβαρύνεται αβάσταχτα απ΄την ασύγκριτη ευωδιά της σκέψης σου. Μη μας γράφεις πολύ συχνά.

        • Σταύρος avatar
          Σταύρος @ Πέτρος 16/05/2013 10:28:22

          Άλλος έχει το όνομα (Σταύρος)
          κι άλλος έχει την χάρη (βοθροκουλτουριαραίοι σαν και του λόγου σου)!
          Γειά σου τώρα!
          (με έψιλον γιώτα το ΓΕΙΑ, από το υγεία)

    • fe avatar
      fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 14:00:28

      Φιλε αλβανε ακουσα οτι αναφερθηκες στο ονομα μου! Γιατι; Εγω τουναντιον μαλωσα τις δυο αυτες μιζερες λαικιστριες χαχαχαχ

      Λοιπον στα σοβαρα τωρα.(γαμωτο μιλαω με οικονομικους ορους λες και εβγαλα το LSE....γιναμε ολοι οικονομολογοι με την κριση!).
      α)Οι οικοι αξιολογησης ειναι αυτοι οι ιδιοι που μεχρι αρχες του 2010 σε μια χωρα σαν την ελλαδα με χρεος πανω απο 100% του ΑΕΠ , με ελλειματα 8-10%,με τεραστιο ελλειματικο εμπορικο ισοζυγιο με....με....με την ειχανε στα Α(δυο αν θυμαμαι καλα;).Και ξαφνικα μας πεταξαν στον καιαδα...συγνωμη αλλα για μενα δεν ειναι αξιοπιστοι και το μυαλο μου παει σε θεωριες συμωμοσιας που μας αρεσουν εμας τους λαικιστες.
      β)Αυτοι οι οικοι αξιολογουν ενα προιον(ελληνικα ομολογα) που απλα δεν υπαρχει στην αγορα.Ξερουμε ολοι ελαχιστα ελληνικα ομολογα ειναι στην αγορα και το ελληνικο δημοσιο δεν θα εκδοσει νεα τουλαχιστον για το αμεσο χρονικο διαστημα.Ειναι σαν να πας σε αντιπροσωπεια αυτοκινητου να δεις το φυλλαδιο εικονες τεχνικα χαρακτηριστικα τιμη ενος μοντελου και οταν πας να το παραγγειλεις να ακουσεις ...οτι δεν εχει μπει στην παραγωγη.
      γ)Ο τεχνοκρατης του οικου που αξιολογει καρφακι δεν του καιγεται αν η μειωση του ελλειματος εγινε επειδη τα νοσοκομια δεν εχουν ουτε γαζες.Εμενα ομως με ενδιαφερει.Δεν δινει μια για τις αυτοκτονιες για την φτωχεια την ανεργια.Εμενα ομως με απασχολει.
      δ)Αφου υπαρχει οπως λενε αγοραστικο ενδιαφερον ας βγαλει στην αγορα τα ομολογα που εχει το ΤΧΣ(αυτο δεν τα εχει;) να δουμε ποσα απιδια πιανει ο σακκος.Θα απαλλαγουν και οι ευρωπαιοι φορολογουμενοι απο ενα βαρος.
      ε)Ολη αυτην η επειχιρηση εξωραισμου της εικονας που εχει στηθει το μονο που κανει ειναι να πετυχει εναν περιπατο η μερκελ στις εκλογες και μια δημοσκοπικη ανασα στην κυβερνηση.Τα προβληματα κρυβονται κατω απο το χαλι και συντομα θα μπει η καθαριστρια.Απο νοεμβριο-δεκεμβριο θα πρεπει να δουμε καταματα αυτα που σιγα σιγα μας τα λενε.Κουρεμα του OSI(ποιος ειμαι ρε ...ο χαγιεκ; αυτοθαυμαζομαι) με τι ανταλλαγματα; θα συνοδευτει απο κουρεμα καταθεσεων; θα επιβληθουν και νεα μετρα;τι θα γινει με τα ασφαλιστικα που εχουν καταρευσει;πως απο υφεση -5 θα πας σε αναπτυξη εστω και ασθενικη με τι χρηματα; ποιος θα δανεισει για την αναπτυξη οι τραπεζες που κρατιουνται με σωληνακια;πως θα μειωθει η ανεργια οταν με αναπτυξη 4-5% δημιουργουνταν μολις 50.000 θεσεις καθε χρονο;
      Αυτα θα απαντηθουν συντομα.

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 15/05/2013 15:34:14

        Απάντηση σε με ένα κάρο τσιτάτα και κενολογίες ως συνήθως, που μπλέκονται όλα μαζί και φτιάχνουν τη ''σουπα''...
        α) Οι οίκοι αξιολόγησης εκτιμούσαν ότι χώρες της ΕΖ είναι διασφαλισμένες από κρίσεις δανεισμού, καθώς σε περίπτωση που θα είχαν πρόβλημα κάποια μέλη της ΕΖ, θα ''προστατεύονταν'' με τη δημιουργία κάποιου ευρωπαϊκού μηχανισμού. Όταν είδαν στις αρχές του 2010, ότι κανένας δεν ήταν πρόθυμος από την ΕΖ να δανείζει μια χώρα με 24 δις. πρωτογενές έλλειμμα την προηγούμενη χρονιά, που παρά το γεγονός ότι σημείωσε έκρηξη πρωτογενών δαπανών είχε 3,2% ύφεση (πέρα από κάθε κεϋνσιανή δοξασία), άρχισαν να ''ρίχνουν'' την πιστοληπτική αξιολόγηση της Ελλάδας. Το οξύμωρο είναι ότι αναφέρεις όλα τα προβλήματα της Ελλάδας που μας έφεραν στο μνημόνιο (τεράστια ελλείμματα εμπορικού ισοζυγίου και προϋπολογισμού) αλλά στα σχόλιά σου είσαι αντίθετος με τις πολιτικές λιτότητας που τα μειώνουν... Πραγματικά εντυπωσιακό!!!
        β) Ποιός είπε ότι αύριο το πρωί θα βγούμε στις αγορές; Το οξύμωρο πάλι είναι ότι αγωνιάτε μερικοί αν θα βγούμε στις αγορές αύριο αλλά υποστηρίζατε μονομερείς διαγραφές χρέους και όχι τις συναινετικές διαδικασίες απομείωσης του ελληνικού χρέους, που θα μας κρατούσαν εκτός αγορών για καμιά 30αριά χρόνια!!!
        γ) Από τη μια λες ότι δεν έχει κανένα νόημα που η Fitch αναβάθμισε την πιστοληπτική αξιολόγηση της Ελλάδας ή ότι έχει άλλα κίνητρα (πχ γερμανικές εκλογές!!!), αλλά μετά παραδέχεσαι ότι η αναβάθμιση βασίστηκε και στην μείωση του ελλείμματος αλλά εσένα σε νοιάζουν τα νοσοκομεία, οι γάζες κλπ. Προφανώς έχεις το μονοπώλιο του ενδιαφέροντος για τα νοσοκομεία και τις γάζες... Ξέροντας όπως φάνηκε από τα σημείο α του σχολίου σου ότι αυτά είναι αποτελέσματα της προσπάθειας μείωσης των τεράστιων δημοσιονομικών ελλειμμάτων όχι...συνομωσίας όπως περιγράφουν γραφικοί πολιτικοί, λαϊκίστικα το δένεις με τα υπόλοιπα που έγραψες, τέλεια ''γέφυρα'' σε ένα σχόλιο!!! Μάθε λοιπόν, ότι μεγαλύτερες ενστάσεις έχω εγώ στον τρόπο που εφαρμόζεται το μνημόνιο και η δημοσιονομική προσαρμογή παρά οι διάφοροι επαγγελματίες πολιτικοί αντιμνημονιακοί εντός ευρώ(!!!). Το μνημόνιο απλά είναι τα ετήσιο ποσό που μας δανείζουν ΕΕ-ΕΚΤ-ΔΝΤ για πρωτογενή ελλείμματα, οι τρόποι μείωσης του πρωτογενούς ελλείμματος είναι δική μας απόφαση σε συμφωνία με τους δανειστές. Οι τελευταίοι μάλιστα είναι και αυτοί που μας επικρίνουν έντονα επειδή δεν κάνουμε αυτονόητα πράγματα όπως το συμμάζεμα της φοροδιαφυγής, η μείωση του δ.τ., αποκρατικοποιήσεις, μεταρρυθμίσεις κλπ που θα επέτρεπαν στα νοσοκομεία να προσφέρουν καλύτερες υπηρεσίες από αυτές που προσφέρουν σήμερα. Απλά το πολιτικό προσωπικό της μνημονιακής πτέρυγας προσπαθούσε να περισώσει τα ''δίκτυά'' του στο κράτος και στην παραοικονομία. Από την άλλη φυσικά ήταν και οι γελοίοι πολιτικοί του αντιμνημονίου εντός ευρώ(!!!!!) που λένε στον κόσμο ότι θα καταργήσουν το μνημόνιο, ότι θα μείνουμε εντός ευρώ και οι άλλοι θα μας χρηματοδοτούν ελλείμματα, όταν δεν υπάρχει πολιτική δύμανη στην ΕΖ που να πρεσβεύει ριζικά διαφορετικά πολιτικές από τις εφαρμοζόμενες και να μη μιλά καθαρά για μονόδρομο εξόδου από το ευρώ και επιστροφής σε εθνικά νομίσματα. Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν πολιτικούς σχηματισμούς που μιλούν για ''ευρώ χωρίς μνημόνιο" που θα φτιάξουν και τις υπηρεσίες υγείας...
        δ) Αυτό στο απάντησα και στο β
        ε) Το επιχείρημα ότι αμερικάνικοι οίκοι αξιολόγησης και γενικά δυνάμεις τις αγοράς που ασκούν έντονη κριτική στην πολιτική Μέρκελ θέλουν να τη βοηθήσουν να εκλεγεί και αναβαθμίζουν πιστοληπτικά την αξιολόγηση της Ελλάδας με προσπερνά. Το παράξενο για εσάς που έχετε τέτοιες απόψεις είναι ότι αυτή η μείωση συμβαίνει εδώ και 1,5 χρόνο στην ΕΖ (1 χρόνο στην Ελλάδα), κάθως έχουν αποκλιμακωθεί οι πιέσεις στα ομόλογα όλων των ''προβληματικών'' χωρών της ΕΖ εξαιτίας των αποφάσεων της ΕΚΤ και μεταφοράς του κέντρου βάρους της συζήτησης σε διεθνές επίπεδο από τις πιέσεις των αγορών στην ανάγκη συνδυασμού των πολιτικών αντιμετώπισης της ευρωπαϊκής κρίσης δηλαδή του συνδυασμού των απαιτούμενων μεταρρυθμίσεων και της δημοσιονομικής προσαρμογής με αναπτυξιακά μέτρα/τόνωση. Τώρα πώς στη συνέχεια μπλέχτηκαν ο Χάγιεκ, το OSI, η ύφεση, το ασφαλιστικό σε 1 πρόταση είναι αξιοθαύμαστο. Λοιπόν για να το κλείσουμε, αναστροφή της ύφεσης έχεις όταν σταματάς να αφαιρείς χρήματα από την οικονομία όπως θα γίνει το 2014 λόγω εκπλήρωσης των στόχων δημοσιονομικής προσαρμογής, αυξάνεις τη ρευστότητα (ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών, πολιτικές έντασης ρευστότητας της ΕΚΤ έχω αναφερθεί σε άλλα σχόλιά μου και απ'ότι φαίνεται μπαίνουν στο ''τραπέζι'' της ΕΚΤ) και αυξάνονται οι ιδιωτικές επενδύσεις. Άλλοι τρόποι δεν υπάρχουν. Σχετικά με το OSI και αυτά που περιγράφεις είναι εκτός τόπου και χρόνου. Με τα μέτρα 2015-2016, περίπου 4 δις (που κατ'εμέ πρέπει να προέλθουν από συμμάζεμα φοροδιαφυγής, αξιοποίηση της τεράστιας ακίνητης δημόσιας περιουσίας που δεν υπάγεται στο ΤΑΙΠΕΔ, εξορθολογισμό της κρατικής σπατάλης κ.α.) ο στοχος είναι 4,5% πρωτογενές πλεόνασμα που θα μειώνει αποφασιστικά το χρέος, επομένως το OSI θα είναι και το τελειωτικό βήμα στην ελληνική κρίση χρέους και ρισκάρω να προβλέψω ότι θα περιλαμβάνει κούρεμα των δανείων από ΔΝΤ και ΕΚΤ και μείωση των επιτοκίων από τις χώρες της ΕΕ. Τα περί κουρέματος καταθέσεων κλπ είναι δικά σου, άλλωστε το eurogroup χθες αποφάσισε την πλήρη προστασία των τραπεζικών καταθέσεων έως 100.000 ευρώ στην ΕΖ (που στην Ελλάδα είναι άνω του 90% των καταθέσεων). Το μόνο σωστό που έγραψες είναι για το ασφαλιστικό, αλλά έχω προτείνει λύσεις σε παλιότερα σχόλιά μου με κυριότερη τη σταδιακή μετατροπή του από αναδιανεμητικό σε κεφαλαιοποιητικό κ.α.

        • fe avatar
          fe @ Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 18:24:47

          Τελικα δεν φταιω εγω που ειμαι ρατσιστης φταις εσυ που εισαι αλβανος.χαχαχαχ



          α)Θελεις να πεις οτι οι οικοι αξιλογησης με τους αρτιους τεχνοκρατες πιστευαν πως ΟΤΑΝ θα παρουσιαζοταν κριση χρεους στην ΕΖ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ενας μηχανισμος στηριξης και ετσι μας δινανε τα Α ;Οι αρτιοι τεχνοκρατες δεν ηξεραν με τι ρυθμους παιρνει αποφασεις η ευρωπαικη ενωση;Και αν σχεδον ολες οι χωρες παρουσιαζαν μαζι προβλημα ,οπως και εγινε ,ποιος να βοηθησει ποιον;Τα ελλειματα του Π/Υ και του εμπορικου ισοζυγιου δεν ειναι οι αιτιες του μνημονιου αλλα τα αποτελεσματα της λειτουργιας του ευρω.Το ευρω σαν νομισμα δανεισμου αν εχω καταλαβει καλα λειτουργει ως εξης:Βαζει μπροστα την μηχανη η ΕΚΤ ΑΕ και παραγει χρημα απο χαρτακια.Αυτο ομως δεν το δανειζει στα κρατη με 0,2 αλλα στους τραπεζιτες που δανειζουν τα κρατη με 4-5-6%.Κερδος μικτο πανω απο 2000% .Αρα επομενο ειναι να σε παρουν οι τοκοι απο κατω.Και σαν συναλλαγματικο εργαλειο ειναι ενα σκληρο νομισμα που καθολου δεν ταιριαζει με μας που πουλαμε ντοματες και ηλιο...για αυτους που πουλαν mercedes μαλλον ειναι μια χαρα.Οσο για τις κευνσιανες δοξασιες που αναφερεις φυσικα και δεν δουλευουνε χωρις οικονομικα συνορα.Οταν ριχνεις χρημα και αυτο βγαινει εξω φυσικο ειναι να μην δουλεψει.
          β)Εγραψα αξιολογουν ενα προιον που δεν υπαρχει στην αγορα...αυτο για μενα ειναι οξυμωρο.
          γ)Διαβασα την αξιολογιση της fitch που ελεγε μεσα για την μειωση του ελλειματος σαν εναν απο τους λογους της αναβαθμισης δεν βασιστηκα εγω σ αυτο.
          δ)Οχι δεν απαντας.Το ξαναλεω αν υπαρχει τοσο εντονο ενδιαφερον ας πουλησουν ομολογα οι ευρωπαιοι.Δεν θελουν να απαλλαξουν τους ευρωπαιους φορολογουμενους απο το βαρος;
          ε)Θελεις να πεις οτι θα ερθουνε το φθινοπωρο οι ευρωπαιοι και θα πουν σας κανουμε κουρεμα χωρις να ζητησουμε τιποτα.Και επειδη ειστε και υπακουοι και μειωση επιτοκιων!!! Και αυτα που λεγαμε για 8 δις μετρα δεν ισχυουν!!!! Και μεσα σ ολα αυτα οι τραπεζες θα ριξουν χρημα στην αγορα και επενδυετες θα συρρεουν απ ολο τον κοσμο.

          Οκ εδω ειμαστε να τα λεμε.
          Υ.Γ Δεν νομιζω να εισαι επιχειρηματιας αλλα αν εισαι τωρα που ανακεφαλαιοποιηθηκαν οι τραπεζες πηγαινε να ζητησεις 10-20 χιλιαδες κεφαλαιο κινησης. Να εισαι ομως προετοιμασμενος για αυτα που θα ακουσεις.Μεχρι και τον πισινο σου θα ζητησουν εμπραγματες διασφαλισεις.Τι αναπτυξη μου τσαμπουνας φιλε μου!

          • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
            Συριζαλβανία του Χότζα @ fe 16/05/2013 17:37:02

            Η ''σαλάτα του fe''!!!! Ότι να'ναι!!! ΕΚΤ,Αλβανοί,Fitch, ρατσισμός, επιχειρηματική ιδιότητα, ελλείμματα, mercedes... Από συγκεκριμένη η συζήτηση έγινε ροντέο...
            Συνοπτικά:
            1) Οι οίκοι αξιολόγησης θεωρούσαν ότι αν ένα κράτος της ΕΖ βρεθεί σε αδυναμία δανειακής ανατροφοδότησης χρεών θα ''προστατευόταν''. Οι οίκοι αξιολόγησης βλέπανε ευρώ όχι Ελλάδα όταν αξιολογούσαν πιστοληπτικά την Ελλάδα. Η ΕΖ έχει 17 χώρες από αυτές αντιμετώπισαν προβλήματα δανεισμού από τις αγορές οι 7. Άλλες με ιδιαίτερη ένταση άλλες πιο ήπια. Το γεγονός ότι δεν είχαν προβλέψει ότι όλα τα μέλη της ΕΖ θα αντιμετωπίσουν προβλήματα δανεισμού είναι λογικό αφού δε μπορεί να συμβεί. Όσο αυξάνεται η αβεβαιότητα για το αξιόχρεο ενός ή πέντε ή οκτώ μελών της ΕΖ τόσο οι επενδυτές στρέφονται σε πιο ασφαλείς επιλογές εντός ευρωζώνης (πχ Αυστρία, Γερμανία, Φινλανδία κλπ). Η λογική των οίκων αξιολόγησης επομένως ήταν ορθή, καθώς και η Ελλάδα εντάχθηκε σε μηχανισμό στήριξης και η κρίση δε θα μπορούσε να πλήξει το αξιόχρεο και των 17. Τα spreads άλλωστε, ανέβηκαν έντονα σε 2 περιόδους. Η πρώτη ήταν πριν ενταχθούμε στο μηχανισμό στήριξης και η δεύτερη όταν άρχισε να ''ανοίγει'' η συζήτηση του πρώτου κουρέματος. Στο μόνο που θα μπορούσε να τους ασκηθεί έντονη κριτική είναι στη μη πρόβλεψη κουρεμάτων από το 2010. Σχετικά με το αν τα ελλείμματα του προϋπολογισμού δημιουργούνται από το ευρώ, το θεωρώ χάσιμο χρόνου να απαντήσω ειδικά αν σκεφτούμε ότι η Ελλάδα πχ το 1990 με δραχμή είχε καθαρό δανεισμό στο 16,1% του ΑΕΠ και το 1996 δημόσιο χρέος στο 112% του ΑΕΠ, όσο δηλαδή και το 2009 με ευρώ. Το ίδιο συνέβαινε και στην άλλη χώρα με υψηλό χρέος της ΕΖ, την Ιταλία, όπου το 1999 με λιρέττα είχε χρέος 119% του ΑΕΠ ενώ με ευρώ πριν την κρίση είχε 104% (2008). Στο σημείο του εμπορικού ελλείμματος έχεις δίκιο ότι αυξήθηκε λόγω ΕΖ, παρότι πάντα ήταν ελλειμματικό το ελληνικό εμπορικό ισοζύγιο, γι'αυτό πάντα λεώ ότι ήταν ηλίθιο να μπούμε το 2002 στην ΕΖ δίχως να έχει ισοσκελιστεί το εμπορικό ισοζύγιο και να έχει αυξηθεί η εξωστρέφεια της ελληνικής οικονομίας. Οπότε το πρόβλημα χρέους δε το δημιουργεί η ΕΚΤ, καθώς όλες οι εθνικές τράπεζες με τον ίδιο τρόπο δανείζουν τα κράτη μέσω εμπορικών τραπεζών. Τα μόνα καθεστώτα που δεν το έκαναν αυτό ήταν τα κομμουνιστικά και είδες που κατέληξαν.΄Αλλωστε το συνολικό χρέος των 17 της ΕΖ έως το 2008 ήταν στο 66% του ΑΕΠ των 17. Ο λόγος χρέους/ΑΕΠ σε περιόδους κρίσης πάντα αυξάνεται όποια ''συνταγή'' και αν ακολουθήσεις. Είτε την ''ευρωπαϊκή'' μέσω λιτότητας/μείωσης ΑΕΠ με στόχο τη δημοσιονομική προσαρμογή, αύξηση ανταγωνιστικότητας, αύξηση εξωστρέφειας (ραγδαίας μείωσης εμπορικών ελλειμμάτων), είτε την αμερικάνικη με γιγαντιαία αύξηση δημοσίων δαπανών. Και οι δύο στοχεύουν στην ταχύτερη απομόχλευση και οι δύο αυξάνουν το λόγο χρέους/ΑΕΠ. Η αμερικάνικη βέβαια είναι πιο επικίνδυνη καθώς δεν απομοχλεύει τίποτα αλλά συνεχίζει να υπερμοχλεύει, με αποτέλεσμα και ο δημόσιος τομέας να αυξάνει τα χρέη του και ο λόγος επιχειρηματικού χρέους/κερδών EBITDA αμερικανικών επιχειρήσεων να είναι μεγαλύτερος από το 2009(!!!!).
            β) Και τα ιρλανδικά και τα πορτογαλικά ομόλογα αξιολόγουσαν παρότι οι χώρες αυτές ήταν εκτός αγορών, και μόλις βγήκαν δανείστηκαν πιο φτηνά από όταν μπήκαν στο μνημόνιο.
            δ) Πωλούνται στη δευτερογενή
            ε) Γιατί στα προηγούμενα κουρέματα, άλλαξε ο τελικός στόχος για παραγωγή πρωτογενών πλεονασμάτων 4,5% του ΑΕΠ που είχε τεθεί το 2010 ή μας πήραν την Ακρόπολη...; Σε εκείνα τα κουρέματα τι κέρδισαν ή τι όρους έβαλαν;
            Υ.Γ.: Αυτό με Αλβανούς και ρατσιστές στην αρχή του σχόλίου σου τι ανοησία είναι;

    • mara M. avatar
      mara M. @ Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 17:44:51

      Aγαπητέ Χότζα θα σου θυμίσω τα εξής
      1. Οι οίκοι αξιολόγησης προτρέπουν την αγορά μετοχών της εταιρίας Εnron τέσσερις μέρες πριν πτωχεύσει. (2001).
      2. Θετική αξιολόγηση λίγους μήνες πριν καταρρεύσει η Lehman brothers.(2008)
      3. Αναβάθμισαν την Ισλανδία λίγους μήνες πριν καταρρεύσει η οικονομία της.

  8. B.Q avatar
    B.Q 15/05/2013 08:28:51

    Κι εμείς όταν διαβάζουμε ένα σχόλιο όπου σπεύδουν να γιορτάσουν οι γνωστοί πανηγυριώτες, ξέρουμε οτι από τους πρώτους θα είναι ο Συριζαλβανός, ο Ραβίνος, ο Γέρος.... Δε λέει κάτι όμως αυτό. Ο καθένας την ...ανάπτυξη την εννοεί διαφορετικά. Εγώ δεν πείθομαι από διεθνείς παπαγάλους που υποβαθμίζουν κι αναβαθμίζουν κατά τα συμφέροντα των πελατών τους. Θέλω να δω τους ανθρώπους να σηκώνονται απ΄τα γόνατα και τη ζωή να βελτιώνεται (την καθημερινή προσπάθεια έστω προς αυτό το σκοπό) . Τίποτε άλλο δεν μου κάνει. Κι αυτό, δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ ούτε με κατασκευασμένες τυμπανοκρουσίες, ούτε με νουμερομαγειρική. Δεν υπάρχει αρνητισμός, ούτε και προκατάληψη. Πρόκειται απλά περί διαφορετικής οπτικής.

  9. χαρης avatar
    χαρης 15/05/2013 11:40:16

    Με 2-3 αποκρατικοποιησεις ακομα και 2-3 επενδυσεις απο κινα μερια τα speads αρχες του 14 θα ειναι 450-500 μοναδες και θα μπορουμε να βγουμε στις αγορες
    υ.γ Σαμαρα παρε πανω σου το θεμα της ανεργιας γιατι με βρουτση δουλεια δεν γινεται ολα τα προγραμματα του οαεδ και του εσπα ειναι κολλημενα στον πατο

  10. Γιάννης avatar
    Γιάννης 15/05/2013 12:15:43

    Όταν καεί ολόκληρο το δάσος, σβήνει η πυρκαγιά.

    Όταν πεθάνει ο υπερτασικός, δεν έχει πια υπέρταση.

    Κι ο Τσαουσέσκου είχε καταφέρει να κεχρεώσει τη Ρουμανία καταδικάζοντας τους Ρουμάνους να ζουν με μισό λάχανο την εβδομάδα.

    Ο Φιτς, ο Εκόνομιστ, οι αγορές, μυρίστηκαν αίμα. Σου λένε, αυτά που αγοράζουμε σε νορμάλ χώρες με 1 δις, στην Ελλάδα θα τα αγοράσουμε με 100 εκατ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιάννης 15/05/2013 18:08:13

      Και που ήταν τόσους μήνες όλοι; Και γιατί έπεσαν τα spread στα 688 από 2000;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γεώργιος Τ. 15/05/2013 19:32:31

        Γιατί σε μια κατεστραμμένη χώρα χωρίς κοινωνικό κράτος, χωρίς συλλογικές συμβάσεις εργασίας, χωρίς ελεγκτικούς μηχανισμούς, οι αρπαχτές από τα διεθνή όρνεα είναι πολύ πιο αποδοτικές.

        Το ότι τα σπρεντ έπεσαν από μόνο του είναι μια θετική είδηση. Το θέμα είναι ο λόγος για τον οποίο έπεσαν τα σπρεντ. Όπως γράφω παραπάνω, να σβήσει η πυρκαγιά είναι καλή είδηση. Αν δεν έχει σωθεί δάσος, όμως, τι να το κάνω; Το να μην έχει υπέρταση ο άνθρωπός μου είναι καλή είδηση. Αν αυτό οφείλεται στο ότι ο άνθρωπός μου πέθανε, τι να το κάνω;

        Ξέρεις τι θα πει 30% ανεργία; Θέλεις 4% ετήσια ανάπτυξη επί δέκα συναπτά έτη ώστε να πεις μετά, κατά το 2023, ότι η ανεργία μειώθηκε στα επίπεδα προ κρίσης. Πήγαινε να πεις σε έναν εικοσάρη άνεργο ότι έπεσαν τα σπρεντ, να δεις τι θα σου πει.

  11. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 15/05/2013 12:30:25

    trollers on the way (αληθεια το B.Q. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ? BarbeQue?)

  12. vag avatar
    vag 15/05/2013 13:35:12

    Η Αναβάθμιση δεν απαντάει στο ερώτημα αν θα αγόραζε κάποιος ελληνικό χρέος αν το εκδίδαμε την επόμενη μέρα. Αφορά αποκλειστικά και μόνο το 10% του ελληνικού χρέους, μόνο αυτό διαπραγματεύεται, το υπόλοιπο είναι διακρατικό και βραχυπρόθεσμα γραμμάτια. Απεναντίας, αν εκδίδαμε ομόλογα αυτά θα πήγαιναν στο μηδέν με το καλημέρα καθώς τα διακρατικά (210 δις...) είναι σε προτιμησιακό καθεστώς, δηλαδή πρέπει πρώτα να πληρωθούν αυτά. Τα παραπάνω τα τσίμπησα από σχόλιο σε άλλο site και μου φαίνοντα απολύτως σωστά.

  13. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 15/05/2013 14:35:46

    Πέρα απο τα βραχυπρόθεσμα έντοκα γραμμάτια που ποτέ δεν έπαυσαν να εκδίδονται, δεν έχει νόημα να "βγούμε στις αγορές" τα επόμενα 4 -5 χρόνια - για 3 λόγους:
    1. Άμεσος στόχος είναι τα πρωτογενή πλεονάσματα, άρα η χρηματοδότηση των πρωτογενών Δημόσιων δαπανών πρέπει να γίνει με Δημόσια έσοδα, όχι με δανεισμό.
    2. Το 90 % του συσσωρευμένου και εξυπηρετούμενου χρέους είναι σε διακρατική μορφή (απο το Μηχανισμό Στήριξης ή από διακρατικό δανεισμό) και δεν είναι ληξιπρόθεσμο. Για λήξεις ή τοκοχρεωλύσια του υπόλοιπου 10 % που παρέμεινε "ιδιωτικό", αρκούν οι εκδόσεις έντοκων γραμματίων (απορροφώνται κυρίως από εσωτερικούς δανειστές - τράπεζες) και οι εναπομένουσες δόσεις απο την Μηχανισμό Στήριξης.
    3. Ακόμη και να "βγαίναμε στις αγορές", είναι παντελώς αδύνατο στο ορατό μέλλον να επιτύχουμε επιτόκιο που θα προσεγγίζει έστω το 2,5 % που μας φορτώνουν οι ..."τοκογλύφοι". ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ. Ιστορικά ποτέ δεν επιτύχαμε επιτοκιο κάτω απο 4 % για το δεκαετές.
    Είναι εντελώς ανόητο - αυτοκτονικό - να αναχρηματοδοτήσεις χρέος που έχει επιτόκιο 2,5 %, δανειζόμενος με επιτόκιο 5 ή 6 % !!!!
    Αυτή τη στιγμή, επιτόκιο κάτω από 2,5 % για το δεκαετές επιτυγχάνουν μόνον η Γερμανία, Γαλλία και Φινλανδία.
    Στις αγορές με έκδοση ομολόγων θα βγούμε μόνον όταν αμοιβαιοποιηθεί -κοινοτικοποιηθεί μέρος του χρέους των Ευρωπαικών χωρών (π.χ. το 60 % κάθε χώρας) με Ευρωομόλογο.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Uncle Stgm 15/05/2013 18:09:48

      Στις αγορές θα βγαίνεις να ξεχρεώνεις άλλα χρέη, όχι των δανειακών διακρατικών που θα ξεκινήσεις να αποπληρώνεις μετά από σχεδόν 10 χρόνια.

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Uncle Stgm 15/05/2013 18:56:44

      Επιτόκιο επιτόκιο 2,5 % ε; Τους παλιοτοκογλύφους....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ MAYRO XABIARI 16/05/2013 14:54:56

        Για να μην ξεχνιομαστε, ο ΓΑΠ το μνημόνιο Α το σύναψε με επιτόκιο 7% που ήταν ληστρικό για διακρατική συμφωνία. Ο Σαμαράς που "είναι υποτελής και δεν διαπραγματεύτηκε" κατά τους αντιμνημονιακούς, το πήγε 2,5-3% και η αποπληρωμή ξεκινάει το 2020 και μετά.

  14. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 15/05/2013 17:01:47

    Διόρθωση: Του ecofin ήταν η απόφαση όχι του eurogroup!